Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Σε μερικούς μήνες τελείωνω Core Surgical Training year 1 και θα ήθελα να παρω μια βεβαίωση για να αναγνωρίσω ειδικότητα (γενικό μέρος χειρουργικής) στην Ελλάδα.

Μήπως έχει κανείς ένα πρότυπο που πέρασε με επιτυχία από το ΚΕΣΥ να το ανεβάσει στο forum;

Ξέρω ότι το θέμα έχει ήδη συζητηθεί και έχω ήδη διαβάσει τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει η βεβαίωση για να εγκριθεί στην Ελλάδα, αλλά θα με διευκόλυνε πολύ να έχω ένα πρότυπο!

Σε ποιον πιστεύετε ότι πρέπει να απευθυνθώ (program director, educational supervisor, clinical supervisor); Επίσης πως πιστεύετε ότι πρέπει να εξηγήσω αυτό που θέλω;

Έχω την εντύπωση οτι μάλλον θα με δουν σαν εξωγήινο...

Thanks!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερώτηση προς παλιούς.

Όταν σε καλούν για συνέντευξη, είναι υποχρεωμένοι Η στη διακριτική τους ευχέρεια να σου πληρώσουν τα μεταφορικά...?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν σε καλούν για συνέντευξη, είναι υποχρεωμένοι Η στη διακριτική τους ευχέρεια να σου πληρώσουν τα μεταφορικά...?

Υποχρεωμένοι, από Αγγλικό έδαφος σε άλλο Αγγλικό έδαφος.

Όχι από το Πακιστάν στο Εδιμβούργο!

Τώρα με τις άγριες περικοπές του Cameron, δε γνωρίζω αν τα Trusts έχουν ακόμη χρήματα για τις μετακινήσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελπίζω να απαντήσει κάποιος που έχει ιδέα το τι γίνεται στο νησί.

Ευχαρίστως να σου απαντήσει άλλος.

Πες πως δε με εμπιστεύεσαι.

Δε χρειάζεται να με προσβάλλεις όμως.

Σεβάσου το οτι αφιερώνω χρόνο για να σας ανοίξω τα μάτια και το οτι μέχρι τώρα δεν έγραψα τίποτα ψεύτικο ή παραπλανητικό!

Υ.Γ.

Όταν εγώ γύριζα με locum το νησί, οι λοιποί "Άγγλοι" του greekmeds.gr βρίσκονταν ακόμη στο πέμπτο έτος Ιατρικής...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το καθε Deanery μπορει να διαφερει σε καποια σημεια αλλα σε γενικες γραμμες ισχυουν αυτα που λεει στο παρακατω λινκ:

http://www.oxforddeanery.nhs.uk/recruitment__careers/oxford_recruitment_2011/interview_expenses.aspx

Τροποποιήθηκε από Dr Lecter
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

It should be....

Any exams especially coming from countries with highly competitive training curriculum can be a valuable asset to "sell" yourself better.

The only think that comes to my mind supporting the opposite is that you need to find a good excuse why you sat for exams for a country that you eventually didn’t go.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας πούμε ότι δεν θέλω να είμαι στην καλύτερη περίπτωση 9 ώρες μακριά από την χώρα μου; η ότι μετά τον πριγκιπικό γάμο η αγάπη μου για την αγγλία μεγάλωσε :Ρ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

As far as I know, UK job applications are highly structured and points are awarded according to specific criteria. Score over the shortlisting threshold and you get an interview. Unless you can somehow market your USMLE score as a 'prize/distinction' I can't think how it would make a positive difference.

Interviews... are equally structured these days. They'll most likely ask you about audits,research,career aspirations, 'talk to us about the one thing in your portfolio you are most proud of'.Again I'm struggling to see how your USMLE score would fit into this.It wouldn't do any harm, but it would hardly count as a sensational achievement.

Keep in mind that the USMLE is not a 'qualification' as such ie you would not be flaunting it on your calling card (Dr Papadopoulos MBBS USMLE).

Your answer above is facetious and it won't cut the mustard.I would advise against such an approach.Surely you knew in advance, that the US is a quarter of the world away from greece and still you chose to sit the USMLE.' 'I was not offered a training program of my liking in the US and decided to reconsider my options', 'my personal circumstances have changed' both sound more honest to me (but I'm not the one you'll need to impress :P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλα παντως πλακα κανω.. Οταν λεω οτι θα ειμαι μακρια εννια ωρες απο την χωρα μου το λεω επειδη πολυ προσφατα ενας πολυ κοντινος μου ανθρωπος διαγνωστηκε με χρονια παθηση που του απαγορευει τα τοσο μακρινα ταξιδια. Οπως και να εχει ενα σκορ που σε κατατασει στο top 5% των ανθρωπων που δινουν τις εξετασεις δν θα θεωρηθει τουλαχιστον ως αποδεικτικο για τις γνωσεις?Αλλωστε χωρις να εχω αγορτικο ή κανεναν χρονο ειδικοτητας νομιζω οτι σαν FY2 δεν θα επρεπε να εχς ως προαπαιτουμενα ερευνες δημοσιευσεις κτλ.Εχω δικιο σε αυτα που λεω? Σε ευχαρισωτ πολυ για τις απαντησεις σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλά εννοείται είναι προσόν σε σχέση με τους άλλους.Απλά αν σε ρωτήσουν γιατί δεν πήγες τελικά εκεί για ειδικότητα να έχεις έτοιμη την απάντηση.FY2 έχουν βρει γνωστοί μου χωρίς προυπηρεσία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα σε ολους. μια ερωτηση σε οποιον εχει το χρονο και τη διαθεση να απαντησει.

τον ιουλη παιρνω πτυχιο και θελω να φυγω για αγγλια, δεν εχω ερευνα, papers κλπ οποτε μαλλον θα προσπαθησω για FY1.

διαβασα και τα προηγουμενα ποστ μπηκα στο site του nhs και μπερδευτηκα.

θεωρητικα μπορω να κανω αιτηση τον οκτωβρη του 11 για προγραμματα πο ξεκινανε τον αυγουστο του 12, αλλα απο οσο καταλαβα δημοσιουευονται και vacancies κατα τη διαρκεια του χρονου, για θεσεις που ανοιγουν νωριτερα?? τελικα καθε ποτε ανοιγουν θεσεις και τι πιθανοτητες εχω να βρω FY1 ηFY2 νωριτερα απο τον αυγουστο του 12?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο οσο ξερω απο το σεμιναριο που μας ειχε κανει το βρετανικο συμβουλιο εμεις μπορουμε να διεκδικησουμε μονο θεσεις FY2 επειδη το εκτο ετος μας μετραει σαν FY1.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο οσο ξερω απο το σεμιναριο που μας ειχε κανει το βρετανικο συμβουλιο εμεις μπορουμε να διεκδικησουμε μονο θεσεις FY2 επειδη το εκτο ετος μας μετραει σαν FY1.

ακομα και ετσι ομως, ποτε μπορεις να κανεις αιτηση?? μηπως ξερεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ wicked. Interviews for FY1/FY2, unless they are on a deanery base usually wont be that structured.

But I agree, it wouldn’t harm and it might help you. But that’s all.

(If told you that from where I currently am, I need to travel for 12-16 hours to be to Thessaloniki would you have 2nd thoughts about US?)

Καταρχάς μη πιστευτέ τις ανοησίες που λέει το British Council.

Κάθε χρόνο τον Αύγουστο ξεκινάνε τα Locum Appointment for training διάρκειας ενός χρόνου.

Στο ενδιάμεσο της χρονιάς σαφώς και προκύπτουν και άλλες θέσεις.

Αυτές μπορείτε να τις αναζητήσετε στο nhs.jobs και σε αυτές θα πρέπει να στοχεύσεις, αφού λόγω αποφοίτησης Ιούλιο μου είναι απίθανο να τα προλάβεις αυτά.

Τροποποιήθηκε από albou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Albou ευχαριστω για τις πληροφοριες! Που εισαι εσυ στο uk? Επισης μπορεις να μου πεις πως ειναι τα ωραρια σου? Σου μενει δηλαδη χρονος αν θες για να κανεις MD και research?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Lesson ofo the day.

Ποτε μα ποτέ μη πείτε στην Αγγλία οτί θέλετε να κάνετε MD/PhD μαζί με full training job. Εκτός και αν είναι και τα 2 part time που σημαίνει χ2 το χρόνο για το καθένα (αν και το θεωρώ πάλι απίθανο με τα σημερινά δεδομένα).

Πατέντες του τύπου κάνω ειδικότητα και κάνω και PhD μαζί μόνο στη χρεοκοπημένη Ελλάδα. Ίσως όταν είσαι πιο senior και τα ωράρια σου είναι λίγο καλύτερα και έχεις ξεμπερδέψει με εξετάσεις applications κτλ να μπορέσεις να κάνεις κανα part time MSc. (σε επίπεδο registrar)

Τα ωράρια είναι καθορισμένα με το banding σου και το European working time directive.

Μετά από 6 μήνες ώς Fy1 (ward bitch/ward monkey όπως το λέει φίλη μου) έχω να πώ ότι Τα ωράρια εξαρτώνται κυρίως από τη δουλειά σου (to rotation) και απο το πόσο supportive είναι το team σου.

Να περιμένεις στην αρχή να κάθεσαι μέχρι λίγο πιο αργά ( αν και η Wicked θα διαφωνήσει )το οποίο θα βελτιωθεί αισθητά.

Στα μόνα πόστα που σίγουρα θα φεύγεις στην ώρα σου είναι αυτά που έχουν ιατρούς 24/7 δηλαδή Α&Ε,Medical Admissions Unit, Surgical Admission Unit.

Τροποποιήθηκε από albou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι δεν εννοουσα PhD. εχω τον αδερφο μου εκει που κανει σε basic sciences και γνωριζω οτι εινια full time job. Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν εχεις χρονο να κανεις κατι περα απο την δουλεια που θα σε κανει πιο ανταγωνιστικο αργοτερα οταν ψαχνεις για CST κτλ. Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

European time directive:maximum hours worked must not exceed 48h per week

If you want to boost your chances for CST you can arrange a 'taster week' during your FY2 year, this would show your 'commitment to specialty'.

You could also do an audit in something surgical, or be involved in a surgery related research activity.

You can do relevant courses, and that's why you have a 'study budget' you can use as you see fit, and 'study leave' on top of your annual leave.

Albou...you have somewhat misunderstood me.Its a cruel sadistic world out there.Everyone sticks around longer than they are supposed to once in a while.This is a marker of commitment and work ethics and human decency. You will NOT be rewarded in any way though,either personally (burnout), or, professionally (bad timekeeping,possibly a sign of a failing trainee) for consistently, constantly working 10-12h shifts.

There is a reason why romantics and softies don't make it to the top...they get weeded out by the system early on (I'm not saying this is right, or for the better..I am just stating a fact of life).Its a jungle out there and you gotta play by the jungle's rules, or get out.

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Albou...you have somewhat misunderstood me.Its a cruel sadistic world out there.Everyone sticks around longer than they are supposed to once in a while.This is a marker of commitment and work ethics and human decency. You will NOT be rewarded in any way though,either personally (burnout), or, professionally (bad timekeeping,possibly a sign of a failing trainee) for consistently, constantly working 10-12h shifts.

There is a reason why romantics and softies don't make it to the top...they get weeded out by the system early on (I'm not saying this is right, or for the better..I am just stating a fact of life).Its a jungle out there and you gotta play by the jungle's rules, or get out.

Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης:

Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που οικειοθελώς να μένει και να "consistently, constantly working 10-12h shifts".

Συμβαίνει (δυστυχώς) συχνά να μην τηρείται το 8ωρο και συνήθως είναι αποτέλεσμα των rotas, όπου βλέπεις ένα team με x juniors να έχει ουσιαστικά μόνο 1-2 κάθε φορά στους θαλάμους (λόγω study leave/annual leave/on call/post on call time off των υπολοίπων) και επομένως να κάθεσαι μέχρι αργά πολλές φορές για να βγει η δουλειά που κανονικά βγαίνει από τα διπλάσια άτομα. Αυτό είναι γεγονός και συμβαίνει παντού-τουλάχιστον στις παθολογικές κλινικές όπου πέρασα.

(Ψιλο-άσχετο αλλά δεν νομίζω κανείς άλλος από τους ψυχιάτρους/GPήδες/Pathologists και όσους δουλεύουν σε rehab κλινικές να φεύγουν μολις πάει 5 ακριβώς τις περισσότερες μέρες. :P )

Επίσης ψιλοάσχετο τα πράγματα είναι λιγάκι καλύτερα όπου υπάρχει το σύστημα του "fixed leave" για αυτούς που μένουν πίσω, αλλά όχι για εκείνους που θέλουν διακοπές συγκεκριμένες μέρες...

Wicked δε ξέρω αν έχεις δουλέψει τελευταία σε παθολογική κλινική, αλλά πραγματικά ξεπατώνεσαι most of the days (και βέβαια αν θέλεις να φύγεις στην ώρα σου ξεχνάς το lunch, break etc)... Και βέβαια με τις περικοπές των trainees σιγά μην καλυτερέψουν τα πράγματα. emconfused

Κατα τ'άλλα είναι λογικό στην αρχή οποιουδήποτε rotation να κάθεσαι λιγάκι παραπάνω μέχρι να πατήσεις στα πόδια σου σε οποιαδήποτε ειδικότητα.

Edit:δε γνωρίζω τι γίνεται στα DGHs (except for one which happened to be a tertiary centre somehow and it was very but very busy...)

Τροποποιήθηκε από pas moi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που οικειοθελώς να μένει και να "consistently, constantly working 10-12h shifts".

I did it...and,I almost failed my ST1 ARCP.

Albou was also working himself to death.

I am not saying 'never stay after 5'.I am trying to dispel the myth of the valiant, dutiful SHO who quietly crawls in a hole and dies after all his chores are done, and all the referrals are faxed by him personally.

I have never worked in a medical specialty. I find the acrid antiseptic hospital smell very unpleasant.:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.