Jump to content

[ Συζήτηση ] Πού είναι καλύτερα για κάθε ειδικότητα?


ioan

Recommended Posts

Κάποιες προτάσεις που ίσως ενδιαφέρουν. Αιματολογία στον Ευαγγελισμό (άπαιχτοι επιμελητές, μονάδα μεταμόσχευσης μυελού, τεράστια γκάμα περιστατικών, υπερσύγχρονο εργαστήριο). Οφθαλμολογία στην Παμμακάριστο (το παλιό είναι πάντα της μόδας), ή στο Πανεπιστημιακό Ηρακλείου. Καρδιολογία στο Ιπποκράτειο Αθηνών (η κλινική που μας έκανε γνωστούς στον υπόλοιπο κόσμο). Γυναικολογία στο Αλεξάνδρας. Ουρολογία στο Σισμανόγλειο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για να συμπληρώσω τα πιο πάνω...

χειρουργική στο χατζηκώατα έχει υπερπληθώρα περιστατικών

χειρουργική στην πρέβεζα μπαίνεις αμέσως 1 βοηθός και γρήγορα μαπίνεις και 1 χειρουργός ιδιαίτερα σε κήλες (γίνονται με τοπικη) και σκωλικοειδεκτομές.. απαραίτητη προυπόθεση το γερό στομάχι ιδιαίτερα για γυναίκες (2 έχουν παραιτηθεί μέχρι στιγμής και αλλάξαν ειδικότητα)

ακτινοδιαγνωστική πανεπιστημιακό ιωαννίνων... στρατιωτικός νόμος αλλά καλή εκπαίδευση από τότε που άλλαξαν οι καθηγητές και οι αναμονές αυξάνουν συνεχώς...

χρόνια πολλά

παθολογια χατζηκώστα (ακριτίδης.. έχουν να το λένε για τη μεταδοτικότητα του μέχρι και οι τριμηνήτες)

παθολογία δουρούτη (αν κανεις και καλές ...γκου χου γκου.. δημόσιες σχέσεις το διδακτορικό το χεις σίγουρο)

γυναικολογία στο έλενας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά νομίζετε πώς οι εκάστοτε πανεπιστημιακές είναι καλύτερες από τις μη πανεπιστημιακές κλινικες για κάθε ειδικότητα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά νομίζετε πώς οι εκάστοτε πανεπιστημιακές είναι καλύτερες από τις μη πανεπιστημιακές κλινικες για κάθε ειδικότητα;

Δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο αυτό. Το αν είναι καλύτερη ή όχι εξαρτάται από ένα σωρό πράγματα, όπως η διαθεσιμότητα διδακτικού προσωπικού-επιμελητών-επιβλεπόντων, αν δίνεται ή όχι στον ειδικευόμενο δυνατότητα να αναλάβει πρωτοβουλίες και να εκτελέσει διαγνωστικές και θεραπευτικές πράξεις, από το τί περιστατικά βλέπεις (πολλές πανεπιστημιακές βάζουν "φίλτρο" και εισάγουν μόνο πολύ εξειδικευμένα περιστατικά- ίδε π.χ. Κλινική Παθοφυσιολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών. Αυτό όμως πιστεύω ότι αποβαίνει εις βάρος του ειδικευόμενου, ο οποίος δε βλέπει τόσο συχνά περιστατικά, τα οποία αργότερα θα βλέπει και θα χρειαστεί να αντιμετωπίζει κάθε μέρα ως ειδικευμένος!) και άλλα. Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να πας μια φορά στις κλινικές που ενδιαφέρεσαι να δηλώσεις για ειδικότητα και να δεις πώς δουλεύουν. Να σχηματίσεις δηλαδή προσωπική άποψη για το ποιά είναι καλύτερη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σε ρωτήσω λίγο. Γιατί μα γιατί οι θάλαμοι του Καππά είναι πάντα άδειοι και στο Χατζηκώστα γίνεται χαμός;

Γιατί όλοι βρίζουν τους χειρουργούς του ΠΠΝΙ;

Ακτίνες ΠΠΝΙ αν κρίνω από τον Τσαμπούλα (τσαντούλα δεν θυμάμαι πως τον λένε), τον γέρο... ΕΛΕΟΣ

Παθολογία Δουρούτη, όντως χεχε. Αν είσαι ακόμα τυχερός μπορεί να βρείς και νύφη από το εργαστήριο χημείας... μουάχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατί όλοι εμπιστεύονται τον τζιμογιάννη και πηγαίνουν εκεί. δεν είναι τυχαίο ότι η ανακαίνηση του νοσοκομείου ξεκίνησε απο το τμήμα του και ότι η αναμονη για εκεί είναι η διπλή απο τη δουραύτη και όλοι σχεδόν είναι 9μηνίτες στη δουρούτη και πλήρη στο χατζηκώστα.

ο εφραιμίδης καθηγητής στην οργάνωση του τομέα και η αργυροπούλου στο μαγνήτη είναι τα δυνατά χαρτιά της ακτινολογίας και οι ατελείωτες ώρες εκπαιδευτικών μαθημάτων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι η συζήτηση είναι τελείως φιλοσοφική γιατι πλέον δεν έχει σημασία που θα κανεις είδικότητα αλλα ΝΑ κάνεις ειδικότητα. .

Αγαπητέ συνάδελφε, είμαι σε αναμονή ειδικότητας για Παθολογία και έχω κάνει αίτηση στο νοσοκομείο "Η Ελπίς".Χάρηκα πολύ :wub: για με την απάντηση σου γιατί πολλοί συνάδελφοι με έχουν απογοητεύσει γιατί την πάτησα και δεν έβαλα τα χαρτιά μου σε πανεπιστημιακή κλινική,που θα με είχε δεχτεί με την ίδια αναμονή αλλά σε μια μικρή κρατική.Βέβαια για το θέμα του διδακτορικού και των εργασιών που αναφέρεις έχω κάποιες επιφυλάξεις, αλλά μακάρι να είναι έτσι όπως τα περιγράφεις. emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Πού είναι καλύτερα για την ειδικότητα της οφθαλμολογίας?Έ΅χει κάποιος πληροφορίες για νοσοκομεία?Ακόμα και για αυτά που δίνουν μερική ειδικότητα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα γιαννενα εχουν μοναδα νεογνων και δινουν και υποειδικοτητα

οι γονικες αδειες δινονται για γονεις που εχουν τα παιδια τους στο δημοτικο και ειναι 2 μερες το χρονο

για οφθαλμολογια ανοιγουν νεες θεσεις για τμημα με τις νεες προκηρυξεις οποτε εχε το νου σου να ρωτας και σε νοσοκομειο που δεν φαινεται αρχικα να εχουν θεσεις οφθαλμολογιας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρετε,

Δεν το έχω ψάξει ακόμα το όλο ζήτημα,μιας και με χωρίζουν αρκετά χρονάκια απ'την όλη φάση της ειδικότητας,αλλά μόλις είδα το topic θεώρησα οτι ίσως κάποιος θα μπορούσε να μου λύσει κάτι απορίες...

Βρε παίδες,μήπως μπορεί να πεί κάποιος που είναι καλύτερα για Ιατροδικαστική στην Ελλάδα;Ακόμα για Μοριακή Ιατρική...στην Ελλάδα γίνεται τίποτα ή καλύτερα να ψαχτώ για έξω; emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μηπως αντι για μοριακη ιατρικη εννοεις την πυρηνικη;

δεν γνωριζω να υπαρχει μοριακη ιατρικη στην ελλαδα

για ιατροδικαστικη αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι ειναι ενα εξαιρετικα κλειστο κυκλωμα... εξαιτιας του οποιου και της φυσης της δουλειας αρκετοι τα χουν παρατησει... 2 που γνωριζω γιναν γενικοι ιατροι μετα χωρις να το μετανιωσουν ποτε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η μοναδικη ειδικοτητα που οπου ανοιγει νεα θεση με κληρωση ειναι σιγουρα για πληρη ειδικοτητα.. οποτε παιζει αμα σου κατσει χωρις αναμονη να παρεις πληρη ειδικοτητα...

και το κορυφαιο... ειναι η μοναδικη ειδικοτητα οπου το μοναδικο σου κριτηριο για προσληψη στο δημοσιο ειναι ο χρονος ληψης πτυχιου.. και ασε τους αλλους να χτυπιουνται για μεσα, διδακτορικα, μετεκπαιδευσεις στο εξωτερικο κτλ...

η ελλαδαρα εχει πολυ χιουμορ

ρεκλα.. οι αγροτικοι κανουν λατζα.. εσυ κανεις παιχνιδι με φαρμακαδες.. βεβαια οι υπολοιπες ειδικοτητες τους εχουν στο φτυσιμο αλλα βγαζουν τοσα πολλα σχετικα με την επιδερμιδα που στρωνουν οποτε γραμμενους τους εχουν τους αλλους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως μπορεί να μου δώσει κάποιος πληροφορίες για το που είναι καλά για οφθαλμολογία σε νοσοκομεία που δίνουν τμήμα ειδικότητας?Έχει ακούσει κάποιος κάτι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πλεον με την τελευταια ανακοινωση πανω στο θεμα της αναγνωρισης τμηματος ειδικοτητας.. αμμισθη θεση δεν αναγνωριζεται ως ειδικοτητα... πρεπει ο ειδικευομενος να πληρωνεται και μαλιστα κανονικες αποδοχες και ωραριο... στο θεμα με το νεο νομο για τις ειδιοκοτητες εχω παραθεσει την σχετικη οδηγια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλέπω ότι υπάρχει μια σχετική προκατάληψη υπέρ των πανεπιστημιακών κλινικών. Αν και πολλές φορές είναι πολύ καλές, υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, για διάφορους λόγους. Πράδειγμα: Νευρολογία στην Αθήνα. Το Αιγηνήτειο με τα άπειρα μέλη ΔΕΠ και ειδικευόμενους και τα πολύ λίγα-σχετικά-κρεβάτια (επομένως λιγότερες ευθύνες και ευκαιρίες, καθώς αυτές κάπως πρέπει να καταμεριστούν), αλλά και με την πλήρη απομόνωσή του από τη γενική ιατρική ενός μεγάλου νοσοκομείου, πώς μπορεί να συγκριθεί με τις μεγάλες νευρολογικές κλινικές του Λεκανοπεδίου? (Ευαγγελισμός, Γεννηματάς, κτλ). Η τεχνολογική υποδομή δεν βοηθάει πάντα

Η καλύτερη συμβουλή είναι αν ξέρετε προσωπικά ειδικευμένους γιατρούς της ειδικότητας για την οποία ενδιαφέρεστε να τους ρωτήσετε, καθώς αυτοί μπορούν να ενημερώσουν καλύτερα σχετικά με το επιστημονικό επίπεδο της κάθε κλινικής. Αλλά η τυχαία επιλογή παν/κης κλινικής με βάση αυτό μόνο το κριτήριο είναι λάθος κατά τη γνώμη μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλέπω ότι υπάρχει μια σχετική προκατάληψη υπέρ των πανεπιστημιακών κλινικών. Αν και πολλές φορές είναι πολύ καλές, υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, για διάφορους λόγους.

Σωστός αν και προσωπικά ανάμεσα σε μια πανεπιστημιακή ή μη κλινική θα διάλεγα πάντα την πρώτη απλά και μόνο για τις έξτρα ευκαιρίες που υπάρχουν για ερευνητικό έργο. Γενικώς παίζει ρόλο και τι ακριβώς θέλεις να κάνεις μετά την ειδικότητα. Οι περισσότεροι βιάζονται απλά ν'αρχίσουν να δουλεύουν ανεξάρτητα. Λίγοι ψάχνουν την εξειδίκευση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...
Κάποιες προτάσεις που ίσως ενδιαφέρουν. Καρδιολογία στο Ιπποκράτειο Αθηνών (η κλινική που μας έκανε γνωστούς στον υπόλοιπο κόσμο).

Σύμφωνοι! Και σε ποιόν τομέα εστιάζουν το ερευνητικό τους έργο; Κάνουν διδακτορικά προγράματα;Ποιές άλλες καρδιολογικές κλινικές κάνουν αξιόλογο ερευνητικό έργο που και να μπορέσεις να πάρεις ειδικότητα και να δουλέψεις ένα καλό θέμα σε διδακτορικό; emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Τον τελευταίο καιρό ακούω συνέχεια να ανοιγουν νέες θέσεις οφθαλμολογίας, τι γίνεται είναι όντως νεές ή είναι μεταφορές από άλλα νοσοσκομέια και άλλες ειδικότητες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια για ουρολογια στην Αθηνα ποιο νοσοκομειο προτεινετε?(ασχετα απο αναμονη)

Σισμανόγλειο έτσι κσι έτσι.

Λαϊκό θα γίνεις προφέσσορας και θα βρείς θέση βοηθού στο Κολονάκι.

Αττικό άν ισχύει ότι είναι το παλαιό Σισμανόγλειο μιά χαρά.

Μιά χαρά και ο ευαγγελισμός και γεννηματά.

Απέφυγε 1ο ΙΚΑ, Πολυκλινική, 3ο ΙΚΑ, Θριάσειο +/-

Τα άλλα ουδέτερα. Ανάλογα πόσο τρέξεις και κάνεις κωλοτούμπες θα σου δώσουν εγχειρήσεις και εργασίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...να συμπληρώσω και Βούλα, όπου η Ουρολογία απέκτησε νέο κύρος χάρη στον κο Δελακά (Πανεπιστήμιο Κρήτης).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.

1.ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ ;

2. ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΤΜΗΜΑ;(ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ)

3. ΤΕΛΟΣ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ 'Η ΟΧΙ;(ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ)

ΑΚΟΥΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΑΚΟΜΗ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗ,ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!! :rolleyes:

1. ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΑΦΗΣ ΕΝΝΟΩ 4 : ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ,ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ,ΕΛΕΝΑ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΚΑΙ ΑΤΤΙΚΟ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.