Jump to content

Οικογενειακή παράδοση;


ioan

Έχετε συγγενείς γιατρούς;  

83 members have voted

  1. 1. Έχετε συγγενείς γιατρούς;

    • Έχω. Συνεχίζω το δρόμο.
      17
    • Δεν έχω. Ανοίγω το δρόμο.
      63
    • Δε θέλω να απαντήσω.
      3


Recommended Posts

Τι είναι το ΟΤ? Ο αδερφός του ΕΤ?

Όχι, ένας νέος κλάδος του ΙΤ.

Jee, πόσο πολύ μπορεί να βαριέσαι τη ζωή σου; Έχεις δώσει νέο νόημα στην έννοια spam. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Last Reply

Πάντως μη το χώσεις σε κάνα κοτόπουλο εκστρατείας πρόσεχε. Μιας που στο στρατό πας φαγωμένος και θα βαρεθείς ανάμεσα στις 'ρέκλες'.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

καλή η ιστορία του PanosOG

μόνο που δεν είχε δράκο.

αυτό θα είχε σημασία αν το αναφέρει όταν γινόταν

Στη σχολή του να πάρει θέση ο σύλλογος [[[αλλά που χάθηκε η συλλογικότητα και η ενασχόληση με τα κοινά στους βουτυρομπεμπέδες ιατρούς;]

Τώρα απλώς λέμε σαν το λαγό καμιά σαχλαμαρίτσα να περνά η ώρα μας...

Ο μπαμπάς μου καθηγητής ιατρικής - με ιατρείο έξω - τα κονομούσε χοντραάα..

Η μαμά διευθύντρια του ΕΣΥ...μέτρησαν κάτι διατριβές κλπ που της έδωσε ο μπαμπάς και έφαγε τη θέση από έναν κακόμοιρο που είχε 17 τόσα χρόνια στην επαρχία και σε νησί μαλιστα ...

Που πάς ρε καραμήτρο ανενημέρωτε;

Κι εγώ θα διαλέξω διαφορετική πορεία - θα πάω πρώτα σε νησί και μετά θα χτυπήσω μια θέση διευθυντή στην πρωτεύουσα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα περίπτωση...

Φίλε άσε τι είναι και τι κάνουν οι γονείς σου.Πες μας τι κάνεις εσύ.

Ο δικός μου πατέρας χάρη στη σκληρή δουλειά του σε όλη τη ζωή του έχει καταφέρει να κάνει περιουσία αρκετή ώστε να συγκαταλέγεται στην πρώτη πενηντάδα των ελλήνων με τη μεγαλύτερη ακίνητη περιουσία.

Αυτό δεν κάνει εμένα καλύτερο άνθρωπο.

Η μητέρα μου έχει μεταπτυχιακούς τίτλους αξιοζήλευτους όχι μόνο για την εποχή που τους απέκτησε,αλλά ακόμη και σήμερα,ανεξάρτητα αν ποτέ δε διεκδίκησε ακαδημαϊκή θέση ή εργασία.

Αυτό επίσης δεν με κάνει ούτε καλύτερο άνθρωπο,ούτε πιο άξιο επιστήμονα.

Την ιατρική την επέλεξα γιατί απλά με γοήτευε περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.Σκοπός μου είναι να βοηθήσω έστω και μόνο έναν άνθρωπο,αρκεί να μην κάνω κακό σε κανένα.Σκοπός μου είναι να προσφέρω κάτι που δεν αγοράζεται,δηλαδή την ανθρωπιά.

Όταν στο μέλλον επιλέγω συνεργάτες θα κοιτάω τι αξίζουν οι ίδιοι.

Εσύ βάλε το μπαμπάκα σου να σου μαζεύει συστατικές επιστολές,βάλε τη μαμάκα σου να γλύφει συναδέλφους να σου δώσει διευθυντική θέση.Τρέμε μήπως καταλάβουν πόσο άχρηστος είσαι.Πρέπει να ζεις σε σκιά άλλων,έτσι εξηγείται το πόσο αξιολύπητος είσαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φίλε μου

εγώ απάντησα στην ερώτηση

Αν με ρωτήσουν τί κάνω εγώ -κιαν θέλω - θα απαντήσω.

Τί θα κάμω; Το γράφω κάτω κάτω..αντίστροφη πορεία θα μείνω στο νησί κάποια χρόνια ακόμη και μετά θα πάω στην πρωτεύουσα...

Τώρα αν με λυπηθηκες εσύ ...τί φταίω εγώ;

Αν είμαι άχρηστος; ότι πεις κάου-μπόυ...

φιλικά πάντα ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

@ioan έπρεπε να έβαζες στην αρχική σου ερώτηση από πόσες γενιές έχει η οικογένεια γιατρούς. Γιατί τα τελευταία χρόνια είμαστε πια πάρα πολλοί για να έχουμε ειδική μεταχείρηση. Ακόμα και η δεοντολογία που επέβαλε να μη παίρνουμε αμοιβή από συναδέλφους έχει πια αλλάξει. Όσο για τα υπόλοιπα που διάβασα με μια γρήγορη ματιά στο τόπικ ... no comment.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ζητουν... μεχρι και εξιτηριο εχει συμβει να κανουν.. τεσπα να μην λεω ιστοριες... τα παντα συμβαινουν αναλογα με την ευσυνειδησια και την λιγουρια του καθενος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμάντα, είχα διαβάσει σε ένα Ιατρικό Βήμα, που δυστυχώς δεν κράτησα, ότι υπάρχει προεδρικό διάταγμα σύμφωνα με το οποίο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να ζητήσει γιατρός από γιατρό (αλλά και από συγγενείς πρώτου βαθμού) χρήματα. Δεν μου έχει τύχει να νοσηλευτώ ως τώρα, αλλά σε μεμονωμένες επισκέψεις σε ιατρεία συν εργαστηριακές εξετάσεις (αίματος κλπ) δεν μου έχει πάρει κανείς χρήματα, ούτε και από το σύζυγό μου.

Επειδή εσύ ψάχνεις όλα τα πρωτόκολλα, νομίζω ότι θα μπορούσες να βρεις το εν λόγω προεδρικό διάταγμα, που δεν πιστεύω να έχει καταργηθεί, ώστε να το επικαλούμαστε όλοι μας γιατί θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να ζητήσει κάποιος χρήματα από συνάδερφο.

ΥΓ: Βέβαια οι περισσότεροι από μας εξεταζόμαστε από φίλους και γνωστούς, οπότε ένας λόγος παραπάνω για να μην μας ζητούν χρήματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=8427

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΣΧΕΔΙΟ ΚΩΔΙΚΑ

ΑΣΚΗΣΗΣ IΑΤΡΙΚΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ

Τμήμα Α Κανόνες άσκησης ιατρικού επαγγέλματος

Άρθρο 8

Αμοιβή ιατρού

3. Ο ιατρός παρέχει τις υπηρεσίες του χωρίς αμοιβή στους συναδέλφους του ή στους φοιτητές

της ιατρικής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμάντα, είχα διαβάσει σε ένα Ιατρικό Βήμα, που δυστυχώς δεν κράτησα, ότι υπάρχει προεδρικό διάταγμα σύμφωνα με το οποίο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να ζητήσει γιατρός από γιατρό (αλλά και από συγγενείς πρώτου βαθμού) χρήματα. Δεν μου έχει τύχει να νοσηλευτώ ως τώρα, αλλά σε μεμονωμένες επισκέψεις σε ιατρεία συν εργαστηριακές εξετάσεις (αίματος κλπ) δεν μου έχει πάρει κανείς χρήματα, ούτε και από το σύζυγό μου.

Επειδή εσύ ψάχνεις όλα τα πρωτόκολλα, νομίζω ότι θα μπορούσες να βρεις το εν λόγω προεδρικό διάταγμα, που δεν πιστεύω να έχει καταργηθεί, ώστε να το επικαλούμαστε όλοι μας γιατί θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να ζητήσει κάποιος χρήματα από συνάδερφο.

ΥΓ: Βέβαια οι περισσότεροι από μας εξεταζόμαστε από φίλους και γνωστούς, οπότε ένας λόγος παραπάνω για να μην μας ζητούν χρήματα.

γενικως σε νοσοκομειο απαγορευεται να ζητας φακελακι

αλλα οταν σου κανει εξιτηριο γιατι δηθεν δεν εχεις τιποτα... δεν μπορεις να χτυπησεις πανεπιστημιακο με γνωματευση απο αλλου εκτος αν εχει δημιουργηθει καποια βλαβη οπου και παλι το καλυπτουν μεταξυ τους

ειμαι καμμενη απο πολλες καταστασεις μην το ψαχνετε και για αυτο το εριξα στην νομοθεσια

αλλα δεν σεπροστατευει παντα...

αλλα αυτο ειναι 1 αλλο θεμα για το πως παντα βγαινουν υπερανω του νομου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.