Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

Ήδη τρέχει μία (δεν έχουν βγει αποτελέσματα), οπότε να περιμένεις απ' το νέο έτος, λογικά θα είναι πρόσκληση ενδιαφέροντος για τα κενά αυτής που τρέχει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πέρασα χτες πάλι από το υπουργείο. Η απάντηση για τα προσωρινά του Οκτωβρίου ήταν ότι αργούν.

Για τους διορισμούς της προκήρυξης του Ιουλίου (βγήκαν τα οριστικά 10/11) η απάντηση ήταν παρόμοια. Όχι εντός εβδομάδας πάντως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρτήθηκαν σήμερα στη διαύγεια οι διορισμοί της προκήρυξης του Ιουλίου doctor anonymous. 'Όποιος θέλει να ξεκινήσει απλά τα εκτυπώνει και τα προσκομίζει στο κέντρο υγείας που ανήκει.  

 https://diavgeia.gov.gr/decision/view/62ΘΨ465ΦΥΟ-ΚΗΚ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θελω να ρωτησω γιατι βγηκαν δυο διορισμοι για τον ιουλιο ενω υπαρχει προκυρηξη που τρεχει..........εχει κανεις ενημερωση γιατι δεν το σηκωνουν το τηλεφωνο ποτε θα βγουν οι διορισμοι για τον οκτωμβριο ποτε θα γινουν το πασχα.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλσπέρα παιδιά.  Έχω άγονο αγροτικό που ανήκει στην 3 υπε.  Το επίδομα των 400 ευρώ δεν το έχω δει ακόμα. Το λαμβάνει κανένας?

Μπαίνει μαζί με το μισθό ή σε άλλα χρονικά διστήματα? επίσης χρειάζεται να κάνουμε κάτι διαδικαστικό για να το πάρουμε?

Ευχαριστώ πολύ. Καλές γιορτές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ιατρείο ανήκει στηλ λίστα του υπουργείου με το αστερίσκο, δηλαδή σε αυτα που δικαιούνται το επίδομα 400...δεν είναι απλώς παραμεθόριο.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για οποιον περιμενει διορισμο με το ταχυδρομειο απο την προκυρηξη του Ιουλιου,χτες ηρθε το ειδοποιητηριο σε μενα κ σε μια φιλη. Αρα ηδη εχουν σταλει. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 11/30/2016 at 9:48 PM, picolo said:

Καλσπέρα παιδιά.  Έχω άγονο αγροτικό που ανήκει στην 3 υπε.  Το επίδομα των 400 ευρώ δεν το έχω δει ακόμα. Το λαμβάνει κανένας?

Μπαίνει μαζί με το μισθό ή σε άλλα χρονικά διστήματα? επίσης χρειάζεται να κάνουμε κάτι διαδικαστικό για να το πάρουμε?

Ευχαριστώ πολύ. Καλές γιορτές.

Για το επίδομα της Περιφέρειας έχει σκαλώσει το θέμα στον Επίτροπο, για το επίδομα του Υπουργείου που έχει σκαλώσει ; Στο... Υπουργείο ;

Αν δεν δίνεται ούτε το επίδομα αγόνου μιλάμε για εμπαιγμό αισχίστου είδους από πλευράς Υπουργείου, και κρίμα στον κόσμο που πήγε και δήλωσε αυτά τα μέρη.

Θα αρχίσουν όμως πολύ σύντομα να έρχονται παραιτησεις λόγω διορισμού στην Ειδικότητα...

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ερωτηση μου σημερα στο υπουργειο για το ποτε περιπου θα βγουν τα προσωρινα της προκηρυξης του Οκτωβριου, η υπαλληλος απαντησε πως δεν γνωριζει, μπορει πριν μπορει μετα το νεο ετος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 5/12/2016 at 2:16 ΜΜ, ivgms said:

Σε ερωτηση μου σημερα στο υπουργειο για το ποτε περιπου θα βγουν τα προσωρινα της προκηρυξης του Οκτωβριου, η υπαλληλος απαντησε πως δεν γνωριζει, μπορει πριν μπορει μετα το νεο ετος...

Ευχαριστούμε ivgms. Τους έχω τηλεφωνήσει παρα πολλες φορές (με σκοπο την ιδια ερωτηση) αλλα δε σήκωσαν ποτε το τηλέφωνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω που πηγα για μια βεβαιωση στο τμημα αγροτικων σε μερα και ωρα κοινου το γραφειο ηταν κλειδωμενο με κλειστα τα φωτα μεσα. Τελικα απευθυνθηκα στο διπλανο γραφειο που ηταν η προισταμενη. Οποτε δε βαριουνται να σηκωσουν τηλεφωνο οπως νομιζα, οι τυποι δεν πατανε καν. Οποτε βολευονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως τα λέει ο/η pik είναι, όποιος πάει στο συγκεκριμένο γραφείο, θα καταλάβει πολλά για την κατάσταση που επικρατεί.

Προφανώς δεν σας αφορά, αλλά έχω γράψει και αλλού ότι η λύση είναι η ανάθεση σε ιδιωτική εταιρία υπό μορφήν outscourcing δλδ της όλης διαδικασίας, πλήρης ψηφιοποίηση των αιτήσεων και προκηρύξεις ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.

Δεν απαιτεί πρόσθετο δημοσιονομικό κόστος, έτσι και αλλιώς αυτό τώρα συμβαίνει καθώς συχνά παραιτούνται γιατροί όταν τους έρχεται ο διορισμός για την Ειδικότητα, με αποτέλεσμα κενά Ιατρεία για μήνες.

Με το σύστημα που προτείνω θα υπάρχει άμεση on-line ενημέρωση για τα Ιατρεία που είναι επανδρωμένα, όπως και για τα κενά, ώστε κάθε μήνα που να συμπεριλαμβάνονται στην εκάστοτε προκήρυξη. Τώρα τυγχάνει να μένουν κενά Ιατρεία για μήνες μετά την κένωσή τους, άνευ ουσιαστικού λόγου, ενώ φέτος είχαμε ανεξήγητα μεγάλο διάστημα ενάντια στις προκηρύξεις.

Βασικά πρέπει να γίνει αυστηρώς τεχνοκρατική η διαδικασία και να αφαιρεθεί η δυνατότητα στον εκάστοτε πολιτικό προίστάμενο να κάνει μικροπολιτική μέσω αυτής, όπως και να εξαρτώνται οι προκηρύξεις-αποτελέσματα-διορισμοί απ΄τις... άδειες των υπαλλήλων.

Φυσικά αυτό δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ με την παρούσα κυβέρνηση, αλλά είδαμε και τις προηγούμενες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα συμφωνησω προφανως με την ψηφιοποιηση του συστηματος και τις συχνοτερες προκηρυξεις, αλλα η προταση για outsourcing απλα δινει ψωμακι στον εκαστοτε επιχειρηματια, και εχει φυσικα δημοσιονομικο κοστος εφοσον πληρωνεις νταβατζιλικι τα κερδη του ιδωτη... Η λυση, σε οποιαδηποτε δημοσια υπηρεσια, ειναι ειτε η προσληψη προσωπικου (εφοσον το προβλημα εγκειται στην ελλειψη ατομων) ειτε η αυστηροτερη επιτηρηση των υπαλληλων (εαν το θεμα ειναι οτι δν κουνανε τον κωλο τους).

 

Οπουδηποτε μπηκε outsourcing ή ενοικιαση εργσζομενων, αυτο ειχε ειτε επιπλεον δημοσιονομικο κοστος ειτε απλα ως αποτελεσματα χ αριθμος εργαζομενων να παιρνουν πενιχρο μισθο ενω θα μπορουσαν να προσληφθουν απευθειας απο την υπηρεσια χωρις το νταβατζιλικι ιδιωτικης επιχειρησης κ να χουν κ μεγαλυτερο μισθο (παραδειγμα υπαρχει με τις εταιρειες καθαρισμου πχ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επί της αρχής δεν θα διαφωνήσω, και εγώ υπέρ του δημοσίου χαρακτήρα είμαι, αλλά έχει αποδειχθεί τις περισσότερες φορές ότι αυτό δεν λειτουργεί όπως πρέπει. Χωρίς το κατάλληλο κίνητρο και τον φόβο της απόλυσης γιατί να εργαστεί ο άλλος ; Από μεράκι ; Το έχουμε δει και αυτό φυσικά και είναι αξιέπαινο, αλλά αποτελούν τις εξαιρέσεις των εξαιρέσεων.
Ακόμα και όρεξη να έχει ο νεοπροσλαμβανομενος, δεν χρειάζεται πολύ χρόνο για να μπει στα κόλπα κι στους ρυθμούς των παλιών υπαλλήλων γιατί τους χαλάει την πιάτσα. Σε δημόσια νοσοκομεία δουλεύουμε, και τα βλέπουμε καθημερινά. Ρωτήστε που θέλει να χειρουργήσει όποιος έχει την επιλογή και ας πάρει τα ίδια χρήματα, σε δημόσιο ή ιδιωτικό νοσοκομείο ;

Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με ιδεολογικές αγκυλώσεις και εμμονές αλλά με αποτελεσματικότητα.

Κάνουν... 40 μέρες να ελέγξουν δικαιολογητικά, ενώ όλα μπορούν να γίνουν σε μια βδομάδα, να μπουν τα ονόματα σε έναν υπολογιστή και να βγάλει (εκείνη την στιγμή βγάζει) τα αποτελέσματα.

Βασικά θέλεις κάποιους πληροφορικάριους να στήσουν ένα σύστημα με τον χάρτη της Ελλάδας και τα κατά τόπους Περιφερειακά Ιατρεία-Κέντρα Υγείας, όπου κάθε ένας που θα δημιουργεί έναν λόγαριασμό (και του οποίου προφανώς τα δικαιολογητικά θα ελέγχονται ΜΙΑ φορά όταν ανοίξει τον λογαριασμό) θα μπορεί να μπαίνει τις ημέρες που θα τρέχει η προκήρυξη, και να δηλώνει το Ιατρείο που επιθυμεί και βάση της υπάρχουσας μοριοδότησης θα βγαίνουν τα αποτελέσματα.

Κάτι σαν το gsis του Υπουργείου Οικονομικών φυσικά, το οποίο όμως δημιουργήθηκε ΚΑΙ αυτό κατόπιν απαίτησης της Τρόϊκας.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mα ως προς την ψηφιοποιηση συμφωνω....εαν υπηρχε, δε, ηδη δεν θα χρειαζοταν καν να επαφιεται η διαδικασια στον τομαρισμο ή οχι των υπαλληλων (σημειωνω πως σε ορισμενες υπηρεσιες υπαρχει καθυστερηση ενω οι υπαλληλοι τρεχουν κ δν φτανουν, αλλα το ΥΥΚΑ δεν μοιαζει εκ πρωτης οψης να ανηκει σε αυτες...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζουμε η προθεσμία των 10 ημερών που έχουμε από τη στιγμή που λαμβάνουμε το διορισμό μέχρι να παρουσιαστούμε, αφορά εργάσιμες μέρες ή κανονικές. Ρωτάω γιατί πολύ συνάδελφοι έχουν παραλάβει χωρίς καθυστέρηση το διορισμό τους από το ταχυδρομείο και λόγω των συνεχιζόμενων απεργιών στα πλοία δεν μπορούν να παρουσιαστούν. Γνωρίζουμε επίσης αν δικαιολογείται καθυστέρηση σε τέτοιες περιπτώσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω την εντυπωση οτι ειναι εργασιμες.Σε καθε περιπτωση, ας παρουνε τηλεφωνο στο κεντρο υγειας τους να τους πουνε οτι λογω της συνεχιζομενης απεργιας θα καθυστερησουνε να παρουσιαστουνε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ ξένος! Και εγώ νομίζω ότι λογικά είναι εργάσιμες. Όσο για τα κέντρα υγείας πολλά δεν έχουν καν διοικητικούς ώστε να μπορείς να συνεννοηθείς και σου λένε να απευθυνθείς στο νοσοκομείο, ενώ από το νοσοκομείο σου λένε να απευθυνθείς στην υπε διότι πλέον τα κέντρα υγείας υπάγονται εκεί. Ως γνωστόν η υπε και το υπουργείο δεν σηκώνουν σχεδόν ποτέ τηλέφωνα, γιαυτό και απευθύνθηκα εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει. Αυτη τι στιγμή εκπληρώνω το αγροτικό ως υπόχρεος. Περίπου το καλοκαίρι τελειώνω. Επειδή μετά για να ανοίξει η θεση της ειδικότητας θέλει περίπου κανένα χρόνο ακόμα, σκεφτόμουν να έκανα ακόμα ένα αγροτικό (ως επί θητεία πλέον). Αυτό που θέλω να μαθω είναι το εξής. Ως επι θητεία, μολις ανοίξει η θέση μου για ειδικότητα, μπορώ να παραιτηθώ (ας πούμε στο 7μηνο) ή θα έχω κυρωσεις απο το υπουργείο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 λεπτά πριν, Disappointed said:

Καλησπέρα. Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει. Αυτη τι στιγμή εκπληρώνω το αγροτικό ως υπόχρεος. Περίπου το καλοκαίρι τελειώνω. Επειδή μετά για να ανοίξει η θεση της ειδικότητας θέλει περίπου κανένα χρόνο ακόμα, σκεφτόμουν να έκανα ακόμα ένα αγροτικό (ως επί θητεία πλέον). Αυτό που θέλω να μαθω είναι το εξής. Ως επι θητεία, μολις ανοίξει η θέση μου για ειδικότητα, μπορώ να παραιτηθώ (ας πούμε στο 7μηνο) ή θα έχω κυρωσεις απο το υπουργείο?

Δεν υπάρχουν κυρώσεις από τη στιγμή που παραιτείσαι επειδή άνοιξε η θέση σου για ειδικότητα. Βέβαια δεν νομίζω να μπορεις να δηλώσεις για αγροτικό,γιατί στην αίτηση για αγροτικό επί θητεία καταθέτεις έγγραφο με την υπολογιζόμενο από το νοσοκομειο αναμονή για έναρξη ειδικότητας. Και Πρέπει αυτή να υπερβαίνει το έτος νομίζω

Τροποποιήθηκε από Doxter
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, Doxter said:

Δεν υπάρχουν κυρώσεις από τη στιγμή που παραιτείσαι επειδή άνοιξε η θέση σου για ειδικότητα. Βέβαια δεν νομίζω να μπορεις να δηλώσεις για αγροτικό,γιατί στην αίτηση για αγροτικό επί θητεία καταθέτεις έγγραφο με την υπολογιζόμενο από το νοσοκομειο αναμονή για έναρξη ειδικότητας. Και Πρέπει αυτή να υπερβαίνει το έτος νομίζω

Ισχυει, αλλα γιατι να μην μπορει; για να τον απορριψουν θα πρεπει το νοσοκομειο να αποφανθει οτι χωρις να υπολογιζουμε παραιτησεις, απροοπτα, ανακλησεις κλπ ο χρονος ειναι βεβαιωμενα μικροτερος του ετους. Αυτο για να γινει θα πρεπει πχ να ειναι 2ος στη λιστα κ το νοσοκομειο να εχει δυο ειδικευομενους που τελειωνουν εντος ετους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ιδιο ισχυει και σε περιπτωση που θες να κανεις παραταση του αγροτικου στο Π.Ι. που ηδη βρισκεσαι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.