Jump to content

BLS,ALS,ILS, ATLS και αλλα...


Kovacevic

Recommended Posts

Πρέπει από περιέργεια να μετρήσουμε πόσα ανάλογα "πιστοποιητικά ικανοτήτων, δεξιοτήτων" έχουν εμφανιστεί τα τελευταία χρόνια. Σε διάφορους κλάδους. (βλέπε ecdl, ic3, atls, als, bls, ils, phtls, mos, ktl ktl)

Τι είναι αυτό που οδήγησε σε αυτή την ανάγκη;

Εάν για έναν αγροτικό ιατρό κρίνεται απαραίτητο ή ακόμη και απλά επιθυμητό να παρακολουθήσει σεμινάριο που αφορά την υποστήριξη της ζωής στο τραύμα, και μπορεί να το πραγματοποιήσει μόνον εφόσον ενδιαφερθεί προσωπικά και καταβάλει χρηματικό ποσό, τότε κάπου-κάτι δεν γίνεται σωστά.

Μήπως θα έπρεπε να παρακολουθεί ΠΡΙΝ την ανάληψη αγροτικού ιατρείου, ανάλογο σεμινάριο, που θα διοργάνωνε το Υπ. Υγείας ή το ΕΣΥ; (ίσως και να συμβαίνει αλλά δεν το γνωρίζουμε οι πολλοί)

Μήπως θα μπορούσαν οι ιατρικοί σύλλογοι να αναλάβουν τέτοια δραστηριότητα; μήπως τα σωματεία;

(ότι στα πανεπιστήμια θα έπρεπε να πραγματοποιούνται δεν το συζητώ, το θεωρώ αυτονόητο)

Εφόσον κανείς δεν αναλαμβάνει κάτι τέτοιο, τότε μάλλον δεν είναι και τόσο απαραίτητο.

Υπάρχει περίπτωση οι σημερινοί ιδιώτες "πιστοποιητές" να ποντάρουν στην αβεβαιότητα που νιώθουμε για τις γνώσεις μας, ειδικά στην αρχή της σταδιοδρομίας μας; (και πολύ καλά κάνουμε, επειδή ως γνωστό, η αβεβαιότητα είναι ένα από τα ονόματα της ευφυΐας)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αποψη μου,

πως οτι ειναι να κανω,

θα το κανω για την δικη μου καλυτερη καταρτιση

δυστυχως,τετοια σεμιναρια,δεν...συγκινουν καποιον φορεα για να αναλαβει την διοργανωση τους δωρεαν

αλλα μηπως στην ελληνικη κοινωνια,ισχυει πουθενα το αντιθετο

συμφωνω πως θα επρεπε να υπαρχει καποια κεντρικη δομη που θα εξασφαλιζε την εκπαιδευση ολων των φοιτητων

αλλα το κακο εχει πολυ βαθια τις ριζεςσαμπως,ποσοι θα περνουσαμε ιατρικη,διχως τα φροντιστηρια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.Το ATLS δεν είναι ένα απλό σεμινάριο σαν όλα τα άλλα. Ουσιαστικά πρόκειται για ένα πρωτόκολλο αντιμετώπισης του πολυτραυματία με την εισοδό του στα ΤΕΠ του Νοσοκομείου ή του Κ.Υ.

2. Στον περισσότερο "πολιτισμένο" κόσμο είναι υποχρεωτικό σε όλους τους γιατρούς που εργάζονται στο ΤΕΠ καθώς και σε όλους τους γιατρούς χειρουργικών ειδικοτήτων.

3. Φυσικά (και πάλι στο εξωτερικό) τα Νοσοκομεία αναλαμβάνουν τα έξοδα του σεμιναρίου. Έχω εμπειρία από Αγγλία όπου παρακολούθησα το αντίστοιχο παιδιατρικό ATLS (έχω κάνει το ATLS εδώ πριν 3 χρόνια) με έξοδα του Νοσοκομείου.

4. Θεωρώ οτι είναι απαραίτητο σε όλους τους γιατρούς των χειρουργικών ειδικοτήτων. Αξίζει κόπο και χρόνο και έξοδα!

5. Ανανεώνεται κάθε 4 χρόνια.

6. Και τέλος, βρε παιδιά έλεος, είναι ιεροσυλία να υπολογίζετε το ATLS μόνο ως ένα καλό χαρτί για το βιογραφικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ετσι ακριβώς είναι.Τα πιστοποιημένα σεμινάρια δεν έχουν σκοπό να σας φάνε χρήματα αλλά να σας εκπαιδεύσουν.Και ακριβώς επειδή είναι πιστοποιημένα αποτελούν και καλά χαρτιά για το βιογραφικό γιατί ο πιθανός εργοδότης σας θα ξέρει ότι έχετε λάβει καλή εκπαίδευση πάνω σε αυτό που πιστοποιεί το χαρτί αυτό.

Για όσους δουλεύουν σε κάποιο νοσοκομείο ή κάνουν το αγροτικό τους δεν χάνουν τίποτα να κάνουν μία αίτηση προς το τοπικό νοσοκομείο ζητώντας εκπαιδευτική άδεια και κάλυψη των εξόδων συμμετοχής στο σεμινάριο στο οποίο θα συμμετάσχετε (θα πρέπει να έχετε κανονίσει τη συμμετοχή σας ώστε να έχετε το απαραίτητο πρόγραμμα για να το καταθέσετε).Βέβαια οι πιθανότητες να σας καλύψουν τα έξοδα είναι ελάχιστες και τα χρήματα θα σας δοθούν μετά από διάστημα αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ...

Εμένα το (προηγούμενο) νοσοκομείο μου είχε καλύψει τα έξοδα συμμετοχής σε ATLS και ALS (δεν το πίστευα όταν έλαβα την απάντηση αφού σχεδόν για πλάκα είχα γράψει ότι ζητάω να μου καλύψουν τα έξοδα συμμετοχής και διαμονής στην αίτηση που είχα κάνει για να πάρω εκπαιδευτική άδεια).Για το νοσοκομείο που είμαι τώρα ούτε λόγος για τέτοιο πράγμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Αγγλία το ATLS κοστίζει 300 λίρες =450 €. Άρα πάνω κάτω τα ίδια είναι. Βέβαια άλλοι οι μισθοί εδώ και άλλοι εκεί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

It costs 500 euro in Italy... but it's not clear when and where... The web site is a dead island. The telefone numbers are useless.

If you try to do it individually it's not a clear way of finding your way out. Sometimes it's the hospital that organizes everything. Rough luck for the moment.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλημερα!

Ωραια και ενδιαφεροντα ολα αυτα τα σεμιναρια, αλλα καπου μπερδευτηκα! Αν μπορει κανεις να βοηθησει θα ειμαι πολυ ευγνωμων!

Οκ με BLS, ALS.

Tο ATLS, που καπου διαβασα να χαρακτηριζεται ως ''πιο οργανωμενο'' απο το ΑLS, θεωρειται οτι υπερεχει του ALS? Ειναι πιο χρησιμο σε χειρουργικη η παθολογικη ειδικοτητα?

Τελος εκει που εχω μπλεχτει για τα καλα ειναι με το ALSO. Σε σχεση με ALS - ATLS ποια ειναι τα πλεονεκτηματα - μειονεκτηματα του? Συνισταται για χειρουργους η παθολογους?

Οποιαδηποτε πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη!!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ALS - παθολόγοι

ACLS - καρδιολόγοι

ATLS - χειρουργοί

ALSO - γυναικολόγοι

PALS / APALS - παιδίατροι

PHTLS - χειρουργοί / προνοσοκομειακοί

BLS - όλος ο πληθυσμός (στόχος το 30% των ανθρώπων)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
2109493542 για ALS στο Ωνασειο emsexwars

Al Neri, όταν γράφεις ALS, φαντάζομαι εννοείς ACLS; Αυτό που ο Sarandos Kaptanis γράφει ότι απευθύνεται σε καρδιολόγους;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ε, φυσικα προκειται για το ACLS .Το οποιο δεν εχει καμια σχεση -τουλαχιστον οσον αφορα το βαθμο δυσκολιας - με το ALS .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το ALS απευθυνομενος σε οσους το εχουν κανει κυριως

Γνωριζω οτι υπαρχουν 4 κλινικα σεναρια που εξεταζονται στο "πρακτικο" κομματι της εξετασης

1. Ασθενης με πληρη κολποκοιλιακο αποκλεισμο που μετα το ABCDE και πριν προλαβουμε να του βαλουμε εξωτερικο βηματοδοτη κανει κοιλιακη μαρμαρυγη

2. Ασθενης με φλεβοκομβικη ταχυκαρδια εξαιτιας απωλειας αιματος, κανει καρδιακη ανακοπη

Γνωριζει κανεις τα αλλα 2?

SOS

Thanks!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Για το ATLS που γίνεται στο Πανεπιστημιακό Λάρισας να πω πως με ειδοποίησαν 1,5 χρόνο μετά την αίτησή μου.

Κόστος: 480€

Όποιος ενδιαφέρεται, πληροφορίες στο 2410-682802.

Για συμμετοχή στο πρόγραμμα απαιτείται αίτηση, αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα, αριθμός ταυτότητας και διεύθυνση και τηλέφωνα επικοινωνίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το ALS απευθυνομενος σε οσους το εχουν κανει κυριως

Γνωριζω οτι υπαρχουν 4 κλινικα σεναρια που εξεταζονται στο "πρακτικο" κομματι της εξετασης

1. Ασθενης με πληρη κολποκοιλιακο αποκλεισμο που μετα το ABCDE και πριν προλαβουμε να του βαλουμε εξωτερικο βηματοδοτη κανει κοιλιακη μαρμαρυγη

2. Ασθενης με φλεβοκομβικη ταχυκαρδια εξαιτιας απωλειας αιματος, κανει καρδιακη ανακοπη

Γνωριζει κανεις τα αλλα 2?

SOS

Thanks!!

αν και θεωρώ λάθος την προσέγγισή σου (δε νομίζω ότι θα σε βοηθήσει να κάνεις το σεμινάριο αυτό με τη λογική των SOS για τις εξετάσεις- τα σεμινάρια αυτά έχουν σκοπό να σε βάλουν να σκέφτεσαι και να αντιδράς σε επείγοντα περιστατικά με συγκεκριμένο τρόπο και χωρίς πανικό), το σενάριο που είχα εξεταστεί εγώ ήταν καρδιοαναπνευστική ανακοπή μετά αναφυλακτικό shock (ξεκινώντας όχι από την ανακοπή αλλά από την 1η επαφή με ένα βαρέως πάσχοντα και προοδευτικά επιδεινούμενο ασθενή). Να ξέρεις ότι όλα τα σενάρια μπορούν να παίξουν. Διάβασε λοιπόν και προσπάθησε να καταλάβεις τη φιλοσοφία του als και δεν θα έχεις πρόβλημα.

ε, φυσικα προκειται για το ACLS .Το οποιο δεν εχει καμια σχεση -τουλαχιστον οσον αφορα το βαθμο δυσκολιας - με το ALS .

να ξεκαθαρίσω κάτι γιατί βλέπω ότι υπάρχει κάποια παρανόηση. Το ACLS είναι το αντίστοιχο ALS στην Αμερική και δεν γίνεται στην Ευρώπη. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια διαφορά στο πρόγραμμά τους ή στο επίπεδο δυσκολίας.

Τροποποιήθηκε από isis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Συμφωνώ απόλυτα με την isis. Αν κάποιος καταλάβει τις βασικές αρχές (και περί αυτού πρόκειται ουσιαστικά), δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγχώνεται για επί μέρους σενάρια.

Είναι συγκεκριμένα πράγματα που πρέπει να έχει κανείς στο μυαλό (σχολαστικό ABCDE, γρήγορες αντιδράσεις σε αλλαγή της κλινικής ή ΗΚΓ κατάστασης, καλή γνώση των αλγορίθμων, ειδικές περιπτώσεις, δόσεις 3-4 φαρμάκων) και τίποτα παραπάνω. Όπως λένε και στην Αγγλία, "it's not rocket science, we ICU people are quite straight forward- almost dumb"

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το atls το συνιστώ σε όλους να το δώσετε.Ήμουν πάτρα 20-21 απρίλη και παρόλο που δε το πήρα(το δίνω επανεξέταση) ήταν άκρως ενδιαφέρον σε θεωρία,αλλά και στην πράξη με τα σχεδόν πραγματικά περιστατικά του πρακτικού.Τα παιδιά που κάναν το "θεατράκι" ήταν πολύ παραστικά και ένιωθες σαν σε πραγματικό περιστατικό.Η τιμή είναι όντως πολύ υψηλή για τα ελληνικά δεδομένα,αλλά όπως προείπα αξίζει και θα βγείτε με πολλές εμπειρίες απο εκεί μέσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρεμπιπτόντως, πριν καμιά δεκαριά μέρες παρέλαβα την καρτελίτσα για το σεμινάριο του Ιανουαρίου!

Έτσι είναι αυτά... Αν είσαι certified φαίνεται ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρεμπιπτόντως, πριν καμιά δεκαριά μέρες παρέλαβα την καρτελίτσα για το σεμινάριο του Ιανουαρίου!

Έτσι είναι αυτά... Αν είσαι certified φαίνεται ;)

Τι κάρτα είναι αυτή;

Στην Πάτρα το διήμερο 20 - 21 Απρίλη μας έδωσαν ένα φάκελο με μια κάρτα στο τέλος του σεμιναρίου.

Υ.Γ. Προσωπική μου άποψη είναι ότι το σύστημα βρίσκει τρόπους για να μαζεύει λεφτά

από τους άνεργους γιατρούς που ψάχνουν με κάτι να γεμίσουν τον ατέλειωτο χρόνο αναμονής τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψάχνω εδώ και καιρό για ALS....ξέρει κανείς να οργανώνονται σεμινάρια ALS (όχι ATLS!) στην Ελλάδα;

Είναι προαπαιτούμενο για θέσεις FY2 στην Μ. Βρετανία... emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα καν ιδέα για την ύπαρξη τέτοιου είδους σεμιναρίων,αλλά διαβάζοντας όλα τα post μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το όλο θέμα και έτσι έριξα μια ματιά στη σελ. www.erc.edu.Επειδή σιγά-σιγά αρχίζει να με ενδιαφέρει όλο και περισσότερο θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα κυρίως για το ALS γιατί γι'αυτό κυρίως ενδιαφέρομαι:

1.Το BLS είναι απραίτητο κριτήριο?

2.Την αίτηση την κάνω στο www.erc.edu ή στέλνω e-mail στο σύνδεσμο(υπεύθυνο) που αναγράφεται πληκτρολογόντας την ημερ. σε κάθε course?

3.Από ότι είδα στην ατζέντα τους σχεδόν όλα τα σεμινάρια(εκτός από 1 που γίνεται στην Κρήτη)γίνονται στην Αθήνα.Αυτό αποτελεί γενικό κανόνα ή έτυχε απλά αυτό για τους επόμενους μήνες(μέχρι τέλος 2007)?Το ρωτάω γιατί λόγω πόλης είναι πολύ πιο εύκολο να μεταβώ σε Θεσ/νικη ή Λάρισα.

4.Υπάρχει κάτι ανάλογο με το ALS(εννοώ που να αφορά κατά βάση παθολογικές ειδικότητες)να μου προτείνετε με τη λογική του να καλύπτομαι και στο 2.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για οσους-οσες ενδιαφερονται

εμαθα πως το επομενο A.P.L.S

θα γινει καπου μεσα στον Ιουνιο, στην Αθηνα

λεπτομερειες δεν ηξερε ουτε η γραμματεας

μήπως ξέρεις κανένα τηλέφωνο επικοινωνίας για το APLS?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα σε ολους! Μια ερώτηση. Τα πιστοποιητικα απο τα σεμιναρια που αναφερετε, πού μπορουν να φανουν χρήσιμα(όσον αφορα την επαγγελματική αποκατάσταση)? Εννοώ πέρα από το αν και τι μαθαίνεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ALS γίνεται στη Λάρισα?Είδα για φέτος την ατζέντα τους και παρατήρησα ότι είναι προγραμματισμένο μόνο για Αθήνα και Ηράκλειο.Το BLS έχει κάποια αξία σαν χαρτί ή απλά θεωρείται προκαταρτικό του ALS?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Να σου απαντήσει κάποιος που έκανε το advanced χωρίς το basic;

Φυσικά. Το basic είναι για τους άσχετους με την ιατρική που θέλουν να είναι ικανοί να κάνουν τα απολύτως basic μέχρι να έρθεις εσύ, ο advanced.

Επομένως όσοι ενδιαφέρεστε για κλινικές ειδικότητες αφήστε τα basic και βουρ για τα advanced.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.