Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Παιδια να κανω μια ερωτηση αν μπορει να βοηθησει καποιος...εχω τελειωσει ιατρικη αθηνα πριν καποια χρονακια...οταν λοιπον περνεις πτυχιο απο αθηνα σου δινουν το πτυχιο-παπυρο που καμαρωνεις σα γυφτικο σκερπανι και 2-3 κιτρινα αντιγραφα πτυχιου επικυρωμενα....τα οποια και ουσιαστικα χρησιμοποιεις...τον τελευταιο καιρο κανω κατι χαρτια για να γραφτω στον ιατρικο συλλογο της αγγλιας....ξερει κανεις λοιπον τι χρειαζεται το πτυχιο εξ αθηνων για να επικυρωθει ωστε να μπορω να το στειλω???θελει δλδ σφραγιδα χαγης κτλ???και αν ναι που το κανω αυτο???

Ρωταω γιατι σε αλλες σχολες(πχ Πατρα) αποτι μου πε ενας φιλος δινουν καντευθειαν πτυχιο και με "ευρωπαικη" σφραγιδα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσον αφορά την επάρκεια γλώσσας, στο site του NHS είδα μόνο για IELTS και πάνω από 7 σκορ στο σύνολό του. Το BULATS αναγνωρίζεται στην Αγγλία? Κάποιοι λένε ότι και Proficiency 10ετίας δεν αρκεί και θέλουν να δώσεις IELTS...

Ξέρουμε αν ισχύει κάτι στανταρ, ή αυτό παίζει ανάλογα σε ποιον δίνεις συνέντευξη?...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσον αφορά την επάρκεια γλώσσας, στο site του NHS είδα μόνο για IELTS και πάνω από 7 σκορ στο σύνολό του. Το BULATS αναγνωρίζεται στην Αγγλία? Κάποιοι λένε ότι και Proficiency 10ετίας δεν αρκεί και θέλουν να δώσεις IELTS...

Ξέρουμε αν ισχύει κάτι στανταρ, ή αυτό παίζει ανάλογα σε ποιον δίνεις συνέντευξη?...

You are European citizen, therefore you don't need to undergo a structured assessment of your knowledge of the English language. Your proficiency of English will be assessed through your application and interview. However this may change in the near future. The GMC is lobbying for a change.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε όλα τα person specification θα βρεις και για τη γλώσσα. Συνήθως χρησιμοποιούν το IELTS.

Αλλά ούτε θα σε ρωτήσουν ούτε που τους νοιάζει αν έχεις πτυχίο. Απλά τικάρεις το requirment για το shortlisted για τις συνεντεύξεις.

Αμα είσαι απο έξω θα αξιολογήσουν και το επίπεδο της γλώσσας σου στη συνέντευξη.

Εγω ήρθα με proficiency πάνω απο 10ετία. Στη πρώτη δουλειά που πήρα δυσκολεύτηκα με τα Αγγλικά (πρώτη φορά τα μιλούσα και μάλιστα επαγγελματικά), το αναγνώρισαν μου δώσαν χρόνο και σε κάνα δίμηνο ήμουν ΟΚ.

Το έχουν σχεδόν σίγουρο ότι θα αλλάξει και ή το GMC θα έχει κάποιο τρόπο εξέτασης τα αγγλικά για να σε γράψει ή αμα σε γράψει θα πρέπει να κάνεις μερικά μαθήματα για σαν induction στο NHS.

ή και τα 2.

Τροποποιήθηκε από albou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.Τώρα τι εννοεί ο άλλος όταν με λέει troll δεν καταλαβαίνω ...

google is a great source of power and knowledge. Use it.

Τροποποιήθηκε από albou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι έχει φτάσει 141 σελίδες το θέμα είναι ενδεικτικό πάντως... User friendly δεν ήταν ποτέ γιατί απευθύνεται σε γιατρούς. Εσείς τον πνευμοθώρακα υπό τάση θέλετε αξονική για να τον διαγνώσετε συνάδελφε;

chest0022.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

User friendly δεν ήταν ποτέ γιατί απευθύνεται σε γιατρούς.

Its an online forum, not a treasure hunt!

Sheesh!

Proof of competence would be to argue successfully your case before the interview panel, not the ability to solve silly online puzzles :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφιερωσα πολυ χρονο και τελικα καταφερα να διαβασω ολο το θεμα για την Αγγλια.Να ευχαριστησω και εγω με τη σειρα μου,ολους οσοι προσεφεραν πληροφοριες.

Αν και εχω 10 μηνες αναμονης για το μερικο κομματι γυναικολογιας,με ολα αυτα που γινονται στην Ελλαδα,σκεφτομαι να ανηφορισω,να δω τι παιζει,να συλλεξω αρχκα εμπειριες και οτι καλυτερο ας προκυψει.

Διαβαζω οτι η γυναικολογια ειναι σχετικα πιο ανοικτη σε σχεση με τις υπολοιπες ειδικοτητες στο νησι.Ελεγα να προσπαθησω αρχικα για attachment,σε καποια γυναικολογικη κλινικη ωστε να παρω μια πρωτη γευση,ισως και καποια συστατικη και να εμπλουτισω ενδεχομενως το βιογραφικο μου,με κανενα audit,που τοσο πολυ αγαπανε απο οτι καταλαβαινω οι Αγγλοι.Βεβαια ποσο ευκολο ειναι, εστω και αυτα να τα πετυχω, δεν το ξερω.Με βιογραφικο, ουσιαστικα, 16 μηνων χειρουργικης και χωρις αγροτικο,εχω καμια ελπιδα να καταφερω τιποτα σε st1 ή ουτε καν να το σκεφτομαι?Γενικα καποια μη εκπαιδευτικη δουλεια σε κλινικη της ειδικοτητας μου μπορω να βρω με μηδενικη κλινικη εμπειρια γυναικολογιας ή ειναι και αυτο δυσκολο?Οι περισσοτερες αγγελιες λοκουμ που ειδα, ζητουσαν στα specifications προυπηρεσια γυναικολογικη.

Οι αιτησεις για st ειναι μεχρι τελος δεκεμβριου και μαθαινεις αν εισαι shortlisted το μαρτιο?και αν σε παρουν ξεκινας αυγουστο?

Μπορεις να δηλωσεις σε οσα deaneries θες?Εβλεπα τα competition ratios για γυναικολογια το 2010. Για ST1 υπηρχαν 249 posts και εγιναν 1252 applications. Αυτο σημαινει οτι 1252 ιατροι ηθελαν να κανουν γυναικολογια, ή οτι οι υποψηφιοι ηταν λιγοτεροι, αλλα συνολικα εκαναν 1252 αιτησεις?

και κατι αλλο:LAT, LAS, FTSTA, RMO,τα εχω καταλαβει.Τι διαφορα εχει το trust grade απο το staff grade?και οταν στην γυναικολογια που ειναι run-through λενε sho εννοουν ποιες βαθμιδες?ST1-ST2?

καθε γνωμη ή συμβουλη ευπροσδεκτη!

Τροποποιήθηκε από Hustler
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(ξέρω ένα καλό μαγειρικής...)

Αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη. Αλλά μάλλον έχω γίνει πολύ στραβωμένος τελευταία, και θα κάνω μια προσπάθεια...

Τί εννοεις με αυτό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφιερωσα πολυ χρονο και τελικα καταφερα να διαβασω ολο το θεμα για την Αγγλια.Να ευχαριστησω και εγω με τη σειρα μου,ολους οσοι προσεφεραν πληροφοριες.

Αν και εχω 10 μηνες αναμονης για το μερικο κομματι γυναικολογιας,με ολα αυτα που γινονται στην Ελλαδα,σκεφτομαι να ανηφορισω,να δω τι παιζει,να συλλεξω αρχκα εμπειριες και οτι καλυτερο ας προκυψει.

Διαβαζω οτι η γυναικολογια ειναι σχετικα πιο ανοικτη σε σχεση με τις υπολοιπες ειδικοτητες στο νησι.Ελεγα να προσπαθησω αρχικα για attachment,σε καποια γυναικολογικη κλινικη ωστε να παρω μια πρωτη γευση,ισως και καποια συστατικη και να εμπλουτισω ενδεχομενως το βιογραφικο μου,με κανενα audit,που τοσο πολυ αγαπανε απο οτι καταλαβαινω οι Αγγλοι.Βεβαια ποσο ευκολο ειναι, εστω και αυτα να τα πετυχω, δεν το ξερω.Με βιογραφικο, ουσιαστικα, 16 μηνων χειρουργικης και χωρις αγροτικο,εχω καμια ελπιδα να καταφερω τιποτα σε st1 ή ουτε καν να το σκεφτομαι?Γενικα καποια μη εκπαιδευτικη δουλεια σε κλινικη της ειδικοτητας μου μπορω να βρω με μηδενικη κλινικη εμπειρια γυναικολογιας ή ειναι και αυτο δυσκολο?Οι περισσοτερες αγγελιες λοκουμ που ειδα, ζητουσαν στα specifications προυπηρεσια γυναικολογικη.

Οι αιτησεις για st ειναι μεχρι τελος δεκεμβριου και μαθαινεις αν εισαι shortlisted το μαρτιο?και αν σε παρουν ξεκινας αυγουστο?

Μπορεις να δηλωσεις σε οσα deaneries θες?Εβλεπα τα competition ratios για γυναικολογια το 2010. Για ST1 υπηρχαν 249 posts και εγιναν 1252 applications. Αυτο σημαινει οτι 1252 ιατροι ηθελαν να κανουν γυναικολογια, ή οτι οι υποψηφιοι ηταν λιγοτεροι, αλλα συνολικα εκαναν 1252 αιτησεις?

και κατι αλλο:LAT, LAS, FTSTA, RMO,τα εχω καταλαβει.Τι διαφορα εχει το trust grade απο το staff grade?και οταν στην γυναικολογια που ειναι run-through λενε sho εννοουν ποιες βαθμιδες?ST1-ST2?

καθε γνωμη ή συμβουλη ευπροσδεκτη!

OK... με τη σειρά...

Ναι η Γυναικολογία είναι σχετικά πιο εύκολη να μπεις στο training. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δε πρέπει να φτύσεις αίμα...

ST1 κατευθείαν ξέχνα το. SHO non training πολύ δύσκολα χωρίς καθόλου εμπειρία σε γυναικολογία. Μη ξεχνάς είναι και ευαίσθητη ειδικότητα, με πολύ medicolegal από πίσω που προφανώς δε γνωρίζεις ακόμα. ( Ίσως κάπου μακρυά αλλά πραγματικά δε ξέρω σίγουρα...)

Staff grade είναι middle grade συνήθως non training permanent job. στο ίδιο νοσοκομείο να δουλεύεις με τα ίδια άτομα.

trust doctor μπορεί να είναι από FY1 μέχρι SpR level. Απλά είναι non training και employed απο το trust και οχι απο το Deanery.

SHO είναι απο FY2 μέχρι ST2 (σε κάποιες ειδικότητες και ο ST3 είναι SHO).

Πληροφορίες για το πως είναι το recruitment στη γυναικολογία και competition rates, λυπάμαι...

Τροποποιήθηκε από albou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, ξερετε κανένα καλό αγγλικό βιβλίο διαφοροδιαγνωσης;

I had the first edition of this http://www.amazon.co.uk/Churchills-Pocketbook-Differential-Diagnosis-Pocketbooks/dp/0443100616#_

hot off the press at the time.

It was just excellent. I haven't checked out the later editions though.

Τροποποιήθηκε από pas moi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

albou και pasmoi ευχαριστώ,

εννοουσα βιβλίο παρομοιο του μουντοκαλάκη, αυτό διαβάσαμε αυτο συνηθήσαμε :-)

thaaaaanx!

Τροποποιήθηκε από I.Ekdoseis pasxaLitsas.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και από μένα,

Έχω κάνει 2 χρόνια παιδιατρική, 2 αγροτικά, μεταπτυχιακό και ένα σωρό χαζοδουλειές για να γεμίσω τα χρόνια της αναμονής, αλλά επειδή με τίποτα δεν καλύπτονται και έχω βαρεθεί αυτή την αδράνεια, λέω να την κάνω. Εχώ διαβάσει αρκετά για ειδικότητα στη Μ. Βρετανία. Ήθελα να θέσω κάποιες ερωτήσεις και συγγνώμη αν επαναλαμβάνομαι, αλλά περισσότερο επιζητώ την επιβεβαίωση για κάποια πράγματα. Καταρχήν χωρίς προυπηρεσία στην Αγγλία έχω πιθανότητα να βρώ μόνο non trainining post στην παιδιατρική, εάν δεν κάνω λάθος.....? Η εμπειρία σε non trainining post θα μετρήσει αργότερα στην αίτηση για ST post, ώστε να χω πιθανότητα κάποια στιγμή να γράψω ειδικότητα? (ρωτάω γιατί απ' ότι ξέρω υπάρχει αρκετός ανταγωνισμός στην παιδιατρική).

Σας ευχαριστώ πολύ,,

Καλό βράδυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεία σου!

Εξαρτάται.

Ναι μάλλον είναι απίθανο να βρεις training θέση κατευθείαν...

Γενικά αν θες να βρεις training jobs θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις με non training αλλά όχι για πολύ μιας και δε τις εκτιμάν εδώ.

Αν ο σκοπός σου είναι να γράψεις ειδικότητα και να μη μείνεις, δε χρειάζεται να βρεις εκπαιδευτική θέση, μιας και στην Ελλάδα αναγνωρίζονται και οι μη εκπαιδευτικές, γιατι η Ελλάδα είναι ένα απέραντο μπουρδέλο και μόλις σήμερα έμαθα ότι έχουμε σκύψει τόσο το κεφάλι που όχι μόνο δε πήγε κανείς φυλακή για τη siemens αλλά δε θα ζητήσουμε και καμιά αποζημίωση...

ΥΓ1 Αγνόησε το τελευταίο μέρος του ποστ

ΥΓ2 όντως μπορείς να το αναγνωρίσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεία σου!

Εξαρτάται.

Ναι μάλλον είναι απίθανο να βρεις training θέση κατευθείαν...

Γενικά αν θες να βρεις training jobs θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις με non training αλλά όχι για πολύ μιας και δε τις εκτιμάν εδώ.

Αν ο σκοπός σου είναι να γράψεις ειδικότητα και να μη μείνεις, δε χρειάζεται να βρεις εκπαιδευτική θέση, μιας και στην Ελλάδα αναγνωρίζονται και οι μη εκπαιδευτικές, γιατι η Ελλάδα είναι ένα απέραντο μπουρδέλο και μόλις σήμερα έμαθα ότι έχουμε σκύψει τόσο το κεφάλι που όχι μόνο δε πήγε κανείς φυλακή για τη siemens αλλά δε θα ζητήσουμε και καμιά αποζημίωση...

ΥΓ1 Αγνόησε το τελευταίο μέρος του ποστ

ΥΓ2 όντως μπορείς να το αναγνωρίσεις.

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες,

Αν και πολλοί λένε ότι τώρα δεν αναγνωριζόνται οι μη εκπαιδευτικές θέσεις, τουλάχιστον στο βαθμό που γινόταν παλαιότερα. Anyway, η αλήθεια είναι ότι ενδιαφέρομαι για training post και σκέφτομαι πολύ σοβαρά την εκδοχή του έξω για μόνιμα. Έτσι κι αλλιώς εδώ προκοπή δεν έχουμε.

Thanks και πάλι! Καληνύχτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρόβλημα είναι ότι έχεις στη πλατη σου περίπου 5 χρόνια αν κατάλαβα καλά...

Αυτό νομίζω ότι δύσκολα σε κάνει eligible to apply για ST1. googlare "person specifications UK paediatrics" και κάτι θα βρεις.

πχ. θα λέει για πόσο MAXimum εμπειρία σε παιδιατρική θα πρέπει να έχεις. Άρα θα πρέπει να κάνεις αίτηση για πιο senior θέση με πολύ πολυ πιο πολλές απαιτήσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρόβλημα είναι ότι έχεις στη πλατη σου περίπου 5 χρόνια αν κατάλαβα καλά...

Αυτό νομίζω ότι δύσκολα σε κάνει eligible to apply για ST1. googlare "person specifications UK paediatrics" και κάτι θα βρεις.

πχ. θα λέει για πόσο MAXimum εμπειρία σε παιδιατρική θα πρέπει να έχεις. Άρα θα πρέπει να κάνεις αίτηση για πιο senior θέση με πολύ πολυ πιο πολλές απαιτήσεις...

Eτσι κι αλλιώς φέτος δεν προλαβαίνω. Οι αιτήσεις είναι Δεκέμβρη, οπότε από του χρόνου να κάνω αίτηση για training post....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eτσι κι αλλιώς φέτος δεν προλαβαίνω. Οι αιτήσεις είναι Δεκέμβρη, οπότε από του χρόνου να κάνω αίτηση για training post....

Διακρίνω μία τάση αναβλητικότητας ή μου φαίνεται; Ρητορική ερώτηση.

Αν δεν σ'αρέσει η αδράνεια, όπως λες, ξεκίνα από τώρα τη διαδικασία GMC κτλ και ίσως και να προλαβαίνεις μέχρι τον Δεκέμβρη για αιτήσεις για training number. Αλλιώς ψάξε για non training post για να δεις τουλάχιστον πως δουλεύουν στο νησί. Εξάλλου πολύ απίθανο να δώσουν πολύτιμο NTN σε κάποιον που δεν έχει δουλέψει εδώ πριν.

Δεν έχω ιδέα από recruitment παιδιατρικής αλλά ίσως από κάποιο επίπεδο και έπειτα θα πρέπει να έχει κανείς περάσει τις εξετάσεις του κολλεγίου. Για ψάξτο.

Γενικά, και αυτό ισχύει για όλους που βάζουν ποστ σ'αυτό το thread του τύπου "τι θέση να χτυπήσω;", beggars cannot be choosers.

Διαβάστε τα person specs και κάντε αιτήσεις για ότι βρείτε μπροστά σας training and non training posts. If you're offered a training post, then great!

Edit: you may also be able to apply to rounds 2 or even 3 in some cases. So December is not a definite deadline...

Τροποποιήθηκε από pas moi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.mmc.nhs.uk/specialty_training/specialty_training_2012/recruitment_process/stage_2_-_choosing_your_specia/person_specifications_2012.aspx

Paeds are on the last one with the run through specialties.

If you have any questions happy to help.

Listen to pas moi. She knows better!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.mmc.nhs.uk/specialty_training/specialty_training_2012/recruitment_process/stage_2_-_choosing_your_specia/person_specifications_2012.aspx

Paeds are on the last one with the run through specialties.

If you have any questions happy to help.

Listen to pas moi. She knows better!!

Κι αν δεν τα χω διαβάσει αυτά τα person spec.... Θα κάνω αίτηση το Δεκέμβρη, αλλά το θεωρώ χλωμό χωρίς δικές τους συστάσεις. Προς το παρόν γράφω το CV για καμια non training post και μου χουν σπάσει τα νεύρα από τη λεπτομέρεια που θέλουν...

Thanks a lot both..!!.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι αν δεν τα χω διαβάσει αυτά τα person spec...

http://www.mmc.nhs.uk/pdf/PS%202012%20ST1%20Paediatrics.pdf

You are not a special snowflake: read the person specks,FFS

ST1: you are NOT eligible because you have 2 years of ST work equivalent experience in Greece.Your application won't make it past long listing.

ST2: You are NOT be eligible because you do not have MRCPCH Parts 1A and 1B.As above.

In short...yer F&ked.

Look for trust/staff grade, see if you can pass those exams...do an audit et c.

Even if you make it to ST2, for various reasons, I'm not sure you'd be eligible for a full CCT.

If you are hoping to stay in the UK long term...it prolly makes more sense to find a nice permanent staff grade job, and leave it at that.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.