Jump to content

Να ποιοί δε θέλουν τις εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας


palaiologos

Recommended Posts

Μια ερώτηση στο φίλο Φώτη: η αντιπηκτική αγωγή που θα δώσεις περιμένεις να λύσει το θρόμβο? Γιατι αν ναι πρέπει να ξεκαθαρισεις λίγο στο μυαλό σου τις έννοιες αντιπηκτική αγωγή (βαρφαρίνη, ηπαρίνη) και θρομβόλυση (στρεπτοκινάση, ιστικός ενεργοποιητής πλασμινογόνου) Εκτός αν προτείνεις να κάναν στο ξαδερφό σου PTCA?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 490
  • Created
  • Last Reply
Μια ερώτηση στο φίλο Φώτη: η αντιπηκτική αγωγή που θα δώσεις περιμένεις να λύσει το θρόμβο? Γιατι αν ναι πρέπει να ξεκαθαρισεις λίγο στο μυαλό σου τις έννοιες αντιπηκτική αγωγή (βαρφαρίνη, ηπαρίνη) και θρομβόλυση (στρεπτοκινάση, ιστικός ενεργοποιητής πλασμινογόνου) Εκτός αν προτείνεις να κάναν στο ξαδερφό σου PTCA?

θρομβόλυση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερώτηση στο φίλο Φώτη: η αντιπηκτική αγωγή που θα δώσεις περιμένεις να λύσει το θρόμβο? Γιατι αν ναι πρέπει να ξεκαθαρισεις λίγο στο μυαλό σου τις έννοιες αντιπηκτική αγωγή (βαρφαρίνη, ηπαρίνη) και θρομβόλυση (στρεπτοκινάση, ιστικός ενεργοποιητής πλασμινογόνου) Εκτός αν προτείνεις να κάναν στο ξαδερφό σου PTCA?

Θρομβολυση δεν δικαιολογειται στο περιστατικο που ανεφερε ο Φωτης. Ο θρομβος θα εξαφανιστει μονος του ως δια μαγειας και μεσω του ενδογενους θρομβολυτικου μηχανισμου. Δεν στο εμαθαν αυτο στο υπερπανεπιστημιο σου ? Αντιπηκτικα χρειαζοταν ο ανθρωπος, ωστε να μην επεκταθει ο θρομβος...

Πριν να την πουμε στον αλλο να ξερουμε για ποιο πραγμα μιλαμε. Ασχετουλη.

emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικα απ`οτι φαινεται μονο οσοι τελειωσαν Ρουμανια τα ηξεραν ολα emeleos Αλλα αν δεν κανω λαθος,εσυ δεν εισαι που ειπες πως ο Magdi YAKUB σπουδασε Ρουμανια!!! emoopsemeleos

[/quote

Απο αποφοιτους Ρουμανιας να δεις τι ακουσα!!!!!

Οπως σου εχω πει σε προηγουμενο post μου και εγω ημουν μαθητης του 19 και 4/11,απουσιολογος απο την πρωτη γυμνασιου μεχρι την τριτη λυκειου,διαβασα τα 4 μαθηματα,κουραστικα πολυ,δεν πηγα 5μερη,θυσιασα την προσωπικη μου ζωη ,τον ελευθερο χρονο μου καθως και ολη την ενεργεια που ειχα για να περασω ιατρικη.Το αποτελεσμα ηταν να περασω την 2η φορα νοσηλευτικη(οπου εισαγονταν και μαθητες των Τ.Ε.Λ!!!!)και την 3η φορα διαιτολογια!!

Απο ενα στερημενο εφηβο με αποθημενα emarup δεν με εκπλησει να μου επιτιθεται με αυτο τον τροπο!

Ημουν προεδρος του 15μελους,αρχηγος της ομαδας ποδοσφαιρου που εκεινη την χρονια ειχαμε παρει το πρωταθλημα Αθηνων, ημουν μαθητης του 15 χωρις να διαβαζω καθολου, προτιμουσα να πηγαινω για καφε, βολτες με το παπι και την γκομενα!

Οταν πηρα την αποφαση να σπουδασω ηξερα πως ολα αυτα θα κοπουν αλλα ευχαριστω τον Θεο που με αξιωσε και μεχρι την ηλικια των 19(που μπηκα 1ο ετος) ειδα και εζησα πραγματα που κατι ατομα σαν τον fegarw δεν προκειται ποτε να ζησουν!

Στο πανεπιστημιο ειδα πολλα στερημενα/κομπλεξικα ατομα και αυτο που καταλαβα καλα ειναι οτι ουτε καν δικα τους απωθημενα ειναι αλλα των γονιων τους!

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ............. embored

Θρομβολυση δεν δικαιολογειται στο περιστατικο που ανεφερε ο Φωτης. Ο θρομβος θα εξαφανιστει μονος του ως δια μαγειας και μεσω του ενδογενους θρομβολυτικου μηχανισμου. Δεν στο εμαθαν αυτο στο υπερπανεπιστημιο σου ? Αντιπηκτικα χρειαζοταν ο ανθρωπος, ωστε να μην επεκταθει ο θρομβος...

Πριν να την πουμε στον αλλο να ξερουμε για ποιο πραγμα μιλαμε. Ασχετουλη.

emcensored

Στο δικο σου υπερπανεπιστημιο δεν σου εμαθαν οτι ο θρομβος δεν λυεται ως δια μαγειας σε κατακεκλιμενους ασθενεις και ειδικοτερα σε μελη που βρισκονται σε ακινητοποιηση;

Αντιπηκτικα βλεπω σας εμαθαν να δινετε emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο δικο σου υπερπανεπιστημιο δεν σου εμαθαν οτι ο θρομβος δεν λυεται ως δια μαγειας σε κατακεκλιμενους ασθενεις και ειδικοτερα σε μελη που βρισκονται σε ακινητοποιηση;

Πρωτον, σε περιπτωση θρομβωσης το μελος ΠΡΕΠΕΙ να ειναι ακινητοποιημενο. Εκτος κι αν θες να "στειλεις" τον ασθενη σου απο πνευμονικο εμβολο.

Δευτερον, ΝΑΙ ο θρομβος θα διαλυθει μεσω του ενδογενους αντιπηκτικου μηχανισμου. Και στην περιπτωση θρομβωσης φλεβας κατωθεν του ιγνυακου χωρου, μπορω να σου πω πως ισως να μην χρειαζεται καν αντιπηκτικα. Σε παραπεμπω στα guidelines του ACCP για τα αντιπηκτικα.

Τριτον, για εξωγενη θρομβολυση σε αυτες τις περιπτωσεις (επιφανειακης φλεβας) δεν το συζηταμε καν. Στα ακρα, μονο σε εν τω βαθει φλεβες και μονο με καθετηρα.

Εχουν και καποιες παρενεργειες τα θρομβολυτικα και δεν ειναι για χορταση.

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πριν 2 μήνες ξάδερφος μου με κάταγμα σε 2 οστά του άκρου ποδιού πήγε στο νοσοκομείο Λάρισας εκεί τον είδανε και τον εξετάσανε ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ του βάλανε γύψο , οι ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ

1ον. Που το ξέρει τους ρώτησε?

2ον. Πολύ χλωμό το βρίσκο το όλο σενάριο, αφού στα κατάγματα του άκρου ποδός, εκτός αν είναι φαλαγγικά ο γύψος δε γίνεται να μην πιάνει το σημείο του κατάγματος. Πρακτικά είναι αδύνατο, εκτός αν είχε κάταγμα στα μετατάρσια και του βάλανε γύψο μέχρι το μισό της πτέρνας!!!!!!!!!!!!! ΑΔΥΝΑΤΟ.

και αμφισβήτησης του θεσμού. Το θεωρούσα αδιανόητο να πρέπει να διαβάζω για δύο χρόνια μαθήματα π

Άσε φίλε για το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα τα διαβάσαμε στο ΒΗΜΑ της περασμένης Κυριακής. Πάνε στις σελίδες Α48-49 και διάβασε τα χάλια των καθηγητών σου.

http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?...4609&m=A48&aa=2

δες αλήτες που έχεις για καθηγητές... emarup

Ρε συ γενικά δε με χαλάς ως παρουσία, αλλά είσαι μηδενιστικός και ενίοτε προσβλητικός......

Δηλαδή αν ψάξει κάποιος που ξέρει καλά Ιταλικά, δεν υπάρχουν αντίστοιχα φαινόμενα στους καθηγητάδες σου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι... στην Ιταλία πρέπει όπωσδήποτε να έχεις παρουσία σε index medicus (για τις ιατρικές σχολές τουλάχιστον) και επίσης πολιτικές κλπ σχέσεις. Δίχως το πρώτο, το δεύτερο δεν αρκεί. Μόνο το πρώτο, επίσης δεν αρκεί.

Ακόμα και για τις ειδικότητες. Οι καθηγητές και διευθυντές κλινικής αποφασίζουν, μα υπάρχουν εξετάσεις. Αν δεν περάσεις τα γραπτά, όσο κι αν ο σπόνσορ θέλει, δεν περνάς στην ειδικότητα (ναί υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις).

Αυτό που με εκνευρίζει στην Ελλάδα είναι πως όλο το βάρος πέφτει μόνο στις πολιτικές κλπ σχέσεις... όλα τα άλλα σε δεύτερο επίπεδο.

Αυτό που με εκνευρίζει στην Ιταλία είναι πως δεν αρκεί να είσαι καλός, να έχεις δημοσιεύσεις με high impact factor κλπ... πρέπει να έχεις και πολιτικές κλπ σχέσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πριν 2 μήνες ξάδερφος μου με κάταγμα σε 2 οστά του άκρου ποδιού πήγε στο νοσοκομείο Λάρισας εκεί τον είδανε και τον εξετάσανε ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ του βάλανε γύψο , οι ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ (οι οποίοι δεν ντρέπονται να το πούνε που σπουδάσανε) και ω τι θαύμα ο γύψος τοποθετήθηκε παντού ένα μόνο μικρό σημείο τους ξέφυγε , το σημείο του κατάγματος το οποίο και αφήσανε εκτος του γύψου ίσως και να τους τελείωσε ο γυψος? Τι λέτε εσείς προφεσορες εδώ? (ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΕΑ ΜΕΘΟΔΟΣ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΣΑΣ Ε?) το αποτέλεσμα ηταν να αναπτυχθούν θρομβώσεις στο άκρο , άρχισε την αντιπηκτική αγωγή ώσπου τελικά απευθύνθηκε σε ιδιώτη γιατρό οπού και επανατοποθετήθηκε σωστά ο γυψος…

1)Το ότι ο ξάδελφος σου εξετάστηκε από απόφοιτους ελληνικών πανεπιστημίων το έμαθε επί τόπου ρωτώντας για να σιγουρευτεί ότι δεν τον εξετάζουν ρουμανογιατροί σαν τον δικό του ξάδερφο ή του το είπανε οι ίδιοι οι γιατροί από μόνοι τους σαν στοιχείο της ταυτότητάς τους?

2)Εσύ ξέρεις αν μπορούν να αναπτυχθούν θρομβώσεις στο άκρο ακόμα και αν τοποθετηθεί σωστά ο γύψος?

3)Εσύ ξέρεις τις αρχές που διέπουν την επιτυχή τοποθέτηση γυψονάρθηκα και ποιοι είναι οι βασικοί κίνδυνου που μπορούν να προκύψουν ακόμα και μετά από μία φαινομενικά σωστή τοποθέτηση του?

4)ο ιδιώτης γιατρός που τελείωσε?

υγ:με τέτοια ποστ απλά αδικείς τον εαυτό σου αν όχι τότε επιβεβαιώνεις άλλα ...

Δηλαδή αν ψάξει κάποιος που ξέρει καλά Ιταλικά, δεν υπάρχουν αντίστοιχα φαινόμενα στους καθηγητάδες σου?

Ανδρέα μάλλον δεν έχεις δει το ρεπορτάζ με τις Ελληνίδες φοιτήτριες και τον Ιταλό πουροκαθηγητή που με περηφάνεια έλεγε πως βιντεοσκοπούσε τις πιτσιρίκες που ερχόντουσαν οικειοθελώς... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς κύριο Γιαννιώτη: ναι, αλήθεια είναι ότι όσοι μπήκαμε στη Σχολή είχαμε περάσει από ένα πολύ καλό φίλτρο Πανελληνίων και ότι η Ιατρική στα Γιάννενα είναι δύσκολη. Αλλά υπάρχει και άλλη αλήθεια. Αυτή που λέει ότι η Ιατρική εδώ ψυχορραγεί σε βασικά μαθήματα (για παράδειγμα η Μικροβιολογία, η Πνευμονολογία και η Καρδιολογία είναι μαθήματα της πλάκας και στο τέλος πας στην Παθολογία και δεν ξέρεις τι είναι άσθμα), για να μη συζητήσω για την ευνοιοκρατία. Από Ακτινολογία έχεις περάσει; Εκεί που δηλώνεις όνομα και τόπο γέννησης; Ή χειρουργική, όπου δεν υπάρχει καμία σοβαρή εγχείρηση γιατί ποιος τρελός θα έρθει εδώ να εγχειρηστεί; Ή ότι άλλες έδρες (βλ.Καρδιοχειρουργική, Νευροχειρουργική) υπάρχουν μόνο στα χαρτιά. Δεν νομίζω να βοηθά σε κάτι η εξιδανίκευση των Ιατρικών σχολών της Ελλάδας μόνο και μόνο για να πουλήσουμε μούρη στους δικατσάδες.

Φίλε μάλλον δεν έχεις περάσει την πόρτα των χειρουργείων του ΠΠΓΝΙ για να τα λες αυτά.Οταν θα μπεις λοιπόν θα δεις ότι σε όλες τις αίθουσες πραγματοποιούνται όλων των ειδών οι επεμβασεις και ειδικά αυτές που ανέφερες ναι και επεμβάσεις καρδιοχειρουργικές και νευροχειρουργικές.Επίσης όταν θα πας στο 6ο και δη στη χειρουργική κλινική του Καππά και αποφασίσεις να παρακολουθείς το πρόγραμμα του χειρουργείου καθημερινά, πέραν των ασθενών σου που θα είσαι υποχρεωμένος να τους ακολουθείς και στο χειρουργείο, εκτος εαν βλέπεις αίμα και λιγοθυμας οπότε είσαι αδειούχος ,τότε θα δείς ότι και ποικιλία υπάρχει και ότι θες αρκεί να έχεις όρεξη.

Κι εγώ τα ίδια άκουγα αλλά σου επαναλαμβάνω ότι η πραγματικότητα θα σε διαψεύσει. Ας όψεται η κοντρα που υπαρχει με τους Τσιμογιάννηδες του Χατζηκώστα. Αλλά φίλε η όλη κοντρα και οι φήμες ξεκινάν από το γεγονός ότι ο αείμνηστος καθηγητής Κασιούμης του οποίου όλοι αυτοί ήταν μαθητές έκανε καθηγητή τον Καππά κι όχι τον Τσιμογιάννη. Τα ίδια γίνονται και μεταξυ Ελισαφ του ΠΠΓΝΙ και του Ακριτιδη του Χατζηκώστα .Κι εκει για τον ιδιο λογο.Ας είναι καλά ο Μουτσοπουλος. Αυτά όμως που θα μάθεις στην κλινική του Ελισάφ δε θα τα ξεχάσεις φίλε θα δεις.

Η χειρουργική κλινική έχει αρκετούς θαλαμους και αν σε ενδιαφέρει θα βαρεθείς να βλέπεις και να βοηθάς στο χειρουργείο αρκει να το ζητήσεις και να δείξεις οτι ξερεις και τιποτα, γιατι όλοι ρωτάνε για να σε ψαρώσουν στην αρχή. Εαν ξερεις τα βασικα της ανατομιας και δε ρωτας ας πουμε κατα που πεφτει το επιπλουν θα εκπλαγεις απο την κατα τα φαινομενα περιεργη και στρυφνη συμπεριφορα τους στους διαδρομους της κλινικης. Η προκαταληψη δε βοηθησε ποτε κανενα.

Όσο για την Πνευμονολογία μάλλον δεν έχεις παρακολουθήσει τα μαθήματα του Βασιλείου

Για την Ακτινολογία μάλλον έχεις πέσει στον Τσαμπούλα και έκανες το λάθος να του πείς οτι είσαι απο Αθηνα...................

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω φιλε GIANNIOTIS προσωπικα πιστευω πως αυτο το περιστατικο που αναφερεις δεν ειναι ανεκδοτο,αλλα αληθινο γεγονος!!Δεν σε βαζει ομως καθολου σε σκεψεις,το οτι η κοπελα αυτη,η οποια εχει γραψει ιστορια και η οποια περασε τελικα το μαθημα του Αλαμανου( που την πέταξε έξω νευριασμένος)πηρε εν τελει το πτυχιο της απο την ιατρικη Ιωαννινων???Μηπως τελικα κατι δεν παει καλα με τα "φιλτα" των ιατρικων σχολων,με τα εχέγγυα της αμερόληπτης κρίσης,ετσι ωστε να αποτρεπονται τετοια φαινομενα????Μηπως τελικα θα πρεπει να μας προβληματισει το γεγονος οτι τελικα ειναι αλλο πραγμα η εισαγωγη στα πανεπιστημια και αλλο πραγμα ειναι η προετοιμασια και διαμορφωση ενος μελλοντικου ιατρου? ;)

Εμένα με προβληματίζει πιο πολυ το γεγονος οτι ενα τετοιο ατομο αποφασισε να σπουδασει ιατρικη ,βρέθηκε σε μια σχολή της σερβίας οπου παρεπιμπτοντως πέρασε την ανατομια,βρεθηκε μετα απο δυο χρονια ξανα σπιτι της , έδωσε τις εξετάσεις της ΚΕΜΕ όπου ξαναπέρασε την Ανατομια ως ένα απο τα εξεταζόμενα μαθήματα και τελικα προσγειώθηκε στα Γιάννενα οπου αποδείχθηκε ότι ήξερε οτιδήποτε άλλο εκτός από Ανατομία. Δυστυχώς η ελληνικη ιατρικη σχολη αναγνωριζει την ανατομια που περασε στη Σερβία.Και όπως είχα ξαναπεί δεν τελείωσε στα 6 αλλά στα 7 1/2 δηλαδη καθυστερησε....και σε ρωταω εγω σε ποια σχολή δε θα τελείωνε?Αρα μήπως το πρόβλημα είναι τελικα το πως βρέθηκε αυτό το ατομο σε ιατρική σχολή της Ελλάδος?Η ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΙΟ ΣΑΦΗΣ ΠΩΣ ΠΕΡΑΣΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΕΜΕ?

Αν δεν το εχετε καταλάβει κατα κυριο λογο κατι τέτοιοι αλεξιπτωτιστες είναι που χαλάν τη δική σας φημη ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπως σου εχω πει σε προηγουμενο post μου και εγω ημουν μαθητης του 19 και 4/11,απουσιολογος απο την πρωτη γυμνασιου μεχρι την τριτη λυκειου,διαβασα τα 4 μαθηματα,κουραστικα πολυ,δεν πηγα 5μερη,θυσιασα την προσωπικη μου ζωη ,τον ελευθερο χρονο μου καθως και ολη την ενεργεια που ειχα για να περασω ιατρικη.Το αποτελεσμα ηταν να περασω την 2η φορα νοσηλευτικη(οπου εισαγονταν και μαθητες των Τ.Ε.Λ!!!!)και την 3η φορα διαιτολογια!!Επειδη ουτε το ενα ηθελα να κανω,ουτε το αλλο,επελεξα να παω Ιταλια,μια χωρα της δυτικης Ευρωπης η οποια εχει πολυ καλο επιπεδο σπουδων,δινοντας πανιταλικες εξετασεις( μαζι με Ιταλους,που σαφως δεν ειναι πανελλαδικες,αλλα δεν ειναι και τοσο ευκολες).Τι να εκανα δηλαδη??Να σπουδαζα διαιτολογια στην Ελλαδα που μ`αφηνε παγερα αδιαφορο!!!!!Και εγω βεβαια θα μπορουσα ευλογα να ρωτησω......Ειναι σωστο να μπαινουν μεσω πανελληνιων ιατρικη,ατομα με μ.ο 13,14,15 τα οποια ανηκουν σε ειδικες κατηγοριες οπως παιδια μεταναστων,πολυτεκνοι κ.λ.π και να μενουν απ`εξω ατομα που κουραστηκαν και διαβασαν πολυ μα πολυ περισσοτερο!!!!!!Θα σε παρακαλουσα ν`απαντησεις στα παραπανω 3 post μου!σ`ευχαριστω!!! :)

Και πολυ καλα εκανες κι εφυγες αλλα δεν αισθανεσαι οτι εισαι απο τους λιγους που εχουν κανει κατι αναλογο?Πες μου από τη 2η δεσμη στο σχολειο σου ποσοι ηταν αυτοι που πηγαν Ιταλια και ποσοι τσεχια, σερβια ,ουγγαρια?Πόσοι από αυτούς είχαν έστω και ικανοποιητικες επιδοσεις στο σχολειο?Η αποψη σου για τις εξετασεις της ΚΕΜΕ ποια ειναι?Θα έπρεπε να υπάρχουν?Θα επρεπε να εισάγονται φοιτητες με τις περίφημες ενστασεις?Εγω ξερω οτι απαντας εκ των προτέρων σε όλα αυτά ένα μεγάλο ΟΧΙ , αλλα δυστυχώς για όλους αποτελούν πραγματικότητα.Και η αλεξιπτωτιστρια στην οποία αναφέρθηκα αποτελει ένα ζωντανο παραδειγμα της λογικης που λεει δυο χρονακια ανατολικη ευρωπη ή βαλκάνια και μετά Ελλάδα.Αυτά τα τυπάκια είναι που καταστρατηγούν το όλο σύστημα.Αν δεν τους ζήσεις δεν μπορείς να καταλάβεις για τι ΄΄κάλο΄΄ μιλάμε.

Εκτός από την προαναφερθείσα είχαμε κι ένα άλλο απόλυτο φυντάνι το οποίο ήταν επίσης από το Ανατόλια κι επίσης από NOVISAD SERBIA (ο συνδυασμος που σκοτώνει εε.....PROF WIZARD)ο οποίος δεν ξέρω πως την είχε δει κι απειλούσε όλο το έτος ότι δε θα παίρναμε πτυχίο ποτέ και κατι άλλα φαιδρά .Ο τύπος βλέπεις ήταν ομόθρησκος με τον καθηγητη παθολογιας και νομιζε οτι μπορουσε να κανει κουμαντο.Όταν βέβαια είδε 80 άτομα να μαζεύονται γύρω του σε μια αιθουσα του 4ου έτους ένα απόγευμα και να τα του τα ψαλουν στα ΄΄γαλλικά΄΄ έτρεχε να βρεί δικηγόρο για να κάνει αγωγή για καταπάτηση δικαιωμάτων μειονότητας.....και φυσικά έστειλε και μια επιστολή στον Καραμανλή για να διαμαρτυρηθεί για την συμπεριφορά των συναδέλφων του στο πρόσωπό του. Γεια σου μανα Σαλονίκη που λεει και το τραγουδι......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό θα μπορούσε κάλλιστα να ήταν στην υπογραφή μου. :)

Μια χαρά κοιτάνε και στην Ευρώπη από που έρχεσαι. Ιδιαίτερα αν σ'ενδιαφέρει να μπεις και σε κανένα γκρουπάκι που ασχολείται και με έρευνα και δημοσιεύσεις. Αν σ'ενδιαφέρει να πας σε πανεπιστημιακή κλινική στην Ευρώπη θα με θυμηθείς. Εκεί άλλο να είσαι από Οξφόρδη και άλλο από Λάρισσα. Έχει έρθει και στην Ευρώπη η αμερικανική νοοτροπία. Αν τώρα σ'ενδιαφέρει η τελευταία αστική κλινική στην Ανατολική Γερμανία είναι άλλο θέμα.

Ίσα ίσα, το τελευταίο πράγμα που θα σε ρωτήσουν είναι πως μπήκες. Πού τελείωσες και πως (με τι βαθμούς, κλπ) θα σε ρωτήσουν.

Φίλε ξερολάκο να σε ρωτήσω κάτι και μου απαντάς αν θέλεις. Ποτε γίνεται πιο ευκολα κανεις δεκτός για να αρχίσει ειδικότητα ορθοπεδικής στην Αμερική? Αν εχει τελειώσει στο Μιλάνο στη Μπολώνια και σε οποιαδήποτε άλλη σχολή της Ευρώπης ή αν ήταν φοιτητής του Σουκάκου στα Γιάννενα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανδρέα μάλλον δεν έχεις δει το ρεπορτάζ με τις Ελληνίδες φοιτήτριες και τον Ιταλό πουροκαθηγητή που με περηφάνεια έλεγε πως βιντεοσκοπούσε τις πιτσιρίκες που ερχόντουσαν οικειοθελώς... :splats:

Να σου πω Νίκο, και ελπίζω να μου φτιάξεις τη μέρα μου............

Κυκλοφορούν και στο ίντερνετ τα βιντεάκια αυτά.................???????

:P:P:P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρώ αρνητικό το φαινόμενο που οι ελληνικές ιατρικές δεν αναγνωρίζουν μαθήματα μεταξύ τους η μία σχολή με την άλλη.

Για μένα αυτό δηλώνει μικροπρέπεια και υποκρισία. Διότι γίνεται

υποτιμήση της αξίας της διδασκαλίας στις υπόλοιπες ελληνικές σχολές, και όχι με βάση αντικειμενικά στοιχεία αλλά υποκειμενικά και αυθαίρετα. Επίσης μπαίνει μέσα και προσωπική εμπάθεια.

Σε κάθε ελληνική ιατρική

σχολή, το κάθε μάθημα έχει άλλη δυσκολία ανάλογα με τον καθηγητή. Όμως

έχω την εντύπωση ότι για να αναδείξει ένας καθηγητής το μάθημα του σε παλούκι απαιτεί δυστυχώς πιο πολύ παπαγαλία παρά ουσιαστική γνώση και κριτική σκέψη.

Ξέρω παιδιά που περάσανε με 9 και 10 μάθηματα παλούκια και μετά από ένα μήνα να μη θυμούνται ούτε τα μισά.

Επίσης έχω δει καθηγητές πολύ καλούς γιατρούς και σαν επιστήμονες και σαν προσωπικότητες που είναι σχετικά επιεικείς στην αξιολόγηση τους.

Ο ασθενής πρέπει να αντιμετωπίζεται από γιατρούς με έγκυρη κρίση και άρτια προσωπικότητα, και όχι από παπαγάλους με εμπάθειες και ψυχασθένεια. Φυσικά και πρέπει η εκπαίδευση να είναι αυστηρή αλλά όχι ανισόρροπη.

Bill

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα με προβληματίζει πιο πολυ το γεγονος οτι ενα τετοιο ατομο αποφασισε να σπουδασει ιατρικη ,βρέθηκε σε μια σχολή της σερβίας οπου παρεπιμπτοντως πέρασε την ανατομια,βρεθηκε μετα απο δυο χρονια ξανα σπιτι της , έδωσε τις εξετάσεις της ΚΕΜΕ όπου ξαναπέρασε την Ανατομια ως ένα απο τα εξεταζόμενα μαθήματα και τελικα προσγειώθηκε στα Γιάννενα οπου αποδείχθηκε ότι ήξερε οτιδήποτε άλλο εκτός από Ανατομία.

Βρε GIANNIOTIS συμφωνω σ`ολα αυτα που λες,αλλα πως εξηγεις το φαινομενο,οτι για να παρεις πτυχιο ιατρικης,πρεπει να δωσεις ανατομια http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=4560 ενω εχεις περασει ηδη χειρουργικη,παθ.αν. κ.λ.π :huh:

Αν δεν το εχετε καταλάβει κατα κυριο λογο κατι τέτοιοι αλεξιπτωτιστες είναι που χαλάν τη δική σας φημη ....

Στην δικη μου δεν θα τελειωνε!!!!Γι`αυτο ειπα και σε προηγουμενο post οτι πρεπει να υπαρξουν "φιλτρα" που θα αποτρεπουν τετοιου ειδους φαινομενα,οπως μεταγραφες,αιωνιοι φοιτητες κ.λ.π!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Δε θα δθαφωψνήσω ...η αναβάθμιση του προγράμματος έπρεπε να έχει γίνει εδώ και πολλά χρόνια.Δυστυχώς όμως το απόστημα της Αθήνας φέρνει αντιρρήσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και όπως είχα ξαναπεί δεν τελείωσε στα 6 αλλά στα 7 1/2 δηλαδη καθυστερησε....και σε ρωταω εγω σε ποια σχολή δε θα τελείωνε?

emarup

Αν δεν το εχετε καταλάβει κατα κυριο λογο κατι τέτοιοι αλεξιπτωτιστες είναι που χαλάν τη δική σας φημη ....

Δεν καταλαβα γιατι οι αλεξιπτωτιστες είναι αυτοι που χαλάν τη δική μας φημη??Εγω δεν ειμαι ενας απ`αυτους......Εκει που ξεκινησα,εκει θα τελειωσω ;)

Και πολυ καλα εκανες κι εφυγες αλλα δεν αισθανεσαι οτι εισαι απο τους λιγους που εχουν κανει κατι αναλογο?Πες μου από τη 2η δεσμη στο σχολειο σου ποσοι ηταν αυτοι που πηγαν Ιταλια και ποσοι τσεχια, σερβια ,ουγγαρια?Πόσοι από αυτούς είχαν έστω και ικανοποιητικες επιδοσεις στο σχολειο?Η αποψη σου για τις εξετασεις της ΚΕΜΕ ποια ειναι?Θα έπρεπε να υπάρχουν?Θα επρεπε να εισάγονται φοιτητες με τις περίφημες ενστασεις?Εγω ξερω οτι απαντας εκ των προτέρων σε όλα αυτά ένα μεγάλο ΟΧΙ , αλλα δυστυχώς για όλους αποτελούν πραγματικότητα.

Σαφως και απανταω ΟΧΙ,αλλα θα σε ρωτησω και εγω το εξης...Θεωρεις σωστο να να μπαινουν μεσω πανελληνιων ιατρικη,ατομα με μ.ο 13,14,15 τα οποια ανηκουν σε ειδικες κατηγοριες οπως παιδια μεταναστων,πολυτεκνοι κ.λ.π και να μενουν απ`εξω ατομα που κουραστηκαν και διαβασαν πολυ μα πολυ περισσοτερο??????

Ποτε γίνεται πιο ευκολα κανεις δεκτός για να αρχίσει ειδικότητα ορθοπεδικής στην Αμερική? Αν εχει τελειώσει στο Μιλάνο στη Μπολώνια και σε οποιαδήποτε άλλη σχολή της Ευρώπης ή αν ήταν φοιτητής του Σουκάκου στα Γιάννενα?

Σε καμια απο τις 3 περιπτωσεις που ειπες για τον απλουστατο λογο πως στην Αμερικη ισχυουν αλλα μετρα και σταθμα!!!Οπως εσεις εχετε τον Σουκακο,εμεις στο Μιλανο εχουμε τον Veronesi κ.τ.λ!!! :)

Ανδρέα μάλλον δεν έχεις δει το ρεπορτάζ με τις Ελληνίδες φοιτήτριες και τον Ιταλό πουροκαθηγητή που με περηφάνεια έλεγε πως βιντεοσκοπούσε τις πιτσιρίκες που ερχόντουσαν οικειοθελώς... :splats:

οντως,ετσι ειχαν τα πραγματα στην νομικη του Καμερινο!! :D Το αν πηγαιναν οικειοθελώς,δεν το γνωριζω αλλα αυτοι που εβγαλαν τις κασετες στα Μ.Μ.Ε ηταν οι βοηθοι του!!!!Αλλα επειδη αν δεν κανω λαθος,και στη νομικη Θεσ/νικης(μιας και ειμαι απο εκει)δεν υπαρχει γνωστος συνταγματολογος και πολιτικος που εκανε τα ιδια πραγματα?? ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο ενα στερημενο εφηβο με αποθημενα δεν με εκπλησει να μου επιτιθεται με αυτο τον τροπο!

Ημουν προεδρος του 15μελους,αρχηγος της ομαδας ποδοσφαιρου που εκεινη την χρονια ειχαμε παρει το πρωταθλημα Αθηνων, ημουν μαθητης του 15 χωρις να διαβαζω καθολου, προτιμουσα να πηγαινω για καφε, βολτες με το παπι και την γκομενα!

Οταν πηρα την αποφαση να σπουδασω ηξερα πως ολα αυτα θα κοπουν αλλα ευχαριστω τον Θεο που με αξιωσε και μεχρι την ηλικια των 19(που μπηκα 1ο ετος) ειδα και εζησα πραγματα που κατι ατομα σαν τον fegarw δεν προκειται ποτε να ζησουν!

Στο πανεπιστημιο ειδα πολλα στερημενα/κομπλεξικα ατομα και αυτο που καταλαβα καλα ειναι οτι ουτε καν δικα τους απωθημενα ειναι αλλα των γονιων τους!

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.............

Μπαααααα!!!!!Δεν ηξερα πως στο πανεπιστημιο που πηγες εσυ ειχε ατομα σαν εμενα,στερημενα και κομπλεξικα :lol: Και εγω που πιστευα πως ηταν ολοι πρωταθλητες του καφε εκει!!! embaaaembaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως για να ξεκαθαρίσει η υπόθεση τελείως...

Ο καθηγητής που είχε μπλεχθεί στο σκάνδαλο με τα φιλμάκια δεν ήταν σε ιατρική σχολή.

Ο καθηγητής αυτός έγραφε σε VHS τις ερωτικές του επαφές με άτομα ενήλικα, άνω των 25 ετών ήταν όλες και η τελεκάμερα δεν ήταν κρυφή.

Η υπόθεση πέρασε από όλες τις νόμιμες οδούς και τελείωσε με ένα απλό τίποτα. Ο τύπος διατήρησε επίσημα την έδρα του, αν και δεν διδάσκει πιά. Οι κοπέλες διατήρησαν το πτυχίο και τη θέση τους (μιάς που όλες ήταν πλέον στον επαγγελματικό χώρο, μεταπτυχιακά).

Τα φιλμάκια έφτασαν στη δημοσιότητα από τον βοηθό τού καθηγητή... δεν είναι γνωστό τί έγινε με αυτόν... έχασε τη δουλειά του στο πανεπιστήμιο σίγουρα.

Πάντως τα φιλμάκια αυτά δεν υπάρχουν πουθενά, παρά μόνο στη τοπική κοινωνία της περιοχής (κάπου στο Νότο, μα δεν θυμάμαι που). Περιττό να σημειωθεί πως ο συγκεκριμένος καθηγητής χαιρόταν καλής φήμης τόσο ακαδημαϊκό όσο και μεταξύ των φοιτητών.

Όποιος δίνει μάθημα στην Ιταλία προφορικά, περνάει από 3 άτομα (3 καθηγητές ή 1 καθηγητής και 2 βοηθοί ή 2 καθηγητές και 1 βοηθός). Τις ερωτήσεις τις κάνεις ένας ή οι δύο ή και οι τρείς. Το μάθημα περνάει στη γραμματεία με 2 υπογραφές και άρα με την ευθύνη 2 ατόμων. Η εξέταση είναι δημόσια (όποιος θέλει μπορεί να πάει να την παρακολουθήσει). Αυτό ισχύει σε όλες τις σχολές.

Πές μου τώρα αν αυτή η κατάσταση δίνει το δικαίωμα να σκανδαλολογεί κάποιος για ένα σύστημα, επειδή υπάρχουν κάποια μαύρα πρόβατα (όπως παντού)...

Απλώς κάποιοι δεν έχουν πλέον όρια στις κοινολογίες και στους λαϊκισμούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Δε διαφωνώ ότι κάπως έτσι είναι τα πράγματα.Είναι ψέμματα όμως πως στα πανεπιστήμια του νότου γίνεται...κόλαση?είναι ψέμματα όσα λέγονται για τα πλαστά πτυχία.Έχω γνωρίσει κοπέλα αγροτικό που ηρθε από την Ιταλία(νότιο) στα 31(!!),έχοντας αλλάξει 2-3 πανεπιστημια!!!

2 φίλοι μου ,αδέλφια, πέρασαν στην αρχή βιολογικό (και οι 2) στο Μιλάνο και μετά από ένα εξάμηνο μας είπαν ότι πέρασαν ιατρικη και οι 2 γιατί ήταν επιλαχόντες και οι 2.Αυτό μπορεί να γίνει?

Από την άλλη έχω γνωρίσει παιδί ,γείτονα ,πολύ καλό μαθητή που διαβάζει σαν τρελός για να τελειώσει στην Ιταλία ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

2 φίλοι μου ,αδέλφια, πέρασαν στην αρχή βιολογικό (και οι 2) στο Μιλάνο και μετά από ένα εξάμηνο μας είπαν ότι πέρασαν ιατρικη και οι 2 γιατί ήταν επιλαχόντες και οι 2.Αυτό μπορεί να γίνει?

μπορει να γινει,οταν ατομα που εχουν περασει τις εξετασεις,δεν γραφονται ιατρικη οποτε παιρνουν τους αμεσως επομενους,αναλογα με τις θεσεις που εχουν μεινει ελευθερες!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Δε διαφωνώ ότι κάπως έτσι είναι τα πράγματα.Είναι ψέμματα όμως πως στα πανεπιστήμια του νότου γίνεται...κόλαση?είναι ψέμματα όσα λέγονται για τα πλαστά πτυχία.Έχω γνωρίσει κοπέλα αγροτικό που ηρθε από την Ιταλία(νότιο) στα 31(!!),έχοντας αλλάξει 2-3 πανεπιστημια!!!

το λεει και η λεξη που χρησιμοποιησες..."πλαστα"δηλαδη πτυχια ψευτικα,χωρις αξια,για τα οποια το Ελληνικο κρατος ζητησε επιβεβαιωση απο το αντιστοιχο πανεπιστημιο,το οποιο τους επιβεβαιωσε πως αυτο δεν εχει εκδωσει τετοιου ειδους πτυχια!!Στο νοτο γιατι γινεται κολαση??Δηλαδη στην Ελλαδα που η μια ιατρικη δεν αναγνωριζει την αλλη,τι σημαινει????Οτι εκτος Α.Π.Θ και Ε.Κ.Π.Α οι ιατρικες τις επαρχιας ειναι για κλαματα???Δεν το νομιζω!!! :) Τελος εχεις την εντυπωση πως εαν στη Ελλαδα ειχε μπλοκα απο το ενα ετος στο αλλο και απο το ενα μαθημα στο αλλο θα ηταν ο μ.ο ηλικιας 25/26 ενος τελειοφοιτου η` 28/30? ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε συ γενικά δε με χαλάς ως παρουσία, αλλά είσαι μηδενιστικός και ενίοτε προσβλητικός......

Σ'ευχαριστώ, εφέντημ, χρειαζόμουν την αναγνώρισή σου για να συνεχίσω να υπάρχω. Είχα υπαρξιακά προβλήματα τελευταία. :wacko:

Είμαι προσβλητικός όταν βλέπω ότι έχω να κάνω με άτομα που πρώτα ρωτάν τί έκανα ΠΡΙΝ μπω στη σχολή και μετά τι ΕΚΑΝΑ μέσα σ'αυτή... :angry:

Δηλαδή αν ψάξει κάποιος που ξέρει καλά Ιταλικά, δεν υπάρχουν αντίστοιχα φαινόμενα στους καθηγητάδες σου?

Γίνονται, αλλά κάθε χρόνο και λιγότερα. Γιατί;

Γιατί το 2000 άλλαξαν τα guidelines για την πρόσληψη των καθηγητών σε αντικειμενικά κριτήρια που είναι πολλά και ισοβαθμούν, και από φέτος με το νέο πανεπιστημιακό νόμο οι κρίσεις γίνονται σε πανιταλικό επίπεδο και δεν κρίνονται απ'τους καθηγητάδες-φεουδάρχες του κάθε ιδρύματος.

Συν της άλλης, και που γίνονται; Στα rankings είδες πόσα ιταλικά πανεπιστήμια είναι μέσα;

Μη συγκρίνουμε τα μύδια με τα... φρύδια. <_<

Και όπως είχα ξαναπεί δεν τελείωσε στα 6 αλλά στα 7 1/2 δηλαδη καθυστερησε....και σε ρωταω εγω σε ποια σχολή δε θα τελείωνε?

Δεν θα τελείωνε σε μια σχολή που απάντησε ΟΝΤΩΣ ότι ο συχνότερος καρκίνος στη γυναίκα είναι του προστάτη... <_<

Με άλλα λόγια, σε οποιαδήποτε σχολή εκτός απ'τη δικιά σου.

Εκτός από την προαναφερθείσα είχαμε κι ένα άλλο απόλυτο φυντάνι το οποίο ήταν επίσης από το Ανατόλια κι επίσης από NOVISAD SERBIA (ο συνδυασμος που σκοτώνει εε.....PROF WIZARD)ο οποίος δεν ξέρω πως την είχε δει κι απειλούσε όλο το έτος ότι δε θα παίρναμε πτυχίο ποτέ και κατι άλλα φαιδρά .

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί συνδέεις εμένα μ'αυτό το άτομο. Το ότι τελειώσαμε το ίδιο σχολείο δε σημαίνει τίποτα. Δηλαδή κι εγώ πρέπει να συνδέσω τον κάθε ναρκομανή απατεώνα που θα τύχει να βγει από κάποιο δημόσιο σχολείο με τους αξιόλογους απόφοιτούς του; Δώσε μου να καταλάβω δηλαδή.

Και σταμάτα να καταστροφολογείς γιατί αν είχε ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΟ αδιάσειστα στοιχεία έπρεπε να κάνεις επώνυμη κατεγγελία. Αν ήσουν όντως φοιτητής του 9 δεν θα είχες να φοβηθείς και τίποτα.

Φίλε ξερολάκο να σε ρωτήσω κάτι και μου απαντάς αν θέλεις. Ποτε γίνεται πιο ευκολα κανεις δεκτός για να αρχίσει ειδικότητα ορθοπεδικής στην Αμερική? Αν εχει τελειώσει στο Μιλάνο στη Μπολώνια και σε οποιαδήποτε άλλη σχολή της Ευρώπης ή αν ήταν φοιτητής του Σουκάκου στα Γιάννενα?

Θα πάρω το παραπάνω «δίλημμα» για αστείο. Αν και κακόγουστο να σου πω την αμαρτία μου. ;)

Ανάμεσα σε δύο ισότιμους φοιτητές (βαθμολογικά) εννοείται απ'το Μιλάνο. Ιδιαίτερα αν έχει κάνει την tesi του σε κάποιο ερευνητικό αντικείμενο στο Ινστιτούτο Gaetano Pini.

Για Μπολώνια το ίδιο. Και φυσικά για όλα τα ευρωπαϊκά ινστιτούτα της παλιάς Ευρώπης εξαιρώντας την Πορτογαλία. :)

ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΙΣΟΤΙΜΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΑΝΤΑ. Όχι έναν του 5 μ'έναν του 10.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.