Jump to content

Έτσι γίνεται η δήλωση για ειδικότητα στη Νομαρχία


bromptonista

Recommended Posts

Ας επανέλθω όμως στο θέμα της δικαιοσύνης...

Όσο γίνονται προσωπικές προσβολές, όλα πάνε καλά. Μόλις τους θυμίζεις το ρόλο τους και τη σοβαρότητα που θα έπρεπε να τους διατρέχει, αρχίζουν με απειλές και φοβέρες.

Μα στα αλήθεια, ακόμα και σε αυτό, δεν καταλαβαίνεις πως βγαίνουν συμπεράσματα? Δηλαδή το 3rd για το σύλλογο των ΔΙΚΑΤΣΑδων τί θα έπρεπε να το κάνει κανείς? Ξέρεις πόσες μηνύσεις βγαίνουν από εκεί?

Ή να μιλήσουμε για τα πνευματικά δικαιώματα?

Δηλαδή εσύ νομίζεις πως αν πετάξεις έτσι μιά απειλή, κάτι θα γίνει?

Ξέρεις πόσες μηνύσεις βγάινουν από εδώ μέσα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 250
  • Created
  • Last Reply
Δεν κάνω ποτέπροσωπικές αναφορές.

Είμαι μέλος του ΔΣ του συλλόγου και οι προσπάθιες που γίνονται όλον αυτόν τον καιρό για να χρωματιστεί ο σύλλογος είναι εξωφρενικές.

Ένας σύλλογος που υπερασπίζεται τους εδώ αποφοίτους είναι φασιστικός ενώ οι σύλλογοι των δικατσάδων δίκαιοι και δημοκρατικοί?

Σαν πολύ Ξανθόπουλο βλέπουν κάποιοι εκεί έξω...

Δεν θέω άλλους χρωματισμούς για το σύλλογο.

Eγώ υποστηρίζω το ίδιο. Ο σύλλογος σας θα πρέπει να είναι αχρωμάτιστος. Τα μέλη του όμως, θα πρέπει να φαίρονται με τρόπο ανάλογο... ή τουλάχιστον να ξέρουν πως δεν είναι μόνοι τους όχι μόνο στη διεκδίκηση θέσεων, μα και στην όλη τους συμπεριφορά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Τουλάχιστον εδώ μέσα, χώρος δημόσιος, και τουλάχιστον ώς προς συναδέλφους.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πότε έκανα προσωπική αναφορά ή πεταξα μπηχτή?

Καταλαβαίνεις όταν διαβάζεις?

Το ότι πήγες και τελείωσες Ιταλία,είναι τιμή για σένα.Όχι όπως κάτι άλλα λαμόγια.

Να διαβάζεις προσεχτικότερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τη στιγμή που μπορείς να ολοκληρώσεις την ιατρική σου εκπαίδευση στην Ιταλία,γιατί να προτειμήσεις την Ελλάδα με όλα αυτά που έχουμε περιγράψει πιο πάνω?Ειληκρινά,αν είχα κάνει ιατρική στη Γερμανία,θα συνέχιζα και την ειδικότητα εκεί,αν εδώ χρειαζόμουν 5 χρόνια αναμονής με τα λαμόγια.

Ο έτοιμος γιατρός που θα έρθει για δουλεία,δεν με ενοχλεί.Αυτός όμως που με τόσες πουστιές μου πήρε τη θέση που δικαιούμαι για να συνεχίσω την εκπαίδευσή μου.....θα....

Ελπίζω να καταλάβατε

Θέλω μια απάντηση γιατί δεν συνεχίζετε τις σπουδές σας στη Ιταλία.Και η αγάπη για τη μαμά πατρίδα που αγαπάει τα παιδία της δεν είναι πιστευτή

Νίκο,ξέρεις ποιόν θα έχετε προπονητή από 29 Αυγούστου?

Τον ΑΛΕΦΑΝΤΟ!!!!!!!!!!!!!!

Επετρεψε μου να μιλησω μονο για λογαριασμο μου στο θεμα ''γιατι να μην ειδικευτω στην ιταλια'' , αλλωστε δεν νομιζω οτι εχω το δικαιωμα να εκπροσωπησω καποιον αλλο που σπουδασε ιατρικη στην ιταλια.....Λοιπον, πρωτα απ'ολα οσο και αν σου φαινεται απιστευτο τοσα χρονια μου λειψε παρα πολυ το σπιτι μου....Δευτερον, τοσα χρονια (7 για την ακριβεια) δεν καταφερα να προσαρμοστω στον ιταλικο τροπο ζωης. Οσο και αν πιστευετε οτι ελληνες και ιταλοι μοιαζουμε στη πραγματικοτητα δεν εχουμε καμμια μα καμμια σχεση.....Θα μπορουσα να μπω σε λεπτομερειες αλλα ειμαι αρκετα αργος στη πληκτρολογηση και δε λεει τετοια ωρα...Τριτον, οι ειδικευομενοι στην ιταλια (τουλαχιστον στη βερονα) πληρωνονται οσο περιπου και στην ελλαδα ομως η ζωη ειναι τουλαχιστον κατα 20% πιο ακριβη(μπορει και πιο πολυ, μη το παιρνεις τοις μετρητοις το ποσοστο). Τεταρτον, εχωντας κολλητους φιλους που τελειωσαν ταυτοχρονα με μενα την ιατρικη στην ελλαδα ανακαλυπτω μιλωντας μαζι τους πανω σε ιατρικα θεματα οτι μπορει να στερουνται λεπτομερων γνωσεων σε διαφορες παθολογιες, μπορει να μην ειναι τοσο ενημερωμενα τα βιβλια τους οπως ειναι αυτα που διαβαζουμε στην ιταλια(σχεδον υποχρεωτικα για παραδειγμα ολοι οι φοιτητες αγοραζουμε και διαβαζουμε το Harrison), ομως οι φιλοι μου που σπουδασαν ελλαδα ψηθηκαν περισσοτερο απο μενα στο νοσοκομειο τους....Εχουν κανει κτημα τους στανταρντ διαδικασιες και αλγορυθμους στην διαγνωση αλλα και στη θεραπεια...Σε αυτο τους ζηλευω...Στην ιταλια οι ειδικευομενοι πρεπει να ειναι τυχεροι να ''πεσουν'' σε καποιο ιατρο μονιμο(δεν ξερω τον ορο στα ελληνικα) ο οποιος θα παρει την ευθυνη και θα τους δωσει ελευθερια κινησεων και πρωτοβουλιας και αναφερομαι κυριως στις χειρουργικες ειδικοτητες...Επειτα δεν ξερω πως λειτουργει στην ελλαδα αλλα στην ιταλια ο ειδικευομενος θεωρειται ακομα φοιτητης(ανηκει στο υπουργειο παιδειας)....Μια φιλη μου ειδικευομενη ιταλιδα εμεινε εγκυος φετος και μου ειπε οτι δεν δικαιουται καμμια απολαβη για τους μηνες που απουσιαζε απο το τμημα της...Αυτο συμβαινει στην ελλαδα???(η ερωτηση δεν ειναι ρητορικη)......Τελος παντων επειδη βαρεθηκα να γραφω, γενικα η ιταλια κατα την αποψη μου δε λεει για ειδικοτητα....Τελειωνεις γρηγορα αλλα απο τη μια τι εμαθες και απο την αλλη που θα πας να δουλεψεις? Πρεπει να μεινεις ιταλια........Και μονο γι΄αυτο...δε μου κανει....Αυτα φιλε μου...Αμα μου ρθει και τιποτα αλλο θα το γραψω......(Ειναι παντως μεγαλη ''ευλογια'' και ''καταρα'' να εισαι θεσσαλονικιος....Ολα τα μερη ωχριουν μπροστα στη πρωτευουσα του κοσμου.... ;) )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πότε έκανα προσωπική αναφορά ή πεταξα μπηχτή?

Καταλαβαίνεις όταν διαβάζεις?

Το ότι πήγες και τελείωσες Ιταλία,είναι τιμή για σένα.Όχι όπως κάτι άλλα λαμόγια.

Να διαβάζεις προσεχτικότερα

Δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά.

Αναφέρομαι σε άλλα μέλη του συλλόγου (βλέπε πιό πάνω).

Ακόμη και εδώ στο φόρουμ, πρέπει να έχει πάντα στο μυαλό του κανείς πως δεν μπορεί να γράφει ό,τι θέλει. Χρειάζεται σεβασμός και γνώση πως όσοι τον διαβάζουν θα βγάλουν τα συμπεράσματά τους, πολλές φορές γενικά και πολλές φορές δύσκολα να αλλάξουν.

Με λίγα λόγια, μη προσβάλει (εμένα και άλλους από Ιταλία), αν όχι από σεβασμό προς τον εαυτό του, από σεβασμό προς τον σύλλογο που ανήκει και που κάνει έναν αγώνα για σημαντική βελτίωση της κατάστασης.

Όπως μάλιστα είπα και σε άλλα σημεία, εγώ είμαι ξεκάθαρα υπέρ της παρουσίας ενός συλλόγου όπως ο ΣΑΙΕΠ, γιατί ΠΑΝΤΟΥ έχουν προτεραιότητα οι ντόπιοι πτυχιούχοι και ένα όργανο θα πρέπει επιτέλους να τους προστατεύει και να δρά για τα συμφέροντά τους και στην Ελλάδα. Είναι πολύ σημαντικό να είναι αχρωμάτιστος, μα και να έχει συμπεριφορά άψογη, έτσι ώστε να μην τολμά κανείς να τον λασπώνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδια ας χαλαρωσουμε λιγο..... :) Μια που ειπαμε για ουρες και ξενυχτια ακουστε σκηνικο.....Καλοκαιρινη εξεταστικη στο πανεπιστημιο μου 2ο ετος....Εδινα ανατομια 1(η μιση ανατομια)....Η εξεταση οπως και οι περισσοτερες στην ιταλια προφορικη....Η γραμματεας της ανατομιας εβγαζε λιστες για τη καθε μερα που θα κρατουσε η εξεταση(κανας μηνας)...Γινοταν της πουτανας!!!! :lol: Ειχα παει 5μιση το πρωι και παιζαν ηδη 40 ατομα τα οποια ειχαν βγαλει αυθαιρετη προλιστα και γραφοντουσαν...Σε μια φαση μαλιστα κατα τις 7 σκαει ενας ιταλακος να γραψει τη γκομενα του....Ε ενταξει του γαμησανε οι αλλοι....Και καλα επρεπε να ερθει αυτοπροσοπως η αλλιως να του κανει γραπτη εξουσιοδοτηση!!!!!Λ Ο Λ....Πιαστηκε στα χερια με ενα φυτο του ετους μου κανονικα....Κατα τις 8 ,8 και ανοιγει η γραμματεια και γινεται το σωσε....αχαχχαχαχαχαχαα....Να τραβαει ενας τυπος τη προλιστα αυτη για να τη σκισει!!!!! Η γραμματεας να απειλει οτι θα παρει τους καραμπινιερι ωσπου σε μια φαση ξεμυτιζει ο Οσκουλατι (ο οποιος εκτος απο την εδρα της ανατομιας ειναι και προεδρος της σχολης....) για ποτε το βουλωσανε ολοι και κατσανε ημιανας δε λεγεται....εχεχεχεχεχ.....και γω να σκεφτομαι....Αραγε ελλαδα θα το βουλωνανε??? ......Πως εκανα εγω το κουμαντο και πηρα τη μερα που ηθελα? Πολυ απλα κοιταξα τα τηλεφωνα των ατομων που ειχαν γραφτει τη μερα που ηθελα να δωσω, τα σημειωσα και τους πηρα ενα ενα(12 ατομα) σε αποσταση μιας βδομαδας απο τοτε που βγηκε η λιστα οποτε και κλασσικα οι ιταλοι χεζονταν πανω τους και λεγαν ''να δωσω η θα γινω ρομπα''? Βρηκα τρεις αδειες θεσεις παιδια......Αυτο το ''θα τη βρω τη φτιαξη'' πιστευω οτι το εχουν ελαχιστοι λαοι και πιστυω οτι οι ελληνες ειναι μεσα σαυτους.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο το ''θα τη βρω τη φτιαξη'' πιστευω οτι το εχουν ελαχιστοι λαοι και πιστυω οτι οι ελληνες ειναι μεσα σαυτους.....

Ο μοναδικός, αποδεδειγμένα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

100 φορές έχω πει σε αυτό το θέμα,και το λέω για 101η, ότι ΠΟΥΘΕΝΑ στον κόσμο δεν μπαίνει πρώτος στην αναμονή, ΟΠΟΥ υπάρχει λίστα αναμονής, αυτός που δηλώνει πρώτος, από αυτούς που αποκτούν ταυτόχρονα το δικαίωμα να δηλώσουν.

Πουθενά, όπου γίνονται αιτήσεις, δεν προτιμάται ο πρώτος (χρονικά) που δήλωσε.

Στην Ιταλία που σπουδάζεις κιόλας και ξέρεις, σε ρωτώ ΞΑΝΑ, και σε παρακαλώ να απαντήσεις χωρίς περιστροφές του τύπου "είναι αναξιοκρατικά - έχει συνεντεύξεις - κάνουν ουρά οι πτυχιούχοι να δηλώσουν": ΜΠΑΙΝΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ ΠΡΩΤΟΣ;;;

Για τη Γαλλία τώρα, δίνουν ή όχι εξετάσεις (Internat, για να βοηθήσω και την έρευνα στο Google...) για να επιλεγούν για την ειδικότητα οι γιατροί; Επηρεάζει καθόλου την τοποθέτησή τους το αν θα δηλώσουν 5 λεπτά πριν ή 5 λεπτά μετά, το αν θα δηλώσουν πρώτοι οι τελευταίοι;

Αν είναι δυνατόν να συζητάμε τόσες σελίδες αυτό το πράγμα. Δε σας αρέσει το σύστημα που έχουν έξω, δεκτό. Ούτε εμένα μ' αρέσει το σύστημα της Ιταλίας, βρίσκω περίεργο το σύστημα της Γαλλίας και άκρως βυσματικό αυτό της Γερμανίας. ΑΛΛΑ ΠΟΥΘΕΝΑ δε γίνεται αυτό που γίνεται στην Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως admin απαντώ ότι απαξιώ να διορθώσω ή να σβήσω τα ποστ σας και δεν κάνω τον μπαμπούλα. Δε θεωρώ ότι οι αναφορές ως τώρα είναι ιδιαίτερα προσβλητικές.

Όσο για μηνύσεις, αγωγές και δεν ξέρω γω τι, δε νομίζω το θέμα για το ΔΙΚΑΤΣΑ να είναι ιδιαίτερα εύκολο πεδίο. Δεν υπάρχουν απευθείας αναφορές σε συγκεκριμένα πρόσωπα, φυσικά ή νομικά. Απεναντίας, οι αναφορές στο ΣΑΙΕΠ είναι συγκεκριμένες: δε στρέφονται αόριστα κατά των μελών μιας ομάδας προσώπων, αλλά κατά ενός συλλόγου με νομική προσωπικότητα που μπορεί να ζητήσει αποζημιώσεις για δυσφήμιση κλπ. Άλλο αν δε θεωρούμε (ως τώρα) σκόπιμο να κάνουμε κάτι τέτοιο με τον κάθε τυχάρπαστο που τα δικά του για το ΣΑΙΕΠ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ιταλία που σπουδάζεις κιόλας και ξέρεις, σε ρωτώ ΞΑΝΑ, και σε παρακαλώ να απαντήσεις χωρίς περιστροφές του τύπου "είναι αναξιοκρατικά - έχει συνεντεύξεις - κάνουν ουρά οι πτυχιούχοι να δηλώσουν": ΜΠΑΙΝΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ ΠΡΩΤΟΣ;;;

Μα καλά εσύ δεν έλεγες πως το θέμα δεν είναι οι εξετάσεις?

Στη φωτογραφία δε φαίνεται αυτός που λές emarup , μα μιά φριχτή ουρά. Οπότε και σου απάντησα πως ΤΕΤΟΙΑ ουρά δεν υπάρχει μόνο στην Ελλάδα.

Το αποτέλεσμα της ουράς είναι όμως το έμμεσο μήνυμα που θέλεις να περάσεις, για το λόγο αυτό εξ αρχής, από το πρώτο post, το λές, μα δεν το γράφεις. Επιτέλους πές το ξεκάθαρα να τελειώνουμε: το αίσχος της φωτογραφίας ΔΕΝ είναι η ουρά, μα το αποτέλεσμα αυτής, μιά σειρά πιό πάνω στην αναμονή για την ειδικότητα, δηλαδή, δίχως άλλη διαδικασία.

Οπότε και σου απαντώ ξεκάθαρα, για να μη νομίζεις πως δεν καταλαβαινόμαστε. Αν το σύστημα στην Ελλάδα και οι συνθήκες (όπως εσύ ο ίδιος γράφεις σε άλλο post, σε άλλο 3rd) είναι όπως τώρα, το μόνο σύστημα χωρίς εμφανείς διακρίσεις, δικαιότερο και τιμιότερο, είναι αυτό. Αν αλλάξουν οι συνθήκες και το σύστημα, τότε θα είμαστε σε θέση να περάσουμε σε μέθοδο επιτέλους πιό ανθρώπινη, όπως θα είναι οι εξετάσεις. Γιατί αν τις βάλεις τώρα, χωρίς να αλλάξεις τίποτε άλλο το ουσιαστικό, θα είναι μόνο για τα μάτια του κόσμου ή καλύτερα όπως η φωτογραφία που έβαλες... μόνο που δε θα φαίνεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως admin απαντώ ότι απαξιώ να διορθώσω ή να σβήσω τα ποστ σας και δεν κάνω τον μπαμπούλα. Δε θεωρώ ότι οι αναφορές ως τώρα είναι ιδιαίτερα προσβλητικές.

Όσο για μηνύσεις, αγωγές και δεν ξέρω γω τι, δε νομίζω το θέμα για το ΔΙΚΑΤΣΑ να είναι ιδιαίτερα εύκολο πεδίο. Δεν υπάρχουν απευθείας αναφορές σε συγκεκριμένα πρόσωπα, φυσικά ή νομικά. Απεναντίας, οι αναφορές στο ΣΑΙΕΠ είναι συγκεκριμένες: δε στρέφονται αόριστα κατά των μελών μιας ομάδας προσώπων, αλλά κατά ενός συλλόγου με νομική προσωπικότητα που μπορεί να ζητήσει αποζημιώσεις για δυσφήμιση κλπ. Άλλο αν δε θεωρούμε (ως τώρα) σκόπιμο να κάνουμε κάτι τέτοιο με τον κάθε τυχάρπαστο που τα δικά του για το ΣΑΙΕΠ.

Ως admin, αν θέλεις το φορουμ σου να είναι τόπος συνάντησης και συζήτησης, θα έπρεπε να φροντίζεις οι mods και adms τουλάχιστον να έχουν έναν κώδικα συμπεριφοράς και να τον εφαρμόζουν. Έχω δεί μέλη από άλλα φόρουμ να βγαίνουν banned για πολύ λιγότερο από αυτό που εγίνε εδώ μέσα ή και σε άλλα 3rd. Τα accounts χάνονται για λόγους επίσης όχι πολύ διαφορετικούς.

Δεν αρκεί να διορθώνεις τα posts που σου φαίνονται προσβλητικά ή κάτι τέτοιο...

Αν επιτρέπεις τα μέλη να τρώγονται μεταξύ τους και να φτάνουν σε μιά τελική φάση από εξάντληση ή από επικράτηση του ενός σε βάρους του άλλους, χωρίς καν να υπάρχει η αίσθηση του ορίου, τότε τί να πώ? Ο καθένας έχει φυσικά όρια διαφορετικά και αυτό σημαίνει πως δεν ξέρω καν αν αξίζει τον κόπο. Ειλικρινά είναι τελείως απογοήτευση η απάντησή σου, γιατί αυτό σημαίνει πως αν επικρατεί μιά άποψη εδώ μέσα, κανείς μπορεί να την υποστηρίξει όπως γουστάρει. Ο διαφωνούντας δεν έχει κανένα τρόπο υπεράσπισης πέρα από τα όσα γράφει, μέχρι η πλειοψηφία ή η επιθετικότητα των άλλων επικρατήσει. Δεν υπάρχει κάν κανονισμός που να βάζει όρια στην επιθετικότητα. Θα έπρεπε να είναι η απλή λογική, μα αυτή είναι διαφορετική από άτομο σε άτομο. Επίσης αν κανείς έχει τη δύναμη ενός γκρούπ (ας το πούμε έτσι), τότε είναι ακόμα πιό άνετος. Αν είναι όμως δίχως υποστήριξη, τότε μένει έρμαιο στο γενικότερο κλίμα που επικρατεί εκείνη την ώρα.

Ας μιλήσουμε, όμως, και για το θέμα των "δρόμων της δικαιοσύνης"...

Όσο για μηνύσεις, αγωγές και δεν ξέρω γω τι, δε νομίζω το θέμα για το ΔΙΚΑΤΣΑ να είναι ιδιαίτερα εύκολο πεδίο. Δεν υπάρχουν απευθείας αναφορές σε συγκεκριμένα πρόσωπα, φυσικά ή νομικά. Απεναντίας, οι αναφορές στο ΣΑΙΕΠ είναι συγκεκριμένες: δε στρέφονται αόριστα κατά των μελών μιας ομάδας προσώπων, αλλά κατά ενός συλλόγου με νομική προσωπικότητα που μπορεί να ζητήσει αποζημιώσεις για δυσφήμιση κλπ. Άλλο αν δε θεωρούμε (ως τώρα) σκόπιμο να κάνουμε κάτι τέτοιο με τον κάθε τυχάρπαστο που τα δικά του για το ΣΑΙΕΠ.

Μα είμαστε καλά? Από τη μία μου λές πως ο καθένας λέει ελεύθερα τη γνώμη του στο φόρουμ, με κανένα να κάνει το μπαμπούλα (όπως γράφεις) από την άλλη μόλις αγγίξει κανείς το θέμα της ΣΑΙΕΠ περνάμε σε βαριές απειλές? Πρίν φτάσεις στις μηνύσεις δε θα ήταν καλό να υπάρχει ένας σοβαρός κανονισμός στο φόρουμ?

Από τη μία γράφει ο καθένας ό,τι περάσει από το μυαλό του για ιατρικές στην Ιταλία και ειδικότητες έξω, για ΔΙΚΑΤΣΑδες και μη (αρκεί να μην είναι σε ελληνικά πανεπιστήμια), για φήμες και δυσφημίσεις... χωρίς καν να υπάρχει η δική σου παρέμβαση ως adm σε φράσεις χωρίς ξεκάθαρο σεβασμό για την προσωπικότητα του άλλου... από την άλλη μόλις ειπωθεί κάτι για τον ΣΑΙΕΠ, μιλάς για αποζημιώσεις και για δυσφήμιση νομικής προσωπικότητας κοκ

Από τη μία καταπατόνται copyright και προσωπικές αξιοπρέπειες (επίσης με αξία για δυσφημίσεις) από την άλλη βγάζουμε έξω το βαρύ πυροβολικό της δικαιοσύνης. Αν θέλεις να μιλάς για μηνύσεις και αποζημιώσεις θα έπρεπε να τηρείται ένας κάποιος κανονισμός καλής συμπεριφοράς που να μην αφήνει έκθετο κανέναν (ούτε εσένα, μα ούτε και εμένα). Δύο μέτρα και δύο σταθμά, κυρίως στο διαδίκτυο, δεν είναι εύκολη υπόθεση.

Όσο για το "τυχάρπαστο"... ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή αυτό τί σημαίνει για να καταλάβω?

Εδώ είναι ένα φορούμ... αν υπάρχει μιά δικαιοσύνη, αυτή περνάει από adms και mods...

ή είναι απειλή για κάτι? Προσωπική?

Επειδή όλα έχουν κάποια όρια ας πω και εγώ την άποψή μου......

ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ καλε μου άνθρωπε ότι το να συνδέεις τις απόψεις και την ταυτότητα ενός συλλόγου με τις προσωπικές πεποιθήσεις των μελών του είναι ΠΑΡΑΝΟΙΚΟ?

Αν δεν το αντιλαμβάνεσαι πάο πάσο.......

Από εκεί και πέρα αν θες να βρίζεις και να εξαπολύεις χαρακτηρισμούς, να έχεις τους όρχις να το κάνεις επώνυμα.

Μα έλεος κάνεις γενικεύσεις και επαγωγές οι οποίες γνωρίζουμε ότι δεν ευσταθούν με γνώσεις Γυμνασίου.....

Μου θυμίζεις το κλασσικό....

Το μπουζούκι είναι όργανο...

Ο αστυνομικός είναι όργανο....

Άρα....... τη συνέχεια της λανθασμένης αυτής επαγωγής την ξέρουμε όλοι όσοι πήγαμε γυμνάσιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως είναι κρίμα... Θα έπρεπε να υπάρχει ένας κανόνας συμπεριφοράς στο greekmeds, γιατί έτσι τα όρια του τί μπορώ και δεν μπορώ να γράψω θα ήταν ξεκάθαρα.

Για παράδειγμα το post

emardown

Επειδή όλα έχουν κάποια όρια ας πω και εγώ την άποψή μου......

ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ καλε μου άνθρωπε ότι το να συνδέεις τις απόψεις και την ταυτότητα ενός συλλόγου με τις προσωπικές πεποιθήσεις των μελών του είναι ΠΑΡΑΝΟΙΚΟ?

Αν δεν το αντιλαμβάνεσαι πάο πάσο.......

Από εκεί και πέρα αν θες να βρίζεις και να εξαπολύεις χαρακτηρισμούς, να έχεις τους όρχις να το κάνεις επώνυμα.

Μα έλεος κάνεις γενικεύσεις και επαγωγές οι οποίες γνωρίζουμε ότι δεν ευσταθούν με γνώσεις Γυμνασίου.....

Μου θυμίζεις το κλασσικό....

Το μπουζούκι είναι όργανο...

Ο αστυνομικός είναι όργανο....

Άρα....... τη συνέχεια της λανθασμένης αυτής επαγωγής την ξέρουμε όλοι όσοι πήγαμε γυμνάσιο

Δεν έχει λόγο ύπαρξης... γιατί έγινε η επέμβαση του adm, γιατί η κοινή λογική θα απαιτούσε να ησυχάσουν τα πνεύματα, γιατί ρίχνει λάδι στη φωτιά, γιατί είναι προσβλητικό σε προσωπικό επίπεδο, γιατί είναι προκλητικό κοκ κοκ

Αν δεν υπάρχει ένας κανονισμός, πώς θα μπορούσα εγώ να προστευθώ από κάτι τέτοιο? Εφόσον δεν υπάρχει μιά κοινή αίσθηση του μέτρου, τί θα έπρεπε να κάνω τώρα? Να μη δώσω σημασία ή να του απαντήσω και να μη τελειώσουμε ποτέ, παρά μονάχα με την εξάντληση ενός από τους δύο?

Το θέμα έχει προβληθεί και άλλες φορές. Για να κάνουμε μιά σοβαρή συζήτηση και σε θέματα ευαίσθητα, όπως αυτό, μα και άλλα, θα ήθελα να μην είμαι εύκολο θύμα, μα και να μη θυματοποιώ εύκολα. Για το λόγο αυτό, δεν ήρθε η ώρα για έναν κανονισμό συμπεριφοράς στο φόρουμ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως είναι κρίμα... Θα έπρεπε να υπάρχει ένας κανόνας συμπεριφοράς στο greekmeds, γιατί έτσι τα όρια του τί μπορώ και δεν μπορώ να γράψω θα ήταν ξεκάθαρα.

Για παράδειγμα το post

Δεν έχει λόγο ύπαρξης... γιατί έγινε η επέμβαση του adm, γιατί η κοινή λογική θα απαιτούσε να ησυχάσουν τα πνεύματα, γιατί ρίχνει λάδι στη φωτιά, γιατί είναι προσβλητικό σε προσωπικό επίπεδο, γιατί είναι προκλητικό κοκ κοκ

Παρά και σαν αδικημένη παρθένος κάθεσαι και ζητάς συνέχεια προστασία επειδή έχεις έλλειψη - ανεπάρκεια επιχειρημάτων, σύμφωνα με την άποψή μου, δείχνει πολλά για σένα....

Πρώτα βρίζεις όποιον διαφωνεί μαζί σου και μετά θες να ΜΑΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΨΗ....!

ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΚΥΡΙΟΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΛΙΓΑ ΠΟΣΤ ΠΡΙΝ ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ ΦΑΣΙΣΜΟ - ΧΟΥΝΤΑ.....

Όχι κύριε.... Το ποστ μου δεν έχει τίποτα προσβλητικό. Είναι η προσωπική μου άποψη χωρίς να αναφέρομαι στο πρόσωπό σου απευθείας.... Βλέπεις είμαι πολύ προσεκτικός σε ότι γράφω....

Από την άλλη άμα θίγεσαι, σαν υπεύθυνος πολίτης ξέρεις το δρόμο, ας ανταλλάξουμε τα στοιχεία μας και σε περιμένω με χαρά να με μηνύσεις....

Αλλά συγγνώμη... Αυτό το κάνουν άτομα τα οποία γράφουν επώνυμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α.... και κάτι άλλο....

Ο κανονισμός καλής συμπεριφοράς θα έπρεπε να περιλαμβάνει και κάποιο μέτρο για τα κείμενα στις υπογραφές....

Μου χαλάει την αισθητική να διαβάζει στο "ανέμων και υδάτων" και να βλέπω στο ξεκάρφωτο να προβάλλει ένα μανιφέστο για τις εξετάσεις για ειδικότητα....

Βέβαια αυτό ισχύει για όλες τις μακροσκελείς υπογραφές....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρά και σαν αδικημένη παρθένος κάθεσαι και ζητάς συνέχεια προστασία επειδή έχεις έλλειψη - ανεπάρκεια επιχειρημάτων, σύμφωνα με την άποψή μου, δείχνει πολλά για σένα....

Πρώτα βρίζεις όποιον διαφωνεί μαζί σου και μετά θες να  ΜΑΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΨΗ....!

ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΚΥΡΙΟΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΛΙΓΑ ΠΟΣΤ ΠΡΙΝ ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ ΦΑΣΙΣΜΟ - ΧΟΥΝΤΑ.....

Όχι κύριε.... Το ποστ μου δεν έχει τίποτα προσβλητικό. Είναι η προσωπική μου άποψη χωρίς να αναφέρομαι στο πρόσωπό σου απευθείας.... Βλέπεις είμαι πολύ προσεκτικός σε ότι γράφω....

Από την άλλη άμα θίγεσαι, σαν υπεύθυνος πολίτης ξέρεις το δρόμο, ας ανταλλάξουμε τα στοιχεία μας και σε περιμένω με χαρά να με μηνύσεις....

Αλλά συγγνώμη... Αυτό το κάνουν άτομα τα οποία γράφουν επώνυμα...

emarup Και συνεχίζει... :rolleyes:

Ακριβώς επειδή τέτοιου είδους συμπεριφορές κουράζουν αφάνταστα, αν δεν αλλάξει κάτι στη συμπεριφορά κάποιων μελών του φόρουμ (ίσως μονάχα με την επιβολή κανόνων χρήσης ), δεν ξέρω αν έχω όρεξη να ξοδεύω τον χρόνο μου εδώ.

Γιατί αν δεν απαντήσω, μοιάζει πως δεν έχω επιχειρήματα. Αν όμως απαντήσω μπαίνουμε σε φαύλο κύκλο. Αν δεν απαντήσω είναι ένα παιχνίδι εντυπώσεων. Αν όμως απαντήσω χαλάω την ψυχική μου ηρεμία κοκ κοκ

Γιατί να πρέπει να έχω τέτοιους κουραστικούς προβληματισμούς (εγώ και άλλοι στη θέση μου)? Γιατί να πρέπει να δείχνω μιά σιωπηλή ανωτερότητα, η οποία εύκολα παρεξηγείται? Θα αρκούσαν κάποιοι σοβαροί κανόνες χρήσεις. Αν προκαλώντας και βρίζοντας τον άλλο κινδυνεύει να χάσει το account του στο φόρουμ, ίσως να μην το κάνει... όπως και στη ζωή (οι νόμοι θέτουν τα όρια της συμπεριφοράς σε οργανωμένες ανθρώπινες κοινωνίες, Φιλοσοφία Δικαίου, αν δεν κάνω λάθος).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάμε στοίχημα πως θα συνεχίσει... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν προκαλώντας και βρίζοντας τον άλλο κινδυνεύει να χάσει το account του στο φόρουμ, ίσως να μην το κάνει... όπως και στη ζωή (οι νόμοι θέτουν τα όρια της συμπεριφοράς σε οργανωμένες ανθρώπινες κοινωνίες, Φιλοσοφία Δικαίου, αν δεν κάνω λάθος).

Θεωρώ ότι δε σε προκάλεσα, ούτε σε έβρισα με άμεση αναφορά στο πρόσωπό σου.

Θεωρώ ότι όταν τα επιχειρήματά σου στερεύουν αμύνεσαι ως θιγόμενος....

Και επειδή μιλάς για νόμους, σου θυμίζω ότι εκτός από τους διαδικτυακούς νόμους που ελπίζεις να εφαρμοστούν, υπάρχουν και οι κανονικοί νόμοι, τους οποίους μπορείς να επικαλεστείς....

Στο ξαναείπα... Αν αισθάνεσαι τόσο βαθύτατα θιγμένος και νομίζεις πως μπορείς να δικαιωθείς έναντι του δικαστηρίου, είμαι στη διάθεσή σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάμε στοίχημα πως θα συνεχίσει... :)

Μπράβο,, και εγώ όταν βλέπω υπογραμμισμένο με italics το nick ενός ατόμου ξέρω ότι θα απαντήσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο ξαναείπα... Αν αισθάνεσαι τόσο βαθύτατα θιγμένος και νομίζεις πως μπορείς να δικαιωθείς έναντι του δικαστηρίου, είμαι στη διάθεσή σου.

Μα είσαι με τα καλά σου? Γιατί να σου κάνω μήνυση δηλαδή? Επειδή σε ένα φόρουμ με έβρισες?

Άλλο ο κανονισμός στο φόρουμ, άλλο οι νόμοι στη ζωή.

Γιατί νομίζεις δηλαδή πως υπάρχει το nick? Για να κάνει κανείς ό,τι θέλει? Όχι βέβαια! Είναι ένα alias, γιατί επίσης είναι ένας μη τόπος. Εσύ θα μπορούσες να είσαι στην Ιαπωνία και εγώ στη Νότια Αφρική...

Το ίδιο κι αν ήταν ένα κανάλι στο mirc ή ένα φόρουμ στο yahoo...

Ακόμη και το IP είναι σχετικό για να καταλάβεις... Αυτό με τις μηνύσεις στέκει πολύ δύσκολα στο internet.

Στέκει τώρα τελευταία στους bloggers, γιατί θέλουν να περάσουν για δημοσιογράφοι πολλοί. Στέκει στις γνήσια δημοσιογραφικές ιστοσελίδες, μα όχι στα φόρουμ. Πολύ δύσκολα στα θεματικά site, ακόμα πιό δύσκολα στα μη δημόσια φόρουμ (όπου και για να διαβάσεις θέλει εγγραφή) κοκ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα είσαι με τα καλά σου? Γιατί να σου κάνω μήνυση δηλαδή? Επειδή σε ένα φόρουμ με έβρισες?

Το ότι σε έβρισα το αντιπαρέρχομαι μιας και δεν σου απεύθυνα ούτε ένα προσωπικό χαρακτηρισμό....

Αν εσύ αντιλαμβάνεσαι τα επιχείρηματα που σε κολλάνε στον τοίχο ως βρισιά, τότε σε αφήνω στην κρίση αυτών που διάβασαν τα ποστ μου.....

Και στο ξαναείπα.....

Αν θες, δεν πρόκειτα να κρυφτώ πίσω από καμιά διαδικτυακή ανωνυμία.... Τα στοιχεία μου, μέχρι και αριθμό ταυτότητας, στα δίνω ανά πάσα στιγμή και σε περιμένω με χαρά στο δικαστήριο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπράβο,, και εγώ όταν βλέπω υπογραμμισμένο με italics το nick ενός ατόμου ξέρω ότι θα απαντήσει.

Να σκεφτείς σε κάποια φόρουμ απαγορεύεται να ποστάρεις σαν να κάνεις chat...

Γιατί δυστυχώς σου απάντησα, οπότε και μάλλον μπήκα στο φαύλο κύκλο :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι σε έβρισα το αντιπαρέρχομαι μιας και δεν σου απεύθυνα ούτε ένα προσωπικό χαρακτηρισμό....

Αν εσύ αντιλαμβάνεσαι τα επιχείρηματα που σε κολλάνε στον τοίχο ως βρισιά, τότε σε αφήνω στην κρίση αυτών που διάβασαν τα ποστ μου.....

Και στο ξαναείπα.....

Αν θες, δεν πρόκειτα να κρυφτώ πίσω από καμιά διαδικτυακή ανωνυμία.... Τα στοιχεία μου, μέχρι και αριθμό ταυτότητας, στα δίνω ανά πάσα στιγμή και σε περιμένω με χαρά στο δικαστήριο....

Τώρα τί περιμένεις να σου πώ δηλαδή?

Αν σου πώ πως δεν γουστάρω να τραβιέμαι μαζί σου στα δικαστήρια, θα μου πείς πως δεν έχω επιχειρήματα :rolleyes:

Αν σου πώ πως στο internet δεν πρέπει να δώσεις ποτέ τα στοιχεία σου (ταυτότητες κλπ), θα μου πείς πως είμαι off topic.

Αν σου πώ πως εδώ είναι ένα φόρουμ διαδικτυακό και όχι καφετέρια ή τοπικό πολιτικό γραφείο ή συνδικαλιστικό πηγαδάκι ή ό,τι άλλο νομίζεις, θα μου πείς κάτι πάλι άσχετο... γιατί είναι πλέον εμφανές πως δεν έχεις ιδέα από internet.

Με λίγα λόγια ό,τι και να σου πώ, το παιχνίδι των εντυπώσεων το κέρδισες! Μπράβο ρε μεγάλε, συνέχισε έτσι και στη ζωή...

Αυτό βέβαια emarup είναι μιά ακόμα απόδειξη όσων είπα πιό πάνω... φαύλος κύκλος και ανάγκη κανονισμού δηλαδή.

ΥΓ

Δεν έπρεπε να σου απαντήσω... γιατί έγιναν όλα για παιχνίδι εντυπώσεων... Κουραστικό όμως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΚ. Απλώς δεν είχες καταλάβει τι συζητάμε ως τώρα.

Από το δεύτερό μου ποστ στο θέμα ξεκαθάρισα ότι σε αυτό το θέμα το ζήτημα δεν είναι οι εξετάσεις. Η μη ύπαρξη της ουράς από την προηγούμενη ημέρα μπορεί να εξασφαλιστεί με πάμπολλους τρόπους, από το να γίνεται κλήρωση μεταξύ όσων δηλώνουν την τελευταία μέρα / μήνα / περίοδο ορκομωσιών στο τέλος της ημέρας μέχρι να λαμβάνονται υπ' όψη βαθμός πτυχίου, αριθμός πρωτοκόλλου πτυχίου, αριθμός μητρώου, αλφαβητική σειρά, κάποια μοριοδότηση όπως στο αγροτικό ή κάτι άλλο για την κατάταξη στη σειρά για όσους δηλώνουν την τελευταία μέρα / μήνα / περίοδο ορκομωσιών.

Μάλιστα τον πρώτο μήνα εφαρμογής του νέου συστήματος, Αύγουστο 2003, που δόθηκε η δυνατότητα σε μερικές χιλιάδες γιατρούς να δηλώσουν για ειδικότητα, όλοι όσοι δήλωσαν ολόκληρο τον Αύγουστο μπήκαν σε κλήρωση, αφού χωρίστηκαν με βάση την περίοδο ορκωμοσίας, για να οριστεί η σειρά της ειδικότητας. Δυστυχώς οι ίδιοι νοήμονες άνθρωποι που σκέφτηκαν αυτή τη μεταβατική περίοδο, καθώς και οι διάδοχοί τους που εδώ και δυο χρόνια βλέπουν αυτήν την κατάσταση, δε σκέφτηκαν να επεκτείνουν αυτή τη μέθοδο και για το μέλλον, με αποτέλεσμα τη σημερινή κατάσταση.

ΑΝ αποφασίσουμε ότι μας ενοχλεί τόσο η κριτική για το ΣΑΙΕΠ, φυσικά και πρώτα θα ξεφορτωθούμε όλες τις δημοσιεύσεις που δε μας αρέσουν, όσο είναι κάτι τέτοιο δυνατό, και κατόπιν θα ασκήσουμε κάθε δικαίωμα που μας παρέχει ο νόμος όσον αφορά στους τυχάρπαστους που εντός, και κυρίως εκτός, forum διαβάλλουν το σύλλογο.

Η κριτική, όσο κι αν ασκείται με άκομψο τρόπο, είναι ευπρόσδεκτη: καθένας που δεν είναι μυγιάγγιχτος και επιθυμεί να βελτιωθεί δέχεται τις προτάσεις των άλλων και είτε τις εφαρμόζει είτε τις απορρίπτει.

Τέλος, θέλω να πω για το διάλογο μεταξύ των μελών αυτού του δικτυακού τόπου, ότι παρότι πολλές φορές κυλάει σε επίπεδο καφετέριας, δεν φτάνει συχνά σε επίπεδο προσωπικών προσβολών (και όταν φτάνει, επεμβαίνουν οι mods). Θα μπορούσαμε να τροποποιήσουμε τον κανονισμό χρήσης του δικτυακού τόπου για να μη γίνεται καθόλου άμεση συζήτηση μεταξύ των μελών και να τα αποφεύγουμε αυτά. Ίσως μάλιστα γίνει κάτι τέτοιο στο προσεχές μέλλον, αφού βέβαια το συζητήσουμε οι διαχειριστές και οι mods και ζητήσουμε και με κάποια Ψηφοθηρία τη γνώμη των μελών.

Τέσπα, emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.