Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

Μάλλον τα μπέρδεψες. :unsure: Το ανάποδο ισχύει :P

Στο ΤΣΑΥ δεν μπορείς να γραφτείς, ακόμα κι αν θές να πληρώνεις από μόνος σου τα ασφάλιστρα, παρά μόνο άν καταθέσεις την ανάληψη εργασία του εργοδότη.

Εκτός αν εννοείς να γραφτείς απλά στο μητρώο, οπότε παίρνεις και το Α.Μ., που το έχεις κάνει ούτως η άλλως προκειμένου να γραφτείς στον ιατρικό σύλλογο. Κάτι αντίστοιχο γίνεται και με το ΙΚΑ.Γράφεσαι απλά στο μητρώο κι έπειτα πας στο νοσοκομείο το ΑΜ. Από εκεί στέλνουν τα ένσυμα στο ΙΚΑ υπηρεσιακώς.

Τέλος, δεν χρειάζεται να γραφτείς από την αρχή. Αν είσαι γραμμένος σε κάποιο άλλο ιατρικό σύλλογο, συνήθως ΙΣΑ, απλά κάνεις μια μετεγγραφή. Εδώ χρειάζεται λίγο προσοχή,γιατί μερικοί σύλλογοι σου ζητούν να πληρώσεις ξανά συνδρομή. Κάτι το οποίο είναι παράτυπο.ΑΝ πχ έχεις πληρώσει συνδρομή στον ΙΣΑ για το β΄εξάμηνο του 2005 , δεν χρειάζεται να πληρώσεις και στο νέο σύλλογο... Τραγικό είναι επίσης, που κάποιοι σύλλογοι ζητούν 5 ευρώ για την κάθε βεβαίωση... emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Στο ΤΣΑΥ μπορείς να κάνεις προεγγραφή.Ουσιαστικά με αυτόν τον τρόπο, μπορείς να πάρεις ένα ΑΜ (αριθμό μητρώου), όπου θα το χρησιμοποιείς στην συνταγογράφηση.Μετά την πρόσληψή σου στο νοσοκομείο ως τριμηνίτης, θα σου δωθεί ένα έγγραφο που θα το πας στο ΤΣΑΥ, και θα κάνεις πλήρη εγγραφή και θα πάρεις βιβλιάρια, κτλ.Για το ΙΚΑ είναι όπως σου είπαν...πρέπει να σου έχουν κάνει πρόσληψη πρώτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΥΡΩΣΗ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ

ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΧΑΝΕΙ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΓΙΑ

ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ?

ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟΥ ΦΕΚ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Μην γράφεις κεφαλαία, εκτός εάν θέλεις να φωνάξεις κάτι.

2. Από όσο ξέρω, σε στέλνουνε σε αγροτικό που είναι στα αζήτητα.

Τώρα για ΦΕΚ δεν ξέρω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΥΡΩΣΗ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ

ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΧΑΝΕΙ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΓΙΑ

ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ?

ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟΥ ΦΕΚ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Χάνεις τα μόριά σου, κι όχι απλά μηδενίζεσαι αλλά χάνεις και το δικαίωμ επιλογής. Έτσι αν κάνεις τα χαρτιά σου σε επόμενη προκήρυξη διορίζεσαι σε αζήτητο. Ακούγεται πως αν είναι πολλά τα αζήτητα κι ένας ο μηδενισμένος σου τηλεφωνούν από το υπουργείο και σε ρωτούν πιό αζήτητο θές. Ανεπίσημα βεβαίως-βεβαίως....Αυτό που πρέπει να γνωρίζεις είναι πως αν πάρεις αζήτητο το οποίο δε θές κι αφήσεις, τότε μπορείς να "ξαναχτυπήσεις" προκήρυξη, για αζήτητο φυσικά, το οποίο πρέπει να πάρεις όπωσδήποτε προκειμένου να κάνεις αγροτικό, αλλιώς μετά σου απαγορεύεται!!!!

Όπως καταλαβαίνεις τα πράγματα είναι σκούρα αν παραιτηθείς από αγροτικό που έχεις πάρει, ασχέτως αν κατα καιρούς κάθονται αρκετά καλά αζήτητα , ακόμα και άγονα!!!

Μια καλή λύση είναι, αν είναι αγοράκι που δεν έχει πάει στρατό να κόψεις την αναβολή, έτσι μέχρι να περάσει το 5μηνό εξάμηνο και να έρθει το χαρτί κατάταξης , προλαβαίνεις να κάνεις το τρίμηνο στο νοσοκομείο και το πολύ κανά 2 εβδομάδες στο χωριό. Μετά πας στρατό κι αφού τελιώσεις μπορείς σαν κύριος να χτυπήσεις άλλο αγροτικό, με ακόμα περισσότερα μόρια... ;) Επιπλέον θα έχεις ολοκληρώσει και το τρίμηνο... Προς τα παρόν κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει , μιας και υπάρχει το νομοθετικό πλαίσιο πως όσοι διακόπτουν το αγροτικό για το στρατό δεν χάνουν τα μόριά τους.Αλλά αν το κάνουν πολύ σύστημα και το πάρουν πρέφα στο υπουργείο δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει συγκεκριμένο όριο ημερών αναρρωτικής άδειας που δικαιούμαστε και μετά από τις πόσες μέρες υπηρετούμε τις υπόλοιπες ?

Επίσης, τις ημέρες που θα υπηρετήσουμε επιπλέον τις πληρωνόμαστε ή όχι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγκεκριμένο όριο αναρρωτικών αδειών, συνολικά στους 12μήνες δε νομίζω πως υπάρχει. Αυτό το οποίο ισχύει είναι πως για να πάρεις συνεχόμενα για μια συγκεκριμένη πάθηση 10 (αν δε κάνω λάθος) αναρρωτική θα πρέπει να περάσεις από επιτροπή προκειμένου να εγκριθεί. Η επιτροπή είναι συνήθως από το νοσοκομείο ή του παραρτήματος ΙΚΑ της περιοχής.

Ακόμα και μια μέρα να λείψεις, αν ο διευθυντής σου στην χρεώσει θα την υπηρετήσεις. Εννοείται πως τις ημέρες που υπηρετείς δεν τις πληρώνεσαι.Όπως επίσης αυτονόητο είναι πως θεωρείσαι ότι βρίσκεσαι σε παράταση, άρα διακαιούσαι άδεια, αφού έχεις υπηρετήσει και τις αναρρωτικές.

Κάτι το οποίο αξίζει να θυμάσαι είναι πως οι ημέρες που υπηρετείς επιπλέον είναι ημερολογιακές, όπως εξάλλου είναι κι οι μέρες της αναρρωτικής άδειας. Έτσι αν πχ τελιώνες Πέμπτη 27 Οκτωβρίου, και στους 12 μήνες του αγροτικού σου είχες πάρει 3 μέρες αναρρωτική , τότε οι μέρες που θα θεωρητικά θα υπηρετούσες θα ήταν η αργία της 28ης Οκτωβρίου και Σαβ/κο που φυσικά αυτές οι μέρες είναι αργίες οπότε δεν τις υπηρετείς ούτως ή άλλως.Έτσι αν κάποιος ξέρει ότι τελιώνει Πέμπτη, αξίζει να τσιμπήσει 3 μερούλες αναρρωτική, έτσι θα υπηρετήσει μόνο τη Παρασκευή και το Σαβ/κο φυσικά δεν το χρεώνεται.. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρει κανείς τι γίνεται με τα Σαββατοκύριακα στο αγροτικό; Μόλις έχω ξεκινήσει σε ΚΥ νησιού και αυτό που ισχύει εδώ είναι ότι δεν μπορείς να φύγεις το Σαββατοκύριακο (μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις), για να είσαι standby για διακομιδές. Υπάρχουν άτομα που έχουν να πατήσουν στην ηπειρωτική Ελλάδα μήνες.

Μου φαίνεται λίγο παράλογο να υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την έξοδο σου από το νομό που υπηρετείς για έναν ολόκληρο χρόνο. Εκτός κι αν μιλάμε για νόμο εξοριών 1967-1974. Ξέρει κανείς τίποτα; Εμένα μου φαίνεται περισσότερο βόλεμα των επιμελητών κτλ. :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιμελητής ΚΥ της Αρκαδίας μου έχει πει ότι ο νόμος προκαλεί σύγχυση σχετικά με τα απογεύματα. Για τα ΣΚ όμως είναι ξεκάθαρος: Δεν δουλεύουμε αν δεν έχουμε εφημερίες.

Αν βρει κάποιος το ΦΕΚ και το Νόμο, υπόχρεος θα ήμουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!Θέλω να κάνω μια ερώτηση γιατί πραγματικά δεν ξέρω καθόλου.Το Αγροτικό είναι τώρα πια προαιρετικό έτσι?Ωραία αυτό το ξέρω..Είναι όμως υποχρεωτικό εφόσον θελήσεις μελλοντικά να δουλέψεις σε δημόσιο νοσοκομείο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!Θέλω να κάνω μια ερώτηση γιατί πραγματικά δεν ξέρω καθόλου.Το Αγροτικό είναι τώρα πια προαιρετικό έτσι?Ωραία αυτό το ξέρω..Είναι όμως υποχρεωτικό εφόσον θελήσεις μελλοντικά να δουλέψεις σε δημόσιο νοσοκομείο?

Εγώ πάλι γιατί ξέρω το αντίθετο!?Το αγροτικό είναι υποχρεωτικό για όλους, εκτός από τους γενικούς γιατρούς.Για κάποιες ειδικότητες (πχ αναισθησιολογία), μεταφέρεται μετά το πέρας της ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το αγροτικο ουσιαστικα καταργηθηκε για τους γενικους ιατρους. δηλ. δεν εχεις δικαιωμα να κανεις αγροτικο αν εχεις αιτηση γενικης ιατρικης. (αν με ρωτησετε "κ που θα το ξερουν" θα σας απαντησω πως δεν εχω ιδεα! αυτο λεει ο νομος.)

εκτος αν πιασεις αγονο αγροτικο. τοτε εχεις δικαιωμα να εχεις αιτηση γενικης ιατρικης.

η αντιθετα, αν τελειωσεις αγροτικο κ μετα δηλωσεις ειδικοτητα γ.ι. τοτε παλι δεν υπαρχει προβλημα.

αυτο που ισχυε παλια για την αναισθησιολογια ηταν οτι μπορουσες να κανεις το αγροτικο μετα την ειδικοτητα, αλλα επρεπε να το κανεις.

πλεον για ολες τις ειδικοτητες το αγροτικο δεν ειναι υποχρεωτικο για να κανεις ειδικοτητα. κ αν θελεις μπορεις να το κανεις κ μετα το περας της ειδικοτητας.

ωστοσο, εξακολουθει να ειναι υποχρεωτικο για το διορισμο στο ΕΣΥ και μονο γι'αυτο.

αν καποιος θελει να ιδιωτευσει, μπορει καλλιστα να μη κανει ποτε αγροτικο.

υ.γ.αυτα ως τωρα. μη ξεχνατε τη γενικη ταση να καταργηθει το αγροτικο κ να δωθουν οι θεσεις τους γενικους ιατρους. δεν αποκλειεται συντομα να δουμε την οριστικη καταργηση του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το αγροτικο ουσιαστικα καταργηθηκε για τους γενικους ιατρους. δηλ. δεν εχεις δικαιωμα να κανεις αγροτικο αν εχεις αιτηση γενικης ιατρικης. (αν με ρωτησετε "κ που θα το ξερουν" θα σας απαντησω πως δεν εχω ιδεα! αυτο λεει ο νομος.)

εκτος αν πιασεις αγονο αγροτικο. τοτε εχεις δικαιωμα να εχεις αιτηση γενικης ιατρικης.

η αντιθετα, αν τελειωσεις αγροτικο κ μετα δηλωσεις ειδικοτητα γ.ι. τοτε παλι δεν υπαρχει προβλημα.

αυτο που ισχυε παλια για την αναισθησιολογια ηταν οτι μπορουσες να κανεις το αγροτικο μετα την ειδικοτητα, αλλα επρεπε να το κανεις.

πλεον για ολες τις ειδικοτητες το αγροτικο δεν ειναι υποχρεωτικο για να κανεις ειδικοτητα. κ αν θελεις μπορεις να το κανεις κ μετα το περας της ειδικοτητας.

ωστοσο, εξακολουθει να ειναι υποχρεωτικο για το διορισμο στο ΕΣΥ και μονο γι'αυτο.

αν καποιος θελει να ιδιωτευσει, μπορει καλλιστα να μη κανει ποτε αγροτικο.

υ.γ.αυτα ως τωρα. μη ξεχνατε τη γενικη ταση να καταργηθει το αγροτικο κ να δωθουν οι θεσεις τους γενικους ιατρους. δεν αποκλειεται συντομα να δουμε την οριστικη καταργηση του.

Eυχαριστώ πολύ εκ μέρους μου.Ήταν όλα πολύ διαφωτιστικά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ...

ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΜΕ ΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ?? ΣΥΝΗΘΩΣ... ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΤΟΤΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΣΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες.

1ον απο την ημερομηνια. μη γελατε! αν ειναι καλοκαιρι/Χριστουγεννα/Πασχα ποσοι υπαλληλοι θα βρισκονται στα υπουργεια υγειας κ οικονομικων? (κ απο αυτους ποσοι θα δουλευουν? :lol: )

2ον απο το ταχυδρομειο της περιοχης σου.

το δικο μου εκανε ακριβως 1 μηνα. συναδελφοι ανεφεραν απο 20 μερες ως 45.

μολια το παρεις εχεις ενα περιθωριο (αν δε κανω λαθος το πολυ 10 μερες) για να παρουσιαστεις στο τμημα προσωπικου του νοσοκομειου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ουσιαστικά έχεις μάξιμουμ μέχρι 14 μέρες να το πάρεις από το ταχυδρομείο και 10 ημερολογιακές μέρες να παρουσιαστείς στο νοσοκομείο που έχεις διορισθεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Έχει δικαίωμα η διοίκηση ενός νοσοκομείου να μην επιτρέπει στον αγροτικό (κατά τη διάρκεια της τρίμηνης εκπαίδευσης) να κάνει εφημερίες; 'Η να τοποθετεί τον αγροτικό ως εφημερεύων "ιατρό ανάγκης" για την περίπτωση διακομιδών και να το περνάει ως κανονική εφημερία, έστω και αν στον αγροτικό δεν δίνεται η δυνατότητα να δουλέψει σε μάχιμες συνθήκες;( όποιες και όσο μάχιμες είναι αυτές)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Έχει δικαίωμα η διοίκηση ενός νοσοκομείου να μην επιτρέπει στον αγροτικό (κατά τη διάρκεια της τρίμηνης εκπαίδευσης) να κάνει εφημερίες; 'Η να τοποθετεί τον αγροτικό ως εφημερεύων "ιατρό ανάγκης" για την περίπτωση διακομιδών και να το περνάει ως κανονική εφημερία, έστω και αν στον αγροτικό δεν δίνεται η δυνατότητα να δουλέψει σε μάχιμες συνθήκες;( όποιες και όσο μάχιμες είναι αυτές)

Θεωρητικά στο τρίμηνο είσαι ειδικευόμενος και θα έπρεπε να κάνεις τουλάχιστον 4 εφημερίες.Αυτό όμως σε κανένα νοσοκομείο δεν εφαρμόζεται και πάντα είναι αναλόγως το καθεστώς που υπάρχει.Έτσι ναι, μπορεί να μην σε αφήσει να κάνεις καμία εφημερία, να σε έχει σε ετοιμότητα για πιθανή δακομιδή ή να σου δώσει 1-2 εφημερίες στην καλύτερη περίπτωση.Πάντα είναι αναλόγως το τι γίνεται και το τι ισχύει μέχρι εκείνη την στιγμή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Έχει δικαίωμα η διοίκηση ενός νοσοκομείου να μην επιτρέπει στον αγροτικό (κατά τη διάρκεια της τρίμηνης εκπαίδευσης) να κάνει εφημερίες; 'Η να τοποθετεί τον αγροτικό ως εφημερεύων "ιατρό ανάγκης" για την περίπτωση διακομιδών και να το περνάει ως κανονική εφημερία, έστω και αν στον αγροτικό δεν δίνεται η δυνατότητα να δουλέψει σε μάχιμες συνθήκες;( όποιες και όσο μάχιμες είναι αυτές)

Αν το νοσοκομείο δεν έχει ανάγκη από εφημερεύοντες ειδικευόμενους και καλύπτουν οι υπάρχοντες ειδικευόμενοι όλες τις εφημερίες, οι "τριμηνίτες" βρίσκονται να περισσεύουν... Κανονικά θα μπορούσε κανείς να διεκδικήσει την ισότητα με τους υπόλοιπους ειδικευόμενους, καθώς και την εφαρμογή της κοινοτικής και εθνικής νομοθεσίας για τα ωράρια εργασίας (οπότε οι ειδικευόμενοι θα έπρεπε να εφημερεύουν πολύ λιγότερο), αλλά ο σύντομος χρόνος παραμονής στο νοσοκομείο είναι μάλλον ανασταλτικός παράγοντας.

Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει όμως να δέχεστε την τοποθέτηση "γιατρού διακομιδών", που δεν πληρώνεται την εφημερία αλλά μόνο την πιθανή διακομιδή εκτός ωραρίου εργασίας. Κάτι τέτοιο είναι προφανώς παράνομη υπερωριακή απασχόληση.

"Μάχιμες συνθήκες"; Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι λες. Δηλαδή ο αγροτικός που μόλις ξεκίνησε τρίμηνο να αντιμετωπίζει τα επείγοντα περιστατικά μόνος του; Δεν είναι πάντα καλή ιδέα να ζητά κανείς περισσότερες ευθύνες από όσες του αναλογούν και από όσες είναι αντικειμενικά έτοιμος να ανταπεξέλθει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Θα ηθελα αν γνωρίζει και κυρίως αν έχει κάποιος να μου στείλει τον νομο που απαγορεύει στους Διευθυντές να βάζουν τον ίδιο γιατρό 2 ή και περισσότερες μέρες συνεχόμενη εφημερία. Γνωρίζω ότι υπάρχει νόμος που ορίζει ότι ένας εργαζόμενος μετά από 24ωρη υπηρεσία δικαιούται υποχρεωτικά 12 ωρες ανάπαυση αλλά δεν μπορώ να τον βρώ. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα είμαι υπόχρεος.

Ευχαριστώ.

P.S. Όπως καταλαβαίνετε ειμαί ένας αγροτικός που την έχει πατήσει πολύ άσχημα. Όλοι μου έλεγαν ότι το αγροτικό είναι μια πάρα πολύ καλή περίοδος της ζωής σου αλλά στην δικία μου περίπτωση με 13 εφημερίες το μήνα (χτυπάω plafon), κανένα Σαββατοκύριακο ελεύθερο, κολλητές εφημερίες, και full δουλεία απο 8:30 εως 14:30 σε Κέντρο Υγείας και χωριά πηγαινε-έλα μεσα στο ίδιο πρωϊ μάλλον που κάτι δεν πάει καλά...

emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

N 4326 ΦΕΚ Β' 90/11.2.97

Ενεργείς εφημερίες γιατρών υπηρεσίας υπαίθρου των

Κέντρων Υγείας και των Περιφερειακών Ιατρείων.

1. Εγκρίνουμε την καθιέρωση εργασίας με αμοιβή, πέραν της

υποχρεωτικής, για εφημερίες στα Κέντρα Υγείας, γιατρών υπηρεσίας

υπαίθρου των Π.Ι. ή Κ.Υ., κατά τις καθημερινές, τα Σάββατα, Κυριακές,

αργίες και εξαιρέσιμες ημέρες.

2. Ο αριθμός των εφημεριών κατά μήνα, για κάθε γιατρό, δεν μπορεί να

υπερβαίνει τις οκτώ (8).

3. Τα προγράμματα εφημεριών των Κ. Υγείας εγκρίνονται από τα

Διοικητικά Συμβούλια των Νοσοκομείων, μετά οπό εισήγηση του Διευθυντή

τους, θα είναι δε σύμφωνα με τις οδηγίες και κατευθύνσεις και θα

βασίζονται στις πραγματικές ανάγκες του κάθε Κέντρου Υγείας, όπως

αυτές προσδιορίζονται από τα πληθυσμιακά δεδομένα και τις

ιδιαιτερότητες κάθε περιοχής, με τον περιορισμό της επομένης

παραγράφου.

4. Στο πρόγραμμα εφημεριών του κάθε Κέντρου Υγείας, η συμμετοχή

γιατρών υπηρεσίας υπαίθρου, περιορίζεται σε έναν (1) για τις ημέρες που

εφημερεύουν ενεργά ένας ή περισσότεροι γιατροί ΕΣΥ και σε δύο (2) για

τις ημέρες που δεν υπάρχει σε ενεργό εφημερία γιατρός ΕΣΥ, ειδικότητας

Γενικής Ιατρικής ή Παθολογίας.

5. Αγροτικοί γιατροί που έχουν τοποθετηθεί ή αποσπαστεί με απόφασή

μας σε Νοσηλευτικά Ιδρύματα, το ΕΚΑΒ οι λοιπές Υγειονομικές μονάδες

μπορούν επίσης να πραγματοποιούν μέχρι οκτώ (8) εφημερίες το μήνα.

6. Μόνιμοι αγροτικοί γιατροί που έχουν τοποθετηθεί σε Νοσοκομεία για

ειδίκευση, ακολουθούν ως προς τον αριθμό των εφημεριών, τις ρυθμίσεις

που ισχύουν για τους ειδικευομένους γιατρούς.

7. Ειδικευμένοι αγροτικοί γιατροί που έχουν τοποθετηθεί ή αποσπασθεί

με απόφασή μας σε Νοσοκομεία, πραγματοποιούν αριθμό ενεργών εφημεριών

ίσο με τον αντίστοιχο των Επιμελητών Β' του Τμήματος ή Εργαστηρίου που

ανήκουν.

8. Οι εφημερίες είναι υποχρεωτικές, γίνονται σε 16ωρη συνεχή υπηρεσία

τις καθημερινές και 24ωρη τα Σάββατα, Κυριακές, αργίες και εξαιρέσιμες,

μέσα στο Κέντρο Υγείας.

9. Στο πρόγραμμα εφημεριών κάθε Κ.Υ. θα συμμετέχουν, με ίσο αριθμό

εφημεριών, όλοι οι γιατροί που έχουν τοποθετηθεί σε αυτό και στα

Περιφερειακά του Ιατρεία.

10. Εφημερίες στα Περιφερειακά Ιατρεία δεν μπορούν να

πραγματοποιηθούν.

11. Η αποζημίωση των αγροτικών γιατρών για τις προσφερόμενες

εφημερίες υπολογίζεται στο ένα εξηκοστό πέμπτο (1/65) του βασικού τους

μισθού, αυτή δε δεν μπορεί να υπερβεί τα όρια που θέτει το άρθρο 104

του Συντάγματος (ύψος ακαθαρίστων αποδοχών).

12. Τα Διοικητικά Συμβούλια των Νοσοκομείων, σε καμμία περίπτωση δεν

υποχρεούνται να εξαντλούν τα ανώτατα όρια των προβλεπομένων εφημεριών,

αλλά υποχρεούνται να προσαρμόζουν τα προγράμματα στις πραγματικές

ανάγκες των Κ.Υ. και των εγκεκριμένων πιστώσεων των Προϋπολογισμών

τους.

Τροποποιήθηκε από dr tSiLi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μολις εχω τελειωσει και θα ηθελα να γνωριζω με ποιον τροπο μοριοδωτουνται τα αγροτικα.μπορειτε να μου δωσετε καποιες πληροφοριες?ειχαμε μεταφερει τα χαρτια μας σε αλλο νομο πριν απο ενα χρονο,η εντοποιοτητα μου που θα πιαστει?στον νεο νομο?που ανακοινωνονται ποιος περνει το καθε αγροτικο και με ποσα μορια?αυτο που λενε για τα αγονα ισχυει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.