Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

Νομίζω ότι αυτό το επίδομα των 500ων ευρώ το δίνουν μόνο σε Γενικό Ιατρό, με την προϋπόθεση ότι θα μείνει εκεί για τουλάχιστον 5 χρόνια και δεν αφορά τον Υπόχρεο υπηρεσίας υπαίθρου ή τον επί θητεία. Πάρτε τηλέφωνο στην ΥΠΕ για επιβεβαίωση

 

elpi η παρακατω επισημανση περιεχεται στην προκηρυξη των αγροτικων ιατρειων .

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ

α. Στους Ιατρούς που θα τοποθετηθούν στα Π.Ε.∆.Υ-Περιφερειακά Ιατρεία του Βορείου Αιγαίου και στα οποία υπάρχει επισήµανση µε αστερίσκο (*), θα καταβάλλεται επίδοµα σύµφωνα µε την αριθµ. 28/2-4-2015 απόφαση του Περιφερειακού Συµβουλίου Βορείου Αιγαίου (Α.∆.Α ΩΞΟΦ7ΛΩ-2ΝΟ) και β. στους Ιατρούς που θα τοποθετηθούν στα Π.Ε.∆.Υ-Περιφερειακά Ιατρεία του Νοτίου Αιγαίου και στα οποία υπάρχει επισήµανση µε αστερίσκο (*), θα καταβάλλεται επίδοµα σύµφωνα µε την αριθµ. 85/23-5-2015 απόφαση του Περιφερειακού Συµβουλίου Νοτίου Αιγαίου (Α.∆.Α 7ΨΧΝ7ΛΞ-7ΤΩ), η οποία συµπληρώνει την αριθµ. 23/2-3-2015 απόφαση ( Α.∆.Α 7Π∆17ΛΞ-ΕΡΟ)

 

αν ψαξεις και τις αντιστοιχες αποφασεις της περιφερειας Νοτιου Αιγαιου που αναφερεται στην επισημανση θα βρεις το ακολουθο

"Συµπληρώνει την µε αριθµ. 23/2015 απόφαση Περιφερειακού Συµβουλίου µε θέµα : «Λήψη απόφασης για την παροχή κινήτρων υπέρ επικουρικών γιατρών στις άγονες, προβληµατικές και αποµακρυσµένες περιοχές της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, κατ’ εφαρµογή των διατάξεων του άρθρου 20 του Ν. 4213/13», και όπου αναφέρονται οι λέξεις «επικουρικοί ιατροί» αντικαθίστανται από την φράση «επικουρικοί γιατροί και γιατροί υπηρεσίας υπαίθρου (αγροτικοί)». 

 

 

Μου το είχε πει Γενικός Ιατρός (από στόματος η "ενημέρωση") γι'αυτό και είπα "νομίζω". Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες αλλά επειδή δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη ας πάρουν οι συνάδελφοι κι ένα τηλέφωνο στις ΥΠΕ. Υπάρχει συνάδελφος που επέλεξε "αγροτικό" γιατί (με έγγραφο δημοσιευμένο στο Διαύγεια) έδινε ως κίνητρο δωρεάν διαμονή σε σπίτι αλλά όταν πήγε εκεί του είπαν πολύ απλά πως....δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ σπίτι. Ούτε καν δωμάτιο στο ΚΥ. Τους πήγε τις αποφάσεις, τις επιστολές κλπ και τελικά η κατάληξη ήταν να αναγκαστεί να νοικιάσει σπίτι 50 χιλιόμετρα μακρυά (μιας και δεν υπήρχε τίποτα διαθέσιμο στο χωριό), να πληρώνει ενοίκια, βενζίνες, πάγια έξοδα. :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παιδιά Καλησπέρα σας, 

Δεν ξέρω έαν υπάρχει ήδη θέμα, έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό οπότε εάν υπάρχει συγχωρήστε με. Θα ήθελα να μου πεί κάποιος εάν ο αγροτικός μετά τη λήξη της θητείας του δικαιούται επίδομα ανεργίας. 

Ευχαριστώ.  

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aυτό δεν το καταλαβαίνω,εμένα μου κρατάνε εισφορές υπέρ ΟΑΕΔ που είμαι επί θητεία,γιατί να μην δικαιούμαι δηλαδή επίδομα ανεργίας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aυτό δεν το καταλαβαίνω,εμένα μου κρατάνε εισφορές υπέρ ΟΑΕΔ που είμαι επί θητεία,γιατί να μην δικαιούμαι δηλαδή επίδομα ανεργίας;

η εισφορα υπερ οαεδ που σου κρατανε (1% επι των μεικτων) ειναι ασχετη με το επιδομα ανεργιας.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με τον ZUL και εγώ επί θητεία είμαι και μου κρατάνε εισφορές από ότι είδα στη μισθοδοσία μου. Υπάρχει κάποιος αγροτικός επί θητεία ή μη που να πήρε επίδομα ή να ξέρει κατι παραπάνω να μας διαφωτίσει? Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με τον ZUL και εγώ επί θητεία είμαι και μου κρατάνε εισφορές από ότι είδα στη μισθοδοσία μου. Υπάρχει κάποιος αγροτικός επί θητεία ή μη που να πήρε επίδομα ή να ξέρει κατι παραπάνω να μας διαφωτίσει? Ευχαριστώ και πάλι.

και μεις καναμε αγροτικο. δεν τα λεμε στον αερα.

οι αγροτικοι δεν δικαιουστε επιδομα ανεργιας γιατι δεν εχετε κρατησεις απο το ικα.

η κρατηση που σας κανουνε ειναι μνημονιακο χαρατσι (2011 πρωτοεφαρμοστηκε) και γινεται σχεδον σε ολους τους μισθωτους καθως και στους ελευθερους επαγγελματιες και ειναι παντελως ασχετη με το επιδομα ανεργιας. 

 

 

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τρελά Photoshop απ΄το ειδικεύομενοι.τζιαρ που βγάζουν απίστευτο γέλιο, αλλά είναι και εξαιρετικά εύστοχα... :lol:

zise-anemela.jpg

zise-epikindyna.jpgzise-me-peripeteia.jpgzise-me-tolmi.jpg

Πηγή: http://www. ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika -keuomenoi.gr/2015/11/kane-agrotiko/

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλα..ποτε στο καλο εχουν σκοπο να βγαλουν την προκηρυξη;;; Εχει αργησει η εκδοση της υπερβολικα πολυ

Το αναφερω σε δευτερο topic μηπως και καποιου το αυτι εχει παρει κατι..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η φάση, παίρνω αγροτικό κι γκαστρώνομαι στο καπάκι, πως σας φαίνεται ; :)

τυχαία???

Καλησπερα σε ολους!

Με την τροπολογια του Πολακη διακιουνται οι αγροτικοι ιατροι αδεια ανατροφης τεκνου δηλαδη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η φάση, παίρνω αγροτικό κι γκαστρώνομαι στο καπάκι, πως σας φαίνεται ; :)

τυχαία???

Καλησπερα σε ολους!

Με την τροπολογια του Πολακη διακιουνται οι αγροτικοι ιατροι αδεια ανατροφης τεκνου δηλαδη?

εννοω τους 9 μηνες..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι αγροτικοί επί θητεία σίγουρα οι υπόχρεοι δεν είμαι χίλια τοις εκατό σίγουρος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι αγροτικοί επί θητεία σίγουρα οι υπόχρεοι δεν είμαι χίλια τοις εκατό σίγουρος.

ευχαριστω πολυ συναδελφε για την απαντηση, εγω κανω επι θητεια αγροτικο το οποιο τελειωνω σε 2 μηνες. σε 1 μηνα προκειται να αποκτησω παιδι. μπορω δηλαδη να τους ζητησω να παραταθει η θητεια μου κατα 8 μηνες? Λιγο δυσκολο μου φαινεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλα..ποτε στο καλο εχουν σκοπο να βγαλουν την προκηρυξη;;; Εχει αργησει η εκδοση της υπερβολικα πολυ

Το αναφερω σε δευτερο topic μηπως και καποιου το αυτι εχει παρει κατι..

Τέλος Γενάρη με αρχές Φλεβάρη...είπαν!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταρχην,με το καλο το μωρακι και με εναν πονο!

 

αναλογως της ΥΠΕ,η απαντηση στην αιτηση σου μπορει να παρει εως και 1,5 μηνα να ερθει απο τα κεντρικα.Κατα συνεπεια,θα ελεγα αν μπορεις να εξασφαλισεις,οσο μπορεις δλδ,οτι θα εγκριθει η παραταση σου και μετα να δεις για γονικη αδεια.

Απο την αλλη,γνωριζω συναδελφο πατερα που πηρε γονικη ενω ηταν σε παραταση οντας ειδικευομενος,οποτε... 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Αναμείνατε εντός των ημερών (μπορεί κι σήμερα) να ανέβει η νέα προκήρυξη...

βγηκε! ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1ος 2016

Τροποποιήθηκε από catzol
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια καληπερα σας,

στη προκηρυξη αυτη, οσον αφορα  την ενδεικτικη ημερομηνια που αναφερεται διπλα στο καθενα , υπαρχουν καποια που ειναι ηδη κενα, καποια με ημερομηνιες του 2016.  Ομως σε καποια γραφει π.χ  20/8/15, 6/8/14, 16/9/13  κτλ ημερομηνιες πριν το 2016. Τι σημαινει αυτο??

επισης ποτε περιπου βγαινουν τα προσωρινα και ποτε τα οριστικα αποτελεσματα?

σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια καληπερα σας,

στη προκηρυξη αυτη, οσον αφορα  την ενδεικτικη ημερομηνια που αναφερεται διπλα στο καθενα , υπαρχουν καποια που ειναι ηδη κενα, καποια με ημερομηνιες του 2016.  Ομως σε καποια γραφει π.χ  20/8/15, 6/8/14, 16/9/13  κτλ ημερομηνιες πριν το 2016. Τι σημαινει αυτο??

επισης ποτε περιπου βγαινουν τα προσωρινα και ποτε τα οριστικα αποτελεσματα?

σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Η ενδεικτική ημερομηνία σημαίνει αν είναι κενά ήδη (ΚΕΝΟ), από πότε είναι κενά (ημερομηνία πριν από την ημερομηνία δημοσίευσης της προκήρυξης) και πότε θα κενωθούν (μελλοντική ημερομηνία). Δηλαδή χοντρικά στα κενά ξεκινάς αμέσως μόλις βγουν τα οριστικά και στα άλλα ξεκινάς μόλις λήξη η θητεία του ήδη υπάρχοντα ιατρού (ίσως και 3-4-5 μήνες μετά).

Τα προσωρινά αποτελέσματα τα βγάζουν μετα από κανα μήνα περίπου και άλλο τόσο για τα οριστικά. Αυτά στο περίπου βέβαια γιατί για την προηγούμενη προκήρυξη τους πήρε κανα 6μηνο! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα

για να μην ξεκινησεις την ημερα σου με μια καποια απογοητευση,να ξερεις πως στην προκηρυξη με καταληκτικη ημερομηνια 12 αυγουστου,τα οριστικα ειχανε ηδη βγει μεσα στον Οκτωβριο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημερα @ξενος, σ'ευχαριστω

θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο σχετικα με  τις επιδιωκομενες θεσεις στη αιτηση αν λαμβανεται υποψη  η σειρα προτεραιοτητας Α Β Γ Δ Ε η΄αν δεν εχει καμια σημασια η σειρα που ειναι δηλωμενες

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.