Jump to content

Έτσι γίνεται η δήλωση για ειδικότητα στη Νομαρχία


bromptonista

Recommended Posts

Ο WHO πουθενά δεν έχει υιοθετήσει σχετική οδηγία,έχει υιοθετήσει άλλον αριθμό για τον απατούμενο αριθμό γιατρών,ο οποίος είναι 100/100.000 για να μην θεωρείται μια χώρα υποστελγχωμένη υγειονομικά.Στην Ελλάδα το σχετικό νούμερο είναι περίπου 375/100.000 κατοίκους,δλδ υπερτετραπλάσιο των ελάχιστων αναγκών για να μην θεωρείτε η χώρα υποστελεχωμένη υγειονονμικά.Στην Αμερική το νούμερο είναι 230/100.000 περίπου και στόχος της αρμόδιας επιτροπής είναι να πέσει στο 180/100.000,αφού θεωρείτε ότι το μέγιστο ανεκτό νούμερο αυτή τη στιγμή είναι 210/100.000 και οι 230/100.000 είναι...ιατρικός πληθωρισμός!Το νούμερο αυτό προκύπτει λοιπόν από σύγχυση των πραγματικών δεδομένων λοιπόν με άλλη αναλογιά 100.000/375=κατά προσέγγιση 1/250.

I never talked about guidelines!

There are numbers and many people interpret them in the way they prefer.

One way is the one you mention... different is the way I mention.

The variabilities are many. A pure documentation of the facts is not the key way...

PS

By the way, there are news from medscape talking about a shortage of physians in the USA. There is also a short film on streaming where a vip asks for more people to go and study medicine, because there is so much need... Strange...

There is an article from Reuters Health also... it seems that the numbers give a different view of reality...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 250
  • Created
  • Last Reply

You wrote emardown

«Πρώτα από όλα πρέπει να βολευτούν τα μέλη που εκπροσωπούμε. Είναι αδιανόητο ο απόφοιτος της Ιατρικής Αθηνών να μην βρίσκει θέση ειδικότητας μέσα σε 2-3 μήνες από την αποφοίτηση του»

... I answered emarup

Αυτό που γράφεις ΔΕΝ γίνεται σε καμία χώρα της EU (εξετάσεις ή όχι).

ΥΓ

Ίσα ίσα στην Ελλάδα υπάρχει και το αγροτικό, που είναι μιά μορφή εισοδήματος... στις άλλες χώρες EU, όχι πάντα κάτι ανάλογο...

Could you please explain me, where is the Sweden or the French solution in what I wrote you?

Not France nor Sweden 2 or 3 months after university graduation... exams or not exams...

Give me one EU country, where 2 or 3 months after universtity graduation, the neodoctors enters the "specialty's formation", please?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Who is "ακαδημαϊκός Ν Ματσανιώτης"?

I should google it to find out... but don't really want to :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Could you please explain me, where is the Sweden or the French solution in what I wrote you?

Not France nor Sweden 2 or 3 months after university graduation... exams or not exams...

Give me one EU country, where 2 or 3 months after universtity graduation, the neodoctors enters the "specialty's formation", please?

Germany perhaps?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The German solution

I really don't think so...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"doctor" doesn't mean "specialized"

It's seams simple... but nobody wants to accept it...

Exams for the specialty doesn't mean less doctors!

Ένα πτυχίο ιατρικής στον τοίχο μόνο τυπικά κάνει γιατρό αυτόν που το κρέμασε. Και αυτό έχει αναγνωριστεί και στην πράξη αφού έχουν αφαιρεθεί αρμοδιότητες από τούς "ανευ ειδικότητας" γιατρούς.

Ποιές είναι οι επαγγελματικές προοπτικές ενός γιατρού χωρίς ειδικότητα; να κωλοσέρνεται στα ινστιτούτα ομορφιάς; πιθανόν να επαφίεσαι στην προοπτική τού μακροχρόνιου αγροτικού...! αλλά και τα αγροτικά θα τελειώσουν :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Just for the record... the EU average time between "medical"graduation and money earning is 5,6 months.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα πτυχίο ιατρικής στον τοίχο μόνο τυπικά κάνει γιατρό αυτόν που το κρέμασε. Και αυτό έχει αναγνωριστεί και στην πράξη αφού έχουν αφαιρεθεί αρμοδιότητες από τούς "ανευ ειδικότητας" γιατρούς.

Ποιές είναι οι επαγγελματικές προοπτικές ενός γιατρού χωρίς ειδικότητα; να κωλοσέρνεται στα ινστιτούτα ομορφιάς; πιθανόν να επαφίεσαι στην προοπτική τού μακροχρόνιου αγροτικού...! αλλά και τα αγροτικά θα τελειώσουν

I agree... but that is "bios to statiscs"

The "malpractice fear" should be the solution... but we are somehow far away.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

We all know how they choose the people in Sweden... (they are far from being impartial)

Φίλε ioan έχεις ζήσει ποτέ σε οποιαδήποτε σκανδιναβική χώρα;

Σοβαρά πιστεύεις ότι στην Σκανδιναβία ισχύουν τα ίδια όπως και στις μεσογειακές χώρες; Έχω ζήσει εκεί πάνω και μπορεί να σε διαβεβαιώσω ότι κάνεις μεγάλο λάθος, τα περί βύσματος και γνωστού κτλ. ούτε σε 5% των περιπτώσεων δεν ισχύουν.

Μην γίνεσαι σε παρακαλώ σαν την πλειονότητα των Ελλήνων που βλέπει παντού φαντάσματα, βύσματα και άλλες ιστορίες για αγρίους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε ioan έχεις ζήσει ποτέ σε οποιαδήποτε σκανδιναβική χώρα;

Σοβαρά πιστεύεις ότι στην Σκανδιναβία ισχύουν τα ίδια όπως και στις μεσογειακές χώρες; Έχω ζήσει εκεί πάνω και μπορεί να σε διαβεβαιώσω ότι κάνεις μεγάλο λάθος, τα περί βύσματος και γνωστού κτλ. ούτε σε 5% των περιπτώσεων δεν ισχύουν.

Μην γίνεσαι σε παρακαλώ σαν την πλειονότητα των Ελλήνων που βλέπει παντού φαντάσματα, βύσματα και άλλες ιστορίες για αγρίους.

The Sweden by greekmeds

I have an excellent opinion of the Swedish system. The evaluation is not objective though... it's personal... not for that not correct.

Can you imagine a correct evaluation in Greece using the Swedish solution?

Swedish people are different. Greek people have a higher pressure :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I have an excellent opinion of the Sweden system. The evaluation is not objective though... it's personal... not for that not correct.

Can you imagine a correct evaluation in Greece using the Swedish solution?

Swedish people are different. Greek people have a higher pressure

Κοίτα σε οποιαδήποτε δουλειά σε οποιαδήποτε χώρα το σύστημα προσλήψεων personal είναι. Δεν αποφασίζει κάποιο μηχάνημα για το ποιος θα προσληφθεί (τουλάχιστον όχι ακόμα)! Ακόμα και στις ΗΠΑ (για να μιλήσουμε λίγο και για τα της ιατρικής) δεν αρκούν τα USMLEs αλλά παίζει και η συνέντευξη σημαντικό ρόλο.

Από εκεί και πέρα δεν είπε κανείς να εφαρμοστεί το σουηδικό σύστημα (το οποίο παρεπιπτόντως δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, στέλνεις τα χαρτιά, συστάσεις κτλ. σε καλούν για συνέντευξη και αν τους κάνεις σε προσλαμβάνουν, δεν είναι τίποτα εξωπραγματικό) στην Ελλάδα, απλά να είσαι σίγουρος ότι το μέσον σχεδόν δεν παίζει, αν πας και έχεις περισσότερα προσόντα από τον γηγενή θα σε προτιμήσουν στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@stAp:

Όλοι όσοι γράφουν με το ονοματεπώνυμό τους (ή έχουν συστηθεί κάποια στιγμή) γράφουν υπεύθυνα ό,τι επιθυμούν. Ένα Nickname αν αρχίσει να προσβάλλει ανώνυμα κόσμο γίνεται ban. Απλά. Όχι γιατί δε συμφωνούμε απαραίτητα μαζί του, αλλά γιατί είναι κάφρος που εκμεταλλεύεται την ανωνυμία του νετ για να πει αυτό που αυτοπροσώπως θα έτρωγε ντομάτες αν το έλεγε: ότι δε θεωρεί ότι ο ΣΦΙΑ πρέπει να προασπίζεται πάνω απ' όλα τα συμφέροντα των φοιτητών Ιατρικής Αθήνας.

Να φέρουμε κι άλλους φίλους σου απ'έξω μεταγραφή για να έχεις παρέα;

ΥΓ: Συγγνώμη ioan, ξέχασα να γράψω το nick του καραγκιόζη.

ΥΓ2 (επειδή τώρα το πρόσεξα, και δεν μπορούσα να αντισταθώ!!!): οι admin δείχνουν μεγάλη ανοχή σε όλους, αλλά απέχουν σε διαβεβαιώ και οι δυο πολύ από την ανέχεια... :rolleyes::):):):D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup This reply is directed to...???

The rules of an internet forum should be the same for all. I can't meet you, because I live elsewhere. If I use a name like John and a surname like Smith is not better anyway.

Could it be possible to ban any member of the forum (nickname or not nickname, personal acquaintance or not) who attacks / offends another member? Or who uses vulgarities and / or obscenities?

I really think that the forum can benefit from clear and detailed rules of use.

I know that this is off topic, but atleast the netiquette guidelines are important...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

We all know how they choose the people in Sweden... (they are far from being impartial)

:bloodomen: Έχεις ανταγωνιστεί ποτέ για θέση στη Σουηδία και σε κόψανε γιατί βάλανε το γιο του καθηγητού;Να γκρινιάξεις.Επειδή όμως οι μισοί μου γνωστοί Σουηδία έχουν πάει και ο φίλος μου ο Γιώργος στο Karolinska είναι,ένα πράγμα ξέρω:με πορδές δεν βάφονται αυγά.Οι Σουηδοί τους ενδιαφέρει να έχουν ένα γιατρό να κάνει τη δουλειά.Όταν προσλαμβάνουν έναν κοντό,άσχημο,μαυριδερό με σουβλερά δόντια σαν τον φίλο μου που είναι και ξένος το κάνουν γιατί ξέρουν ότι θα βγάλει τη δουλειά και όχι γιατί έχει θείο βουλευτή.Διαγωνίσου λοιπόν και όταν σε κόψουν αναξιοκρατικά διαπιστωμένα και από άλλους εκτός απ'ατόν σου τότε μπορείς να λες διάφορα.Μέχρι τότε όμως ξέρω πάρα πολλά παιδιά που πήγαν και τα κατάφεραν γιατί προσπάθησαν.Η λογική της ήσσονος προσπαθείας μπορεί να σου φαίνεται ταιριαστή,δεν σημαίνει ότι πρέπει να τη συμμερίζονται οι υπόλοιποι.Κι αν δεν αντιγράψουμε το μοντέλο της Σουηδίας ζητάμε να υπάρχει κάτι που υπάρχει στη Σουηδία:περισσότερη αξιοκρατία στην επιλογή του επιστημονικού δυναμικού των νοσοκομείων.

Πάρτε για δωράκι την νέα μου υπογραφή , έτσι για να βράζουν τα νευράκια κάποιον και για να δείξω την αλληλεγγύη μου στον εξεγερμένο σύντροφο εαακίτη.

:splaaaats: Ο μακαρίτης ο Τρίσης είχε πει μια ατάκα διαχρονική:"ξέρετε πώς λέγεται αυτός που ικανοποιείται μόνος του;".Καλές διακοπές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις ανταγωνιστεί ποτέ για θέση στη Σουηδία και σε κόψανε γιατί βάλανε το γιο του καθηγητού;Να γκρινιάξεις.Επειδή όμως οι μισοί μου γνωστοί Σουηδία έχουν πάει και ο φίλος μου ο Γιώργος στο Karolinska είναι,ένα πράγμα ξέρω:με πορδές δεν βάφονται αυγά.Οι Σουηδοί τους ενδιαφέρει να έχουν ένα γιατρό να κάνει τη δουλειά.Όταν προσλαμβάνουν έναν κοντό,άσχημο,μαυριδερό με σουβλερά δόντια σαν τον φίλο μου που είναι και ξένος το κάνουν γιατί ξέρουν ότι θα βγάλει τη δουλειά και όχι γιατί έχει θείο βουλευτή.Διαγωνίσου λοιπόν και όταν σε κόψουν αναξιοκρατικά διαπιστωμένα και από άλλους εκτός απ'ατόν σου τότε μπορείς να λες διάφορα.Μέχρι τότε όμως ξέρω πάρα πολλά παιδιά που πήγαν και τα κατάφεραν γιατί προσπάθησαν.Η λογική της ήσσονος προσπαθείας μπορεί να σου φαίνεται ταιριαστή,δεν σημαίνει ότι πρέπει να τη συμμερίζονται οι υπόλοιποι.Κι αν δεν αντιγράψουμε το μοντέλο της Σουηδίας ζητάμε να υπάρχει κάτι που υπάρχει στη Σουηδία:περισσότερη αξιοκρατία στην επιλογή του επιστημονικού δυναμικού των νοσοκομείων.

Δεν υπάρχουν όμως κανόνες ελέγχου, παρά μόνο οι αρχές που διέπουν το σύστημα, η ευγενική μόρφωση και η αίσθηση του δίκαιου... στη Σουηδία.

Στην Ελλάδα, καλά καλά δεν μπορούμε να γράφουμε σε ένα φόρουμ χωρίς να πρσοβάλει ο ένας τον άλλον. Απαιτούνται ξεκάθαροι κανόνες και η θέληση να εφαρμοσθούν ακόμη και σε κάτι το τόσο μικρό... οπότε σκέψου τί θα συμβεί για κάτι πιό σημαντικό.

Παρ'όλα αυτά έρχομαι και ξαναϋπογραμμίζω / ρωτάω... όπως κι αν είναι το σύστημα, ο απόφοιτος του Σουηδικού πανεπιστημίου, μπαίνει στην ειδικότητα 2 ή 3 μήνες μετά την αποφοίτηση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρ'όλα αυτά έρχομαι και ξαναϋπογραμμίζω / ρωτάω... όπως κι αν είναι το σύστημα, ο απόφοιτος του Σουηδικού πανεπιστημίου, μπαίνει στην ειδικότητα 2 ή 3 μήνες μετά την αποφοίτηση?

:bloodomen: Τελειώνοντας οι Σουηδοί την σχολή πρέπει να κάνουν κάτι σαν αγροτικό για 18 μήνες και μετά αφού τελειώσουν δίνουν συνεντεύξεις και μπαίνουν άμεσα στην ειδικότητα που θέλουν,αφού τους διαλέξουν εκεί που κάνουν αίτηση-επειδή κάνουν το αγροτικό αυτό η διαλογή ξεκινά από εκεί.Και επειδή οι απόφοιτοι σουηδικών πανεπιστημίων είναι λιγότεροι από τις διαθέσιμες θέσεις βρίσκουν πολύ εύκολα και άμεσα δουλειά.Η πρότασή σου λοιπόν αν κατάλαβα καλά είναι ότι επειδή οι Σουηδοί-και οι Άγγλοι κλπ.-δεν έχουν πρόβλημα με ιατρικό πληθωρισμό και εμείς έχουμε πρέπει να μην κάνουμε απολύτων τπτ και να αναγκάζονται οι άξιοι να αναζητούν την τύχη τους αλλού. Πάντως σίγουρα πουθενά δεν περιμένει κανείς 7 χρόνια και 8 για να δουλέψει αφού τελειώσει τη σχολή....embored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξήγησέ μου γιατί ακόμη και σε μιά απάντηση απλή όπως αυτή πάνω, πρέπει να κάνεις έμμεσο σαρκασμό? Ένας Σουηδός θα απαντούσε με έμμεσες προκλήσεις ή με πιό ήρεμο, σχεδόν φλεγματικό ύφος?

Αυτές οι πλατωνικές ερωτήσεις εξηγούν γιατί στην Ελλάδα ένα σύστημα επιλογής όπως αυτό της Σουηδίας δεν είναι η λύση.

Επομένως ούτε στη Σουηδία, ο απόφοιτος μπαίνει στην ειδικότητα 2 ή 3 μήνες μετά το πτυχίο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξήγησέ μου γιατί ακόμη και σε μιά απάντηση απλή όπως αυτή πάνω, πρέπει να κάνεις έμμεσο σαρκασμό? Ένας Σουηδός θα απαντούσε με έμμεσες προκλήσεις ή με πιό ήρεμο, σχεδόν φλεγματικό ύφος?Αυτές οι πλατωνικές ερωτήσεις εξηγούν γιατί στην Ελλάδα ένα σύστημα επιλογής όπως αυτό της Σουηδίας δεν είναι η λύση.

:bloodomen: Πρώτον λέγονται ρητορικές και ουχί πλατωνικές ερωτήσεις.

:bloodomen: Δεύτερον είναι δόκιμο μέρος του γραπτού,ου μην και προφορικού λόγου και δηλώνουν έμφαση σε κάποια σημεία και όχι κατ'ανάγκην σαρκασμό.

:bloodomen: Τρίτον αν πιστεύεις ότι δεν πρέπει να υπάρχει επιλογή πουθενά γιατί θα βρεθείς απέναντι σε άτομα με ανταγωνιστική διάθεση τότε αυτό είναι πρόβλημα δικό σου και όχι δικό μου.Είτε το θες είτε όχι ο ανταγωνισμός θα υπάρξει είτε τώρα είτε πολύ χιερότερα μετά την ειδικότητα για δουλειά.Οπότε σκέψου καλά τι θες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:bloodomen: Πρώτον λέγονται ρητορικές και ουχί πλατωνικές ερωτήσεις.

:bloodomen: Δεύτερον είναι δόκιμο μέρος του γραπτού,ου μην και προφορικού λόγου και δηλώνουν έμφαση σε κάποια σημεία και όχι κατ'ανάγκην σαρκασμό.

:bloodomen: Τρίτον αν πιστεύεις ότι δεν πρέπει να υπάρχει επιλογή πουθενά γιατί θα βρεθείς απέναντι σε άτομα με ανταγωνιστική διάθεση τότε αυτό είναι πρόβλημα δικό σου και όχι δικό μου.Είτε το θες είτε όχι ο ανταγωνισμός θα υπάρξει είτε τώρα είτε πολύ χιερότερα μετά την ειδικότητα για δουλειά.Οπότε σκέψου καλά τι θες.

Αν ήθελα να πώ ρητορικές ερωτήσεις θα έλεγα ρητορικές... επειδή όμως θέλησα να γράψω πλατωνικές, αυτό είναι και το νόημα που επέλεξα να χρησιμοποιήσω. Αν δεν το καταλαβαίνεις, θα έπρεπε να ρωτήσεις, αντί να βγάλεις αυθαίρετα συμπεράσματα.

Το δόκιμο μέρους του γραπτού είναι ένα πράγμα, ο σαρκασμός είναι άλλο, η ειρωνία είναι άλλο κοκ Αν τα μπλέξουμε όλα, άκρη δε βγαίνει. Αν όμως σκέφτεσε πως απέναντι έχεις άτομα που ΠΡΕΠΕΙ να σέβεσε, έτσι ώστε να απαιτείς και σεβασμό... όλα είναι πολύ απλά. Επειδή όμως η απλότητα είναι σχετική, σε αυτό το φόρουμ τουλάχιστον, αυστηροί κανόνες χρήσης θα ήταν απαραίτητοι.

Άλλο η ανταγωνιστική διάθεση και άλλο να είναι το παιχνίδι στημένο. Όπως σε όλα, αν το αποτέλεσμα είναι αποφασισμένο, ο καθένας μετά μπορεί να λέει ό,τι θέλει.

Επειδή ΟΛΟΙ μας ξέρουμε τί σημαίνει αντικειμενικότητα για τα Ελληνικά δεδομένα, ΕΓΩ (μόνο για μένα μιλάω) δεν πιστεύω σε σωτήριες λύσεις, ούτε και σε θεραπευτικές πράξεις σοκ (βλέπε εξετάσεις και μόνο εξετάσεις, δίχως καμία άλλη μέριμνα)... μα ούτε και σε άναρχη αυτοκυβέρνηση βασιζόμενη στην ευγενή μόρφωση (όπως Σουηδία ή και το ίδιο το φόρουμ αυτό - πρόσεξε, γιατί μάλλον θα με παρεξηγήσεις πάλι, δίχως ειρωνία μιλάω)... Πιστεύω σε μιά λύση που πρέπει να ξεκινήσει από την πλήρη βελτίωση πρώτα του τωρινού συστήματος, έτσι ώστε σταδιακά να φτάσει και στις εξετάσεις, όπου τότε θα είναι απαλλαγμένες από τα συμφέροντα που υπάρχουν σήμερα.

Βέβαια αυτό που πιστεύω εγώ, θέλει προοπτική και όχι σκέψη προσωπικής φιλοδοξίας. Δηλαδή θα έχει αποτέλεσματα τα όποια θα γίνουν αισθητά σιγά σιγά... όχι για να μπώ εγώ στην ειδικότητα (ο κάθε εγώ) ή να κερδίσω ψήφους ή και ό,τι άλλο... Εννοείται πως το πλαίσιο είναι η ίδια η αναμόρφωση του ΕΣΥ (η οποία, θέλοντας και μη, είναι ήδη εν πλώ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ήθελα να πώ ρητορικές ερωτήσεις θα έλεγα ρητορικές... επειδή όμως θέλησα να γράψω πλατωνικές, αυτό είναι και το νόημα που επέλεξα να χρησιμοποιήσω. Αν δεν το καταλαβαίνεις, θα έπρεπε να ρωτήσεις, αντί να βγάλεις αυθαίρετα συμπεράσματα. :mellow: Το δόκιμο μέρους του γραπτού είναι ένα πράγμα, ο σαρκασμός είναι άλλο, η ειρωνία είναι άλλο κοκ Αν τα μπλέξουμε όλα, άκρη δε βγαίνει. Αν όμως σκέφτεσε πως απέναντι έχεις άτομα που ΠΡΕΠΕΙ να σέβεσε, έτσι ώστε να απαιτείς και σεβασμό... όλα είναι πολύ απλά. Επειδή όμως η απλότητα είναι σχετική, σε αυτό το φόρουμ τουλάχιστον, αυστηροί κανόνες χρήσης θα ήταν απαραίτητοι.

embored Αν δεν ξέρεις ότι δεν υπάρχει πλατωνική ερώτηση ως λεκτικό σχήμα-κι αν το είδες κάπου να χρησιμοποιείται είναι λίαν αδόκιμο-δεν είναι κακό.Κακό είναι να μην παραδέχεσαι το λάθος σου.Όταν θα έρθει ο ασθενής που έχεις κάνει λάθος και όλοι οι γιατροί κάνουν λάθη-εξ ου και το ιπποκρατικό "τούτον τον ιητρόν επαινέσοιμι,τον σμικρόν αμαρτάνοντα"-θα πρέπει να έχεις το θάρρος να παραδεχτείς ότι έκανες λάθος,πράγμα που θέλει περισσότερο θάρρος από το να μην παραδεχτείς έναν σολοικισμό λ.χ..Καλές διακοπές.Over and out.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

embored Αν δεν ξέρεις ότι δεν υπάρχει πλατωνική ερώτηση ως λεκτικό σχήμα δεν είναι κακό.Κακό είναι να μην παραδέχεσαι το λάθος σου.Όταν θα έρθει ο ασθενής που έχεις κάνει λάθος και όλοι οι γιατροί κάνουν λάθη-εξ ου και το ιπποκρατικό "τούτον τον ιητρόν επαινέσοιμι,τον σμικρόν αμαρτάνοντα"-θα πρέπει να έχεις το θάρρος να παραδεχτείς ότι έκανες λάθος,πράγμα που θέλει περισσότερο θάρρος από το να μην παραδεχτείς έναν σολοικισμό λ.χ..Καλές διακοπές.Over and out.

Είσαι και moderator...

Αυτό το πράγμα που επικρατεί στο φόρουμ αυτό δεν το έχω δεί πουθενά αλλού... ας μπούν κανόνες χρήσης μπας και κουλάρουν κάποιοι. Όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα, απειλές κενές, παιχνίδια εντυπώσεων και άλλες μπούρδες του είδους.

Αν δεν ξέρεις τί σημαίνει ποιητική άδεια, μεταφορά, σχήμα έκφρασης, νεολογισμός κοκ, το πρόβλημα παραμένει δικό σου. Αν τώρα έχεις την εντύπωση πως το να γράφεις σε ένα φόρουμ μπορεί να έρθει σε σύγκριση με μιά ιατρική πράξη... τότε τί να σου πώ... grow up? Πήγαινε και μάθε πως λειτουργεί η ζωή και η ιατρική εμπειρία? Να κάνω πως δεν ακούω?

Αλλά ξέχασα... το φόρουμ αυτό δεν είναι Σουηδών κυρίων (ούτε Εγγλέζων), για το λόγο αυτό θα πρέπει να αφήσω τον καθένα (ακόμη χειρότερα αν είναι και moderator) να το παίζει έξυπνος? Δηλαδή τί θέλεις τώρα?

Θα σου πώ εγώ τί θέλω... αυστηρούς κανόνες χρήσεις, έτσι ώστε να μη μπώ κάθε λίγο και λιγάκι στη διαδικασία να απαντώ σε προσωπικές και προκλητικές επιθέσεις όπως αυτές πάνω. Ούτε και εσύ βέβαια... αν και moderator... άρα όχι έρμαιο όπως ο κάθε απλός χρήστης.

ΥΓ

Αυτές οι πάνω ερωτήσεις σου αρέσουν ως παράδειγμα ρητορικών?

Θέλεις και μία πλατωνική έκφραση? Το είπα και αλλού... νομαρχία με ί όχι με εί... δες και το http://www.nomarxia.gr

emarup Αυτό για να καταλάβεις πως μου τη μπήκες γιατί σε ενόχλησε η διόρθωση που έγραψα σε άλλο post πιό πάνω... επειδή όμως δεν έχω όρεξη να μπαίνω κάθε φορά στο κεφάλι όποιου με προσβάλει, έτσι ώστε να καταλάβω το γιατί... ΒΑΛΤΕ ΑΥΣΤΗΡΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΒΓΑΣ ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ. ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ MODERATORS ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλω να κάνω μια ερώτηση και περιμένω μια ειλικρινή και έντιμη απάντηση από τους αντμιν. Ο stAp έγινε ban ναί ή όχι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Μα καλά, απάλευτε μικρέ μου φίλε, που διατείνεσαι ότι ξέρεις και τα στοιχειώδη, αν είχε γίνει ban δε θα έγραφε "Ομάδα: Banned";;; :blink::blink::blink: Θες ακόμα ειλικρινή και έντιμη απάντηση;;; Με έχεις συγκλονίσει, μόνο λόγω ζέστης συγχωρείσαι.

Ούτε warn δεν έχει φάει ακόμα (θα φάει ban κατευθείαν για κανένα μήνα αν ξαναπροσβάλει χωρίς να συστηθεί).

Το'χουμε κάνει το θέμα...

ΥΓ: Στις ορθογραφικές κλπ διορθώσεις έχουμε μακρά παράδοση, και αν βάζαμε κανόνες μάλλον θα επιτρέπαμε να βρίζονται τα μέλη για την ορθογραφία, την έκφραση κλπ ;)

Πάντως παρότι οι ερωτήσεις είναι κλασικό στοιχείο της διδασκαλίας του Σωκράτη (όπως αποτυπώνεται στο έργο του Πλάτωνα), με τη μαιευτική μέθοδο κλπ κλπ (ε, αφού το σκίσαμε που το σκίσαμε... το emofftopic ας το ξεγεννήσουμε κιόλας), δεν είχα προσωπικά ξανακούσει να χρησιμοποιείται η έκφραση. Αντίθετα με τις "ρητορικές ερωτήσεις" και τον "πλατωνικό έρωτα", που έχουμε μάλλον όλοι ακούσει.

Βέβαια ο όρος χρησιμοποιείται συχνά, στην αγγλική του εκδοχή (platonic questions) στη φιλοσοφία: μια απλή έρευνα στο Google δίνει μερικά βιβλία, πχ Platonic Questions - Dialogues with the Silent Philosopher του Diskin Clay και Socratic Logic: A Logic Text Using Socratic Method, Platonic Questions, and Aristotelian Principles των Peter Kreeft , Trent Dougherty, αλλά νομίζω ότι η συνέχεια της συζήτησης επί του θέματος απλά θα καταδείξει πόσο ακριβώς δεν την παλεύουμε και ζούμε ένα δράμα όλοι. Εγώ μαζί σας: να βάλουμε και bannerάκι "Τα μέλη του GreekMeds.gr βοηθούν να αποφύγουμε τη διακοπή ρεύματος: Έχουν κλειστά τα Air Condition σε ώρα αιχμής"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.