Jump to content

Οικογενειακή παράδοση;


ioan

Έχετε συγγενείς γιατρούς;  

83 members have voted

  1. 1. Έχετε συγγενείς γιατρούς;

    • Έχω. Συνεχίζω το δρόμο.
      17
    • Δεν έχω. Ανοίγω το δρόμο.
      63
    • Δε θέλω να απαντήσω.
      3


Recommended Posts

Φυσικά και δεν μου ακούγεται «ιατρική οικογένεια στις πλάτες μας» καλύτερο. Μα καλά πλάκα μου κάνεις; Θα διορθώσεις ένα άσχημο μ'ένα άλλο;

Γιατί πρέπει να δώσεις αυτήν την αρνητική χροιά «έχω πλάτες» στην επιστημονική σου δημοσκόπηση δεν το καταλαβαίνω; Αν ήθελες να κάνεις σοβαρό poll θα έπρεπε να κάνεις την ερώτηση με σαφή και καθαρό (μη προκλητικό!) τρόπο;

Έχετε συγγενείς στον ιατρικό χώρο;

-ΝΑΙ

-ΟΧΙ

-ΔΕΝ ΘΕΛΩ Ν'ΑΠΑΝΤΗΣΩ

και θα τελείωνε εκεί. Ούτε για clan χρειαζόταν να μιλήσεις, ούτε για φατριές, ούτε για πλάτες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Last Reply

Mα δεν είναι κανένας Mανιάτης να πεί τα δικά του στο θέμα... ???

Τα κλαν της Μάνης έχτιζαν και τους πύργους για να είναι μαζί η οικογένεια.

Οι ΜΑΥΡΟΛΥΚΟΙ (εκδ.Εστία) είναι μιά ιστορία ενός μανιάτικου κλαν. Όλο το γενεαλογικό δένδρο μέχρι το τέλος τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν... πες μου ποιά έκφραση θεωρείς καλύτερη, να τη γράψω με bold και capital στο πρώτο post ως εξήγηση προς αποφυγή προβλήματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://en.wikipedia.org/wiki/Clan

A clan is a group of people united by kinship and descent, which is defined by perceived descent from a common ancestor ............ κλπ. κλπ.

κλπ κλπ.

Apart from these different traditions of kinship, further conceptual confusion arises from colloquial usages of the term. In post-Soviet countries for example it is quite common to speak of clans referring to informal networks within the economic and political sphere. This usage reflects the assumption that their members act towards each other in a particularly close and mutually supportive way approximating the solidarity among kinsmen.

Να τα γράφεις όλα. -_-

Όπως βλέπεις, ο όρος μπορεί να πάρει colloquial usages με περίεργες σημασίες.

Ο όρος clan είναι σωστός όπως τον χρησιμοποιεί ο ioan

Οι όροι σκέτοι πολλές φορές βγάζουν διαφορετικό νόημα απ'ό,τι με τα συμφραζόμενα. Και όπως το χρησιμοποίησε ο ioan έβγαζε παρανομίες.

Κι ο Καραγκιόζης σκέτος, αγαθός είναι. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκεφτόμου κάτι όπως:

ΙΑΤΡΙΚΟ ΚΛΑΝ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ/ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ. ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΝΟΛΟ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΚΟΙΝΟΥΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥΣ ΔΕΣΜΟΥΣ.

ΟΠΟΥ ΙΑΤΡΙΚΟ ΚΛΑΝ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΟ 3RD, ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΕΚΦΡΑΣΗ ... οπότε και γράφω αυτό που νομίζεις, αναφέροντας by prof Wizard στην έκφραση.

Αν το θεωρείς ΟΚ, πες μου, για να πάμε παρακάτω επιτέλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν... πες μου ποιά έκφραση θεωρείς καλύτερη, να τη γράψω με bold και capital στο πρώτο post ως εξήγηση προς αποφυγή προβλήματος.

Στείλε PM στον Sovereign και αν το κρίνει θα σου αλλάξει αυτός, όχι μόνο το πρώτο post αλλά και την ερώτηση στο poll.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφεσορα

Ο όρος clan είναι σωστός όπως τον χρησιμοποιεί ο ioan

Να προσέχεις τι διαβάζεις και να μην ακολουθείς παρελκυστική τακτική για να αποπροσανατολίζεις :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στείλε PM στον Sovereign και αν το κρίνει θα σου αλλάξει αυτός, όχι μόνο το πρώτο post αλλά και την ερώτηση στο poll.

Θα προτιμούσα να μείνει στο title γιατί εξηγεί τουλάχιστον τις 3 σελίδες posts που ακολούθησαν.

Η definition από wiki λέει ξεκάθαρα πως δε χρησιμοποίησα λάθος ή με κακές προθέσεις τον ορισμό κλαν. Εξηγεί γιατί παρεξηγείται εύκολα...

Είμαι πρόθυμος να κάνω edit στο πρώτο μου post.

Πες μου τί όρο θέλεις όμως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι όπως βγαίνει απ'τα συμφραζόμενα (πλάτες, υπόλοιπη συζήτηση). Υπάρχουν καλύτεροι όροι (συνώνυμα) για το ίδιο θέμα.

Πες μου ένα συνώνυμο... εμένα δε μου έρχεται κάτι στο μυαλό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η wikipedia εξηγεί ξεκάθαρα πως ο όρος παίρνει διαφορετικές σημασίες όταν χρησιμοποιείται έξω απ'τα όριά του. Στην Ελλάδα δεν είχαμε ποτέ clan (δεν είμαι απ΄τη Μάνη) οπότε ήδη χρησιμοποιώντας μεταφορικά τη λέξη υποπίπτει σε colloquial usage.

Επίσης εκ των υστέρων παραδέχτηκες (με το ύφος σου) ότι στο μυαλό σου είχες ακριβώς τα παραπάνω που είπαμε (βόλεμα, πλάτες, κονέ, παρανομίες) στο μυαλό σου όταν έκανες τη χρήση του όρου, αποδεικνύοντας τον κομπλεξισμό της επιλογής σου.

Το να διορθώσεις το πρώτο post δε μου φτάνει, όταν ο τίτλος του poll είναι προκλητικός. Όσο για τα υπόλοιπα posts 3 σελίδες μην ανησυχείς, θα πάνε στο "Άντε Γειά" ή στο ΧΥΤΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η wikipedia εξηγεί ξεκάθαρα πως ο όρος παίρνει διαφορετικές σημασίες όταν χρησιμοποιείται έξω απ'τα όριά του. Στην Ελλάδα δεν είχαμε ποτέ clan (δεν είμαι απ?τη Μάνη) οπότε ήδη χρησιμοποιώντας μεταφορικά τη λέξη υποπίπτει σε colloquial usage.

Επίσης εκ των υστέρων παραδέχτηκες (με το ύφος σου) ότι στο μυαλό σου είχες ακριβώς τα παραπάνω που είπαμε (βόλεμα, πλάτες, κονέ, παρανομίες) στο μυαλό σου όταν έκανες τη χρήση του όρου, αποδεικνύοντας τον κομπλεξισμό της επιλογής σου.

Το να διορθώσεις το πρώτο post δε μου φτάνει, όταν ο τίτλος του poll είναι προκλητικός. Όσο για τα υπόλοιπα posts 3 σελίδες μην ανησυχείς, θα πάνε στο "Άντε Γειά" ή στο ΧΥΤΑ.

Δε βρίσκεις καλύτερη έκφραση;

Η λέξη clan έχει ορισμό ξεκάθαρο. Είναι αυτός (ο πρώτος) που ανέφερες εσύ από wiki. Δεν είχες ξεκάθαρη γνώση αυτού. Η πλάκα είναι πως επιμένεις. Προσπαθώ να βρώ μιά λύση στα προβλήματα που εσύ δημιούργησες, με ηρεμία και ακολουθώντας μια μέση οδό. Μοιάζει να μη σε ενδιαφέρει...

Νομίζω πως σε ενοχλεί αυτό το poll γενικά. Αν δεν έχεις κάτι να κρύψεις, τί φοβάσαι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φοβάμαι; Τί να φοβηθώ; Αφού έχω πλάτες ρεεε, το "clan". :P

stars19-%20Kim-%20Highlander.jpg

H λέξη clan έχει ορισμό ξεκάθαρο όταν χρησιμοποιείται με την αρχική της σημασία. Η οικογένειά μου ποτέ δεν ήταν σε "clan", τουλάχιστον τα τελευταία 100-150 χρόνια που μπορώ να ακολουθήσω την κοινωνική οργάνωση των προγόνων μου. Eπίσης είμαι 2ης γενιάς ιατρός, όχι 14ης. Και μάλιστα ασήμαντης δημόσιας δύναμης.

Επίσης, δεν θα κουραστώ να το επαναλαμβάνω, πως εκ των υστέρων παραδέχτηκες ότι η χρήση του όρου δεν ήταν τυχαία καθότι για σένα clan = βόλεμα. Το φώναξες κιόλας! :P

emarup αυτό ήταν η πέτρα του σκανδάλου. Όταν διορθωθεί θα κλείσει κι η υπόθεση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω πως σε ενοχλεί αυτό το poll γενικά. Αν δεν έχεις κάτι να κρύψεις, τί φοβάσαι;

Συμφωνώ πως ο προφέσσορας το έχει ξεσκίσει - παρατραβήξει λίγο έως πολύ....

Αλλά και εσύ βρε Ιοαν. .... δηλαδή σαν τι να έχει να κρύψει και πως θα μπορούσε να αποκαλυφθεί μέσω αυτού του τόπικ......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@prof Wizard

Όταν δεν έχεις κάτι να πεις επί της ουσίας, κάνεις προσωπικές επιθέσεις ή γελοιοποιείς.

Δε φέρεσαι σωστά και βλάπτεις μονο τις ίδιες τις απόψεις σου και το βάρος που έχουν.

Μετά από τόσα όσα έγραψα είσαι λάθος αν νομίζεις πως χρησιμοποίησα τον όρο clan με την έννοια που έχεις στο μυαλό σου.

Δεν έδωσες όμως και άλλη έκφραση συνώνυμο. Άρα τί θέλεις... να κλείσει το poll για να μη σε ενοχλεί;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω όμως πως ο prof Wizard τα κατάφερε στο σκοπό του. Έσπρωξε την ουσία σε αρνητικές έννοιες. Το θέμα είναι άλλο όμως κσι πιό βασικό.

Αν είναι τόσο εύκολο να προκαλέσει αντιδράσεις ένα poll απλό σε ένα forum, τότε τί να κάνουμε... να μην αντιμετωπισθεί; Nα το έχουμε στους metropolitan legends;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε wizard κουράσοφ με το θέμα...παραδέξου ότι έχεις άδικο...ο όρος δεν χρησιμοποιήθηκε για να προσβάλλει τα παιδιά των γιατρών. Στην τελική εμένα πολύ πετυχημένο μου φαίνεται και χιουμοριστικό...come on! Ξεκόλλα...σε όλα τα θέματα κάνεις σαματά για ασημαντότητες.

Με κάθε καλή διάθεση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά, θα τελειώσει κάπου σύντομα αυτή η clan-ο-συζήτηση; embored

Υ.Γ. Για μένα, κακώς άλλαξε το τόπικ...Δλδ αν δε μου αρέσει η φατσούλα που βάζει κάποιος, θα κάνω συζήτηση 6 σελίδων μέχρι να βαρεθεί τη ζαλούρα και να την αλλάξει; Δλδ :splaaaats: και emeleos μαζί... emnysta

Υ.Γ2. Και για να πάρω και θέση, ο όρος clan δεν έχει αυστηρά αρνητική χροιά, παρά μόνο από αυτούς που έχουν την μύγα...Δλδ να μην ξαναμιλήσω σε ένα φίλο μου που έχει clan στο Counterstrike; :wacko: Καλά μου λέγανε ότι ήτανε αλήτης... :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H συζήτηση ξέφυγε σε προσωπικό επίπεδο όταν πήρα την απάντηση απ'τον ioan. Αν στο αρχικό μου post (την ένσταση για τον όρο "clan") ο ioanis είχε απαντήσει με ευγένεια και μετριοφροσύνη υπερασπίζοντας την επιλογή του όρου του, δεν θα το είχαμε τραβήξει τρεις σελίδες τώρα.

Αλλά αντί απλά να παραδεχτεί την ατυχή του επιλογή, προτίμησε να επιβεβαιώσει το "μου-τα-φταίνε-όλα" σύνδρομο που τον διακατέχει και με εξίσωσε με βολεμμένο ιατρό (εμμέσως πλην σαφώς) σίγουρης θέσης αλλά και παράνομης δραστηριότητας.

Σταμάτα λοιπόν, ιωάν, να φιλοσοφείς και να πιστεύεις ότι έκανες δα τη μέγιστη επιστημονική δημοσκόπηση. Πέρα απ'την προσωπική σου περιέργεια ευχαρίστησες τον κομπλεξισμό σου, αμή τι άλλο, σχετικά με τα παιδιά ιατρών.

@Doctor7, τα clan στο Internet είναι άλλη μια, διαφορετική, έννοια που μπορεί να πάρει η λέξη. Όσο για τη «μύγα», έγραψα παραπάνω γιατί ΔΕΝ είναι μύγα στην περίπτωσή μου τουλάχιστον.

@notbad, ο όρος χρησιμοποιήθηκε για να προσβάλει παιδιά. Το απέδειξε με τις θέσεις του ο ioan αμέσως μετά. ιατροί συγγενείς = clan = βολεμένος? Ας είμαστε λίγο σοβαροί... κάθε περίπτωση εξετάζεται διαφορετικά, τις άκρες που έχει ο Καλοκαιρινός ή ο εκάστοτε πανεπιστημιακός/μεγαλοϊατρός ούτε κατά διάνοια δεν τις έχει η οικογένειά μου, γι'αυτό είναι αστείο αν μπαίνουμε όλοι στο ίδιο καζάνι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mα δεν ξέρεις να απαντήσεις χωρίς να προσβάλεις;

Aπό όλα όσα έγραψα, αν το συμπέρασμα που βγάζεις είναι αυτό, τότε τί να σου πώ... Έχασες το χρόνο σου που με διάβασες.

Μα καλά, γιατί τελειώνεις πετώντας το μπαλάκι στουε πανεπιστημιακούς; Γιατί δεν παραδέχεσαι πως κατάλαβες λάθος τον όρο clan; Γιατί μου κάνεις προσωπικές επιθέσεις, ακόμα και όταν προσπάθησα να βρεθεί μια λύση στο δικό σου πρόβλημα;

Περιμένω ακόμα το συνώνυμο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπαινω μετα απο 20 ωρες και βρισκω 6 σελιδες και ΟΛΑ με τον Προφ!!!!! emeleosemeleosemeleos

Λοιπον εγω στη θεση σου ioan δε θ'αλλαζα τον ορο μονο και μονο για να τη σπασω στον Προφ :lol: Δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να αλλαξεις τον τιτλο....επειδη το'πε εκεινος;Ειναι γνωστο πια στο φορουμ οτι ο Προφ θελει να εχει παντα την τελευταια κουβεντα ειτε εχει λαθος ειτε εχει δικιο!Ειναι γνωστο οτι γινεται ερειστικος,προσβλητικος και μονοτονος!!!!

Συμφωνω με τη Νοτβαδ οτι δε ειναι προσβλητικος ο ορος.....χιουμορ Προφ!!!!Δινει ξερες επιλογες ο ioan,δε ζηταει απο κανεναν να δωσει προσωπικα στοιχεια.....που ειναι το κακο να ψηφισετε;Οποιος θελει μπορει να απαντησει με καποιο ποστ.

Του δινετε αξια απαντωντας του.Μεσα σ'αυτο το χαος χανονται τοσα αλλα ποστ που εχουν καποιο νοημα,ενα ενδιαφερον.

Κοντευει να καταντησει το φορουμ απο greekmeds σε Prof.wizardmeds :splaaaats: ΜΗ του κανετε αυτη τη χαρη!!!

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο σκοπός δεν είναι να αποδείξει πως όσοι ανήκουν σε ιατρικά κλαν είναι βολεμένοι, όσοι δεν ανήκουν όχι. Εϊναι μιά τελείως ενδεικτική ανάλυση των ατόμων που συχνάζουν το forum του greekmed. Τα συμπεράσματα είναι τελείως προσωπικά.

Δεν είναι παιχνίδι εντυπώσεων και λυπάμαι που κάποιοι προτιμούν να μην υπάρχουν συζητήσεις πάνω σε ορισμένα θέματα.

Αν είναι φέουδο του όποιου με αγένεια και θράσος γράφει εδώ, τότε σιωπώ και τέρμα. Ζήτησα ταπεινοφροσύνη και μετριοπάθεια, ακριβώς γιατί αυτό προσφέρω.

Η ικανοποίηση της περιέργιας και το φώς της γνώσης κάνει καλό σε όλους. Εδώ δε διεκδικούμε θέσεις, μα μοιραζόμαστε τις γνώσεις που έχουμε.

θεωρούμε πως η "αψιμαχία" οφείλει εδώ να πάρει τέλος. Παρακαλούμε να συνεχιστεί η συζήτηση σε πιο ειρηνικά πλαίσια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαν administrating team προχωρήσαμε σε κάποιες κινήσεις που ελπίζουμε να εκτονώσουν την κατάσταση.

Ioan σε παρακαλώ να σταματήσεις την προσωπική αντιπαράθεση με τον προφ. Γουίζαρντ.

Είναι απαράδεκτο να ρίχνουμε λάδι στην φωτιά.

Και δε νομίζω ότι χαίρεσαι που το θρεντ σου αντί για μια όμορφη κουβέντα έχει καταλήξει σε τσακωμό γύρω από την λέξη κλαν και τις χρήσεις της..... (πόσο γελοίο μου ακούγεται αυτό δεν έχετε ιδέα....)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο σκοπός δεν είναι να αποδείξει πως όσοι ανήκουν σε ιατρικά κλαν είναι βολεμένοι, όσοι δεν ανήκουν όχι.

Μην κάνεις τώρα τον τρελό ..νταξ , ο wizard είναι ενοχλητικότατος.. αλλά και συ το συμπλεγματάκι με τα παιδιά γιατρών το έβγαλες.

Τα δίκαιο ..δίκαιο.

p.s. αυτό είναι προσωπική άποψη και άσχετη με την διαχείριση του φόρουμ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην κάνεις τώρα τον τρελό ..νταξ , ο wizard είναι ενοχλητικότατος.. αλλά και συ το συμπλεγματάκι με τα παιδιά γιατρών το έβγαλες.

Eίναι λάθος εντύπωση. Αν πέρασε αυτό όμως, η ίδια η στάση μου και τα όσα γράφω το διαψεύδουν ή θα το διαψεύσουν καλύτερα.

Άλλωστε μην ξεχνάμε πως δε δήλωσα τί ψήφισα, ούτε είναι απαραίτητο να το δηλώσει κανείς.

Μπορεί να ανήκω σε ιατρικό κλαν. Δε θέλω να το δηλώσω ακριβώς για να αποφύγει κανείς τις ετικέτες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.