Jump to content

Δήλωση ειδικότητας- Δικαιολογητικά-Απορίες


Recommended Posts

2 ώρες πριν, sotosarg said:

Πανω σε αυτο μπορειτε να με βοηθησετε λιγο? ποτε μπορω το συντομοτερο να κανω την αιτηση για συνεχιση ειδικοτητας παιδιατρικης? Συγκεκριμενα θελω να κανω αιτηση για εναρξη ειδικοτητας στην Καλαματα ας πουμε, μπορω με το που καταθεσω την αιτηση να καταθεσω και για συνεχιση σε νοσοκομειο της αθηνας?

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς... Τι ειδικότητα δίνει η Καλαμάτα, μερική ή πλήρη;; Στην Αθήνα τι θα δηλώσεις, νοσοκομείο που δίνει μερική ή πλήρη;; Και με ποια σειρά;; Και ποιο ανοίγει πιο γρήγορα;;

Γενικά, σε ενιαίες ειδικότητες, όπως αυτή της Παιδιατρικής, μπορείς να είσαι ταυτόχρονα δηλωμένος ΜΟΝΟ σε δύο λίστες, μία για μερικό και μία για πλήρες. Δεν μπορείς να είσαι ταυτόχρονα δηλωμένος/η, ή να δουλεύεις ταυτόχρονα, σε δύο λίστες για μερικό ή σε δύο λίστες για πλήρη.

Συνήθως η θέση για το μερικό ανοίγει πιο γρήγορα από αυτή για το πλήρες. Άπαξ και ανοίξει η θέση στο μερικό, ξεκινάς να δουλεύεις εκεί. Μόλις ανοίξει η θέση για το πλήρες, παραιτείσαι από το μερικό και ξεκινάς να δουλεύεις στο πλήρες. Εάν αντίθετα ανοίξει πρώτη η θέση στο πλήρες, η θέση στο μερικό δεν έχει νόημα. Ξεκινάς κατευθείαν στο πλήρες.

Εσύ τι ακριβώς θες να κάνεις;; Χρόνος δεν υπάρχει, μπορείς να δηλώσεις σε αυτές τις δύο λίστες ταυτόχρονα, με μηδέν χρονολογική διαφορά!

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 27/7/2018 at 8:13 ΜΜ, mihiatrik said:

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς... Τι ειδικότητα δίνει η Καλαμάτα, μερική ή πλήρη;; Στην Αθήνα τι θα δηλώσεις, νοσοκομείο που δίνει μερική ή πλήρη;; Και με ποια σειρά;; Και ποιο ανοίγει πιο γρήγορα;;

Γενικά, σε ενιαίες ειδικότητες, όπως αυτή της Παιδιατρικής, μπορείς να είσαι ταυτόχρονα δηλωμένος ΜΟΝΟ σε δύο λίστες, μία για μερικό και μία για πλήρες. Δεν μπορείς να είσαι ταυτόχρονα δηλωμένος/η, ή να δουλεύεις ταυτόχρονα, σε δύο λίστες για μερικό ή σε δύο λίστες για πλήρη.

Συνήθως η θέση για το μερικό ανοίγει πιο γρήγορα από αυτή για το πλήρες. Άπαξ και ανοίξει η θέση στο μερικό, ξεκινάς να δουλεύεις εκεί. Μόλις ανοίξει η θέση για το πλήρες, παραιτείσαι από το μερικό και ξεκινάς να δουλεύεις στο πλήρες. Εάν αντίθετα ανοίξει πρώτη η θέση στο πλήρες, η θέση στο μερικό δεν έχει νόημα. Ξεκινάς κατευθείαν στο πλήρες.

Εσύ τι ακριβώς θες να κάνεις;; Χρόνος δεν υπάρχει, μπορείς να δηλώσεις σε αυτές τις δύο λίστες ταυτόχρονα, με μηδέν χρονολογική διαφορά!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Η Καλαμάτα μου δινει δυο χρονια ειδικοτητα και μετά θέλω να συνεχίσω σε καποιο απο τα νοσοκομεία παιδων της Αθήνας. Αυτο που με ενδιαφερει εμενα ειναι  αν ειναι υποχρεωτικο πρωτα να κατατεθει η αιτηση για το μερικο μερος και μετα η αιτηση για συνεχιση? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 minutes ago, done said:

Όχι, καταθέτεις ταυτόχρονα μια αίτηση για μερικό μέρος και μια για πλήρες 

Με όποια σειρά θέλει τα καταθέτει. Πρώτα μερικό, μετά πλήρες είτε το ανάποδο. Μπορεί και "ταυτόχρονα" όπως λες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

17 ώρες πριν, done said:

Όχι, καταθέτεις ταυτόχρονα μια αίτηση για μερικό μέρος και μια για πλήρες 

++

17 ώρες πριν, iceman said:

Με όποια σειρά θέλει τα καταθέτει. Πρώτα μερικό, μετά πλήρες είτε το ανάποδο. Μπορεί και "ταυτόχρονα" όπως λες.

+++

18 ώρες πριν, sotosarg said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Η Καλαμάτα μου δινει δυο χρονια ειδικοτητα και μετά θέλω να συνεχίσω σε καποιο απο τα νοσοκομεία παιδων της Αθήνας.

Τίποτα. Άρα η Καλαμάτα είναι το "μερικό" και η Αθήνα το "πλήρες" σου.

18 ώρες πριν, sotosarg said:

Αυτο που με ενδιαφερει εμενα ειναι  αν ειναι υποχρεωτικο πρωτα να κατατεθει η αιτηση για το μερικο μερος και μετα η αιτηση για συνεχιση? 

Μην το λες "συνέχιση"... Θεωρητικά μπορεί το πλήρες μέρος (η "συνέχιση" δηλαδή) να ανοίξει πρώτη. Δεν γνωρίζω τις αναμονές για το παίδων συγκεκριμένα, γενικά μιλάω. Οπότε δεν έχει νόημα να το βλέπεις έτσι.

Οι αιτήσεις είναι όπως στα είπαν οι προηγούμενοι, iceman και done.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση Ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους. Μια ερώτηση θέλω να κάνω σχετικά με το ειδικό μέρος της ειδικότητας. Ξεκινάω το γενικό μέρος της παθολογίας για καρδιολογία και σκέφτομαι να δηλώσω και ένα κομμάτι της καρδιολογίας σε περιφερειακό νοσοκομείο. Δεν έχω κάνει αγροτικό και θέλω να το κάνω μόλις τελειώσω την παθολογία. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Το πιστοποιητικό της ευδόκιμης άσκησης πρέπει να το προσκομίσω με το που τελειώσω την παθολογία ή μπορώ να το καθυστερήσω για να καθυστερήσω και το διορισμό στο ειδικό μέρος του περιφερειακού νοσοκομείου? Το σκεπτικό μου είναι ότι αν το καταθέσω στο περιφερειακό νοσοκομείο θα ανοίξει η θέση μου γρήγορα και δεν θα προλάβω να τελειώσω το αγροτικό και δεν θέλω να το έχω εκκρεμότητα. Γνωρίζει κάποιος? 

Τροποποιήθηκε από Dimtzalas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, Dimtzalas said:

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Το πιστοποιητικό της ευδόκιμης άσκησης πρέπει να το προσκομίσω με το που τελειώσω την παθολογία...

Απλές διευκρινήσεις.

Εσύ θα προσκομίσεις στην αντίστοιχη Διεύθυνση Υγείας του ειδικού μέρους (Καρδιολογία), τουλάχιστον έτσι γίνεται στη Θεσσαλονίκη, μία βεβαίωση/βεβαιώσεις του νοσοκομείου/των νοσοκομείων όπου ασκήθηκες, ότι έχεις ασκηθεί στο γενικό μέρος της ειδικότητας (γενική παθολογία) για τα συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα (πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης).

Το/τα πιστοποιητικό/ά επιστημονικής επάρκειας που θα πάρεις έξτρα με την/τις υπογραφή/ές του/της/των διευθυντή/τριά/ών σου είναι για να δώσεις εξετάσεις στην ειδικότητα, όταν με το καλό έρθει αυτή η ώρα.

1 ώρα πριν, Dimtzalas said:

... ή μπορώ να το καθυστερήσω για να καθυστερήσω και το διορισμό στο ειδικό μέρος του περιφερειακού νοσοκομείου?

Εδώ θέλει λίγο προσοχή, γιατί είναι θέμα timing.

Σε γενικές γραμμές, όταν δηλώνεσαι σε μία λίστα για ένα ειδικό μέρος οφείλεις να καταθέσεις όσα πιστοποιητικά κατέχεις μέχρι τη στιγμή που κάνεις την αίτηση. Αυτό πώς μεταφράζεται;;

Όταν δηλωθείς για πρώτη φορά σε ένα ειδικό μέρος, χωρίς να έχεις ασκηθεί πουθενά πριν στην ειδικότητα, τότε προφανώς δεν έχεις κάτι να καταθέσεις. Επομένως, όταν ολοκληρώσεις την άσκηση στο γενικό μέρος της ειδικότητας, πρακτικά κανείς δεν θα ελέγξει το πότε θα καταθέσεις εσύ το πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης στην οικεία Διεύθυνση Υγείας. Υποθέτω με κάποια όρια όμως, δεν ξέρω τι θα γίνει εάν πας π.χ. 1-2 χρόνια μετά...

Αλλά στην πράξη κανείς δεν θα σε ελέγξει, τουλάχιστον εγώ αυτήν την πληροφόρηση έχω, ούτε έχεις υπογράψει πουθενά εσύ κάτι σχετικό.

ΟΜΩΣ! ΟΜΩΣ! Εάν εσύ έχεις ολοκληρώσει ήδη το γενικό μέρος και κατέχοντας ένα τέτοιο πιστοποιητικό πας να δηλωθείς σε μία, νέα ενδεχομένως, λίστα για ειδικό μέρος, τότε ΝΑΙ, συμπληρώνεις μάλιστα σχετική αίτηση, οφείλεις να δηλώσεις σε ποια κομμάτια έχεις ασκηθεί ήδη, επομένως πρέπει να καταθέσεις άμεσα το πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης την ώρα που εγγράφεσαι στην εν λόγω ΝΕΑ λίστα για το ειδικό μέρος, είτε μερικό, είτε πλήρες.

1 ώρα πριν, Dimtzalas said:

Το σκεπτικό μου είναι ότι αν το καταθέσω στο περιφερειακό νοσοκομείο θα ανοίξει η θέση μου γρήγορα και δεν θα προλάβω να τελειώσω το αγροτικό και δεν θέλω να το έχω εκκρεμότητα.

Όπως σου ανέλυσα παραπάνω, εάν δηλωθείς σε κάποια λίστα ΠΡΙΝ ολοκληρώσεις την άσκηση στο γενικό μέρος, τότε πρακτικά κανείς δεν θα ελέγξει μετά το πότε θα καταθέσεις τη βεβαίωση ευδόκιμης άσκησης. Εάν όμως περιμένεις να ολοκληρώσεις πρώτα το γενικό μέρος και ΜΕΤΑ πας να δηλωθείς σε κάποια λίστα Καρδιολογίας, τότε για την εν λόγω λίστα το πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης για το γενικό μέρος θα πρέπει να το καταθέσεις άμεσα για την εν λόγω λίστα.

Επίσης, στις περιπτώσεις αγόνου αγροτικού, εφόσον βέβαια προσκομίσεις τον αντίστοιχο διορισμό στην οικεία λίστα αναμονής, τότε η θέση σου παραμένει παγωμένη χωρίς να χάσει τη σειρά της μέχρι εσύ να ολοκληρώσεις το άγονο και μετά φεύγει να τρέξει για διορισμό. Εναλλακτικά, εάν δεν δηλώσεις από την αρχή το άγονο στην εν λόγω λίστα, μπορείς, μόλις ανοίξει η θέση σου στο περιφερειακό νοσοκομείο, να την παγώσεις και να περιμένεις να ολοκληρώσεις το άγονο πριν ξεκινήσεις στην ειδικότητα.

Πλεονέκτημα μόνο του αγόνου αγροτικού, καθώς εάν το αγροτικό ΔΕΝ είναι άγονο, τότε ναι, θα πρέπει να παραιτηθείς υποχρεωτικά από το αγροτικό (χωρίς ποινή στα "μόρια" φυσικά) και να ξεκινήσεις στην ειδικότητα, αλλιώς θα χάσεις τη θέση.

1 ώρα πριν, Dimtzalas said:

Γνωρίζει κάποιος? 

Ναι, χρειάστηκε και εγώ να καταθέσω σε λίστα για μερικό ειδικού μέρους, έχοντας ολοκληρώσει το γενικό μέρος. Η απάντηση από την αντίστοιχη διεύθυνση υγείας, αλλά πολύ περισσότερο, η αίτηση που έπρεπε να συμπληρώσω, ήταν σαφής: δηλώνουμε προηγούμενη άσκησή μας, επομένως είναι αδύνατον να μην καταθέσεις άμεσα το πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης, εφόσον ήδη το έχεις.

Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας διορθώσει, επιβεβαιώσει, συμπληρώσει!

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Αναρτήθηκε ο διορισμός μου στη Διαύγεια, για το γενικό μέρος, την Παρασκευή. Μπορώ με αυτό το έγγραφο να δηλώσω για το ειδικό; ( πριν ξεκινήσω δηλαδή στο Νοσοκομείο το γενικό μέρος)

Επίσης, ξέρουμε αν στην Αθήνα δέχονται χαρτιά με φαξ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, medabs said:

Αναρτήθηκε ο διορισμός μου στη Διαύγεια, για το γενικό μέρος, την Παρασκευή. Μπορώ με αυτό το έγγραφο να δηλώσω για το ειδικό; ( πριν ξεκινήσω δηλαδή στο Νοσοκομείο το γενικό μέρος)

Κανονικά ναι, μπορείς. Εγώ βέβαια πρώτα παρουσιάστηκα στο νοσοκομείο, πήρα βεβαίωση έναρξης εργασίας και μετά πήγα να δηλώσω το ειδικό μέρος. Αλλά κανονικά ξέρω ότι και με το διορισμό μόνο μπορείς να πας. Δες και τα δικαιολογητικά που ζητάει η αρμόδια ΔΥΠΕ στην οποία θες να πας να δηλώσεις το ειδικό μέρος. Λογικά θα είναι αναρτημένα στην ιστοσελίδα της. 

1 ώρα πριν, medabs said:

Επίσης, ξέρουμε αν στην Αθήνα δέχονται χαρτιά με φαξ;

Κανονικά σε όλες τις ΔΥΠΕ δέχονται φαξ. Απλά οι αριθμοί πρωτοκόλλου περνιούνται στο τέλος της ημέρες, με σειρά αφίξεως των φαξ και φυσικά η φυσική παρουσία προηγείται του φαξ.

Για Αθήνα συγκεκριμένα δεν γνωρίζω να σε πω, αλλά λογικά γιατί όχι;; ... Δες στην ιστοσελίδα της ΔΥΠΕ!

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 5/5/2006 at 1:28 ΠΜ, penguin said:

Γεια σας!!!

Ηθελα να ρωτησω: οι θεσεις υπεραριθμων που προβλεπονται για αλλοδαπους (που πληρωνονται από το Υπ.Εξωτ.) περιλαμβανουν και Ελληνες που εχουν και δευτερη υπηκοοτητα?

Παιδιά, με την εγγραφή στο ΤΣΑΥ τι γίνεται; Γίνεται μέσω του Νοσοκομείου ή το κάνουμε οι ίδιοι; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

14 minutes ago, medabs said:

Παιδιά, με την εγγραφή στο ΤΣΑΥ τι γίνεται; Γίνεται μέσω του Νοσοκομείου ή το κάνουμε οι ίδιοι; 

 

οχι μονο την εγγραφη αλλα και καθε φορα που θα διοριζεσαι/απολυεσαι απο μια θεση εσυ θα πρεπει να πηγαινεις απο το ΤΣΑΥ να το ενημερωνεις 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, iceman said:

οχι μονο την εγγραφη αλλα και καθε φορα που θα διοριζεσαι/απολυεσαι απο μια θεση εσυ θα πρεπει να πηγαινεις απο το ΤΣΑΥ να το ενημερωνεις

+++

1 ώρα πριν, medabs said:

Και πληρώνω τις εισφορές μόνος μου ή μου γίνονται οι κρατήσεις (όλες) ήδη πριν πάρω τον μισθό; 

Οι εισφορές και οι κρατήσεις προς τον ΕΦΚΑ ως μισθωτός πληρώνονται από τον εργοδότη (νοσοκομείο).

Εσύ θα πληρώνεις εισφορές μόνο για μία ενδεχόμενη παράλληλη απασχόληση (π.χ. μεταπτυχιακές ή διδακτορικές σπουδές).

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΕΚ Β 4083 (17-09-2018)

 

Α. Η προτελευταία και τελευταία υποπαράγραφος της παρ. 2 του άρθρου 6 της ανωτέρω υπουργικής απόφασης αντικαθίσταται ως εξής:

«Κατ’ εξαίρεση επιτρέπεται η υποβολή αίτησης και για την κύρια ειδικότητα από ιατρούς που υπηρετούν σε Γενικά Νοσοκομεία - Κέντρα Υγείας, Κέντρα Υγείας, Περιφερειακά Ιατρεία άγονων περιοχών σύμφωνα με τις διατάξεις του π.δ. 131/1987 (ΦΕΚ 73 Α΄) ή με υπουργικές αποφάσεις, για την εκπλήρωση υπηρεσίας υπαίθρου.

Οι ιατροί αυτοί μετά την ανάληψη των καθηκόντων τους, μπορούν να υποβάλουν αίτηση για ειδίκευση, καταθέτοντας και τη βεβαίωση ανάληψης καθηκόντων και για το κύριο στάδιο ειδικότητας. Κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας τους στις παραπάνω υπηρεσίες έχουν τη δυνατότητα να διαφοροποιούν τις αιτήσεις τους ως προς το Νοσοκομείο και την ειδικότητα.

Σε περίπτωση που παραιτηθούν πριν από την ολοκλήρωση του απαιτούμενου χρόνου για την εκπλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου, η αίτησή τους για την κύρια ειδικότητα διαγράφεται, εκτός εάν τοποθετηθούν, μετά από προκήρυξη ή πρόσκληση ενδιαφέροντος, σε άλλο Γενικό Νοσοκομείο - Κέντρο Υγείας, ή Κέντρο Υγείας, ή Περιφερειακό Ιατρείο άγονης περιοχής, προκειμένου να συμπληρώσουν τον χρόνο υπηρεσίας υπαίθρου που υπολείπεται.».

Β. Η δεύτερη υποπαράγραφος της παρ. 3 του άρθρου 6 της ανωτέρω υπουργικής απόφασης αντικαθίσταται ως εξής:

«Δεν ακυρώνονται οι αιτήσεις που εκκρεμούν για την κύρια ειδικότητα στις εξής περιπτώσεις:

- εάν ο ενδιαφερόμενος διακόψει την άσκησή του στο προκαταρκτικό στάδιο και την συνεχίσει σε άλλο Νοσηλευτικό Ίδρυμα. Η αλλαγή αυτή μπορεί να γίνει μια φορά και η υποβολή της αίτησης παραίτησης από το Νοσηλευτικό Ίδρυμα στο οποίο ασκείται, μπορεί να υποβληθεί μόνο μετά τη συμπλήρωση ενός (1) μηνός άσκησης.

- εάν ο ενδιαφερόμενος, μετά την παραλαβή της απόφασης τοποθέτησής του στο νοσηλευτικό ίδρυμα για τη συνέχιση του προκαταρκτικού σταδίου της κύριας ειδικότητας, ζητήσει παράταση του χρόνου ανάληψης υπηρεσίας.

Επιπλέον για τους ιατρούς που έχουν εκπληρώσει την υπηρεσία υπαίθρου σε άγονη περιοχή, δεν ακυρώνονται οι αιτήσεις που εκκρεμούν για την κύρια ειδικότητα στις εξής περιπτώσεις:

- εάν ο ενδιαφερόμενος μεταβάλλει την εκκρεμούσα αίτησή του για το προκαταρκτικό στάδιο της ειδικότητάς του.

- εάν ο ενδιαφερόμενος, μετά την παραλαβή της απόφασης τοποθέτησής του στο Νοσηλευτικό Ίδρυμα για ειδίκευση στο προκαταρκτικό στάδιο της ειδικότητάς του, δεν αποδεχτεί την τοποθέτησή του ή δεν προσέλθει για ανάληψη καθηκόντων.

Στην περίπτωση αυτή απαραίτητη προϋπόθεση για την τοποθέτησή του στο κύριο στάδιο ειδικότητας είναι η κατάθεση πιστοποιητικού του απαιτούμενου χρόνου ειδίκευσης στο προκαταρκτικό στάδιο, σύμφωνα με την παρ. β του άρθρου 3 της παρούσας απόφασης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/7ΝΟΔ465ΦΥΟ-ΣΥΓ

 

Συμπλήρωση – τροποποίηση του άρθρου 6 της υπ΄αριθμ.Α2δ/Γ.Π. οικ.9106/2016 (ΦΕΚ 314 Β) Υπουργικής Απόφασης «Καθορισμός της διαδικασίας τοποθέτησης ιατρών στα Νοσηλευτικά Ιδρύματα προς απόκτηση ειδικότητας

 

«Μετά τη δημοσίευση της αριθμ.Γ5α/Γ.Π.οικ.64843/29-8-2018 Υπουργικής Απόφασης «Σύσταση, μετονομασία ιατρικών ειδικοτήτων, καθορισμός χρόνου και περιεχομένου άσκησης για την απόκτηση τίτλου ειδικότητας» (ΦΕΚ 4138/Β), οι ιατροί που υποβάλλουν πρώτη φορά αίτηση για ειδικότητα υπάγονται στις διατάξεις της ανωτέρω Υπουργικής Απόφασης όσον αφορά τον χρόνο ειδίκευσης και τα στάδια άσκησης που απαιτούνται για την απόκτηση κάθε ιατρικής ειδικότητας.

ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ: Τίθεται σε ισχύ μεταβατική περίοδος έως 20-11-2018 όσον αφορά την υποβολή αιτήσεων για την ειδίκευση στις ειδικότητες Αλλεργιολογίας, Μαιευτικής και Γυναικολογίας, Ορθοπαιδικής και Τραυματιολογίας, Παθολογικής Ανατομικής, Χειρουργικής Παίδων και Ωτορινολαρυγγολογίας.

Κατά τη διάρκεια της μεταβατικής περιόδου, δικαίωμα υποβολής αίτησης για τις αναφερόμενες ειδικότητες σύμφωνα με τις νέες διατάξεις, εκτός από τους ιατρούς που υποβάλλουν πρώτη φορά αίτηση για ειδικότητα και υπάγονται σε αυτές, έχουν και οι ιατροί των οποίων εκκρεμούν οι αιτήσεις τους ή είναι υπό διορισμό στο προκαταρκτικό στάδιο αυτών.

Οι ιατροί αυτοί, εφόσον επιθυμούν να ασκηθούν σύμφωνα με τις νέες διατάξεις, υποχρεούνται να δηλώσουν με αίτησή τους κατά τη διάρκεια της μεταβατικής περιόδου στην οικεία Περιφέρεια ή Περιφερειακή Ενότητα ότι επιθυμούν να υπαχθούν σε αυτές. Επίσης, αν εκκρεμεί η αίτησή τους για το προκαταρκτικό στάδιο οφείλουν να τη διαγράψουν κατά τη διάρκεια της μεταβατικής περιόδου και να υποβάλλουν αίτηση για τις αναφερόμενες ειδικότητες. Σε περίπτωση που η διαγραφή της αίτησης γίνει σε Περιφέρεια ή Περιφερειακή Ενότητα διαφορετική αυτής που εκκρεμεί ή υποβάλλεται η τυχόν νέα αίτηση του ιατρού, απαραίτητη είναι η προσκόμιση σχετικής βεβαίωσης διαγραφής. Αν είναι υπό διορισμό για το προκαταρκτικό στάδιο, υποχρεούνται να υποβάλλουν Υπεύθυνη Δήλωση αποποίησης της τοποθέτησής τους κατά τη διάρκεια της μεταβατικής περιόδου.

ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ: Κατά τη μεταβατική περίοδο, οι αιτήσεις των ιατρών που υποβάλλονται για τις αναφερόμενες ειδικότητες είτε με τις παλαιές είτε με τις νέες διατάξεις, κατατάσσονται στις λίστες αναμονής με την κάτωθι σειρά προτεραιότητας: i. Οι αιτήσεις των ιατρών που ασκούνται ή επιθυμούν να ασκηθούν σύμφωνα με τα προγενέστερα ισχύοντα. ii. Οι αιτήσεις των ιατρών που έχουν σειρά προτεραιότητας ή είναι υπό τοποθέτηση για το προκαταρκτικό στάδιο και επιθυμούν να υπαχθούν στις νέες διατάξεις. iii. Οι αιτήσεις των ιατρών που υποβάλλουν πρώτη φορά αίτηση για ειδικότητα.

Για την εσωτερική κατάταξη των αιτήσεων των ιατρών στην κατηγορία i. κριτήριο είναι ο αριθμός πρωτοκόλλου και η ημερομηνία υποβολής της αίτησής τους.

Για την εσωτερική κατάταξη των αιτήσεων των ιατρών στην κατηγορία ii., κριτήριο είναι η ημερομηνία υποβολής της εκκρεμούσας αίτησης για το προκαταρκτικό στάδιο. Σε περίπτωση που η αναφερόμενη αίτηση έχει υποβληθεί σε Περιφέρεια ή Περιφερειακή Ενότητα διαφορετική αυτής που υποβάλλεται η νέα αίτηση του ιατρού, απαραίτητη είναι η υποβολή Υπεύθυνης Δήλωσης με τον αριθμό πρωτοκόλλου και την ημερομηνία υποβολής της. Αν η ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων συμπίπτει σε δύο ή περισσότερους ιατρούς εγγεγραμμένους στην ίδια λίστα αναμονής, οι αρμόδιες υπηρεσίες των Περιφερειών ή των Περιφερειακών Ενοτήτων μετά το πέρας του μεταβατικού σταδίου εντέλλονται να συγκροτήσουν επιτροπές για την διενέργεια κληρώσεων για την οριστικοποίηση της κατάταξης στις αναφερόμενες λίστες. Ειδικότερα στην περίπτωση που οι αιτήσεις που συμπίπτουν χρονολογικά έχουν υποβληθεί στην ίδια Περιφέρεια ή Περιφερειακή Ενότητα, για την εσωτερική κατάταξη θα ληφθεί υπόψη ο αριθμός πρωτοκόλλου υποβολής τους.

Για την εσωτερική κατάταξη των αιτήσεων των ιατρών στην κατηγορία iii. κριτήριο είναι ο αριθμός πρωτοκόλλου και η ημερομηνία υποβολής της αίτησής τους. Οι ανωτέρω κατηγορίες ii. και iii. των ιατρών θα τοποθετούνται για ειδίκευση στις αναφερόμενες ειδικότητες, μετά το τέλος της μεταβατικής περιόδου που θα έχουν οριστικοποιηθεί οι λίστες κατάταξης. Για την κάλυψη των κενών ή κενούμενων θέσεων κατά τη διάρκεια της μεταβατικής περιόδου θα τοποθετούνται οι ιατροί που ασκούνται σύμφωνα με τις παλαιές διατάξεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και από μένα. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ, ενώ είμαι σε αναμονή για πλήρη ειδικότητα παθολογίας, να δηλώσω έναν χρόνο παθολογία σε νοσοκομείο που ανοίγει σύντομα, χωρίς να χάσω τη θέση μου στη λίστα του πρώτου νοσοκομείου.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 ώρες πριν, kostasmag92 said:

Καλησπέρα και από μένα. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ, ενώ είμαι σε αναμονή για πλήρη ειδικότητα παθολογίας, να δηλώσω έναν χρόνο παθολογία σε νοσοκομείο που ανοίγει σύντομα, χωρίς να χάσω τη θέση μου στη λίστα του πρώτου νοσοκομείου.

Ευχαριστώ!

Υπάρχει συγκεκριμένη λίστα νοσοκομείων,που μπορείς να δηλώσεις μέρος για πλήρη ειδικότητα Παθολογίας.

Η λίστα είναι εδώ :  https://www.ygeianet.gr/images/site/1512/51614_large/agona.pdf

με προσθήκες εδώ : https://www.4ype.gr/uploads/e_paper/Genika/drama_agono.pdf  και εδώ :  http://www.eina.gr/wp-content/uploads/ya_agona.pdf

(Σύμφωνα με το νόμο : " Επιτρέπεται η υποβολή δυο (2) αιτήσεων και για τις ειδικότητες της Παθολογίας και της Χειρουργικής για ορισμένα νοσοκομεία τα οποία παρέχουν μερική άσκηση.
Τα νοσοκομεία αυτά θα ορίζονται με υπουργική απόφαση. Ο ενδιαφερόμενος έχει την υποχρέωση να παραμείνει στο νοσοκομείο που θα επιλέξει μέχρι τη λήξη της σύμβασής του. Σε περίπτωση που παραιτηθεί πριν από τη λήξη της σύμβασης, η αίτηση του για τοποθέτηση σε νοσοκομείο πλήρους άσκησης ακυρώνεται, εκτός εάν προταθεί από την αρμόδια υπηρεσία της Περιφέρειας για τοποθέτηση σε νοσοκομείο πλήρους άσκησης." )

Αν το νοσοκομείο, για το οποίο ενδιαφέρεσαι υπάρχει στις παραπάνω λίστες, μπορείς να το επιβεβαιώσεις τηλεφωνικά στην αντίστοιχη περιφέρεια.

Τροποποιήθηκε από joie
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Ήθελα κι εγώ με την σειρά μου να κάνω κάποιες ερωτήσεις, αν γνωρίζει κάποιος, σχετικά με την δήλωση του γενικού μέρους κυρίως.

Δηλωσα νοσοκομεία για γενικό και ειδικό μέρος ταυτόχρονα λόγω αγόνου. Τώρα όμως επιθυμώ να αλλάξω λίστα για το νοσοκομείο του γενικού μέρους.

Αν το κάνω αυτό, υπάρχει μετά θέμα με το ειδικό μέρος? Δηλαδή να πρέπει να δηλώσω εκ νέου και το ειδικό ή δεν υπάρχει πρόβλημα?

 

Και μια 2η ερώτηση: Επειδή η ειδικότητά μου, με βάση το νέο σύστημα έγινε ενιαία, μπορώ να δηλώσω εκ νέου ειδικότητα σύμφωνα με τ νέο σύστημα και παράλληλα αναγνώριση κάποιων μηνών γενικού μέρους που ήδη εχω κανει?

 

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/6ΔΚΓ465ΦΥΟ-2ΔΞ

 

Λόγω πολλών ερωτημάτων που έχουν υποβληθεί στην Δ/νσή μας σχετικά με την εφαρμογή του άρθρου 4 της αριθμ. Γ5α/Γ.Π οικ.64843/29-8-2018 Υπουργικής απόφασης «Σύσταση, μετονομασία ιατρικών ειδικοτήτων, καθορισμός χρόνου και περιεχομένου άσκησης για την απόκτηση τίτλου ειδικότητας» (ΦΕΚ 4138 Β) και σε συνέχεια της αριθμ. Γ5α/Γ.Ποικ.72304/24-9-2018 εγκυκλίου της υπηρεσίας μας σας διευκρινίζουμε ότι θα τοποθετηθούν προς ειδίκευση σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 4 της παρούσας Υπουργικής απόφασης εκτός των ειδικευομένων που θα υποβάλουν αίτηση για πρώτη φορά μετά τις 20-9-2018 και οι ιατροί που είχαν κάνει έναρξη ειδίκευσης σε οποιοδήποτε στάδιο της ειδικότητάς τους πριν τις 20-9-2018 και υποβάλουν παραίτηση με σκοπό την υποβολή αίτησης για σειρά προτεραιότητας σε ειδικότητα διαφορετική αυτής που έχουν ασκηθεί, μετά τις 20-9-2018.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Θέμα: «Παρέχονται πληροφορίες».

Σχετ Τα αριθμ. πρωτ. οικ. 23/2-1-2019 έγγραφό σας

Σε απάντηση του παραπάνω σχετικού σας ενημερώνουμε τα εξής:

A. Εφόσον ένας ιατρός που είχε υποβάλει πριν τις 20-9-2018 αίτηση για σειρά προτεραιότητας στην ειδικότητα της επιλογής του, αιτηθεί μετά τις 20-9-2018 την παραίτησή του από την αρχική επιλογή του και υποβάλει νέα αίτηση για σειρά προτεραιότητας σε ειδικότητα διαφορετική της πρώτης του επιλογής, ανεξαρτήτως σταδίου ειδίκευσης, ή σταδίου διεκπεραίωσης της αίτησής του ή της απόφασης τοποθέτησής του, θα τοποθετηθεί και ασκηθεί σύμφωνα με τα οριζόμενα στην αριθμ. Γ5α/Γ.Ποικ.64843/29-8-2018 Υπουργική απόφαση (ΦΕΚ 4138 Β)

Β. Οι ιατροί που είχαν αιτηθεί την υπαγωγή τους στην μεταβατική διάταξη του άρθρου 5 της ανωτέρω υπουργικής απόφασης ( ειδικότητες για τις οποίες με την παρούσα Υπουργική απόφαση καθιερώνεται για πρώτη φορά η ενιαία τοποθέτηση σ’ αυτές) και πλέον δεν επιθυμούν να ασκηθούν στην ειδικότητα της αρχικής τους επιλογής, αλλά υποβάλλοντας αφενός την παραίτησή τους ανεξαρτήτως σταδίου ειδίκευσης και αφετέρου αίτηση για σειρά προτεραιότητας σε άλλη ειδικότητα, θα ασκηθούν σύμφωνα με τα οριζόμενα στην ανωτέρω Υπουργική απόφαση

Γ. Σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία οι ιατροί δικαιούνται χωρίς περιορισμό να υποβάλουν αίτηση παραίτησης από μία ειδικότητα και υποβολή αίτησης για σειρά προτεραιότητας σε άλλη ειδικότητα. Οι ιατροί που μετά τις 20-9-2018 υποβάλουν παραίτηση από την αρχική τους επιλογή ( αίτηση πρώτης επιλογής τους πριν τις 20- 9-2018)και με νέα αίτησή τους επιθυμούν να ασκηθούν σε ειδικότητα διαφορετική της πρώτης τους επιλογής και στη συνέχεια αποφασίσουν νέα παραίτηση και υποβολή νέας αίτησης για σειρά προτεραιότητας σε οποιαδήποτε ειδικότητα της επιλογής τους και ούτω καθεξής, θα ασκηθούν σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρούσα Υπουργική απόφαση.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση. 

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/6Δ4Λ465ΦΥΟ-2ΨΚ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. 

Είμαι υπό διορισμό στην ειδικότητα και ξέρω ότι ακόμη δεν έχει υπογραφεί ο διορισμός. Εγώ θέλω να σταματήσει ο διορισμός, ώστε να δηλώσω σε άλλο νοσοκομείο και να μπω εκεί υπό διορισμό. 

Τι χαρτί πρέπει να στείλω και πού; Στη διεύθυνση υγείας ή στο υπουργείο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πας στο υπουργειο να δεις σε ποια φαση ακριβως βρισκεται και να τους ενημερωσεις για τις προθεσεις σου. Θα σου πουνε τι πρεπει να κανεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν η αίτηση για χρονολογική παράταση διορισμού είναι προσωποπαγής ή αν αφορά τον συγκεκριμένο διορισμό για τον οποίο γίνεται.

Συγκεκριμένα είχα διοριστεί πριν κάποια χρόνια, πήρα χρονολογική παράταση καθότι έκανα ειδικότητα στο εξωτερικό, και ακολούθως όταν επαναδιορίστηκα διεγράφηκα απο τη λίστα. Έκανα εν νέου αίτηση και εγγραφή στη λίστα αναμονής και λόγω της δραματικής μείωσης των αναμονών διορίστηκα ξανά πολύ πιο γρήγορα απο οτι περίμενα.

Τώρα με τον νέο διορισμό μου έκανα αίτηση για παράταση, μου έχουν απαντήσει όμως απο το υπουργείο οτι δεν μπορώ να πάρω χρονολογική παράταση γιατί έχω ήδη αιτηθεί μια φορά. Δεν έχω πάρει όμως  παράταση για τον νέο διορισμό. Είχα την εντύπωση οτι με την επανεγγραφή στη λίστα με νέο αριθμό πρωτοκόλλου μπορεί κάποιος να ξαναπάρει χρονολογική παράταση. Μήπως απλά έχει γίνει κάποια παρεξήγηση στο υπουργείο; Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο περι αυτού;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

22 λεπτά πριν, Astlk said:

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου πει τι δικαιολογητικά χρειάζονται για διορισμό ειδικευομενου? Ευχαριστώ!!

Θα πάρεις τηλέφωνο στο γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου που ενδιαφέρεσαι να προσληφθείς.

Σε γενικές γραμμές ισχύουν αυτά (τυχαίο παράδειγμα, το πιο πλήρες που έχω δει) :

https://www.papageorgiou-hospital.gr/wp-content/uploads/2018/06/dikeologitika_ ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -keuomenon2018.zip (Γ.Ν.Θ. "Παπαγεωργίου")

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.