Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

αν οι θιγόμενοι κινηθουν δικαστικά για την εν λόγω απόφαση απαλλαγής από το αγροτικό οι προκηρύξεις στα αγροτικά θα παγώσουν εκ νέου για 6 μήνες

και κανένας δεν θα παίρνει αγροτικό μέχρι να εκδωθεί απόφαση

φιλια

AMANDA. είσαι σίγουρη γι' αυτό που έγραψες; Και αν ναι, πως; Θα ήθελα να μάθω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιτελους! Να και ενας νομος που ευνοει τους αποφοιτους ελληνικων πανεπιστημιων, που δεν ειναι αιωνιοι φοιτητες και οσους αξιζουν απο τους "απεξω" και περναν το ΔΙΚΑΤΣΑ με την πρωτη! Μπραβο! emiloveyou

Για πες μας, λοιπόν, ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ, πως είσαι τόσο σίγουρη ότι όσοι από τους ΔΙΚΑΤΣΑ'δες, περνάνε με την πρώτη αξίζουν κιόλας, υπονοώντας με αυτόν τον τρόπο πολύ καθαρά, πως όλοι οι υπόλοιποι δεν αξίζουν; Είσαι σε θέση να το γνωρίζεις αυτό και να το αποδείξεις; Και αν ναι, πες μας και τον τρόπο κιόλας και την πηγή σου για να μάθουμε κι εμείς οι αδαείς! Ή μήπως έχεις την αυταπάτη πως όλοι οι φοιτητές των ελληνικών πανεπιστημίων οι οποίοι δεν είναι αιώνιοι, όπως λες, είναι και άξιοι και περνάνε τα μαθηματάκια τους με "καθαρούς" τρόπους και με το σταυρό στο χέρι; Μην τρελαθούμε τώρα!!! Άλλωστε ξεχάσαμε το σύνθημα που ήταν γραμμένο σε ελληνικό πανεπιστήμιο;

"ΠΤΥΧΙΑ copies ΚΤΩΝΤΑΙ"

Ας μην τα ισοπεδώνουμε, όλους κι όλα λοιπόν και ας προσέχουμε τι λέμε!

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τουλάχιστον 2 φορές στο παρελθόν έχουν παγώσει οι διαδικασίες προκήρυξης αγροτικών.

η 1η είναι όταν έγινε ένσταση στον τρόπο υπολογισμού των μορίων αποφοίτων εξωτερικού. μέχρι τότε υπολογίζονταν ο χρόνος λήψης πτυχίου στο εξωτερικό. μετά την απόφαση ο χρόνος για τον υπολογισμό των μορίων μετρά από την στιγμή που αναγνωρίζεται από το δικατσά (αλλά και πάλι με την ληψη του πτυχίου και όχι την ανακοίνωση επιτυχίας στο τελευταίο μάθημα όπως ισχύει για τους αποφοιτους ελληνικών πανεπιστημίων)

η 2η ήταν όταν άλλαξε χωρίς προειδοποίηση η βάση στις εξετάσεις του δοαταπ και από 5 έγινε 6,5 (δεν φαντάζομαι να ισχύει αυτο για τις ελληνικες σχολές.. τουλαχιστον για γιάννενα δεν είχαμε για βάση το 6,5) έγινε ενσταση γιατί δεν είχε ανακοινωθεί εκ των προτέρων η αλλαγή αυτή στις βασεις και τα δικαστήρια τους δικαίωσαν. στη συνέχεια έγινε 2ο δικαστήριο για τα αγροτικά για να τους υπολογίσουν τα μόρια από εκείνη την εξεταστική που θα έπρεπε να είχαν πάρει τα πτυχία τους και όχι από τη στιγμή που δικαιώθηκαν από το δικαστήριο. και δικαιώθηκαν για δεύτερη φορά.

μπορεί να υπάρχουν και άλλες παρόμοιες αποφάσεις αλλά αυτές είναι οι πιο πρόσφατες και ένας δικηγόρος μπορεί να τις ψάξει και να βρει τις πληροφορίες που τον ενδιαφέρουν.

αν η αγωγή στηθεί σωστά και με επιχειρήματα όλα είναι δυνατά. 2 φορές το τμήμα με τα αγροτικά έχει αλλάξει αποφάσεις του μπορεί και 3η ή μάλλον 4η γιατί μόλις άλλαξε ακόμα 1 απόφαση του.

με ερώτηση βουλευτή και μόνο κατάλαβε το άτοπο της άνισης μεταχείρισης υποψηφίων για γενική ιατρική και τους επιτρέπει πλέον να κάνουν και αυτοί αγροτικό.

δηλαδή τώρα πια οι μόνοι που "απαλάσσονται" είναι όσοι εγγραφηκαν πριν από κάποια ημερομηνία. αν αυτό στοιχειοθετηθεί με βάση τα νέα δεδομένα και τις προηγούμενες αποφάσεις ως ανιση μεταχείριση πολιτών σε χώρα όπου υπάρχει ισονομία από το σύνταγμα πιστεύω ότι υπάρχουν καλές πιθανότητες να αποσυρθεί τελείως η συγγεκριμένη παράγραφος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για πες μας, λοιπόν, ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ, πως είσαι τόσο σίγουρη ότι όσοι από τους ΔΙΚΑΤΣΑ'δες, περνάνε με την πρώτη αξίζουν κιόλας, υπονοώντας με αυτόν τον τρόπο πολύ καθαρά, πως όλοι οι υπόλοιποι δεν αξίζουν; Είσαι σε θέση να το γνωρίζεις αυτό και να το αποδείξεις; Και αν ναι, πες μας και τον τρόπο κιόλας και την πηγή σου για να μάθουμε κι εμείς οι αδαείς! Ή μήπως έχεις την αυταπάτη πως όλοι οι φοιτητές των ελληνικών πανεπιστημίων οι οποίοι δεν είναι αιώνιοι, όπως λες, είναι και άξιοι και περνάνε τα μαθηματάκια τους με "καθαρούς" τρόπους και με το σταυρό στο χέρι; Μην τρελαθούμε τώρα!!! Άλλωστε ξεχάσαμε το σύνθημα που ήταν γραμμένο σε ελληνικό πανεπιστήμιο;

"ΠΤΥΧΙΑ copies ΚΤΩΝΤΑΙ"

Ας μην τα ισοπεδώνουμε, όλους κι όλα λοιπόν και ας προσέχουμε τι λέμε!

emrockon

Το συντριπτικο ποσοστο φοιτητων που τελειωνει στην ωρα του το αξιζει. Επισεις και το συντριπτικο ποσοστο των δικατσαδων που περναει με την πρωτη, παλι το αξιζει. Την καραμελα με τα βυσματα εχω βαρεθει να την ακουω. Δεν περνανε εξετασεις δα, ολοι με βυσμα!

Ενας που ξεκινησε τις σπουδες του το 94-95 θα επρεπε να εχει τελειωσει το 2000-2001. Τι κανει λοιπον 6 χρονια;

Ελπιζω να ισχυσει αυτος ο νομος.

Ειδαλως, αντε, πηγαινετε στα αγροτικα στα 40 σας!!!! :splats::splats::splats:

Σαν δε ντρεπεστε λεω εγω!

Τροποποιήθηκε από ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να μη μαλώνετε για το αν η AMANDA έχει δίκιο ή όχι , την απορία θα σας τη λύσω εγώ που ξέρω :

Είναι γεγονός ότι η νέα απόφαση για τα αγροτικά είναι αντισυνταγματική.Όλοι οι πολίτες σε μία ευνομούμενη πολιτεία πρέπει να αντιμετωπίζονται ισότιμα και όχι μεροληπτικά, με βάση τα συμφέροντα μερικών.Εννοείται ότι όποιος το διεκδικήσει νομικά , θα κερδίσει.Ενδεχομένως να σταματήσει και τη διαδικασία λήψης αγροτικών, καθώς έχει έννομο συμφέρον .Αυτά . Φιλούδια!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το συντριπτικο ποσοστο φοιτητων που τελειωνει στην ωρα του το αξιζει. Επισεις και το συντριπτικο ποσοστο των δικατσαδων που περναει με την πρωτη, παλι το αξιζει. Την καραμελα με τα βυσματα εχω βαρεθει να την ακουω. Δεν περνανε εξετασεις δα, ολοι με βυσμα!

Ενας που ξεκινησε τις σπουδες του το 94-95 θα επρεπε να εχει τελειωσει το 2000-2001. Τι κανει λοιπον 6 χρονια;

Ελπιζω να ισχυσει αυτος ο νομος.

Ειδαλως, αντε, πηγαινετε στα αγροτικα στα 40 σας!!!! :splats::splats::splats:

Σαν δε ντρεπεστε λεω εγω!

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Ε, δεν περίμενα και καλύτερη απάντηση από κάποια που δηλώνει μόνη της πως την πήραν στην Αγγλία μόνο και μόνο επειδή είναι ξανθιά!!!

Όσο για "καραμέλες" άλλοι συνηθίζουν να τις πιπιλίζουν και μάλιστα όοολη την ώρα και χωρίς να έχουν ιδέα για το πως έχουν τα πράγματα!!!

Άντε γεια και περαστικά....

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η 2η ήταν όταν άλλαξε χωρίς προειδοποίηση η βάση στις εξετάσεις του δοαταπ και από 5 έγινε 6,5 (δεν φαντάζομαι να ισχύει αυτο για τις ελληνικες σχολές.. τουλαχιστον για γιάννενα δεν είχαμε για βάση το 6,5)

Πότε θα σταματήσεις το παραμύθι; ΔΕΝ πέρασες Ελλάδα όσο κι αν προσπάθησες, πρέπει να το δεχτείς γιατί θα σου δημιουργήσει πολύ σοβαρά προβλήματα διχασμένης προσωπικότητας στο μέλλον!!! Ένα γιατρό ρε παιδιάααα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Ε, δεν περίμενα και καλύτερη απάντηση από κάποια που δηλώνει μόνη της πως την πήραν στην Αγγλία μόνο και μόνο επειδή είναι ξανθιά!!!

Και φυσικη μαλιστα!!!

Εγω τουλαχιστον παραδεχομαι πως πηρα τη θεση.

Εσυ παραδεχεσαι ομως πως "πηρες" τα μαθηματα στην τριτοκοσμικη χωρα που σπουδασες μαζι με την κολλητη σου την Αμαντα;

Ακου 6 χρονια Δικατσα!!!!

Μην ξεχασεις, στο αγροτικο σου (αν θα πας τελικα) να παρεις και τα φαρμακα σου για την πιεση και τα αρθριτικα! :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να μη μαλώνετε για το αν η AMANDA έχει δίκιο ή όχι , την απορία θα σας τη λύσω εγώ που ξέρω :

Είναι γεγονός ότι η νέα απόφαση για τα αγροτικά είναι αντισυνταγματική.Όλοι οι πολίτες σε μία ευνομούμενη πολιτεία πρέπει να αντιμετωπίζονται ισότιμα και όχι μεροληπτικά, με βάση τα συμφέροντα μερικών.Εννοείται ότι όποιος το διεκδικήσει νομικά , θα κερδίσει.Ενδεχομένως να σταματήσει και τη διαδικασία λήψης αγροτικών, καθώς έχει έννομο συμφέρον .Αυτά . Φιλούδια!!!!!

Δεν είμαι σίγουρος για το αν είναι αντισυνταγματικό ή όχι γιατί δεν ξέρω αν οι θέσεις ιατρών υπηρεσίας υπαίθρου θεωρούνται απλές θέσεις εργασίας ή κάποιο είδος υπηρεσίας για την οποία το κράτος καθορίζει ποιοί θα την εκτελέσουν και με ποιά κριτήρια.Αλλιώς θα ήταν αντισυνταγματικό και για ένα τελειωμένο παθολόγο να διεκδικήσει αγροτικό ας πούμε ή και τη μόνιμη θέση που μόνο ένας γενικός γιατρός μπορεί ως τώρα να καλύψει

(όντως γιατί μόνο γενικοί γιατροί μπορούν να διεκδικήσουν και να εργαστούν σε ΠΙ ή ΚΥ? Δεν χωρούν άλλες ειδικότητες στην πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας?). Ας μας πει ο Σαράντος που θα ξέρει περισσότερα τί ακριβώς ισχύει.

Και φυσικη μαλιστα!!!

Εγω τουλαχιστον παραδεχομαι πως πηρα τη θεση.

Εσυ παραδεχεσαι ομως πως "πηρες" τα μαθηματα στην τριτοκοσμικη χωρα που σπουδασες μαζι με την κολλητη σου την Αμαντα;

Ακου 6 χρονια Δικατσα!!!!

Μην ξεχασεις, στο αγροτικο σου (αν θα πας τελικα) να παρεις και τα φαρμακα σου για την πιεση και τα αρθριτικα! :antegeia:

Και έλεος ρε παιδιά, το ξεμάλλιασμα δεν αρμόζει σε γιατρούς!! :(

Στο κάτω κάτω της γραφής δεν έχει σημασία που τελείωσες αλλά αν είσαι ή όχι καλός γιατρός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσους ειδικευόμενους γενικής ιατρικής ξέρω, έχουν ήδη κάνει αγροτικό στην αναμονή τους. Η απαλλαγή υποχρέωσης υπηρεσίας υπαίθρου δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να διοριστεί κάποιος σε αγροτικό. Εξάλλου, δεν συγκαταλέγεται μεταξύ των δικαιολογητικών πιστοποιητικό του έτους πρώτης εγγραφής.

Περιοδικά γίνεται αυτό (προηγουμένως θυμάμαι υπήρχε απαλλαγή ως το 90-91), για να μην υποχρεώνονται ειδικευμένοι γιατροί να ψάχνουν για αγροτικό προκειμένου να διοριστούν στο δημόσιο. Παρ'ολ'αυτά, ορισμένοι απ' αυτούς κάνουν αγροτικό (πόσους Κύπριους ξέρετε να έχουν κάνει αγροτικό μετά την ειδικότητα; πόσοι από αυτούς καλύπτονταν από την προηγούμενη υπουργική απόφαση; )

Η "απαλλαγή από την υποχρέωση" θα είχε νόημα μόνο εφόσον κάποιος από τις υπηρεσίες του υπουργείου ανέσυρε τις υπεύθυνες δηλώσεις που υπογράφουν οι αιτώντες αγροτικό και κινούσε κάποια διαδικασία (όχι απαραίτητα ποινική) εναντίον τους. Αυτό δε θα γίνει ΠΟΤΕ κατά τη γνώμη μου.

Νομίζω ότι έχουμε παρεξηγήσει λίγο το ζήτημα της "αντισυνταγματικότητας" και του "παρανόμου" κάποιων μέτρων. Χωρίς να το έχω ψάξει συγκεκριμένα, πιστεύω ότι η απαλλαγή υποχρέωσης υπηρεσίας υπαίθρου είναι εντός των πλαισίων της νομοθετικής εξουσιοδότησης του Υπουργείου Υγείας και είμαι βέβαιος ότι το αγροτικό δεν είναι δικαίωμα (όπως η ειδικότητα πχ) αλλά υποχρέωση των γιατρών. Άλλο το ότι το έχουμε μετασχηματίσει σε ευχάριστο (και καλοπληρωμένο) τρόπο να περνάμε 15 μήνες αναμονής για την ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά....

Ξέρουμε αν υπάρχει νόμος στα σκαριά που να αποσυνδέει για ΟΛΟΥΣ (και όχι μόνο μέχρι τους εισαχθέντες 94 - 95), τη διαδικασία διορισμού στο Δημόσιο από το αν έκαναν αγροτικό?

Τροποποιήθηκε από andreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.et.gr/summaries/2006/01/17/b15.gif

νομιζω πως ο Σαραντος εκλογικευσε την υπουργικη αποφαση με αληθοφανη εξηγηση.

οποιαδηποτε υπαλληλος του ΥΥΚΑ η οποια διατυπωσε την αποψη που παρατεθηκε λιγα post πιο πανω προφανως την ερμηνευσε κατα το δοκουν εκτος και αν αλλα γραφονται και αλλα εννοουνται στις υπουργικες αποφασεις ή δεν αναφερεται αυτο στην παραπανω περιληψη παρα μονο στις λεπτομερειες της αποφασης που εδω δεν φαινονται.

Τροποποιήθηκε από Dr.ER
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιτέλους κι ένας άνθρωπος μίλησε λογικά, αναφέρομαι στο μέλος isis!!!

Σημασία έχει εάν είμαστε καλοί γιατροί ή όχι, (εγώ θα συμπλήρωνα και άνθρωποι) απλά έχω βαρεθεί να ακούω την ίδια "καραμέλα" από ορισμένους κομπλεξικούς (γιατί μόνο ως κομπλεξισμός μπορεί να χαρακτηριστεί το να "τσουβαλιάζεις" όλους κι όλα)!!! Τέλος πάντων... καλή καρδιά συνάδελφοι και ειρήνη ημίν!

emrockon

Υ.Γ. ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ, ούτε σε ξέρω, ούτε

με ξέρεις, προσβολές όμως ξεστομίζεις με

μεγάλη άνεση κι ευχέρεια βλέπω! Εύγε!

Εύχομαι με την ίδια ευχέρεια να χειρίζεσαι

και τους ασθενείς σου! ...η σιωπή μου

προς απάντησή σου...

Τροποποιήθηκε από MAXHTHS
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημασία έχει εάν είμαστε καλοί γιατροί ή όχι, (εγώ θα συμπλήρωνα και άνθρωποι) απλά έχω βαρεθεί να ακούω την ίδια "καραμέλα" από ορισμένους κομπλεξικούς (γιατί μόνο ως κομπλεξισμός μπορεί να χαρακτηριστεί το να "τσουβαλιάζεις" όλους κι όλα)!!! Τέλος πάντων... καλή καρδιά συνάδελφοι και ειρήνη ημίν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γνωρίζει κανεις πότε θα βγούν αυτά τα έρμα τα αγροτικα???

Εμένα μου είπανε για αρχές του Φεβρουαρίου, δλδ καλά τέλη της εβδομάδας που μας έρχεται!

...Θα μας σκάσουν, για να μην πω τπτ άλλο πιο βαρύ και δεν κάνει, έχουμε κι ανήλικα εδώ μέσα....

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΡΩΤΗΣΗ:

πως γίνεται να είσαι ο μοναδικός που ζητάς συγκεκριμένο αγροτικό α προτιμησης, κανεις άλλος να μην το ζητά και τελικώς να παίρνω το αγροτικό β προτιμησης?

το αγροτικό που ειχα ως Α προτιμηση δεν το πηρε κανείς!!

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??? δικαίωμα ενστασης υπάρχει και αν ναι ως ποτε??? emhelpemhelpemhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ελεγξε πρωτα μηπως το πηρε γενικός ιατρός ή καποιοι που το είχαν σαν β επιλογή μπηκαν σε κληρωση γιατι ισοβαθμισαν οπότε δεν φαινεται ακομα ποιος το πηρε

επίσης μπορεί να προκηρύχθηκε εκ παραδρομής και να το μαζέψαν μετά από το υπουργείο

περισσότερεσ διευκρινήσεις από το υπουργείο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα παρακαλουσα οποιον γνωριζει μυστικα και συμβουλες που αφορουν τις συνταγογραφησεις, τα βιβλιαρια που προσκομιζουν συγγενεις αποθανοντων προσωπων για συνεχιση συνταγογραφησης προς οφελος αλλων (ναι το ακουσα και αυτο!), ριψη ευθυνων για μη σαφης διαγνωσεις με τηλεφωνικες συμβουλες απο τους διευθυντες/επιμελητες Κ.Υ και γενικα οτι εχει να κανει με το {covering my "butt"} οσο κανω το αγροτικο μου, να μας πληροφορησει.

ευχαριστω. :)

Τροποποιήθηκε από Dr.ER
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συνταγογραφηση

1. ο αγροτικός έχει το δικαίωμα να εκδώσει ο ίδιος συνταγή πχ αντιβίωση μόνο για 1 κουτί από κάθε είδος και υποχρεούται να γράψει πάνω στη συνταγή "οξύ περιστατικό"

2. για να συνταγογραφήσει θεραπεία μηνός πρέπει να έχει οπωσδήποτε γνωμάτευση ειδικευμένου ιατρού που έδωσε την εντολή να τα λαμβάνει και όχι απλώς να τα έχει συνταγογραφήσει 1 φορά στο βιβλιάριο. Η εν λόγω γνωμάτευση πρέπει να είναι σε ισχύ (ισχύει για 2 χρόνια από την ημερομηνία που εκδόθηκε), να αναφέρει την νόσο (στεφανιαία νόσο δικαιολογεί με 10%, αρτηριακή υπερταση με 25%) και την ακριβή δοσολογία των φαρμάκων (απολύτως απαραίτητο ιδιαίτερα όταν συνταγογραφείτε φάρμακα που θέλουν κόκκινη γραμμή δηλ. ναρκωτικά). στην συνταγή να γράφετε γνωματευση κ. τάδε και ειδικότητα καθώς και την ημερομηνία της γνωματευσης

όταν γράφετε παραπάνω από 3 κουτιά από κάποιο φάρμακο γράφετε στην συνταγή "χρόνια νόσος θεραπεία μηνός" και το σφραγίζετε όπως σφραγίζετε και το 3 στην συνταγή.

3.όταν έχουν σωστές τις γνωματεύσεις μπορείτε να γράφετε τρίμηνες επαναλαμβανόμενες συνταγές. γράφετε τα φάρμακα κάθε μήνα σε 3 συνεχομενες συνταγές με την ίδια ημερομηνία πχ 1/2/2006 και δεν σας ξαναρχεται τους επομενους 2 μήνες απλά πρέπει να πάει ο ασθενής στις 1/3/2006 και 1/4/2006 να εκτελέσει τις επόμενες συνταγές (πολλά φαρμακεία τις κρατουν από την αρχή τις συνταγές και τους δίνουν κάθε μήνα τα φάρμακά τους)

προσοχή στο τι φάρμακα χορηγείτε χωρίς γνωμάτευση. καλό είναι να μην χορηγείτε ποτέ κωδεινούχα σιρόπια και φάρμακα που χρειάζονται κόκκινη συνταγή γιατί οι συνταγές αυτές κρατούνται απο τα φαρμακεία για 3 χρόνια και ανα πάσα στιγμή μπορεί να γίνει έλεγχος και να σας καλέσουν σε απολογία αν κάνετε κατάχρηση του μπλοκ των κόκκινων συνταγών χώρια που θα σας ασκούνται καθημερινά πιέσεις απο εξαρτημένα άτομα για υπερδοσολογία.

όταν γράφετε αναντικατάστατα το αναγράφετε στην συνταγή, το σφραγίζετε και δίνεται και 2 χαρτί για να δικαιολογηθεί το αναντικατάστατο.

σε βιβλιάριο αποθανόντος δεν συνταγογραφείται τίποτα και κανονικά το βιβλιάριο παρακρατείται ή ακυρώνεται για να εκδωθεί η άδεια ταφής αφού προσκομιστεί το πιστοποιητικό θανάτου.

καλό είναι να μην γράφετε σε βιβλιάρια ατόμων που δεν βλέπεται και δεν γνωρίζετε. αν επιμελητής δίνει την εντολή να γράψετε κάποιο φάρμακο γράψτε τη συνταγή με τα δικά του στοιχεία και να το σφραγίσει ή αναγράψτε πάνω στην συνταγή γνωμάτευση κ τάδε ή συνταγή κ. τάδε αν πρόκειται για οξύ περιστατικό.

μπορείτε να γράψετε εξετάσεις αίματος- ούρων στα βιβλιάρια καθως και απλούς υπερήχους. TRIPLEX ΑΓΓΕΊΩΝ δεν μπορείτε (μόνο ειδικευμένος χειρουργός) καθώς και echo καρδίας (καρδιολόγος)

να θυμάστε ότι πάντα οι συνταγές αξίας πάνω από ένα χρηματικό ποσό (σε μένα ήταν 60 ευρώ) πρέπει να εγκριθούν πριν εκτελεστούν. όταν τα ποσά είναι μικρά συνήθως σφραγίζονται μέσα στο κέντρο υγείας. όταν τα ποσά είναι μεγαλύτερα πχ σε αιματολογικές νόσους, αυτοάνοσα κτλ πάνε οπωσδήπότε στη νομαρχία και αν δεν είναι νομότυπη η συνταγή ακυρώνεται και δεν εκτελείται.

το κύριο πρόβλημα που υπάρχει συνήθως πέρα από τη πίεση για συνταγογράφηση ναρκωτικών είναι ότι οι περισσότεροι δεν έχουν τις γνωμετεύσεις. όσοι υπηρετούν σε κ.υ. μπορούν να τους παραπέμψουν στους επιμελητές που εργάζονται εκεί και να τους δώσουν μία γνωμάτευση. (οι γενικοί ιατροί μπορουν να δώσουν γνωμάτευση που να περιλαμβάνει όλες τις παθήσεις Σ.Ν., ΧΑΠ, ΣΔ, ΝΦΔ, Ψ κτλ)

προσοχή τέλος στο ποσοστό που δίνετε για κάθε φάρμακο. Το ίδιο φάρμακο μπορείτε να το δείτε με διαφορετική συμμετοχή για διαφορετική γνωμάτευση.

Τροποποιήθηκε από AMANDA.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.