Jump to content

Έτσι γίνεται η δήλωση για ειδικότητα στη Νομαρχία


bromptonista

Recommended Posts

Αρκετα εφαγα τα καλυτερα μου χρονια στην Ιταλια...Σιγα μη τρεχω στη Σουηδια ρε φιλε....Αμα ψηνεσαι για νομπελακι καλη τυχη και να φορας διπλα σοβρακα και φανελες.....Εγω με εξετασεις ή με αναμονη ή οπως αποφασιστει εν τελει (αφου οπως φαινεται οι αποφοιτοι εξωτερικου οπως η αφεντια μου ΔΕΝ εχουν δικαιωμα να απαιτουν τιποτα) θα ειδικευθω στην Ελλαδα....Εξετασεις ή αναμονη???Η απαντηση μου ειναι....Just bring it ON ! ! ! !

                          Filika..

χαχαχα πες τα φιλε γιατι το εξωτερικό ειναι πικρααααα...και εγω σκεφτομαι για αμερική αλλα μετα λεω να μεινω εκει μονιμα γιατι πανε πλεον τα καλα χρονακια μου, ασε που θα γυρισω και δεν θα με ξερει ουτε η μανα μου :antegeia:

Λοιπον αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι πηγα στην νομαρχια τις προηγουμενες ημερες (κεντρική) και μου ειπανε οτι σε 3 μηνες θα ειναι ετοιμη η μηχανογραφηση, ηδη ανελαβε καποια εταιρεια (κοκκαλης?) την δουλεια. ΟΜΩΣ μου ειπανε οτι δεν προκειται να αλλαξει τιποτα στις αναμονες γιατι πολυ απλα θα ειναι μηχανογραφηση ΜΟΝΟ της νομαρχιας αυτης και οχι ολων της αττικης, οποτε παλι δεν μπορεις να τσεκαρεις διπλογραμμενους, διορισμοι αμεσοι κλπ εκτος αν μπουν στο συστημα (ΑΠΙΘΑΝΟ) και οι αλλες νομαρχιες.ΤΖΙΦΟΣ!!!Το μονο οτι θα μπορεις να τσεκαρεις ανα πασα στιγμη τι γινεται πριν απο σενα.

By the way μου ειπανε οτι επεσε ξυλο μετα την ορκωμοσια στην αναμονη απ'οξω:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 250
  • Created
  • Last Reply
emarup Αίσχος! Γιατί μόνο μία νομαρχία; Για να μπορούν να οργιάζουν στις άλλες; Αν ήθελαν πραγματικά να βοηθήσουν ας προχωρούσε η μηχανοργάνωση σε όλη τη χώρα! Ή ας έπαιρνε τις λίστες το υπουργείο, που έχει την υποδομή.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παλιά είχε τις λίστες το υπουργείο και ακούω ανεπίσημα ότι γινόντουσαν όργια... Δε θες να γίνει αυτό πάλι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχει πολυ ενδαφερον το πως καποιοι σκεφτονται λες και διαχειριζονται τα οικονομικα της υγειας στο πως θα μειωσουν το κοστος και εχουν και πολλες απορίες..Ενδιαφερον επισης το πως περνουν σαν αντικειμενικο δεδομενο τις στατιστικες της WHO για τους γιατρους..

Καποιοι λοιπον μας λενε οτι το να εχει μια χωρα πολλους γιατρους ειναι κακο..Και συμφωνουν και με τον ακαδημαικο κ. Ματσανιωτη..

Μιλανε για την αναμορφωση του ΕΣΥ χωρις να αναλυουν τις συνθηκες δημιουργιας του και ξεχνοντας ηθελημενα καθοτι και μελη της ΝΔ, την κατευθυνση που εχει δωσει σε αυτο το σημειο η κυβερνηση τους..Ενδεικτικα..

1.Συνδεση ιδιωτικου με δημοσιο τομεα

2.μισθωση κλινων μεθ απο το ντυναν και λοιπα ιδιωτικα.

3.ειδικοτητα απο ιδιωτικα, με μισθολογικο υπευθυνο το ιδιωτικο νοσοκομειο και αυτο να οριζει τους εργασιακους ορους..

4.μηχανοποιηση της ιατρικης πραξης με εισαγωγη guidelines για μειωση κοστους.

5,Υποστελεχωση ολων των περιφερειακων νοσοκομειων, να μην μιλησουμε για το αττικο, η την πολυκλινικη του ικα την μεταολυμπιακη..

κτλ κτλ υπαρχει και στο site του υπουργειου ακριβως ολη η πολιτικη...

Και ας δουμε την κατασταση σημερα που επισης κανεις δεν λεει.

1. Ειδικευομενοι με 70-80 ωρες την εβδομαδα!!! 8ωρο;;;;

2. 4000 οργανικες θεσεις απληρωτες στο ΕΣΥ

3. 600 (στις 6000)θεσεις ειδικοτητας ανα πασα στιγμη αδειες λογω του διμηνου που ακολουθει το αδειασμα καποιας θεσης..

4. 1ειδικευομενος /4 κλινες;; που πως ποτε γιατι..

5. Μειωση διαχρονικα των θεσεων για ειδικοτητα τα τελευταια 10 χρονια..

6. 1000000 μεταναστες και αναπτυξη τουρισμου καθως και γεωγραφικη κατασταση της ελλαδας, μεγαλοι ορεινοι ογκοι και 1000 νησια δεν μπορουν να θεσουν στατιστικες για την αναλογια των γιατρων οταν αυτοι συγκρινονται με χωρες επιπεδες..

αλλα για αυτα ουτε κουβεντα.. Το προβλημα ειναι οι εξετασεις και οι αποφοιτοι του εξωτερικου...

Τελος οι συνθηκες ενος φορουμ ειναι για ολους ιδιες, εκτος απο το συγκεκριμενο στο οποιο τα μελη του ΣΑΙΕπ, οσοι θελουν εξετασεις και γενικα οσοι εκπροσωπουν μια δεξια αποψη μπορουν να λενε οτι θελουνε..ΜΑΤΣΑΝΙΩΤΗΗΗΗΗΗ που σαι;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσο για την αποσυμφορηση της λιστας αναμονης σου εχω απαντησει usmeds, δεν φταιω εγω αν δεν το χεις δει.Οποτε σε παραπεμπω εδω..ΑΠΟΣΥΜΦΟΡΗΣΗ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι περίπου 4000 που βρίσκονται εν αναμονή τής εισόδου στην ΕΕ τής Βουλγαρίας, Ρουμανίας κ.λπ. το 2007-8 να παρακάμψουν το ΔΟΑΤΑΠ αρκούν για να καταρρίψουν τούς όποιους προυπολογισμούς για τις αναμονές και την υποτιθέμενη αποσυμφόρηση τής λίστας μέσω ημιμέτρων.

Είναι σιγουρότατοι πως σε ένα χρόνο περίπου θα πετύχουν την εγγραφή τους στη λίστα με μια απλή βεβαίωση (την οποία έχουν στο τσεπάκι) πως έχουν τις απαραίτητες ώρες διδασκαλίας. Όνειρα θερινής νυκτός, ράδιο-αρβύλα ή...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΝ ΔΕ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ.

ΠΡΟΧΤΕΣ ΕΖΗΣΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΝΟΣ ΝΕΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΑΠΟ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΠΑΤΑΓΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ.ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ.ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΕΚ ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΠΟΙΟΤΗΤΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΥΤΕΡΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΤΩΝ "ΠΤΥΧΙΩΝ "ΤΟΥΣ.ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΣΕΧΙΑΣ-ΟΥΓΓΑΡΙΑΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΕΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΠΟΙΚΙΛΛΟΥΝ.(ΑΥΤΑ ΕΧΩ "ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ" 15 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ0

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΤΟΣΩΝ "ΓΙΑΤΡΩΝ"ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ Η ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΜΠΑΜΠΑΣ ΕΠΕΛΕΞΑΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ.

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΣΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΕΞΟΔΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕ ΓΙΑ ΕΞΙ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6,8,9,10 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ας δουμε την κατασταση σημερα που επισης κανεις δεν λεει.

1. Ειδικευομενοι με 70-80 ωρες την εβδομαδα!!! 8ωρο;;;;

2. 4000 οργανικες θεσεις απληρωτες στο ΕΣΥ

3. 600 (στις 6000)θεσεις ειδικοτητας ανα πασα στιγμη αδειες λογω του διμηνου που ακολουθει το αδειασμα καποιας θεσης..

4. 1ειδικευομενος /4 κλινες;; που πως ποτε γιατι..

5. Μειωση διαχρονικα των θεσεων για ειδικοτητα τα τελευταια 10 χρονια..

6. 1000000 μεταναστες και αναπτυξη τουρισμου καθως και γεωγραφικη κατασταση της ελλαδας, μεγαλοι ορεινοι ογκοι και 1000 νησια δεν μπορουν να θεσουν στατιστικες για την αναλογια των γιατρων οταν αυτοι συγκρινονται με χωρες επιπεδες..

αλλα για αυτα ουτε κουβεντα.. Το προβλημα ειναι οι εξετασεις και οι αποφοιτοι του εξωτερικου...

1. Υπάρχει κοινοτική οδηγία για το ζήτημα αυτό, έχει ενσωματωθεί και στο εθνικό δίκαιο. Δες εδώ: http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=7024

Δε φταίει ο ΣΑΙΕΠ που οι "συνδικαλιστές" του ΣΦΙΑ δεν το γνωρίζουν, ή κάνουν πως δεν το γνωρίζουν. Άλλοι συνδικαλιστές ιατροί έχουν ήδη προσφύγει στα δικαστήρια για να εφαρμοστεί το υποχρεωτικό ρεπό μετά από εφημερία.

2. Τι θέσεις εννοείς; Ιατρών; Ειδικευόμενων; Νοσηλευτών; Διοικητικών; Και σε ποιο σημείο θα βελτιώσουν αυτές οι θέσεις τις υπηρεσίες υγείας, όταν οι ελλείψεις είναι μεγάλες σε τεχνικό εξοπλισμό, και υπάρχει υποαπασχολούμενο προσωπικό γι' αυτό το λόγο; 9000 νοσηλευτές ήθελε να προσλάβει ο Κακλαμάνης, επομένως τα κενά είναι μάλλον μεγαλύτερα.

3. Συμφωνούμε (όχι στα νούμερα, είναι περισσότερες οι θέσεις ειδικευομένων) ότι η γραφειοκρατική αυτή καθυστέρηση είναι απαράδεκτη. Έχω υποσχεθεί ήδη να ανοίξω αναλυτικό τόπικ για το ποιος φταίει ακριβώς, καθώς κι εγώ διανύω το συγκεκριμένο χρόνο τώρα...

4. Σε ορισμένα νοσοκομεία είναι περισσότεροι οι ειδικευόμενοι από το 1:4. Πιστεύω δεν πρέπει να κολλάμε σε ένα τέτοιο νούμερο, καθώς είναι προφανές ότι σε ορισμένα νοσοκομεία και ειδικότητες οι ανάγκες ειναι μεγαλύτερες (λόγω πολλών επειγόντων -εξωτερικών ιατρείων και μικρής παραμονής στο νοσοκομείο) και σε άλλα μικρότερες. Μην ξεχνάμε επίσης το φαινόμενο των "πλασματικών" κλινών που εχουν κάποια νοσοκομεία, όπως και τη δυνατότητα περίθαλψης περισσότερων ασθενών από τη δυναμικότητα της κλινικής, με "δάνειο" από άλλες κλινικές (ιδίως στις παθολογικές ειδικότητες), που πρέπει να αυξηθούν οι θέσεις ειδικευομένων οπωσδήποτε.

5. Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Οι θέσεις αριθμητικά έχουν αυξηθεί.

6. Αυτή η καραμέλα πρέπει κάποια στιγμή να λιώσει. Οι υποστηρικτές τέτοιων απόψεων, εκτός του ότι μας θεωρούν ομφαλό της γης "η Ελλάδα είναι ειδική περίπτωση", προφανώς δεν έχουν ασχοληθεί καθόλου με τις υπηρεσίες υγείας και τη φροντίδα υγείας στην επαρχία ούτε με την κατανομή των ιατρών στην επικράτεια.

Για την (απίθανη) περίπτωση που κάποιος απ' αυτούς διαβάζει, σημειώνω ότι:

emarrightΚαι άλλες χώρες έχουν νησάκια και ορεινά χωριά που αποκλείονται το χειμώνα, όπως και μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των αστικών κέντρων.

emarrightΣτην περιφέρεια όλα τα "βαριά" περιστατικά διακομίζονται προς Αθήνα-Θεσσαλονίκη, είτε γιατί δεν υπάρχει ειδικός γιατρός είτε η ειδική υποδομή για τη αντιμετώπισή τους.

Δηλαδή τα τελευταία χρόνια που μειώνεται ο τουρισμός πρέπει να συνταξιοδοτήσουμε γιατρούς; Και το 1.000.000 μετανάστες (λιγότερο από 10% του πληθυσμού), και αν το δεχτούμε ως νούμερο, δεν κάνει τον απαιτούμενο αριθμό γιατρών διπλάσιο από τις άλλες χώρες.

:lol: Νομίζω ότι η σοβαρότητα της συζήτησης υπονομεύεται όταν αρχίσουν οι συνομιλητές να λένε μ@λ@κίες. Το ότι ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει είναι γεγονός, αυτό δεν περιλαμβάνει βέβαια και υποχρέωση των υπολοίπων να τον πάρουμε στα σοβαρά. Το ότι ανεχόμαστε και δεξιές απόψεις αποδεικνύεται από το ότι δε σε έχουμε κάνει ban ακόμα :lol::lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσο για την αποσυμφορηση της λιστας αναμονης σου εχω απαντησει usmeds, δεν φταιω εγω αν δεν το χεις δει.Οποτε σε παραπεμπω εδω..ΑΠΟΣΥΜΦΟΡΗΣΗ

Να δούμε τι "φταίει" και τι "προτείνεις" για τις αναμονές:

Η πραγματικότητα, πιο συγκεκριμένα:

    *      Με ρύθμιση του ’95 αυξήθηκε ο χρόνος ειδικότητας με αποτέλεσμα οι θέσεις να αποδεσμεύονται με πιο αργούς ρυθμούς.

    *      Με άλλη ρύθμιση το 2003 το αγροτικό κατέστη προαιρετικό ως προς τη λήψη ειδικότητας, οπότε τη χρονιά εκείνη δήλωσαν για ειδικότητα τρεις σειρές αποφοίτων.

    *      Νέα νοσοκομεία παραμένουν ελλιπή στη στελέχωση, τόσο σε ειδικευμένους όσο και σε ειδικευόμενους γιατρούς, αλλά και σε νοσηλευτικό προσωπικό.

    *      Καταστρατηγείται ο νόμος που προβλέπει αναλογία 1 ειδικευόμενος για 4 ασθενείς.

    *      Εντατικοποιείται όλο και περισσότερο η εργασία των ειδικευομένων, με αποτέλεσμα ένα άτομο να βγάζει δουλειά περισσοτέρων.

Μετάφραση:

1) Να μειωθεί ο χρόνος εκπαίδευσης των ειδικευομένων

2) Να ξαναγίνει υποχρεωτικό το αγροτικό, για να μοιράζεται η αναμονή στα τρία: αγροτικό-γενικό μέρος-ειδικό μέρος

3, 4, 5) Λιγότερη δουλειά - δουλειά για όλους

Τι μπορούμε να διεκδικήσουμε:

1- Άμεση στελέχωση του νοσοκομείου του Χαιδαρίου και των καινούριων νοσοκομείων της επαρχίας

2 - Επέκταση του αριθμού των κλινικών που δίνουν ειδικότητα και δυνατότητα τμηματικής άσκησης σε en block ειδικότητες

3 - Άμεση εφαρμογή του προεδρικού διατάγματος για μείωση του χρόνου εργασίας των ειδικευομένων σε 48 εβδομαδιαίως και του νόμου του ’83 που ορίζει την αναλογία 1 ειδικευόμενος ανά 4 κλίνες

Μετάφραση:

1 - Βρείτε λεφτά

2 - Δεν ξέρουμε ότι μπορεί να κάνει κάποιος τμηματική άσκηση και στις ειδικότητες ενιαίας τοποθέτησης, και το λέμε απροκάλυπτα γιατί ούτε οι υπόλοιποι φοιτητές μάλλον το ξέρουν

3 - Ζητάμε τα αυτονόητα

Συμφωνούμε φίλε μου. Πρέπει να διοριστούν κι άλλοι γιατροί στο ΕΣΥ, και να δίνουν όλες οι κλινικές όλων των επαρχιακών νοσοκομείων πλήρη ειδικότητα, γιατί μπορεί παντού να γίνει εκπαίδευση. Καλύτερα όμως δε θα ήταν να αρχίσουμε με το αίτημα να δίνουν όλα τα πανεπιστημιακά νοσοκομεία πλήρη ειδικότητα και στις επαρχιακές πόλεις σε όλες τις ειδικότητες;

Γιατί διαφωνείς με τις θέσεις ειδικότητας σε ιδιωτικά νοσοκομεία; Και να μιλήσουμε για "καθαρόαιμα" ιδιωτικά, όχι μόνο το Ντυνάν, το Παπαγεωργίου και το Ωνάσειο. Να πληρώνει ο ιδιώτης και να εποπτεύει το δημόσιο την εκπαίδευση.

Και τέλος, ποια είναι η θέση σου και της παράταξής σου για τις εφημερίες και το ενδεχόμενο κυλιόμενου ωραρίου στους γιατρούς (βάρδιες); Γιατί οι ήδη ειδικευόμενοι θέλουν να κάνουν πολλές εφημερίες για τα λεφτά και την εμπειρία, και κανείς δε θέλει βάρδιες (που κάποιοι λένε θα οδηγήσει σε πιο πολλές προσλήψεις κλπ κλπ κλπ). Εσύ τι νομίζεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΕΚ ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΠΟΙΟΤΗΤΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΥΤΕΡΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΤΩΝ "ΠΤΥΧΙΩΝ "ΤΟΥΣ.ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΣΕΧΙΑΣ-ΟΥΓΓΑΡΙΑΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΕΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΠΟΙΚΙΛΛΟΥΝ.(ΑΥΤΑ ΕΧΩ "ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ" 15 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ0

  ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΤΟΣΩΝ "ΓΙΑΤΡΩΝ"ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ Η ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΜΠΑΜΠΑΣ ΕΠΕΛΕΞΑΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ.

 

1. Για τους Ελλαδιτες τι εχεις να πεις........?

2. :rolleyes: Εμενα μου ειπε μια θεια μου να γινω γιατρος!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι πηγα στην νομαρχια τις προηγουμενες ημερες (κεντρική) και μου ειπανε οτι σε 3 μηνες θα ειναι ετοιμη η μηχανογραφηση, ηδη ανελαβε καποια εταιρεια (κοκκαλης?) την δουλεια. ΟΜΩΣ μου ειπανε οτι δεν προκειται να αλλαξει τιποτα στις αναμονες γιατι πολυ απλα θα ειναι μηχανογραφηση ΜΟΝΟ της νομαρχιας αυτης και οχι ολων της αττικης, οποτε παλι δεν μπορεις να τσεκαρεις διπλογραμμενους, διορισμοι αμεσοι κλπ εκτος αν μπουν στο συστημα (ΑΠΙΘΑΝΟ) και οι αλλες νομαρχιες.ΤΖΙΦΟΣ!!!Το μονο οτι θα μπορεις να τσεκαρεις ανα πασα στιγμη τι γινεται πριν απο σενα.

Αμην και ποτε!!!! Ελπιζω μονο να μην ειναι σαν το ....ξυστο. Να προσπαθουμε να μαντευουμε τι γινεται μπροστα απο εμας και αν ειμαστε τυχεροι να ισχυουν αυτα που θα γραφει η λιστα. Επισης επλιζω και οι συναδελφοι που περιμενουν μπροστα απο εμας να φιλοτιμηθουν (η να ερωτηθουν απο την νομαρχια κανα διμηνο πριν ανοιξει η θεση τους) αν θα παρουσιαστουν , ετσι ωστε να μην καθυστερουν τους υπολοιπους.

Παραδειγμα: Γυναικολογος που εχει ειδικευθει στην Αγγλια και τωρα ιδιωτευει στην Αθηνα και μαλιστα γραφει και στα Ιατρικα της Ελευθεροτυπιας

ειναι ακομα εγγεγαμμενος στη λιστα.Επισης αλλος ειδικευμενος στην Αγγλια που εχει ιατρειο στην Βασ.Σοφιας ειναι και αυτος στη λιστα για το Αλεξανδρα, κοκ.

Ημαρτον. Τι γινεται? Και οταν το λες στη Νομαρχια αυτοι κανουν τον Κινεζο. Μα η Νομαρχια ως υπηρεσια δεν το γνωριζει? Δεν λεμε να κανουν το Ντετεκτιβ να το βρουν αλλα τουλαχιστον να "γνωριζει η δεξια τι ποιει η αριστερα"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα επρεπε να υπηρχαν πειθαρχικες κυρώσεις απο τον ΙΣΑ για αυτους που δεν ξεγραφτηκαν απο λιστες και πανε εξωτερικό ή σε αλλη νομαρχια. Επειδη η μηχανογραφηση δεν βλεπω να λυνει το προβλημα με την αναμονη τουλαχιστον οσον αφορα τους διπλο και τους ξεγραμμενους πρεπει να σκεφτουμε και να προτεινουμε αλλον τροπο......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα επρεπε να υπηρχαν πειθαρχικες κυρώσεις απο τον ΙΣΑ για αυτους που δεν ξεγραφτηκαν απο λιστες και πανε εξωτερικό ή σε αλλη νομαρχια. Επειδη η μηχανογραφηση δεν βλεπω να λυνει το προβλημα με την αναμονη τουλαχιστον οσον αφορα τους διπλο και τους ξεγραμμενους πρεπει να σκεφτουμε και να προτεινουμε αλλον τροπο......

Συμφωνώ!

Πολλά θα έπρεπε να γίνουν αλλά στην Ελλάδα ζούμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

when they come for me i'll be sitting in my desk with a gun in my hand wearing a bulletproof vest...

Να ναι καλά οι catch22 και ο "εποικοδομητικός" σας διάλογος...

Άντε πάω για μπάνιο, από σεπτέμβρη, στις καίλες τις εξεταστικής θα ξαναρχίσω να χώνω...

(Βασικά αυτό το ποστ το έγραψα για να σας υπενθυμίσω την υπογραφή μου emdevilemiloveyou )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχει πολυ ενδαφερον το πως καποιοι σκεφτονται λες και διαχειριζονται τα οικονομικα της υγειας στο πως θα μειωσουν το κοστος και εχουν και πολλες απορίες..Ενδιαφερον επισης το πως περνουν σαν αντικειμενικο δεδομενο τις στατιστικες της WHO για τους γιατρους..

Ο Παγκόσμιος οργανισμός υγείας λέει βλακείες.Δίκιο έχει μόνο ο Μαρξ,ο Στάλιν και ο Τρότσκη.....Τι άλλο θα ακούσουμε....

Το πρόβλημα είναι ότι είσαι συνδικαλιστής,κάνεις πολιτική μέσα στη σχολή και δεν λες το όνομά σου.Δεν καταθέτεις απλά μια άποψη...Έχει διαφορά....

Ο Υπουργός Υγείας έχει κάνει πράγματα μόνο για το θεαθάναι μέχρι τώρα.Ο Υφυπουργός μάλλον δεν πρέπει να είναι ευχαριστημένος από την μέχρι τώρα απόδοσή του....Βλέπεις πόσο κοματικοί είναι κάποιοι?

Η κατάσταση στην ιατρική είναι πολύ δύσκολη για όλους.Οι λύσεις θα πρέπει να είναι ρεαλιστικές,τολμηρές και μακριά από κόματα και ιδεολογίες.Μου θυμίζεις την συμπαθέστατη Παπαρήγα μικρέ stap και είναι κακό για έναν νέο να έχει τόσες μα τόσες παρωπίδες.

Κάτι άλλο.Οι δημοκρατικές σου αρχές :D ,με βάση ποιά λογική σου επιτρέπουν να χαρακτηρίζεις και να κολλάς ταμπέλες σε απόψεις?

Όχι ban στον stp!!!!!!!!!!!!!

Είναι διασκεδαστικός!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχει πολυ ενδαφερον το πως καποιοι σκεφτονται λες και διαχειριζονται τα οικονομικα της υγειας στο πως θα μειωσουν το κοστος και εχουν και πολλες απορίες..Ενδιαφερον επισης το πως περνουν σαν αντικειμενικο δεδομενο τις στατιστικες της WHO για τους γιατρους..

Καποιοι λοιπον μας λενε οτι το να εχει μια χωρα πολλους γιατρους ειναι κακο..Και συμφωνουν και με τον ακαδημαικο κ. Ματσανιωτη..

Μιλανε για την αναμορφωση του ΕΣΥ χωρις να αναλυουν τις συνθηκες δημιουργιας του και ξεχνοντας ηθελημενα καθοτι και μελη της ΝΔ, την κατευθυνση που εχει δωσει σε αυτο το σημειο η κυβερνηση τους..Ενδεικτικα..

1.Συνδεση ιδιωτικου με δημοσιο τομεα

2.μισθωση κλινων μεθ απο το ντυναν και λοιπα ιδιωτικα.

3.ειδικοτητα απο ιδιωτικα, με μισθολογικο υπευθυνο το ιδιωτικο νοσοκομειο και αυτο να οριζει τους εργασιακους ορους..

4.μηχανοποιηση της ιατρικης πραξης με εισαγωγη guidelines για μειωση κοστους.

5,Υποστελεχωση ολων των περιφερειακων νοσοκομειων, να μην μιλησουμε για το αττικο, η την πολυκλινικη του ικα την μεταολυμπιακη..

κτλ κτλ υπαρχει και στο site του υπουργειου ακριβως ολη η πολιτικη...

Και ας δουμε την κατασταση σημερα που επισης κανεις δεν λεει.

1. Ειδικευομενοι με 70-80 ωρες την εβδομαδα!!! 8ωρο;;;;

2. 4000 οργανικες θεσεις απληρωτες στο ΕΣΥ

3. 600 (στις 6000)θεσεις ειδικοτητας ανα πασα στιγμη αδειες λογω του διμηνου που ακολουθει το αδειασμα καποιας θεσης..

4. 1ειδικευομενος /4 κλινες;; που πως ποτε γιατι..

5. Μειωση διαχρονικα των θεσεων για ειδικοτητα τα τελευταια 10 χρονια..

6. 1000000 μεταναστες και αναπτυξη τουρισμου καθως και γεωγραφικη κατασταση της ελλαδας, μεγαλοι ορεινοι ογκοι και 1000 νησια δεν μπορουν να θεσουν στατιστικες για την αναλογια των γιατρων οταν αυτοι συγκρινονται με χωρες επιπεδες..

αλλα για αυτα ουτε κουβεντα.. Το προβλημα ειναι οι εξετασεις και οι αποφοιτοι του εξωτερικου...

Τελος οι συνθηκες ενος φορουμ ειναι για ολους ιδιες, εκτος απο το συγκεκριμενο στο οποιο τα μελη του ΣΑΙΕπ, οσοι θελουν εξετασεις και γενικα οσοι εκπροσωπουν μια δεξια αποψη μπορουν να λενε οτι θελουνε..ΜΑΤΣΑΝΙΩΤΗΗΗΗΗΗ που σαι;;

ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΝΟΥΜΕΡΟ...ΟΙ ΓΡΑΦΙΚΟΙ ΑΚΡΟΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΕΙΨΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1000000 μεταναστες και αναπτυξη τουρισμου καθως και γεωγραφικη κατασταση της ελλαδας, μεγαλοι ορεινοι ογκοι και 1000 νησια δεν μπορουν να θεσουν στατιστικες για την αναλογια των γιατρων οταν αυτοι συγκρινονται με χωρες επιπεδες..

ένας γιατρός σε κάθε βραχονησίδα και τρεις γιατροί για κάθε γερμανίδα τουρίστρια (η οποία ως γνωστόν διψάει για σπέρμα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να πω....

Όταν καθόμαστε να συζητήσουμε λύσεις γιατί η κατάσταση δεν πάει άλλο,κάποιοι επιμένουν να βλέπουν φαντάσματα του παρελθόντος και να θέτουν τα πάντα σε απαρχαιωμένες αντιλήψεις,που σε πολλές περιπτώσεις κατέστρεψαν ολόκληρες χώρες....

Όσο τύποι σαν τον stap θα κάνουν πολιτική,δεν θα αλλάξει τίποτα...Προς το καλύτερο... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιά είναι απαρχαιωμένη αντίληψη;

Το να έχουμε υψηλού επιπέδου υπηρεσίες υγείας, προσβάσιμες απ'όλους άμεσα;

Το να δουλεύουν οι γιατροί μας με ανθρώπινα ωράρια, χωρίς να θέτουν σε κίνδυνο τις ζωές των ασθενών τους;

Το να έχουμε ελεύθερο χρόνο;

Το να καλύπτονται υγειονομικά ακόμα και οι μικρότερες περιοχές της χώρας;

Το να τίθεται σε προτεραιότητα ένα δημόσιο σύστημα υγείας;

Αυτές είναι οι "Απαρχαιωμένες πολιτικές που κατέστρεψαν ολόκληρες χώρες" που λέει ο κύριος Γκίζας.

Φτηνοί εντυπωσιασμοί, συνδικαλιστικού τύπου,

Στην Ελλάδα, για ένα πραγματικά δημόσιο σύστημα υγείας με πρωτοβάθμια περίθαλψη η έννοια υπερπληθωρισμός απλά δεν υφίσταται...

Προς τα εκεί πρέπει να κινηθούν οι διεκδικήσεις μας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιά είναι απαρχαιωμένη αντίληψη;

Το να έχουμε υψηλού επιπέδου υπηρεσίες υγείας, προσβάσιμες απ'όλους άμεσα;

Το να δουλεύουν οι γιατροί μας με ανθρώπινα ωράρια, χωρίς να θέτουν σε κίνδυνο τις ζωές των ασθενών τους;

Το να έχουμε ελεύθερο χρόνο;

Το να καλύπτονται υγειονομικά ακόμα και οι μικρότερες περιοχές της χώρας;

Το να τίθεται σε προτεραιότητα ένα δημόσιο σύστημα υγείας;

Αυτές είναι οι "Απαρχαιωμένες πολιτικές που κατέστρεψαν ολόκληρες χώρες" που λέει ο κύριος Γκίζας.

Φτηνοί εντυπωσιασμοί, συνδικαλιστικού τύπου,

Στην Ελλάδα, για ένα πραγματικά δημόσιο σύστημα υγείας με πρωτοβάθμια περίθαλψη η έννοια υπερπληθωρισμός απλά δεν υφίσταται...

Προς τα εκεί πρέπει να κινηθούν οι διεκδικήσεις μας....

Ναι, απαρχαιωμένη αντίληψη είναι το να "καλύπτουμε" υγειονομικά και τις μικρότερες περιοχές της χώρας με ανειδίκευτους ιατρούς και "ειδικευμένους" που αναγκαστικά βαράνε μύγες και όταν τύχει, μια στο τόσο, το περιστατικό το διακομίζουν στην Αθήνα.

Απαρχαιωμένη πολιτική είναι η πρωτοβάθμια περίθαλψη με γενικούς γιατρούς να γράφουν τα ψυχοφάρμακα και τα φασόν με το τσουβάλι, για να κερδιζουν οι φαρμακευτικές από την "υψηλού επιπέδου" υγεία.

Απαρχαιωμένη πολιτική είναι ένα δημόσιο σύστημα υγείας που στηρίζεται στο φακελάκι, στους ασθενείς-πελατάκια και τους (σχεδόν προκλητικά) χαμηλόμισθους ιατρούς που παίρνουν μαύρα από παντού για να το ανέχονται.

Και φτηνοί εντυπωσιασμοί συνδικαλιστικού τύπου είναι όλα αυτά που λένε για την πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας άνθρωποι που δεν την έχουν ζήσει ούτε μια μέρα και φαντάζονται στον ιδεατό τους κόσμο περιφερειακά νοσοκομεία να χειρουργούν αποκολλήσεις αμφιβληστροειδούς, χολοστεατώματα και καρκίνους παγκρέατος και να κάνουν διάγνωση/θεραπεία σε λευχαιμίες και νόσους Wilson...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ελλάδα, για ένα πραγματικά δημόσιο σύστημα υγείας με πρωτοβάθμια περίθαλψη η έννοια υπερπληθωρισμός απλά δεν υφίσταται...

Πολύ ενδιαφέρον...

Πιστεύει κανείς ότι το ΕΣΥ είναι δημόσιο και τσάμπα για όλους?Και ότι ο καθένας έχει την περίθαλψη που του αξίζει?

Αν προσέξατε,η μόνη σοβαρή αλλαγή που θα γίνει,είναι αυτή στο σύστημα προμηθειών.Και αυτό για οικονομικούς λόγους,μπας και σταματήσουν όλοι αυτοί που στο όνομα της δημόσιας περίθαλψης και της προάσπισης της υγείας των άλλων δεν σταμάτησαν τόσα χρόνια να πέρνουν μίζες,ακόμα και για το κολόχαρτο που έμπαινε στα νοσοκομεία...

Ένα ιδιωτικό σύστημα υγείας,για όλους,θα λειτουργούσε ενάντια στο λαό?Μάλλον πληρώνουμε περισσότερα τώρα σε όλους αυτούς τους πατερούληδες του λαού που μένουν στην Εκάλη...

Την πρωτοβάθμια περίθαλψη πως την εννοείς δηλαδή για να καταλάβω.

Δηλαδή το κάθε χωριό θα πρέπει να έχει το νευροχειρουργό του....? :lol:

Η είναι λύση οι γενικοί γιατροί(???????).Στην Αγγλία έχουν άλλη αποστολή από αυτή που έχουν εδώ.Όποιος τα ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει.Και μιας και μιλάμε για αυτό το έκτρωμα των γενικών γιατρών,έχω μια απορία.Αλήθεια,όλοι αυτοί που θα δουλέψουν ως γενικοί γιατροί?Γιατί στο κέντρο υγείας Βύρωνα,χωρά μόνο ο πρώην μεγαλοεαακίτης και νυν διανοούμενος της αριστεράς κ. Μαργιόλης.Με διασυνδέσεις και στα 2 μεγάλα κόματα.Οι κυβερνήσεις αλλάζουν,αυτός διευθυντής της πιο μεγάλης φούσκας...Αλήθεια ποιός θα πει σε όλα αυτά τα παιδιά που κάνουν γενική ιατρική ότι δεν θα βρουν να δουλέψουν?Γιατί ιατρείο είναι παράτολμο να ανοίξουν.

Το να έχουμε υψηλού επιπέδου υπηρεσίες υγείας, προσβάσιμες απ'όλους άμεσα;

Το να δουλεύουν οι γιατροί μας με ανθρώπινα ωράρια, χωρίς να θέτουν σε κίνδυνο τις ζωές των ασθενών τους;

Το να έχουμε ελεύθερο χρόνο;

Το να καλύπτονται υγειονομικά ακόμα και οι μικρότερες περιοχές της χώρας;

Το να τίθεται σε προτεραιότητα ένα δημόσιο σύστημα υγείας;

Όλα αυτά τα θέλουμε όλοι.Για μας που θα δουλεύουμε,αλλά και γιατον κοσμάκι.

Αλλά η πραγματικότητα δεν έχει καμία σχέση με την προσέγγιση της Παπαρήγας και του συμπαθέστατου νεόπλουτου Αλαβάνου(χρηματηστήριο..... :splaaaats: ).Το σύστημα της Κούβας είναι αποτυχημένο,χωνεύτετο και ελάτε να συζητήσουμε μετά....

Στην Ελλάδα, για ένα πραγματικά δημόσιο σύστημα υγείας με πρωτοβάθμια περίθαλψη η έννοια υπερπληθωρισμός απλά δεν υφίσταται...

Για να καταλάβεις την έννοια του υπερπληθωρισμού,θα πρέπει πρώτα

1.Να ξέρεις λίγα μαθηματικά

2.Να ξανασκεφτείς εκεί προς το τέλος της Ιατρικής,γιατι με την εμπειρία του 1ου έτους μόνο, μασημένη τροφή και ονειροπολήσεις μας πουλάς...

3.Λίγα χρόνια πριν φτάσεις τα 30 και με το πτυχίο και μόνο να ανακαλύπτεις ότι δεν μπορείς να βγάλεις λεφτά,δεν μπορείς να κάνεις ειδικότητα και ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΧΕΔΙΑΣΕΙΣ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ

Δεν υποτιμώ κανένα,σου λείπουν όμως οι εμπειρίες

Πραγματικό δημόσιο σύστημα

Πραγματικός κομουνισμός

Η αληθινή εφαρμογή του Μαρξ

Αλήθεια τι έχετε ανακαλύψει εσείς οι αληθινοί κομουνισταράδες της Ελλάδας που οι άλλοι που τα λούστικαν τόσα χρόνια δεν είχαν?Μήπως ήταν βλάκες και εσείς έξυπνοι?

Και αλήθεια,μόνο εσείς κόπτεστε για το καλό της κοινωνίας?Οι άλλοι όχι?

Και κάτι άλλο...

STAP,Η ΕΠΑΝΑΣΤΣΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕ.ΔΕΝ ΣΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ...? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Οσο για την αποσυμφορηση της λιστας αναμονης σου εχω απαντησει usmeds, δεν φταιω εγω αν δεν το χεις δει.Οποτε σε παραπεμπω εδω..ΑΠΟΣΥΜΦΟΡΗΣΗ

Αν πρόσεχες και εσύ θα έβλεπες πως έχω απαντήσει στο link σου

(εδώ)

Επαναλαμβάνω:

Οι προτάσεις που υπάρχουν σε αυτό το κείμενο προϋποθέτουν κονδύλια τα οποία δεν είναι άμεσα διαθέσιμα. Το κείμενο δεν λέει πού θα βρεθούν τα χρήματα να γίνουν όλα αυτά τα καλά. Αν είναι να περιμένουμε μέχρι το 2050 όπου θα γίνει η «πραγματική σύγκλιση», για να βελτιωθούν οι αναμονές, καταλαβαίνεις πως είναι δώρον-άδωρον

Επίσης προτείνει την αύξηση των θέσεων ειδίκευσης, πράγμα που θα οδηγήσει εκ των πραγμάτων σε μείωση της εμπειρίας του ειδικευόμενου. Το κείμενο δεν λέει που θα βρεθούν οι επιπλέον ασθενείς για όλους αυτούς τους γιατρούς. (Εισαγωγή από την Κίνα; )

Το να έχει μια χώρα όσους γιατρούς χρειάζεται δεν είναι κακό.

Το να έχει όμως μια χώρα πολλούς γιατρούς αμφίβολου ποιότητας είναι επικίνδυνο.

Ειδικά όταν με το ισχύον σύστημα διώχνει προς το εξωτερικό τους καλύτερους γιατρούς που βγάζει.

Είναι επίσης επικίνδυνο να πρέπει να πηγαίνει κάθε Έλληνας στον γιατρό μια φορά τον μήνα μόνο και μόνο για να επιβιώσει το σύστημα υγείας.

Το κείμενο δεν λέει τίποτα για αυτές τις αλήθειες.

Περιμένω να ακούσω την άποψή σου

(ή την άποψη αυτών που σκέπτονται για εσένα και συνέταξαν αυτήν την πρόταση-ευχέλαιο...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απόψε χάζευα στο site και πήγε το μάτι μου στα παρακάτω:

Παραδειγμα: Γυναικολογος που εχει ειδικευθει στην Αγγλια και τωρα ιδιωτευει στην Αθηνα και μαλιστα γραφει και στα Ιατρικα της Ελευθεροτυπιας

ειναι ακομα εγγεγαμμενος στη λιστα.

θα επρεπε να υπηρχαν πειθαρχικες κυρώσεις απο τον ΙΣΑ για αυτους που δεν ξεγραφτηκαν απο λιστες και πανε εξωτερικό ή σε αλλη νομαρχια. Επειδη η μηχανογραφηση δεν βλεπω να λυνει το προβλημα με την αναμονη τουλαχιστον οσον αφορα τους διπλο και τους ξεγραμμενους πρεπει να σκεφτουμε και να προτεινουμε αλλον τροπο......
Συμφωνώ!

Πολλά θα έπρεπε να γίνουν αλλά στην Ελλάδα ζούμε...

 

Μια απορία βρε παιδιά.

Αυτό είναι το πρόβλημα;

Αντί να κοιτάτε πως είναι δυνατόν στην Ελλάδα του 2005, κάποιος,

να πάρει πτυχίο...

να βγει έξω...

να τελειώσει ειδικότητα...

να γυρίσει πίσω...

και να αρχίσει να γράφει και στην Ελευθεροτυπία...

χωρίς να έχει έρθει ακόμα η σειρά του να διοριστεί στην θέση ειδικότητας,

κοιτάτε γιατί δεν ξεγράφτηκε αυτός ο κάποιος από την λίστα;

Τόσο πολύ πιστεύτε πως είναι η καθυστέρηση που προκαλούν αυτές οι μεμονωμένες περιπτώσεις; (1-2 μήνες το πολύ).

Στην θέση σας θα στεναχωριόμουν περισσότερο για τα χρόνια που σας τρώει ο κάθε άσχετος που έτυχε να βρίσκεται πριν από εσάς στην λίστα και εκπαιδεύεται εις βάρος σας και εις βάρος του Ελληνικού λαού.

(Πάλι καλά που δεν γράφτηκα σε καμιά λίστα και εγώ γιατί θα τα είχατε και με εμένα.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.