Jump to content

Οικογενειακή παράδοση;


ioan

Έχετε συγγενείς γιατρούς;  

83 members have voted

  1. 1. Έχετε συγγενείς γιατρούς;

    • Έχω. Συνεχίζω το δρόμο.
      17
    • Δεν έχω. Ανοίγω το δρόμο.
      63
    • Δε θέλω να απαντήσω.
      3


Recommended Posts

Το να γίνεις γιατρός επειδή ήταν και ο πατέρας σου δε δείχνει πάντα γονεϊκή χειραγώγηση. Συχνά συμβαίνει επειδή είσαι από μικρός στα κατατόπια και μαθαίνεις να το αγαπάς. Και αυτό είναι ανθρώπινο.

Χαμηλοί τόνοι πιστεύω ότι αρμόζουν σε ένα τέτοιο θέμα...

Nα και μιά ανθρώπινη απάντηση επιτέλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Last Reply
Ναι όντως. Αν ήταν έστω νοσοκόμος τώρα θα σου άνοιγε και θέση για Λέκτορας σε πανεπιστήμιο της επιλογής σου. Σε όλους μας στο clan συμβαίνει αυτό άλλωστε. Έχουμε τις γνωριμίες εμείς. Λύνουμε και δένουμε. :rolleyes:

Χεχε, κρύψε λόγια. Ψαράς υποννοεί ψαράδικο. Άντε εφοπλιστής είσαι κι εσύ με τη λογική του ioan! Τυχεραααάκια! :P

Όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα, το ρίχνει στην πλάκα...

Η γελοιοποίηση του αντιπάλου είναι το πρώτο βήμα του λαϊκισμού, κύριε prof Wizard... μα θα το ξέρατε, φαντάζομαι. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε σεις σκαστε και ελατε να δουλεψετε!

Ολοι μεροκαμματο θελουμε να βγαλουμε, δουλεια εχει αρκετη, λεφτα λιγα, και προσωπικο ακομη πιο λιγο!

Αντε και εφημερευω σημερα και με εχετε ξελογιασει με τις αβροφροσυνες σας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ not bad

Nα βοηθάει ο γονιός το παιδί του δεν είναι κακό.

Το παιδί να το παίζει αυτοδημιούργητος μετά... είναι κακό.

Ο γονιός να μη θέλει να μπει άλλος, λέγοντας και περιγράφοντας ό,τι μπορεί κανείς να φανταστεί... είναι κακό.

Η αξιοκρατική επιλογή είναι καλή, μα θα τη θέλει ο γονιός;

Σίγουρα δεν είναι καλό να χαντακώνονται άλλοι για να επιπλεύσει ο γόνος αλλά όταν φτάνουμε σε τέτοια κλίμακα, τουλάχιστον 'τυπικά' ο γόνος είναι κατοχυρωμένα ανώτερος από τους συνυποψηφίους του (έχει παρουσιάσει σε παγκόσμια συνέδρια, έχει γράψει papers σε μεγάλα περιοδικά, έχει κάνει σεμινάρια σε μεγάλα πανεπιστημία, έχει συνεργαστεί σε έρευνες, έχει τέλος πάντων ένα βιογραφικό unfightable). Όσα δεκανίκια και να έχει κάποιος , τελικά οι φοιτητές του θα καταλάβουν τί τενεκές είναι, θα μαθευτεί η ιστοριούλα του (όπως αναφέρει μια ο PanosOG) και όλοι θα ξέρουν πώς κατέλαβε την θεσούλα του. Θα μου πεις τους νοιάζει; Όχι βέβαια γιατί οι πανεπιστημιακοί όπως τους έζησα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, είναι μεγάλη και παχύδερμη μαφία...

Τεσπα δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση απλά επαναλαμβάνω ότι το θεωρώ πολύ νορμάλ να βοηθάει ένας γονιός το παιδί του (όχι φυσικά με αθέμιτα μέσα) αλλά να το στηρίζει σε κάθε προσπάθεια :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...απλά επαναλαμβάνω ότι το θεωρώ πολύ νορμάλ να βοηθάει ένας γονιός το παιδί του (όχι φυσικά με αθέμιτα μέσα) αλλά να το στηρίζει σε κάθε προσπάθεια  :)

Aυτό είναι αποδεκτό και λογικό. Δεν είναι όμως άσχημο να δημοσιοποιείται κιόλας... έτσι για να μην ξεχνάμε τις αρχές μας.

Αλλιώς οι υποθέσεις είναι πάντα άσχημες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αpropoς, εφημερευω με γιο "συνοικιακου" γιατρου, ο οποιος γιος παταει οποτε του σηκωθει η σηκωθει απο το κρεβατι, και βεβαια στην ερωτηση μου τι σκατα θα κανει μετα την ειδικοτητα, απανταει σαν χαλασμενο κασετοφωνο οτι θα κληρονομισει το καρδιολογαδικο του πατερα!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ το λέω και το φωνάζω.

Σιγά μη βραχνιάσεις.

Είσαι βολεμμένος επειδή έχεις πατέρα, μάνα και αδερφό γιατρό.

Αχεμ, πες λοιπόν πως θα με βοηθήσει η μάνα μου που είναι σε εργαστηριακή ειδικότητα στο ΕΣΥ όταν εγώ θέλω να κάνω κλινική ειδικότητα στο εξωτερικό και μετά να δουλέψω σε ιδιωτικό επάγγελμα. Ο πατέρας μου μέχρι να ειδικευθώ-εξειδικευθώ κατά πάσα πιθανότητα θα έχει βγει σε σύνταξη, οπότε μόνο ο αδερφός μου μπορεί να με βοηθήσει.

Βολεύτηκα. Θα γίνω δισεκατομμυριούχος, thank you ioan! emkiss

Έχω κάθε λόγο να το λέω, όπως και εσύ έχεις κάθε λόγο να το αρνήσε.

Έχω κάθε λόγο να αρνούμαι ότι βολεύτηκα ή ότι πήγα ιατρική για το παραπάνω. :)

Εκφέρεις άποψη σε όλα. Το ίδιο δικαίωμα έχω και εγώ.

Κανένα πρόβλημα, αρκεί να έχεις και επιχειρήματα να τα υποστηρίξεις όμως. Όταν μιλάς για μένα (που δεν με ξέρεις, ούτε την οικογενειακή μου κατάσταση) κατά τεκμήριο δε μπορείς να λες ότι... βολεύτηκα. Τόσο απλά.

Αν σου δημιουργεί πρόβλημα αυτό, βάλε με σε ignore list.

Το να σε βάλω σε il είναι σα να βάζω το κεφάλι μου στην άμμο. Εσύ πάλι υπάρχεις έξω.

Αλλιώς... shut the f**k up.

Τί είναι αυτό; Παιχνιδάκι;

Λείπουν τα "u" και "c". :)

Τη σοβαροφάνεια και το δούλεμα να το πουλάς εκεί που περνάει. Δυστυχώς εγώ ξέρω, οπότε παίζε ό,τι θέλεις, μα όχι με δική μου παρουσία. Είτε είναι οικογενειακά ΚΛΑΝ, είτε είναι πτυχία και ειδικότητες στην Ιταλία, είτε είναι αγροτικά και ειδικότητες στην Ελλάδα.

Τί ξέρεις και τι δεν ξέρεις φάνηκε απ'τον τρόπο που έστησες το poll αυτό.

Η τρίτη επιλογή του poll εκφράζει αυτούς που δε θέλουν να απαντήσουν για λόγους που θα μπορούσαν να εξηγήσουν (ή όχι). Εκφράζει το περιθώριο λάθους, κι αν είχες κάνει ποτέ στατιστική έρευνα στη ζωή σου, θα ήξερες πως υπάρχει πάντα. Ακόμα και η πιό απλή έρευνα θα πρέπει να έχει μιά επιλογή μη πρόβλεψης.

Τί περιθώριο λάθους μπορεί να έχει η ερώτηση έχεις ή δεν έχεις συγγενείς στην ιατρική, μου λες; Μη λες χαζομάρες απλά για να το παίξεις έξυπνος, έλεος.

Αν διάβασες τί έγραψα παραπάνω θα είδες πως το board σου δίνει την επιλογή να μην ψηφίσεις, εξάλλου τα λευκά πάνε με τα άκυρα. Δεν έχουμε quorum εδώ. :P

ΥΓ

Αυτή τη φορά τον τελευταίο λόγο από εμένα δε θα τον έχεις. Μισώ το θράσος και τους δείθεν. Αν ήσουν σωστός θα ήσουν χαμηλότερων τόνων. Προκαλείς όμως, οπότε και θα τη φάς (αργά ή γρήγορα).

Νο problem. Δε μ'αρέσει να βάζω τον επίλογο.

Τί θα φάω; Παίρνεις και παραγγελίες τώρα; Deliveries κάνεις; :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...απανταει σαν χαλασμενο κασετοφωνο οτι θα κληρονομισει το καρδιολογαδικο του πατερα!!!!!

Σωστός. Βολεύτηκε κι αυτός.

Καρδιολογάδικο... emgoal

Ανοίξαμε και σας περιμένουμε. Εκπτώσεις εκπτώσεις εκπτώσεις. Το αφεντικό τρελάθηκε! -50% το ΗΚΓ από αύριο. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελατε ρε σεις!

Τον ξαποστειλα και γυρισα!

Αληθεια τι ειδικοτητες κανετε, θα κανετε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Α δεν μπορώ να σου πω. Το clan δε μου επιτρέπει. Είναι μέσα στο μασωνικό κόλπο να φάμε τη δουλειά απ'τους «μη έχοντες [συγγενείς]». :P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγά μη βραχνιάσεις.

Αχεμ, πες λοιπόν πως θα με βοηθήσει η μάνα μου που είναι σε εργαστηριακή ειδικότητα στο ΕΣΥ όταν εγώ θέλω να κάνω κλινική ειδικότητα στο εξωτερικό και μετά να δουλέψω σε ιδιωτικό επάγγελμα. Ο πατέρας μου μέχρι να ειδικευθώ-εξειδικευθώ κατά πάσα πιθανότητα θα έχει βγει σε σύνταξη, οπότε μόνο ο αδερφός μου μπορεί να με βοηθήσει.

Βολεύτηκα. Θα γίνω δισεκατομμυριούχος, thank you ioan! emkiss

Έχω κάθε λόγο να αρνούμαι ότι βολεύτηκα ή ότι πήγα ιατρική για το παραπάνω. :)

Κανένα πρόβλημα, αρκεί να έχεις και επιχειρήματα να τα υποστηρίξεις όμως. Όταν μιλάς για μένα (που δεν με ξέρεις, ούτε την οικογενειακή μου κατάσταση) κατά τεκμήριο δε μπορείς να λες ότι... βολεύτηκα. Τόσο απλά.

Το να σε βάλω σε il είναι σα να βάζω το κεφάλι μου στην άμμο. Εσύ πάλι υπάρχεις έξω.

Τί είναι αυτό; Παιχνιδάκι;

Λείπουν τα "u" και "c". :)

Τί ξέρεις και τι δεν ξέρεις φάνηκε απ'τον τρόπο που έστησες το poll αυτό.

Τί περιθώριο λάθους μπορεί να έχει η ερώτηση έχεις ή δεν έχεις συγγενείς στην ιατρική, μου λες; Μη λες χαζομάρες απλά για να το παίξεις έξυπνος, έλεος.

Αν διάβασες τί έγραψα παραπάνω θα είδες πως το board σου δίνει την επιλογή να μην ψηφίσεις, εξάλλου τα λευκά πάνε με τα άκυρα. Δεν έχουμε quorum εδώ. :P

Νο problem. Δε μ'αρέσει να βάζω τον επίλογο.

Τί θα φάω; Παίρνεις και παραγγελίες τώρα; Deliveries κάνεις; :mellow:

Νομίζεις δηλαδή πως βγάζει γέλοιο η απάντησή σου;

Το poll αυτό είναι σε βασικό επίπεδο με στρώμα άγνωστο και διάφορο, οι ερωτήσεις πρέπει να είναι ξεκάθαρες, γενικές και ευγενικές. Χωρίς λάθος> ΝΑΙ, ΟΧΙ, ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ. Με αυτά που είπες πάνω μου δίνεις την εντύπωση πως δεν έχεις ιδέα από στατιστικές επιστήμες, έρευνα κατάστασης και άποψης.

Συνεχίζεις να απαντάς, οπότε και θα σου απαντώ. Δεν είσαι σε θέση να φανταστείς το κουράγιο της φωνής μου.

Σε λυπάμαι όμως τελικά. Γιατί όταν λες πως έχεις μάνα, πατέρα και αδερφό γιατρό, ταυτόχρονα λές πως είσαι μόνος...

Αν μη τι άλλο έχεις πτυχίο ξερόλα, οπότε και θα είσαι ΟΚ!

Το quorum αφορά το Ιταλικό referendum για την αλλαγή ενός σημαντικού νόμου, σχετικά με τη τεχνιτή γονιμοποίηση. Το γεγονός πως το αναφέρεις εδώ δείχνει το μεγάλο θράσος που έχεις. Πώς μπορείς να μπερδεύεις ένα απλό poll του forum με ένα τόσο σημαντικό δημοψήφισμα;

Τα ζευγάρια που έχουν λεφτά πάνε Ελβετία και Ισπανία για τη τεχνιτή γονιμοποίηση... οπότε και δε τους αγγίζει το πρόβλημα. Μου δίνεις το δικαίωμα να υποθέσω πως έχεις χάσει επαφή με την πραγματικότηα.

Βλέπεις τελικά που είσαι δήθεν;

:)

Εννοείται πως θα απαντήσει... οπότε και συνεχίζουμε τον καβγά. Θέλει να ακούσει δηλαδή πως είναι σε δύσκολη θέση και άξιος δύο φορές, επειδή έχει 3 γιατρούς στο σόι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζεις δηλαδή πως βγάζει γέλοιο η απάντησή σου;

Όχι, σοβαρά τα έλεγα. Θέλω pizza με pepperoncini και mozzarella.

Μου υποσχέθηκες πως θα την φάω. :(

Το poll αυτό είναι σε βασικό επίπεδο με στρώμα άγνωστο και διάφορο, οι ερωτήσεις πρέπει να είναι ξεκάθαρες, γενικές και ευγενικές. Χωρίς λάθος> ΝΑΙ, ΟΧΙ, ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ. Με αυτά που είπες πάνω μου δίνεις την εντύπωση πως δεν έχεις ιδέα από στατιστικές επιστήμες, έρευνα κατάστασης και άποψης.

Έχετε συγγενείς; ΝΑΙ - ΟΧΙ φτάνουν. Αν κάποιος δεν θέλει να απαντήσει πατά το κουμπάκι που τον πηγαίνει κατευθείαν στις απαντήσεις. Τόσο απλά.

Στατιστικές επιστήμες ξέρω (κι εφαρμόζω) μόνο τ΄αντικείμενα που μου χρησιμεύουν στη μελέτη της πτυχιακής μου εργασίας. Από κει και πέρα ούτε ξέρω, ούτε μ'ενδιαφέρει να μάθω.

Συνεχίζεις να απαντάς, οπότε και θα σου απαντώ. Δεν είσαι σε θέση να φανταστείς το κουράγιο της φωνής μου.

Είναι κουράγιο θράσους, όχι φωνής. Δείχνει κομπλεξικό άτομο που βλέπει εχθρούς παντού: στο ιταλικό σύστημα, στο ελληνικό, στους γιούς/κόρες ιατρών, κλπ.

Σε λυπάμαι όμως τελικά. Γιατί όταν λες πως έχεις μάνα, πατέρα και αδερφό γιατρό, ταυτόχρονα λές πως είσαι μόνος...

Ρε διαβάζεις τί γράφω ή όχι; Μάνα-πατέρας θα έχουν βγει στη σύνταξη και κονέ δεν έχουν. Και ο αδερφός είναι σε άλλη ειδικότητα. Αν αυτό το θεωρείς ισότιμο με κάποιον ανηψιό που κληρονομεί ιατρείο με καρτέλες (πχ καρδιολογάδικο) τότε ντάξει. Έχουμε πρόβλημα semantics.

Αν μη τι άλλο έχεις πτυχίο ξερόλα, οπότε και θα είσαι ΟΚ!

Ξερολογίας με κατεύθυνση στην αναχαίτιση βλακειολογίας. Εσένα μελετώ ουσιαστικά! :P

Το quorum αφορά το Ιταλικό referendum για την αλλαγή ενός σημαντικού νόμου, σχετικά με τη τεχνιτή γονιμοποίηση. Το γεγονός πως το αναφέρεις εδώ δείχνει το μεγάλο θράσος που έχεις. Πώς μπορείς να μπερδεύεις ένα απλό poll του forum με ένα τόσο σημαντικό δημοψήφισμα;

Τα ζευγάρια που έχουν λεφτά πάνε Ελβετία και Ισπανία για τη τεχνιτή γονιμοποίηση... οπότε και δε τους αγγίζει το πρόβλημα. Μου δίνεις το δικαίωμα να υποθέσω πως έχεις χάσει επαφή με την πραγματικότηα.

-_-

Ποιός μίλησε για το δημοψήφισμα των Ιταλών; Who cares?! Quorum ξέρεις τί σημαίνει; Το έγραψα για να σου δείξω πως δεν παίζει κανένα ρόλο η τρίτη απάντηση.

Βλέπεις τελικά που είσαι δήθεν;

Όχι. Βλέπω μονάχα ότι απεγνωσμένα προσπαθείς να με «βολέψεις». :)

Σε λατρεύω γι'αυτό... emkiss

Εννοείται πως θα απαντήσει... οπότε και συνεχίζουμε τον καβγά. Θέλει να ακούσει δηλαδή πως είναι σε δύσκολη θέση και άξιος δύο φορές, επειδή έχει 3 γιατρούς στο σόι;

Εννοτείται πως θα έλεγες και πάλι χαζομάρα (για να απαντήσω!)... οπότε συνεχίζουμε τον καβγά. Δε ζήτησα ούτε να πεις ότι είμαι σε δύσκολη θέση ούτε ότι είμαι βολεμμένος. Εσύ έκανες ένα απ'τα δύο όμως.

Duncan McCloud of the clan McCloud. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα ρε σεις, γιατι εγω μετα απο τοσα χρονια παιδεματος φαινομαι κατω απο το avatar φοιτητακος ενω εσεις, αλλοι ειστε αστροναυτες, αλλοι δοχτοραδες αλλοι φοιτηταραδες και δεν συμμαζευεται?? Λετε να φταει που δεν ανηκω σε clan? Kαι δεν εχουν και ανυπαντρες κορες γμτ οι καθηγηταραδες εδω πανω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο moderator του συγκεκριμένου φόρα Sovereign, παρακάλεσε με διακριτικό τρόπο για χαμηλούς τόνους.

Μου εξηγεί κάποιος από τους δύο γιατί τον γράφετε στα @@ ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mesword8.jpg

emarup Ορίστε και μια πρόσφατη φωτογραφία μου. Συγχωρέστε με για τα χοντροκομμένα χειρουργικά εργαλεία που χρησιμοποιώ (bastard sword), είναι οικογενειακά κειμήλια που πηγαίνουν χρόνια πίσω στην clan μου και ο πατέρας μου [που με υποχρέωσε under pain of death να γίνω ιατρός] μου τα παρέδωσε για να κερδίσω τις «μάχες της ανέλκυσης» στο ιατρικό επάγγελμα. ioan φυλάξου! :P

@trivialx, έκλεινα εγώ τώρα έτσι κι αλλιώς. Αύριο πάλι. ioan, γλέντα το. Nighty night. emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι τοσο πλακωμα ρε αδερφια???

Μολις πηγα μια βολτα απο τους δικους μου, τους δικατσαδες, και ειναι πλακωμενοι και αυτοι!!!!

Η ζεστη, η εξεταστικη.... τι φταει?

Μη με αφηνεται μονο, πως θα περασει η κολονυχτα???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο moderator του συγκεκριμένου φόρα Sovereign, παρακάλεσε με διακριτικό τρόπο για χαμηλούς τόνους.

Μου εξηγεί κάποιος από τους δύο γιατί τον γράφετε στα @@ ?

Eγώ άνοιξα ένα poll με χαμηλούς τόνους και ειλικρινή περιέργια.

Ο prof Wizard απάντησε, προκαλώντας αντιδράσεις. Μου λέρωσε το thread.

Αν διαβάσεις τα αρχικά post, προσπάθησα να φέρω ηρεμία. Όταν όμως η πρόκληση πάει σε προσωπικό επίπεδο, δε μπορώ να μην απαντήσω.

Πρόσεξα πως θέλει να έχει την ικανοποίηση του τελευταίου λόγου... οπότε και η κατάσταση παρεκτράπει.

Όταν έγραψε ο Sovereign, ήλπισα στην επιστροφή σε ανθρώπινα επίπεδα και το υπογράμμισα. Μα μάταια...

Δε θα ήθελα να κλείσει αυτό το poll, μα η συμπεριφορά του prof Wizard είναι πολύ προκλητική. Ακόμα και τώρα προσπαθώ να μη δώσω χώρο στις απαντήσεις που περνούν από το μυαλό μου.

Σταματάω τον καβγά με τον pro Wizard εδώ... κι ας έχω ακόμα μέσα μου δύο τρείς φράσεις/απαντήσεις.

Έχει αληθινό νόημα να ξέρουμε κάποια, έστω τελείως ενδεικτικά στοιχεία, για τους γιατρούς του greekmeds τουλάχιστον. Έστω για απλή γνώση δική μας.

Παρακαλώ να συνεχισθεί το 3rd και το poll, χωρίς προκλήσεις. Αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τον τρόπο που απάντησαν τα δύο παιδιά νομίζω ότι όλοι βγάλαμε συμπεράσματα.

Κύριε Wizard, το ύφος σου είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Καληνύχτα και βλέπουμε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ότι αξία και να έχει το paul, νομίζω πως είναι αστείο να θεωρούμε βολεμένο κάποιον ο οποίος έχει γονέα γιατρό. Κάποια πλεονεκτήματα σίγουρα έχει, όμως αυτό απέχει παρασάγγας απ'το ότι έχει έτοιμη καριέρα.

Το να έχεις γονιό γιατρό δεν σημαίνει απαραιτήτως εργασίες σε περιοδικά, ανακοινώσεις σε συνέδρια και γρήγορη εύρεση θέσης για ειδικότητα. Συνήθως, δεν σημαίνει τίποτε απ'αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε μαστρο Μαγε δεν ειπες οτι εφευγες?

Τι κανεις παλι εδω?

Ρε σεις αντι να πλακωσετε καμια Ιταλιδα πλακωνεστε μεταξυ σας...

Θα μας βγει το ονομα αναξια τεκνα του Καραισκακη.... ( και του Γκουσγκουνη, αυτο το τελευταιο απο μια συναδελφισσα μας!!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας παρακαλώ, ας μην επιτραπεί ο ξεφτυλισμός αυτού του poll.

Δεν υπάρχουν πουθενά στοιχεία στατιστικά, ούτε καν αναξιόπιστα πάνω στο θέμα της οικογενειακής παράδοσης στον ιατρικό χώρο.

Η έρευνα από τις ΗΠΑ, η οποία έγινε το 1992, με σκοπό να επαναλαμβάνεται κάθε 10 χρόνια, έδωσε σημαντικά αποτελέσματα. Έγινε στο περιθώριο μιάς ακόμα μεγαλύτερης μελέτης για τη δημιουργία των DRG, για να σχηματισθεί ένα οικονομικό όριο αμοιβής. Ενώ μελετούσαν αριθμό, ποσότητα φαρμάκων, ιατρικές πράξεις και επεμβάσεις, χρόνος και υλικά, μελέτησαν και τους ίδιους τους γιατρούς.

Είχαν σαν αποτέλεσμα να βρούν τις αμοιβές που αντιπροσωπεύουν σε κάθε παθολογία και πράξη, μαζί με τη διάγνωση. Βρήκαν μαθηματικούς τύπους για τον υπολογισμό του κόστους και δημιούργησαν το ηλεκτρονικό σύστημα με τους κωδικούς, το οποίο εφαρμόζεται σε όλα τα νοσοκομεία (Αγγλία, Ιταλία και Γαλλία τουλάχιστον / πέρα από τις ΗΠΑ). Κάθε δέκα χρόνιο αλλάζουν τους συντελεστές χρημάτων, μα η ουσία μένει ίδια.

Στο περιθώριο έγινε και ο προγραμματισμός του ιατρικού μέλλοντος. Δημιούργησαν έναν αλγόριθμο πρόβλεψης του αριθμού των γιατρών που έχουν ανάγκη. Κάθε δέκα χρόνια ενημερώνουν το σύστημα. Υπολόγισαν πως θα είχαν υπερπροσφορά γιατρών στη δεκατία του '90. Γι'αυτό και περιόρισαν τις θέσεις. Στο 2002 όμως βρήκαν μιά έλλειψη 10.000 γιατρών για τα επόμενα 10 χρόνια. Ο αλγόριθμος επέφερε μέτρα υπερβολικά, με αποτέλεσμα να λάβουν νέα μέτρα τώρα.

Ακόμα πιό πολύ στο περιθώριο βρήκαν κάποια στοιχεία που αφορούσαν το οικογενειακό background, τα οποία και χρησιμοποίησαν για τη δημιουργία του αλγόριθμου. Για παράδειγμα, αν στην οικογένεια υπάρχει ένας γιατρός, τότε είναι πιθανό να υπάρξει και δεύτερος (οπότε και βρήκαν ένα ποσοστό). Αν στην οικογένεια υπάρχουν δύο γιατροί, τότε το ποσοστό να υπάρξει και τρίτος είναι μεγαλύτερο. Αν τρείς και συνεχίζει, μέχρι να δώσει ένα ποσοστό σε κάθε life event related στο σκοπό. Αυτό που κάνει εντύπωση είναι πως η μελέτη προχωρά και υπολογίζει ακόμα και κάποια στοιχεία που αφορούν το τέλος μιάς γενιάς, μα ακόμα και τα ποσοστά στηριζόμενα στο χρώμα του δέρματος.

Πρέπει να σημειωθεί πως μελέτες του είδους δεν είναι σκάνδαλα, μα βοηθούν τον μελλοντικό προγραμματισμό. Όπως για παράδειγμα η αναζήτηση ατόμων στις μηχανολογικές και μαθηματικές επιστήμες. Μα καμιά φορά η ερμηνεία είναι και πολιτικά εκμεταλλευόμενη. Όπως η bell curve που χρησιμοποιήθηκε ως "αποδειξη της χαμηλότερης ράτσας" των μαύρων.

Γυρίζοντας στον αλγόριθμο για τον υπολογισμό της ανάγκης των γιατρών, υπάρχει μιά σταθερή, η οποία είναι τα υπαρκτά ιατρικά κλαν. Τα ονομάζει έτσι, χωρίς προσβολές, μα γιατί δεν υπάρχει άλλος ορισμός. Αν αυτή η σταθερή αλλάξει, τότε ο αλγόριθμος είναι λάθος.

Το θέμα είναι πως δεν είναι δημόσιοι ούτε οι μαθηματικοί τύποι, ούτε ο τρόπος με τον οποίο υπολογίζονται οι διάφορες σταθερές. Εννοείται για παράδειγμα, πως λαμβάνεται υπόψη ο πληθυσμός. Στην Ευρώπη όμως είναι το κύριο σημείο αναφοράς. Στις ΗΠΑ είναι ένα από τα σημεία αναφοράς.

Δεν μπόρεσα να βρώ αυτές τις μελέτες όμως πουθενά. Η πολύ μεγάλη δουλειά γύρω από τα DRG είναι πασίγνωστη, μα όλα τα υπόλοιπα στοιχεία, πολύ λιγότερο.

Εμπνευσμένος από αυτό, το θυμήθηκα διαβάζοντας ένα άλλο άρθρο σχετικά με έναν ανάλογο μελλοντικό υπολογισμό που θα ήθελα να εφαρμόσουν στο UK, έβαλα αυτό το poll.

ΥΓ

Αξίζει να σημειωθεί πως η μελέτη διήρκησε 10 χρόνια. Ξεκίνησε αρχές του '80. Ήταν της μόδας τότε αυτού του είδους οι έρευνες, γιατί είχαν σκοπό να αλλάξουν/βελτιώσουν το μέλλον.

Όταν σημειωθεί ένα έλλειμα, πρώτα ψάχνουν για βραχυπρόθεσμη λύση, μέσω των μεταναστάσεων (στις ΗΠΑ τουλάχιστον), ύστερα μέσω των γενιών του τόπου. Χρησιμοποιούν ακόμα και μέσα που ξεπερνούν τον απλό σχολικό προσανατολισμό. Όπως ταινίες και τηλεόραση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kοίταξε να δείς, αν σε προσβάλει η λέξη κλαν, το πρόβλημα είναι δικό σου

Η λέξη όντως δεν είναι πετυχημένη.Στο δικό μου λεξικό η μετάφραση είναι κατα βάση συμμορία,σπείρα.Αν το ψάξεις λεπτομεριακά έχει και μια πιο ήπιο έννοια (αυτός που ασχολείται με τα της οικογένειας,ας το πω χονδρικά,αν και χρήζει ανάλυσης),αλλά όσοι ξέρουν αγγλικά,γνωρίζουν ότι αν πεις κλαν,εννοείς συμμορία/σπείρα.

Εγώ άλλη λέξη δεν ξέρω, για να υποδηλώσω το γεγονός πως εσύ έχεις πατέρα, μητέρα και αδερφό στον ιατρικό τομέα

και γιατί θα έπρεπε να υπάρχει ειδική λέξη για αυτό;

πάρχουν κάθε είδους στατιστικά (ακόμα και για το πόσες φορές πάει στο μπάνιο ένας πρώτος χειρουργός κατά τη διάρκεια μεταμόσχευσης ήπατος). Όχι όμως για το πόσοι συνεχίζουν την ιατρική οικογενειακή παράδοση.

Δεν είναι περίεργο αυτό; Να μη ρίξουμε έστω και λίγο φώς;

δεν καταλαβαίνω το κόλλημα σου με την έρευνα αυτή.

Πράγματι υπάρχει στατιστική συσχέτιση,τώρα αν είνια το 60 ή 70% τι σημασία έχει δηλαδή;

τι φως θα ρίξει δηλαδή το ποσοστό αυτό;

απλά επαναλαμβάνω ότι το θεωρώ πολύ νορμάλ να βοηθάει ένας γονιός το παιδί του

Aυτό είναι αποδεκτό και λογικό. Δεν είναι όμως άσχημο να δημοσιοποιείται κιόλας..

τι εννοείς να δημοσιοποιείται;

να βάλει ανακοίνωση ο πατέρας στην εφημερίδα "έστειλα τους ασθενής μου στο παιδί μου";

Nα βοηθάει ο γονιός το παιδί του δεν είναι κακό.

Το παιδί να το παίζει αυτοδημιούργητος μετά... είναι κακό.

Όλοι αυτοδημιούργητοι είμαστε.

Το θέμα είναι ποιο είναι το κριτήριο αξίας που χρησημοποιείς.

Δηλ. αν έχεις σαν κριτιίριο αξίας κάποιου το καθηγητιλίκι,όντως δεν είμαστε όλοι αυτοδημιούργητοι

Αν όμως έχεις σαν κριτήριο την προσωπικότητα,υπευθυνότητα,επιστημονική αξία,σοβαρότητα κτλ,είμαστε όλοι αυτοδημιούργητοι.

Δίνω παράδειγμα για να γίνω κατανοήτός:

Ο Κόκκινος (καθηγητής καρδιολογίας στο πανεπιστήμιο) είναι συγγενής πολύ μεγάλου ονόματος στο χώρο την παν/κης ιατρικής.

Ο ίδιος είναι ένας πολύ σοβαρός άνθρωπος,καλός γιατρός και χαίρει της εκτίμησης σχεδόν όλων των φοιτητών,γιατρών κτλ. (τουλάχιντοσν εγώ δεν έχω ακούσει αρνητικά σχόλια).

Υπάρχουν όμως και άλλοι πανεπιστημιακοί (ας μείνουμε στον χώρο της καρδιολογίας,αλλά χωρίς αναφορά σε ονόματα...) που έβαλαν τα παιδιά τους στο παν/μιο,ενώ αυτά ήταν φελλοί, και σαν επιστήμονες,αλλά και σαν προσωπικότητα γενικά.Τα παιδία αυτά όλοι τα σχολιάζουν αρνητικά και δεν χαίρουν καμμίας εκτίμησης στον κλάδο (πόσο άσχημο αλήθεια να μην σε αναγνωρίζουν οι συνάδελφοι σου....).

Βλέπεις ότι ουσιαστικά και οι δύο αυτοδημιούργητοι,είναι,ο πρώτος αυτοδημιούργητος αξιοπρεπής και σοβαρός επιστήμονας και ο δεύτερος αυτοδημιούργητος σαχλαμάρας.

Είναι θέμα κριτηρίων λοιπόν: αν έχεις βλαχογλάμουρ κριτήρια (γιατί αυτός να είναι καθηγητής και εγώ να μην είμαι,γιατί να έχει αυτός μερσεντε και εγώ φιατ),δεν είμαστε όλοι αυτοδημιούργητοι.Αν έχεις κριτήρια την σοβαρότητα,την επιστημονική επάρκεια,τηναξιοπρέπεια,τους τρόπους κτλ,όλοι αυτοδημιούργητοι είμαστε.

Τώρα σίγουρα αν ένας σοβαρός έχει πλάτες πίσω του,μπορεί να γίνει πιο εύκολα καθηγητής,ενώ αν ένας εξίσου σοβαρός δεν έχει να στραφεί κάπου αλλού.Όμως εγώ νομίζω τόσο ένας αξιόλογος καθηγητής,όσο και ένας αξιόλογος γενικός γιατρός στην άλλη άκρη της γης αξίζουν το σεβασμό και την αναγνώριση από την κοινωνία.

Τώρα αν κάποιος εκτός από σεβασμό και αναγνώριση θέλει μερσεντέ,καθηγητηλικι κτλ αλλά λόγω θέσης δεν μπορεί να τα έχει,ας μην βρίζει τις κλαν,ας βρίσει τον καπιταλισμό,να γίνει κομμουνιστής,να καταργηθούν οι μερσεντε,να παίρνει τον ίδιο μισθό ο γιατρός με τον εργάτη και να λήξει εδώ το θέμα.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παίρνει τέτοιες διαστάσεις το "αυτοδημιούργητος",γιατί είναι τόσο μεγάλος τίτλος τιμής,ώστε όλοι προσπαθούν να αποδείξουν ότι "τα έκαναν όλοι μόνοι τους".

Προσέξτε όμως το εξής:

ioan εσύ θεωρείς τον εαυτό σου αυτοδημιούργητο;

Ρητορική η ερώτηση,δεν θέλω απάντηση -θα ήταν πολύ άκομψο εκ μέρους μου,χρησημοποιώ όμως αυτό το νικ διότι κάτω από το άβαταρ διαβάζω ότι βρίσκεσαι "κάτω από τις άλπεις".

Ένα παιδί που η οικογένεια του δεν έχει να πληρώσει όυτε το νοίκι του σπιτιού του (πόσο μάλλον να πάει έξω να σπουδάσει),θα μπορούσε να κάνει πόλλ με θέμα "είναι η ιατρική κλαν αυτών που έχουν λεφτά από την οικογένεια τους;" και να υποσρτηρίζει ότι "αν η οικογένεια σου έχει λεφτά,δεν είσαι αυτοδημιούργητος;"

Η βαλίτσα πάει μακριά.

Εγώ πιστεύω ότι κάθε άνθρωπος είναι δημιουργός του εαυτού του.Και βέβαια όλα τα δημιοργήματα προκύπτουν από κάποιες πρώτες ύλες.Ο δημιουργός αυτό που κάνει είναι να επεξεργάζεται αυτές τις πρώτες ύλες και τους δίνει μια αξιόλογη μορφή.Από το ίδιο μάρμαρο μπορεί ο ένας γλύπτης να κάνει μια μαλακία και ο άλλος ένα αριστούργημα.

Έτσι και οι άνθρωποι,άλλος ξεκινάει με μπαμπά γιατρό,άλλος με μπαμπά πολιτικό,άλλος με λεφτά,άλλος με όνομα,άλλος στην αμερική,άλλος στην αλβανία,άλλος άσχημος,άλλος όμορφος κτλ.

Το αν από όλα αυτά θα καταφέρει κανείς να φτιάξει μια σοβαρή και αξιόλογη προσωπικότητα είναι αποκλειστική ευθύνη του καθενός μας.Όσοι αποτύχουν βέβαια μπορούν κάλλιστα να βρίζουν το σύστημα,το κατεστημένο,τους εβραίους,την μαφία,τους κομμουνιστές,την κενωνία κτλ (απλά ιδέες δίνω)

αν είχα μπαμπά γιατρό;

αν είχα μπαμπά μεγαλογιατρό;

αν είχα μπαμπά πολιτικό;

αν είχα μπαμπά πλουσιο;

αν είχα πάει σε ιδιωτικό σχολείο;

αν είχα γεννηθεί στην αμερική και όχι στην ελλάδα;

αν είχα γεννηθεί 40 χρόνια πριν;

αν ήμουν όμορφος σαν τον Χ;

αν είχα την τύχη του Ψ;

αν είχα καλή φωνή;

αν είχα χωράφια;

τρέχα γύρευε

νεποτισμός, για παράδειγμα. Οι Ρωμαίοι τοποθετούσαν τα ανήψια τους στις καλύτερες θέσεις στο στρατό και στη δημόσια διοίκηση (ανηψιός=νιπότε).

ο όρος "νεποτισμός" εμφανίζετα αιώνες μετά την πτώση της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας.Πρωτοεμφανίστηκε την περίοδο του πάπα Ιννοκέντιου Χ και αφορούσε τις σχέσεις του με την πανίσχυρη τότε οικογένεια των Doria Pamphilj (από την οποία προερχόταν και ο ίδιος νομίζω)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητε μου, συνονοματε και μελλοντικε συναδελφε Ιωαννη, αυτο ακριβως προσπαθουν να κανουν και εδω, με πιο ακομψο τροπο βεβαια! Ηδη οι συζητησεις περι περιορισμου των εισερχομενων σε καιριες ειδικοτητες ειναι στο φορτε τους, καθως επισης και η εισαγωγη κατοπιν εξετασεων σε αυτες! Και το παραδοξο ειναι οτι υποκινιτες και φορεις αυτων των αιτηματων, ειναι καθηγηταδες, γιατροι, συνδικαλιστες... οσοι τελος παντων ανεικουν στο περιφημο clan! Δεν νομιζεις οτι βρωμαει απο μακρυα η ολη υποθεση? Η μηπως πρεπει να πιστεψω-ουμε, οτι ξαφνικα τους ηρθε η επιφοιτηση οικογενιακως?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καθως επισης και η εισαγωγη κατοπιν εξετασεων σε αυτες!

ναι μωρε

ζητάει εξετάσεις όποιος έχει πλάτες emarright τις δικές του πλάτες και τα δικά του ούμπαλα

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.