Jump to content

Οικογενειακή παράδοση;


ioan

Έχετε συγγενείς γιατρούς;  

83 members have voted

  1. 1. Έχετε συγγενείς γιατρούς;

    • Έχω. Συνεχίζω το δρόμο.
      17
    • Δεν έχω. Ανοίγω το δρόμο.
      63
    • Δε θέλω να απαντήσω.
      3


Recommended Posts

αντί για κλαν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί η λέξη συνάφι ή σινάφι (δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι το έχω δει κ με τους 2 τρόπους γραμμένο ) .όσο για το γεγονός ότι πολλοί επίδοξοι ιατροί είναι γόνοι ιατρικών οικογενειών είναι ως ένα σημείο λογικό για 2 λόγους:

-όταν έρχεσαι σε τριβή από μικρός με έναν επαγγελματικό χώρο είναι αρκετά πιθανό κ να τον ακολουθήσεις.

-πολλές φορές οι γονείς όταν η δουλειά τους είναι πετυχημένη οικονομικά προτρέπουν (sic) τα παιδιά τους να ακολουθήσουν το δρόμο τους.άλλωστε η ελλάδα δεν είναι η χώρα των ευκαιριών.

βέβαια τα παραπάνω δε σημαίνουν ότι κάποιος θα γίνει κ καλός γιατρός.

ΥΓ.μία παράκληση αποφεύγετε τα μακροσκελή ποστς -γίνονται βαρετά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Last Reply

@ioan

Γυρίζοντας στον αλγόριθμο για τον υπολογισμό της ανάγκης των γιατρών, υπάρχει μιά σταθερή, η οποία είναι τα υπαρκτά ιατρικά κλαν. Τα ονομάζει έτσι, χωρίς προσβολές, μα γιατί δεν υπάρχει άλλος ορισμός. Αν αυτή η σταθερή αλλάξει, τότε ο αλγόριθμος είναι λάθος.

γιατί έτσι είναι σωστός;;

αφού πιο πριν λες:

Υπολόγισαν πως θα είχαν υπερπροσφορά γιατρών στη δεκατία του '90. Γι'αυτό και περιόρισαν τις θέσεις. Στο 2002 όμως βρήκαν μιά έλλειψη 10.000 γιατρών για τα επόμενα 10 χρόνια.

@ tsatsa

άλλωστε η ελλάδα δεν είναι η χώρα των ευκαιριών.

πάντως έχει τις καλύτερες μπανάνες της ευρώπης

μία παράκληση αποφεύγετε τα μακροσκελή ποστς -γίνονται βαρετά

μην τα διαβάζεις τότε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Oι εξετάσεις στην ειδικότητα είναι κάτι που δεν αντιμετωπίζεται σε αυτό το 3rd. Αξίζει τον κόπο να πώ όμως: εδώ στην Ιταλία oι εξετάσεις είναι μόνο για τα μάτια του κόσμου. Γι'αυτό και θα ήμουν σύμφωνος με εξετάσεις στην Ελλάδα, μόνο αν είναι εγγυημένη η διαφάνεια. Πράγμα που δε νομίζω να μπορεί να γίνει, γι'αυτό είναι ίσως η μόνη λύση η επετηρίδα. Άλλωστε μπήκε για το λόγο αυτό... δε μπορούν να μπούν άλλου είδους εγγυήσεις στο σύστημα.

Ο ορισμός clan σημαίνει σύνολο ατόμων με οικογενειακούς δεσμούς. Μα κανείς δεν έχει διαβάσει τους Μαυρόλυκους *εκδ. Εστία; Oι μανιάτες έχουν επίσης οικογενειακά clan. Στην Κρήτη επίσης.

Είναι ορισμός αρκετά ξεκάθαρος. Δεν είναι προσβλητικός. Πριν ένα μήνα ο πρώην Πρόεδρος της Ιταλίας Cossiga, είχε μιλήσει για την ιστορία του clan, στο οποίο είναι ο γηραιότερος πλέον (Σαρδηνία).

Η λέξη nepotismo δεν έχει μόνο παπική προέλευση. Primogenito κληρονομεί όλα. Secondogenito πάει στην Εκκλησία. Άλλοι συγγενείς, nipoti κυρίως, σε άλλες βολικές θέσεις. Το άγαμο των ιερέων τους υποχρέωνε να παρουσιάζουν τα παιδιά ως nipotι και να τα βοηθούν. Aυτά είναι όμως συνέχεια της Ρώμης, όπου η καριέρα μοιράζονταν όμοια περίπου. H περιουσία, ο στρατός και η δημόσια διοίκηση, ήταν η πίτα. Οι οικογένειες προσπαθούσαν να τα μοιράζουν όλα, για να έχουν στηρίγμα και στην εξέλιξή τους. Η παπική κοινωνία στηρίζεται στις ρωμαϊκές συνήθειες.

Έστω και μιά απλή μελέτη και έρευνα προσφέρει κάτι. Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως οι πολιτικοί τις χρησιμοποιούν για τη γνωστή πλέον ψηφοθηρία. Γιατί να μην υπάρχει γνώση;

Η δημοσίευση της κάθε αλήθειας είναι η μόνη λύση πλέον. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος ελέγχου. Αν υπάρχουν κάπου ατασθαλίες, η παρουσίασή τους βοηθάει στη λύση του προβλήματος. Πολιτικά δεν παρουσιάζεται τρόπος διεξόδου, γιατί το σύστημα είναι διευθαρμένο και κανείς (μα κανείς) δεν έχει κάτι να προτείνει. Τουλάχιστον πλέον ας υπάρχει γνώση της αλήθειας και ο καθένας ας κρίνει όπως θέλει.

Με απλά λόγια, αν κάποιος καταφέρνει αξιόλογη καριέρα στον ιατρικό χώρο, όντας ή όχι σε ιατρικό κλαν, δεν πρέπει να έχει λόγο να το κρύψει, ούτε και να είναι σε αμυντική στάση, όποτε γίνεται αναφορά σε αυτό το χαρακτηριστικό. Υπάρχει όμως.

Αν γίνονται, ατασθαλίες για την εισαγωγή στην ειδικότητα ή στο αγροτικό ή αλλού... μπορεί να είναι άσχετο με το ιατρικό κλαν, μπορεί και όχι. Αν γίνει γνωστή η ατασθαλία και δημόσια, όποια κι αν είναι, θα ξερουν να βγάλουν τα συμπεράσματα όλοι. Όχι μόνο οι λίγοι συνάδελφοι, που είναι κοντά.

Στην ουσία αν η συμπεριφορά όσων έχουν τις πλάτες ήταν χαρακτηρισμένη από low profile και ευθύνη, δε θα υπήρχε καν ανάγκη αμυντικής στάσης, μα ούτε και αντιδράσεων. Το θράσος όμως ξεπερνάει τα όρια. Αν μπούν εξετάσεις για την ειδικότητα (χωρίς εγγυήσεις διαφάνειας), τότε θα χαθεί κάθε φιλότιμο. Εδώ στην Ιταλία είναι έτσι... το χάπι των εξετάσεων δικαιολογεί τα πάντα.

Σχετικά με το "κάτω από τις Άλπεις"... δυστυχώς δεν είμαι σε διακοπές. Για την ώρα, η σωστή έκφραση είναι θαμένος ζωντανός. Μα, προσπαθώ να διατηρήσω έστω και μιά μικρή πνοή ζωής...

...

Οι πολιτικές ιδέες και παρατάξεις δεν έχουν χώρο σε ένα 3rd που αφορά τη θεσμική πραγματικότητα. Ακόμα πιό απλά, τα ιατρικά κλαν είναι κόκικνα, πράσινα και μπλέ. Όπως και οι γιατροί χωρίς κλαν είναι κόκκινοι, πράσινοι και μπλέ.

Δε συζητάμε αν το σύστημα υγείας πρέπει να είναι ιδιωτικό ή δημόσιο.

Είμαστε σε ακόμα πιό βασικό επίπεδο... Δηλαδή, να μη λέγονται αυτά; Θέμα tabu;

Λένε πως είναι 1 γιατρός κάθε 84 άτομα στην Ελλάδα. Πάρα πολλοί. 1 γιατρός κάθε 87 άτομα στην Ιταλία. Πάρα πολλοί. Τα νούμερα αλλάζουν από έρευνα σε έρευνα, μα είναι πάνω κάτω αυτά που δημοσιεύονται... Μα στοιχεία για τον ίδιο τον ιατρικό πληθυσμό; Ξέρουν για παράδειγμα οι σύλλογοι πως είναι μεγάλη η αύξηση των γυναικών. Σχεδόν δε το κρύβουν πιά αυτό, κι ας είναι όλες οι διοικητικές θέσεις σε άντρες. Μα σε τελείως βασικό επίπεδο είναι το οικογενειακό background. Έστω ένα στοιχείο; Μόνο φήμες δηλαδή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ ni-me

Βγήκαν 10 000 ιατρούς έξω από το πρόγραμματισμένο... Η απορία είναι εύλογη.

Η σταθερά γίνεται υπερβολικά σημαντική. Αν πάψει να εκφράζει την κοινωνική πραγματικότητα, δίνει λάθος προβλέψεις. Σε κάθε 10 χρόνια δεν είχε προβλεφθεί αλλαγή του K (constant value).

To ίδιο ισχύει και για τα DRG... όλα έχουν ένα K.

Για παράδειγμα, ένα εμβόλιο αντι-καπνιστικό αλλάζει το K για τα DRG των καρκίνων αναπνευστικού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γι'αυτό και θα ήμουν σύμφωνος με εξετάσεις στην Ελλάδα, μόνο αν είναι εγγυημένη η διάφανεια. Πράγμα που δε νομίζω να μπορεί να γίνει, γι'αυτό είναι ίσως η μόνη λύση η επετειρίδα. Άλλωστε μπήκε για το λόγο αυτό... δε μπορούν να μπούν άλλου είδους εγγυήσεις στο σύστημα.

Δεν θέλω να σου χαλάσω το θέμα αλλά δεν μπορω να κρατηθω (μάλλον είσαι πολυ μακριά από την ελλάδα) Ιδού η απάντηση περι τών εγγυήσεων τής επετηριδας:

av-1487.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:P

ΥΓ

επετηρίδα το έγραψα με ορθογραφικό λάθος... το διόρθωσα... mea culpa :)

Ωραίο και το avatar...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aν και ίσως είναι πιό εκφραστικό αυτό:

acalci.gif

:D:P:lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλαρακο μπορεις να μου πεις τι εγγυησεις εχεις οτι αυτες οι ρημαδιασμενες εξετασεις ειδικοτητας που τοσο πολυ θελεις θα ειναι αδιαβλητες? Λυσε μου μια απορια ακομη: γιατι ολοι μα ολοι οι μεγαλοσυναδελφοι μου με παιδια στην Ιταλια, Ουγγαρια, Τσεχια κτλ. εχουν λυσσαξει για αυτες τις εξετασεις? Ξυπνησαν ξαφνικα τα αρχεγονα ιατρικα κυτταρα στον εγκεφαλο τους? Πως εισαι τοσο σιγουρος οτι θα τα καταφερεις? Αν δεν τα καταφερεις σκεφτηκες τι θα κανεις? Εφημεριες στις ιδιωτικες τους κλινικες για 35 ευρω την βραδυα...Ρε σεις παρτε το ειδηση!! Αυτο θελουν! Ειμαστε πλεον 2 ταχυτητων γιατροι στην Ελλαδα μας!! Εμεις που καθε Σαββατο βραδυ γαμιομαστε στις εφημεριες για να καταφερουμε να επιβιωσουμε και οι Αλλοι!!! Αυτοι που θελουν και τις εξετασεις, αυτοι που ανηκουν στο clan, αυτοι που εχουν μαγαζια και παραμαγαζα, αυτοι που μας αντιμετωπιζουν υπεροπτικα, και αυτοι που γλειφουν τους καθηγηταρχιδαραδες προσδοκοντας κανενα κομματακι απο την πιττα!!

Αναρωτησου, γιατι ενω ειναι τοσο τιμιοι, εξυπνοι και ικανοι επιστημονες δεν δεχονται την αξιολογηση τους?

Αναρωτησου, εαν ηταν οργανωμενο σωστα το ΕΣΥ, θα υπηρχαν ανεργοι γιατροι? Αλλα παρ'ολη την ανεργια, υπαρχουν παππουδες που δεν εχουν δει γιατρο στα ματια τους τα τελευταια 3-4 χρονια!

Ισως βλεπεις τα πραγματα μεσα απο το πρισμα του τελειοφοιτου που θα βγει εξω και θα γκαμει και θα ντερνει με τις τεραστιες γνωσεις που απεχτησε, αλλα θα προσγειωθεις γρηγορα, μια τετοια νυχτα, μονος μεσα σε μια ΜΕθ με 8 βαρια περιστατικα, να τρεμει το φυλοκαρδι σου μην γινει καμμια στραβη, γιατι κανενας μεγαλογιατρος δεν θα σε καλυψει, γιατι μονος θα βγαλεις το φιδι απο την τρυπα... Τα παιδια του clan τετοια ωρα γλεντανε...

Ισως διεκρινες πολυ πικρα σε οσα γραφω. Οντως ετσι ειναι, ειμαι 37 και την μιση μου ζωη την εφαγα μεσα στα νοσοκομεια και στα εργαστηρια. Δεν συναντησα ουτε μια μερα αξιοκρατια. Στην Ρουμανια βολευοντουσαν οσοι τα ειχαν, οι υπολοιποι ξεκολονομασταν, στην Ελλαδα οι συμμοριες καθηγητων μαγαλοιατρων πολιτικων και παρατρεχαμενων βολευονται και βολευουν κατα τον ιδιο τροπο... Ασε λοιπον τα περι αξιοκρατιας, αδιαβλητων εξετασεων και τα ρεστα...

Παρακαλα να βρεις καμμια δουλεια, γιατι μας βλεπω ολους στον ΟΑΕΔ να περιμενουμε τα 300 το μηνα και να ντρεομαστε κιολας...

Εαν πρεπει να αλλαξει κατι, ας αλλαξει ριζικα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"...

William Weeks, a Dartmouth professor, has done a number of studies on the work life of physicians. He and his colleagues found that working hours for physicians are indeed longer than for other professions.

...

He also found that, if you view the expense of going to college and professional school as an investment, the payoff is somewhat poorer in medicine than in other professions. Tracking the fortunes of graduates of medical schools, law schools, and business schools with comparable entering grade-point averages, he found that the annual rate of return by the time they reach middle age is sixteen per cent per year in primary-care medicine, eigh-teen per cent in surgery, twenty-three per cent in law, and twenty-six per cent in business. Not bad, in any of these fields, but the differences are there.

...

A physician’s income also tends to peak when he has been in practice between five and ten years, and then decrease in subsequent years as his willingness and ability to work the long hours wane.

..."

Είναι μιά περιγραφή της σχέσης κόστους και επαγγελματικής διαμόρφωσης. Αφορά επίσης το poll αυτό, έμμεσα.

"...if this is purely a service-for-money business, if doctoring is no different from doing oil changes, why choose to endure twelve years of medical training, instead of, say, two years of business school? I still believe that doctors remain fundamentally motivated by the hope of doing meaningful and respected work for society."

Έτσι για να μην ξεχνάμε τη σημασία του ρόλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τωρα μπερδεψες την π... με την β....!!!!

Ρε σεις ιατρικη κανουμε απο αγαπη προς τον συνανθρωπο μας.... :lol::lol:

Μου τελειωνουν και τα τσιγαρα γμ την ατυχια μου με σας που εμπλεξα αποψε!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@zoro

Oι εξετάσεις στην ειδικότητα είναι άλλο 3rd. Eδώ είμαστε σε ακόμα πιό βασικό επίπεδο.

Η ιστορία σου είναι όμως ενδιαφέρουσα και σίγουρα εμπλουτίζει. Όσα έχεις περάσει διαμορφώνουν την ιατρική σου πείρα και προσωπικότητα.

Αυτό που μπορώ να σου πώ είναι πως εδώ πάνω, οι εξετάσεις είναι ό,τι χειρότερο μπορεί να υπάρχει. Βάζουν μόνο όποιον θέλουν. Τα μαγειρεύουν τόσο καλά, που δε μπορείς να πείς τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένας συγγραφέας και χειρουργός, πραγματικά αξιόλογος, είναι ο Αtul Gawande. Ζεί και εργάζεται στις ΗΠΑ. Ο πατέρας και η μητέρα του είναι γιατροί. Είναι ινδικής καταγωγής.

Όταν έγραψε για τις ρίζες του, μίλησε για την πραγματικότητα που ζούσε κάθε μέρα στο σπίτι του. Δεν ήταν η ινδική προέλευση το βασικό στοιχείο. Οι γονείς του μετανάστευσαν στις ΗΠΑ το '60. Ξεχώριζε το γεγονός πως ήταν σε μιά διαρκή επαφή με την ιατρική. Ασθενείς στο σπίτι, τηλεφωνήματα, συζητήσεις μεταξύ των γονιών του, ιατρικά βιβλία και περιοδικά... Ήρθε η επιλογή της ιατρικής ομαλά και λογικά.

Ο πατέρας του τον βοήθησε στην επιλογή της σχολής/πόλης. Το διάβασμα το έκανε ο ίδιος, μα υπήρχαν πάντα οι συμβουλές των γονιών του. Δεν είναι μόνο η οικονομική υποστήριξη, είναι και τα λόγια ή ο τρόπος σκέψης που βοηθούν. Την κλινική εμπειρία και τις επόμενες επιλογές, τις έκανε μόνος. Οι σωστές βάσεις όμως υπήρχαν.

Αυτή την εμπειρία του την περιέγραψε. Δε στερεί τίποτα από τους αγώνες και τους κόπους του. Γιατί να κρύψει την πραγματικότητα όμως; Γιατί να αρνηθεί το γεγονός, πως είχε μιά μεγάλη βοήθεια κοντά του. Τί το κακό υπάρχει σε αυτό;

...τα συμπεράσματα τα βγάζει ο καθένας μόνος του. Το δικό του background ήταν αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που εγώ δεν καταλαβαίνω είναι γιατί επιμένεις τόσο να βγουν να το δηλώσουν... Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος. Ούτε και κάποια τέτοια στατιστική να έβγαινε δεν καταλαβαίνω τι θα οφελούσε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

SOVEREING, το snd Aνευλαβη το εχεις ακουστα?

ΑΧ!!!!!!!!! Παω να τεντωσω το κουρασμενο μου κορμι!

Μυθος αδερφια οι ευκολες και ομορφες νοσοκομες...

Αυτο ποτε θα το καταγγειλουμε????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Δεν επιμένω στο να το δηλώσουν. Όποιος θα ήθελε να συμμετέχει στο poll, ας το κάνει, δίχως να γράψει μετά τί είναι... Εγώ ο ίδιος δεν έχω δηλώσει τίποτα.

Επιμένω όμως στο γεγονός πως πρέπει να ξέρουμε πως είναι πραγματικότητα και σε τι ποσοστό.

Το poll για την αίτηση εξετάσεων στην ειδικότητα εκφράζει μιά τάση.

Το poll για το αν έχει κάποιος συγγενείς γιατρούς ή όχι εκφράζει μιά άλλη τάση.

Εννοείται πως αφορά μόνο όσους έχουν επαφή με το forum.

Αν όμως γίνονται συζητήσεις που αφήνουν εντυπώσεις κορεσμού και υπερβολής, κυρίως από τα ίδια τα μέλη του ιατρικού κόσμου, γιατί να μην ξέρουμε και ποιά είναι η σύνθεση; Αν υπάρχει η έκφραση μιάς τάσης ήδη, γιατί να μην υπάρχει έστω και ακόμα επιπλέον ανάλυση; Επιφανειακή, γενική, θα είναι,μα πάντως ενδεικτική.

Με ακόμα απλούστερα λόγια, γιατί όχι. Σε αυτό ναί, επιμένω... γιατί να είναι σε αμυντική θέση ένας, μπροστά σε ένα ερώτημα όπως αυτό που έθεσα (και όπως το έθεσα). Γιατί να υπάρχουν απαντήσεις αόριστου τύπου ή βασιζόμενες σε υποθέσεις;

Στους 10 που έχουν ψηφίσει για την ώρα το poll, 3 έχουν γιατρό συγγενή και 7 όχι.

Τα συμπεράσματα είναι πολλά και διαφορετικά για τον καθένα μας. Αυτό που έχει σημασία είναι να το ξέρουμε. Πριν, μπορούσαμε να κάνουμε μόνο υποθέσεις.

Ποτέ μέχρι τώρα κανείς δε μας έθεσε αυτή την ερώτηαη. Μας έχουν ρωτήσει τα πάντα. Μέχρι πόσες φορές χτενίζει κανείς τα μαλλιά του. Γιατί όχι λοιπόν. Σε αυτό επιμένω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aν περιέγραψα την κατάσταση του Gawande είναι για να πάψει η κατηγορία πως αυτό το poll είναι κατά αυτών που έχουν ιατρούς συγγενείς.

Δεν είναι απαραίτητο να γράψει κανείς τίποτα. Αρκεί να ψηφίσει στο poll, έτσι ώστε να επιτρέψει μια περιγραφή. Θα είναι τελείως γενική, μα, επιμένω, ενδεικτική. Είμαστε όλοι μέρος της ίδιας πραγματικότητας. Αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδιαφέρουσα κουβέντα :rolleyes:

Ως γόνος ιατρού έχω να πω τα εξής:

Πέρασα στην σχολή μου με πανελλήνιες.

Κατά την διάρκεια των σπουδών μου είχα ορισμένες διευκολύνσεις με την έννοια της αποφυγής κάποιας κατάφωρης αδικίας σε βάρος μου σε εξετάσεις ή κάποιας απίστευτης ταλαιπωρίας στην γραμματεία για την έκδοση μίας απλής βεβαίωσης.

Ξέρω πολλούς συμφοιτητές μου που πέρασαν τα μαθήματα με πολύ λιγότερο κόπο από τον δικό μου.

Ξέρω και ορισμένους που προσπάθησαν όσο εγώ (ή και παραπάνω) και πικράθηκαν ή αδικήθηκαν.

Γρήγορα κατάλαβα πως η Ελλάδα μπορεί να προσφέρει πραγματικές ευκαιρίες μονάχα σε όσους έχουν κάποιο «χοντρό» μέσο ή περιμένουν να κληρονομήσουν ένα «μεγαλοιατρείο».

Ορισμένοι άλλοι «κουτσοβολεύονται» με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.

Το ποιος θα βολευτεί περισσότερο εξαρτάται από πολλά πράγματα όπως το ποιόν πολιτικό ξέρει η οικογένεια του, το πόσα χρήματα έχουν οι γονείς του, το πόσο ξέρει να κάνει λάντζα, το αν είναι γόνος γιατρού κοκ.

Δεν εξαρτάται όμως σχεδόν καθόλου από τις γνώσεις και τις πραγματικές ικανότητες του.

Υπάρχουν βέβαια και πολλοί άλλοι που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα.

Η κατάσταση με τις αναμονές και η πραγματικότητα που περιέγραψα παραπάνω με έσπρωξε στο να κυνηγήσω την ειδίκευση έξω. Ως γόνος ιατρού η Ελλάδα είχε να μου προσφέρει στην καλύτερη περίπτωση ένα «κουτσοβόλεμα».

Πέρασα τις σχετικές εξετάσεις με βαθμούς ανάλογους με τον κόπο μου.

Βρήκα θέση έξω εξαιτίας αυτών των βαθμών.

Ανάλογη θέση βρήκαν και κάποιοι άλλοι συμφοιτητές μου.

Υπήρξε κάποιος που πήρε καλύτερη ειδικότητα από εμένα με χαμηλότερους βαθμούς.

Είχε γνωριμίες. Δεν τον κατηγορώ. Τις εξετάσεις τις πέρασε. Δεν είναι επικίνδυνος.

Έτσι είναι η ζωή...

Εδώ πέρα, πάντως, κανείς δεν ασχολείται πλέον με το τι κάνει ο μπαμπάς και η μαμά μου.

Αν χρωστάω κάτι στους γονείς μου είναι η αγάπη για την δουλειά που κάνω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, επειδή πολλά από αυτά που γράφονται είναι τραβηγμένα από τα μαλλιά...

ΟΚ, εμένα ο father είναι γιατρός σε Δημόσιο Νοσοκομείο.....

Και ρωτάω τους υπεύθυνους του θέματος: ΠΑΙΔΙΑ για να μην ψάχνω σαν τρελός που μπορώ να κάνω ειδικότητα στο εξωτερικό..... ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ: μπορώ να κανονίσω μέσω του τρανού μεγαλοΕΣΥτη πατέρα μου να μπω ως υπεράριθμος κάπου;

ΕΛΕΟΣ πια! Αν ήταν έτσι τα νοσοκομεία θα ήταν τίγκα στους υπεράριθμους....

Τώρα επειδή το κατακρίνετε ότι και καλά είμαστε βολεμένοι πάμε......

Πατέρας δικηγόρος ή συμβολαιογράφος ==> παιδί = δικηγορικό γραφείο

Πατέρας δικαστής ==> παιδί = πιο ευνοική μεταχείρηση στο δικαστήριο για πταίσματα

Πατέρας αστυνομικός ==> ΟΧΙ κλήσεις και πολλά άλλα

Πατέρας εργαζόμενος στην ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ = δάνειο με επιτόκιο 3,5 και όχι 6,5 όπως για όλους τους κοινούς θνητούς....

Πατέρας εργαζόμενος στη ΔΕΗ = φτηνό ρεύμα

Πατέρας ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ σε σχολείο ==> ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ. Πως γίνονται τα 15αρια 20αρια

Πατέρας πολιτικός μηχανικός - αρχιτέκτονας ==> παιδί = γραφείο και έτοιμη δουλεία

Πατέρας ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ ==> Ασχολίαστο και αυτό. Ξέρω παιδί εφοριακού που όποτε πάει να ψωνίσει αφήνει επιδεικτικά την κάρτα του μπαμπά πάνω στο ταμείο (30% έκπτωση)

Πατέρας ΟΡΚΩΤΟΣ ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ ==> έτοιμη δουλειά και γνωριμίες στο χώρο

Πατέρας ψαράς ==> όσο περίεργο και να ακούγεται, κάποιοι για την τσιπούρα πληρώνουν 20 ευρώ και κάποιοι δωρεάν..... Καλά αυτό το τελευταίο είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά αλλά απλά υπάρχει..

ΛΟΙΠΟΝ όταν όλοι οι εξυπνάκηδες εδώ μέσα ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ένας προς ένας τη δουλειά κάνει ο πατέρας τους μετά να έρθουν να πούνε πως εμείς είμαστε βολεμένοι και πως θα μπούμε από παραθυράκι στην ειδικότητα και άλλες τέτοιες ΜΛΚΙΕΣ.

Πάω να διαβάσω τώρα γιατί ο μπαμπάς μου μου είπε πως αν τελειώσω το καλοκαίρι τη σχολή.... το Σεπτέμβρη θα με βάλει να ξεκινήσω ειδικότητα... Μαζί με διατριβή.. Και μεταπτυχιακό....

:antegeia::antegeia::antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Με αυτή τη λογική πρέπει λοιπόν να νομιμοποιήσουμε το νεποτισμό, και να αναισθητοποιηθούμε στην αυθαιρεσία, μόνο και μόνο επειδή αυτή συμβαίνει???

emnono

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Με αυτή τη λογική πρέπει λοιπόν να νομιμοποιήσουμε το νεποτισμό, και να αναισθητοποιηθούμε στην αυθαιρεσία, μόνο και μόνο επειδή αυτή συμβαίνει???

emnono

Όχι βέβαια....

Αλλά όχι και να ΛΕΜΕ ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΕΣ του τύπου.... ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΠΑΜΠΑ ΓΙΑΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΩΣ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΙ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ....

Απλά έδειξα ότι σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχει κάποιο οικογενειακό όφελος...

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ορισμένα παιδιά από εδώ μέσα.... βγήκαν ως νέοι ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΟΠΟΥΛΟΙ λέγοντας με στόμφο λόγια ΜΕΓΑΛΑ και ΑΝΑΛΗΘΗ.

Άλλο να μου πεις ότι μπορεί να βοηθηθώ επαγγελματικά όταν κάποια στιγμή τελειώσω την ειδικότητα, και άλλο με ύφος χιλίων καρδιναλίων να μου λες ότι

1. ΕΙΜΑΙ ΚΑΡΑΚΑΤΑΒΟΛΕΜΕΝΟΣ

2. ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ

3. ΘΑ ΠΑΡΩ ΔΙΑΤΡΙΒΗ

4. ΘΑ ...

5. ΘΑ.....

ΟΛΟΝΩΝ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΚΑΠΟΤΕ ΩΦΕΛΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ.

Οπότε μία τέτοια μελέτη που λέει ο ΙΟΑΝ θα ήταν χρήσιμη να γίνει ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ....

Ειδικά αυτό με το δάνειο στην Εθνική το έμαθα πρόσφατα και έμεινα: ΑΚΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ.... Εγώ ο βολεμένος μεγαλοκαρχαρίας επιτόκιο 6.5% και ο άλλος 3,5% !!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ το λέω και το φωνάζω.

Είσαι βολεμμένος επειδή έχεις πατέρα, μάνα και αδερφό γιατρό.

Έχω κάθε λόγο να το λέω, όπως και εσύ έχεις κάθε λόγο να το αρνήσε.

Και για του λόγου το αληθές ΙΟΑΝ εσένα τι δουλειά κάνουν οι γονείς και φωνάζεις τους άλλους βολεμένους......??

Και για πες μου εμένα ο ΕΣΥτης πατερούλης μου πως μπορεί να κανονίσει να ξεκινήσω ειδικότητα το Σεπτέμβρη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Να με συγχωρεί η χάρη σας, αλλά δεν είναι το ίδιο! Δεν είναι το ίδιο οι διορισμοί στη τράπεζα με τις ειδικότητες των γιατρών. Στις πιο πολλές κρατικές τράπεζες, οι υπάλληλοι με τον ένα ή άλλο τρόπο διορίχουν τα παιδιά τους πριν συνταξιοδοτηθούν (και με αυτούς πάει να τα βάλει η ανάλγητη κυβέρνηση, που είναι κατάπτυστη και όλα τα άλλα...). Να βάλουμε τον inliner να οργανώσει μια καταληψούλα να γίνεται κι αυτό για τα παιδιά των γιατρών του ΕΣΥ? (γιατί των πανεπιστημιακών γίνεται ούτως ή άλλως :D).

Αν θεωρείτε το ίδιο τους γιατρούς με τους τραπεζικούς, τους δημόσιους υπαλλήλους, τότε καλώς το πτυχίο του γιατρού έχει την ίδια βαρύτητα με αυτό του λογιστή...

Εδώ που τα lebel, όσοι έχουν βύσμα, μπαίνουν υπεράριθμοι στην ειδικότητα. Και οι περισσότεροι είναι τέκνα ιατρών. Ωραία, να σταματήσουμε να φωνάζουμε επειδή οι τραπεζικοί κάνουν το ίδιο? Ωραία ατμόσφαιρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρένθεση: Το να μπαίνουν τα παιδιά των στρατιωτικών στις στρατιωτικές σχολές με ποσοστό, των τραπεζικών στις τράπεζες από το παράθυρο, και οι εκπτώσεις στα επιτόκια, το ρεύμα στους ΔΕΗτζήδες και οι μονάδες στους ΟΤΕτζήδες, και όλα τα άλλα τέτοια φαιδρά, τα σύνηψαν οι κυβερνήσεις (δημοκρατικές αλλά και χουντικές) με τους εργαζόμενους, είτε για να περάσουν άλλες πολιτικές, είτε για να πατσίσουν άλλα αιτήματα των ανωτέρω κλάδων!

Εδώ όμως μιλάμε για θέσεις εκπαίδευσης, οι οποίες μάλιστα είνα υψηλής ευθύνης. Τώρα βέβαια, μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, αλλά ο καθένας να κάνει ότι μπορεί όχι να μην καεί, αλλά να σταματήσει η παραγωγή ξηρών (που ως γνωστόν, βάζουν και μπόμπες, μπουαχαχαχαχαχα...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.