Jump to content

Οικογενειακή παράδοση;


ioan

Έχετε συγγενείς γιατρούς;  

83 members have voted

  1. 1. Έχετε συγγενείς γιατρούς;

    • Έχω. Συνεχίζω το δρόμο.
      17
    • Δεν έχω. Ανοίγω το δρόμο.
      63
    • Δε θέλω να απαντήσω.
      3


Recommended Posts

Όλοι έχουν παράπονα πιά: είναι πάρα πολλοί οι γιατροί, δεν αρκούν οι θέσεις για όλους, κλπ.

Αυτά λέγονται παντού. Ακόμα και σε αυτό το forum (αγροτικό, ειδικότητες, κλπ).

Γιατί όμως γιός/κόρη/ανηψιός/ανηψιά γιατρού να θέλει να ασκήσει αυτό το επάγγελμα; Ο συγγενής γιατρός δεν ενημέρωσε για την κατάσταση;

Ένας που δεν έχει συγγενή γιατρό, ζεί στην άγνοια και με ελπίδες ψεύτικες;

Το poll που άνοιξα δεν ψάχνει να βρεί απαντήσεις θεωρητικές. Αναζητά την ουσία της πράξης.

Πόσοι από εμάς στο forum προερχόμαστε από clan ιατρικό; Πόσοι είμαστε μόνοι; Πόσοι δε θέλουμε να απαντήσουμε;

Δεν είναι ανάγκη να εξηγήσουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Last Reply

αμαν ρε παιδια με τις φοβιες σας!ελεος.ο καθε ενας να γινεται αυτο που θελει πραγματικα για να μπορεσει να προσφερει αυτο που μπορει και να μην κοιταει αριθμους ιατρων,φαρμακοποιων,πολιτικων μηχανικων.οχι αλλη μιζερια και δημοψηφισματα χωρις κανενα νοημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Μπορεί να μην έχει νόημα... γιατί όμως δεν επέλεξες την τρίτη επιλογή;

Δεν αναζητά εξηγήσεις, ούτε χαρακτηρίζει κάποιον. Εκφράζει σίγουρα κάτι... έστω και χωρίς νόημα.

Φόβος; Τί σχέση έχει ο φόβος;

Είμαι πολύ περίεργος... αυτό, ναί... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κλαν; Άκου «κλαν»... :rolleyes:

Ναι εγώ συνεχίζω «μαφία». Με την «ομάδα» μου πρόκειται να είμαστε πολύ «κλίκα» και να μην επιτρέψουμε σε κανέναν να φάει θέσεις ΜΑΣ.

Σε κάθε επάγγελμα οι πιθανότητες να ακολουθήσεις το επάγγελμα του γονέα (ή κάποιου κοντινού, αναγνωρισμένου επαγγελματικά συγγενή) είναι μεγαλύτερες σε σχέση με κάποιο άλλο. Αυτό για τα επαγγέλματα που έχουν ιδιοκτησία (μαγαζι, εταιρεία, κλπ) είναι σχεδόν πάντα σίγουρο, αλλά γίνεται πολλές φορές για τις υπηρεσίες. Στο κάτω κάτω, γραφείο κληρονομείς αν είναι ο μπαμπάς σου νομικάριος, ιατρείο αν είναι γιατρός.

Anyway, στο poll είπα πως ανήκω σε «κλαν» (το βράδυ βγαίνουμε με κουκούλες και τα σπάμε κιόλας) αν και δεν πιστεύω να έχω άμεσα ευεργετήματα μιας που δεν ακολουθώ ούτε την ειδικότητα του capoclan πατέρα μου, ούτε της μητέρας μου που είναι στο ΕΣΥ. :(

Οπότε μόνος ξεκινάω ουσιαστικά, ελπίζοντας ότι ο μαφιόζος ο αδερφός μου που θα κληρονομήσει τη «βρώμικη μπίζνα» του ιατρείου να μου στέλνει κανα ασθενή του κάπου κάπου. :rolleys:

ioan, καλή η δημοσκόπηση ρε φίλε αλλά να ήταν και λίγο πιο αντικειμενικές οι απαντήσεις και δεν θα χρειαζόταν να βάλεις την 3η option. Έτσι όπως είναι τώρα το παρουσιάζεις λες και είναι ντροπή να έχουμε συγγενείς στο κουρμπέτι.

Να μου το έλεγες για τους γόνους καθηγητών στο πανεπιστήμιο ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΘΕΣΗ και εκεί μπαίνουν οι κανακάρηδες και οι κοκώνες (με χυδαία καταστρατήγηση των προκυρήξεων) να πω εντάξει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η λέξη κλαν δε θα πρέπει να σε ενοχλεί, γιατί σημαίνει ομάδα ανθρώπων που τους ενώνει η συγγένεια. :)

Δεν υπάρχει λόγος να γράψεις εξηγήσεις επίσης. Η ψήφος είναι μυστική. :P

Απλά αν κάποιος είναι σε κλαν με γιάτρους * ομάδα συγγενών στον ίδιο επαγγελματικό χώρο, σίγουρα αυτό σημαίνει κάτι...

Ό,τι και να σημαίνει, γιατί να μην υπάρχει γνώση αυτού;

Κυρίως, όταν υπάρχει η αίσθηση πως ο χώρος της ιατρικής είναι κορεσμένος, γιατί να μη γίνεται αναφορά και σε στατιστικά στοιχεία που να αφορούν τα ιατρικά κλαν;

Όλοι λένε πως είναι πιό πιθανό να ακολουθήσει κανείς το επάγγελμα του συγγενή. Μου εξηγείς, γιατί δεν υπάρχει σοβαρή στατιστική μελέτη στο αντικείμενο; Oύτε Ελλάδα, ούτε Ιταλία, ούτε Γαλλία...

Στην Ιταλία μάλιστα έχουν φτάσει στο σημείο να λένε: επειδή οι γιατροί είναι πολλοί, γίνε νοσοκόμος - έχουμε ανάγκη από νοσοκόμους. Χωρίς να λένε πως στο Πανεπιστήμιο οι θέσεις νοσηλευτικής υπερκαλύπτονται (άρα υπάρχει μεγάλη ζήτηση παρά τις εισαγωγικές εξετάσεις), ενώ η έλλειψη είναι πλασματική, απλώς γιατί δεν προσλαμβάνουν στα νοσοκομεία.

Οι μόνοι που είχαν το θάρρος να κάνουν και να δημοσιεύσουν μια τέτοια είδους έρευνα ήταν στις ΗΠΑ. Το μόνο πρόβλημα είναι πως είναι πιό εύκολο να βρεί κανείς τη μελέτη για τα οικογενειακά κλαν χρήσης botox κατά της γήρανσης, παρά τη μελέτη αυτή. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Anyway, στο poll είπα πως ανήκω σε «κλαν» (το βράδυ βγαίνουμε με κουκούλες και τα σπάμε κιόλας) αν και δεν πιστεύω να έχω άμεσα ευεργετήματα μιας που δεν ακολουθώ ούτε την ειδικότητα του capoclan πατέρα μου, ούτε της μητέρας μου που είναι στο ΕΣΥ. :(

Οπότε μόνος ξεκινάω ουσιαστικά, ελπίζοντας ότι ο μαφιόζος ο αδερφός μου που θα κληρονομήσει τη «βρώμικη μπίζνα» του ιατρείου να μου στέλνει κανα ασθενή του κάπου κάπου. :rolleys:

Χαχαχαχα ακου μονος!!!!Μα τι λες τωρα βρε Προφ;Επειδη δεν ακολουθεις την ειδικοτητα του φαδερ εισαι και μοναχουλης :wacko: Το σκεφτηκες πριν το γραψεις ή ετσι τα γραφεις για να τα γραφεις ; emeleos

ioan, καλή η δημοσκόπηση ρε φίλε αλλά να ήταν και λίγο πιο αντικειμενικές οι απαντήσεις και δεν θα χρειαζόταν να βάλεις την 3η option. Έτσι όπως είναι τώρα το παρουσιάζεις λες και είναι ντροπή να έχουμε συγγενείς στο κουρμπέτι.

Εχεις να πεις κατι για ολα......αυτο το πολλ ηθελε ο ανθρωπος αυτο εβαλε!Ειναι ντροπη η πραγματικοτητα;

Να μου το έλεγες για τους γόνους καθηγητών στο πανεπιστήμιο ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΘΕΣΗ και εκεί μπαίνουν οι κανακάρηδες και οι κοκώνες (με χυδαία καταστρατήγηση των προκυρήξεων) να πω εντάξει.

Η διαφορα ειναι στη δημοσια θεση και στο καθηγητιλικη;Δε γνωριζουν κοσμο;Δε εχουν τα κονε;Δλδ οι "κανακαρηδες και οι κοκωνες" των ιδιωτικων γιατρων ειναι καημενοι,ε;Ολα μονοι τους τα κανουνε; embaaaembaaaembaaa

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Anyway, στο poll είπα πως ανήκω σε «κλαν» (το βράδυ βγαίνουμε με κουκούλες και τα σπάμε κιόλας) αν και δεν πιστεύω να έχω άμεσα ευεργετήματα μιας που δεν ακολουθώ ούτε την ειδικότητα του capoclan πατέρα μου, ούτε της μητέρας μου που είναι στο ΕΣΥ. :(

Οπότε μόνος ξεκινάω ουσιαστικά, ελπίζοντας ότι ο μαφιόζος ο αδερφός μου που θα κληρονομήσει τη «βρώμικη μπίζνα» του ιατρείου να μου στέλνει κανα ασθενή του κάπου κάπου. :rolleys:

Μόνος μου το πέρασα κι αυτόοοο

με βαρύ τσιγάρο σέεεερτικοοοο

μόνος μες στη νύχτα ακροβατώωωω

στης ζωής μου το ζεϊμπέεεεκιιιικόοοοοο. :blink::wacko:

Υ.Γ. ώπαααα! emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνος μου το πέρασα κι αυτόοοο

με βαρύ τσιγάρο σέεεερτικοοοο

μόνος μες στη νύχτα ακροβατώωωω

στης ζωής μου το ζεϊμπέεεεκιιιικόοοοοο.  :blink:  :wacko:

Υ.Γ. ώπαααα!  emconfused

Και να γίνεσαι καπνός

σαν τσιγάρο που τελειώνει

τώρα πια θα είσαι μόνη

και θα είμαι μοναχός

Πιο καλή η μοναξιάααααααααααααααα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να μου το έλεγες για τους γόνους καθηγητών στο πανεπιστήμιο ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΘΕΣΗ και εκεί μπαίνουν οι κανακάρηδες και οι κοκώνες (με χυδαία καταστρατήγηση των προκυρήξεων) να πω εντάξει.

Κατα την διαρκεια της ειδικοτητας μου εχω αλλαξει τεσσερα νοσοκομεια απο το ενα ακρο της Ελλαδας στο αλλο, με καταληξη καπου στην κεντρικη...

Λοιπον, οσο πιο κοντα σε αστικες περιοχες ερχομουν τοσο και περισσοτερους γοννους "καλων οικογενειων" συναντουσα, οχι απαραιτητα "καθηγητακια".Τα γιατροπαιδα ειχαν και εχουν καλη αντιμετωπιση μεσα στα νοσοκομεια. Ασε που οταν ημουν εγω στις "Βλαχορουμανιες", απο 16 Ελληνες αποφοιτους του ετους μου, μονο 3 δεν ειχαμε οικογενιακη σχεση με το clan.

Τωρα ειμαι σε πανεπιστημιακο, ξερετε τι κανουν οι πανεπιστημιακοι? Τους στελνουν κατευθειαν εξω, εχουν ηδη τα "κονε", και εμεις καθομαστε εδω, τραβαμε το λουκι, πλακωνομαστε μεταξυ μας, και περιμενουμε να μας πεταξουν κανενα κοκκαλακι να γλειψουμε και μεις!

Ειναι διαχυτη η πεποιθηση στα Βαλκανια (με τασεις παγκοσμιοποιησης αυτης της πρακτικης) οτι το ιδανικο ειναι ο γοννος να ακολουθει τα χναρια του πατερα-μητερας του!

Εδω που ειμαι απο τους 5 ειδικευομενους, οι 4 ειναι παιδια ιδιωτων γιατρων που ειναι καπως αμφιλεγομενο το πως καταφεραν με ελαχιστη αναμονη να κανουν ειδικοτητα.

Οποτε ας αφησουμε τα μπαρμπουτσαλα περι παιδιων καθηγηταδων μονο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emeleos

Η διαφορα ειναι στη δημοσια θεση και στο καθηγητιλικη;Δε γνωριζουν κοσμο;Δε εχουν τα κονε;

μια ιστορια απο ενα επαρχιακο πανεπιστημιο:

Γιος καθηγητη και καθηγητριας του εν λογω πανεπιστημιου εδωσε εξετασεις πανελληνιες (οπως ειχε ακουσει τις ελεγαν) αλλα δεν πετυχε.

Και στεναχωρηθηκε τοσο πολυ που πηρε των οματιων του και εφυγε για μια αφιλοξενη χωρα που λεγεται Ουγγαρια (δυστυχως την ιδια τυχη ειχαν και τα αδελφια του, του καημενουλη).

Ομως εκει αρρωστησε βαρια και ετσι πηρε μεταγραφη για το πανεπιστημιο που ηταν καθηγητες οι γονεις του.

Οταν ηρθε εδω απο την στεναχωρια του ηταν καθε μερα στα μπαρακια.

Οι ειδικευομενοι πολλων κλινικων τον εβλεπαν και ραγιζε η καρδια τους γι αυτο τον εβαζαν σε οσα αρθρα εγραφαν πρωτο ονομα , δευτερο το δικο τους κτλ

Εδω το παιδι δεν εδωσε και πολλες γραπτες εξετασεις

στα μαθηματα γιατι αυτο τον αγχωνε και ετσι ενιοτε υποβαλλοταν στο μαρτυριο των προφορικων κατ ιδιαν ( η αηδιαν) εξετασεων.

Ο ταλαιπωρημενος φοιτητης πηρε κουραγιο και επιφοιτηση πατρικου(?) πνευματος

και τελειωσε πρωτος!!!!!!! τη σχολη και πηρε και υποτροφια!!!!!!! στερωντας τη απο καποιο μαλακ... που διαβαζε συνεχεια αλλα ο μπαμπας του ηταν ενας δασκαλακος.

Επισης πολυ συντομα αναγνωριστηκε η αξια του και :

πηρε διδακτορικο το οποιο τελειωσε σε 3 ακριβως χρονια παραλληλα με

ΜΔΕ= 2 χρονια παραλληλα με

αγροτικο + στρατος + ειδικοτητα 4ετης ( η οποια τοτε ειχε 1 χρονο αναμονη)= 5 χρονια

Τωρα ειναι επισκεπτης επικουρος (αχ κριμα) καθηγητης σε πανεπιστημιο

της Αμερικης.

Η θεση του τακτικου καθηγητη στο πανεπιστημιο της ημιδαπης

τωρα ειναι κενη (εδω και 1-2χρονια) αφου ο μπαμπας αυτο του νεου συνταξιοδοτηθηκε.

Αχ, μακαρι να επιστρεψει απο τα ξενα αυτος ο λαμπρος επιστημονας να γινει τακτικος. Να παψει να ταλαιπωριεται περα δωθε στην Αμερικη.

Εχει αναγκη η Ελλαδα τετοια καμαρια. emno

emeleosemeleosemeleosemeleosemeleosemeleosemeleosemeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

panosOG εκανες τα μισα quote.Ο Προφ ειπε οτι ειναι προνομιουχοι τα παιδια που εχουν γονεις γιατρους στο δημοσιο.Διαφωνω μαζι του στο γεγονος οτι δε ειναι προνομιουχοι ΜΟΝΟ τα παιδια που εχουν γονεις γιατρους στο δημοσιο αλλα ολα εκεινα που γενικα εχουν γονεις γιατρους!!!!Μη ξεχνατε ο ιατρικος κυκλος ειναι αρκετα "μικρος" και ετσι δημοσιο-ιδιωτικο γνωριζονται ;) Διαφωνω μαζι του που "κλεγεται" οτι θα τα κανει ολα μονος του.....μα ειναι δυνατον να μη το βοηθησει ο ιατρικος κυκλος του πατερα του;Μα μιλαμε σοβαρα;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωρε panosOG καπου την ξερω αυτη την ιστορια....

Μπαμπας καθ. Παθολογιας, μαμα επ.καθ. Παιδιατρικης????

Ο τυπος που δεν τον δεχτηκαν αρχικα στο USA λογω ανεπαρκειας στον χειρισμο της αγγλικης, παρ'ολο που ειχε τελειωσει αγγλοφωνο?

Εαν ειναι συμπτωση...ε, παντου τα ιδια συμβαινουν!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαχαχαχα ακου μονος!!!!Μα τι λες τωρα βρε Προφ;Επειδη δεν ακολουθεις την ειδικοτητα του φαδερ εισαι και μοναχουλης  :wacko: Το σκεφτηκες πριν το γραψεις ή ετσι τα γραφεις για να τα γραφεις ; emeleos

Wait. Δεν κατάλαβα δηλαδή, δε βλέπεις τη διαφορά; :huh:

Εκεί που ο αδερφός μου θα πάρει την έτοιμη πελατεία (καρτέλες ασθενών) απ'την πρώτη μέρα, με το καλημέρα που θα τελειώσει την ειδικότητα εγώ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΙΠΟΤΑ. Αυτό δεν είναι διαφορά;

Και να πεις ότι έγραψα ψέματα, το είπα πως ελπίζω να μου στέλνει κάποιους ασθενείς. Αλλά αυτό απέχει πολύ απ'το να κληρονομείς ολόκληρο ιατρείο (ή δικηγορικό γραφείο αν μιλάμε για νομικούς).

Εχεις να πεις κατι για ολα......αυτο το πολλ ηθελε ο ανθρωπος αυτο εβαλε!Ειναι ντροπη η πραγματικοτητα;

Είναι ντροπή για τον τρόπο που το έθεσε. Άκου «κλαν»... λες και είναι ντροπή που διάλεξα το επάγγελμα των γονιών μου. Η επιλογή της λέξης ήταν το λιγότερο ατυχής. Το λέω στα ίσια.

Η διαφορα ειναι στη δημοσια θεση και στο καθηγητιλικη;Δε γνωριζουν κοσμο;Δε εχουν τα κονε;Δλδ οι "κανακαρηδες και οι κοκωνες" των ιδιωτικων γιατρων ειναι καημενοι,ε;Ολα μονοι τους τα κανουνε; embaaa  embaaa  embaaa

:antegeia:

Οι κανακάρηδες και οι κοκώνες ιδιωτικών ιατρών δεν κλέβουν κανενός την θέση. Η θέση είναι δικιά τους (οικογενειακή) και την κληρονομούν. Αν είναι καλοί θα επιβιώσουν, αν όχι με τον καιρό θα χάνουν την πελατεία που τυχόν να έφτιαξε ο γονιός.

Η ειδοποιός διαφορά όμως είναι πως δεν επιβαρύνουν κανέναν στο δημόσιο, αντίθετα ο διορισμένος «από κονέ» στο Πανεπιστήμιο ΠΑΙΡΝΕΙ ΛΕΦΤΑ ΑΠ'ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΕΝΟΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΓΟΝΟΣ!! :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι κανακάρηδες και οι κοκώνες ιδιωτικών ιατρών δεν κλέβουν κανενός την θέση. Η θέση είναι δικιά τους (οικογενειακή) και την κληρονομούν. Αν είναι καλοί θα επιβιώσουν, αν όχι με τον καιρό θα χάνουν την πελατεία που τυχόν να έφτιαξε ο γονιός.

Η ειδοποιός διαφορά όμως είναι πως δεν επιβαρύνουν κανέναν στο δημόσιο, αντίθετα ο διορισμένος «από κονέ» στο Πανεπιστήμιο ΠΑΙΡΝΕΙ ΛΕΦΤΑ ΑΠ'ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΕΝΟΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΓΟΝΟΣ!! :angry:

Εισαι καλα?

Δεν εχεις επαφη με την Ελλαδα?

Σε ποσοστο 50% οι θεσεις ειδικοτητας ειναι (παρατυπα τις περισσοτερες φορες) απο παιδια γιατρων!!!!

Εχεις ακουσει για τις υπεραριθμιες?

Εχεις ακουσει για τους "επικουρικους" του κολου?

Εχεις ακουσει για τους "ειδικους" συνεργατες?

Το κληρονομικο δικαιο ισχυει και στην ιατρικη? Επισημα? Απο ποτε?

Θα ξερεις φανταζομαι απο πρωτο χερι οτι οι μεγαλογιατροι (και σε ηλικια και σε τιτλους και σε κονε και σε χρημα), απαιτουν να κλεισουν καποιες ειδικοτητες χαρακτηριζοντας τες ως κορεσμενες! Γιατι αραγε? Λογω κληρονομικου δικαιου ισως?

Οι ιδιωτες απο που πληρωνονται? Απο το ευρυτερο δημοσιο (βλ.ασφαλιστικα ταμεια, βλ.4πλες επισκεψεις στο βιβλιαριο), ποιον επιβαρυνουν? αλλα ξεχασα, οι ιδιωτες την θεωρουν χαρτζηλικι την αμοιβη του δημοσιου και τα παιρνουν χοντρα αλλιως (βλ. εταιρειες, ιδιωτικες κλινικες...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εισαι καλα?

Δεν εχεις επαφη με την Ελλαδα?

Σε ποσοστο 50% οι θεσεις ειδικοτητας ειναι (παρατυπα τις περισσοτερες φορες) απο παιδια γιατρων!!!!

Εχεις ακουσει για τις υπεραριθμιες?

Εχεις ακουσει για τους "επικουρικους" του κολου?

Εχεις ακουσει για τους "ειδικους" συνεργατες?

Αυτό δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έγραψα εγώ. Εγώ μιλούσα αποκλειστικά για την περίπτωση κληρονόμησης του ιδιωτικού χώρου (του ιατρείου) και της πελατείας (καρτέλες).

Αυτά που γράφεις παραπάνω είναι παράνομα και δε νομίζω να έχεις ανάγκη να είσαι γιος ιατρού για να τα επιτύχεις. Κονέ στην εκάστοτε κυβέρνηση να έχεις και φτάνει.

Το κληρονομικο δικαιο ισχυει και στην ιατρικη? Επισημα? Απο ποτε?

Θα ξερεις φανταζομαι απο πρωτο χερι οτι οι μεγαλογιατροι (και σε ηλικια και σε τιτλους και σε κονε και σε χρημα), απαιτουν να κλεισουν καποιες ειδικοτητες χαρακτηριζοντας τες ως κορεσμενες! Γιατι αραγε? Λογω κληρονομικου δικαιου ισως?

Δεν ισχύει το κληρονομικό δίκαιο σε κανένα επάγγελμα «υπηρεσίας». Συμφωνούμε δεν το καταλαβαίνεις; Αυτό λέω κι εγώ.

Βασικά όλοι οι επαγγελματίες (οι ελεύθεροι) μιλάνε για κορεσμένα επαγγέλματα, απ΄τους ταξιτζήδες ως τους καρδιοχειρουργούς.

Οι ιδιωτες απο που πληρωνονται? Απο το ευρυτερο δημοσιο (βλ.ασφαλιστικα ταμεια, βλ.4πλες επισκεψεις στο βιβλιαριο), ποιον επιβαρυνουν? αλλα ξεχασα, οι ιδιωτες την θεωρουν χαρτζηλικι την αμοιβη του δημοσιου και τα παιρνουν χοντρα αλλιως (βλ. εταιρειες, ιδιωτικες κλινικες...)

To ιδιωτικό είναι επιλογή σου. Αν δε γουστάρεις έναν ιδιωτικό ιατρό πας στον επόμενο συμβεβλημένο. Άντε πες το αυτό στη γιαγιάκα που περιμένει στα εξωτερικά ιατρεία του ΕΣΥτζή ή του Πανεπιστημιακού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδιά συγνώμη κιόλας, αλλά τί κακό έχει να βοηθάει ο γονιός το παιδί του; Σε οποιοδήποτε τομέα οι γονείς προσπαθούν να δώσουν το καλύτερο στα παιδιά τους. Κι εγώ το ίδιο θα κάνω για τα παιδιά μου. Δηλαδή αν δεν σε στηρίξει ο πατέρας και η μητέρα σου ποιος θα σε στηρίξει; :)

Υ.Γ. 1 Οι γονείς μου δεν έχουν καμιά σχέση με ιατρική

Υ.Γ. 2 Αυτό με τις έτοιμες καρτέλες είναι αμφιλεγόμενο...προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν γιατρό με κληρονομημένες καρτέλες...δηλαδή να μου πει ο μπαμπάς να από δω η κόρη μου/γιος μου αυτός θα σε κοιτάει από εδώ και μπρος...αμέσως θα ήμουν αρνητικά προκατειλλημένη...προσωπική άποψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@prof Wizard

Kοίταξε να δείς, αν σε προσβάλει η λέξη κλαν, το πρόβλημα είναι δικό σου. Στο λέω και εγώ ίσχια, για να μην παρεξηγήσεις τα λόγια μου.

Η λέξη κλαν υποδηλώνει σύνολο ατόμων με κοινό οικογενειακό δεσμό. Είναι διάσημα τα κλαν των O'Hara στην Ιρλανδία, McDonald στη Σκωτία, Cossiga στη Σαρδηνία, Mendolia στη Σικελία κλπ.

Εγώ άλλη λέξη δεν ξέρω, για να υποδηλώσω το γεγονός πως εσύ έχεις πατέρα, μητέρα και αδερφό στον ιατρικό τομέα. Άρα είσαι μέλος ιατρικού κλαν. Δεν υπάρχει τίποτα το κακό σε αυτό.

Τώρα αν με αυτό θέλεις να πείς πως είσαι μάλιστα σε μειονεκτική θέση... τότε θα πρέπει τουλάχιστον να δεχθείς τα σαρκαστικά σχόλια με ταπεινοφροσύνη.

Αυτό το poll θα ήταν χρήσιμο για να δείξει την κατάστασή που έχουμε ως οικογενειακό background. Mε τις σπασμωδικές και ανειλικρινείς απαντήσεις σου κατάφερες να δώσεις τη χειρότερη δυνατή εικόνα σε όσους ανήκουν σε ιατρικό κλαν. :splaaaats:

Δυστυχώς, αυτό κάνουν οι περισσότεροι από αυτούς. Αντί να έχουν συναίσθηση της ευθύνης των πλεονεκτημάτων, έχουν θράσος και ελάχιστη επαφή με την πραγματικότητα των άλλων. Κρίμα...

Ο ελιτισμός που υποδεικνύουν άτομα όπως ο prof Wizard με κάνει να σκέφτομαι άλλες λέξεις που θα τον θυμώσουν σίγουρα, μα και που δε βρίσκουν ακριβή μετάφραση στην ελληνική γλώσσα (ίσως γιατί οι πρόγονοί μας δεν έκαναν αυτά τα πράγματα?)... νεποτισμός, για παράδειγμα. Οι Ρωμαίοι τοποθετούσαν τα ανήψια τους στις καλύτερες θέσεις στο στρατό και στη δημόσια διοίκηση (ανηψιός=νιπότε).

ΥΓ

Δυστυχώς ξέρω πως τώρα ο prof θα απαντήσει γιατί θέλει να έχει τον τελευταίο λόγο, ακόμα και όταν έχει λάθος όπως τώρα. Τον προλαβαίνω λέγοντας του, πως θα έκανε καλύτερη εντύπωση με μεγαλύτερη ταπεινοφροσύνη. Χρειάζεται και αυτή καμιά φορά.

No hard feelings :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ not bad

Nα βοηθάει ο γονιός το παιδί του δεν είναι κακό.

Το παιδί να το παίζει αυτοδημιούργητος μετά... είναι κακό.

Ο γονιός να μη θέλει να μπει άλλος, λέγοντας και περιγράφοντας ό,τι μπορεί κανείς να φανταστεί... είναι κακό.

Η αξιοκρατική επιλογή είναι καλή, μα θα τη θέλει ο γονιός;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To poll δεν είναι δημόσιο, ούτε υποχρεωτικό. Θα ήταν όμως ένα ενδεικτικό στοιχείο της αληθινής ιατρικής πραγματικότητας. Τουλάχιστον στο forum... έτσι για να ικανοποιήσουμε την περιέργιά μας.

Κανείς δεν αναφέρεται στα στοιχεία αυτά... Πουθενά. Υπάρχουν κάθε είδους στατιστικά (ακόμα και για το πόσες φορές πάει στο μπάνιο ένας πρώτος χειρουργός κατά τη διάρκεια μεταμόσχευσης ήπατος). Όχι όμως για το πόσοι συνεχίζουν την ιατρική οικογενειακή παράδοση.

Δεν είναι περίεργο αυτό; Να μη ρίξουμε έστω και λίγο φώς;

ΥΓ

Δεν έχω δηλώσει σε ποιά κατηγορία είμαι... Δεν έχει νόημα να το κάνω αυτό. Ο σκοπός του 3rd είναι άλλος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kοίταξε να δείς, αν σε προσβάλει η λέξη κλαν, το πρόβλημα είναι δικό σου. Στο λέω και εγώ ίσχια, για να μην παρεξηγήσεις τα λόγια μου.

Δε με προσβάλει η λέξη ως λέξη, με προσβάλει η λέξη με τα συμφραζόμενα ή υποννοούμενα. Ιδιαίτερα όταν σ'αυτήν προσάπτονται ηλίθια στερεότυπα του στυλ: ο μπαμπάκας μου διάλεξε να με κάνει ιατρό [με το ζόρι], πως είμαι απατεώνας γι'αυτό σπουδάζω στο εξωτερικό, πως δεν ξέρω να μετράω ως το 10 και όμως θα μπω υπεράριθμος στο Ιπποκράτειο, και ούτω καθεξής.

Αυτά μπορούσες να τ'αποφύγεις αν ήθελες να κάνεις ένα πραγματικά ενδιαφέρον poll. Kαι μη μου πεις τώρα ότι όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται, είμαι σίγουρος ότι και σ'άλλους θα χτύπησε η λέξη "clan". -_-

Η λέξη κλαν υποδηλώνει σύνολο ατόμων με κοινό οικογενειακό δεσμό. Είναι διάσημα τα κλαν των O'Hara στην Ιρλανδία, McDonald στη Σκωτία, Cossiga στη Σαρδηνία, Mendolia στη Σικελία κλπ.

Πολύ Highlander έβλεπες.

Εγώ άλλη λέξη δεν ξέρω, για να υποδηλώσω το γεγονός πως εσύ έχεις πατέρα, μητέρα και αδερφό στον ιατρικό τομέα. Άρα είσαι μέλος ιατρικού κλαν. Δεν υπάρχει τίποτα το κακό σε αυτό.

Υπάρχει κακό. Αν το έλεγες ότι είμαι μέλος «ιατρικής οικογένειας» ακούγεται ήδη καλύτερο και πιο cosy. Μέλος του ιατρικού clan ακούγεται λες και είμαι σε καμιά μαφιόζικη σέχτα με σκοτεινούς σκοπούς ανατροπής. :unsure:

Τώρα αν με αυτό θέλεις να πείς πως είσαι μάλιστα σε μειονεκτική θέση... τότε θα πρέπει τουλάχιστον να δεχθείς τα σαρκαστικά σχόλια με ταπεινοφροσύνη.

Αν δεχτώ τα σαρκαστικά σχόλια [sic] (χαίρομαι που το παραδέχεσαι!) με «ταπεινοφροσύνη» σημαίνει πως ήδη έχω κάτι να νιώθω ένοχος και να κρύβομαι. Αυτό δεν ήθελα/θέλω να γίνει γιατί απλούστατα δεν έκανα τίποτα κακό, ούτε πήρε κάποια θέση από ποιόν άξιο.

Αυτό το poll θα ήταν χρήσιμο για να δείξει την κατάστασή που έχουμε ως οικογενειακό background. Mε τις σπασμωδικές και ανειλικρινείς απαντήσεις σου κατάφερες να δώσεις τη χειρότερη δυνατή εικόνα σε όσους ανήκουν σε ιατρικό κλαν.

Σπασμωδικές; Ανειλικρινείς; WTF μιλάς about? :huh:

Mε πάσα ειλικρίνεια και ηρεμία μίλησα, απλά βρήκα τραγικό τον χαρακτηρισμό "clan" αλλά και την επιμονή σου ακόμα και τώρα (insult to injury!) να συνεχίζεις να τον χρησιμοποιείς.

Δυστυχώς, αυτό κάνουν οι περισσότεροι από αυτούς. Αντί να έχουν συναίσθηση της ευθύνης των πλεονεκτημάτων, έχουν θράσος και ελάχιστη επαφή με την πραγματικότητα των άλλων. Κρίμα...

ΟΚ, δε μ'ενοχλεί αυτό γιατί δεν έχω κανένα πλεονέκτημα πέρα από δυο μέλη της οικογένειάς μου σε συγγενείς ειδικότητες απ'αυτήν που διάλεξα. Σίγουρα είναι καλύτερο απ'το να μην έχεις κανένα αλλά απέχει παρασάγγας απ'το να μιλάμε ότι έλυσα το επαγγελματικό μου ζήτημα και πως βολεύτηκα.

Ιδιαίτερα όταν ο πατέρας μου είναι ιδιωτικός απ'τις αρχές του '80 και δεν έχει καμία σχέση με νοσοκομεία, πανεπιστήμια, δημόσιες θέσεις, και υποχθόνια κονέ.

Ο ελιτισμός που υποδεικνύουν άτομα όπως ο prof Wizard με κάνει να σκέφτομαι άλλες λέξεις που θα τον θυμώσουν σίγουρα, μα και που δε βρίσκουν ακριβή μετάφραση στην ελληνική γλώσσα (ίσως γιατί οι πρόγονοί μας δεν έκαναν αυτά τα πράγματα?)... νεποτισμός, για παράδειγμα. Οι Ρωμαίοι τοποθετούσαν τα ανήψια τους στις καλύτερες θέσεις στο στρατό και στη δημόσια διοίκηση (ανηψιός=νιπότε).

Τhanx για το crash course πάνω στην ετυμολογία της λέξης νεποτισμός. Δες και μια άλλη να εμπλουτίσεις το λεξιλόγιό σου που είναι πολύ χειρότερη: cronyism

ΥΓ

Δυστυχώς ξέρω πως τώρα ο prof θα απαντήσει γιατί θέλει να έχει τον τελευταίο λόγο, ακόμα και όταν έχει λάθος όπως τώρα. Τον προλαβαίνω λέγοντας του, πως θα έκανε καλύτερη εντύπωση με μεγαλύτερη ταπεινοφροσύνη. Χρειάζεται και αυτή καμιά φορά.

Έλα έλα έλα, μην κάνεις τώρα τον έξυπνο, βάλε εσύ τον επίλογο να γουστάρεις αν είναι. Δε μπορείς να προσβάλεις τους άλλους έτσι και να περιμένεις να το δαγκώσουμε. Ντάξει, μπορεί να μην έχεις συγγενείς (ή και να έχεις) στον τομέα αλλά δε σημαίνει πως εγώ είμαι στο "clan" κι εσύ στους "εμβόλιμους".

Όλοι έχουμε δικαίωμα στην ιατρική, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για το ιδιωτικό επάγγελμα, είθε ο καλύτερος να ξεχωρίσει. Απλά μη λες ότι εγώ είμαι «βολεμμένος» επειδή έχω πατέρα/αδερφό γιατί απέχει πολύ απ'την πραγματικότητα. Τουλάχιστον τη δικιά μου.

Τα λέμε,

Duncan McCloud :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο σκοπός του 3rd είναι άλλος.

Aν το poll ήταν καλό δεν θα είχε ανάγκη την 3η επιλογή. Αν κάποιος θέλει απλά να δει τ'αποτελέσματα και να μην ψηφίσει το Invision σου δίνει αυτή τη δυνατότητα. Ουσιαστικά την 3η επιλογή την έβαλες υποσυνείδητα γιατί κατάλαβες ότι έτσι όπως το έθεσες ("the clan") πραγματικά κάποιοι μπορεί να μην θέλαν ν'απαντήσουν.

Πάντως χαίρομαι που είναι ελάχιστοι αυτοί που αποφεύγουν ν'απαντήσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο κακό είναι να το παίζει αυτοδημιούργητος ένας γιος μεγαλογιατρού (και μιλάμε για μεγαλογιατρούς, έτσι? Οι κακομοίρηδες οι μεροκαματιάρηδες γιατροί-γονείς [και υπάρχουν και τέτοιοι, doh] σιγά μην έχουν τα κονέ να προωθήσουν το γιόκα ως υπεράριθμο κτλ) άλλο τόσο άσχημος φαίνεται και ο αρνητικός σχολιασμός κάποιου μόνο και μόνο επειδή ο πατέρας του έκανε το ίδιο επάγγελμα. Το ίδιο ισχύει για τα περισσότερα επαγγέλματα. Δικηγόροι, επιπλοποιοί, φαρμακοποιοί, περιπτεράδες, υδραυλικοί, στην Ελλάδα οι περισσότεροι ακολουθούν το επάγγελμα των γονιών- και ορισμένες φορές είναι το μόνο που μπορούν να κάνουν αν θέλουν σίγουρη αποκατάσταση, ειδικά στα επαγγέλματα που έχουν σχέση με το εμπόριο.

Το να γίνεις γιατρός επειδή ήταν και ο πατέρας σου δε δείχνει πάντα γονεϊκή χειραγώγηση. Συχνά συμβαίνει επειδή είσαι από μικρός στα κατατόπια και μαθαίνεις να το αγαπάς. Και αυτό είναι ανθρώπινο.

Χαμηλοί τόνοι πιστεύω ότι αρμόζουν σε ένα τέτοιο θέμα... Άλλο τα clans των μεγαλοκαθηγητών κι άλλο οι γιοι των συνοικιακών γιατρών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α ρε να ειχα και εγω ενα μπαρμπα γιατρο, εστω νοσοκομο... που παω ρε γμτ με πατερα και αδερφο ψαρα???????

PS. Mου το εχουν πει εξαλλου....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλοι έχουμε δικαίωμα στην ιατρική, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για το ιδιωτικό επάγγελμα, είθε ο καλύτερος να ξεχωρίσει. Απλά μη λες ότι εγώ είμαι «βολεμμένος» επειδή έχω πατέρα/αδερφό γιατί απέχει πολύ απ'την πραγματικότητα. Τουλάχιστον τη δικιά μου.

Εγώ το λέω και το φωνάζω.

Είσαι βολεμμένος επειδή έχεις πατέρα, μάνα και αδερφό γιατρό.

Έχω κάθε λόγο να το λέω, όπως και εσύ έχεις κάθε λόγο να το αρνήσε.

Εκφέρεις άποψη σε όλα. Το ίδιο δικαίωμα έχω και εγώ.

Αν σου δημιουργεί πρόβλημα αυτό, βάλε με σε ignore list.

Αλλιώς... shut the f**k up.

Τη σοβαροφάνεια και το δούλεμα να το πουλάς εκεί που περνάει. Δυστυχώς εγώ ξέρω, οπότε παίζε ό,τι θέλεις, μα όχι με δική μου παρουσία. Είτε είναι οικογενειακά ΚΛΑΝ, είτε είναι πτυχία και ειδικότητες στην Ιταλία, είτε είναι αγροτικά και ειδικότητες στην Ελλάδα.

Η τρίτη επιλογή του poll εκφράζει αυτούς που δε θέλουν να απαντήσουν για λόγους που θα μπορούσαν να εξηγήσουν (ή όχι). Εκφράζει το περιθώριο λάθους, κι αν είχες κάνει ποτέ στατιστική έρευνα στη ζωή σου, θα ήξερες πως υπάρχει πάντα. Ακόμα και η πιό απλή έρευνα θα πρέπει να έχει μιά επιλογή μη πρόβλεψης.

ΥΓ

Αυτή τη φορά τον τελευταίο λόγο από εμένα δε θα τον έχεις. Μισώ το θράσος και τους δείθεν. Αν ήσουν σωστός θα ήσουν χαμηλότερων τόνων. Προκαλείς όμως, οπότε και θα τη φάς (αργά ή γρήγορα).

Many hard feelings this time :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α  ρε να ειχα και εγω ενα μπαρμπα γιατρο, εστω νοσοκομο...

Ναι όντως. Αν ήταν έστω νοσοκόμος τώρα θα σου άνοιγε και θέση για Λέκτορας σε πανεπιστήμιο της επιλογής σου. Σε όλους μας στο clan συμβαίνει αυτό άλλωστε. Έχουμε τις γνωριμίες εμείς. Λύνουμε και δένουμε. :rolleyes:

που παω ρε γμτ με πατερα και αδερφο ψαρα???????

Χεχε, κρύψε λόγια. Ψαράς υποννοεί ψαράδικο. Άντε εφοπλιστής είσαι κι εσύ με τη λογική του ioan! Τυχεραααάκια! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.