Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

εφημερευετε στο ιατρειο. πληρςνεστε για αυτες τις εφημεριες?

όταν εφημερευει ο άλλος δεν χρειάζεσαι εσυ για εφημερία εκτος αν σε καλέσει ο άλλος ιατρός.

Καταγγελία μπορεί να κάνει ο οποισδήποτε αλλά για να έχουν στοιχεία πρέπει εσυ λόγω της απόστασης να μην έχεις ανταπεξέλθει σε περιστατικό που το θεωρώ απίθανο να συμβεί.

Εφόσον ήδη καλύπτεσαι από τον άλλον ιατρό και πάντα υπάρχει 1 σε εφημερία ετοιμότητας και καλύπτεται η περιοχή δεν μπορούν να δεσμεύσουν και 2ο και μάλιστα χωρίς να πληρώνεται. Αν γίνει κάτι με σένα ζήτησε εγγράφως και με αριθμό πρωτοκόλου του λόγω που γίνεται επιλεκτικά η αντιμετώπιση και πήγαινετο στη συνέχεια στον ιατρικό συλλογο το θέμα. (μια απειλη για γνωστοποίηση στο ΔΥΠΕ δεν βλέπτει και ο άγιος φοβέρα θέλει)

γενικά πάντως και να σου ρίξεικαμπάνα ο διοικητής δεν τρέχει μία. απλώς πόλεμο νεύρων θα σου κάνουν. ουσιαστικά δεν γίνεται κάτι. αν στο κεντρικό χωριό είναι ανάποδη ψάξε τη στήριξη σε κάποιο άλλο χωριό.

Με τη νομοθεσία και αποφασιστηκότητα και ο πιο ανάποδοσ διοικητής-διευθυντής κ.υ. βρίσκει το δάσκαλό του αλλα είναι ο δύσκολος δρόμος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

παιδια συμφωνα με >>>>N 4326 ΦΕΚ Β' 90/11.2.97

Ενεργείς εφημερίες γιατρών υπηρεσίας υπαίθρου των

Κέντρων Υγείας και των Περιφερειακών Ιατρείων. στο αρθρο 10.Εφημερίες στα Περιφερειακά Ιατρεία δεν μπορούν να

πραγματοποιηθούν. το φεκ υπαρχει στο ποστ 149. Ισχυει αυτο ετσι δεν ειναι??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εφημερίες στο περιφερειακό ιατρείο δεν γίνονται πια καθώς παντού υπάρχουν πλέον κέντρα υγείας (και αφού υπάρχουν χάνει το νόημα η αναχρονιστική εφημερία ετοιμότητας για την οποία δίνεται το επίδομα ετοιμότητας)

ισχύει όμως σε περιπτώσεις ιατρείων που είναι σε νησιά που έχουν μόνο ιατρείο χωρίς κέντρο υγείας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το γεγονός ότι δεν ασφαλίζεται και δεν αποζημιώνεται κάποιος δεν είναι αποδεικτικό ότι μπορεί να αρνηθεί διακομιδή ενώ είναι σε ενεργό υπηρεσία.

έχω παρευρεθεί μάρτυρας σε ανάλογη περίπτωση και ο επιμελητής είπε

"δώστο μου εγγράφως ότι αρνείσαι να πας τη διακομιδή τώρα και θα σου κάνω αναφορά"

όλοι μας είχαμε άσχημες διακομιιδές.. και κάποιοι που κάναν διακομιδές και με κίνδυνο τησ ζωής τους. πχ διακομιδή ψυχασθενών όπου η αστυνομία αρνείται να συνοδεύσει μέσα στο ασθενοφόρο γιατί φοβούνται...

τέλοσπάντων... από τη στιγμή που ανώτερος κρίνει ότι χρήζει ιατρικής συνοδίας το περιστατικό και ότι μπορείς και πρέπει να το συνοδεύσεις ή αρνηση θα επιφέρει κυρώσεις...

Θα απαντήσεις καταρχήν ότι πρέπει να κάνει εγγράφως κι αυτός την αίτηση για να πας διακομιδή για να πάρει έγγραφη απάντηση, και ότι εσύ δε θα κάνεις αναφορά μόλις στο κάνει, αλλά καταγγελία στο εργατικό κέντρο ότι κάνεις παράνομες υπερωρίες που πληρώνονται στο διπλάσιο του μισθού υπερωρίας και έχουν και επιπρόσθετες επιπτώσεις για τον εργοδότη και τον υπεύθυνο. Θα πεις ότι οι παράνομες υπερωρίες αυτές γίνονταν και το τελευταίο εξάμηνο τουλάχιστον 3 ώρες τη μέρα, θα φέρεις και τους υπόλοιπους γιατρούς που είναι σε ίδια θέση να το επιβεβαιώσουν (και για την περίπτωσή τους) και μετά κάθε δυο μέρες θα έρχονται από το εργατικό κέντρο να λένε καλημέρα στο διευθυντή... :P:P:P

Αυτά εκτός του ωραρίου σου, γιατί εντός του ωραρίου δυστυχώς είσαι κάτω από το διευθυντικό δικαίωμα του προϊσταμένου. Όμως, μπορείς να αρνηθείς κατ'αρχήν λέγοντας ότι δεν είσαι ο κατάλληλος και να το κάνεις αναφορά αμέσως (πηγαίνοντας βέβαια τη διακομιδή μετά) οπότε μεταθέτεις μέρος της ευθύνης για τη διακομιδή στο διευθυντή.

Αν πιστεύεις ότι κινδυνεύει η ζωή σου με κάποιον ψυχοπαθή, υπάρχουν δυο λύσεις: η αμιγώς ιατρική (IV Stedon όσο πάει πριν ξεκινήσετε και στάγδην έγχυση στο δρόμο), και η αμιγώς νομική (αρνείσαι γιατί κινδυνεύει η ζωή σου, το κάνεις εγγράφως -αν σου ζητήσουν εγγράφως να πας διακομιδή πάραυτα- και ας πάει μετά να επικαλεστεί την περιθωριακή στη θεωρία θέση ότι ο γιατρός έχει ιδιαίτερη νομική υποχρέωση να εκτεθεί σε κίνδυνο ζωής...).

Έχω ψάξει και απαρχαιωμένες διατάξεις του νόμου για το όριο διαμονής, δεν υπάρχει πουθενά. Μόνο κάποιες νομαρχίες έχουν βγάλει καθεμία δικά της όρια. Η φράση-κλειδί είναι πάντως "στοιχειώδεις προϋποθέσεις διαμονής" και το επιχείρημα "δε βρήκα πουθενά αλλού εκτός από εδώ, αν θέλετε μου βρίσκετε και το νοικιάζετε με λεφτά του δήμου, ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΓΚΡΙΝΩ". Εγώ έμενα εντός της περιοχής ευθύνης μάλλον (10 km από το βασικό χωριό, λιγότερα από κάποια άλλα και στη μέση της διαδρομής), και όταν μας επισκέφτηκε μια διοικητικός και πρότεινε να μένουμε στο ιατρείο (που ήταν σχετικά αξιοπρεπές ως διαμονή - με λίγο φτιάξιμο τώρα μένει γιατρός) της εξήγησα ότι οι στοιχειώδεις προϋποθέσεις διαμονής είναι υποκειμενικό θέμα και ότι για να καλύψει τις δικές μου και του άλλου γιατρού θα πρέπει να πληρώσει πολλάααα το νοσοκομείο :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

iv stedon? καλο! το άλλο με τον τοτο το ξέρεις;

δεν ξέρω τι ψυχοπαθείς έχεις συναντήσει αλλά κανένας δεν κάθεται να βάλεις φλεβοκαθετήρα πόσο μάλλον να τον κρατήσει κιολας...

inj alloperidιnε im και αν τον πιάσει... ειχαμε κάνει 3 σε 1 μια φορά και δεν τον ρίχναμε με τιποτα...

να μην μιλήσω για άλλο περιστατικό που είχε φάει 9 stedon im και πάλι δεν έπεφτε με τιποτα...

αν αρνηθείς σε ενεργό υπηρεσία σου γίνεται αναφορά και περνάς στην συνέχεια πειθαρχικό όπου σε καλούν σε απολογία και αποφασίζουν για τις όποιες κυρώσεις...

Τροποποιήθηκε από AMANDA.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά.Ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις.Πρώτον,αν συμφέρει να διαλέξει κανείς κέντρο υγείας ή περιφερειακό ιατρείο.Το δεύτερο που θαθελα να ρωτήσω είναι πώς μπορεί να πάρει κανείς πληροφορίες για ένα αγροτικό πχ για το διευθυντή του,τις συνθήκες εκεί κτλ.?Να πάρω τηλ τον αγροτικό γιατρό που βρίσκεται εκεί για να μου πει?

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά.Ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις.Πρώτον,αν συμφέρει να διαλέξει κανείς κέντρο υγείας ή περιφερειακό ιατρείο.Το δεύτερο που θαθελα να ρωτήσω είναι πώς μπορεί να πάρει κανείς πληροφορίες για ένα αγροτικό πχ για το διευθυντή του,τις συνθήκες εκεί κτλ.?Να πάρω τηλ τον αγροτικό γιατρό που βρίσκεται εκεί για να μου πει?

Ευχαριστώ

1. Στο ΚΥ, έχεις ωράριο 8-2:30 και μετά δεν σε ενοχλεί κανένας.Αλλά έχεις τον διευθυντή πάνω από το κεφάλι σου.

Στο ΠΙ έχεις ωράριο, αλλά το ψιλορυθμίζεις εσύ και χωρίς να έχεις κανένα πάνω από το κεφάλι σου.Μπορούνε όμως ανετότατα να σε φωνάζουν για περιστατικά ανά πάσα στιγμή μέσα στο πενθήμερο, όλο το 24ώρο.

2. Συνήθως έτσι γίνεται, αλλά αυτό έχει το ρίσκο του.Μπορεί να σου πει την αλήθεια, μπορεί και όχι (ελπίζοντας ότι κανείς δεν θα έρθει στο τέλος και θα πάρει παράταση,έστω και κάποιων μηνών, πράγμα ιδιαίτερα χρήσιμο ειδικότερα εάν έχει και καμία μεγάλη αναμονή)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Στο ΚΥ, έχεις ωράριο 8-2:30 και μετά δεν σε ενοχλεί κανένας.Αλλά έχεις τον διευθυντή πάνω από το κεφάλι σου.

Στο ΠΙ έχεις ωράριο, αλλά το ψιλορυθμίζεις εσύ και χωρίς να έχεις κανένα πάνω από το κεφάλι σου.Μπορούνε όμως ανετότατα να σε φωνάζουν για περιστατικά ανά πάσα στιγμή μέσα στο πενθήμερο, όλο το 24ώρο.

Sorry που ξαναρωτάω,αλλά όταν λες ότι στο Κ.Υ. έχεις τον διευθυντή από πάνω σου,τι ακριβώς εννοείς?

Επίσης,αυτό για την 24ωρη ετοιμότητα στο Π.Ι είσαι σίγουρος?Γιατί αν είναι έτσι,δε μπορείς να πας πουθενά.Ενώ στο Κ.Υ. ας πούμε,δε σε ενοχλούν παρά μό΄νο στις εφημερίες σου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοώ ότι είναι εκεί, δεν έχεις ελευθερία.Στο ΠΙ μπορείς να φύγεις πχ πιο νωρίς, εκεί όχι.

Φυσικά.Για αυτό και παίρνεις και επίδομα ετοιμότητας.Εννοείται ότι απαγορεύεται να απομακρύνεσαι πέρα από την περιοχή ευθύνη σου.Μπορείς να λέιπεις μόνο τα σκ και τις αργίες.Αυτό ισχύει για τα ΠΙ.Για τα ΚΥ πρέπει να είσαι εκεί μόνο στο ωράριό σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεινκά αυτό που ισχύει για τα Κ.Υ. και Μ.Τ.Ν. είναι ότι έχεις πιο αυστηρό ωράριο και λιγότερες ευκαιρίες για κοπάνα, οι οποίες μπορεί και να είναι και μηδενικές (να μην πάρεις καθόλου άδεια κατά τη θηετεία σου). Εξαρτάτια από το διευθυντή. Γενικά προτιμούνται από άτομα που δεν έχουν αυτοκίνητο να πηγαίνουν από χωριό σε χωριο και που δεν θέλουν να έρθουν αντιμέτωποι με οξύ περιστατικό καθώς κάνουν συνήθως μόνο λάτζα (συνταγογράφηση) και τα περιστατικά τα βλέπουν οι επιμελητες.

1 Π.Ι. γενικά μπορεί να έχει περισσότερη ή λιγότερη δουλειά από 1 Κ.Υ.-Μ.Τ.Ν. αλλά δεν έχεις κανένα να σε παρακολουθεί πότε φτάνεις και πότε φεύγεις και αν είναι συνενοήσιμοι οι κάτοικοι μπορείς και να την κοπανας και αρκετές φορές. (εξαρτάται πάντα από τους κατοίκους). Συνήθως υπάρχει κέντρο υγείας που εφημερεύει στην περιοχή οποτε τους παραπέμεπεις εκεί. Το αν και πόσο θα δουλέψεις εκτός ωραρίου σε Π.Ι. είναι στην διακριτική σου ευχερια.

Βέβαια θα σου έρθουν άνθρωποι με αυξημένη πίεση, για ενεσοθεραπείες, θλαστικά κτλ και θα πρέπει να έχεις μόνος σου την φροντίδα να παίρνεις υλικά και να κάνεις ιατρικές πράξεις χωρίς τη βοηθεια νοσηλευτριας που υπάρχει σε κάθε ΚΥ.

(Μερικοί για τον τελευταίο λόγο τους παραπέμπουν σε Κ.Υ.)

Γενικά η δουλειά σε Κ.Υ. είναι λίγο πολύ ίδια σε όλα τα Κ.Υ. Λάτζα, λάτζα, λάτζα χωρίς άγχος

ΠΙ με ΠΙ διαφέρουν πολύ. Από πληρωμένες διακοπές έως ξεπάτωμα.

Τέλος σε Π.Ι. κάνεις παιχνίδι μόνος σου κατά βούληση με φαρμακάδες και αμοιβή για ιατρικές επισκέψεις ενώ σε Κ.Υ. αυτά είναι κομμένα. Το χαρτί το μαζεύουν οι επιμελητές.

Το επίδομα ετοιμότητας το παίρνουν όλοι. και σε Π.Ι.+Κ.Υ.

Τροποποιήθηκε από AMANDA.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ιατρικο υλικο απο που προμηθευομαι;

Μου το δινει το Κ.Υ της περιοχης μου ή τα "παιρνω" επιλεκτικα εγω οταν εφημερευω;

Αναφορες για ελλειψη ΗΚΓ/φου κ.α πρεπει κατα την γνωμη σας να κανω και αν ναι που και πως (..αφου ειμαι ασχετος σε οτι εχει να κανει με επισημες αναφορες και λοιπα..)..; emsexwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το προμηθεύεσαι από το Κέντρο Υγείας και συνήθως πρόκεται για γάζες, φάρμακα, ορούς, σύριγγες και γενικώς αναλώσιμα που χρειάζεσαι. Σε συννενοηση μπορείς να παίρνεις χωρίς επίσημο έγγραφο και αν κάτι δεν έχουν να σου δώσουν το προσθέτουν στην παραγγελία που κάνουν από το νοσοκομείο.

Όχι ΗΚΓ δεν έχουν τα Π.Ι. Μερικά όμως έχουν φιάλη οξυγόνου για να μπορείς να αντιμετωπίσεις ανθρώπους με οξυ αναπνευστικό πρόβλημα.

Αν πέρα από την έλλειψη σε ιατροφαρμακευτικό υλικό υπάρχουν ελλείψεις στις υποδομές, πχ σπασμένα τζάμια, προβληματική θέρμανση κτλ κάνεις μια κοινοποίηση των προβλημάτων σε δήμο, κέντρο υγείας και νοσοκομείο ζητώντας να προβουν στις δέουσες ενέργειες. Συνήθως το αν θα γίνει κάτι εξαρτάται σε σένα πόσο θα κυνηγήσεις τα πράγματα. Οι περισσότεροι το χρησιμοποιούν σαν αφορμή να κάνουν ιατρείο στο καφενείο, να κάνουν μόνο συνταγογράφηση και να φευγουν γρηγορότερα.... it's up to you...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι ΗΚΓ δεν έχουν τα Π.Ι.

Τα περισσότερα έχουν. Λίγα μάλιστα έχουν και cardio-express (τηλεκαρδιογράφο με σύνδεση με Ιπποκράτειο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που βρε sovereign μου; αντε να εχουν στα νησια αλλα και παλι να ειναι κανα δυο..

Τετοιες πληροφοριες φθανουν στα ωτα των αθηναιων και πιστευουν πως επιτελους η επαρχια εκσυγχρονιστηκε αλλα αυτο ειναι μακραν της αληθειας δυστυχως. embaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΗΚΓ έχουν σχεδόν όλα τα Π.Ι. Τώρα για τηλεϊατρική έχουν συνήθως τα απομακρυσμένα ιατρεία, όταν η πρόσβασή τους στο ΚΥ ή στο νοσοκομείο είναι δύσκολη.Βέβαια το κατά πόσο δουλεύουν σωστά και αποτελέσματικά, αυτό είναι άλλη ιστορία....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΗΚΓ έχουν σχεδόν όλα τα Π.Ι. Τώρα για τηλεϊατρική έχουν συνήθως τα απομακρυσμένα ιατρεία, όταν η πρόσβασή τους στο ΚΥ ή στο νοσοκομείο είναι δύσκολη.Βέβαια το κατά πόσο δουλεύουν σωστά και αποτελέσματικά, αυτό είναι άλλη ιστορία....

το δικο μου το π.ι. δεν εχει ηκγ αλλα ειναι ενα απο τα καλυτερα σε οτι αφορα χωροι, συνθηκες και εξοπλισμο.ζητησα να μπορω να εχω δυνατοτητα ηκγ αλλα δεν εχω ακομα απαντηση.

στα γυρω χωρια δεν υπαρχουν ηκγ.

απο την αλλη εαν καποιος ερθει και σου πει νομιζω οτι εχω πιεση και νοιωθω καποιο σφιξιμο στο στομαχι,εισαι αναγκασμενος να βγαλεις ηκγ.τοτε δεν τελειωνεις ουτε στις 6 το απογευμα.ιδιως εαν εχεις 50 ασθενεις την ημερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ιωαννινα-πρεβεζα δεν έχουν σε κανένα Π.Ι. ΗΚΓ

και οι υποδομες στα περισσότερα είναι άθλιες κάποιεσ φορέσ από την αδιαφορία καιτων ίδιων των αγροτικώνπουπριτιμόυν να συνταγογραφουν στα όρθια στο καφενείο με την αιτιολογια ότι δεν υπάρχιε αξιοπρεπές ιατρείο και να την κοπανάνε παρά να κυνηγήσουν οι ίδιοι να φτιαχτεί ιατρείο και να δεσμευτούν μετα με κανονικό ωράριο....

εννοείται ότι ο ανεφοδιασμόςσε αναλώσιμα επαφίεται στον αγροτικό κατά την κρίση του με το πόσο θέλει να δουλέψει ή να κάνει παραπομπές....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστέψτε με η τηλειατρική δεν προσφέρει καμμία ιδιαίτερη βοήθεια,ανέκδοτο έχει γίνει στο ΚΥ στο οποίο εφημερεύω η απάντηση του καρδιολόγου σχετικά με ένα ΗΚΓ που του εστάλη->"Είναι κάτι οξύ ή κάτι χρόνιο"

Σε βοηθά μόνο σε κάτι κραυγαλέες καταστάσεις όταν οι επιμελητές(απ΄τους οποίους αρκετοί δεν ξέρουν τι εστί ανάσπαση ST) δεν καταλαβαίνουν την βαρύτητα του περιστατικού και σκέφτονται να στείλουν τον ασθενή σπίτι!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικα με τον Τηλε καρδιογραφο ετυχε να τον χρησιμοποιησω μολις σημερα και τον βρηκα βολικο. Συμβατικο ΗΚΓ δεν εχω στο Π.Ι. αλλα και το CardioExpress κανει δουλεια.

Σημειοτεον οτι βρισκομαι σε Π.Ι. στην ηπειρωτικη Ελλαδα αρκετα απομακρυσμενο απο το νοσοκομειο (35min με ΙΧ, 25min ασθενοφορο) χωρις να υπαρχει Κ.Υ. κοντα - για την ακριβεια χωρις να υπαρχει τιποτα κοντα! - και με αρκετα δυσκολο δρομο. Το ιατρειο ειναι σε αθλια κατασταση π.χ. χωρις νερο το τελευταιο 2μηνο-3μηνο και κανω φιλοτιμες προσπαθειες να το σουλουπωσω μιας και ανελαβα προσβατα. Απο πλευρας προμηθειων δεν ειχε σχεδον τιποτα (ουτε ορούς!) αλλα δεν συναντησα κανενα προβλημα στο να παραλαβω ο ιδιος ικανες ποσοτητες ιατροφαρμακευτικου υλικου. Μαλλον ο προκατοχος μου προτιμουσε το καφενειο (εξακριβωμενο) οπως ανεφερε και η συναδελφος AMANDA. Το βρισκω σχεδον εγκληματικο αφου αν συμβει κατι δεν μπορεις να περιμενεις με σταυρωμενα χερια μεχρι να ερθει το ΕΚΑΒ... emforeio

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω μπορω να πω πως στο δικο μου π.ι. εχω καρδιογραφο,2απινιδωτες,δυνατ.γενικης αιματ, και καποιων βιοχημ.εξετασεων. Ισως ειναι απο τα καλυτερα εξοπλισμενα π.ι. Επισης εχει και τελεχαρτ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κάτι που βρήκα πριν λίγο... αντιγράφω....

Σάββατο, Φεβρουάριος 18, 2006

Αγροτικό ιατρείο

(Μάρτιος 1989)

Ξένος είμαι στο σπίτι μου

ξένος στους δρόμους

με λένε Γιάννη δεν έχω τίποτα δικό μου.

Νίκος Καρούζος

(Γράμμα του Κίμωνα)

Ο Άγιος Βασίλειος, της επαρχίας Ναυπακτίας, είναι χωριό τόσο αδιάφορο, όσο εκατοντάδες άλλα της ελληνικής επαρχίας - και λίγο περισσότερο. Ο "αγροτικός" γιατρός έχει στη διάθεσή του ένα μικρό χώρο, μέσα στα γραφεία της κοινότητας, για να εξετάζει τους ασθενείς, έχει την αυθόρμητη εκτίμηση και συμπάθεια των κατοίκων και ατελείωτες ώρες για σκότωμα. Από επαγγελματική άποψη, τα πράγματα είναι τρομερά απλουστευμένα. Μετράει κανείς την πίεση στους γέροντες, θεραπεύει αμυγδαλίτιδες και ιλαρές στα παιδιά και αξιοποιεί ευσυνείδητα την παραμικρή ευκαιρία να κατέβει στην Αθήνα.

Χρειάστηκε να επιστρατεύσω όλη την έμφυτη αισιοδοξία μου για να καταφέρω την προσαρμογή μου σ’ αυτό το περιβάλλον. Στην αρχή φρόντισα να γνωρίσω τους ιθαγενείς, ιδιαίτερα την πνευματική ελίτ του τόπου. Υπάρχει ο δάσκαλος, η φαρμακοποιός, ο οδοντίατρος (σύζυγος της φαρμακοποιού) και ο γραμματέας της κοινότητας, κτηνοτρόφος αλλά και απόφοιτος της Παντείου. Όλοι αυτοί έχουν από δυο - τρία παιδιά, τηλεόραση, βίντεο - και τους χαρακτηρίζει μια χαριτωμένη ψιλονεύρωση. Δήλωσαν ομόφωνα, όταν τους γνώρισα, ότι στόχος τους είναι να φύγουν από τον Άγιο Βασίλειο, το συντομότερο. Ο οδοντίατρος όμως, μου εξομολογήθηκε ότι αυτό το λένε χρόνια τώρα και δεν πρόκειται να το κάνουν ποτέ. Τελικά γίναμε φίλοι με τον γραμματέα - κτηνοτρόφο, που αποτελεί τον συνδετικό κρίκο ανάμεσα στην ντόπια διανόηση και τις ευρύτερες μάζες, είναι χωρατατζής, γλεντζές και ξέρει να βρίσκει το καλύτερο κρασί. Ο Διοκλητιανός (έτσι τον λένε αλλά τον φωνάζουμε Στέλιο) με συνοδεύει ορισμένες φορές, υπό την ιδιότητά του ως γραμματέας της κοινότητας, στα γύρω μικρότερα χωριά που έχω υπό την υψηλή ιατρική μου φροντίδα και απ' όπου γυρίζουμε πάντα πιωμένοι, με το στερεοφωνικό του Ντάτσουν (με εκουαλάιζερ παρακαλώ) να παίζει σκυλάδικα στη διαπασών.

Προσπαθώ να περνώ τις ώρες μου διαβάζοντας, αλλά πόσο να διαβάσει κανείς; Έτσι περνάω τον καιρό μου κάνοντας τηλεφωνήματα, περιπάτους, βλέποντας τηλεόραση. Σημειωτέον, αγαπητή μου Ελένη, από τη δεύτερη βδομάδα εδώ κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει τίποτε από γκόμενες στην πιάτσα. Δυο - τρεις κοπελίτσες που κυκλοφορούν είναι αδύνατο να προσπελασθούν χωρίς να ξεσηκωθεί σάλος και πανικός. Τη νοσοκόμα που γνώρισες στη Θεσσαλονίκη ξέχασέ τη. Για το καλό της, απελύθη.

...........................................................

http://tonisitiskalipsos.blogspot.com/2006...0547242469.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα

Θα ηθελα να μαθω, αν υπαρχει η δυνατοτητα να πηγαινει καποιος στο αγροτικο ιατρειο 1-2 αντε 3 φορες (πρωινα) τη βδομαδα, ωστε τις υπολοιπες μερες να ειναι στην Αθηνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μόνο από τη σημαία. επισήμως όχι. ανεπισήμως εξαρτάται από το πόσο απαιτητικός είναι ο κόσμος και πόσο σε χώνει ο διευθυντής του κ.υ.

σε άλλα π.ι. παταγαν 2 φορές την εβδομάδα και μετά μην τον είδατε και αλλού χτυπάγανε κάρτα και ωράριο κανονικά και έλεγχο απο νοσοκομείο και κ.υ. ειδικά όταν ήταν "δικοί μας ψηφοφόροι"

θα δεις από το τι έκανε ο προηγούμενος και εκει περίπου θα κινηθείς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι ενα αγροτικο στην Αρκαδια ή στην Κορινθο στο οποιο μπορεις να πατασ 2-3 φορες πρωινα τη βδομαδα πολυ ανετα μπορει να σου αφησεις περιθωριο για καποιο μεταπτυχιακο, καποια ξενη γλωσσα ή ακομα και 2η δουλεια αν ήδη εχεις. Σωστα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι ενα αγροτικο στην Αρκαδια ή στην Κορινθο στο οποιο μπορεις να πατασ 2-3 φορες πρωινα τη βδομαδα πολυ ανετα μπορει να σου αφησεις περιθωριο για καποιο μεταπτυχιακο, καποια ξενη γλωσσα ή ακομα και 2η δουλεια αν ήδη εχεις. Σωστα?

Τς τς τς, όλοι να κοροϊδέψουν το σύστημα ρε. Τι κατάσταση είναι αυτή; Μα και στους ιατρούς δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία;; Από το αγροτικό κιόλας; drtaki δεν συμφωνώ μαζί σου. Δυστυχώς όλοι ενδιαφέρονται να αρπάξουν προσόντα και κανένας δεν σκέφτεται και λίγο τον κοσμάκη. Κρίμα.

Άκουσε λίγο τα faul σου και πες μου εάν έχω άδικο:

1. Ζητάς αγροτικό σε συγκεκριμένη περιοχή (δίπλα στην Αθήνα) για να μπορείς να κάνεις ΆΛΛΑ πράγματα. Κανένας και τίποτα δεν σου εξασφαλίζει την απόκτηση της θέσεως σε ΑΥΤΕΣ συγκεκριμένα τις περιοχές!

2. Θέλεις αυτές ειδικά τις περιοχές για να ικανοποιήσεις ΔΙΚΑ ΣΟΥ συμφέροντα (γλώσσα, μεταπτυχιακό κλπ.).

3. Ζητάς να καταστρατηγήσεις το νόμιμο ωράριο που είσαι υποχρεωμένος να τηρείς και ζητάς να δουλεύεις 2-3 μέρες ενώ θα πληρώνεσαι κανονικά από το κράτος για 5 μέρες εργασία!

Δεν έχω τίποτα μαζί σου, απλώς στο σχόλιό σου μου δίνεται η ευκαιρία να τονίσω κάποια πράγατμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.