Jump to content

Έτσι γίνεται η δήλωση για ειδικότητα στη Νομαρχία


bromptonista

Recommended Posts

Επειδή ο πρώτος που δηλώνει μπαίνει πρώτος στη λίστα αναμονής για ειδικότητα, μπήκαν όλοι αυτοί στην ουρά από την προηγούμενη μέρα.

Δηλαδή αν έλεγε η νομαρχεία: «Κάθε μέρα το πρωί που ανοίγουμε όσοι έρχονται να εξυπηρετηθούν και περιμένουν ήδη έξω από την πόρτα θα πάρουν χαρτάκι με αριθμό προτεραιότητας με κλήρωση» θα ήταν άσχημα;

Λύσεις ορθολογικές που δεν ταλαιπωρούν τον πολίτη πάντα υπάρχουν.

Το πρόβλημα είναι ποιος ενδιαφέρεται να τις εφαρμόσει.

Τότε όμως δεν θα συμφωνούσαν οι ενδιαφερόμενοι. «Εγώ είμαι εδώ από τότε που μπήκε ο γιος μου στην Ιατρική και περιμένω θα μου φας την θέση εσύ που ήρθες σήμερα;»

ΥΓ. Επειδή πολλά έχουν γραφτεί για το κόστος της μηχανοργάνωσης της λίστας.

Πείτε και σε εμένα τον αδαή τι παραπάνω χρειάζεται από το να έχει η κάθε νομαρχεία ένα πι-σι συνδεδεμένο με το ιντερνέτ και να δημοσιεύει τις λίστες για το κάθε νοσοκομείο;

Και μην βγει κανείς και μου πει «η εταιρία προσωπικών δεδομένων δεν επιτρέπει την δημοσίευση της λίστας». Οι λίστες αυτές περιέχουν τα ονόματα ανθρώπων που θέλουν να λάβουν μια θέση του ΔΗΜΟΣΙΟΥ. Συνεπώς ΟΛΟΙ έχουν δικαίωμα να ξέρουν ποιοι θα παίρνουν μισθό από τους φόρους μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 250
  • Created
  • Last Reply
Πείτε και σε εμένα τον αδαή τι παραπάνω χρειάζεται από το να έχει η κάθε νομαρχεία ένα πι-σι συνδεδεμένο με το ιντερνέτ και να δημοσιεύει τις λίστες για το κάθε νοσοκομείο;

1. Δημόσιο υπάλληλο που να ξέρει να χειρίζεται PC και internet.

2. Ατομα που να ενδιαφέρονται να αλλάξουν τον ρημαδοτόπο τούτο

3. Σκεπτόμενα άτομα που δεν ακούνε "κάποιος, κάπου άνοιξε μια λιστα" και το μόνο που σκέφτονται είναι "κάτσε να γράψω και εγώ το ονοματάκι μου κάπου, να έχω μια σειρά το 2020 για παθολογία".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ουρές που λες εσύ ioan δεν είναι πιστεύω το ίδιο πράγμα: απλά μαζεύεται ο κόσμος αφού ανοίξει ή λίγο πριν ανοίξει μια υπηρεσία και περιμένει για μια αίτηση. Δεν έχει σημασία ποιος θα μπει πρώτος.

Δυστυχώς παρά την πλήρη απουσία πρακτικής αξίας, έχει σημασία το ποιός θα είναι πρώτος... ίσως στο μυαλό των όσων περιμένουν.

Δεν ξέρω πως να στο πώ καλύτερα... είναι ουρές όμοιες με αυτές της φωτογραφίας, με πολιτισμένο χάος και αθλιότητα, δίχως όμως το ίδιο πρακτικό κέρδος στο ποιός θα μπεί πρώτος και ποιός δεύτερος, για το λόγο αυτό ακόμη πιό ανυπόφορες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[Off Topic]

@usmed

Σου ξεφεύγουν πληροφορίες για την ειδικότητα που κάνεις, χωρίς να το θέλεις :P:lol:

emardown

Είμαι πάνω από πενταετία στις ΗΠΑ και δεν έχω περιμένει ΠΟΤΕ μου σε «ουρά».
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είναι ουρές όμοιες με αυτές της φωτογραφίας, με πολιτισμένο χάος και αθλιότητα, δίχως όμως το ίδιο πρακτικό κέρδος στο ποιός θα μπεί πρώτος και ποιός δεύτερος, για το λόγο αυτό ακόμη πιό ανυπόφορες.

Εδώ η αθλιότητα έχει πρακτικό όφελος γιαυτό δεν είναι απλώς ανυπόφορη αλλά απαράδεκτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή πολλά έχουν γραφτεί για το κόστος της μηχανοργάνωσης της λίστας.

Πείτε και σε εμένα τον αδαή τι παραπάνω χρειάζεται από το να έχει η κάθε νομαρχεία ένα πι-σι συνδεδεμένο με το ιντερνέτ και να δημοσιεύει τις λίστες για το κάθε νοσοκομείο;

Και μην βγει κανείς και μου πει «η εταιρία προσωπικών δεδομένων δεν επιτρέπει την δημοσίευση της λίστας». Οι λίστες αυτές περιέχουν τα ονόματα ανθρώπων που θέλουν να λάβουν μια θέση του ΔΗΜΟΣΙΟΥ. Συνεπώς ΟΛΟΙ έχουν δικαίωμα να ξέρουν ποιοι θα παίρνουν μισθό από τους φόρους μας...

Οι υπεράριθμοι θα φαίνονται εύκολα.

Οι καπαρωμένες θέσεις θα φαίνονται εύκολα.

Οι κενές θέσεις θα πρέπει να καλύπτονται γρήγορα.

Δε θα πωλείται η ίδια εξυπηρέτηση από νομαρχιακούς υπαλλήλους όπως τώρα (του τύπου, θα σου κάνω χάρη να μάθεις πριν από άλλους κλπ).

Κόστος για υπολογιστή και εκπαίδευση προσωπικού... κόστος για δημοσίευση on line... (παρά το γεγονός πως το e government είναι μελλοντική υποχρέωση).

Σταδιακή μετακίνηση των λιστών στο Υγείας αντί για τις αποκεντρωμένες νομαρχίες.

Νομαρχία με ι δες και το http://www.nomarxia.gr/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή, από τον Σεπτέμβριο θα γίνεται το ίδιο έξω από το Ερρ. Ντυνάν;

Καλο αυτό! :lol::lol::P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή πριν μερικούς μήνες ήμουν στην ίδια,αλλά μικρότερη ουρά,καταλαβαίνω απόλυτα όλους αυτούς που που έτρεξαν σαν τρελοί να πιάσουν θέση έξω από την τζαμαρία.Και καλά έκαναν.

Αναρωτιέμαι,αν έχει σκεφτεί κάποιος πόσοι γιατροί έκαναν φέτος δήλωση ειδικότητας στις νομαρχίες του Ελληνιστάν.Άραγε να ξεπεράσαμε τους 1000?Και πόσοι από αυτούς ήταν χωρίς πανελλήνιες?

Η θλιβερή εικόνα στη νομαρχία δεν είναι για σύγκριση με το εξωτερικό.

Εκεί αν δεν κάνεις για γιατρός,απλά δεν γίνεσαι γιατρός.Εκεί προσέχουν ως κόρη οφθαλμού τους αποφοίτους τους,με κάθε τρόπο.Και μιλάμε για προστασία από το επίσημο κράτος.Βλέπε Γαλλία

Εδώ τις τύχες μας διαχειρίζονται κάθε λογής αχρείοι υπάλληλοι της νομαρχίας και του υπουργείου και πολιτικοί που μας βλέπουν ως προβατάκια.

Βάζω στοίχημα πως και του χρόνου τα ίδια θα γίνονται... emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκεί αν δεν κάνεις για γιατρός,απλά δεν γίνεσαι γιατρός.Εκεί προσέχουν ως κόρη οφθαλμού τους αποφοίτους τους,με κάθε τρόπο.Και μιλάμε για προστασία από το επίσημο κράτος.

Μάλλον δεν έχεις ζήσει ποτέ έξω από την Ελλάδα για να πετάς κοινοτυπίες όπως αυτές.

Γαλλία, Ιταλία και Αγγλία --> γίνεσαι γιατρός ακόμη κι αν δεν κάνεις (αρκεί να έχεις πατέρα ή μάνα πανεπιστημιακό ή μεγαλογιατρό)

Γαλλία, Ιταλία και Αγγλία --> οι απόφοιτοι κάθε σχολής (όχι μόνο ιατρικής) παραπονιούνται για μιά συνεχή απουσία σεβασμού και ενδιαφέροντος προς τα άτομά τους, με αποτέλεσμα να υποαπασχολούνται και να μην κερδίζουν αρκετά για τις σπουδές τους, χωρίς καμία επίσημα προστασία από το κράτος.

Μάλιστα, έχουν και οι τρείς τους περίφημους λαϊκιστές (Λεπέν, lega nord και old brit) ακροδεξιού τύπου που λένε τις ίδιες σαχλαμάρες... αλλού είναι καλύτερα, αυτά γίνονται μόνο εδώ κλπ κλπ κλπ

Τίποτα καινούργιο που να ξεφεύγει από τη λογική τηλεοπτικής καφετέριας pleaaaaaasssseee!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω...Δεν έχω ζήσει κάτι παρόμοιο και ούτε θέλω να το ζήσω σε 3-4 χρόνια που θα τελειώσω..Το μόνο που πονάει είναι το οικονομικό.Οπότε σε ενα ΙΔΑΝΙΚΟ(πράγμα που δε θα γίνει ποτέ..) κράτος θα έπρεπε όσο περιμένεις για ειδικότητα να πληρώνεσαι απ'το δημόσιο έστω έναν μικρό μισθό!!!Δηλαδή,εσύ ήσουν εντάξει και τελείωσες στην ώρα σου+όλα αυτα τα χρόνια που 'σκίστηκες' για να μπεις και να τελειώσεις μια τέτοια σχολή!!Ε,λοιπόν,ώρα είναι το κράτος να σε εκτιμήσει,αφού δεν είσαι ΑΝΕΡΓΟΣ,αλλά εν αναμονή στο δημόσιο!!

Άμα ψηφιστεί ποτέ κάτι τέτοιο(σε 200-300 χρόνια),τότε θα παψουν και οι ουρές..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Κοίτα, όταν ακουστεί έστω και ψίθυρος για εξετάσεις κουβαλιέται το επόμενο δευτερόλεπτο ολόκληρος ο ΣΦΙΑ στο υπουργείο τρέμοντας και "απαιτώντας" δηλ, παρακαλώντας να μην μπούνε εξετάσεις. Αποτέλεσμα; οι έλληνες φοιτητές ξεφτιλίζονται και κανείς δεν τούς υπολογίζει και... ξεκωλωθείτε στην ουρά, γιατράρες μου, για μια θεσούλα κάαααποτε, και βουλώστε το.

αν...ΑΝ... ο ΣΦΙΑ πήγαινε και έλεγε: "εξετάσεις, κύριοι; εξετάσεις όσες θέλετε, αλλά θα μάς εξασφαλίσετε αυτά και κείνα τα αδιάβλητα κριτήρια..." τότε κανείς "υπουργάκος" δεν θα τολμούσε να κοροϊδεύει κάτω από τα μουστάκια του και, φυσικά, τότε (ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ) θα μπορούσε ο ΣΦΙΑ να πει (δηλ, να απαιτήσει) να προηγούνται οι απόφοιτοι τών ελληνικών σχολών.

Αλλά για να απαιτήσεις κάτι τέτοιο χρειάζονται όρχεις που δεν διαθέτει όποιος τρέμει τις εξετάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρωτιέμαι,αν έχει σκεφτεί κάποιος πόσοι γιατροί έκαναν φέτος δήλωση ειδικότητας στις νομαρχίες του Ελληνιστάν.Άραγε να ξεπεράσαμε τους 1000?Και πόσοι από αυτούς ήταν χωρίς πανελλήνιες?

Η θλιβερή εικόνα στη νομαρχία δεν είναι για σύγκριση με το εξωτερικό.

Εκεί αν δεν κάνεις για γιατρός,απλά δεν γίνεσαι γιατρός.Εκεί προσέχουν ως κόρη οφθαλμού τους αποφοίτους τους,με κάθε τρόπο.Και μιλάμε για προστασία από το επίσημο κράτος.Βλέπε Γαλλία

δεν ξερω για γαλλια αλλα στις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες σε καμια περιπτωση δεν συμβαινει αυτο που λες. Και οσον αφορα την Γαλλια αποτι θυμαμαι μεχρι και απεργια κανανε οι ιατροι και μεταφερθηκανε λογω της εντονης πολιτικης κοροιδιας. Το να γινεις ιατρος αν κανεις ακουγεται το λιγοτερο παραμυθενιο και εξωπραγματικο. Ατομα που ειναι αστερια μενουν απ'εξω επειδη τους εβαλε καποιος στο ματι ή δεν εχουν καποιο βυσμα και ατομα παντελως αχρηστα τελειωνουν με αριστα και πιανουν ειδικοτητα επειδη ειχαν καλη σχεση με τον πρυτανη. Ημουν ιταλια χρονια και μονο αξιοκρατια δεν υπαρχει. Αν ξερεις εναν καρδιναλιο εισαι το απολυτο αφεντικο δεν πα να μην σκαμπαζεις τιποτα. Και δηλαδη πιστευεις οτι στην ελλαδα γινονται ιατροι μονο αυτοι που κανουν?Ποσοι παναξια περασανε τις πανελληνιες και μετα αντε γυρευε?Δυστυχως σε καμια χωρα δεν υπαρχει αξιοκρατια. απλα οι καλυτεροι ξεχωριζουν πολλα χρονια μετα. Και αυτο πλεον ειναι πολυ σχετικο, βλεπε παν/μιακους που μπαινουν λογω υπουργων κλπ. Και μιλας για προστασια απο το κρατος.Αυτο αν ειναι πρωτακουστο. Αγγλια αν εισαι ξενος σε κοιτανε με μισο ματι μεχρι να αποδειξεις οτι δεν εισαι τενεκες. Ιταλια δεν σε υπολογιζουν καν.Μου φαινεται πολυ ομορφο στην Γαλλια που αναφερεις να ειναι ο ιατρος κατι το ιερο που το προστατευουν. Λες τελος οτι ποσοι δηλωσαν χωρις να δωσουν πανελληνιες. Μα θα ηταν πρωτακουστο να επιτρεπεις να κανουν ειδικοτητα μονο οσοι ελληνες μπηκαν σε ελληνικο παν/μιο. Οποτε και ολες οι ευρωπαικες χωρες να κλειδωθουν και να γινει το ελα να δεις. Δεν ξερω για ανατολικη ευρωπη γι'άυτο και δεν εκφερω γνωμη, ειμαι σιγουρος ομως οτι και με κολπα καποιοι περασανε μαθηματα και αλλοι παναξια και με ιδρωτα πηραν το πτυχιο τους. Το τροπαρι ανατολικη ευρωπη χρηματισμος πιστευω οτι εχει πλεον ληξει. Εγω σου ειπα ιταλια ημουν και αυτο γιατι σκεφτομουν οτι δεν αξιζε η ανατολικη ευρωπη. Μπορει ομως τελικα να μην ηταν ετσι. Και εμεις δωσαμε εξετασεις πανιταλικες ΜΑΖΙ με τους ιταλους και πηραμε θεσεις απο αυτους και καθηγητες μας βριζανε που αφηναμε απ'εξω τους συμπατριωτες τους, αλλα δεν βγηκε ο υπουργος να κλεισει τις θεσεις και να πει οι ελληνες δεν ερχονται ή δινουν με αλλες εξετασεις. Ολοι μαζι ιδια θεματα, ιδιες θεσεις, οι πρωτοι 300 σε βαθμολογια μεσα οι αλλοι οξω...Οταν ομως θες πολυ να σπουδασεις ιατρικη, στην ελλαδα οι θεσεις ειναι λιγες και πρεπει να δωσεις 1 2 3 φορες για να μπεις, γιατι να μην φυγεις εξω που μονο στην πολη μου πχ ειχε 2 παν.μια και 600 θεσεις σε συνολο?Ας ειχανε πιο πολλες θεσεις ή παν/μια στην ελλαδα να δεις πως θα στρωνανε καπως τα πραγματα. Και πιστευεις οτι τις λιστες αν θελουν δεν τις καταργουν?Αλλα καλα ειπε καποιος εδω μεσα οι αγροφυλακες μας μαρανανε αντι να κανουν προσληψεις στην υγεια που τοσα νοσοκομεια υπολειτουργουν..ή ας εβαζαν εξετασεις αλλα με ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ και οχι με τις @@ριες του στυλ αναθεωρηση δεν επιτρεπετε, προσωπικη συνεντευξη, αναπτυξη θεματων...που ακουστηκε..ολη η ευρωπη δουλευει με συστημα πολλαπλων επιλογων, αντε να μην εισαι αντικειμενικος εκει. Εχεις σκεφτει ποτε γιατι στις μετεγγραφες δουλευει ετσι το συστημα?Ρωτα τι γινεται με τις ενστασεις μεσω Επικρατειας, χρηματισμους δικηγορων κλπ κλπ..το παιχνιδι ειναι τεραστιο για να μπουν αξιοκρατικες εξετασεις :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Λίγο ηττοπαθείς οι θέσεις σου (χωρίς να είναι παράλογες). Παρόμοια συνέβαιναν και στον τομέα δασκάλων/καθηγητών α'/β'-βάθμιας εκπαιδευσης αλλά και εξετάσεις μπήκανε και περιζήτητες είναι οι σχολές και τα συμφεροντάκια/βύσματα φάγανε τον πούλο (όχι εντελώς βέβαια, αυτό είναι μια άλλη ιστορία πολύ διδακτική) και τα ντουβάρια μένουν έξω (ενώ πρώτα δίδασκαν στην τάξη!!) και κανείς δεν ζητάει σήμερα επιστροφή στο καθεστώς τής επετηρίδας.

Συμπέρασμα: το παιχνίδι σήμερα δίνει πόντους στο αίτημα: εξετάσεις για ειδικότητα!

παραταξούλες και πολιτικάντηδες που θα το προωθούσαν θα έβλεπαν ψήφους, αλλά βλέπεις είναι κοντόθωροι - και θα την πληρώσουν :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΗΤΑΝ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΡΡΑΚΩΘΕΙ Η ΟΣΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΝΕΟ ΓΙΑΤΡΟ.ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2003 ΔΗΛΩΣΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΓΙΑ ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥ 06 ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 06 ΓΙΑΤΙ ΑΡΓΟΥΝ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΘΑ ΚΑΝΕΙ 12ΜΗΝΟ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΕΝΝΙΑΜΗΝΟ.ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΕΜΕΝΑ ΜΑΡΤΙΟ? ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΤΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ...

ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΑΚΟΥΩ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ...ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΧΤΕΣΙΝΟ ΧΑΛΙ :splaaaats: ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΥΡΙΕ ΥΠΟΥΡΓΕ ΝΑ ΔΙΩΞΑΤΕ ΤΑ ΡΑΝΤΖΑ ΜΕΡΙΚΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΣΤΕ Ο ΠΛΕΟΝ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΑΛΛΑ Ο ΝΕΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΚΙΑΧΤΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟΕΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΥ ΚΛΩΤΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΠΑΤΣΟΥ....ΚΑΙ ΟΙ ΕΥΘΥΝΕΣ ΒΑΡΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΚΑΤΟΧΟΥΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΕΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Για να σού δείξω πως με συνθήματα δουλειά δε γίνεται (μπουχτίσαμε πια) θα σου πω:

Μηχανοργάνωση made in Greece;;;;;;; Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε;;;;;

Στην Ελλάδα ευκολότερα στήνονται αδιάβλητες εξετάσεις παρά μηχανοργάνωση!!!!!

emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαντάζομαι θα μας εξηγήσεις αναλυτικά σε τι θα βοηθήσει ακριβώς η μηχανοργάνωση της λίστας.

Ελπίζω να μην εννοείς να βάλουν οι υπάλληλοι της νομαρχίας αντί για τα τεφτέρια ένα PC μπροστά τους και οι νέοι απόφοιτοι ιατρικής να συνεχίσουν να περιμένουν κατά τον τρόπο που περίμεναν τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε τί θα βοηθήσει η μηχανοργάνωση της λίστας; Ενδεικτικά μόνο αναφέρω:

1. Διορισμός αμέσως μόλις ελευθερωθεί η θέση και όχι 2-6 μήνες μετά. Υπόψη, μιλάμε για 2-6 μήνες για τον κάθε ειδικευόμενο. Πολλαπλασίασε αν θέλεις με τον αριθμό των ειδικευομένων ανα την επικράτεια και με όλες τις επόμενες σειρές ειδικευομένων και θα δείς.

2. Εντοπισμός όσων έχουν ήδη τίτλο ειδικότητας από το εξωτερικό (και εργάζονται στην Ελλάδα) και δεν έκαναν τον κόπο να διαγραφούν από τη λίστα.

3. Εντοπισμός των 2πλο και 3πλο εγγραφών!

4. Ευκολότερος εντοπισμός των αιτήσεων με ελλειπή δικαιολογητικά. Υπήρξε άτομο που κατέθεσε αίτηση χωρίς να'χει αναγνώριση δικατσά. Ευτυχώς μετετέθη το βύσμα που είχε και ο νέος υπάλληλος είχε το φιλότιμο να κάνει έναν έλεγχο στις αιτήσεις.

5. Με την ηλεκτρονική δημοσιοποίηση της λίστας θα είναι δυσκολότερο να μπεί κάποιος "σφήνα" στη λίστα. Άρα σαφής περιορισμός των βυσματικών εγγραφών!

Υπάρχει αντίρρηση ότι τα παραπάνω εκτοξεύουν την αναμονή ακόμα ψηλότερα ;

Γνωρίζεις, υποθέτω, ότι παλαιότερα τα στοιχεία για τα αγροτικά τηρούνταν σε μπακαλόχαρτα με αποτέλεσμα κάποιοι να οργιάζουν. Κρατούσαν αγροτικά και τα έβαζαν στην προκύρηξη όταν ήταν έτοιμο το "δικο μας" παιδί, αύξαναν πλασματικά τα μόρια για να πάρει το "παιδί" καλό αγροτικό, κλπ.

Από τη στιγμή που οι προκυρήξεις και τα ονόματα όλων όσων δήλωσαν αγροτικό είναι πλέον δημόσια, τέτοια φαινόμενα έχουν περιοριστεί στο ελάχιστο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή για την Αγγλία γνωρίζουν οι περισσότεροι,θα αναφερθώ στη Γερμανία και τηΓαλλία.

Στη Γερμανία όλες οι θέσεις ειδικότητας δημοσιεύονται και ο καθένας μπορεί να κάνει αίτηση και να περάσει από συνέντευξη.Στις πανεπιστημιακές κλινικές,το 99% των ειδικευομένων είναι απόφοιτοι Γερμανικών Ιατρικών Σχολών,ανεξάρτητα από την εθνικότητα.Απλά πρέπει να έχεις κάνει τις σπουδές σου στη Γερμανία για να μπορέσεις να συνεχίσεις σε μια Πανεπιστημιακή κλινική την ειδικότητα.Εφόσον βέβαια έχεις ακαδημαϊκές φιλοδοξίες.Το υπόλοιπο 1% είναι κάτι το εξαιρετικό από άλλες χώρες.Στα δημόσια νοσοκομία καταφεύγουν οι υπόλοιποι που θέλουν έναν καλύτερο μισθό,ή τους ενδιαφέρει απλά η κλινική ιατρική και όχι η συνεχής παραγωγή εργασιών.Και εκεί βέβαια,ο απόλυτος άρχων είναι ο διευθυντής της κλινικής.Αυτός θα αποφασίσει για την πρόσληψή σου,θα καθορίσει το μισθό σου και θα σου επιτρέψει να δώσεις εξετάσεις για την λήψη της ειδικότητας,εφόσον είσςαι έτοιμος.Αν όχι δεν έχει κανένα πρόβλημα να σε αφήσει ειδικευόμενο για κάποια χρόνια ακόμα.Γιατί αυτό?Διότι οι πολλαπλές αποτυχίες στις εξετάσεις βαραίνουν αποκλειστικά και μόνο τον διευθυντή,ο οποίος κινδυνεύει με μείωση της χρηματοδότησης της κλινικής ή ακόμα και απόλυση.Το τελευταίο,σε περίπτωση που η κλινική θυμίσει Ελλάδα.Να πω ότι κανένας νόμος δεν βάζει σε προτεραιότητα τους αποφοίτους της Γερμανάς σε σχέση με τους ξένους.Ούτε ρατσιστικό είναι.Απλά να σπουδάσεις Ιατρική στη Γερμανία...

Στη Γαλλία υπάρχουν περίπου 2000 θέσεις.Οι 1900 είναι για τους αποφοίτους των γαλλικών ιατρικών σχολών.Οι υπόλοιπες για αλλοδαπούς,κατόπιν εξετάσεων.Οι άθρωποι πραγματικά επενδύουν στους αποφοίτους τους και οικονομικά και επιστημονικά.

Αγαπητέ ioan βλέπεις καμία ομοιότητα με το μπάχαλο που επικρατεί εδώ?Οι γνωριμίες παίζουν παντού ρόλο,αλλά όχι όπως εδώ.Και επειδή έχεις ζήσει σε ξένη χώρα,πόσοι ξένοι πήγαν να σπουδάσουν ιατρική στη Βουλγαρία και τη Ρουμανία σε σχέση με τους Έλληνες?Η νοοτροπία αφού θα σπουδάσω έξω,δεν κάνω ιατρική για να βγάλω και λεφτά,έχω την αίσθηση ότι δεν υπάρχει πουθενά σε τέτοιο βαθμό όπως εδώ...

Για να γίνω και πιο κατανοητός, η λογική της προστασίας έγκειται στη λογική που υπαγορεύει την προστασία της επένδυσης από το κράτος.Αφού ήσουν άξιος να σπουδάσεις ιατρική και ξόδεψα ένα σωρό λεφτά ως κράτος για να το κάνεις,σε βοηθώ να γίνεις ένας ειδικευμένος γιατρός που θα προσφέρει υψηλές υπηρεσίες στο κοινωνικό σύνολο.

Dr.Fuck εσύ και κάποιοι άλλοι που μπορεί πραγματικά να αδικηθήκατε από το ελληνικό σύστημα εξετάσεων,δεν ανήκεται στη συγκεκριμένη νοοτροπία που περιγράφω.Η επιλογή μιας ευρωπαϊκής χώρας και η συμμετοχή σε εξετάσεις δεν έχουν καμία σχέση με το ανατολικοευρωπαϊκό τσουνάμι που έχει πλήξει τη χώρα μας τα τελευταία χρόνια.Είναι όμως άδικο,οι Έλληνες απόφοιτοι να πετιούνται στα σκουπίδια.

Όσο για τον Υπουργό,ασχόληθηκε περισσότερο με την δημόσια εικόνα του και κινήσεις εντυπωσισμού,παρά με τα ουσιστικά προβλήματα του χώρου.Πριν μήνες που θα έπρεπε να πάρει θέση για τις αναγνωρίσεις πτυχίων από την Τσεχία και την Ουγγαρία έκανε τον Πόντιο Πιλάτο και είδαμε τι έγινε με το Ν.Σ.Κ.

Η υιοθέτηση της εικόνας του Πινγκι και του Μπρέιν,γνωστού καρτούν, από την ηγεσία του Υπουργείου και η συνειδητή πολιτική επιλογή με τα καθρεφτάκια για τους ιθαγενείς νέους γιατρούς,είναι εξοργιστική.

emband

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

,πόσοι ξένοι πήγαν να σπουδάσουν ιατρική στη Βουλγαρία και τη Ρουμανία σε σχέση με τους Έλληνες?Η νοοτροπία αφού θα σπουδάσω έξω,δεν κάνω ιατρική για να βγάλω και λεφτά,έχω την αίσθηση ότι δεν υπάρχει πουθενά σε τέτοιο βαθμό όπως εδώ...

Dr.Fuck εσύ και κάποιοι άλλοι που μπορεί πραγματικά να αδικηθήκατε από το ελληνικό σύστημα εξετάσεων,δεν ανήκεται στη συγκεκριμένη νοοτροπία που περιγράφω.Η επιλογή μιας ευρωπαϊκής χώρας και η συμμετοχή σε εξετάσεις δεν έχουν καμία σχέση με το ανατολικοευρωπαϊκό τσουνάμι που έχει πλήξει τη χώρα μας τα τελευταία χρόνια.Είναι όμως άδικο,οι Έλληνες απόφοιτοι να πετιούνται στα σκουπίδια.

Όσο για τον Υπουργό,ασχόληθηκε περισσότερο με την δημόσια εικόνα του και κινήσεις εντυπωσισμού,παρά με τα ουσιστικά προβλήματα του χώρου.Πριν μήνες που θα έπρεπε να πάρει θέση για τις αναγνωρίσεις πτυχίων από την Τσεχία και την Ουγγαρία έκανε τον Πόντιο Πιλάτο και είδαμε τι έγινε με το Ν.Σ.Κ.

emband

Κατ'αρχας σε απαντηση προηγουμενου φιλου δεν ειμαι ηττοπαθεις απλα θα ελεγα παθών με ολο το τρελοκομειο της Ελλαδος και τα 2012 κλπ οποτε μαλλον βλεπω πλεον τα πραγματα οχι πεσιμιστικα αλλα πιστευω ρεαλιστικα. Σπανιοτατα σε αυτον τον τοπο μια αλλαγη εγινε για καλο ειδικα στο χωρο της υγείας. θεληση υπήρξε αλλα στην πράξη καπου χαλαγε το παραμυθι.

Οσον αφορά αυτα που λες, κατ'αρχάς στην ευρώπη δεν υπάρχει φυγη προς την ανατολικη ευρώπη γιατι μεν σε μιερικες χώρες υπαρχουν παρα πολλες θέσεις στα παν/μια αφετέρου σε μερικές αλλες υπάρχει ελλειψη ενδιαφέροντος να σπουδασουν ιατρική ειδικά λόγω χρημάτων (βλεπε Αγγλια). Στην ελλαδα αφενος οι θέσεις ειναι λίγες (σε σχεση παντοτε με την ζητηση) αφετερου οπως λες και εσύ επικρατεί η τάση να γινω ιατρος να βγαλω λεφτα, να αποκτησω κυρος, να ... κι'ολας καμια πιτσιρικα:) Αν δεν σε πηζει και το αιμα στα χειρουργεια τοτε εισαι οκ και βουρ για εξωτερικό. Συμφωνω αλλα αυτη την φυγη (και οτι συνεπαγεται σε συναλλαγμα κλπ) θα μπορουσε μερικώς το κρατος να την μειώσει.

Για το τσουναμι που λες θα συμφωνησω απλα αυτο που ειπα σε αλλο ποστ ειναι οτι δεν θελω να εκμηδενισω ολους αυτους που προερχονται απο ανατολικη ευρωπη καποιοι πραγματικα μοχθησαν και δεν πρεπει να τους παιρνει η μπαλα επειδη καποιοι περασαν τα μαθηματα με χρηματα, σεξ κοκ. Και δεν μιλαω αυθαιρετα καθοτι αρκετοι φιλοι μου σπουδασανε ανατολικη ευρώπη και μου εχουν πει τρελες ιστοριες. Δεν νοιωθω οτι με εφαγε το συστημα γιατι εφοσον καποιος αλλος πηρε την θεση σημαινει οτι δεν ασχοληθηκα οσο επρεπε, μαγκια του ώντας 99% αξιοκρατικό το συστημα. Ομως απο την στιγμή που και εγω σπουδασα ιδια σχολη, εξετασεις και μαλιστα προφορικές σε ολα τα μαθήματα, γραπτες στην εισαγωγη κοκ ειναι φυσικο ότι απαιτώ τα ιδια δικαιώματα με εναν ελληνα απόφοιτο και οχι να με κοιτανε ρατσιστικα στα νοσοκομεία οι ειδικευόμενοι.

Για τον υπουργο ουδεν σχολιο στο ο πιο πετυχημενος. Με 2 χρόνια διακυβέρνηση αυτό που τον έκαψε ειναι ο κώδικας δεοντολογίας?Ρε εδώ πεινάμε, κανουμε αλλα επαγγέλματα, φευγουμε έξω για ειδικότητα, δερνόμαστε για να παρουμε πρώτο χαρτάκι και τον εκαψαν αυτά τα θέματα?Απλα το πολιτικό κόστος πιστεύω ειναι μεγάλο για να πιάσει την ζεστη πατατα να την κόψει. Μαλλον λέει να την κανει με ελαφρά πηδηματάκια πριν το μπαμ οπως ολοι τους. Δυστυχως φοβάμαι οτι ολα αυτα που τραβαμε θα μας βγουν οταν με το καλό τελειώσουμε και πιασουμε μια θέση στο δημοσιο. Αποθημένα που θα τα πληρώσει ο κοσμάκης..και αντε να του εξηήσεις γιατι εχεις αγριεμένο μάτι στα 40 σου που πρωτοδιορίζεσαι :antegeia:

εξετάσεις ναι ναι ναι αλλα με συστημα πολλαπλων επιλογών, διορθωση αυτοματα απο υπολογστές και απολυτο δικαίωμα ελεγχου και αναθεώρησης του γραπτού. Ιταλικό συστημα για εισαγωγή στα παν/μια (γιατι για ειδικότητα τα οργια στην ιταλια...). Και επιλογή καταταξης μετα την βαθμολογία ώστε να εχεις την δυνατότητα αν θες να μπεις και κολοπετινίτσα, αν δεν θες σε εξι μηνες ή του χρόνου πάλι.Αν δεν δω τετοια συστήματα ψηφίζω δαγκωτό λίστες!!!!Καλλιο πεντε και στο χερι......(κυριολεχτικά 5 χρονια αναμονη :lol: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  Και εμεις δωσαμε εξετασεις πανιταλικες ΜΑΖΙ με τους ιταλους και πηραμε θεσεις απο αυτους και καθηγητες μας βριζανε που αφηναμε απ'εξω τους συμπατριωτες τους, αλλα δεν βγηκε ο υπουργος να κλεισει τις θεσεις και να πει οι ελληνες δεν ερχονται ή δινουν με αλλες εξετασεις. Ολοι μαζι ιδια θεματα, ιδιες θεσεις, οι πρωτοι 300 σε βαθμολογια μεσα οι αλλοι οξω...

Πες τα ρε φιλε.......Παθω(ς) ειμαι και γω και ξερω.. emconfused Να συμπληρωσω ομως οτι στην ιταλια αρκετες ειδικοτητες, των οποιων η αναμονη ειναι απαγορευτικη στην ελλαδα , μενουν σε μερικα νοσοκομεια με ελλιπες προσωπικο...Συγκεκριμενα οι χειρουργικες ειδικοτητες τα τελευταια χρονια εχουν πεσει κατακορυφα σε ζητηση και μαλιστα διενεργειται γκαλοπ αυτη τη στιγμη στα δυο πανεπιστημιακα νοσοκομεια της πολης που σπουδασα στους ειδικευομενους των υπολοιπων ειδικοτητων ωστε να εντοπιστουν οι λογοι που απωθουν τους νεους ιατρους απο το να ακολουθησουν τη γενικη χειρουργικη και οχι μονο...Καμμια σχεση με ελλαδα ετσί?? emcolgate ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΠΑ ΝΑ ΓΑΜΗ.....ΘΕΙ Η ΙΤΑΛΙΑ ΚΑΙ ΟΛΗ Η ΑΝΑΠΤΥΓΜΕΝΗ ΕΥΡΩΠΗ.....ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΡΕΕΕΕ....... emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:( Αυτή η χώρα κύριοι μας αξίζει. Ας τη λουστούμε.

Σαραντο, φιλικα εντελως θελω να σου πω οτι οπως ειπε και ο ιοαν ψιλοιδια σκατα ειναι και η κατασταση σε αρκετες χωρες της κωλοευρωπης....Ειμαι ΥΠΕΡ των εξετασεων.....Ομως μαθετε ολοι οσοι δεν εχετε βγει εξωτερικο οτι ο βαθμος προπαγανδας που ασκουν τα ΜΜΕ σε αυτες τις χωρες δεν αφηνει το ντοπιο πληθυσμο να μαθει την εκταση των προβληματων του οπως στην ελλαδα...Θελω να ξεφυγω απο το θεμα φερνωντας ενα ταπεινο και απλοικο παραδειγμα...Εδω και περιπου ενα μηνα που γυρισα ελλαδα απο ιταλια γουσταρω πολυ να βλεπω ειδησεις στα ελληνικα καναλια....Λοιπον,πρηζουν κανονικοτατα τα @@ μας με το οτι εχουμε π.χ. τον πιο ακριβο καφε στην ευρωπη...ΚΑΙ ερωτω.....Εχετε πιει καφε σε ενα συνηθισμενο μπαρ στην ιταλια????? Εκτος του οτι ειναι ελαχιστα πιο φθηνος ....το μαγαζι.....το σερβις.....οι καρεκλες που θα κατσεις....ο κοσμος που συχναζει σ'αυτο το μπαρ,ο τυπος ή τυπισσα που θα στον σερβιρει ειναι επιεικως ελεεινοι! Απαγορευεται το καπνισμα δια ροπαλου....Δεν υπαρχει μουσικη σε κανενα απο αυτα τα υποτυπωδη καφενεια με την απαραδεκτη διακοσμηση και τις τηγανητες πατατες που μπορει να εχει παραγγειλει ο διπλα σου και παρολαυτα ο τουριστας αλλα και ο ιταλος καυχιουνται οτι βγαινουν στο μπαρ αυτο και το θεωρουν απιστευτο ''καλτ''....Κινδυνευοντας να θεωρηθω ''λαικος'' παρεθεσα αυτο το παραδειγμα ωστε να κατανοηθει τι σχεση υπαρχει στο εξωτερικο μεταξυ πραγματικοτητας και αντιληψης αυτης απο τους πολιτες της......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή για να καταλάβω τώρα,η κακή κατάσταση των μπαρ της Ιταλίας είναι το αντικείμενο της κουβέντας μας...Δεν υποτιμώ την χώρα στην οποία ζω,απλά ορισμένες νοοτροπίες με ενοχλούν.Αυτοί που σπούδασαν Ιατρική στην Ελλάδα θα πρέπει να την τελειώσουν και στην Ελλάδα.Η προηγούμενη διατύπωση και λογική είναι και δίκαιη.Όπως γίνεται και στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης.Γερμανία,Γαλλία κλπ.

Δηλαδή κάποιοι δεν κάνουν ειδικότητα στην Ιταλία,γιατί η ποιότητα των μπάρ είναι κακή?

Βρίσκουμε χίλιους τρόπους να κάνουμε ιατρική και μετά γυρνάμε στο Ελληνιστάν για να περιμένουμε στις λίστες και να ξυνόμαστε,επειδή υπάρχει ακόμα επετηρίδα εδώ?

Μου θυμίζετε κάποιοι από εσάς την σπουδαία καριέρα του Γεωργάτου στην Ιταλία...Έφυγε για να απολαμβάνει τον φραπέ του στο λιμάνι emeleos

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ

ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarupemarup

ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΟΥΜΕ.ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΧΙΛΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΠΙΣΩ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΙΤΕ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΕΤΟΣ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΡΩΔΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΕΙΤΕ ΜΕΤΑ ΤΑ ΕΞΙ ΧΡΟΝΙΑ....ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΜΕ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ....

ΥΓ: ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΓΕΩΡΓΑΤΟ ΤΙ ΤΟ ΗΘΕΛΕΣ??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαραντο, φιλικα εντελως θελω να σου πω οτι οπως ειπε και ο ιοαν ψιλοιδια σκατα ειναι και η κατασταση σε αρκετες χωρες της κωλοευρωπης....

Μα είναι δυνατόν να έχετε βγει και έξω και να μην μπορείτε να ξεκολλήσετε το μυαλό σας; Ένα πράγμα δε γίνεται ΠΟΥΘΕΝΑ στον κόσμο, και αυτό να ποδοπατείται ο κόσμος σε μια ουρά αναμονής για να ΠΡΟΛΑΒΕΙ να δηλώσει για μια ειδικότητα που θα ξεκινήσει (ίσως) σε 5 χρόνια.

Πείτε μου μια χώρα που να γίνεται αυτό εκτός της Ελλάδας. ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ. Ξεχάστε τις εξετάσεις, ξεχάστε την αξιοκρατία. Εμένα ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ στην προκείμενη περίπτωση οι εξετάσεις, όπως είπα και παραπάνω - έχουμε χωριστό θέμα που τις συζητάμε. Εδώ μιλάμε για μια ουρά από την προηγούμενη μέρα το πρωί, που σχηματίζεται από νέους γιατρούς για να δηλώσουν θέση, γιατί είναι όποιος προλάβει πρόλαβε να έχει ΠΕΝΤΕ και όχι ΠΕΝΤΕΜΙΣΗ χρόνια αναμονή.

@dina-p: Θα απαντήσω αύριο με χωριστό θέμα για το ζήτημα μηχανοργάνωσης - αναμονής μετά την κένωση της θέσης κλπ κλπ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.