Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

μολις εχω τελειωσει και θα ηθελα να γνωριζω με ποιον τροπο μοριοδωτουνται τα αγροτικα.μπορειτε να μου δωσετε καποιες πληροφοριες?

Για κάθε δίμηνο που περνάει από την ημερομηνία που πήρες το πτυχίο σου, πέρνεις ένα μόριο.Για βαθμό στο πτυχίο λίαν καλώς πέρνεις 1 μόριο και για άριστα 2.ΓΙα την εντωπιότητα -> 4 μόρια.Για γάμο νομίζω 1 ή 2 και ανάλογα έχει για παιδιά εάν έχεις.

ειχαμε μεταφερει τα χαρτια μας σε αλλο νομο πριν απο ενα χρονο,η εντοποιοτητα μου που θα πιαστει?στον νεο νομο?

Εάν δεν κάνω λάθος, άλλαξε πρόσφατα και πρέπει να είσαι 2 χρόνια εκεί που θέλεις να πιάσει η εντωπιότητα.

που ανακοινωνονται ποιος περνει το καθε αγροτικο και με ποσα μορια?

http://www.mohaw.gr/gr/ygeia/prokhrykseis/Agrotikoi/

αυτο που λενε για τα αγονα ισχυει?
Δηλαδή!? :blink:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

2 χρονια απο τοτε που εχω μεταφερει τα χαρτια μου?οταν κανω τα χαρτια μου για το αγροτικο?

για τα αγονα ισχυει οτι μπορεις να δηλωσεις και το γενικο και το ειδικο μερος μαζι?

σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 χρονια απο τοτε που εχω μεταφερει τα χαρτια μου?οταν κανω τα χαρτια μου για το αγροτικο?

Από όταν μετέφερες τα χαρτιά σου, εώς τότε που κατάθεσες τα χαρτιά σου για το αγροτικό στο ΥΥΚΑ

για τα αγονα ισχυει οτι μπορεις να δηλωσεις και το γενικο και το ειδικο μερος μαζι?
Δηλώνεις το γενικό τώρα, πριν αρχίσεις το αγροτικό και το ειδικό μετά το τέλος του τριμήνου.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδεια μια βοηθεια θα ηταν πολυ σημαντικη....

Μου εχουνε πει Αγροτικοι Γιατροι στη ΚΕΡΚΥΡΑ οτι δεν τους δινουνε τις 2 μερεσ Κανονικισ Αδειας το Μηνα ποθ διακιουνται διοτι όπως τους εχουνε πει ειναι στη δικαιοδοσια Των νοσοκομειων το εαν θα δινουναι αδεια....

υσχιει αυτό ή ειναι Υποχεωμενοι Βασει του νομου να δινουναι την αδεια....

ευχαριστο

Υπαρχει κανεις που εχει καπου το νομο?

Τροποποιήθηκε από afterdark
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορει καποιος να μου στειλει τον νομο περι τις αδειας που δικαιουνται οι αγροτικοι οι ιατροι?Οπως καταλαβαινετε στο κεντρο υγεις μας λενε οτι δεν δικαουμαστε αδεια.........

ευχαριστω

αν δεν μπορειτε να μοθ στειλετε τον νομο αν γινεται πειτε μου ποιος νομος ειναι να παω σε καποιο ΚΕΠ να τον εκτυπωσω.....

Μπορει καποιος να μου στειλει τον νομο περι τις αδειας που δικαιουνται οι αγροτικοι οι ιατροι?Οπως καταλαβαινετε στο κεντρο υγεις μας λενε οτι δεν δικαουμαστε αδεια.........

ευχαριστω

αν δεν μπορειτε να μοθ στειλετε τον νομο αν γινεται πειτε μου ποιος νομος ειναι να παω σε καποιο ΚΕΠ να τον εκτυπωσω.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχοντας ήδη κάνει αγροτικό,σου λέω ότι δεν δικαιούσαι άδεια για την διάρκεια των 12 μηνών του αγροτικού αλλά μόνο για τους 3 μήνες της υποχρεωτικής εκπαίδευσης στο Κ.Υ όπου υπάγεται το αγροτικό σου.Γι΄αυτούς τους 3 μήνες δικαιούσαι 4,5 μέρες άδειας (είναι 1,5 ημέρα για κάθε μήνα).

Αν δεν ¨πάρεις¨ αυτές τις ημέρες μέσα στους 3 μήνες (ή αμέσως μετά την λήξη του τριμήνου και μέχρι να διοριστείς στο Π.Ι σου) τότε αυτόματα χάνεις και τις ημέρες αυτές.Κατά την διάρκεια του τριμήνου μπορείς να ζητήσεις άδεια για εκπαιδευτικούς λόγους (σεμινάρια) ή για λόγους υγείας (χτύπα ξύλο!!).Δεν δικαιούσαι κανονική άδεια,όπως διάβασα σε άλλο ποστ συναδέλφου ότι είναι 2 ημέρες για κάθε μήνα.

Βέβαια.....εμείς πήραμε άδεια τότε και το καλοκαίρι (από 5 εργάσιμες ημέρες που με τα ΣΚ πριν και μετά ήταν μία ωραιότατη άδεια των 9 ημέρων) και τα χριστούγεννα.Αυτό όμως εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από την καλή θέληση του διοικητού,από τις ανάγκες που υπάρχουν (αριθμός εφημεριών/αριθμό ιατρών) και κατόπιν συννενόησης με το σύνολο των ιατρών (αγροτικών).

Αν έχεις κάνει στρατιωτικό θα σου πω ότι ισχύουν οι ίδιοι άγραφοι νόμοι και στο αγροτικό.Δηλαδή πρώτα θα πάρει άδεια ο ¨παλιός¨ και στην αρχή του αγροτικού θα πρέπει να κάνει κάποιος υπομονή μέχρι να έρθει και η δική του σειρά να πάρει άδεια... :P

Πάντως,το βασικό είναι να μπορούν να καλύπτονται οι ανάγκες πρώτα της κλινικής και μετά του Π.Ι σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω την αίσθηση ότι εδώ και ένα χρόνο όλοι οι συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου (όπως οι αγροτικοί) δικαιούνται κανονικής άδειας από τον πρώτο μήνα. Δεν γνωρίζω νόμους κλπ, απλά έχω αυτή την εντύπωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελείωσα αγροτικό τον περασμένο Αύγουστο και πράγματι από τα μέσα του αγροτικού ακούσαμε ότι υπήρχε κάτι αντίστοιχο ΑΛΛΑ ποτέ δεν βρήκαμε το σχετικό Φ.Ε.Κ ή κάτι αλλό στην εφημερίδα της κυβέρνησης. <_<

Αλλά και πάλι λέω ότι οι άδειες κανονίζονται σχεδόν πάντα (αν όχι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ) σε σχέση με τις ανάγκες του Κ.Υ και της υπάρχουσας εργατικής δύναμης του.Λογικό δεν είναι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΘΕΣΙΑ,ΤΡΙ... ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΗ ΒΡΕΙ?

ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΤΟΥ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ, ΝΟΜΙΖΩ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΧ. ΚΕΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΘΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΘΕΣΙΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχοντας ήδη κάνει αγροτικό,σου λέω ότι δεν δικαιούσαι άδεια για την διάρκεια των 12 μηνών του αγροτικού αλλά μόνο για τους 3 μήνες της υποχρεωτικής εκπαίδευσης στο Κ.Υ όπου υπάγεται το αγροτικό σου.Γι΄αυτούς τους 3 μήνες δικαιούσαι 4,5 μέρες άδειας (είναι 1,5 ημέρα για κάθε μήνα).

Αν δεν ¨πάρεις¨ αυτές τις ημέρες μέσα στους 3 μήνες (ή αμέσως μετά την λήξη του τριμήνου και μέχρι να διοριστείς στο Π.Ι σου) τότε αυτόματα χάνεις και τις ημέρες αυτές.Κατά την διάρκεια του τριμήνου μπορείς να ζητήσεις άδεια για εκπαιδευτικούς λόγους (σεμινάρια) ή για λόγους υγείας (χτύπα ξύλο!!).Δεν δικαιούσαι κανονική άδεια,όπως διάβασα σε άλλο ποστ συναδέλφου ότι είναι 2 ημέρες για κάθε μήνα.

Βέβαια.....εμείς πήραμε άδεια τότε και το καλοκαίρι (από 5 εργάσιμες ημέρες που με τα ΣΚ πριν και μετά ήταν μία ωραιότατη άδεια των 9 ημέρων) και τα χριστούγεννα.Αυτό όμως εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από την καλή θέληση του διοικητού,από τις ανάγκες που υπάρχουν (αριθμός εφημεριών/αριθμό ιατρών) και κατόπιν συννενόησης με το σύνολο των ιατρών (αγροτικών).

Αν έχεις κάνει στρατιωτικό θα σου πω ότι ισχύουν οι ίδιοι άγραφοι νόμοι και στο αγροτικό.Δηλαδή πρώτα θα πάρει άδεια ο ¨παλιός¨ και στην αρχή του αγροτικού θα πρέπει να κάνει κάποιος υπομονή μέχρι να έρθει και η δική του σειρά να πάρει άδεια... :P

Πάντως,το βασικό είναι να μπορούν να καλύπτονται οι ανάγκες πρώτα της κλινικής και μετά του Π.Ι σου.

Ψαχνοντας λιγο στο φορουμ βρηκα διαφορες αποψεις.......τελικα ισχυει ο νόμος 3302/2004 για μας τους αγροτικους?Αν ναι τοτε εχουμε δικαιωμα αδειας......διαβασα επισης οτι τον νομο αυτο τον καταργει ενα εγγραφο του υπουργειου υγειας το 4205/21-4-05..

Που μπορω να βρω αυτο το 4205/21-4-05 εγγραφο να διαβασω και εγω τι λεει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι σχετικό δεν υπάρχει πουθενά (απ΄όσο γνωρίζω.... αλλά μπόρει και να κάνω λάθος).Πάντως σίγουρα είναι ενημερωμένα τα Κ.Υ ή νοσοκομεία όπου υπάγονται τα αγροτικά.Μάλιστα έχω δει τις σχετικές λίστες όπου φαίνεται ο αριθμός θέσεων του κάθε Π.Ι.

Αν μου επιτρέπεται πάντως θα ήθελα να δώσω μία συμβούλη σε όλους όσους θέλουν να κάνουν άγονο αγροτικό και a priori απορρίπτουν τα άγονα του Έβρου (θέλεις για την απόσταση,θέλεις για τα διάφορα που ακούγονται για σύνορα,Τουρκία κτλ.Είδα ότι είναι ελεύθερα τα Π.Ι του Πυθείου και των Καστανιών!Μη το σκεφτείτε δεύτερη φορά!!Δηλώστε τα!!Είναι δίπλα στην Ορεστιάδα και Διδυμότειχο,δεν βρίσκονται πάνω σε κανένα βουνό (οπότε δεν καταστρέφεται το αγαπημένο σας αυτοκίνητο!!) και μπορείτε άνετα να μένετε Ορεστιάδα και να μην είστε αναγκασμένοι να μένετε σε κάποιο χωριό ξεχασμένο από τον Θεό! (Με όοολο τον σεβασμό προς αυτά τα μέρη :wub: ).Ναι,όπως καταλάβατε η καταγωγή μου είναι από εκεί (Ορεστιάδα).Αλλά δεν ισχύει το Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου,θα πέσει να σε πλακώσει... :P

Αν κάποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες εδώ είμαι!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΘΑ ΣΟΥ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝ ΑΝ ΕΓΡΑΦΕΣ ΕΦΟΣΟΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΓΟΝΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΕΒΡΟΥ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΙ ΚΑΣΤΑΝΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΥΘΕΙΟ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΓΟΝΑ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 Θέσεις σε 3 Κέντρα Υγείας - Περ. Ιατρεία

Νοσοκομείο Κέντρο Υγείας Περ. Ιατρείο Αρ. Θέσεων Ημερομηνία Κενή1 Άγονη2 Θ3 Παρατηρήσεις

Νομαρχιακό Γενικό Νοσοκομείο Διδυμοτείχου Ορεστιάδας Ζώνης 1 22/04/2006 Ναι

Νομαρχιακό Γενικό Νοσοκομείο Διδυμοτείχου Ορεστιάδας Καστανέων 1 05/04/2006 Ναι

Νομαρχιακό Γενικό Νοσοκομείο Διδυμοτείχου Ορεστιάδας Πυθείου 1 11/04/2006 Ναι

http://www.cso.auth.gr/Greek/Baseis/Agr/Agrotika.gr.htm

Για τα Π.Ι που ανέφερα πριν (Καστανιές και Πύθειο) γνωρίζω τα χωριά,τον δρόμο,την ευρύτερη περιοχή.Για το Π.Ι Ζώνης δεν γνωρίζω... emblush .Πάντως,όσο αντικειμενικός μπορώ να είμαι,είναι ίσως από τα καλύτερα άγονα της Ελλάδας!Και αυτό χωρίς υπερβολή!Εξάλλου γιατρός είμαι και όχι τουριστικός πράκτορας!! :P:P

http://www.cso.auth.gr/Greek/Agr_Agona.gr.htm

Εδώ θα βρείτε όλα τα άγονα Π.Ι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

20 ημέρες το χρόνο δικαιούται κάθε εργαζόμενος με πενθήμερη εργασία. Δηλαδή 20/12 ημέρες το μήνα, που είναι περισσότερες από 1,5.

Στο δημόσιο τα διάφορα υπουργεία ισχυρίζονται ότι κάτι τέτοιο δεν εφαρμόζεται και εφαρμόζεται ο Υπαλληλικός Κώδικας, που απαιτεί να έχεις συμπληρώσει 1 χρόνο υπηρεσία στο δημόσιο για να πάρεις άδεια μετ'αποδοχών. Αυτό είναι ένα ζήτημα εσφαλμένης ερμηνείας της εργατικής νομοθεσίας και φυσικά παραβίαση της αντίστοιχης ευρωπαϊκής, που δεν κάνει καμία διάκριση μεταξύ υπαλλήλων δημοσίου και ιδιωτικού δικαίου. Τα ίδια ισχύουν και για τις μέρες άδειας του τριμήνου, οι οποίες δε χάνονται αλλά υποχρεούται το νοσοκομείο να τις χορηγήσει ή να τις πληρώσει διπλές.

Όποιος επιθυμεί να ζητήσει δικαστικά τις μέρες άδειας ή τις οφειλόμενες αποδοχές, ας βρει ένα δικηγόρο ή ας μου στείλει ένα πμ να του δώσω τηλέφωνα δικηγόρων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

20 ημέρες άδεια προς 12 μήνες = 1,66666667 ημέρες άδειας για κάθε μήνα.

1,66666667 επί 3 μήνες (τρίμηνη άσκηση) = 5,00000001 ημέρες άδειας για το 3μηνο της βασικής εκπαίδευσης.

Και βέβαια το νοσοκομείο είναι υποχρεωμένο να σου χορηγήσει αυτές τις ημέρες!Συγκεκριμένα ακόμα θυμάμαι και γελάω με το υπεύθυνο του γραφείου προσωπικού στο νοσοκομείο όπου ήμουν,ο οποίος μας κυνηγούσε κυριολεκτικά για να του δηλώσουμε τις ημερομηνίες για την αδειά μας! :P .Αυτά στο τρίμηνο όμως.

Αλλά απ΄ό,τι καταλαβαίνω,οι συνάδελφοι ρωτάνε γιατί πλησιάζουν τα Χριστούγεννα και όπως είναι φυσικό όλοι μας θέλουμε να είμαστε κάπου γιορτινά και όμορφα,σε άδεια δηλαδή,και όχι στο νοσοκομείο και να στολίζουμε το χριστογεννιάτικο δένδρο με γάζες αντί για διακοσμητικό χιόνι(ΝΑΙ το είδα και αυτό!!).Αλλά και αυτά τα κατακαημένα νοσοκομεία πρέπει να μείνουν ανοιχτά και αυτές τις ημέρες!!Οπότε δεν μπορεί κανένας νόμος ή δίκαιο να διασφαλίσει για όλους τους εργαζόμενους την πολυπόθητη άδεια!Τουλάχιστον,όχι σε αυτούς που είναι στην αρχή του αγροτικού τους σε σχέση με συτούς που τελειώνουν.

Πάντως η πρώτη μου εφημερία ως αγροτικός ήταν το τριήμερο του Δεκαπενταύγουστου και μετά ήμουν ¨μέσα¨ και για το διήμερο των Χριστουγέννων.Αλλά Πρωτοχρονιά και όλες τις άλλες αργίες έξω!!

Γιατί το αγροτικό μου μοιάζει τόσο μα τόσο πολύ με το στρατό.......? B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί ξεχνάς τα -μερικές φορές και πάνω από- 1500 ευρά που μπαίνουν στο λογαριασμό σου :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί ξεχνάς τα -μερικές φορές και πάνω από- 1500 ευρά που μπαίνουν στο λογαριασμό σου :)

Δηλαδή....1500 αν βγάλουμε τα 6 κάτι που έπαιρνα σαν οπλίτης ιατρός (sic!!) τί μας μένει?

Σιγά την διαφορά!!!!! :P:P:P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να ξεκαθαρίσει το ζήτημα της άδειας του αγροτικού μια και καλή…

Στο 3μηνο ο αγροτικός είναι με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου όπως και ειδικευόμενος… Έτσι δικαιούται 5 μέρες άδεια το 3μηνο που κάποια νοσοκομεία τις δίνουν άλλα όχι…

Μόλις αρχίσει υπηρεσία στο αγροτικό του ιατρείο είναι με σύμβαση δημοσίου δικαίου… Δηλαδή με απλά λόγια ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ και τέτοια θέματα αναφέρονται στον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα (Ν2683/99)

Ν2683/99

Αρθρο 48

Δικαίωμα κανονικής άδειας

1. Δημόσιοι υπάλληλοι που συμπληρώνουν δημόσια πραγματική υπηρεσία

ενός (1) έτους, δικαιούνται κανονική άδεια απουσίας με αποδοχές, η

διάρκεια της οποίας ορίζεται σε είκοσι (20) εργάσιμες ημέρες αν

ακολουθούν εβδομάδα πέντε (5) εργασίμων ημερών και είκοσι τέσσερις (24)

εργάσιμες ημέρες αν ακολουθούν εβδομάδα έξι (6) εργασίμων ημερών.

Ο χρόνος της κανονικής άδειας επαυξάνεται κατά μια εργάσιμη ημέρα για

κάθε έτος απασχόλησης και μέχρι τη συμπλήρωση του ανώτατου ορίου των

είκοσι πέντε (25) ή τριάντα (30) εργασίμων ημερών προκειμένου για

πενθήμερη ή εξαήμερη εβδομάδα εργασίας, αντίστοιχα.

2. Με απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και

Αποκέντρωσης μπορεί να προσαυξάνεται ως τέσσερις (4) εργάσιμες ημέρες ο

αριθμός των ημερών κανονικής άδειας των υπαλλήλων που υπηρετούν σε

παραμεθόριες περιοχές.

3. Οι διατάξεις των προηγούμενων παραγράφων δεν εφαρμόζονται σε όσους

έχουν κατά τις κείμενες διατάξεις διακοπές εργασίες. Οι υπάλληλοι αυτοί

μπορούν, εφόσον συντρέχουν σοβαροί λόγοι ανάγκης, να παίρνουν κανονική

άδεια με αποδοχές ως δέκα (10) εργάσιμες ημέρες κατ' έτος.

• Βέβαια η κυβέρνηση έχει ετοιμάσει το νέο ΔΗΜΟΣΙΟΫΠΑΛΛΗΛΙΚΟ ΚΩΔΙΚΑ και θα αρχίσει να ισχύει το πρώτο 3μηνο του 2006… Από ότι διάβασα άδεια θα δικαιούνται οι δημόσιοι υπάλληλοι αφότου ολοκληρώσουν το πρώτο 4μηνο εργασίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημερα συναδελφοι. Μια ερωτηση για οποιον γνωρίζει σχετικά. Κάνω το αγροτικό μου σε ένα Κεντρο Υγείας το οποίο διαθέτει και μια Παθολογική κλινική και έτσι λοιπόν ονομάζεται και Νοσοκομείο. Ως αγροτικός λοιπόν υποχρεούμε όταν εφημερεύω να καλύπτω και την Παθολογική κλινική? Αν υπάρχει κάπου και σχετικός νόμος θα βοηθούσε.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να καλύπτεις την ίδια την κλινική (εσωτερική εφημερία) ή να καλύπτεις στο τμήμα επειγόντων περιστατικών, τα παθολογικά περιστατικά (εξωτερική εφημερία)!?Για το πρώτο δεν νομίζω να γίνεται, γιατί πρέπει να είσαι ειδικευόμενος.Βέβαια, εάν δεν υπάρχουν άτομα να καλύψουν, το νοσοκομείο μπορεί να σε υποχρεώσει να εφημερέψεις σαν "ειδικεύομενος".Έχει συμβεί στο νοσοκομείο που ήμουν τρίμηνο το καλοκαίρι γιατί δεν υπήρχαν άτομα να κάνουν τις εφημερίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να καλύπτεις την ίδια την κλινική (εσωτερική εφημερία) ή να καλύπτεις στο τμήμα επειγόντων περιστατικών, τα παθολογικά περιστατικά (εξωτερική εφημερία)!?Για το πρώτο δεν νομίζω να γίνεται, γιατί πρέπει να είσαι ειδικευόμενος.Βέβαια, εάν δεν υπάρχουν άτομα να καλύψουν, το νοσοκομείο μπορεί να σε υποχρεώσει να εφημερέψεις σαν "ειδικεύομενος".Έχει συμβεί στο νοσοκομείο που ήμουν τρίμηνο το καλοκαίρι γιατί δεν υπήρχαν άτομα να κάνουν τις εφημερίες.

Ευχαριστώ maddoctor. Εγώ κάνω το αγροτικό μου αυτη τη στιγμη ( το τρίμηνο το εχω κάνει ) και ενώ κανονικά ανήκω στον Τομέα Γενικής Ιατρικής απ' οσο ξέρω και όταν εφημερεύω είμαι κανονικά για το ΤΕΠ , πρέπει να τρέχω και για την κλινική αν κάποιο περιστατικό στραβώσει ή και να γράφω εξετάσεις, ιστορικά κτλ για τους νοσηλευόμενους ή ακόμα καλύτερα να περνάω και τις εξετάσεις των ασθενών στους φακέλους. Δηλαδή το βράδυ μπορεί να με ξυπνήσουν και για περιστατικό της κλινικής και όχι εξωτερικό. Κάτι σαν ειδικευόμενος για να μην πω κανονικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χρονια πολλα σε ολους.

Ακουσα πως στο αγροτικο,δεν ειμαι σιγουρη αν ισχυει για ολα η μονο για τα αγονα,καθε 3μηνο στελνεις καποια χαρτια στον ΟΓΑ και παιρνεις καποια χρηματα λογω του οτι συνταγογραφεις. Ξερετε αν ισχυει κατι τετοιο ? που μπορω να απευθυνθω κ να ενημερωθω?

Τροποποιήθηκε από timwria
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.