Jump to content

BLS,ALS,ILS, ATLS και αλλα...


Kovacevic

Recommended Posts

Παιδιατρικό επίσης είναι το EPILS. Είναι βασισμένο στα ευρωπαϊκά guidelines. Πάάάάάρα πολύ καλό! Το συστείνω ανεπιφύλακτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μολις ολοκληρωσα το ALS στην Κρητη. Εξαιρετικη οργανωση, προθυμοι, καταρτισμενοι εκπαιδευτες, ευχαριστο κλιμα. Το μονο flaw η διαρκεια του...Θα ηταν καλυτερα αν δινοταν ακομη μια μερα αφιερωμενη, καθαρα, στην εξασκηση στα πιθανα σεναρια cardiac arrest over and over again...Κατα τ'αλλα το συνιστω σε ολους, ακομη κ αν πρεπει να παρετε αεροπλανο οπως εγω. 250 ευρω well spent...

Τροποποιήθηκε από TrippinOn
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ΑΠΛΣ που έκανα εγώ διαρκεί 3 μέρες, κόστος 470 Ε, και είναι το Αμερικάνικο (που ακολουθεί κυρίως και η Αγγλία, όπως μας είπαν εκεί).

Η ύλη είναι κάπου 500 σελίδες, τις οποίες παραλαμβάνεις 1 μήνα πριν το σεμινάριο.

Υπάγεται στην ALSG:

http://www.alsg.org/en/ και http://www.alsg.org/en/?q=en/apls

Έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το όλο σεμινάριο (μόνο που θέλει καλό διάβασμα, και το τριήμερο εκείνο τα φτύνεις, είναι από το πρωί έως το βράδυ).

Για το EPILS λεπτομέρειες θα μας πει η αγαπητή DrIrol που το έκανε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας και από μένα! :)

Λοιπόν, όσον αφορά στο EPILS, αποτελεί σεμινάριο για την εξειδικευμένη υποστήριξη της ζωής στα παιδιά και τα βρέφη (για τα νεογνά υπάρχει άλλο σεμινάριο). Διαρκεί μία ημέρα (από το πρωί έως αργά το απόγευμα) και εννοείται πως στο τέλος λαμβάνεις το αντίστοιχο πιστοποιητικό παρακολούθησης. Όπως είπα και στο προηγούμενο post μου, είναι βασισμένο στα ευρωπαϊκά guidelines. Η φιλοσοφία του σεμιναρίου είναι να αποκτήσεις δεξιότητες στην εξειδικευμένη υποστήριξη της ζωής στα παιδιά μέσω σεναρίων. Για το κόστος του σεμιναρίου δυστυχώς δε μπορώ να πω πόσο είναι, γιατί εγώ το παρακολούθησα στα πλαίσια του μεταπτυχιακού μου δωρεάν. Τώρα όσον αφορά στις διαφορές μεταξύ APLS και EPILS, εκτός από το γεγονός ότι το ένα είναι τριήμερο ενώ το άλλο μονοήμερο, φαντάζομαι οι διαφορές θα έχουν να κάνουν με τον αλγόριθμο της αναζωογόνησης, γιατί ο ευρωπαϊκός με τον αμερικάνικο (τουλάχιστον των ενηλίκων που ξέρω σίγουρα) έχει κάποιες μικρές μεν, αλλά κρίσιμες διαφορές. Αυτάάάά! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Τι ειναι προτιμοτερο?

1.Να παρακολουθησω το als η το acls?Αν δε κανω λαθος,η μοναδικη διαφορα ειναι οτι το πρωτο πιστοποιειται απο το erc και το δευτερο απο american college...

2.ALS vs ATLS?Με σκοπο να εμπλουτισω το βιογραφικο μου(λαμβανοντας υπ'οψην τη ψυχιατρικη ως ειδικοτητα)αλλα και τις γνωσεις μου.

Οποιος μπορει ας μου απαντησει,please...

Thanks in advance

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεδομενης της ειδικοτητας σου, δεν θα χρειαστει να αντιμετωπισεις πολυτραυματια (ποτε δεν ξερεις βεβαια :)), οποτε θα σου συνιστουσα να κανεις το ALS πρωτα απ'ολα (ή την αμερικανια, το ACLS, το οποιο δεν εχω παρακολουθησει - δεν ξερω/δεν απαντω). Σε δευτερο χρονο και κυριως για εμπλουτισμο του CV σου και αδειασμα του πορτοφολιου σου κανε το ATLS...Η γνωση ποτε δεν παει χαμενη. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι ειναι προτιμοτερο?

1.Να παρακολουθησω το als η το acls?Αν δε κανω λαθος,η μοναδικη διαφορα ειναι οτι το πρωτο πιστοποιειται απο το erc και το δευτερο απο american college...

2.ALS vs ATLS?Με σκοπο να εμπλουτισω το βιογραφικο μου(λαμβανοντας υπ'οψην τη ψυχιατρικη ως ειδικοτητα)αλλα και τις γνωσεις μου.

Οποιος μπορει ας μου απαντησει,please...

Thanks in advance

Καλησπέρα! Όσον αφορά στην πρώτη σου ερώτηση, οι διαφορές ALS και ACLS δεν είναι μόνο ότι πιστοποιούνται από διαφορετικούς φορείς. Για περαιτέρω πληροφορίες διάβασε τα προηγούμενα posts, όπου έχουν απαντηθεί παρόμοιες απορίες. :) Τώρα, για τη δεύτερη ερώτηση που κάνεις, νομίζω ότι τα πράγματα είναι λίγο υποκειμενικά και σχετίζονται με το εύρος των γνώσεων που θέλεις να αποκτήσεις. Δηλαδή αν θέλεις να αποκτήσεις γνώσεις γύρω από την εξειδικευμένη υποστήριξη της ζωής γενικά ή να εστιάσεις στο τραύμα. Η προσωπική μου γνώμη και με γνώμονα την ειδικότητα που ακολουθείς/θα ακολουθήσεις είναι πως το ATLS δεν θα σου χρησιμεύσει ιδιαίτερα πάνω στην ειδικότητά σου. Ενώ το ALS/ACLS σίγουρα θα σου προσφέρει γνώσεις και δεξιότητες που είναι πιθανό να σου φανούν και στην πράξη χρήσιμες.

Αυτάάάάά! Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι! :)

Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=11378&pid=362963&st=100&#entry362963 Εδώ μπορείς να βρεις posts σχετικά με τις διαφορές ALS/ACLS.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο άλλο topic που αναφέρω πιο πάνω έχουν αναφερθεί αρκετές από τις διαφορές των δύο σεμιναρίων. Anyway, για να σου πω αυτές που γνωρίζω εγώ, εκτός του ότι το ACLS είναι αμερικανικό (οπότε και ακολουθεί τα αμερικανικά guidelines) ενώ το ALS είναι ευρωπαϊκό, μια βασική διαφορά τους είναι η διάρκειά τους (το ACLS διαρκεί σχεδόν 3 ημέρες ενώ το ALS πολύ λιγότερο). Αυτό έχει ως συνέπεια το γεγονός ότι στο ACLS παρουσιάζονται περισσότερες αρρυθμίες και γενικά περισσότερα σενάρια. Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι κάποιες άλλες αυτή τη στιγμή, αλλά κάνε τον κόπο και ψάξε στο link πο παραθέτω πιο πάνω και θα βρεις κι άλλες. Αν θέλεις την προσωπική μου άποψη, το ACLS είναι πάρα πολύ καλό και πραγματικά αξίζει τα λεφτά του (αν και είναι λίγο εξουθενωτική η διάρκειά του...!). Το μόνο μείον είναι ότι επειδή ακολουθεί τα αμερικανικά guidelines ίσως δυσκολευτείς λίγο στην αρχή μέχρι να συνηθίσεις το δικό τους ABC, το οποίο έχει μια μικρή διαφορά με το ευρωπαϊκό. Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

εμαθα οτι θα γινει τελη φλεβαρη als στη κρητη για οποιον ενδιαφεται

επισης θα ηθελα να ξερω εαν εχει κανενας το βιβλιο του αλσ για να το βγαλω μια φωτοτυπια γιατι φευγω για αγροτικο και δεν προλαβαινω να παρακολουθησω το σεμιναριο οποτε ας κανω τουλαχιστον μια αναγνωση το βιβλιο. αθηνα μενω δινουμε ενα ραντεβου στη σχολη και το βγαζω σε μιση ωρα ενα αντιγραφο

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hallo!!

Υπάρχει κανείς που μπορεί να μοθ δανείσει το βιβλίο του ALS???

Είμαι στη Β.Ελλάδα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην παρακατω ιστοσελιδα μπορειτε να βρειτε τις κατευθυντηριες οδηγιες μεταξυ αλλων και για το ALS χωρις να απαιτειται καποια εγγραφη.

European Resuscitation Council

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα

Επειδή είμαι εκπαιδευτής της ελληνικής εταιρείας καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης θα σας παραθέσω τις παρακάτω πλήροφορίες:

1) BLS/AED Σεμινάριο βασικής υποιστήριξης της ζωής και χρήση αυτόματου εξωτερικού απινιδιστή. Απευθύνεται σε πολίτες, ιατρούς και νοσηλευτές, όπως και στα σώματα ασφαλείας. Είναι 5ωρο για τους υγειονομικούς, 3ωρο για τους πολίτες και στοιχίζει 50 ευρώ. χορηγείται πιστοποιητικό παρακολούθησης από το ERC και το ΚΕΣΥ.

2) ACLS Σεμινάριο εξειδικευμένης υποστήριξης της ζωής. Απευθύνεται μόνο σε ιατρούς και νοσηλευτές. Περιλαμβάνει θεωρία και πράξη των δεξιοτήτων, διαρκεί από Παρασκευή μεσημέρι έως Κυριακή απόγευμα και διδάσκει αντίμετώπιση ανακοπής στον όροφο, αντιμετώπιση και διαχείρηση του ΟΕΜ στο τμήμα επειγόντων περιστατικών, αντιμετώπιση και διαχείρηση του εγκεφαλικού επεισοδείου στο τμήμα επειγόντων περιστατικών, αντιμετώπιση ανακοπής με εξειδικευμένα μέσα -γενικά ενδονοσοκομειακά-, πως να εξασφαλίζουμε αεραγωγό με τεχνικά και φυσικά μέσα, μαθαίνει σε προπλάσματα να τοποθετεί ο ιατρός ή ο νοσηλευτής αρτηριακή γραμμή, κεντρική γραμμή με τυφλή μέθοδο και με τον υπέρηχο, μαθαίνει πως να διαβάζει κάποιος άμεσα την αερομετρική εικόνα του αρρώστου, επίσης ειδικές καταστάσεις που μπορεί να οδηγήσουν στην ανακοπή όπως το Ασθμα , η XAΠ και η Υποογκαιμιία.

Ολα αυτά γίνονται με σενάρια στις δεξιότητες και επαναλμβάβονται συνεχώς και τις 3 μέρες. Το κόστος είναι 350 ευρω. Το σεμινάριο. χορηγεί μέτα από γραπτές εξετάσεις πολλαπλής επιλογής και προφορική εξέταση, πιστοποιητικό από την Eταιρεία Aναζωογόνησης σε σύμπραξη με την Iατρική Aθηνών και Αmerican Emergency College

3) ΕΠΕΙΖΩ Σεμινάριο επείγουσας υποστήριξης της ζωής διαρκειας 8 ωρών. Απευθύνεται σε ιατρούς,νοσηλευτές και διασώστες. Περιλαμβάνει εκμάθηση αντιμετώπισης καρδιακής ανακοπής στο νοσοκομείο. Είναι σεμινάριο που σου μαθαίνει μόνο βασικές αρχές και αλγορίθμους. Περιλαμβάνει μία διάλεξη και μετα εφαρμογή των δεξιοτήτων σε προπλάσματα. Κόστος 100 ευρώ. Χορηγείται πιστοποιητικό μετά από γραπτές εξετάσεις επιλογής απο την Ελληνική Εταιρεία Αναζωογόνησης.

5) EPLS Σεμινάριο παιδιατρικό και NLS Σεμινάριο νεογνικό. Το παιδιατρικό απευθύνεται σε παιδιάτρους και νοσηλευτές και το νεογνικό σε νεογνολόγους και μαίες. Και τα δύο έχουν διάρκεια μίας ημέρας, αλλά επειδή το NLS έχει έρθει πρόσφατα στην Ελλάδα, γίνεται ακόμα στην αγγλική γλώσσα (δε θα διαρκέσει για πολύ αυτό) Το κόστος δε το γνωρίζω, γιατί δεν είμαι εκπαιδευτής σε αυτό τον τομέα. Χορηγεί πιστοποιητικό παρακολούθησής από το ERC, μετα απο γραπτές εξετάσεις πολλαπλής επιλογής.

Οι εκπαιδευτές τονίζω ότι είναι ιατροί και νοσηλευτές για τα εξειδικευμένα σεμινάρια αναζωογόνησης ( ACLS, ΕΠΕΙΖΩ κλπ) ενώ στο BLS εκπαιδευτές των πολιτών μπορει να είναι και άτομα όπως εκπαιδευτικοί ή από τα σώματα ασφαλείας. Εχουν παρακολουθήσει με επιτυχία τα σεμινάρια των εκπαιδευτών ,έχουν περάσει με επιτυχία τα δοκιμά τους και είναι υποχρεωμένοι να έχουν τακτική επαφή με τα δρώμενα της αναζωογόνησης και να διδάσκουν τουλάχστον 3 φορές τό χρόνο για να ανανεώνουν την εκπαιδευτική τους δραστηριότητα. Αυτο εξασφαλίζει κατά πολύ και την επιτυχία ενός σεμιναρίου.

ΓΙΑ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΕΙΛΤΕ ΟΝΟΜΑ, ΕΠΩΝΥΜΟ, ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΟ info@eekaa.com ή τηλεφωνήστε 210-6972267 ή fax: 2106972396 με το σεμινάριο που θέλετε να παρακολουθήσετε, όνομα, επώνυμο και ιδιότητα

Ελπίζω να σας κάλυψα......καλή επιλογή!

Τροποποιήθηκε από dimitrisnosil
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαλησπερα σε ολους!

Γνωριζει καποιος το τηλεφωνο του υπευθυνου για το ΑLS που διεξαγεται στη Λαρισα?

Εψαχνα εδω και πολυ καιρο,βρηκα το ακολουθο 2410682804 στο συγκεκριμενο τοπικ αλλα δυστυχως δεν ισχυει πλεον.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Η Ήπειρος αποκτά τον δικό της Πυρήνα εκπαίδευσης στο BLS AED.

Περισότερες πληροφορίες στο www.bls-aed.org

Τροποποιήθηκε από Kitsakos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο site καιθα ήθελα αν καποιος γνωρίζει να μου πει, που μπορώ να βρώ πληροφορίες για επικείμενα ALS courses. Το έχω κάνει google αλλά δεν βοήθησε ιδιαίτερα. Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ALS στην Ελλάδα; Αρμόδια είναι η Εθνική Επιτροπή Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης, που νομίζω δεν έχει site.

Μπορείς να απευθυνθείς στην αντίστοιχη Επιστημονική Εταιρεία:

Σεμινάρια διοργανώνε (όταν είχα ενδιαφερθεί παλιότερα) η καθηγήτρια του Παν. Αθηνών Λίλα Παπαδημητρίου στο Ερρίκος Ντυνάν:

http://www.dunant.gr/default.aspx?aid=7778&id=260

Πάντως σε αρκετές πόλεις διοργανώνονται ALS, ρώτα στο νοσοκομείο (ξέρω άτομο που το έκανε στα Ιωάννινα)

Στην Αγγλία: http://www.resus.org.uk/pages/courses.htm - http://www.resus.org.uk/pages/alscours.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή περιμένουμε το Νοέμβρη νομίζω καινούριους αλγόριθμους, μέχρι τότε δε θα γίνει κάποιο course. Για περισσότερα στην Ελληνική Καρδιολογική Εταιρεία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

ενδιαφερομαι να δωσω also.. αν καποιος εχει δωσει , ας μ στειλει πμ αν μπορει να ρωτησω καποια πραγματα.. ευχαριστω

Τροποποιήθηκε από foititis????
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.