Jump to content

Να ποιοί δε θέλουν τις εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας


palaiologos

Recommended Posts

για μια στιγμη, βρε συναδελφοι, ποσοι επιτελους συλλογοι αποφοιτων υπαρχουν? emhelp:withstupid:

1 συλλογος αποφοιτων Ελλαδας

2? (ποσοι?) συλλογοι αποφοιτων εξωτερικου (λεγε με βαλκανια)

1 (παει να ιδρυθει) αποφοιτων Ιταλιας.

Ποσους ξεχασα ? :lol:

ειλικρινα η κατασταση μου θυμιζει γνωστο συνδικαλιστη τηλε-ιατρο που οπου παει ιδρυει κ ενα συλλογο, ετσι για να παιζει! :lol:

για να παιζει? emconfused

Επισης, αρχισε να θυμιζει εντονα φοιτητικο συνδικαλισμο... :unsure:

και λεω τωρα, σα πολλοι "σωτηρες" δεν εμφανιστηκαν? emsly

Βλεποντας την μετα-την-αποφοιτηση εξελιξη των φοιτητικων αρχισυνδικαλιστων (βλεπε διδακτορικα, στημενες "κληρωσεις", υπεραριθμιες, κλπ) μου δημιουργουνται υποψιες... emdevil2

μηπως ορισμενοι βρηκαν τον τροπο να "δυναμωσουν" τη θεση τους?

γιατι οπως και να το κανουμε, αλλιως ειναι να εμφανιζεσαι στον καθηγητη/ βουλευτη/ υπουργο/ κλπ. μονος και αλλιως εχοντας και 500 "προβατα" στο χερι! ;)emgoal

και ο "βοσκος" σπανια βγαινει χαμενος... ;)

and now shoot me! :lol:empoliceemexetaseisemmatrix1embond

The Devil's Advocat.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 490
  • Created
  • Last Reply

εννοειται οτι αν εχεις δηλωσει το πρωτο κομματι της ειδικοτητας σε καιει τι θα γινει με το 2ο.

Εγω εννοω οτι υπαρχουν αυτοι που κανουν την ειδικοτητα σε 1 μερος.π.χ. η θεση μου στην αναισθησιολογια ανοιγει τον αυγουστο.θελω η δεν θελω εξετασεις;το 90% δεν θελει ετσι για να ειμαι επιεικης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εννοειται οτι αν εχεις δηλωσει το πρωτο κομματι της ειδικοτητας σε καιει τι θα γινει με το 2ο.

Εγω εννοω οτι υπαρχουν αυτοι που κανουν την ειδικοτητα σε 1 μερος.π.χ. η θεση μου στην αναισθησιολογια ανοιγει τον αυγουστο.θελω η δεν θελω εξετασεις;το 90% δεν θελει ετσι για να ειμαι επιεικης

Και επειδή εσένα ανοίγει η θέση σου τον Αύγουστο δεν πρέπει να μπουν εξετάσεις? Εσένα σε τι θα σε επηρεάσουν, θετικά ή αρνητικά? Δίπλα στο "Ναι" και στο "Όχι" υπάρχει και το "Δεν με νοιάζει", το οποίο φαντάζομαι πως σε αντιπροσωπεύει καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να υπενθυμίσω στους τροχονόμους ορθογραφίας και σωστής γραπτής απόδοσης της ελληνικής ότι το ελληνικό ερωτηματικό είναι το ( ; ), όχι το ( ? ).

:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο gor συνεχίζει να είναι θιγμένος από το ότι θεωρούμε πως οι παράνομες μετεγγραφές είναι κακό πράμα.

Έτσι είπε να συνεισφέρει με κάτι ιδιαίτερα εποικοδομητικό στη συζήτηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσεχε τι ευχεσαι!!! Ξεχνας οτι η "κληρωση" εφαρμοστηκε τον Αυγουστο του 2003! emcensored

και μαντεψε ποιοι κληρωθηκαν στις κενες θεσεις (και ξεκινησαν αμεσως ειδικοτητα)... emcensored

oh, yes! Οι ΑρχιΣυνδικαλιστες! (ΟΛΩΝ των παραταξεων, μα λιιιγο παραπανω της ΔΑΠ) emgoal

oh, yes! Τα Ονοματα! (ξερεις, καθηγητων αλλα και λοιπων "παραγοντων" εντος κ εκτος ιατρικης) emgoal

Μα τι "τυχη" αυτα τα παιδια... emeleos

Για να μη μιλησω για τα διδακτορικα που πηραν πακετακι με το πτυχιο...

Τι φταίνε τα παιδία που είχαν το κοκαλάκι τις νυχτερίδας;

Εκείνο με τα μόρια μου άρεσε!!

Μόλις τελειώσω την ειδικότητα που έχω ξεκινήσει, και αν ισχύσει εκείνο που προτείνουν (να έχουν επιπλέον μόρια ανάλογα με τη χρονολογία αποπεράτωσης των σπουδών τους ) θα μπορέσω να μπω πρώτη στην ειδικότητα που ήθελα να δηλώσω αλλά δεν το έκανα! Μέχρι τότε θα έχω τα άπειρα μόρια!

Με τη λογική αυτή στα σαράντα μου θα τελειώνω και την τρίτη ειδικότητα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Eλληνα της Αμερικης: Ειλικρινα και χωρις καμια ειρωνια δεν εχω ακομα - οσο και να εχω προσπαθησει- καταλαβει τα posts σου που ακολουθουν καθε δικο μου post.Μηπως εισαι φιλος του SarandosKaptanis;! Kαι εγω σε συμπαθω παντως! :-*

Δεν υπάρχει κάτι το δυσνόητο στο σχόλιο μου.

Με βάση τα γραφόμενα σου, ζητάς αξιοκρατικές εξετάσεις και κατακρίνεις τις ενέργειες ορισμένων γραφικών, πλην οργανωμένων, απόφοιτων ιατρικής από σχολές εκτός Ελλάδος.

Είπα λοιπόν πως οι απόψεις σου (σε αυτό το θέμα) είναι πολύ κοντά σε αυτές της πλειοψηφίας των μελών του φόρουμ και πως έχεις περισσότερα κοινά με αυτούς παρά με τον σύλλογο medics.

Με τον SarandosKaptanis δεν έχω συναντηθεί ποτέ μου. Πάντως φαίνεται πως συμφωνούμε σε αρκετά πράγματα. Σε άλλα διαφωνούμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τον SarandosKaptanis...

Έχει καταντήσει αηδία να κρυβόμαστε πίσω από nicknames. Ποιός είναι ο κύριος ας βγει να μιλήσει επώνυμα! :Pemnystaemcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και επειδη καλο ειναι να τεκμηριωνουμε αυτα που γραφουμε και να μη δημιουργουνται λανθασμενες εντυπωσεις ο κορυφαιος συλλογος αντιμετωπιζει προβληματα:

http://www.dikatsa.info/forum/showthread.php?t=1951

Κατα τ'αλλα ο Ζαρκωτος και η Κουλα μας καθοδηγουν-ελεγχουν-εκπροσωπουν.Απο τους 30-35 που εκπροσωπουσαν χτες σημερα εκπροσωπουν εναν λιγοτερο και μαλιστα μελος του "ΔΣ" !

Και επειδη εκανα ενα λαθος,η Κουλα δε δινει 8 χρονια δικατσα αλλα 6 και ειναι απο την Τιμισοαρα ΤΗς Ρουμανιας.

Αυτα για οποιους λενε οτι τους κατεβει τυφλωμενοι απο μισος και εχθρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό είναι η απάντηση μου σε αυτούς που σχολίασαν το γεγονός ότι ο Ζαρκωτός δεν υπαγορεύει τι θα λεχθεί και πως θα εργαστεί η ιατρική επιστημονική επιτροπή.Όταν τα λένε οι ίδιοι για ποιό λόγο να τους αμφισβητήσουμε?

Στα κακεντρεχή σχόλια του Νeoplantesis δε χρειάζεται απάντηση,ο καθένας κρίνεται από αυτά που γράφει.

Όσον αφορά αυτά που είπε ο Reumacid ανέλυσα παρακάτω τι εννούσα,άλλωστε είμαι γνωστός σε πολλά μέλη που γράφουν εδώ οι οποιόοι ξέρουν τι κάνω.Η βιασύνη σου όμως να γράψεις κακεντρέχεια δείχνει ότι μόνο σοβαρά δεν μπορούν να εκληφθούν αυτά που λές....

Εκτός εάν ξέρεις για εμένα πράγματα που δεν ξέρω εγώ!! :splats::splats::splats::splats: (Όλες δικιές σου_ :splats::splats::splats::antegeia:emeleos

Άλλωστε κατά καιρούς σε αλήθειες που έγω γράψει έχω δεχτεί πόλεμο με περισσή κακεντρέχεια,αλλα΄αυτοί που διαβάζουν το φόρουμ κρίνουν... :antegeia:

Αυτο που εννοω δεν ειναι οι αναμονες για ειδικοτητα κ.λπ. αλλα ο τροπος που περασες το ΔΙΚΑΤΣΑ.

Οσον αφορα την επιστημονικη επιτροπη, επειδη ημουν μεσα και πρακτικα εγω και ενα αλλο παιδι την καναμε , μαθε οτι ουδεποτε ακολουθησαμε οδηγιες κανενος δικηγορου παρα μοναχα μερικα νομικα ζητηματα για την καλυτερη τεκμηριωση των θεματων. Σημειωτεον οτι η Κουλα πηγαινε κοντρα με εμας ακριβως επειδη δεν καναμε αυτα που ελεγε( επ ακριβως) ο δικηγορος, δηλαδη δεν αρκεστηκαμε μοναχα σε ενα συγγραμμα (οπως ελεγε αυτος) αλλα χρησημοποιησαμε 4 διαφορετικες παθολογιες (Cecil,Harrison,Ραπτη,Τομεα) για την καλυτερη τεκμηριωση των θεματων!

Μαθετε επισης οτι αν και τα θεματα(που εργαστηκαμε) ηταν κραυγαλεα και φωναζαν απο μονα τους ''ειμαι λαθος-ειμαι λαθος'' δεν εγιναν δεκτα απο την επιτροπη με την δικαιολογια οτι ηταν ανεπαρκως τεκμηριωμενα!

ΥΓ:Οποιος αμφιβαλλει για τα παραπανω ας μου ζητησει να του τα στειλω σε πρ.μηνυμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup εχμ... ξερεις... υπαρχουν και καποιοι που περασαν τις πανελληνιες και σπουδασαν στα Ελληνικα Πανεπιστημια...

Λιγοι βεβαια, αλλα υπαρχουμε και εμεις...

Sorry κιολας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο που εννοω δεν ειναι οι αναμονες για ειδικοτητα κ.λπ. αλλα ο τροπος που περασες το ΔΙΚΑΤΣΑ.

Πέρασα ποτέ εγώ το ΔΙΚΑΤΣΑ και δεν το ξέρω?Αυτή την πολύ δύσκολη εξέταση των 2 υπερμαθημάτων? :blink::blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέρασα ποτέ εγώ το ΔΙΚΑΤΣΑ και δεν το ξέρω?Αυτή την πολύ δύσκολη εξέταση των 2 υπερμαθημάτων? :blink::blink:

Εμενα ρωτας να σου πω;

Για μενα σημασια δεν εχει το που σπουδασες και ουτε με ενδιαφερει αλλα οχι και να λεμε οτι θελουμε!

Διακριση στις γνωσεις αναγνωριζω αλλα σε καμια περιπτωση δεν αναγνωριζω ρατζιστικες διακρισεις πανεπιστημιων και χωρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως από αυτά που έχω γράψει το τελευταίο που θα περίμενα είναι να με περάσουν για επιτυχόντα αυτών των δύσκολων εξετάσεων..... :splaaaats::splaaaats::splaaaats::splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε αυτή την ερώτηση και να μου την αιτιολόγηση κιόλας συνάδελφοι?

Ποιο από τα ακολουθά είναι σωστό για το σύνδρομο Gilbert

A)η συχνότητα του στο γενικό πληθυσμό ανέρχεται στο 0.5%

Β)χαρακτηρίζεται από αύξηση της έμμεσης χολερυθρινης του ορού

Γ)οφείλεται σε διαταραχή αππεκρισης της συζευγμένης χολερυθρινης

Δ)αποτελεί μια αθωα κληρονομική διαταραχή του μεταβολισμού της χολερυθρινης

Ε)απαιτείται πάντοτε βιοψία ήπατος για την επιβαιβεωση της διάγνωσης

Παρακαλώ και μια αιτιολόγηση συνάδελφοι το γιατί επιλέξατε οποίο επιλέξατε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σωστο ειναι το Δ. Ειναι μια κληρονομικη διαταραχη του μεταβολισμου της χολερυθρινης!

Αιτιολογηση: επελεξα αυτο γιατι στον ορισμο του συνδρομου Gilbert λεει ακριβως αυτο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει και σε αυτή την ερώτηση και να μου την αιτιολόγηση επίσης συνάδελφοι?

Ποιος ο συχνότερος όγκος του διαφραγματος?

Α) λειομύωμα

Β) ίνωμα

Γ) λίπωμα

Δ) ινοσάρκωμα

Ε) λιποσάρκωμα

Επίσης πάλι θα ήθελα αιτιολόγηση και κάτι ακομα σε ποιο βιβλίο βρήκατε την απάντηση ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φωτη αυτη που λες ειναι ευκολη για απαντα στην παρακατω να σε δουμε!

Μην ξεχνας οτι μονο ενα ειναι το σωστο.Αυτη επεσε στις προηγουμενες εξετασεις Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.

26. Ποιό από τα παρακάτω νοσήματα μπορεί να συνοδεύεται από πλευριτική συλλογή:

Α. Συστηματικό σκληρόδερμα

Β. Ρευματοειδή αρθρίτιδα

Γ. Δερματομυοσίτιδα

Δ. Πολυμυοσίτιδα

Ε. Κροταφική αρτηρίτιδα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σωστο ειναι το Δ. Ειναι μια κληρονομικη διαταραχη του μεταβολισμου της χολερυθρινης!

Αιτιολογηση: επελεξα αυτο γιατι στον ορισμο του συνδρομου Gilbert λεει ακριβως αυτο!

το Β δεν ειναι σωστο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α) Βασική παθολογία Cecil, 4η έκδοση, 2000 ιατρικές εκδόσεις Λίτσας, επιμέλεια/μετάφραση Χ. Μουτσόπουλος (Καθηγητής Παθολογίας παν. Αθηνών). Τόμος 2ος, κεφ.83, σελ:761.

Αναφέρει χαρακτηριστικά: ‘’η συχνότερη αιτία θανάτου απο συστηματικό σκληρόδερμα είναι η πνευμονοπάθεια. Οι πνευμονικές εκδηλώσεις της νόσου συνίστανται σε διάμεση πνευμονοπάθεια με ίνωση, πνευμονική υπέρταση, πλευρίτιδα και υπεζωκοτικές συλλογές’’.

Β) Εσωτερική παθολογία-τομέας παθολογίας-Αριστοτέλειο παν. Θεσσαλονίκης, 1η έκδοση, 1998 ιατρικές εκδόσεις University Studio Press, Διευθυντής Β προπαιδευτικής παθολογικής κλινικής: Καθηγητής παθολογίας Μ. Παπαδημητρίου. Τόμος 2ος, κεφ.10, σελ:1296.

Αναφέρει χαρακτηριστικά: ‘’η προσβολή των πνευμόνων (στο συστηματικό σκληρόδερμα) αποτελεί την κυριότερη αιτία θανάτου. Οι εκδηλώσεις περιλαμβάνουν διάμεση πνευμονική ίνωση, πνευμονική υπέρταση, λοιμώξεις, υπεζωκοτική συλλογή, ίνωση και πάχυνση του υπεζωκότα με επασβεστώσεις’’.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

Οπως αποδεικνύεται περίτρανα, το συστηματικό σκληρόδερμα οχι μονο μπορεί να συνοδεύεται απο πλευριτική συλλογή, αλλά οι πνευμονικές επιπλοκές του αποτελούν και την συχνότερη αιτία θανάτου.

Πράγματι, η ρευματοειδής αρθρίτιδα συνοδεύεται συχνότερα απο πλευριτική συλλογή, απο οτι το συστηματικό σκληρόδερμα, όμως κάτι τέτοιο δεν ζητάται, παρά μόνον εάν δύναται να εμφανιστεί ως επιπλοκή.

Ο εξετασθέντας, που κλίνεται να απαντήσει στην παραπάνω ερώτηση, αδυνατεί να απαντήσει, οχι επειδή δεν γνωρίζει την ορθή επιλογή, αλλά φοβούμενος πως θα βαθμολογηθεί αρνητικά, καθώς υπάρχουν 2 (δυο) ορθές επιλογές, ενω ο Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. και δη η επιτροπή αξιολόγησης των γραπτών κατέχει μονάχα μια, την οποία και θεωρεί ορθότερη, σύμφωνα πάντα με αβάσημα, μη τεκμηριωμένα και μη αποδεδειγμένα κριτηρια.

Δια τους παραπάνω λόγους, κρίνεται αναγκαία και απαραίτητη, η άμεση διαγραφή του θέματος υπ’αριθμόν 26 του ΤΕΣΤ Α, και η επιστροφή των καθόλα αδίκως αφαιρεθέντων βαθμών απο τους εξετασθέντες.

η απαντηση που πηρα απο την επιστημονικη επιτροπη του ΔΙΚΑΤΣΑ ξερετε ποια ηταν;

Λυπουμαστε αλλα δεν τεκμηριωνεται επαρκως!

Σημειωτεον οτι κοπηκα με 48,25 μοναδες και οτι εχω 9 τετοιες ερωτησεις που εστειλα με το υπομνημα μου στο ΔΙΚΑΤΣΑ !

Το σωστο ειναι το Δ. Ειναι μια κληρονομικη διαταραχη του μεταβολισμου της χολερυθρινης!

Αιτιολογηση: επελεξα αυτο γιατι στον ορισμο του συνδρομου Gilbert λεει ακριβως αυτο!

το Β δεν ειναι σωστο?

Φιλε νομιζω ειναι της αμεσης και οχι της εμμεσης οποτε μια χαρα ειναι η ερωτησουλα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε νομιζω ειναι της αμεσης και οχι της εμμεσης οποτε μια χαρα ειναι η ερωτησουλα!

λαθος φιλε μου λαθος δεσ το p.m σου τωραααααααα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.