Jump to content

Να ποιοί δε θέλουν τις εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας


palaiologos

Recommended Posts

Και γιατί δεν πας στη Γερμανία και κάθεσαι εδώ με το άδικο και σκληρό ΔΟΑΤΑΠ?

Πας Γερμανία, παίρνεις την άδεια και έρχεσαι και τους την τρίβεις στα μούτρα εδώ μετά...........

(αν και δε νομίζω εκεί να τη δίνουν τόσο εύκολα)

Αν δώσεις τα PLAB δε σημαίνει ότι θα πας στην ξενιτιά, απλά ότι θα πάρεις άδεια άσκησης Ιατρικού Επαγγέλματος στην Αγγλία και άρα και στην Ελλάδα.

Στην Γερμανία δεν υπάρχουν εξετάσεις μονό η καλή επάρκεια γλωσσάς είναι η προϋπόθεση έχουν πάει πολλοί φίλοι και εκεί βρίσκουν και ``δικούς`` σας δηλαδή τελειόφοιτους ελληνικών ΑΕΙ.

Δεν μπορούμε να επιστρέψουμε Ελλάδα , το πτυχίο μας εδώ, ΠΑΡΑΝΟΜΑ βεβαία , ακομα και να έχουμε από Αγγλία άδεια ασκήσεως αυτη η αδεια δηαλαδη , δεν αναγνωρίζετε πρέπει όπως έγραψα παραπάνω με την ιταλική καμπίνα, να κάνω το πτυχίο μου αγγλικό η ιταλικό η καμερουνεζικο (ίσως και να αναγνωρίζετε το Καμερούν χεχε) και όχι απλά να πάρω την άδεια ασκήσεως. Αυτό είναι αρκετό μόνο για εσάς τους τελειόφοιτους εν Ελλάδι

Αφού αποκτήσεις εκεί την άδεια μπορείς να πας παντού σε όλη την Ε.Ε εκτος από Ελλάδα φυσικά διότι εδώ πρέπει να περάσεις απο δοαταπ και ακομα σε περιορίζει διότι στην Γερμανία μπορείς να πάρεις ειδικότητα και σε ιδιωτικές αλλά και σε κρατικές κλινικές όμως για εμάς πρέπει να είναι μονό κρατικές διότι τις ιδιωτικές δεν τις αναγνωρίζει το δοαταπ.

Πληρώνεις πρόστιμα και πολύ πολύ κιόλας αν δεν το ξέρεις Νίκο δεν θα στο μάθω εγώ απλά άνοιξε τα στραβά σου διάβασε καμιά εφημερίδα και θα δεις ποσά δικαστήρια έχει η Ελλάδα από Αγγλία και άλλες χώρες που δεν αναγνωρίζει τα πτυχία τους (κυρίως αυτά που σπουδάζεις εκεί 3 χρονιά εκεί και ένα στην Ελλάδα –για αυτό το θέμα το δοαταπ τότε δικατσα τον Δεκέμβρη του 2003 έγραφε στην ιστοσελίδα του πως δεν πρόκειται να αναγνωρίσει ούτε ένα τέτοιο πτυχίο για να ερ8ει ο Ιανουάριος του 2004 και ο τότε υπουργός Ευθυμίου αφού του τράβηξε τα αυτιά η Αγγλία να αποσύρει αυτές τις διατάξεις ) , και τι χαστουκιά έχουν ρίξει στο δοαταπ παιδιά που του έχουν κάνει μήνυση σε ευρωπαϊκά δικαστήρια και τι ποσά έχει πληρώσει από την τσεπούλα σου το δοαταπ Νικόλακη.

Και μάθε και αυτό τα ``δικά`` μας πανεπιστήμια έχουν αξιολογηθεί τα ``δικά`` σας τα ελληνικά δηλαδή, το άκουσες πως αν δεν αξιολογηθούν έως το 2008 καμιά χωρά τις Ε.Ε δεν θα δέχεται Έλληνες αποφοίτους για μεταπτυχιακά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 490
  • Created
  • Last Reply

http://www.gmc-uk.org/doctors/how_to_regis...n_flowchart.asp

as well as

http://www.gmc-uk.org/doctors/how_to_regis...a_nationals.asp

Tελικα dear Νικο μπορει και να μη χρειαζεται το PLAB.

Μη με βρισεις as u (in plural) usually do! It wasn't me , it was the GMC that said so!

So according to them we are considered to be your colleagues!

Damned British people what's the weather would be like tomorrow?!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

So according to them we are considered to be your colleagues!

Damned British people what's the weather would be like tomorrow?!

Πολύ βιάζεσαι............. Οι χώρες που αναγνωρίζει ως Ευρώπη η Αγγλία είναι οι κάτωθι:

Austria, Belgium, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, the Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, and the United Kingdom. Swiss nationals benefit from EC freedom of movement legislation under the terms of bilateral agreement signed on 1 June 2002.

Ειδικά για τη Σλοβενία τονίζει:

Slovenia

You will need to send us y our Diploma s katero se podelijue strokovni naslov (Diploma granting the degree Doctor of Medicine) awarded by your university.

If you qualified before 1 October 1989 you will need to provide a letter confirming that your training complies with Article 9.1 of European Medical Directive 96/16/EEC.

If you qualified or began your training in the former Yugoslavia you will also need to provide a letter from the Slovenian Ministry of Health confirming that your qualification complies with Article 9a.6

Τώρα ποιο είναι αυτό το άρθρο 9a.6, δε γνωρίζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω έχω σχολιάσει τι γίνετε Ιταλία μην με κανείς να μπω σε λεπτομέρειες στην Ναπολη που έχει τους ποιο πολλούς Έλληνες φοιτητές ιατρικής βγαίνουν σε λίστα το πόσο πάει το μάθημα….

Επίσης μόνο πέρυσι σκάσανε 3 καταγγελίες σε εφημερίδες άμα δεν τις ειδές μάλλον θα είσαι από τους λίγους πως με 50,000 ευρώ έτοιμο το πτυχίο το μεταπτυχιακό και γενικά ότι θες στην Ιταλία

Και ακομα ακομα σ εμένα μου είπανε το κόλπο πως τις 180 ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών που βγάζει το ιταλικό πανεπιστήμιο για να πάρεις την άδεια ασκήσεως τις έχεις 3 μέρες πριν στο χέρι και μου προτείνανε να πάω εκεί και να το κάνω ισότιμο το πτυχίο μου σαν ιταλικό όλα αυτά στην τιμή των 50.000 ευρώ επίσης

Σου το εχω πει και πριν αλλα δεν μ`ακους :D Συγχεεις αριθμους και καταστασεις με την χωρα οπου σπουδασες!!!!! ;) Οσον αφορα τα στοιχεια που παραθετεις,θα σου 'λεγα οτι ουτε καν θα μπω στον κοπο να τα σχολιασω διοτι στερουνται σοβαροτητας!!!!!! emeleos Και σε τελικη αναλυση βρε fotisD,συγκρινεις την Ιταλια( 6η οικονομικη και τεχνολογικη δυναμη στον κοσμο) και τις ιατρικες της,με τις χωρες της Αν,Ευρωπης....Ειναι σαν να συγκρινεις τα @@@@@ με τις παστες emeleosemeleos

Όσο αφορά το πόσοι κάθε χρόνο και από πού έρχονται έχω διαβάσει σε εφημερίδα που βγαίνει πανελλαδικά (στην οποία τα στοιχειά ήταν από το υπουργείο υγειάς και παιδείας )πως κάθε χρόνο τις θέσεις για ειδικότητα ζητούν 200 Έλληνες απόφοιτοι 700 απόφοιτοι ευρωπαϊκών σχολών (σχολές οι οποίες δεν απαιτούν δοαταπ) και άλλοι 300 που έρχονται μετά το δοαταπ.

Αν εσύ έχεις αλλά στοιχειά πολύ ευχάριστος να μου τα στείλεις με ένα p.m να τα δω. .

Σαφως και ειναι 700 οι αποφοιτοι των ευρωπαικων σχολων αν προσθεσεις τους 700 ΤΟΥ Σ.Τ.Ε ΑΠΟ ΤΣΕΧΙΑ ΚΑΙ ΟΥΓΓΑΡΙΑ :D:D Α!!!!!τωρα μολις ακουσα στις ειδησεις οτι απο επισημα στοιχεια του κρατους οι αποφοιτοι χωρων της Ε.Ε των 15 ειναι μολις 63 καθε χρονο!!!!!!!!!!!! :)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@andreas : Συμφωνω.Παραβλεπεις ομως το γεγονος οτι εμεις ειμαστε Ελληνες υπηκοοι,εχουμε ελληνικο διαβατηριο.Συμφωνα με το site του βρεττανικου ιατρικου συλλογου eligible για εγγραφη ειναι υπηκοοι χωρων ευρωπαικης ενωσης που εχουν αποφοιτησει απο ιατρικες σχολες που βρισκονται στη λιστα του WHO.Mην ξεχναμε επισης οτι η Αγγλια ανεκαθεν αναζητουσε overseas doctors και γενικοτερα ξενους ιατρους για τη στελεχωση των νοσοκομειων της και την συμπληρωση του ιατρικου δυναμικου εν γενει.Κοινως χαλαρωνουν καπως τις προυποθεσεις με σκοπο την προσελκυση ιατρων αλλων εκτος απο πακιστανων-ινδων-κινεζων που εχουν "πλημμυρισει" την αγορα.

Ειναι αληθεια οτι καποιος Ελληνας στην Ελλαδα χωρις να περασει το ΔΙΚΑΤΣΑ δεν θεωρειται ιατρος εφοσον δεν εχει αδεια ασκησης επαγγελματος.Δηλαδη σου λενε δεν εισαι ιατρος με το που αποφοιτεις αλλα αν περασεις 2-3 μαθηματακια εισαι;!Και στο κατω κατω η Ελλαδα εχει αναγνωρισει τα πανεπιστημια αυτα και μαλιστα με διακρατικες συμφωνιες.Δηλαδη απο τη μια αναγνωριζει τα πανεπιστημια αυτα απο την αλλη ομως δεν αναγνωριζει τους αποφοιτους τους.Οξυμωρο.Κατα τ'αλλα οι Ελληνες ζητανε ευνοικοτερους ορους για τις επιχειρησεις τους στα Βαλκανια.Οπου μας συμφερει ειμαστε Βαλκανιοι,οπου δεν μας συμφερει ειμαστε Ευρωπαιοι.Ενας Τσεχος ιατρος αποφοιτος τσεχικης ιατρικης σχολης αυτη τη στιγμη μπορει να παει στην Αγγλια χωρις εξετασεις.Το ιδιο και ενας Ρουμανος απο το 2007.Κοινως το ζητημα εχει να κανει με την υπηκοοτητα περισσοτερο και αυτο στα πλαισια της νομοθεσιας της ΕΕ.

Τελος μην ξεχναμε οτι ολο αυτο το μπαχαλο με την υπερπληθωρα ιατρων υφισταται-τουλαχιστον στον βαθμο που υφισταται-μονο στην Ελλαδα.Δηλαδη η Αγγλια και η Ολλανδια πχ δεν εχουν λογο να "στενεψουν τα λουρια",η Ελλαδα ομως εχει(αλλο αν δεν το εκανε ποτε).Κοινως δεν υπαρχει καποιος λογος για τις περισσοτερες χωρες να μη δεχονται ιατρους.Ουτε υπαρχει αυτη η αντιπαραθεση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρα όποιου δεν του αρέσει το Ελλάδα μπορεί χωρίς πρόβλημα να πάει αλλού.

Δεύτερον... οι μαλακίες περί Ιταλίας καλά θα ήταν να κοπούν. Είναι συκοφαντίες γιατί έτσι θέλουν κάποιοι να βάλουν όλους στο ίδιο τσουβάλι.

Επειδή μάλιστα οι τύποι πάνω δεν δείχνουν ίχνος σεβασμού, ας μην παραπονιούνται όταν τρώνε στη μάπα ανάλογη συμπεριφορά.

Τέλος, έτσι για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μάς, τα πτυχία ιατρικής τείνουν να αποκτήσουν πολλαπλές ταχύτητες στην EU. Πρώτα τα ντόπια (στη συγκεκριμένη της Ελλάδας) χωρών ΕU, μετά των ντόπιων από άλλη χώρα EU, μετά των Ελλήνων έξω από EU, μετά των ξένων από ΕU, τέλος των ξένων έξω από EU. Αυτό δεν είναι ιδέα ή πολιτική πεποίθηση, μα η πραγματικότητα. Τη ζώ εδώ πάνω και μου την έχουν περιγράψει σε όλη την EU και όχι μόνο.

Άρα, λόγια ταλαιπωρίας δεν αξίζουν, ούτε προσβολές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω καμία όρεξη να ασχοληθώ με τίποτα εκ των παραπάνω, εκτός ενός σημείου.

Παρακαλώ να μην γίνεται αναφορά σε συγκεκριμένους χρήστες ή σε όλα τα μέλη του greekmeds σαν να ήταν μέλη του ΣΑΙΕΠ. Άλλο greekmeds, άλλο ΣΑΙΕΠ. Ο ΣΑΙΕΠ απλά φιλοξενείται σε αυτή τη σελίδα, πόσο πιο ξεκάθαρα να το θέσουν οι administrators; Και δεν είναι όλοι όσοι επιτίθενται κατά αποφοίτων εξωτερικού μέλη του ΣΑΙΕΠ. Η υπεργενίκευση αυτή είναι χαζή προσπάθεια ισοπέδωσης της άποψης τόσων αποφοίτων Ελλάδος και ταμπελοποίησής της κάτω από το όνομα του ΣΑΙΕΠ. Και αυτά τα λέω κι ας είμαι μέλος του ΔΣ του συγκεκριμένου Συλλόγου.

Κατά τα άλλα λίγο επίπεδο ρε παιδιά δεν βλάπτει... Αν είναι δυνατόν να βρίζονται έτσι γιατροί μεταξύ τους. Μερικοί συγχέουν τη διαφωνία με τη βωμολοχία. Αν καθόμασταν όλοι μαζί σε ένα τραπέζι, πόσοι από εσάς θα είχαν τα @@ να πουν τα ίδια δια ζώσης; Το έχω ξαναγράψει: Από ψευτόμαγκες της οθόνης και του ίντερνετ έχουμε γεμίσει. Από ανθρώπους με άποψη δυστυχώς έχουμε ξεμείνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανώς Σοβ ο Neoplantesis για να βάλει τέτοια υβριστική υπογραφή για εμένα χωρίς να έχω ασχοληθεί ειδικά με αυτόν,να έχω υβρίσει ή ο,τιδήποτε άλλο ειδικά για αυτόν εκτός απότο επίπεδο και την ποιότητα του δείχνει ότι αυτό το topic ''έτσουξε''...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλεπω palaiologe μαλλον εσενα ετσουξε!Εγω τουλαχιστον επιχειρηματολογησα για οσα εχω γραψει εδω.Επιχειρηματολογησα για τον MEDICS,για την ειδικοτητα στην Αγγλια,για το δικατσα.ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει απαντησει στα επιχειρηματα μου με επιχειρηματα παρα μονο με προσβολες του στυλ αχρηστοι δικατσαδες,πληρωμες,λαδια κοκ.Η επιχειρηματολογια μερικων εξαντλειται στη "λογικη" του γραφικου palaiologos.Μπορει καμια φορα να τα λεω χυμα ειδικα οταν βλεπω το ποσο κολλημενοι ειναι καποιοι αλλα τουλαχιστον επιχειρηματολω.To ανθρωπακι palaiologos εχει κολλησει οτι μας εκπροσωπει καποια Κουλα οσο και αν του το εξηγησα.Ε αν ειναι ηλιθιος δεν φταιω.Δεν ειναι τυχαιο που εχει τσακωθει με ολους μα ολους τους αποφοιτους εξωτερικου εδω μεσα και με αρκετους φοιτητες-αποφοιτους ιατρικης;!Αναφερω χαρακτηριστικα τον μετριοπαθη Alex και τον Fotis D.Tο απυροβλητο εχει;Δεν ασχολουμαι αλλο με αυτο το ανθρωπακι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σου το εχω πει και πριν αλλα δεν μ`ακους :D Συγχεεις αριθμους και καταστασεις με την χωρα οπου σπουδασες!!!!! ;) Οσον αφορα τα στοιχεια που παραθετεις,θα σου 'λεγα οτι ουτε καν θα μπω στον κοπο να τα σχολιασω διοτι στερουνται σοβαροτητας!!!!!! emeleos Και σε τελικη αναλυση βρε fotisD,συγκρινεις την Ιταλια( 6η οικονομικη και τεχνολογικη δυναμη στον κοσμο) και τις ιατρικες της,με τις χωρες της Αν,Ευρωπης....Ειναι σαν να συγκρινεις τα @@@@@ με τις παστες emeleosemeleos

Σαφως και ειναι 700 οι αποφοιτοι των ευρωπαικων σχολων αν προσθεσεις τους 700 ΤΟΥ Σ.Τ.Ε ΑΠΟ ΤΣΕΧΙΑ ΚΑΙ ΟΥΓΓΑΡΙΑ :D:D Α!!!!!τωρα μολις ακουσα στις ειδησεις οτι απο επισημα στοιχεια του κρατους οι αποφοιτοι χωρων της Ε.Ε των 15 ειναι μολις 63 καθε χρονο!!!!!!!!!!!! :)

Φεγγάρω τα 3 σκάνδαλα που σκάσανε πέρυσι στα πανεπιστήμια της 6ης οικονομικής δύναμη του πλανήτη τα ειδές τα ξέρεις?

Το σκάνδαλο που ανέφερα εγώ από προσωπική εμπειρία το ξέρεις?

Οπότε άσε τα φούμαρα και γυρνά στην πραγματικότητα.

Στην ανατολική Βουλγαρία είχαμε καθηγητές με επίπεδο που ασκούσανε ιατρική και θεραπεύανε κόσμο χωρίς ναι εδώ ίσως έχεις δίκιο χωρίς την τόσο μεγάλη βοήθεια της τεχνολογίας που υπάρχει στην 6 οικονομική δύναμη αλλά μην μου λες ότι εκεί μαθαίνεις ανώτερη ιατρική ?

Εκεί θα πάει και ο Κ. Καραμετας από τα Τρίκαλα (τον θυμάσαι τον τύπο με το σκορδοζουμι που θεράπευσε τον καρκίνο? Γιατί δεν πήγε στην Βουλγαρία η ρουμάνια η Τσεχία δεν θα του κόστιζε τόσο συμφωνά μ εσένα) στην 6 οικονομική δύναμη να φτιάξει το φάρμακο του.

Όσο για το ότι έρχονται μόνο 63 κάθε χρόνο από Ε.Ε θα το ψάξω ξανά και θα μιλήσω με νέα στοιχειά.

Φεγγαρω get a life

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην ανατολική Βουλγαρία είχαμε καθηγητές με επίπεδο που ασκούσανε ιατρική και θεραπεύανε κόσμο χωρίς ναι εδώ ίσως έχεις δίκιο χωρίς την τόσο μεγάλη βοήθεια της τεχνολογίας που υπάρχει στην 6 οικονομική δύναμη αλλά μην μου λες ότι εκεί μαθαίνεις ανώτερη ιατρική ?

σαφως,οπως και στην Αιτη εχουμε τους "ιατρους" voodo!!!! :P Οσο για τα αλλα που λες σε καταλαβαινω fotisD, γιατι μετα απο τοσα χρονια ΔΙΚΑΤΣΑ, παρεα με τον νομικο σας συμβουλο, μονο σκανδαλα βλεπετε γυρω σας(εκτος απο τα δικα σας)!!!! :anavwfwties:emeleos ....και οπως σου ειπα δεν θα σχολιασω στοιχεια τα οποια στερουνται σοβαροτητας και ιδιως οταν δινονται απο ρουμανοβλαχους emnystaemnysta

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρώτα απ' όλα είναι γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν πέτυχαν στις πανελλήνιες χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ήταν καλοί μαθητές και μελετηροί, όπως επίσης και πολλοί που πέτυχαν χωρίς ποτέ να έχουν διακριθεί για τις επιδόσεις τους στο σχολείο (διάβαζαν 4 μαθήματα και πέτυχαν σε 4 μαθήματα). Το να λες ότι όλοι όσοι δεν πέρασαν ''πιπίλιζαν το δάκτυλό τους'' είναι λίγο ισοπεδωτικό.

Το επίπεδο των ελληνικών πανεπιστημίων είναι καλύτερο από ορισμένων και χειρότερο από κάποιων άλλων ξένων πανεπιστημίων. Δεν είναι έγκλημα, ούτε μυστικό. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης, και δεν είδε κανείς μας ένα αίτημα προς αυτή τη κατεύθυνση από τους άμεσα ενδιαφερόμενους (φοιτητές και καθηγητές).

Το λόγο για τον οποίο όλοι προσπαθούν να πάρουν μετεγγραφή τον ξέρουν όλοι: για να γυρίσουν σπίτι τους καταρχήν, και (πάρα πολλές φορές) γιατί σε πολλές δυτικοευρωπαϊκές χώρες είναι πολύ δύσκολο να τελειώσει κανείς τη σχολή, και όλοι μας έχουμε γνωστούς που έξω δεν μπορούσαν να περάσουν μάθημα, αλλά με το που γύρισαν Ελλάδα τελείωσαν και στην ώρα τους !

Όσο για την ειδικότητα που οι περισσότεροι γυρίζουν να κάνουν στην Ελλάδα, αυτό γίνεται νόμιμα και μια που στην Ελλάδα οι ειδικευόμενοι δε θεωρούνται εκπαιδευόμενοι αλλά εργαζόμενοι, είναι μάλλον μέσα στα δικαιώματα που έχουν οι πολίτες της ΕΕ να επιλέγουν να εργαστούν σε όποιο κράτος προτιμούν.

Το αν τα πράγματα στην Ελλάδα είναι χάλια μπορούμε να το συζητήσουμε, αλλά να τα αλλάξουμε με τόση διάθεση για φαγωμάρα αποκλείεται - οπότε ας τα δεχτούμε όπως είναι και ας κοιτάξουμε πως θα προσβάλλουμε ο ένας τον άλλο ... είναι και πιο εύκολο και πιο ανώδυνο.

Αυτοί οι οποίοι διάβασαν τα 4 μαθήματα ήταν προφανώς πολύ πιο μελετηροί και πολύ πιο προσηλωμένοι στο στόχο τους από ότι οι υπόλοιποι που δεν πέρασαν.Αυτοί οι οποίοι διάβασαν τα 4 μαθήματα θυσίασαν προφανώς πολυ περισσότερο χρόνο από την προσωπική τους ζωή και τα hobby τους για να πετύχουν αυτό το οποίο είχαν θέσει σαν στόχο.Και μη μου πεις ότι αυτοί οι οποίοι κόβωνταν για λιγα μόρια έφευγαν κατευθείαν έξω. Οχι φίλε μου αυτοί οι άνθρωποι έδιναν ξανά 1-2 φορές μέχρι να περάσουν.Γιατί προφανώς ξεχνάτε όλοι εσείς ότι στις ελληνικες ιατρικές σχολές υπαρχουν σε μεγαλο ποσοστο παιδια τα οποια εδωσαν 3 φορες πανελληνιες για να περασουν.

Αληθεια αναρωτηθηκατε ποτέ πόσο κοστισε αυτη η προσπαθεια?Προφανώς οχι.Γιατι πολυ απλα η πλειονοτητα σας ''μαθηταράδες'', αφου αποτυγχανε μια φορα, και συνηθως με πολυ χαμηλους βαθμους την έκανε για ρουμανια, βουλγαρια, τσεχια, ουγγαρια, ιταλία. Είναι κριμα που το εκπαιδευτικο μας συστημα αδικει τετοια αστερια οπως διατεινεστε οτι ειστε ολοι εσεις.Ειναι κριμα που το εκπαιδευτικο μας συστημα απαιτουσε να δειξετε ωριμοτητα στην ηλικια των 16-17 .Είναι κριμα που ολοι εμεις σας ανεχομαστε, οταν με υφος καμποσικο ερχεστε στο τριτο ετος με μεταγραφη και μας τα ζαλιζετε για το επιπεδο των σπουδων σας στην αλλοδαπη.

Και μιας και μιλαμε για επιπεδο ακουστε λοιπον ενα τρανταχτο παραδειγμα της ασχετοσυνης που δερνει μερικους απο εσας.Εξετασεις τριτου ετους στην επιδημιολογια εαρινο εξαμηνο.Ερωτηση Ποιος ειναι ο πιο συχνος καρκινος στην γυναικα? Απαντηση Ο καρκινος του προστατη. Εξεταστές Αλαμανος- Ιωαννιδης

Εξεταζομενη Αποφοιτος του Ανατολια Θεσσαλονικης αρτι αφιχθεισα απο NOVISAD SERBIA με μεταγραφή. Βαθμολογια 0 Τα σχολια δικα σας......

Υ.Γ το γελοιο της υποθεσης ειναι οτι η εν λογω μολις αποφοιτησε απο τα γιαννενα και εχει δηλωσει οτι θα γινει χειρουργός!!!Α ρε καλαμαριώτες τι αστερια θα κυκλοφορουν σε λιγο αναμεσα σας......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό με την εξέταση γυναικολογίας και τον καρκίνο του προστάτη κυκλοφορεί και στην Ιταλία...

Γιατί οι μύθοι είναι ίδιοι παντού?

...

Ήθελα μάλιστα να σε ρωτήσω αν έχεις κανένα link με την εργασία που ανέφερες καπού αλλού περί τις θέσεις ειδικότητας και τον αριθμό.

Εξακολουθώ να μη βλέπω πουθενά επίσημα στοιχεία. Μόνο νόμους και υποθέσεις... μα επίσημα, τίποτα. Ίσως η εργασία αυτή να ρίχνει λίγο φώς.

...

Του τύπου που αναφέρει πιό πάνω τα περί της Ιταλίας να του απαντήσω μόνο τα εξής: ξέρεις γιατί ήρθε στην Ιταλία και όχι στη Βουλγαρία? - Γιατί απλούστατα ήθελε να βγάλει λεφτά, οπότε και οι συνθήκες της Βουλγαρίας δεν το επιτρέπουν... ο τύπος με τα σκόρδα.

Κανένα, μα κανένα Πανεπιστήμιο από Ρουμανία, Βουλγαρία ή Σερβία δεν αναγνωρίζεται αυτόματα στην ιατρική της Ιταλίας. Το αντίθετο ισχύει όμως... σου λέει κάτι αυτό?

Με την ευκαιρία... γιατί δεν σχολιάζεις αυτό που έγραψα πιό πάνω?

Τέλος, έτσι για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μάς, τα πτυχία ιατρικής τείνουν να αποκτήσουν πολλαπλές ταχύτητες στην EU. Πρώτα τα ντόπια (στη συγκεκριμένη της Ελλάδας) χωρών ΕU, μετά των ντόπιων από άλλη χώρα EU, μετά των Ελλήνων έξω από EU, μετά των ξένων από ΕU, τέλος των ξένων έξω από EU. Αυτό δεν είναι ιδέα ή πολιτική πεποίθηση, μα η πραγματικότητα. Τη ζώ εδώ πάνω και μου την έχουν περιγράψει σε όλη την EU και όχι μόνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτοί οι οποίοι διάβασαν τα 4 μαθήματα ήταν προφανώς πολύ πιο μελετηροί και πολύ πιο προσηλωμένοι στο στόχο τους από ότι οι υπόλοιποι που δεν πέρασαν.Αυτοί οι οποίοι διάβασαν τα 4 μαθήματα θυσίασαν προφανώς πολυ περισσότερο χρόνο από την προσωπική τους ζωή και τα hobby τους για να πετύχουν αυτό το οποίο είχαν θέσει σαν στόχο.Και μη μου πεις ότι αυτοί οι οποίοι κόβωνταν για λιγα μόρια έφευγαν κατευθείαν έξω. Οχι φίλε μου αυτοί οι άνθρωποι έδιναν ξανά 1-2 φορές μέχρι να περάσουν.Γιατί προφανώς ξεχνάτε όλοι εσείς ότι στις ελληνικες ιατρικές σχολές υπαρχουν σε μεγαλο ποσοστο παιδια τα οποια εδωσαν 3 φορες πανελληνιες για να περασουν.

Αληθεια αναρωτηθηκατε ποτέ πόσο κοστισε αυτη η προσπαθεια?Προφανώς οχι.Γιατι πολυ απλα η πλειονοτητα σας ''μαθηταράδες'', αφου αποτυγχανε μια φορα, και συνηθως με πολυ χαμηλους βαθμους την έκανε για ρουμανια, βουλγαρια, τσεχια, ουγγαρια, ιταλία. Είναι κριμα που το εκπαιδευτικο μας συστημα αδικει τετοια αστερια οπως διατεινεστε οτι ειστε ολοι εσεις.Ειναι κριμα που το εκπαιδευτικο μας συστημα απαιτουσε να δειξετε ωριμοτητα στην ηλικια των 16-17 .Είναι κριμα που ολοι εμεις σας ανεχομαστε, οταν με υφος καμποσικο ερχεστε στο τριτο ετος με μεταγραφη και μας τα ζαλιζετε για το επιπεδο των σπουδων σας στην αλλοδαπη.

Και μιας και μιλαμε για επιπεδο ακουστε λοιπον ενα τρανταχτο παραδειγμα της ασχετοσυνης που δερνει μερικους απο εσας.Εξετασεις τριτου ετους στην επιδημιολογια εαρινο εξαμηνο.Ερωτηση Ποιος ειναι ο πιο συχνος καρκινος στην γυναικα? Απαντηση Ο καρκινος του προστατη. Εξεταστές Αλαμανος- Ιωαννιδης

Εξεταζομενη Αποφοιτος του Ανατολια Θεσσαλονικης αρτι αφιχθεισα απο NOVISAD SERBIA με μεταγραφή. Βαθμολογια 0 Τα σχολια δικα σας......

Υ.Γ το γελοιο της υποθεσης ειναι οτι η εν λογω μολις αποφοιτησε απο τα γιαννενα και εχει δηλωσει οτι θα γινει χειρουργός!!!Α ρε καλαμαριώτες τι αστερια θα κυκλοφορουν σε λιγο αναμεσα σας......

The problem is

She DID transfer

And she DID graduate

SHE is now a GREEK GRADUATE!

So why don’t you guys ALL admit you are ALL in DIP shit and you need a second filter

A second General examination for EVERYONE [in addition of course to the PLAB type examination for the ones outside the EU]

MOST of the Domestic graduates who entered [!] have no reason to fear this

If those who scored 11/20 feel so confident that their ‘superior’ training abroad has prepared them for a rematch against those who scored 19/20, the latter group should oblige.

So quit the trash talking and realise that this is your only way out

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτοί οι οποίοι διάβασαν τα 4 μαθήματα ήταν προφανώς πολύ πιο μελετηροί και πολύ πιο προσηλωμένοι στο στόχο τους από ότι οι υπόλοιποι που δεν πέρασαν.Αυτοί οι οποίοι διάβασαν τα 4 μαθήματα θυσίασαν προφανώς πολυ περισσότερο χρόνο από την προσωπική τους ζωή και τα hobby τους για να πετύχουν αυτό το οποίο είχαν θέσει σαν στόχο.

Δηλαδή εσύ αναλώνεις το iter ενός ιατρού σε 2 χρόνια (16 με 18 ετών), όταν ακόμα δεν ήταν ΚΑΝ ιατρός!!! :blink:

Ρε δεν πατάτε καλά ορισμένοι. Άσε, φίλε, κάνε τον κόπο και ρίξε ένα βλέφαρο σ'ένα απ'τα τελευταία posts του lefkander που έφερε το άρθρο της πτωτικής επίδοσης των φοιτητών μέσα στα ΑΕΙ. Μαθητές του 19 φοιτητές του 5. <_<

Εγώ πάντως προτιμώ μαθητής του 16 και φοιτητής του 9. ;)

Και μη μου πεις ότι αυτοί οι οποίοι κόβωνταν για λιγα μόρια έφευγαν κατευθείαν έξω. Οχι φίλε μου αυτοί οι άνθρωποι έδιναν ξανά 1-2 φορές μέχρι να περάσουν.Γιατί προφανώς ξεχνάτε όλοι εσείς ότι στις ελληνικες ιατρικές σχολές υπαρχουν σε μεγαλο ποσοστο παιδια τα οποια εδωσαν 3 φορες πανελληνιες για να περασουν.

Όχι θα στο πω. Εγώ έφυγα κατευθείαν έξω. Δεν μετανιώνω. :)

*ψιτ, είμαι και Ανατόλιαν! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό με την εξέταση γυναικολογίας και τον καρκίνο του προστάτη κυκλοφορεί και στην Ιταλία...

Γιατί οι μύθοι είναι ίδιοι παντού?

...

Μηπως γιατι ειναι απλως μυθοι;!Αρα η εγκυροτητα τους ειναι αντιστοιχη των θεωριων για πτησεις UFO πανω απο τις πεδιαδες τις Vojvodina της βορειας Σερβιας κατα τη διαρκεια του πολεμου εκει το 1999!

Παντου κυκλοφορουν αλλα κανεις δεν τα βλεπει!

Νext plz! :splats:

YΣ : Τα παιδια που περασαν τις εξετασεις μετεγγραφης και συνεχισαν τις σπουδες τους σε ελληνικες ιατρικες σχολες μην ξεχναμε οτι εχουν "καταρτηθει" στην Ελλαδα οπως και οι συναδελφοι τους που περασαν με πανελληνιες με τη μονη διαφορα οτι εκαναν τα 2 πρωτα χρονια σπουδων τους στο εξωτερικο,τα υπολοιπα 4+ ομως μαζι με τους pure greekmeds!Ωπερ σημαινει οτι αν καποιος απο αυτους ειναι ασχετος πχ στη γυναικολογια δεν φταιει η Σερβια ή η Ρουμανια...Μπορει να μην εχει καλες βασεις(...) αλλα το κυριως μερος της εκπαιδευσης και των γνωσεων καθως και ο τροπος σκεψης εχει αποκτηθει και καλλιεργηθει στην Ελλαδα.Και στο κατω κατω ειναι στο χερι του καθενος να καλυψει τα οποια κενα εχει απο μαθηματα μικρων ετων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως γιατι ειναι απλως μυθοι;!Αρα η εγκυροτητα τους ειναι αντιστοιχη των θεωριων για πτησεις UFO πανω απο τις πεδιαδες τις Vojvodina της βορειας Σερβιας κατα τη διαρκεια του πολεμου εκει το 1999!

Παντου κυκλοφορουν αλλα κανεις δεν τα βλεπει!

Νext plz! :splats:

YΣ : Τα παιδια που περασαν τις εξετασεις μετεγγραφης και συνεχισαν τις σπουδες τους σε ελληνικες ιατρικες σχολες μην ξεχναμε οτι εχουν "καταρτηθει" στην Ελλαδα οπως και οι συναδελφοι τους που περασαν με πανελληνιες με τη μονη διαφορα οτι εκαναν τα 2 πρωτα χρονια σπουδων τους στο εξωτερικο,τα υπολοιπα 4+ ομως μαζι με τους pure greekmeds!Ωπερ σημαινει οτι αν καποιος απο αυτους ειναι ασχετος πχ στη γυναικολογια δεν φταιει η Σερβια ή η Ρουμανια...Μπορει να μην εχει καλες βασεις(...) αλλα το κυριως μερος της εκπαιδευσης και των γνωσεων καθως και ο τροπος σκεψης εχει αποκτηθει και καλλιεργηθει στην Ελλαδα.Και στο κατω κατω ειναι στο χερι του καθενος να καλυψει τα οποια κενα εχει απο μαθηματα μικρων ετων.

P.S.

1st they are still themselves though

2nd transferred and non transferred were on separate rotation teams where I was, with quite distinct characteristics and frequently facing quite distinct expectations.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα παιδια που περασαν τις εξετασεις μετεγγραφης και συνεχισαν τις σπουδες τους σε ελληνικες ιατρικες σχολες μην ξεχναμε οτι εχουν "καταρτηθει" στην Ελλαδα οπως και οι συναδελφοι τους που περασαν με πανελληνιες με τη μονη διαφορα οτι εκαναν τα 2 πρωτα χρονια σπουδων τους στο εξωτερικο,τα υπολοιπα 4+ ομως μαζι με τους pure greekmeds!Ωπερ σημαινει οτι αν καποιος απο αυτους ειναι ασχετος πχ στη γυναικολογια δεν φταιει η Σερβια ή η Ρουμανια...

Αυτό είναι πάντως μεγάλη αλήθεια, ανεξάρτητα της διαμάχης σας.

Ντάξει, αν ρε φίλε GIANNIOTI η συγχωριανή μου η «Ανατολίτισσα» ήταν τόσο στουρνάρι γιατί δεν την κόβαν στο 3ο, στο 4ο, στο 5ο, και στο 6ο έτος κατά συρροή; Γιατί αποφοίτησε αν είχατε δα το κορυφαίο σύστημα ελέγχου και αξιολόγησης μπροστά στο τέως Ανατολικό Μπλόκ (του ενός λίτρου λαδιού);

Θα σου πω εγώ γιατί. Γιατί πέρα απ'τις πανελλαδικές ΔΕ ΔΙΑΦΕΡΕΤΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ μετά μέσα στο Uni. Δε σ'έκαναν γιατράρα αυτές, το πολύ πολύ να σ'έμαθαν να διαβάζεις με πρόγραμμα μια ώρα αρχίτερα. Αλλά όπως και να'χει, είχες τέτοιο burn-out μετά (σύμφωνα πάντα με το άρθρο της εφημερίδας που παρέθεσε ο lefkander) που δεν ξέρω αν όντως θα είχες κάποιο νοητικό πλεονέκτημα έναντι στο στουρνάρι.

Anywho, πάλι μακρυγορούμε. :)

Λαμόγια θα υπάρχουν παντού και πάντα. Δόξα τω Θεό, απαίδευτοι γιατροί υπάρχουν παντού, ανεξάρτητα απ'το σύστημα που τους έφτιαξε.

transferred and non transferred were on separate rotation teams where I was, with quite distinct characteristics and frequently facing quite distinct expectations.

Αυτό αν είναι αλήθεια και έχει γίνει (στο ΕΚΠΑ), απορώ πως δεν κάναν επανάσταση οι "transferred". Πάντως στο ΑΠΘ δε γίνεται απ'όσο ξέρω.

Σοβαρά τους είχαν χωριστά; emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μιας και μιλαμε για επιπεδο ακουστε λοιπον ενα τρανταχτο παραδειγμα της ασχετοσυνης που δερνει μερικους απο εσας.Εξετασεις τριτου ετους στην επιδημιολογια εαρινο εξαμηνο.Ερωτηση Ποιος ειναι ο πιο συχνος καρκινος στην γυναικα? Απαντηση Ο καρκινος του προστατη. Εξεταστές Αλαμανος- Ιωαννιδης

Εξεταζομενη Αποφοιτος του Ανατολια Θεσσαλονικης αρτι αφιχθεισα απο NOVISAD SERBIA με μεταγραφή. Βαθμολογια 0 Τα σχολια δικα σας......

Υ.Γ το γελοιο της υποθεσης ειναι οτι η εν λογω μολις αποφοιτησε απο τα γιαννενα και εχει δηλωσει οτι θα γινει χειρουργός!!!Α ρε καλαμαριώτες τι αστερια θα κυκλοφορουν σε λιγο αναμεσα σας......

Το γελοιο της υποθεσης δεν ειναι οτι θα γινει χειρουργός φιλε GIANNIOTIS,αλλα οτι αποφοιτησε απο το πανεπιστημιο Ιωαννινων!!!! ;)

emarup τι εξηγηση δινεις εσυ για το συγκεκριμενο γεγονος??? :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

P.S.

1st they are still themselves though

2nd transferred and non transferred were on separate rotation teams where I was, with quite distinct characteristics and frequently facing quite distinct expectations.

Πιτσα,μπορει να ειναι στο ιδιο group ολοι οι μετεγγραφεντες αλλα εχουν τα ιδια μαθηματα με σας,την ιδια υλη,τις ιδιες ωρες διδασκαλιας and so on so...οπως ειπε και ο prof

αν καποιος αποδειχθει ανεπαρκης λογικα θα κοπει και θα μεινει πιο πισω σε σχεση με τους αλλους.Αλλο αν ποτε δεν κοβεται καθοτι δεν υπαρχουν υποχρεωτικα μαθηματα ανα ετος που πρεπει καποιος να περασει για να συνεχισει.Εμεις πχ ειχαμε τετοιο περιορισμο.

Κοινως once more το αν η συγκεκριμενη κοπελα αποδειχθει ανεπαρκης δεν νομιζω οτι ειναι ευθυνη του πανεπιστημιου που ξεκινησε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέραν ότι ανούσιο λεμέ εδώ μεσα και μόνο σε εχθρούς μας δίνουμε τροφή , πρέπει να καταλάβουμε ολοι μας ότι έχουμε κοινά προβλήματα και μπορούμε να δουλέψουμε ολοι μαζί από κοινού να απαιτήσουμε ένα καλύτερο μέλλον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Far whatever trivial we say in here and only to our enemies we serve food, we all must realise that we have common issues and we can all work together alltogether to ask for a better future.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιτσα,μπορει να ειναι στο ιδιο group ολοι οι μετεγγραφεντες αλλα εχουν τα ιδια μαθηματα με σας,την ιδια υλη,τις ιδιες ωρες διδασκαλιας and so on so...οπως ειπε και ο prof

αν καποιος αποδειχθει ανεπαρκης λογικα θα κοπει και θα μεινει πιο πισω σε σχεση με τους αλλους.Αλλο αν ποτε δεν κοβεται καθοτι δεν υπαρχουν υποχρεωτικα μαθηματα ανα ετος που πρεπει καποιος να περασει για να συνεχισει.Εμεις πχ ειχαμε τετοιο περιορισμο.

Κοινως once more το αν η συγκεκριμενη κοπελα αποδειχθει ανεπαρκης δεν νομιζω οτι ειναι ευθυνη του πανεπιστημιου που ξεκινησε.

Yes yes...common subjects ,common hours [theoretically! because we all remember our profs speaking of the 'legendary' disappearing teams] and so on...

You conveniently forget though ...

Common examinations?

Not after the 2nd year

Common results in our examinations?

and to joan,

Plenty of people among those who entered delayed their degree for months [ok, not years] retaking exams and seting grade quotas if they were borderline 'excellent' (8,5/10)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιτσα,μπορει να ειναι στο ιδιο group ολοι οι μετεγγραφεντες αλλα εχουν τα ιδια μαθηματα με σας,την ιδια υλη,τις ιδιες ωρες διδασκαλιας and so on so...οπως ειπε και ο prof

αν καποιος αποδειχθει ανεπαρκης λογικα θα κοπει και θα μεινει πιο πισω σε σχεση με τους αλλους.Αλλο αν ποτε δεν κοβεται καθοτι δεν υπαρχουν υποχρεωτικα μαθηματα ανα ετος που πρεπει καποιος να περασει για να συνεχισει.Εμεις πχ ειχαμε τετοιο περιορισμο.

Κοινως once more το αν η συγκεκριμενη κοπελα αποδειχθει ανεπαρκης δεν νομιζω οτι ειναι ευθυνη του πανεπιστημιου που ξεκινησε.

Τα βασικά όργανα του ανθρωπινου σωματος αποτελουν σε ολες τις σχολες γνωσεις πρωτου εξαμηνου και δη ανατομιας-ιστολογιας.Αρα λοιπον μαγκες η κοπελα προφανως δεν ειχε την ευκαιρια να τα μαθει στο ΝΟVISAD. Προφανώς δεν ειχε την ευκαιρία να τα μαθει ουτε απο τον κυριο Γιγή που την προετοιμαζε για τις εξετασεις της ΚΕΜΕ(η κερκοπορτα που λεγαμε).Ε τι να γινει καποτε θα ανακαλυπτε οτι και η ιδια δε γινεται να εχει προστατη και το ανακαλυψε στα γιαννενα, μπορει και να το ανακαλυπτε σε καποια αλλη σχολη ποιος ξερει!!!

Δηλαδή εσύ αναλώνεις το iter ενός ιατρού σε 2 χρόνια (16 με 18 ετών), όταν ακόμα δεν ήταν ΚΑΝ ιατρός!!! :blink:

Ρε δεν πατάτε καλά ορισμένοι. Άσε, φίλε, κάνε τον κόπο και ρίξε ένα βλέφαρο σ'ένα απ'τα τελευταία posts του lefkander που έφερε το άρθρο της πτωτικής επίδοσης των φοιτητών μέσα στα ΑΕΙ. Μαθητές του 19 φοιτητές του 5. <_<

Εγώ πάντως προτιμώ μαθητής του 16 και φοιτητής του 9. ;)

Όχι θα στο πω. Εγώ έφυγα κατευθείαν έξω. Δεν μετανιώνω. :)

*ψιτ, είμαι και Ανατόλιαν! :P

Οταν μιλας ομως με μαθητη του 19 και φοιτητη του 9 καλυτερα θα ηταν να το βουλωνεις .Οσο για τα burn out και τις λοιπες πιπες που μας λες εγώ και πολλοί άλλοι συμφοιτητές μου σε γραφουμε κανονικα.Γιατι φιλε αυτο το οποιο σπουδασαμε το γουσταραμε και δεν μας εκανε κεφι ουτε να ''καουμε'' ουτε να τα παρατησουμε.

*ψιτ, το σχολειο σου βγαζει τα καλυτερα φρουτα! Γυναίκα με προστάτη? Κρίμα τα λεφτά ρε παιδιά κρίμα.....

Αυτό με την εξέταση γυναικολογίας και τον καρκίνο του προστάτη κυκλοφορεί και στην Ιταλία...

Γιατί οι μύθοι είναι ίδιοι παντού?

...

Ήθελα μάλιστα να σε ρωτήσω αν έχεις κανένα link με την εργασία που ανέφερες καπού αλλού περί τις θέσεις ειδικότητας και τον αριθμό.

Εξακολουθώ να μη βλέπω πουθενά επίσημα στοιχεία. Μόνο νόμους και υποθέσεις... μα επίσημα, τίποτα. Ίσως η εργασία αυτή να ρίχνει λίγο φώς.

...

Του τύπου που αναφέρει πιό πάνω τα περί της Ιταλίας να του απαντήσω μόνο τα εξής: ξέρεις γιατί ήρθε στην Ιταλία και όχι στη Βουλγαρία? - Γιατί απλούστατα ήθελε να βγάλει λεφτά, οπότε και οι συνθήκες της Βουλγαρίας δεν το επιτρέπουν... ο τύπος με τα σκόρδα.

Κανένα, μα κανένα Πανεπιστήμιο από Ρουμανία, Βουλγαρία ή Σερβία δεν αναγνωρίζεται αυτόματα στην ιατρική της Ιταλίας. Το αντίθετο ισχύει όμως... σου λέει κάτι αυτό?

Με την ευκαιρία... γιατί δεν σχολιάζεις αυτό που έγραψα πιό πάνω?

Τέλος, έτσι για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μάς, τα πτυχία ιατρικής τείνουν να αποκτήσουν πολλαπλές ταχύτητες στην EU. Πρώτα τα ντόπια (στη συγκεκριμένη της Ελλάδας) χωρών ΕU, μετά των ντόπιων από άλλη χώρα EU, μετά των Ελλήνων έξω από EU, μετά των ξένων από ΕU, τέλος των ξένων έξω από EU. Αυτό δεν είναι ιδέα ή πολιτική πεποίθηση, μα η πραγματικότητα. Τη ζώ εδώ πάνω και μου την έχουν περιγράψει σε όλη την EU και όχι μόνο.

Είναι βιβλίο δυστυχώς και δε ξερω αν εχει ανεβει σε διαδικτυακη μορφη.Υπάρχει παντως απ'ότι ξερω στο βιβλιοπωλειο εκδώσεις Σιώκης παραπλευρως της ιατρικης σχολης Αθηνων .

Δυστυχώς δεν είναι μύθος.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.