Jump to content

BLS,ALS,ILS, ATLS και αλλα...


Kovacevic

Recommended Posts

Τελικα καταλαβε κανεις αυτα τα σεμιναρια του ΕΠΕΙΖΩ του ιατρικου συλλογου αθηνων τι ειναι?

BLS? Η κατι παραπανω?

Είναι αντίστοιχο του ILS (Intermediate Life Support).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ILS είναι BLS + γνώση και χρήση απινιδιστών και φαρμάκων στην καρδιακή ανακοπή, ηλεκτροκαρδιογραφήματος και αρρυθμιών, αντιμετώπιση αναστρέψιμων αιτιών καρδιακής ανακοπής, γνώση και χρήση μεθόδων αερισμού συμπεριλαμβανομένης και της ενδοτραχειακής διασωλήνωσης, διαχείριση του ασθενούς με ανακοπή και καθοδήγηση της ομάδας ΚΑΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ILS είναι BLS + γνώση και χρήση απινιδιστών και φαρμάκων στην καρδιακή ανακοπή, ηλεκτροκαρδιογραφήματος και αρρυθμιών, αντιμετώπιση αναστρέψιμων αιτιών καρδιακής ανακοπής, γνώση και χρήση μεθόδων αερισμού συμπεριλαμβανομένης και της ενδοτραχειακής διασωλήνωσης, διαχείριση του ασθενούς με ανακοπή και καθοδήγηση της ομάδας ΚΑΑ.

Τι παραπάνω/λιγότερο έχει το ALS?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι παραπάνω/λιγότερο έχει το ALS?

Το ALS αφορά τη διαχείριση και άλλων πέραν της καρδιακής ανακοπής επειγόντων περιστατικών. Δεν το έχω κάνει όμως όποτε ας απαντήσει διεξοδικότερα και πιο αξιόπιστα κάποιος που το έχει κάνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρει κανένας αν γίνεται και αλλού εκτός από Αθήνα?Θεσσαλονίκη?Πάτρα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν...έκανα το ALS το Νοέμβριο, στο Ηράκλειο! Ξεκίνησα από Θεσ/νίκη να ψάχνω, αλλά εδώ γίνεται μάλλον ψιλοσπάνια...στην Κρήτη γίνεται σχετικά συχνά, δεν περίμενα πολύ καιρό για λίστες αναμονής, και ο άνθρωπος που ασχολείται είναι προσβάσιμος εύκολα με e-mail....για άλλες πόλεις δεν είμαι ενήμερος, αλλά σε Γιάννενα και Αλεξ/πολη που έχω υπόψη μου δε νομίζω να γίνεται...

Όσο για την ύλη του σεμιναρίου, είναι 2 μέρες (ενώ το BLS 1) και έχει σενάρια καρδιακής ανακοπής ως επί το πλείστον...δε γνωρίζω τώρα τις διαφορές με το ILS, αλλά αν «προκληθώ» να ψάξω λίγο θα σας τα βρω! :rolleyes::splaaaats:

Μπείτε στο www.erc.edu να πάρετε μια ιδέα...για ό,τι άλλο θέλετε στείλτε πμ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από Γιάννενα είμαι,από όσο ξέρω δε γίνεται εδώ.Βασικά ενδιαφέρομαι για Πάτρα.Αν ξέρει κάποιος έγκυρα ότι οργανώνεται και εκεί,παρακαλώ να μου στείλει πληροφορίες σχετικά με το ποιόν μπορώ να επικοινωνήσω για να ενημερωθώ περαιτέρω!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τηλεφωνο για ALS ή ATLS κρητη υπαρχει?

επισης,ποιος ειναι ο υπευθυνος,ξερει κανενας?

emconfused

Για ALS

υπεύθυνος είναι ο κ.Όθων Φραιδάκης.

email: blsals@med.uoc.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Το ILS είναι BLS + γνώση και χρήση απινιδιστών και φαρμάκων στην καρδιακή ανακοπή, ηλεκτροκαρδιογραφήματος και αρρυθμιών, αντιμετώπιση αναστρέψιμων αιτιών καρδιακής ανακοπής, γνώση και χρήση μεθόδων αερισμού συμπεριλαμβανομένης και της ενδοτραχειακής διασωλήνωσης, διαχείριση του ασθενούς με ανακοπή και καθοδήγηση της ομάδας ΚΑΑ.

Τι παραπάνω/λιγότερο έχει το ALS?

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τις διαφορές που υπάρχουν επειδή βλέπω ότι υπάρχει (και λογικό είναι) κάποια σύγχυση ανάμεσα στα BLS, ILS & ALS.

Κατ΄αρχάς το ILS είναι καινούργιο και ήρθε να τοποθετηθεί ανάμεσα στα προϋπάρχοντα άλλα 2.Σε λίγο θα εξηγήσω γιατί. Οπως γνωρίζετε τα σεμινάρια αυτά διοργανώνονται και πιστοποιούνται από την Ευρωπαϊκή Εταιρεία Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης (ERC).

Το BLS αφορά την αντιμετώπιση καρδιοαναπνευστικής ανακοπής σε μή εξειδικευμένο επίπεδο χωρίς πρόσβαση σε φλεβική γραμμή και χρήση φαρμάκων ή άλλων βοηθημάτων εκτός από τις μάσκες εμφυσήσεων ADSCTEWB.jpg που κυκλοφορούν στην αγορά ώστε να αποφευχθεί η στόμα με στόμα εμφύσηση. Τα τελευταία χρόνια με την εξάπλωση της χρήσης εξωτερικών αυτόματων απινιδιστών, συμπληρώθηκε με την εκπαίδευση στη χρήση τους. Αφορά οποιωνδήποτε και κυρίως εργαζόμενους σε φορείς όπως αστυνομία, πυροσβεστική κλπ.

Το ALS είναι σεμινάριο για εξειδικευμένη αντιμετώπιση της ανακοπής που περιλαμβάνει εξασφάλιση του αεραγωγού, φλεβικής/ών γραμμών, χορήγηση φαρμάκων καθώς και όποια ιατρική πράξη κριθεί απαραίτητη ανάλογα με την περίσταση (προσοχή, δεν υποκαθιστά τους ειδικούς αλλά προσφέρει χρόνο ώστε να κληθούν και αυτοί, πχ καρδιολόγος για τοποθέτηση βηματοδότη).Αφορά μόνο ιατρούς.

Στην Ελλάδα που οι ιατροί τελειώνουν την ιατρική χωρίς καμμία εκπαίδευση στην παροχή πρώτων βοηθειών σε περίπτωση ανακοπής, για πολλά χρόνια αυτοί παρακολουθούσαν το BLS ώστε να καλύψουν την έλλειψη αυτή.Όμως το ERC αποφάσισε να φτιάξει μία ενδιάμεση βαθμίδα που θα περιλαμβάνει το BLS και τις βασικές γνώσεις του ABC καθώς και τη χορήγηση των πρώτων φαρμάκων που χορηγούνται σε κάθε περίπτωση ανακοπής και είναι η αδρεναλίνη και η ατροπίνη και αυτό το ονόμασε ILS (intermediate life support) που όπως λέει το όνομά του είναι ενδιάμεσο στάδιο ανάμεσα στα 2 και που πλέον απευθύνεται αποκλειστικά σε ιατρούς και νοσηλευτές (το 2ο με κάποια επιφύλαξη). Υποτίθεται ότι στόχος είναι κάθε γιατρός να έχει εκπαιδευτεί σε αυτό το σεμινάριο ώστε να ξεκινήσει άμεσα την αναζωογόνηση και να κερδηθεί χρόνος ώστε να φτάσουν οι πιο έμπειροι ιατροί της ομάδας αναζωογόνησης που "υποτίθεται" υπάρχει σε κάθε νοσοκομείο (οι οποίοι έχουν κάνει το ALS το οποίο πλέον απευθύνεται σε καρδιολόγους, αναισθησιολόγους, εντατικολόγους και ίσως σε κάποιες άλλες ειδικότητες υψηλής εξειδίκευσης).

Άποψή μου είναι να κάνετε απευθείας το ILS αφού σε αυτό εμπεριέχεται το BLS.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λόγω του ότι πολές φορές η αναμονή για ATLS και ALS είναι αρκετά μεγάλες ένα πολύ καλό σεμινάριο και δωρεάν είναι το ILS(Intermediate Life Support) που διοργανώνει η ΕΕΚΑΑ (www.eekaa.com) Ουσιαστικά είναι ένας προθάλαμος για το ALS και ATLS και σου δείνει πολλά έφόδια για την αντιμετώπιση κυρίως της καρδιακής ανακοπής και χρήσης του ΑΕΑ και ΧΕΑ όπως και για τα φάρμακα που χρησημοποιούμε κατά την ανάνηψη

Αξίζει κάθε λεπτό του σεμιναρίου!!!Τα σεμινάρια ILS διαρκούν 8 ώρες και είναι μονοήμερα με θεωρία , πρακτική και τέστ στο τέλος.Το σεμηνάριο θεωρήται υποχρεωτικό από το ΥΥΚΑ και στο εξωτερικό το αναγνωρίζουν κανονικά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

παιδιά έκανα το atls στην πάτρα, πραγματικά αξίζει. πρέπει βέβαια να πας διαβασμένος για να μπορέσεις να ακολουθήσεις το εξουθενωτικό πρόγραμμα των διαλέξεων. οι εκπαιδευτές είναι άψογοι, είναι άωθρωποι που πραγματικά γουστάρουν το αντικείμενο. και τα 500 ευρω είναι μάλλον λίγα για το κόστος του σεμιναρίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περίπου πόσο καιρό περίμενες από τη στιγμή που έκανες την αίτηση για το ATLS μέχρι να σε ειδοποιήσουν? Ενδιαφέρομαι κι εγώ για Πάτρα. Ευχαριστώ συνάδελφε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Θα σας μεταφέρω την δική μου εμπειρία για όσους ψάχνουν και δεν βρίσκουν

Πήρα στην ελληνική εταιρία καρπα στην Αθήνα και μου έκαναν τηλεφωνικά την εγγραφή για BLS αφού το έθεσαν ως προαπαιτούμενο. Αυτό έγινε Ιανουάριο του 08. Κατά τον Μάιο τους πήρα για να ρωτήσω τι έγινε και μου είπαν ότι δεν με είχαν στα αρχ...εία τους. Μου είπε η κοπέλα ότι θα κοιτάξει πιο καλά, να της αφήσω τηλ και να με πάρει. Σήμερα, 18 Ιουνίου του 2008 δεν με έχει πάρει ακόμη αλλά εγώ πιστεύω ότι θα με πάρει κάποια στιγμή. Η αλήθεια είναι ότι την πήρα εγώ τις επόμενες ημέρες αλλά δεν το σήκωνε. Σαν να της ζήτησα ραντεβού και στράβωσε μου φάνηκε η φάση...

Τον Ιανουάριο έστειλα e-mail και στον Kώστα Μπαχτή του ΕΚΑΒ. Μου απάντησε ότι θα με γράψει σε BLS και ILS αλλά για ALS ζορίστηκε κάπως. Κάτι μου έλεγε ότι είναι λίγοι οι διδάσκοντες και ότι θα καθυστερήσει κτλ. Και αυτός έθεσε το BLS προαπαιτούμενο...

Τώρα λιάζομαι στην παραλία και περιμένω τηλέφωνο από τον Κώστα αλλά τίποτα...

Εν τέλει δήλωσα συμμετοχή στην Κρήτη. Φοβερός ο κύριος Φραιδάκης, με ένα email μου έδωσε πληροφορίες και 3 μήνες μετά με κάλεσε για τα μαθήματα.

Ούτε γνωριμίες ούτε μέσο και βλακείες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά και έχοντας εργαστεί ελάχιστα στο ΕΣΥ πιστεύω:

1. Το BLS αναγκαίο για κάθε γιατρό.

2. Το ALS δεν έχει νόημα να το κάνει κάποιος αφού έτσι και αλλιώς στο ΔΗΜΟΣΙΟ νοσοκομείο ΟΥΤΕ εφαρμόζεται (πολλές φορές δεν υπάρχουν απινιδωτές καν) και ΔΕΥΤΕΡΟΝ το εφαρμόζουν οι αναισθησιολόγοι.

3. Εμπειρία από ΜΕΓΑΛΟ ΑΝΤΙΚΑΡΚΙΝΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΘΗΝΑ. Ανακοπή, όχι απινιδωτής ούτε κάν μόνιτορ. Σκάνε μύτη ο αναισθησιολόγος και ο καρδιολόγος οι οποίοι ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΟΤΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ. Ο δε αναισθησιολόγος αφού διασωλήνωσε τον ασθενή ΕΠΕΜΕΝΕ ότι όποτε κάναμε μαλάξεις έπρεπε να σταματάει τον αερισμό!!!!!!!!!

ΠΙΚΡΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο αποπάνω είναι πράκτορας των Βρετανών, μην τον ακούτε :P

Νομίζω ότι με την εκπαίδευση μας στα ελληνικά πανεπιστήμια χρειάζεται το ALS. Πρέπει κάποια στιγμή να μάθει ο απόφοιτος του ελληνικού πανεπιστημίου να αντιμετωπίζει 5 πράγματα με μεθοδικότητα. Κ δεν είναι μόνο η ανακοπή, προσωπικά το εφαρμόζω όποτε με καλέσουν για ασθενή που όπως λέμε επιστημονικά "στραβώνει" ή goes off αγγλιστί ( δηλαδή περιλαμβάνει κ τις peri-arrest καταστάσεις).

Ειδικά για τον πρωτάρη στο νοσοκομείο το ALS είναι απαραίτητο κατά την γνώμη μου..

ΥΓ. Αυτό με τα κεφαλαία ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ είναι; δε ΘΥΜΑΜΑΙ να το έκανες παλιότερα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

BLS AXEΠΑ 24/6 στο υπόγειο κάτω από το πρωτόκολλο more infos

Τροποποιήθηκε από cosmonaut
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.