Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Γεια σε όλους,

Είμαι φοιτήτρια Ιατρικής στο 5ο έτος και θα ήθελα το καλοκαίρι του '16 να κάνω ένα clinical attachment (medical elective) σε κάποιο νοσοκομείο της Αγγλίας. Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω ειδικότητα εκεί μόλις τελειώσω τη σχολή και προσπαθώ να "γεμίσω" κάπως το βιογραφικό μου. Θα δώσω και το IELTS τον άλλο μήνα. Έχω αρχίσει ήδη να ψάχνω στα διάφορα πανεπιστήμια. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει ελπίδα να με δεχτούν κάπου? Που θα μου προτείνατε να ψάξω?


Οποιαδήποτε βοήθεια-συμβουλή είναι καλοδεχούμενη !!!!!!!!

Τροποποιήθηκε από Cinestalmeni
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σε όλους,

Είμαι φοιτήτρια Ιατρικής στο 5ο έτος και θα ήθελα το καλοκαίρι του '16 να κάνω ένα clinical attachment (medical elective) σε κάποιο νοσοκομείο της Αγγλίας. Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω ειδικότητα εκεί μόλις τελειώσω τη σχολή και προσπαθώ να "γεμίσω" κάπως το βιογραφικό μου. Θα δώσω και το IELTS τον άλλο μήνα. Έχω αρχίσει ήδη να ψάχνω στα διάφορα πανεπιστήμια. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει ελπίδα να με δεχτούν κάπου? Που θα μου προτείνατε να ψάξω?

Οποιαδήποτε βοήθεια-συμβουλή είναι καλοδεχούμενη !!!!!!!!

Τώρα δηλ. ξεκινάς το 5ο έτος; Δεν είναι δύσκολο να σε δεχτούν κάπου. Helmsic / Erasmus είναι προφανώς οι "επίσημοι" τρόποι, αλλά κι από μόνη σου μπορείς να κανονίσεις κάτι. Τα Πανεπιστήμια βέβαια τον Αύγουστο έχουν διακοπές και εδώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι ξεκιναω το 5ο τωρα. Δυστυχως η Ιατρικη Αθηνων δε στελνει erasmus στην Αγγλια....το ιδιο και η helmsic. Για medical elective θα ενδιαφερόμουν. Ψαχνοντας στα site των πανεπιστημιων βρηκα οτι στα πειρσσοτερα μπορω να συμπληρωσω μια αιτηση. Απλα θα ηθελα να ρωτησω εαν αυτο θα μετρησει θετικα οταν θα χρειαστει να βρω νοσοκομειο για Foundation Year 1? Σε προηγουμενο post καποιος εγραψε οτι τα clinical attachments πχ δε μετρανε....

Τροποποιήθηκε από Cinestalmeni
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

clinical attachments technically dont count.

HOWEVER you can sell it in many ways. Writing your commitment towards training in UK and the specialty youre interested in, understanding NHS, maybe doing a small audit / project etc

Τροποποιήθηκε από alexoulis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετράνε πιο πολύ για τον εαυτό σου, που θα βρεθείς στο NHS και θα δεις τα πράγματα πως είναι, επίσης θα μείνεις και λίγο στο UK και θα δεις αν σου αρέσει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δε το μαθατε, τα τελευταία νεα απο το νησί ειναι ότι η κυβερνηση τουΚαμερον έκανε προταση να αλλάξει η προσαυξηση που καθε γιατρος παίρνει στο μισθό του (και εξαρτάται απο το ποσοστο των αντικοινωνικών ωρών που δουλεύει - Απογευματα/Νυχτες/ΣΚ).

Που σημαίνει 15-40% μείωση μισθού.

Α και βάσει νόμου δε μπορούμε να απεργήσουμε.

Τροποποιήθηκε από alexoulis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την ώρα ισχύει μόνο για την Αγγλία. Ουαλία και Σκωτία δεν συμφωνούν, Οψόμεθα για Β. Ιρλανδία. Καλό είναι όμως να τα έχουν αυτά στο μυαλό τους όσοι θέλουν να έρθουν εδώ πάνω.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

uk juniors will still be making more money than the greeks.

Business as usual- might even be a bit easier to get uk jobs in the near future, as all the savvy brits will be heading down under.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι εκτοετής στην Αθήνα και ενδιαφέρομαι για παθολογική ειδικότητα στο U.K. Έχω δει ότι προτείνετε συχνά να αρχίσεις από FY. Αυτό είναι για πιο εύκολη μετάβαση στο σύστημα και στη δουλειά ή για βελτίωση των πιθανοτήτων να σε πάρουν? Εγώ σκεφτόμουν να κάνω αγροτικό εδώ και να το αναγνωρίσω ως FY2, που απ'όσο κατάλαβα γίνεται. Γι αυτό ρωτάω τι είναι καλύτερο.

Επίσης, έχω δει ότι λέτε ότι οι πιθανότητες να σε πάρουν ή ακόμα περισσότερο να ολοκληρώσεις την ειδικότητα είναι λίγες πλέον. Εγώ σκοπεύω να κάνω το als και το atls μεσα στη χρονιά και θα δώσω και το ielts. Πέρα από ένα clinical attachment που είχα κάνει, σε άσχετη ειδικότητα όμως,( κι ένα recommendation letter που πήρα) δεν έχω κάτι ιδιαίτερο στο βιογραφικό μου (δημοσιεύσεις κα) κι αυτό είναι το κύριο που με ανησυχεί. Που πρέπει να δώσω βαρύτητα κατά τη γνώμη σας? (Δεδομένου ότι είμαι στο τελευταίο έτος). 

Τέλος, έχω ακούσει από γνωστή ότι μπορείς να πας ιρλανδία που είναι πιο εύκολο να σε πάρουν και ότι έτσι μπορείς νσ μεταβείς στην αγγλία. Ωστόσο δεν έχω βρει κάτι, γενικά για ιρλανδία δεν έχω βρει πληροφορίες. Αν ξέρει κάποιος κάτι, ξέρω ότι είναι λίγο off topic.

Συγγνώμη για το μακρυνάρι, έχω δει ανάλογες ερωτήσεις κι αν έχει απαντηθεί σόρι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

You clearly have no idea how to get into training in the UK.I don't know where to start...

Have a look here:

http://www.foundationprogramme.nhs.uk/pages/home/faqs

 

Have a look at the person specifications.

"publications' count far less than you imagine...

Dont know about ireland.I would actively look into Scotland.

 

Getting a UK CCT is not that difficult if you follow the rules.Once you get your foot in the door you're half way there.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ok thank you and sorry, I realise it's frustrating to answer questions like mine over and over again. I actually had looked into it and I was under the impression that you could apply to ct1 after completing agrotiko which is why I wanted to know which way is better. But it's been a while and I have to read through the thread again to make sense of what I have to do before I ask anything. Scotland is also an option that has been recommended before so I will look into that as well. Thank you.

Τροποποιήθηκε από birmin
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Yes read the topic. Then ask more specific questions. If you want to train in UK, leave early. Even if you do "agrotiko" - start from FY2. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σ' όλους. Θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθεια σας ή μερικές συμβουλές σχετικά με  πιθανή μεταφορά στην Αγγλία κατά τη διάρκεια της ειδικότητας. Έχω ψάξει εδώ στο φόρουμ και γενικότερα στο διαδύκτιο για να μάθω πώς λειτουργεί το αγγλικό σύστημα υγείας, αλλά δεν έχω βρει κάποια συγκεκριμένη απάντηση.

Μετά την ιατρική σχολή έκανα 1 έτος pre-registration στη Κύπρο (6 μήνες χειρουργικής και 6 παθολογίας πριν την εισαγωγή σε ειδικότητα), 1 χρόνο έρευνας στην Ιταλία για αρρυθμίες και τώρα ξεκίνησα στο 1ο έτος ειδικότητας στη Παθολογία στην Κρήτη, και θέλω να τελειώσω καρδιολογία. Αυτό που σκέφτομαι αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατό, είναι το 2ο μου χρόνο παθολογίας να τον κάνω σαν LAT στην Αγγλία, ώστε να προχωρήσω μετά καρδιολογία. Γενικότερα μήπως γνωρίζετε ποιες επιλογές υπάρχουν για μεταφορά στο ανάλογο έτος ή αν θα πρέπει να επαναλάβω κάποιο έτος;

Μήπως γνωρίζετε αξιόπιστες πηγές που να μπορώ να έρθω επαφή με κάποιο σύμβουλο ή locum agency;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

You can try applying for CMT1/FY2 jobs  - you may get lucky and get a cardio rotation. However with no experience in UK I doubt you will be sucessfull straight to CMT. Research doesnt help much for SHO jobs.

I dont know whether you can recognise locum posts as training in Cyprus / Greece. I know you can recognise Trust posts (even if theyre not training post in UK)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

UK training revolves around 'competensies' and the 'ARCP' process.

 

My understanding is that your Cyprus pre registration year could count as FY2,if you can get someone to sign you off for FY2 competensies.

1 year of research counts as nothing on the application form.Any published research counts as per the scoring guidelines ( as a general rule...not that much).

In the UK LAT counts as whatever the doctor's needs. ie following a sucessful ARCP at CMT 1, one person might count it as CMT 2, whilst the same job for someone without an ARCP it would count as CMT 1.

In your case I would suggest you go for an FY2, then enter CMT , get your exams and then apply for cardiology.Check the person specks if there are any experience caps along the line.

More info most likely to be found on the relevant royal college website.

In my personal opinion its unwise, unhelpful and shortsighted to fret over any delays or 'repeating a year'.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και ευχαριστώ τα μέλη του φόρουμ για την μέχρι τώρα ενημέρωση! Αποφοίτησα το καλοκαίρι κι ενδιαφέρομαι για ειδικότητα ενδοκρινολογίας στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Σύμφωνα με αυτό http://www.st3recruitment.org.uk/about-st3/previous-years-recruitment-data.html  το competition ratio για το 2015 (st3 endocrinology&diabetes)  ήταν 1.8, το οποίο δεν την καθιστά ιδιαιτέρως ανταγωνιστική ειδικότητα, σωστά; Το πλάνο μου είναι να ολοκληρώσω το αγροτικό (είναι υποχρεωτικό για το έτος μου), έτσι ώστε να υπαρχει το plan b της Ελλάδας και να ψάξω για FY1 ή FY2. Έχει διαφορά αν αυτό θα είναι LAT ή LAS; 

Έχω ήδη προγραμματίσει atls και als courses. Τι άλλο μπορώ να κάνω, παράλληλα με το αγροτικό, για να αυξήσω τις πιθανότητες μου για να βρω FY και πόσο δύσκολο είναι αυτό;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και ευχαριστώ τα μέλη του φόρουμ για την μέχρι τώρα ενημέρωση! Αποφοίτησα το καλοκαίρι κι ενδιαφέρομαι για ειδικότητα ενδοκρινολογίας στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Σύμφωνα με αυτό http://www.st3recruitment.org.uk/about-st3/previous-years-recruitment-data.html  το competition ratio για το 2015 (st3 endocrinology&diabetes)  ήταν 1.8, το οποίο δεν την καθιστά ιδιαιτέρως ανταγωνιστική ειδικότητα, σωστά; Το πλάνο μου είναι να ολοκληρώσω το αγροτικό (είναι υποχρεωτικό για το έτος μου), έτσι ώστε να υπαρχει το plan b της Ελλάδας και να ψάξω για FY1 ή FY2. Έχει διαφορά αν αυτό θα είναι LAT ή LAS; 

Έχω ήδη προγραμματίσει atls και als courses. Τι άλλο μπορώ να κάνω, παράλληλα με το αγροτικό, για να αυξήσω τις πιθανότητες μου για να βρω FY και πόσο δύσκολο είναι αυτό;

Ευχαριστώ!

Δεν έχει νόημα να κάνεις αγροτικό. Όταν τελειώσεις ειδικότητα στη Αγγλία λογικά δε θα είναι υποχρεωτικό για το έτος σου. Ξεκίνα κάνοντας αιτήσεις για LAS ή LAT FY1 τώρα. Δεν έχει διαφορά στο FY1, FY2 - πιο μετά όμως καλύτερα LAT.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και ευχαριστώ τα μέλη του φόρουμ για την μέχρι τώρα ενημέρωση! Αποφοίτησα το καλοκαίρι κι ενδιαφέρομαι για ειδικότητα ενδοκρινολογίας στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Σύμφωνα με αυτό http://www.st3recruitment.org.uk/about-st3/previous-years-recruitment-data.html  το competition ratio για το 2015 (st3 endocrinology&diabetes)  ήταν 1.8, το οποίο δεν την καθιστά ιδιαιτέρως ανταγωνιστική ειδικότητα, σωστά; Το πλάνο μου είναι να ολοκληρώσω το αγροτικό (είναι υποχρεωτικό για το έτος μου), έτσι ώστε να υπαρχει το plan b της Ελλάδας και να ψάξω για FY1 ή FY2. Έχει διαφορά αν αυτό θα είναι LAT ή LAS; 

Έχω ήδη προγραμματίσει atls και als courses. Τι άλλο μπορώ να κάνω, παράλληλα με το αγροτικό, για να αυξήσω τις πιθανότητες μου για να βρω FY και πόσο δύσκολο είναι αυτό;

Ευχαριστώ!

Δεν έχει νόημα να κάνεις αγροτικό. Όταν τελειώσεις ειδικότητα στη Αγγλία λογικά δε θα είναι υποχρεωτικό για το έτος σου. Ξεκίνα κάνοντας αιτήσεις για LAS ή LAT FY1 τώρα. Δεν έχει διαφορά στο FY1, FY2 - πιο μετά όμως καλύτερα LAT.

Θέλω να κάνω άγονο αγροτικό για να τρέχει καλού κακού η αναμονή για το ειδικό μέρος, αλλά και για να έχω κάποια χρήματα για τα αρχικά έξοδα.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

uk juniors will still be making more money than the greeks.

Business as usual- might even be a bit easier to get uk jobs in the near future, as all the savvy brits will be heading down under.


Plus:
the 7 to 18 daily work and the weekend extras is new only in UK. Germany and austria eg. have way more uncontrolled and unmonitored working hours and unexpected WE shift pays. The injustice keeps on. Let alone lilly Greece.
And yes of course as Witch said, business as usual...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είναι πλέον σαφές ότι όσο πιο νωρίς πας στην Αγγλία τόσο το καλύτερο για την μετέπειτα επαγγελματική σου εξέλιξη.

Καλύτερα ένα μή εκπαιδευτικό rotation σε μια επαρχιακή πόλη για ένα χρόνο παρά να κάτσεις Ελλάδα να κάνεις Αγροτικό.

Τώρα εάν έχεις τεράστιες ανασφάλειες για τις κλινικές σου δυνατότητες μετά το ελληνικό πανεπιστήμιο ειδικά στο αγγλικό εργασιακό περιβάλλον, τότε αντί για αγροτικό θα πρότεινα να βρεις κανά 6μηνο-έτος ειδικότητα χειρουργικής ή παθολογίας κάπου. Να κοιτάξεις να σου φύγουν οι ανασφάλειες γρήγορα και όσο πιο γρήγορα φύγεις τόσο το καλύτερο.

Ξεκίνα όπως όλοι έχουν πει από μία F1 θέση. Οι F1 είναι οι γιατροί για όλες τις δουλειές και της βασικής άχαρης λάτζας. Να πάρουν ιστορικό, να περάσουν τα φάρμακά του, να πάρουν τα αίματα, να κανονίσουν εξετάσεις, να δουν έναν ασθενή που έχει πόνο, πυρετό, εξάνθημα. Ένα oxford manual να έχεις μαζί σου και σε ένα μήνα θα είσαι μια χαρά. Έχουν ελάχιστες ευθύνες και πολύ support από τους ανωτέρους τους. Επίσης στην Αγγλία έχεις πάντα αρκετό support από τις άλλες ειδικότητες.... αρκεί να έχεις δει τον άρρωστο, να έχεις κάνει τα βασικά και να έχεις τις πληροφορίες να δώσεις στο τηλέφωνο και όλοι θα σε βοηθήσουν και θα σου πουν τι να κάνεις.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είναι πλέον σαφές ότι όσο πιο νωρίς πας στην Αγγλία τόσο το καλύτερο για την μετέπειτα επαγγελματική σου εξέλιξη.

Καλύτερα ένα μή εκπαιδευτικό rotation σε μια επαρχιακή πόλη για ένα χρόνο παρά να κάτσεις Ελλάδα να κάνεις Αγροτικό.

Τώρα εάν έχεις τεράστιες ανασφάλειες για τις κλινικές σου δυνατότητες μετά το ελληνικό πανεπιστήμιο ειδικά στο αγγλικό εργασιακό περιβάλλον, τότε αντί για αγροτικό θα πρότεινα να βρεις κανά 6μηνο-έτος ειδικότητα χειρουργικής ή παθολογίας κάπου. Να κοιτάξεις να σου φύγουν οι ανασφάλειες γρήγορα και όσο πιο γρήγορα φύγεις τόσο το καλύτερο.

Ξεκίνα όπως όλοι έχουν πει από μία F1 θέση. Οι F1 είναι οι γιατροί για όλες τις δουλειές και της βασικής άχαρης λάτζας. Να πάρουν ιστορικό, να περάσουν τα φάρμακά του, να πάρουν τα αίματα, να κανονίσουν εξετάσεις, να δουν έναν ασθενή που έχει πόνο, πυρετό, εξάνθημα. Ένα oxford manual να έχεις μαζί σου και σε ένα μήνα θα είσαι μια χαρά. Έχουν ελάχιστες ευθύνες και πολύ support από τους ανωτέρους τους. Επίσης στην Αγγλία έχεις πάντα αρκετό support από τις άλλες ειδικότητες.... αρκεί να έχεις δει τον άρρωστο, να έχεις κάνει τα βασικά και να έχεις τις πληροφορίες να δώσεις στο τηλέφωνο και όλοι θα σε βοηθήσουν και θα σου πουν τι να κάνεις.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα και απο μενα και ευχαριστουμε απεριοριστα αυτους που δινουν τα φωτα τους καθημερινα σε αυτο το topic.Ειμαι διπλοπτυχιουχος ιατρικης και οδοντιατρικης που τελειωσα τη ιατρικη τον Αυγουστο του 2015  και απο σεμπτεμβρη παρακολουθω ενα μονοετες μαστερ στη στοματικη και γναθοπροσωπικη χειρουργικη στο Λονδινο το οποιο περιεχει lectures , clinical skills courses  και κλινικη ασκηση με ασθενεις περιμενοντας παραλληλα να γινουν οι διαδικασιες για το  GMC.(δεν ηθελα να αφησω κενο χρονο και να μην μπορω να τον δικαιολογησω μετεπειτα).

Θα ηθελα συμβουλες ως προς το τι να ψαξω μετα ,απο αυγουστο 2016 , FY1 ή FY2 και αν ο μονος τροπος για να ψαξω αυτες τις θεσεις ειναι το https://www.jobs.nhs.uk. To αναφερω επειδη δεν βλεπω να προσφερονται και πολλες θεσεις.Συμπληρωματικα  για το FY2  αν ειναι LAS αντι για LAT θα θεωρηθει σημαντικο μειονεκτημα για παρακατω ή αν το ταιριαξω με το μαστερ που εχει σχεση με το αντικειμενο μου πιθανον να ξεπεραστει αυτο το εμποδιο.? 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ και εγώ τα μέλη του forum για τις πληροφορίες!

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι ακόμα εφικτό μετά από 2 χρόνια παθολογίας στην Ελλάδα να συνεχίσει κάποιος παθολογική ειδικότητα στην Αγγλία σε μη εκπαιδευτικές θέσεις σε επίπεδο ST και στη συνέχεια να δώσει εξετάσεις στην Ελλάδα για απόκτηση της ειδικότητας. Είμαι στο δεύτερο χρόνο παθολογίας στην Ελλάδα, αλλά θέλω να ασχοληθώ με την ενδοκρινολογία, η οποία έχει τεράστια αναμονή όπως γνωρίζετε.  Δεν θέλω να ξεκινήσω από την αρχή με F1/F2 οπότε προσπαθώ να βρω μια εναλλακτική. Είναι προτιμότερο να τελειώσει κάποιος πλήρη παθολογία στην Ελλάδα και μετά να συνεχίσει με μια παθολογική ειδικότητα στην Αγγλία ή είναι ακόμα σχετικά εύκολο να συνεχίσει σε non-training posts και εάν ναι με ποιες προϋποθέσεις; Πρέπει να δώσω MRCP exams και μετά να αρχίσω να ψάχνω στο nhs jobs για θέση? Δεν έχω κάνει έρευνα, αλλά έχω μεταπτυχιακό. Καθόλου κλινική εμπειρία στην Αγγλία. Καλό σκορ στα IELTS.  Η Αγγλία είναι η πρώτη επιλογή, αλλά αν η εκπαίδευση στα non-training posts της ενδοκρινολογίας δεν είναι καλή ή πρέπει να ξεκινήσω από την αρχή, θα αρχίσω να σκέφτομαι σοβαρά την επιλογή usmle και fellowship στην Αμερική..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα και απο μενα και ευχαριστουμε απεριοριστα αυτους που δινουν τα φωτα τους καθημερινα σε αυτο το topic.Ειμαι διπλοπτυχιουχος ιατρικης και οδοντιατρικης που τελειωσα τη ιατρικη τον Αυγουστο του 2015  και απο σεμπτεμβρη παρακολουθω ενα μονοετες μαστερ στη στοματικη και γναθοπροσωπικη χειρουργικη στο Λονδινο το οποιο περιεχει lectures , clinical skills courses  και κλινικη ασκηση με ασθενεις περιμενοντας παραλληλα να γινουν οι διαδικασιες για το  GMC.(δεν ηθελα να αφησω κενο χρονο και να μην μπορω να τον δικαιολογησω μετεπειτα).

Θα ηθελα συμβουλες ως προς το τι να ψαξω μετα ,απο αυγουστο 2016 , FY1 ή FY2 και αν ο μονος τροπος για να ψαξω αυτες τις θεσεις ειναι το https://www.jobs.nhs.uk. To αναφερω επειδη δεν βλεπω να προσφερονται και πολλες θεσεις.Συμπληρωματικα  για το FY2  αν ειναι LAS αντι για LAT θα θεωρηθει σημαντικο μειονεκτημα για παρακατω ή αν το ταιριαξω με το μαστερ που εχει σχεση με το αντικειμενο μου πιθανον να ξεπεραστει αυτο το εμποδιο.? 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

FY1 καλύτερα, αλλά κάνε αιτήσεις για όλα.

Δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.