Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

:anavwfwties: AGOMAHODAS :anavwfwties:

νομίζω η στήλη που δηλώνεις τις εφημερίες έχει να κάνει με το αν εχεις υπερβεί το αφορολόγητο ή όχι. Αυτό που αλλάζει είναι η επιστροφή φόρου

δικιο εχεις

αναλογα με το που θα προστεθουν οι εφημεριες και την κατηγορια που υπαγεται ο καθενας

παντρεμενος η μη, παιδια κτλ μπορει αν δεν βαλει στην 1 σελιδα τις εφημεριες να ειναι στο οριο του αφορολογητου και να εχει μεγαλυτερη επιστροφη ενω αν τις βαλει ολες στην 1 υπερβαινει σιγουρα το αφορολογητο και τον ξεφτυλιζουν στην φορολογια και οχι μονο δεν εχει επιστροφη αλλα θα πληρωσετε αναλογα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Απο οσο γνωριζω, αν απο την μισθοδοσια στο νοσοκομειο, σου εχουν περασει τις εφημεριες μαζι με τον μισθο, στον πρωτο πινακα... και οχι στον δευτερο πινακα, που αναφερεται σε μισθοδοσια που φορολογειται με ειδικο τροπο η απαλλασεται φορολογιας, μπορεις να το δηλωσεις μονο στην πρωτη σελιδα και οχι στην τριτη της φορολογικης δηλωσης. Η συμβουλη λογιστη ειναι η καλυτερη επιλογη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:anavwfwties: AGOMAHODAS :anavwfwties:

Καλησπέρα, δουλεύω σ'ένα Π.Ι. που υπάγεται στο Κ.Υ.Νεμέας, και θέλω να ρωτήσω κι άλλους συναδέλφους αγροτικούς αν έγιναν και στα δικά τους Κ.Υ. αλλαγές στην αναλογία των εφημεριών μεταξύ αγροτικών κι επιμελητών. Συγκεκριμένα δεν μπορούν να εφημερεύουν μόνο 2 αγροτικοί καθημερινή και υποχρεωτικά κάθε μέρα έχει και επιμελητή. Αν γνωρίζει κανείς το νόμο παρακαλώ να ενημερώσει,

μ'ενδιαφέρει αν αυτό γινεται για εξοικονόμηση χρημάτων ή για στελέχωση με πιο έμπειρο προσωπικό.

ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρω ότι στο Νομό Αρκαδίας για τους καλοκαιρινούς μήνες αποφασίστηκε να εφημερεύουν δύο αγροτικοί όταν εφημερεύει επιμελητής. Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρω ότι στο Νομό Αρκαδίας για τους καλοκαιρινούς μήνες αποφασίστηκε να εφημερεύουν δύο αγροτικοί όταν εφημερεύει επιμελητής. Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο.

:anavwfwties: AGOMAHODAS :anavwfwties:

ήθελα να ξέρω αν είναι κάποιος νόμος ή απόφαση νοσοκομείου (ΠΕΣΥ κτλ)

γιατί προβλέπω δύσκολο Αύγουστο. ευχαριστώ πάντως

:anavwfwties: AGOMAHODAS :anavwfwties:

Παρεπιπτόντως, κάτι αντίστοιχο έγινε και στο Γ.Ν.Κορίνθου, μειώσαν τους ειδικευόμενους στις εφημερίες

( αλλά η λάτζα λάτζα!!!!) οπότε καταλαβαίνετε τι καλοκαίρι θα περάσουν οι άνθρωποι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:anavwfwties: AGOMAHODAS :anavwfwties:

Καλησπέρα, δουλεύω σ'ένα Π.Ι. που υπάγεται στο Κ.Υ.Νεμέας, και θέλω να ρωτήσω κι άλλους συναδέλφους αγροτικούς αν έγιναν και στα δικά τους Κ.Υ. αλλαγές στην αναλογία των εφημεριών μεταξύ αγροτικών κι επιμελητών. Συγκεκριμένα δεν μπορούν να εφημερεύουν μόνο 2 αγροτικοί καθημερινή και υποχρεωτικά κάθε μέρα έχει και επιμελητή. Αν γνωρίζει κανείς το νόμο παρακαλώ να ενημερώσει,

μ'ενδιαφέρει αν αυτό γινεται για εξοικονόμηση χρημάτων ή για στελέχωση με πιο έμπειρο προσωπικό.

ευχαριστώ

σε ορισμενα κ.υ. εφημερευουν 2 αγροτικοι. σε αλλα 1 αγροτικος και ενας επιμελητης. τουλαχιστον σε εμας εδω.αυτο γινεται βεβαια με την προυποθεση οτι σε καθε περιπτωση ο ενας των αναγραφομενων σε εφημερια επιμελητων να ειναι στο σπιτι του και απλα να πληρωνεται την εφημερια....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια.

Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει οριο στο ποσους ασθενεις, για εξεταση η συνταγογραφηση, μπορουμε να δουμε στο ωραριο μας. Εχω ενα αγροτικο ,αρκετα ζορικο και φτανω να εξυπηρετω τις ''δυσκολες΄΄ μερες εως και 100 ατομα κυριως τωρα το καλοκαιρι. Η κατασταση ειναι δυσκολη και αντιμετωπιζω πιεσεις και κακη συμπεριφορα απο τους κατοικους. Εμεσως πλην σαφως ,με απειλουν.Μπορω να αρνηθω να συνταγογραφησω 100 ατομα? Δεν αναφερομαι βεβαια στα περιστατικα ,αυτα ευχαριστως να τα δω. Υπαρχει ΦΕΚ ? Κατι μου ελεγαν για οριο 30-40 ατομων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όριο δεν υπάρχει, αλλά για την κακή συμπεριφορά και τις απειλές μπορείς να απευθυνθείς κατά σειρά στο ΚΥ, το Νοσοκομείο και το ΔΥΠΕ. Εκτός αν είναι απειλές για τη σωματική σου ακεραιότητα, οπότε μπορείς να απευθυνθείς και στο τοπικό αστυνομικό τμήμα.

Επίσης, σε ιατρεία με τεράστια κίνηση σε συγκεκριμένες περιόδους του χρόνου, πχ στην Ελαφόνησο το καλοκαίρι, το ΚΥ στέλνει ενισχύσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια.

Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει οριο στο ποσους ασθενεις, για εξεταση η συνταγογραφηση, μπορουμε να δουμε στο ωραριο μας. Εχω ενα αγροτικο ,αρκετα ζορικο και φτανω να εξυπηρετω τις ''δυσκολες΄΄ μερες εως και 100 ατομα κυριως τωρα το καλοκαιρι. Η κατασταση ειναι δυσκολη και αντιμετωπιζω πιεσεις και κακη συμπεριφορα απο τους κατοικους. Εμεσως πλην σαφως ,με απειλουν.Μπορω να αρνηθω να συνταγογραφησω 100 ατομα? Δεν αναφερομαι βεβαια στα περιστατικα ,αυτα ευχαριστως να τα δω. Υπαρχει ΦΕΚ ? Κατι μου ελεγαν για οριο 30-40 ατομων.

δεν υπαρχει οριο ως προς τον αριθμο. αν ειναι στα κολπα μπορουν να σου κανουν αναφορα και να ζητουν να εισαι το πληρες ωραριο.. 7-3

δυστυχως εισαι ατυχος και επεσες στα λεγομενα ασχημα αγροτικα...

δικη μου συμβουλη.. ξεκινησε να γραφεις τριμηνες επαναλαμβανομενες συνταγες. θα αργεις παραπανω την 1 φορα αλλα θα ησυχαζεις για τους επομενους 2 μηνες.

για την κακη συμπεριφορα δυστυχως θα πρεπει να μαθεις να τους ανεχεσαι εκτος αν θες να πουλησεις τρελλα και να απειλησεις με παραιτηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια.

Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει οριο στο ποσους ασθενεις, για εξεταση η συνταγογραφηση, μπορουμε να δουμε στο ωραριο μας. Εχω ενα αγροτικο ,αρκετα ζορικο και φτανω να εξυπηρετω τις ''δυσκολες΄΄ μερες εως και 100 ατομα κυριως τωρα το καλοκαιρι. Η κατασταση ειναι δυσκολη και αντιμετωπιζω πιεσεις και κακη συμπεριφορα απο τους κατοικους. Εμεσως πλην σαφως ,με απειλουν.Μπορω να αρνηθω να συνταγογραφησω 100 ατομα? Δεν αναφερομαι βεβαια στα περιστατικα ,αυτα ευχαριστως να τα δω. Υπαρχει ΦΕΚ ? Κατι μου ελεγαν για οριο 30-40 ατομων.

:anavwfwties: AGOMAHODAS :anavwfwties:

συνάδελφε, συλλυπητήρια...

εγώ είμαι στις 25 συνταγές/ημέρα και αυτό που έκανα στην αρχή που πλάκωνε

περισσότερος κόσμος ήταν αυτό που λέει κι η Amanda, παραπάνω κουτάκια

ή και συνταγή του επόμενου μήνα όπου βλέπεις ότι σε παίρνει!!!

κι εσύ αράζεις και αυτοί είναι ευχαριστημένοι!!!

όσο για την κακή συμπεριφορά, ίσως εγώ είμαι τυχερός, πάντως είναι και στο

χέρι σου αυτό, έτσι?! θέλει και λίγες δημόσιες σχέσεις το άτιμο τ'αγροτικό!!!

τλμ emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια.

Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει οριο στο ποσους ασθενεις, για εξεταση η συνταγογραφηση, μπορουμε να δουμε στο ωραριο μας. Εχω ενα αγροτικο ,αρκετα ζορικο και φτανω να εξυπηρετω τις ''δυσκολες΄΄ μερες εως και 100 ατομα κυριως τωρα το καλοκαιρι. Η κατασταση ειναι δυσκολη και αντιμετωπιζω πιεσεις και κακη συμπεριφορα απο τους κατοικους. Εμεσως πλην σαφως ,με απειλουν.Μπορω να αρνηθω να συνταγογραφησω 100 ατομα? Δεν αναφερομαι βεβαια στα περιστατικα ,αυτα ευχαριστως να τα δω. Υπαρχει ΦΕΚ ? Κατι μου ελεγαν για οριο 30-40 ατομων.

ζητα απο το κεντρο υγειας σου να ερχεται καθε μερα μια επισκεπτρια υγειας που θα σε βοηθαει στην συνταγογραφηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξερει κανεις να μου πει ποσο αδεια δικαιουται καποια στο αγροτικο λογω κυησης-γεννας και αν αυτη την αδεια πρεπει να την υπηρετησει μετα (δηλ. αν παρει 4 μηνες να παραταθει ο χρονος του αγροτικου και αντι για 12 να κανει 16) ? emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξερει κανεις να μου πει ποσο αδεια δικαιουται καποια στο αγροτικο λογω κυησης-γεννας και αν αυτη την αδεια πρεπει να την υπηρετησει μετα (δηλ. αν παρει 4 μηνες να παραταθει ο χρονος του αγροτικου και αντι για 12 να κανει 16) ? emhelp

:anavwfwties: AGOMAHODAS :anavwfwties:

hi, από συνάδελφο που πήρε τέτοια άδεια, ήταν 5 μήνες

μετά υπηρετείς το σύνολο (12 μήνες εργασίας)

μπορείς να μην παίρνεις εφημερίες όμως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξερει κανεις να μου πει ποσο αδεια δικαιουται καποια στο αγροτικο λογω κυησης-γεννας και αν αυτη την αδεια πρεπει να την υπηρετησει μετα (δηλ. αν παρει 4 μηνες να παραταθει ο χρονος του αγροτικου και αντι για 12 να κανει 16) ? emhelp

αν ψηφισθει εν τελει το νομοσχεδιο θα δικαιουσαι 9 μηνες. ('η εσυ 'η ο συζυγος)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξερει κανεις να μου πει ποσο αδεια δικαιουται καποια στο αγροτικο λογω κυησης-γεννας και αν αυτη την αδεια πρεπει να την υπηρετησει μετα (δηλ. αν παρει 4 μηνες να παραταθει ο χρονος του αγροτικου και αντι για 12 να κανει 16) ? emhelp

απο την στιγμη που διαπιστωθει η κυηση ξεκινας και χτυπας αλυπητα 20ημερες συνεχομενες αναρρωτικες τις οποιες δεν κοβει κανενας. μονη σου υποχρεωση να ελεγχεις οτι το νοσοκομειο τις στελνει κανονικα στην επιτροπη και να εμφανιζεσαι για να την εγκρινουν.

ολα αυτα μεχρι να πας 2 μηνες πριν την πιθανη ημερομηνια τοκετου (αυτο το παιζεις αναλογα με τον γυναικολογο σου που μπορει να προσθεσει η να αφεραισει λιγο κατα πως σε συμφερει). αφου γεννησεις σου δινουν 3 μηνες αδεια και επειδη σαν αγροτικος εισαι στο δημοσιο εγω σου συνιστω μια και πληρωνεσαι χλιδατα (και οχι σαν την μαμημενη την ειδικοτητα που αν δεν εχεις τα ενσημα μπαινεις σε αδεια ανευ αποδοχων) να συνεχισεις με λιγη ακομα αναρρωτικη. ολο τον χρονο που εχεις αδεια τον υπηρετεις επιπλεον... εχεις τουλαχιστον 1 χρονο αναρρωτικες οποτε εχεις μεταφερει 20 μερες κανονικη αδεια απο τον προηγουμενο χρονο και 20 μερες κανονικη απο τον επομενο οποτε ανετα χτυπας και αλλες 40 μερες αδεια...

αν στο εντωμεταξυ σου ερθει ο διορισμος για ειδικοτητα απραιτεισαι λογω διορισμου, δεν χανεις τα μορια και οταν τελειωσεις το 1 κομματι ξανακανεις χαρτια για υποχρεος με ολα σου τα μορια και οχι σαν επι θητεια και χτυπας το πιο χλιδατο αγονο-ΜΤΝ οτι επιθυμεις τελοςπαντων...

το συστημα ευνοει την εγκυμοσυνη στο αγροτικο περισσοτερο απο την ειδικοτητα

α και στο τελος μια και στο αγροτικο εισαι δημοσιος υπαλληλος ζητας και μια αδεια μητροτητας 6 μηνες μετα αποδοχων και τρεναρεις και αλλο την εμισθη θεση σου...

αν εισαι σε ειδικοτητα ζητας μειωμενο και παιρνεις αντιστοιχη παραταση στην θεση σου

Άρθρο 54

Δικαίωμα αναρρωτικής άδειας

1. Στον υπάλληλο που έχει συμπληρώσει τριετή πραγματική υπηρεσία και είναι ασθενής ή χρειάζεται να αναρρώσει, χορηγείται αναρρωτική άδεια με αποδοχές τόσων μηνών όσα είναι τα έτη της υπηρεσίας του, από την οποία αφαιρείται το σύνολο των αναρρωτικών αδειών που τυχόν έχει λάβει μέσα στην προηγούμενη πενταετία. Αναρρωτική άδεια χορηγούμενη χωρίς διακοπή δεν μπορεί να υπερβεί τους δώδεκα μήνες.

2. Υπάλληλος με πραγματική υπηρεσία λιγότερη από τρία (3) έτη, δικαιούται, για τους ίδιους λόγους, αναρρωτική άδεια με αποδοχές τόσων μηνών όσα τα έτη υπηρεσίας του, από την οποία αφαιρείται το σύνολο των αναρρωτικών αδειών που έχει μέχρι τότε λάβει. Χρόνος υπηρεσίας τουλάχιστον έξι (6) μηνών θεωρείται ως πλήρες έτος.

3. Στην αναρρωτική άδεια συνυπολογίζονται και οι ημέρες απουσίας λόγω ασθένειας που προηγήθηκαν της άδειας.

4. Στον υπάλληλο που πάσχει από δυσίατο νόσημα, χορηγείται αναρρωτική άδεια, της οποίας η διάρκεια είναι διπλάσια από τη διάρκεια των αδειών των προηγούμενων παραγράφων.

5. Τα δυσίατα νοσήματα καθορίζονται με απόφαση του υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης που εκδίδεται ύστερα από γνώμη του Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας.

Άρθρο 55

Χορήγηση αναρρωτικής άδειας

1. Η αναρρωτική άδεια χορηγείται ανά τρίμηνο ή σε περίπτωση δυσίατων νοσημάτων ανά εξάμηνο, κατ' ανώτατο όριο, ύστερα από γνωμάτευση της οικείας υγειονομικής επιτροπής σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 165.

2. Βραχυχρόνιες αναρρωτικές άδειες χορηγούνται α) με υπεύθυνη δήλωση του υπαλλήλου ή γνωμάτευση θεράποντος γιατρού έως δύο (2) ημέρες κάθε φορά και όχι περισσότερες από τέσσερις (4) ημέρες κατ' έτος, β) με γνωμάτευση του θεράποντα γιατρού έως τρεις (3) ημέρες κάθε φορά και όχι περισσότερες από έξι (6) κατ' έτος, γ) με γνωμάτευση του διευθυντή κλινικής δημόσιου νοσοκομείου έως πέντε (5) ημέρες κάθε φορά και όχι πέραν των δέκα (10) ημερών κατ' έτος.

Το σύνολο των βραχυχρόνιων αναρρωτικών αδειών των περ. (α), (β) και (γ) που χορηγούνται χωρίς γνωμάτευση υγειονομικής επιτροπής, δεν υπερβαίνει αθροιστικά τις δέκα (10) ημέρες το χρόνο.

3. Σε περίπτωση βραχυχρόνιας αναρρωτικής άδειας πριν ή μετά από αργία ή ανάμεσα σε δύο (2) αργίες, ο υπάλληλος παραπέμπεται υποχρεωτικά για εξέταση στην οικεία υγειονομική επιτροπή.

Στις ίδιες περιπτώσεις δεν επιτρέπεται η χορήγηση αναρρωτικής άδειας με υπεύθυνη δήλωση του υπαλλήλου.

4. Ο υπάλληλος υποχρεούται να δεχτεί την επίσκεψη του ελεγκτή γιατρού.

5. Η αποστολή γιατρού για έλεγχο υπαλλήλου, που κάνει χρήση βραχυχρόνιων αναρρωτικών αδειών κατ' επανάληψη, είναι υποχρεωτική για την υπηρεσία.

Άρθρο 56

Διαδικασία χορήγησης αναρρωτικής άδειας

1. Ο υπάλληλος που κωλύεται να προσέλθει στην εργασία του ενημερώνει την Υπηρεσία για την αδυναμία αυτή την ίδια ημέρα.

2. Η υπηρεσία χορηγεί την αναρρωτική άδεια ύστερα από αίτηση του υπαλλήλου. Η αίτηση για αναρρωτική άδεια υποβάλλεται εντός επτά (7) ημερών από την απουσία του υπαλλήλου λόγω ασθένειας. Σε περίπτωση αδικαιολόγητης καθυστέρησης που δεν οφείλεται σε λόγους ανωτέρας βίας, γίνεται ανάλογη περικοπή με ευθύνη του οργάνου που είναι αρμόδιο για την έκδοση της απόφασης χορήγησής της. Η υπηρεσία σε όλως ειδικές περιπτώσεις μπορεί να κινεί τη διαδικασία χορήγησης αναρρωτικής άδειας αυτεπαγγέλτως.

3. Αναρρωτική άδεια πέραν των δέκα (10) ημερών κατ' έτος χορηγείται ύστερα από γνωμάτευση της οικείας υγειονομικής επιτροπής, με εξαίρεση την περίπτωση που η άδεια χορηγείται βάσει γνωμάτευσης του διευθυντή κλινικής δημόσιου νοσοκομείου και εφόσον πρόκειται για νοσηλεία επτά (7) ημερών τουλάχιστον, ή κατόπιν χειρουργικής επέμβασης.

4. Άδεια διάρκειας πέραν του ενός (1) μηνός για ψυχική νόσο δεν χορηγείται αν δεν έχει προηγηθεί νοσηλεία σε δημόσιο νοσοκομείο. Παράτασή της ή χορήγηση νέας άδειας, εφόσον υπερβαίνει, συνολικώς ή τμηματικώς, τον ένα (1) μήνα μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος χορηγείται ύστερα από αναλυτική έκθεση θεράποντος ιατρού και έκθεση εξέτασης λειτουργικότητας του ασθενούς, το περιεχόμενο των οποίων καθορίζεται με κοινή απόφαση των Υπουργών Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης και Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης. Με την ίδια απόφαση ορίζονται τα όργανα που δικαιούνται να προβαίνουν σε εξέταση λειτουργικότητας του ασθενούς καθώς και κάθε αναγκαία λεπτομέρεια.

5. Το αρμόδιο για τη χορήγηση της αναρρωτικής άδειας όργανο είτε χορηγεί ολόκληρη την άδεια που προτείνει η πρωτοβάθμια υγειονομική επιτροπή ή, εάν κρίνει τη γνωμάτευσή της ως αναιτιολόγητη, παραπέμπει τον ενδιαφερόμενο για εξέταση στη δευτεροβάθμια υγειονομική επιτροπή. Ο ενδιαφερόμενος μπορεί μέσα σε δέκα (10) μέρες από την κοινοποίηση σ' αυτόν της γνωμάτευσης της πρωτοβάθμιας υγειονομικής επιτροπής, να ζητήσει με ένστασή του νέα εξέταση από την οικεία δευτεροβάθμια επιτροπή είτε όταν η πρωτοβάθμια έχει απορρίψει εξ ολοκλήρου ή εγκρίνει λιγότερο από το ήμισυ της αναρρωτικής άδειας. Η αναρρωτική άδεια που προτείνεται από τη δευτεροβάθμια υγειονομική επιτροπή, χορηγείται υποχρεωτικά.

6. Δικαίωμα ένστασης ενώπιον της πρωτοβάθμιας ή της ειδικής υγειονομικής επιτροπής έχουν η υπηρεσία και ο υπάλληλος για την κατ' εξαίρεση χορήγηση άδειας σύμφωνα με την παρ.3 του άρθρου αυτού.

7. Η αίτηση υπαλλήλου για παράταση αναρρωτικής άδειας υποβάλλεται το αργότερο μέσα στο τελευταίο δεκαπενθήμερο του χρόνου της άδειας που του έχει χορηγηθεί.

8. Ύστερα από κάθε εξέταση καθώς και μετά τη λήξη του ανωτάτου χρονικού ορίου αναρρωτικής άδειας οι υγειονομικές επιτροπές γνωμοδοτούν εάν η νόσος είναι ιάσιμη ή όχι. Στη δεύτερη περίπτωση και αφού η γνωμάτευση γίνει οριστική, ο υπάλληλος απολύεται κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 153. Οι προϊστάμενες αρχές της οικείας υπηρεσίας μπορούν να παραπέμπουν και αυτεπαγγέλτως υπαλλήλους στις δευτεροβάθμιες υγειονομικές επιτροπές για απόλυσή τους, εάν κρίνουν ότι δεν μπορούν να εκτελούν τα καθήκοντά τους λόγω σωματικής ή πνευματικής ανικανότητας και πριν χορηγηθεί αναρρωτική άδεια ή μετά τη λήξη αναρρωτικής άδειας.

9. Κατά της γνωμοδότησης αρμόδιας υγειονομικής επιτροπής για απαλλαγή εκ της υπηρεσίας λόγω ασθένειας, δικαιούται ο ενδιαφερόμενος να ασκήσει προσφυγή σε αποκλειστική προθεσμία δέκα ημερών από την κοινοποίηση της απόφασης της υγειονομικής επιτροπής ενώπιον της επιτροπής προσφυγών του άρθρου 166. Στην ίδια επιτροπή μπορεί να ασκήσει προσφυγή ο υπάλληλος κατά της γνωμάτευσης της αρμόδιας υγειονομικής επιτροπής με την οποία κρίθηκε ικανός για ανάληψη υπηρεσίας.

10. Ο υπάλληλος είναι υποχρεωμένος να παρουσιάζεται για ιατρική εξέταση, εφόσον το ζητήσει η επιτροπή. Αν δεν παρουσιαστεί, δεν χορηγείται αναρρωτική άδεια.

11. Ο υπάλληλος, ο οποίος βρίσκεται δικαιολογημένα εκτός της έδρας του, υποχρεούται, αμέσως μόλις ασθενήσει, να υποβάλει αίτηση χορήγησης αναρρωτικής άδειας στην πλησιέστερη υγειονομική επιτροπή. Αν η υγειονομική επιτροπή δεν εξετάσει για οποιοδήποτε λόγο τον υπάλληλο έως ότου επανέλθει στην έδρα του, υποχρεούται να διαβιβάσει την αίτηση με τα σχετικά δικαιολογητικά στην υγειονομική επιτροπή της έδρας του υπαλλήλου.

12. Αν η αρμόδια υγειονομική επιτροπή κρίνει ότι για τη χορήγηση αναρρωτικής άδειας είναι αναγκαία η παρακολούθηση του υπαλλήλου για ορισμένο διάστημα σε νοσηλευτικό ίδρυμα, η άδεια δεν χορηγείται χωρίς την παρακολούθηση αυτή.

13. Τυχόν γνωμάτευση δευτεροβάθμιας υγειονομικής επιτροπής για μη χορήγηση εν όλω ή εν μέρει άδειας δεν επιφέρει συνέπειες σε βάρος του υπαλλήλου, εφόσον η άδεια αυτή έχει ήδη διανυθεί βάσει γνωμάτευσης πρωτοβάθμιας επιτροπής, εκτός εάν για τη χορήγησή της διαπιστώνεται βαρεία αμέλεια ή δόλος του υπαλλήλου.

14. Ειδικές διατάξεις για έλεγχο της κατ’ οίκον ασθενείας των υπαλλήλων διατηρούνται σε ισχύ.

υς. στα παραπανω οι αναρρωτικες αδειες σε κυηση ειναι οι μοναδικες που δεν κοβονται ποτε γιατι ολοι φοβουνται το ενδεχομενο αποβολης και στην συνεχεια μηνυσης αν κοψουν καποια αδεια.. οποτε υποβαλεις αδειες κατα βουληση

Άρθρο 52

Άδειες μητρότητας

1. Στις υπαλλήλους οι οποίες κυοφορούν, χορηγείται άδεια μητρότητας με πλήρεις αποδοχές δύο (2) μήνες πριν και τρεις (3) μήνες μετά τον τοκετό. Σε περίπτωση απόκτησης τέκνου πέραν του 3ου, η μετά τον τοκετό άδεια προσαυξάνεται κάθε φορά κατά δύο (2) μήνες. Η άδεια λόγω κυοφορίας χορηγείται ύστερα από βεβαίωση του θεράποντα γιατρού για τον πιθανολογούμενο χρόνο τοκετού.

2. ΄Οταν ο τοκετός πραγματοποιείται σε χρόνο μεταγενέστερο από αυτόν που είχε πιθανολογηθεί αρχικά, η άδεια που είχε χορηγηθεί, παρατείνεται μέχρι την πραγματική ημερομηνία του τοκετού, χωρίς αυτή η παράταση να συνεπάγεται αντίστοιχη μείωση του χρόνου της άδειας που χορηγείται μετά τον τοκετό. ΄Οταν ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε χρόνο προγενέστερο από αυτόν που είχε αρχικά πιθανολογηθεί, το υπόλοιπο της άδειας χορηγείται μετά τον τοκετό, ώστε να εξασφαλιστεί συνολικός χρόνος άδειας πέντε (5) μηνών.

3. Σε κυοφορούσες υπαλλήλους που έχουν ανάγκη ειδικής θεραπείας, μετά την εξάντληση της αναρρωτικής άδειας με αποδοχές, χορηγείται κανονική άδεια κυοφορίας με αποδοχές, μετά από βεβαίωση θεράποντος ιατρού και διευθυντή γυναικολογικής ή μαιευτικής κλινικής ή τμήματος δημόσιου νοσηλευτικού ιδρύματος.

4. Στις υπαλλήλους που υιοθετούν τέκνο, χορηγείται άδεια τριών (3) μηνών με πλήρεις αποδοχές εντός του πρώτου εξαμήνου μετά την περαίωση της διαδικασίας της υιοθεσίας, εφόσον το υιοθετημένο τέκνο είναι ηλικίας έως έξι (6) ετών. Ένας μήνας από την άδεια αυτή μπορεί να καλύπτει απουσία της υπαλλήλου κατά το προ της υιοθεσίας διάστημα.

5. Επιδόματα λόγω τοκετού που καταβλήθηκαν στην υπάλληλο νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου λόγω υποχρεωτικής ασφάλισης σε ασφαλιστικούς οργανισμούς, εκπίπτουν από τις αποδοχές που καταβάλλονται κατά τη διάρκεια της άδειας μητρότητας, εφόσον η ασφάλιση θεμελιώνεται και σε συνεισφορά του νομικού προσώπου.

Άρθρο 53

Διευκολύνσεις υπαλλήλων με οικογενειακές υποχρεώσεις

1. Η προβλεπόμενη από την παρ.2 του άρθρου 51 του παρόντος άδεια χορηγείται υποχρεωτικά, χωρίς γνώμη υπηρεσιακού συμβουλίου, όταν πρόκειται για ανατροφή παιδιού ηλικίας έως και έξι (6) ετών.

Διάστημα τριών (3) μηνών της άδειας αυτής χορηγείται με πλήρεις αποδοχές στην περίπτωση γέννησης τρίτου (3ου) παιδιού και άνω.

2. O χρόνος εργασίας του γονέα υπαλλήλου μειώνεται κατά δύο (2) ώρες ημερησίως εφόσον έχει τέκνα ηλικίας έως δύο (2) ετών και κατά μία (1) ώρα, εφόσον έχει τέκνα ηλικίας από δύο (2) έως τεσσάρων (4) ετών. Ο γονέας υπάλληλος δικαιούται εννέα (9) μήνες άδεια με αποδοχές για ανατροφή παιδιού, εφόσον δεν κάνει χρήση του κατά το προηγούμενο εδάφιο μειωμένου ωραρίου.

Για το γονέα που είναι άγαμος ή χήρος ή διαζευγμένος ή έχει αναπηρία 67% και άνω, το κατά μία ώρα μειωμένο ωράριο του πρώτου εδαφίου ή η άδεια του προηγούμενου εδαφίου προσαυξάνονται κατά έξι (6) μήνες ή ένα (1) μήνα αντίστοιχα.

Στην περίπτωση γέννησης 4ου τέκνου, το μειωμένο ωράριο εργασίας παρατείνεται για δύο (2) ακόμα έτη.

3. Όταν ο ένας γονέας κάνει χρήση του μειωμένου ωραρίου ή εναλλακτικά της άδειας ανατροφής σύμφωνα με την προηγούμενη παράγραφο του άρθρου αυτού, ο άλλος γονέας δεν δικαιούται να κάνει χρήση των διευκολύνσεων αυτών.

4. Όταν ο ένας γονέας λάβει την άδεια της παρ. 1 του παρόντος, ο άλλος δεν έχει δικαίωμα να κάνει χρήση των διευκολύνσεων της παρ. 2 του άρθρου αυτού για το ίδιο διάστημα.

Επίσης, το δικαίωμα αυτό ασκείται και από το μοναδικό γονέα στις περιπτώσεις μονογονεϊκής οικογένειας.

5. Σε περίπτωση διάστασης, διαζυγίου, χηρείας ή γέννησης τέκνου χωρίς γάμο των γονέων του, την άδεια της παρ. 1 του παρόντος άρθρου δικαιούται ο γονέας που ασκεί την επιμέλεια.

6. Οι υπηρεσίες υποχρεούνται να διευκολύνουν τους υπαλλήλους που έχουν τέκνα τα οποία παρακολουθούν μαθήματα πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, για να επισκέπτονται το σχολείο των παιδιών τους, με σκοπό την παρακολούθηση της σχολικής τους επίδοσης.

7. Με απόφαση του υπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης ρυθμίζονται οι λεπτομέρειες εφαρμογής των διατάξεων της προηγούμενης παραγράφου και καθορίζεται το ανώτατο όριο ημερών απουσίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καινούρια απόφαση...Είναι στο mohaw.gr.Καταλαβαίνει κανείς σε ποιές ειδικότητες αναφέρεται??

ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ

1. Ορίζου΅ε το κατωτέρω ΅η οικονο΅ικό κίνητρο για τους διοριζό΅ενους ιατρούς υπηρεσίας

υπαίθρου (αγροτικούς) στα Περιφερειακά Ιατρεία, που έχουν χαρακτηριστεί ως άγονα ΅ε τις

αναφερό΅ενες αποφάσεις στο ανωτέρω 2 σχετικό:

Στους ιατρούς που τοποθετούνται σε άγονα περιφερειακά ιατρεία επιτρέπεται να εκκρε΅ούν δύο

αιτήσεις τους για οποιαδήποτε επί ΅έρους στάδια ειδίκευσης από αυτά που απαιτούνται για την

απόκτηση τίτλου ιατρικής ειδικότητας (συ΅περιλα΅βανο΅ένου του σταδίου της κύριας

ειδικότητας) , σύ΅φωνα ΅ε τη σειρά εκπαίδευσης .Η δεύτερη αίτηση δύναται να υποβληθεί

α΅έσως ΅ε την ανάληψη υπηρεσίας στα άγονα Περιφερειακά Ιατρεία . Τα κίνητρο ισχύει εφόσον

οι διοριζό΅ενοι ιατροί παρα΅είνουν για ένα (1) έτος στις θέσεις που τοποθετούνται .

Το ανωτέρω κίνητρο ισχύει και για τους ιατρούς που διατίθενται σε πλοία σύ΅φωνα ΅ε το άρθ.

22 του Ν. 3409/05 και επίσης για τους ιατρούς ΅ε προϋπηρεσία, που κατά την πρώτη εφαρ΅ογή

της προαναφερό΅ενης διάταξης, τοποθετούνται και υπηρετούν για συ΅πλήρωση της ετήσιας

υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου τουλάχιστον επί εξά΅ηνο, της πρώτης εφαρ΅ογής

βεβαιου΅ένης από το οικείο Νοσοκο΅είο.

2. Η απόφαση αυτή να δη΅οσιευτεί στην Εφη΅ερίδα της Κυβέρνησης.

ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΕΙΣ:

Τροποποιήθηκε από kavouras
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Πυθία με το μουστάκι έκανε και πάλι το θαύμα της.

Δύο είναι πάντως οι πιθανές ερμηενείες, με πιθανότερη την πρώτη:

1) Πρόκειται απλά για διευκρίνιση σχετικά με τα πλοία- τους δίνει τα ίδια δικαιώματα με τους άγονους

2) Δίνει στους άγονους το δικαίωμα να δηλώνουν δύο νοσοκομεία για κάθε κομμάτι της ειδικότητας.

Η ερμηνεία 2) κρίνεται αμφίβολη, κυρίως διότι από τη διατύπωση λείπει το "κάθε".

Μάλλον το πρώτο μέρος της απόφασης είναι απλά επαναδιατύπωση των δικαιωμάτων των άγονων αγροτικών και τίποτα παραπάνω. Και πάλι όμως, γιατί λέει ότι το οικονομικό κίνητρο που καθιερώνεται αφορά τους άγονους;

Τροποποιήθηκε από Sovereign
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας...θα ήθελα να σας ρωτήσω πώς καθορίζεται οτι κάποιος έχει την εντοπιότητα...πρέπει να είναι δημότης στο δήμο που ανήκει το ΠΙ και το ΚΥ ?ή μήπως πρέπει να είναι δημότης στο δήμο που ανήκει το ΚΥ ή το ΠΙ το οποίο έχει υπό την εποπτεία του και άλλα εκτός του δήμου ΠΙ?ή μήπως πρέπει να είναι δημότης κάποιας ευρύτερης περιοχής..πχ νομός?σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας.

Ειμαι αγροτικος σε αγονο ιατρειο κι εχω καποιες απορίες σχετικά με τη συνταγογραφηση. Τι οριζουμε "οξυ περιστατικό"; Οταν χρειαζεται να δόσουμε θεραπεία σε οξύ περιστατικό, τη γράφουμε στο βιβλιάριο υγείας του ασθενούς, και το προσθέτουμε εκεί οτι ειναι οξυ περιστατικό; Για παράδειγμα, τον αντιτετανικό ορο και την αντιβίωση μετα απο θλαστικό, τα γραφουμε στο βιβλιαριο υγειας και συμπληρώνουμε με την ενδειξη "οξυ περιστατικο"; Επίσης, για πόσο καιρό μπορούμε να γράψουμε θεραπεία σε ενα τέτοιο οξυ περιστατικό; Για 36 ώρες, ή για 3 μέρες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας.

Ειμαι αγροτικος σε αγονο ιατρειο κι εχω καποιες απορίες σχετικά με τη συνταγογραφηση. Τι οριζουμε "οξυ περιστατικό"; Οταν χρειαζεται να δόσουμε θεραπεία σε οξύ περιστατικό, τη γράφουμε στο βιβλιάριο υγείας του ασθενούς, και το προσθέτουμε εκεί οτι ειναι οξυ περιστατικό; Για παράδειγμα, τον αντιτετανικό ορο και την αντιβίωση μετα απο θλαστικό, τα γραφουμε στο βιβλιαριο υγειας και συμπληρώνουμε με την ενδειξη "οξυ περιστατικο"; Επίσης, για πόσο καιρό μπορούμε να γράψουμε θεραπεία σε ενα τέτοιο οξυ περιστατικό; Για 36 ώρες, ή για 3 μέρες?

Εκέι που συνταγογραφείς, εκεί το γράφεις.Έτσι πχ εάν γράψεις "θλαστικό τραύμα" συμπληρώνεις "(Ο.Π.)" και υπογράφεις δίπλα.Μπορείς να γράψεις μόνο ένα κουτί για οξύ περιστατικό και μόνο για 3 φορές.Μετά εννοείται πρέπει να το δει ειδικευμένος.Μπορείς πάντως να γράψεις ότι θέλεις και θεωρείς ότι θα καλύψει τον ασθενή σου στο οξύ περιστατικό που έχεις.Ακόμα, εάν δεν κάνω λάθος, ο min χρόνος ανάμεσα σε κάθε συνταγή, είναι 3 ημέρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εν συντομια σημερα λογω ελλειψης χρονου περισσοτερα αυριο

οι θεσεις στα καραβια οπως πηγαινε το πραγμα θα εμεναν ακαλυπτες και μαλιστα καλοκαιρι οποτε δωσαν κινητρο να ειναι αγονες γιατι κανενας λογικος ανθρωπος δεν θα πηγαινε να θασσοπνιγεται συστηματικως απο τη στιγμη που οι ωρες που θα ειναι στο καραβι υπερβαινουν κατα πολυ το πλαφον των εφημεριων.

κανοντας τα καραβια αγονες θεσεις αφενος μεν θα καλυφθοουν αμεσα οι θεσεις και οι γιατροι δεν θα μπορουν να παραιτηθουν γιατι χανουν τα προνομια του αγονου

με 1 πρωτη εκτιμηση οι μονοι που βγαινουν ευνοημενοι πρακτικα απο την νεα αποφαση ειναι οσοι κανουν ενιαια ειδικοτητα (θα μπορουν να βαλουν χαρτια για τμημα και πληρη κατι που δεν ισχυει τωρα) και για τις ειδικοτητες που ειναι τρια τμηματα.. πχ εχω κανει 9μηνο παθολογιας πχ και εχω μαζεψει μορια για αγονο και ενω τρεχει η αναμονη για νευρολογια το 6μηνο κανω το αγονο-καραβι και βαζω χαρτια ειτε για νευρολογια και ψυχιατρικη ταυτοχρονα ειτε για ψυχιατρικη τμημα και πληρη αν εχω προλαβει να κανω και νευρολογια (χλωμο)

προσωπικη εκτιμηση οι θεσεις στα καραβια θα ειναι απο τις πλεον ασχημες και κακα αμειβομενες αλλα με την παραπανω διατυπωση ειναι η μονη διεξοδος για ατομα με ενιαια ειδικοτητα για 2 αιτησεις

θα το ψαξω ξανα και περισσοτερα αυριο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.