Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

albou thanks για την ενημερωση.

Τα competences μπορει να μου τα υπογραψει ο ιατρος-εργοδοτης μου εδω στην Ελλαδα πιστευω ετσι?θα δεχτουν αυτοι competences υπογεγραμμενα απο ιατρο σε private practice,non training position???(ετσι εχω δηλωσει την δουλεια μου)

Απλα για να καταλαβω επειδη εχω λιγο μπερδευτει: το f1 equivalent το βαζω ως το 6ο ετος της σχολης εδω, και βαζω την δουλεια μου στο εργαστηριο ως f2/st1 equivalent και μου υπογραφει τα competences o ιατρος-εργοδοτης μου.

οποτε μετα κανω αιτηση χαλαρα για st1 medical microbiology.Σωστος?υπαρχει καποια εναλλακτικη σε αυτο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

albou ειμαι ενημερος για την μικροβιολογια στην Αγγλία.Επίσης είναι run-through.Απλα σκεφτομουν να μην κάνω f2 (δεν εχω βρει κατι ακόμη αλλωστε) και να κανω κατευθειαν για st1 αφου εχω ηδη εδω μια καλη εμπειρια και γνώση στο αντικείμενο.τι πιστευεις πως ειναι καλυτερο?θα ζοριστω πολυ λες στο st1?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε ξέρω αν θα ζοριστείς στο ST1, αλλά αμφιβάλλω εξαιρετικά για το κατά πόσο θα σε καλέσουν για συνέντευξη με μηδέν εμπειρία στο nhs σε θέση επιπέδου ST1 και μάλιστα training.

αν είναι run through δε ξέρω αν έχει σχέση με τους medics, αλλά αν έχει μπορείς τη πρώτη εβδομάδα της δουλειάς σου να είσαι admiting SHO στην MAU?

Θα πρέπει να καταλάβετε ότι οποιαδήποτε δουλεία και να κάνετε πριν ανέβετε στο νησί είναι ψιλά γράμματα. Πόση εμπειρία έχετε εδώ παίζει ρόλο.

Οταν είσαι SΤ1 απλά δε νοείται να μη γνωρίζεις το σύστημα και να περιμένεις να σου το εξηγήσουν τότε. απλά και ξάστερα.

Θα σου πρότεινα f2 ή ακόμα και f1.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω με τον albou. Η μικροβιολογια στην Αγγλια ειναι πολυ ανταγωνιστικη (10 υποψηφιοι ανα θεση ακομα και εκτος Λονδινου) οποτε κι εγω θα σε συμβουλευα να κανεις απαραιτητα πρωτα F2 για να εχεις καποια πιθανοτητα να παρεις τη θεση ST1.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οκ το πιασα.

τι εννοεις addmiting sho στη MAU?

Κοιτα,επειδη ως τωρα δεν μου χει κατσει για f2 για εναν χρονο πουθενα, αν εβρισκα καμια Locum θεση σε επιπεδο f2 για κανα χρονο η εξαμηνο μετα θα ταν ευκολοτερο να με καλεσουν σε κανενα st1?

σε ρωταω γιατι εχω κολλησει απιστευτα εδω και μηνες και δεν ξερω πως να προχωρησω.

Κυριως κοιταζω για θεσεις f2,sho η και Trust σε f2 επιπεδο.να τσεκαρω και κατι αλλο μηπως?

επισης αν κοιταζα για f1 μετα πρεπει να κανω και f2 σωστα?δεν γινεται να κανω μετα το f1 κατευθειαν αιτηση για st1?

επισης γνωριζεις αν τα competencies μπορει να τα υπογραψει ιδιωτης ιατρος?

σε ευχαριστω πολυ γενικως για τον χρονο σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ανεβαινεις αγγλια και κανεις Clinical attachments σε καποιο νοσοκομειο για 1 2 μηνες και μετα με συστατικες απο εκει μπορεις να βρεις θεση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ανεβαινεις αγγλια και κανεις Clinical attachments σε καποιο νοσοκομειο για 1 2 μηνες και μετα με συστατικες απο εκει μπορεις να βρεις θεση

χρειάζεσαι συσταση για κάποιο νοσοκομειο για attachment ή αρχιζεις και στελνεις αιτησεις και βιογραφικά .. απο οτι καταλαβαινω καλυτερα ειναι η αναζητηση να γίνει αφου γινει η εγκατασταση στη χωρα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup I'd do it the other way round...

If you come up without having secured a job (= no income) the costs will soon spiral...

Unless you have someone to guide you/ inside man... I'd seriously consider this:

http://www.wxmec.org.uk/Clinical%20Attachments.htm

A bit more info:

http://careers.bmj.com/careers/advice/view-article.html?id=1128

COI : I am in no way affiliated/ involved in this, and I have nothing to gain.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The GMC do not accept true copies of any certificate..They always point it out in emails:

They want original documentation...You should be careful with that-there is always an exception though

A friend of mine recently attended the ID Check with a true copy of EPQ.

Registration not granted..

If you cannot submit the Papyros you may as well obtain a confirmation letter from the Dean of Medical School...

Official translation of your CV,publication,etc :NO

Do what Wicked Witch suggested and you'll be fine

Έχει περάσει ένας χρόνος από την ορκωμοσία και όπως μου είπαν από τη γραμματεία πάπυρο δε βλέπουμε ακόμα... Το confirmation letter που αναφέρεις είναι κάτι που ξέρεις να το έχει κάνει κάποιος ή μια ιδέα? Επίσης, αν τους πας το true copy το ελληνικό, πώς θα ξέρουν ότι μιλάμε για true copy και όχι για το original? Ελληνικά δεν ξέρουν :Ρ Τέλος πάντων, οποιαδήποτε βοήθεια πάνω σε αυτό το θέμα πολύ ευπρόσδεκτη, δεν θα ήθελα να φτάσω στο Identity Check πληρώνοντας εισιτήρια κερατιάτικα για να με απορρίψουν... emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει περάσει ένας χρόνος από την ορκωμοσία και όπως μου είπαν από τη γραμματεία πάπυρο δε βλέπουμε ακόμα... Το confirmation letter που αναφέρεις είναι κάτι που ξέρεις να το έχει κάνει κάποιος ή μια ιδέα? Επίσης, αν τους πας το true copy το ελληνικό, πώς θα ξέρουν ότι μιλάμε για true copy και όχι για το original? Ελληνικά δεν ξέρουν :Ρ Τέλος πάντων, οποιαδήποτε βοήθεια πάνω σε αυτό το θέμα πολύ ευπρόσδεκτη, δεν θα ήθελα να φτάσω στο Identity Check πληρώνοντας εισιτήρια κερατιάτικα για να με απορρίψουν... emhelp

read posts #2675,#2677 (generally read the posts,it's extremely helpful at least 30% of it)

and you'll see it's not just an idea...

Επειδή δεν έχεις πάπυρο δεν σημαίνει ότι θα φας Χ..

they ask for other documents,e.g. a confirmation letter..

μαζί με τα ελληνικά έγγραφα στέλνεις κ τις επίσημες μεταφράσεις τους..εκεί γράφει αν πρόκειται για true copy of the original..

Ελληνικά δεν ξέρω αν γνωρίζουν ...γνωρίζουν όμως (μιλάω καθαρά εμπειρικά) καλά τη δουλειά τους..

good luck

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

read posts #2675,#2677 (generally read the posts,it's extremely helpful at least 30% of it)

and you'll see it's not just an idea...

Επειδή δεν έχεις πάπυρο δεν σημαίνει ότι θα φας Χ..

they ask for other documents,e.g. a confirmation letter..

μαζί με τα ελληνικά έγγραφα στέλνεις κ τις επίσημες μεταφράσεις τους..εκεί γράφει αν πρόκειται για true copy of the original..

Ελληνικά δεν ξέρω αν γνωρίζουν ...γνωρίζουν όμως (μιλάω καθαρά εμπειρικά) καλά τη δουλειά τους..

good luck

Ευχαριστώ για την απάντηση, δυστυχώς δεν έχω πολύ κόσμο που να έχει κάνει τη διαδικασία και συνεπώς κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη!

Δυστυχώς πήγα στη γραμματεία κι εκεί μία γραμματέας με πληροφόρησε πως η "κανονική" γραμματέας και φυσικά και ο πρόεδρος λείπουν και θα επιστρέψουν Σεπτέμβρη, συνεπώς οι απαραίτητες υπογραφές για confirmation letter δεν μπορούν να μπουν...

Έχω από πέρυσι από τη γραμματεία ένα πιστοποιητικό που γράφει πως πιστοποιέιται η ακρίβεια των παρακάτω στοιχείων (πότε έγινα πτυχιούχος, ποιός είναι ο βαθμός μου κτλ.), κάτω γράφει πως χορηγείται για τις ξένες αρχές και έχει υπογραφή κατ'εντολή πρύτανη, ο προϊστάμενος γραμματείας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, συν σφραγίδα του Πανεπιστημίου. Κάποια άποψη στο αν η μετάφραση αυτού θα βοηθούσε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι καλησπέρα!!Με αφορμή αυτά που συζητάτε, να ρωτήσω κι εγώ κάτι.Στη φόρμα της αίτησης για συμμετοχή στις εξετάσεις MRCS part A αναφέρεται ότι πρέπει ο υποψήφιος που δεν είναι γραμμένος στο GMC medical register να στείλει το original degree certificate or a certified copy for scrutiny.Που σημαίνει ότι θα πρέπει να στείλω υποχρεωτικά τον πάπυρο σε σμίκρυνση και την επίσημη μετάφρασή του.Έτσι δεν είναι ?

Συνάδελφοι καλησπέρα!!Με αφορμή αυτά που συζητάτε, να ρωτήσω κι εγώ κάτι.Στη φόρμα της αίτησης για συμμετοχή στις εξετάσεις MRCS part A αναφέρεται ότι πρέπει ο υποψήφιος που δεν είναι γραμμένος στο GMC medical register να στείλει το original degree certificate or a certified copy for scrutiny.Που σημαίνει ότι θα πρέπει να στείλω υποχρεωτικά τον πάπυρο σε σμίκρυνση και την επίσημη μετάφρασή του.Έτσι δεν είναι ?

Συνάδελφοι καλησπέρα!!Με αφορμή αυτά που συζητάτε, να ρωτήσω κι εγώ κάτι.Στη φόρμα της αίτησης για συμμετοχή στις εξετάσεις MRCS part A αναφέρεται ότι πρέπει ο υποψήφιος που δεν είναι γραμμένος στο GMC medical register να στείλει το original degree certificate or a certified copy for scrutiny.Που σημαίνει ότι θα πρέπει να στείλω υποχρεωτικά τον πάπυρο σε σμίκρυνση και την επίσημη μετάφρασή του.Έτσι δεν είναι ?

Συνάδελφοι καλησπέρα!!Με αφορμή αυτά που συζητάτε, να ρωτήσω κι εγώ κάτι.Στη φόρμα της αίτησης για συμμετοχή στις εξετάσεις MRCS part A αναφέρεται ότι πρέπει ο υποψήφιος που δεν είναι γραμμένος στο GMC medical register να στείλει το original degree certificate or a certified copy for scrutiny.Που σημαίνει ότι θα πρέπει να στείλω υποχρεωτικά τον πάπυρο σε σμίκρυνση και την επίσημη μετάφρασή του.Έτσι δεν είναι ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Did part A last year.

They didn’t request anything. I registered with college’s website and paid fees online.

Good luck.

Albou thank you very much for the answer!Given that I am not yet registered to the GMC ,do I still have to do the same? And pay the fees online?The only reason I am persistently asking you is that on the second page of the application form it is stated that a certified copy of my primary medical degree certificate is required. emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.rcseng.ac.uk/exams/online_apps.html

press register as a new candidate.

GMC number is not a mandatory to be filled.

I dont understand where you struggle...

Τροποποιήθηκε από albou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας!

Στην αίτηση του GMC, όταν ζητάει start date για το πτυχίο, τί ακριβώς θέλει να συμπληρώσουμε? Το πτυχίο απο Πανεπιστήμιο Πατρών δεν αναφέρει κατι τέτοιο, εγώ δεν θυμάμαι την ακριβή ημ/νία εγγραφής στη σχολή και φαντάζομαι ότι αν πάρω στη γραμματεία να ρωτήσω κάτι τέτοιο θα με καταραστούν.(σύνηθες).

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει.. Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας!

Στην αίτηση του GMC, όταν ζητάει start date για το πτυχίο, τί ακριβώς θέλει να συμπληρώσουμε? Το πτυχίο απο Πανεπιστήμιο Πατρών δεν αναφέρει κατι τέτοιο, εγώ δεν θυμάμαι την ακριβή ημ/νία εγγραφής στη σχολή και φαντάζομαι ότι αν πάρω στη γραμματεία να ρωτήσω κάτι τέτοιο θα με καταραστούν.(σύνηθες).

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει.. Ευχαριστώ!

Αν έχεις μια παλια βεβαίωση σπουδων θα το βρείς εκει... ειδάλως κανε τη πάπια και φάε την κατάρα για πλάκα..

.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4) Κάντε login στον λογαριασμό του GMC που δημιουργήσατε και πηγαίντε στο "My Registration" και μετά στο "My applications" και φυσικά "apply" αν είστε ακόμα σίγουροι... Type "Full" - not "Full with GP" .....

5) Στο σημείο αυτό θα καταλήξετε να συμπληρώνετε μια online φόρμα που είναι ένα απλό γενικό βιογραφικό με την προϋπηρεσία σας. Οφείλετε να μην αφήσετε κενά σε αυτό άνω του 1 μήνα, έστω και αν γράψετε ότι είχατε πάει διακοπές... Μόλις τελειώσετε, φυσικά καταλήγετε να πλερώσετε εκ των προτέρων... Δεν ξέρω αν οι νέοι γιατροί πληρώνουν το ίδιο, κάπου έπεσε το μάτι μου όταν το έκανα, θα το προσέξετε, είναι μέσα στον οδηγό...

Αν καποιος ηταν ανεργος...(που φαντάζομαι ειναι πολυ συνηθες πλεον) για 1-2 χρονια την τελευταια 5ετία? τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;Θα τον απορριψουν και δεν θα χοτηγηθει Full registration?

Τροποποιήθηκε από drnoubaklas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω, πάντως φαντάζομαι στις μελλοντικές συνεντεύξεις δεν θα αρέσει. Αλλά τι εννοείς ακριβώς, 1 μήνα εδώ, 2 μήνες εκεί κτλ ή μεγάλα χρονικά διαστήματα? Στη φόρμα έχει και επιλογές του τύπου "ήμουν διακοπές" :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω, πάντως φαντάζομαι στις μελλοντικές συνεντεύξεις δεν θα αρέσει. Αλλά τι εννοείς ακριβώς, 1 μήνα εδώ, 2 μήνες εκεί κτλ ή μεγάλα χρονικά διαστήματα? Στη φόρμα έχει και επιλογές του τύπου "ήμουν διακοπές" :D

Εννοω οτι ημουν μεχρι τωρα σε αναμονη πχ τα δυο τελευταια ετη, και τωρα αποφασισα να κανω εγγραφη στο GMC! Πως δλδ θα δικαιολογησει καποιος τοσο μεγαλα διαστηματα;Πολλοι συνάδελφοι αυτοαπασχολουνται απο την αλλη και σε αυτη την περιπτωση δεν υπαρχει εργοδοτης.Και πολλες αναλογες περιπτωσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλω τις γνώμες σας και τη βοήθεια σας...

Έκανα το λάθος και καθυστέρησα να κάνω το identity check του GMC λόγω τσιγκουνίας, με αποτέλεσμα να μην γίνω shortlisted για καμία δουλειά για την οποία έκανα αίτηση. Την 1η του Αυγούστου ανέβηκα στο νησί για να κάνω το check

και μετά ξαναάρχισα να κάνω αίτησεις για ότι LASF1/F2 έβγαινε και για μερικά SHO.

Το αποτέλεσμα ήταν να γίνω shortlisted σχεδόν σε όλα τα F1 που έκανα αίτηση καθώς και σε 2 θέσεις trust sho (f2/ct1). Η μία γενικής χειρουργικής κάπου έξω από το Manchester, και η άλλη ουρολογίας, σε κεντρικό πανεπιστημιακό νοσοκομείο του Λονδίνου (ναι ούτε εγώ πίστευα στα μάτια μου).

Η λογική μου λέει να προτιμήσω τα F1 (έχω 2 interviews την επόμενη εβδομάδα), έλα μου όμως που με τρώει ο κ%$#@ μου και για τα trust sho...

Όσοι λοιπόν έχετε εμπειρία από το σύστημα σας παρακαλώ πολύ πείτε μου τις γνώμες σας.

Στο νησί δεν ανεβαίνω για να γεμίσω αναμονή (αυτό είναι το plan c) αλλά για να μπω κανονικά στο σύστημα, να προσπαθήσω να πάρω νούμερα κτλ κτλ

Φχαστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω, πάντως φαντάζομαι στις μελλοντικές συνεντεύξεις δεν θα αρέσει. Αλλά τι εννοείς ακριβώς, 1 μήνα εδώ, 2 μήνες εκεί κτλ ή μεγάλα χρονικά διαστήματα? Στη φόρμα έχει και επιλογές του τύπου "ήμουν διακοπές" :D

Εννοω οτι ημουν μεχρι τωρα σε αναμονη πχ τα δυο τελευταια ετη, και τωρα αποφασισα να κανω εγγραφη στο GMC! Πως δλδ θα δικαιολογησει καποιος τοσο μεγαλα διαστηματα;Πολλοι συνάδελφοι αυτοαπασχολουνται απο την αλλη και σε αυτη την περιπτωση δεν υπαρχει εργοδοτης.Και πολλες αναλογες περιπτωσεις.

Αν 2 χρόνια απλά καθόσουν σπίτι, ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορείς να πεις, μου φαίνεται τραγικό κι εμένα, φαντάσου μελλοντικούς εργοδότες.

Τώρα ό,τι είδους εργασία και να έκανες, έχεις επιλογή στη λίστα του GMC, ακόμα και αν ήταν non medical. Ή μπορείς να κόψεις τα διαστήματα και να τα δικαιολογήσεις επι μέρους. Για κάθε δουλειά θα χρειαστείς και κάποιο χαρτάκι να σε υποστηρίζει, ΟΧΙ όμως για να εγγραφείς, αλλά για να σκοράρεις καλύτερα στις συνεντεύξεις.

Θέλω τις γνώμες σας και τη βοήθεια σας...

Έκανα το λάθος και καθυστέρησα να κάνω το identity check του GMC λόγω τσιγκουνίας, με αποτέλεσμα να μην γίνω shortlisted για καμία δουλειά για την οποία έκανα αίτηση. Την 1η του Αυγούστου ανέβηκα στο νησί για να κάνω το check

και μετά ξαναάρχισα να κάνω αίτησεις για ότι LASF1/F2 έβγαινε και για μερικά SHO.

Το αποτέλεσμα ήταν να γίνω shortlisted σχεδόν σε όλα τα F1 που έκανα αίτηση καθώς και σε 2 θέσεις trust sho (f2/ct1). Η μία γενικής χειρουργικής κάπου έξω από το Manchester, και η άλλη ουρολογίας, σε κεντρικό πανεπιστημιακό νοσοκομείο του Λονδίνου (ναι ούτε εγώ πίστευα στα μάτια μου).

Η λογική μου λέει να προτιμήσω τα F1 (έχω 2 interviews την επόμενη εβδομάδα), έλα μου όμως που με τρώει ο κ%$#@ μου και για τα trust sho...

Όσοι λοιπόν έχετε εμπειρία από το σύστημα σας παρακαλώ πολύ πείτε μου τις γνώμες σας.

Στο νησί δεν ανεβαίνω για να γεμίσω αναμονή (αυτό είναι το plan c) αλλά για να μπω κανονικά στο σύστημα, να προσπαθήσω να πάρω νούμερα κτλ κτλ

Φχαστώ

Τι καλά να ήμουν στη θέση σου ... όχι της τσιγκουνιάς! Αλλά να είχα πάρει πτυχίο πρόσφατα και να μη με πίεζαν τα χρόνια. Σε εκείνη την περίπτωση θα επέλεγα F2, άντε και F1. Να πιάσεις το σύστημα από την αρχή, να το μάθεις σωστά και να μη χρειάζεται να εξηγείς σε μελλοντικές συνεντεύξεις γιατί το έκανες έτσι και όχι αλλιώς...

Τροποποιήθηκε από Raggy
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγουρα να προτιμησεις το F1 αν θες να κανεις ειδικοτητα στην Αγγλια γιατι θα βοηθησει πολυ για να μαζεψεις ολα τα competencies και να φτιαξεις καλο portfolio που θα ειναι απαραιτητο οταν θα κανεις αιτησεις για CT1. Επισης ειναι και πιο ομαλη εισαγωγη στο αγγλικο συστημα ως F1 γιατι επιτρεπεται να ρωτας οτι θες, και εχεις λιγοτερη ευθυνη απο F2/CT1.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.