Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Είμαι αγροτικός και σε 2 μήνες τελειώνω, ενώ έχω τελειώσει και με τον στρατό και αναγνωρίζω και από εκεί 3 μήνες ειδικότητας στη χειρουργική. Ενδιαφέρομαι για οφθαλμολογία στο νησί και παρόλο που έχω αφιερώσει 3-4 ώρες διαβάζοντας όσα έχετε πει δεν έχω ξεκαθαρίσει:

1. Εφόσον το αγροτικό θεωρείται (FY2 equivalent... διορθώστε με αν κάνω λάθος) θα ήταν εφικτό να ξεκινήσω ST1 κατευθείαν? Θα ήταν καλύτερο να κάνω το FY2?

2. Έχει νόημα να μείνω στην Ελλάδα και να ασχοληθώ με την έρευνα 1-2 χρόνια(καμιά 10ρια δημοσιεύσεις+εμπειρία) και μετά να πάω για ST1?

3. Ισχύει ότι η οφθαλμολογία είναι 7 χρόνια? +1-2 τα foundation πάμε στα 9?.....

4. Τι είναι τα audit???

Ευχαριστώ

1.Για οφθαλμολογία απίθανο. Ναι.

2. Όχι. 1ον γιατί οι δημοσιεύσεις στη Ελλάδα είναι στο 90% της πλάκας και δε τις λαμβάνουν υπόψιν. Αναρωτιέμαι σε ποιο νοσοκομείο σε περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες να σου δώσουν σε ένα χρόνο 10 δημοσιεύσεις, τις οποίες θα καταφέρεις να φέρεις εις πέρας. Αν νομίζεις η δημοσίευση είναι στραγάλι, κάνεις λάθος.

3. νομίζω είναι 7 συν ένα αν θες. συν 2 σωστά.

4. Απο αυτή την ερώτηση συμπεραίνω ότι ούτε 3 σελίδες δεν διάβασες απο το φόρουμ. Διάβασε από την 60 και μετά, και αν ακόμα δεν έχεις καταλάβει θα σου εξηγήσω ευχαρίστως.

Παρακαλώ.

Τροποποιήθηκε από albou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Για να προχωρήσω το θέμα λίγο παραπέρα. Audit έχει νόημα να κάνω εδώ στην Ελλάδα?.. δεδομένου ότι δεν γνωρίζω κάποιον από UK. Απαιτείται και για FY2? Στο FY2 θα μπορώ να κάνω audits?

Η έρευνα που λέω μονο της πλάκας δεν είναι. Δεν είναι σε νοσοκομείο... Και όντως σε 2 χρόνια μπορώ να έχω 10 δημοσιεύσεις σε έγκυρα περιοδικά, συμμετοχή σε συνέδρια οφθαλμολογίας (ώς ομιλητής) και εμπειρία ως επιστημονικός συνεργάτης ινστιτούτου διεθνούς φήμης. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι: έχοντας ένα φτιαγμένο "οφθαλμολογικά" CV θα μπώ στην ειδικότητα, ή είναι τόσο μα τόσο απαραίτητο να έχω μια προϋπηρεσία στο νησί ώστε να ξεκινήσω για ST1, άρα να ψάξω από τώρα για FY και να αγνοήσω την έρευνα?...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλήθεια στην Ελλάδα είναι αυτό το Ινστιτούτο? Και αν είσαι τόσο καβατζωμένος εδώ στην Ελλάδα που μετά το αγροτικό σε περιμένουν μόνο εσένα να κάνεις έρευνα με 3 μήνες χειρουργική στο στρατό και αγροτικό σαν εφόδια γιατί δεν μένεις εδώ να κάνεις και την ειδικότητα σου?

(Τη απάντηση να κάτσεις να διαβάσεις το φόρουμ δε νομίζω να την άκουσες....)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλήθεια στην Ελλάδα είναι αυτό το Ινστιτούτο? Και αν είσαι τόσο καβατζωμένος εδώ στην Ελλάδα που μετά το αγροτικό σε περιμένουν μόνο εσένα να κάνεις έρευνα με 3 μήνες χειρουργική στο στρατό και αγροτικό σαν εφόδια γιατί δεν μένεις εδώ να κάνεις και την ειδικότητα σου?

(Τη απάντηση να κάτσεις να διαβάσεις το φόρουμ δε νομίζω να την άκουσες....)

1.Κανείς δε με περιμένει όπως είπες.

2.Δεν είμαι ούτε κατά διάνοια καβαντζωμένος, εξάλου αν ήμουν δε θα ζητούσα την βοήθεια του φόρουμ...

3.Όντως υπάρχει

4.Όταν ξέρεις τι θέλεις μπορείς να αφιερωθείς ολοκληρωτικά και να πετύχεις. Τώρα είμαι σε διλημμα...

5.Έχω ακόμα 4-5 χρονια αναμονή.

6.Είσαι είρων και ερειστικός χωρίς να καταλαβαίνω τον λόγο, (εγω απλά ζήτησα τη γνώμη του φόρουμ) και προφανώς δε σε ενδιαφέρει να μου απαντήσεις...

Όπως αρχικά είπα αφιέρωσα 3-4 ώρες για να διαβάσω περίπου 50 σελίδες του φόρουμ. Η απορία μου για τα audit λύθηκε(thanks to wicked witch). Τα υπόλοιπα είναι για συζήτηση καθώς η οφθαλμολογία είναι run-through ειδικότητα, οπότε "αν" ξεκινήσω κάπου στην Αγγλια δε θα με απασχολήσει το που θα τη συνεχίσω κλπ... και σκέφτομαι το πως θα μπορούσα να κινηθώ καλύτερα: με γνώση του αγγλικού συστήματος(fy1-2) και μακριά από το αντικείμενό μου ή να μείνω Ελλάδα και να προετοιμάσω καλύτερα το βιογραφικό μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είμαι καθόλου είρων σε όσους κάνουν το κόπο να ενημερωθούν απο τις προηγούμενες σελίδες του φόρουμ πριν ρωτήσουν τι είναι audit.

Ρωτάς πράγματα που θεωρούνται εκ των ων ουκ άνευ στην Αγγλία διότι ΔΕΝ μπήκες στο κόπο να διαβάσεις το φόρουμ.

Επίσης σου παρόλο το ότι δε μπήκες στο κόπο να τα διαβάσεις σου απάντησα σε όλες τις ερωτήσεις πλην του audit και αυτό γιατί έχει απαντηθεί πολλάκις.

Για τα υπόλοιπα περί Ελλάδας/έρευνας και πως να μπεις σε Ινστιτούτα ξέρω, δε χρειάζεται...

Τέλος εμένα μου πήρε 3-4 μέρες να διαβάσω όλο το φόρουμ, όταν ήμουν άσχετος. Σε 3 ώρες εσύ διάβασες το μισό?

(Ο μόνος λόγος που μιλάω έτσι είναι γιατι κάθε εβδομάδα κάποιος θα βρεθεί με ακριβώς τις ίδιες ερωτήσεις.)

Τροποποιήθηκε από albou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η έρευνα που λέω μονο της πλάκας δεν είναι. Δεν είναι σε νοσοκομείο... Και όντως σε 2 χρόνια μπορώ να έχω 10 δημοσιεύσεις σε έγκυρα περιοδικά, συμμετοχή σε συνέδρια οφθαλμολογίας (ώς ομιλητής) και εμπειρία ως επιστημονικός συνεργάτης ινστιτούτου διεθνούς φήμης. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι: έχοντας ένα φτιαγμένο "οφθαλμολογικά" CV θα μπώ στην ειδικότητα, ή είναι τόσο μα τόσο απαραίτητο να έχω μια προϋπηρεσία στο νησί ώστε να ξεκινήσω για ST1, άρα να ψάξω από τώρα για FY και να αγνοήσω την έρευνα?...

2 ολόκληρα χρόνια 10 δημοσιεύσεις σε έγκυρα περιοδικά ΚΑΙ επιστημονικός συνεργάτης ινστιτούτου διεθνούς φήμης. Αμ πως; Και κάτσε εσύ κοροϊδάκι Albou να γυρνάς ολόκληρη την Αγγλία να κάνεις λάντζα και θα σου έρθει ο κυριούλης με οφθαλμολογικά φτιαγμένο CV να σκοράρει maximum points στην αίτηση για ST... άσε που θα βγάλει και κανένα PhD πλάκα-πλακα ... εξάλλου σα φυστίκια τα μοιράζουν στο Ελλαντα

Και το καλύτερο απ'όλα, αν δεν βρει εκπαιδευτική θέση στο εξωτερικό θα περάσει κανένα Trust Grade ως ειδικότητα και θα τον δεις σε χρόνο μηδέν ν'ανοίγει το ιατρείο του που θα γράφει στην είσοδο "Δρ X Ψ, ειδικευθείς στην Αγγλία" και στον τοίχο θα έχει κορνιζωμένα μαζί με τ'αλλα και τα papers (με τα υπόλοιπα 10 ονόματα)...

Και το χειρότερο απ'ολα albou εσύ μια μέρα θα γυρίσεις και ενώ θα είσαι πολύ ανώτερος τους, ιδιαίτερα σε γνώσεις, (βγάζω απ'εξω τον παράγοντα χαρακτήρα γιατί δυστυχώς δεν ισχύει πάντα) θα πρέπει να τρως τη "σκόνη" τους και πολύ περισσότερο να κλείνεις τα μάτια σου στις λαμογιές τους εάν θέλεις να επιβιώσεις...

Γι'αυτό καημένε μου albou μην στεναχωριέσαι. Τράβα τη ρότα σου και οι ντόπιοι το ξέρουν και το παίζουν πολύ καλά το σύστημα. Αλοίμονο σ'εσας που τρώτε τα νιάτα σας εκεί έξω και θελήσετε να γυρίσετε... και ακόμα χειρότερα κρίμα για τους καημένους τους ασθενείς.

Τροποποιήθηκε από pas moi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να προχωρήσω το θέμα λίγο παραπέρα. Audit έχει νόημα να κάνω εδώ στην Ελλάδα?.. δεδομένου ότι δεν γνωρίζω κάποιον από UK. Απαιτείται και για FY2? Στο FY2 θα μπορώ να κάνω audits?

You are thinking too 'greek'.

>4y annammoni should be a no-brainer...I think I've posted somewhere a heuristic formula on who should give it a shot up here, and who's missed da boat.

Audits are for life my friend.You'll need them as an FY, junior,reg, consultant...

The kindness of strangers has gotten you quite a bit of info so far...its not inconceivable that we'd help you with your audit.

Idiot proof instructions on how to get away with a 'greek' audit were explicitly laid out in the last post of the audit thread...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η έρευνα που λέω μονο της πλάκας δεν είναι. Δεν είναι σε νοσοκομείο... Και όντως σε 2 χρόνια μπορώ να έχω 10 δημοσιεύσεις σε έγκυρα περιοδικά, συμμετοχή σε συνέδρια οφθαλμολογίας (ώς ομιλητής) και εμπειρία ως επιστημονικός συνεργάτης ινστιτούτου διεθνούς φήμης. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι: έχοντας ένα φτιαγμένο "οφθαλμολογικά" CV θα μπώ στην ειδικότητα, ή είναι τόσο μα τόσο απαραίτητο να έχω μια προϋπηρεσία στο νησί ώστε να ξεκινήσω για ST1, άρα να ψάξω από τώρα για FY και να αγνοήσω την έρευνα?...

2 ολόκληρα χρόνια 10 δημοσιεύσεις σε έγκυρα περιοδικά ΚΑΙ επιστημονικός συνεργάτης ινστιτούτου διεθνούς φήμης. Αμ πως; Και κάτσε εσύ κοροϊδάκι Albou να γυρνάς ολόκληρη την Αγγλία να κάνεις λάντζα και θα σου έρθει ο κυριούλης με οφθαλμολογικά φτιαγμένο CV να σκοράρει maximum points στην αίτηση για ST... άσε που θα βγάλει και κανένα PhD πλάκα-πλακα ... εξάλλου σα φυστίκια τα μοιράζουν στο Ελλαντα

Και το καλύτερο απ'όλα, αν δεν βρει εκπαιδευτική θέση στο εξωτερικό θα περάσει κανένα Trust Grade ως ειδικότητα και θα τον δεις σε χρόνο μηδέν ν'ανοίγει το ιατρείο του που θα γράφει στην είσοδο "Δρ X Ψ, ειδικευθείς στην Αγγλία" και στον τοίχο θα έχει κορνιζωμένα μαζί με τ'αλλα και τα papers (με τα υπόλοιπα 10 ονόματα)...

Και το χειρότερο απ'ολα albou εσύ μια μέρα θα γυρίσεις και ενώ θα είσαι πολύ ανώτερος τους, ιδιαίτερα σε γνώσεις, (βγάζω απ'εξω τον παράγοντα χαρακτήρα γιατί δυστυχώς δεν ισχύει πάντα) θα πρέπει να τρως τη "σκόνη" τους και πολύ περισσότερο να κλείνεις τα μάτια σου στις λαμογιές τους εάν θέλεις να επιβιώσεις...

Γι'αυτό καημένε μου albou μην στεναχωριέσαι. Τράβα τη ρότα σου και οι ντόπιοι το ξέρουν και το παίζουν πολύ καλά το σύστημα. Αλοίμονο σ'εσας που τρώτε τα νιάτα σας εκεί έξω και θελήσετε να γυρίσετε... και ακόμα χειρότερα κρίμα για τους καημένους τους ασθενείς.

Ο κυριούλης, για να τα κάνει αυτά που λέει, θα δουλεύει 15ωρο επί 2 χρόνια ΑΜΙΣΘΟΣ σε εργαστήρια και ατελείωτα πειράμματα, σε μια πόλη που θα πληρώνουν οι γονείς του κανονικά το ενοικιό του κλπ..., σε μία χώρα που είναι υπό διάλυση, κύριε γνώστη της ελληνικής πραγματικότητας και δε θα κάνει λάντζα, με μισθό 3.000Ε...

Παρεπιμπτόντως, αν ξέρεις που δίνουν αυτά τα φυστίκια, τα PhD, πες μου να πάω να πάρω κι εγώ ένα... (αστειεύομαι προφανώς...)

Όσο για το ποιος τρώει τα νιάτα του δε θα χρειαστεί να απαντήσω... Και βλάκας να είσαι το καταλαβαίνεις.

Σ αυτό που θα συμφωνήσω μαζί σου κύριε είναι ότι όντως υπάρχουν λαμόγια και ακατάλληλοι, όμως θα σε ρωτήσω το εξής...

1. Χωρίς να ξέρεις καν ποιος είμαι, πως εσύ μπορείς να υπονοείς όλα αυτά για μένα?... Με ποιο δικαίωμα με αποκαλείς κυριούλη Δρ Χ Ψ αποτυχημένο, κατώτερο, λαμόγιο του συστήματος, επικίνδυνο για τους ασθενείς κλπ...

2. Αν φάω τα νιάτα μου στην τόσο μακρινή και αφιλόξενη... Αγγλία, και γίνω καλός γιατρός μα πάνω από όλα άνθρωπος... γιατί να θέλω να γυρίσω στην Μπανανία-Ελάντα?

3. Να μην ξεχνάμε κύριε, ότι οι περισσότεροι πάνε στην Αγγλία για να μην φάνε τα νιάτα τους δουλεύοντας μπαρμαν και σερβιτόροι στο Ελάντα έχοντας το πτυχίο και τις γνώσεις στο συρτάρι... Και προφανώς αυτό που θέλουν είναι να γυρίσουν και να το παίξουν προφέσορες πιάνοντας όλες τις θέσεις από τους "ντόπιους".

Προσωπικά δεν κατηγορώ ούτε τους μεν ούτε τους δε... Ούτε θα επιλύσω προβλήματα κοινωνικά που δημιούργησαν άλλοι.

Όμως εξοργίζομαι όταν κάποιος που δε γνωρίζει καν ποιος είμαι μου μιλάει με αυτό τον τρόπο. Έχω μάθει στη ζωή μου να είμαι τίμιος και σωστός και δε θα αλλάξω είτε φάω τα χρόνια μου εδώ ή στο εξωτερικό.

* Το "κυριούλης" κομμένο!...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να προχωρήσω το θέμα λίγο παραπέρα. Audit έχει νόημα να κάνω εδώ στην Ελλάδα?.. δεδομένου ότι δεν γνωρίζω κάποιον από UK. Απαιτείται και για FY2? Στο FY2 θα μπορώ να κάνω audits?

You are thinking too 'greek'.

>4y annammoni should be a no-brainer...I think I've posted somewhere a heuristic formula on who should give it a shot up here, and who's missed da boat.

Audits are for life my friend.You'll need them as an FY, junior,reg, consultant...

The kindness of strangers has gotten you quite a bit of info so far...its not inconceivable that we'd help you with your audit.

Idiot proof instructions on how to get away with a 'greek' audit were explicitly laid out in the last post of the audit thread...

Ζω στην Ελλάδα, λογικό να σκέφτομαι 'too greek'...

Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως. Θα ψάξω για την formula και ελπίζω να "προλάβω το τρένο"... Όσο για τα audits θα ψάξω στο νετ για περισσότερες πληροφορίες και αν χρειαστώ επιπλέον θα ρωτήσω εσένα προσωπικά σε PM εφόσον δεν έχεις πρόβλημα... Όσο για την ευγένεια που λες... Εξαιρώ εσένα και λέω ότι καμιά ευγένεια προς το παρόν δεν είδα στο φόρουμ. αντιθέτως πολλά κόμπλεξ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Since you have managed to be accepted in this centre (I really don't care how) for research without getting paid and you are very keen for hard work, have you considered US?

Since financial is not an issue I think it may worth trying to ask in the states thread.

But please read the whole thread before starting asking questions that have been answered numerous times before.

No one denied to help/answer (you intentently avoid commenting the reason for my criticism) but I think it would be nice if you appreciated our effort and try to ask only things that haven't mentioned before.

No one called you anything. Relax.

If you don't like "lantza" (which is not paid 3000E) you will struggle here....

Lets go back to your first question. (ST1 ophth with no UK experience.) This strongly suggests that you haven't even bothered to read more than 5-10 pages in the thread. And this deserves a bit of telling off. Live with it.

Τροποποιήθηκε από albou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο κυριούλης, για να τα κάνει αυτά που λέει, θα δουλεύει 15ωρο επί 2 χρόνια ΑΜΙΣΘΟΣ σε εργαστήρια και ατελείωτα πειράμματα, σε μια πόλη που θα πληρώνουν οι γονείς του κανονικά το ενοικιό του κλπ..., σε μία χώρα που είναι υπό διάλυση, κύριε γνώστη της ελληνικής πραγματικότητας και δε θα κάνει λάντζα, με μισθό 3.000Ε...

Παρεπιμπτόντως, αν ξέρεις που δίνουν αυτά τα φυστίκια, τα PhD, πες μου να πάω να πάρω κι εγώ ένα... (αστειεύομαι προφανώς...)

Όσο για το ποιος τρώει τα νιάτα του δε θα χρειαστεί να απαντήσω... Και βλάκας να είσαι το καταλαβαίνεις.

Σ αυτό που θα συμφωνήσω μαζί σου κύριε είναι ότι όντως υπάρχουν λαμόγια και ακατάλληλοι, όμως θα σε ρωτήσω το εξής...

1. Χωρίς να ξέρεις καν ποιος είμαι, πως εσύ μπορείς να υπονοείς όλα αυτά για μένα?... Με ποιο δικαίωμα με αποκαλείς κυριούλη Δρ Χ Ψ αποτυχημένο, κατώτερο, λαμόγιο του συστήματος, επικίνδυνο για τους ασθενείς κλπ...

2. Αν φάω τα νιάτα μου στην τόσο μακρινή και αφιλόξενη... Αγγλία, και γίνω καλός γιατρός μα πάνω από όλα άνθρωπος... γιατί να θέλω να γυρίσω στην Μπανανία-Ελάντα?

3. Να μην ξεχνάμε κύριε, ότι οι περισσότεροι πάνε στην Αγγλία για να μην φάνε τα νιάτα τους δουλεύοντας μπαρμαν και σερβιτόροι στο Ελάντα έχοντας το πτυχίο και τις γνώσεις στο συρτάρι... Και προφανώς αυτό που θέλουν είναι να γυρίσουν και να το παίξουν προφέσορες πιάνοντας όλες τις θέσεις από τους "ντόπιους".

Προσωπικά δεν κατηγορώ ούτε τους μεν ούτε τους δε... Ούτε θα επιλύσω προβλήματα κοινωνικά που δημιούργησαν άλλοι.

Όμως εξοργίζομαι όταν κάποιος που δε γνωρίζει καν ποιος είμαι μου μιλάει με αυτό τον τρόπο. Έχω μάθει στη ζωή μου να είμαι τίμιος και σωστός και δε θα αλλάξω είτε φάω τα χρόνια μου εδώ ή στο εξωτερικό.

* Το "κυριούλης" κομμένο!...

Θα σου ανταπαντήσω μια και τελευαία φορά για να μην βγαίνουμε off topic αλλά και επειδή έχω απίστευτη δουλειά.

1. Αφού θα δουλεύεις τόοοοοοσες ώρες ΑΜΙΣΘΟΣ και οι γονείς σου θα πληρώνουν για αυτό (καλά αυτό με τους Έλληνες γονείς είναι απίστευτο, anyways) και απ'οτι φαίνεται δεν σ'αρέσει, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ; Γιατί δεν έρχεσαι στην Αγγλία να κάνεις το FY ή οτιδήποτε άλλο όπως κάναμε όλοι μας; Με τις 12ωρες εφημερίες συν το ότι θα πρέπει να γυρνάς στο σπίτι και να διαβάζεις για membership exams/audits/research???!!! Αλλά προτιμάς να είσαι αμισθος, να κάνεις το χαμάλι κάποιου, να σε πληρώνουν οι γονείς σου για να έρθεις με έτοιμο CV! ΚΑΙ ΚΛΑΙΓΕΣΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΝΩ. Αμ δε που θα κρατηθώ, κυριούλη! (Και δεν βρέθηκε άνθρωπος να μου κόψει τίποτα ακόμα!)

Βέβαια αυτό με το 3χιλιαρο παίζει πολύ στην Ελλάδα... αλλά ο καθένας ζει τον μύθο του...

2. Και όταν θα έρθει ο albou και ο κάθε albou στην Ελλάδα, που εκείνον τον έδιωξε και εσένα σε θρέφει, δεν θα το κάνει για να βγάλει τα πολλά λεφτά, ούτε για τις δόξες και τιμές (που διάφορα ντόπια λαμόγια θα φροντίσουν να του τραβούν το χαλί κάτω από τα πόδια σε κάθε του βήμα), αλλά θα το κάνει για να είναι με τους δικούς του ανθρώπους. Όπως έχουν κάνει όλοι που επέστρεψαν. Και τότε θα καταλάβει πως "εφαγε τα νιάτα" του όταν ναι μεν κατάφερε να γίνει σωστός στη δουλειά του αλλά πολύ δύσκολα μπορεί να εφαρμόσει στην καθημερινότητά του.

Αν ήσουν τίμιος και σωστός όπως λες δεν θα "μίλαγες" έτσι...

Άϊ σιχτήρ.-

Τροποποιήθηκε από pas moi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα στον κόψω το βήχα pas moi.

Που θα μας πεις και ασιχτιρ! Που τα μάθες τα τουρκικα, στα Εζελ?

Ναι μωρί,

1. Σιγά μη διαβάζουμε 65757 σελίδες τόπικ

2. Τι είναι audit?

3. Ναι ρε, θα έρθω με 543 εργασίες και θα σου φάω το number.

Σε λυπάμαι.

Τροποποιήθηκε από andreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω κανένα λόγο να συνεχίσω τη συζήτηση μαζί σου pas moi. Όχι γιατί διαφωνώ για αυτά που λες, αλλά γιατί δεν ταιριάζει στο χαρακτήρα μου να συνομιλώ με ανθρώπους που δε σέβονται τον άλλο.

Κι αν είσαι τώρα στην αρχή της ειδικότητας και συμπεριφέρεσαι έτσι, φαντάζομαι όταν θα έρθει η ώρα να επιστρέψεις πως θα συμπεριφέρεσαι...

Ουκ ένι ιατρικήν είδέναι, όστις μη οίδεν ό τι εστίν άνθρωπος.

Ιπποκράτης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα το θεσω ως εξης.

αν θελεις να κανεις ειδικοτητα και μολις εχεις τελειωσει κανε φ1 φ2 και συνεχισε σε οφθαλμολογια.

δηλαδη να κανεις 2 χρονια ελλαδα και μετα οφθαλμολογια αγγλια, δεν παιζει, παλι απο foundation πρεπει να ξεκινησεις.

μπορεις βεβαια να κανεις και κανα χρονο trust post for service ή clinical fellowship μετα την ειδικοτητα για την εμπειρια. αλλο καπελο αυτο.

αν καθησεις ηρακλειο στο κεντρο κανε και την ειδικοτητα εκει.

τα παιδια απο πανω (!!)οντως προσπαθουν να βοηθησουν αλλα πραγματι ειναι χιλιοειπωμενα αυτα που ρωτας (google audit wikipedia and u have your answer for instance)..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα συνεχίσω την διαμάχη των αποπάνω αλλά εδώ προκύπτει ενα θέμα το οποίο αξίζει να αναφερθεί.

Το career advice δεν γίνεται να είναι το ίδιο για όλους. Ακόμα και όταν μιλάμε για την καλύτερη δυνατή πορεία για να κάνει κανεις ειδικότητα στο UK υπάρχουν σημαντικές διαφορές. Το μονοπάτι "φεύγω με 2 παπούτσια πάνινα απο Ελλάδα και θα κάνω F1-F2 και αιτήσεις" δεν είναι συνταγή επιτυχίας για όλες τις ειδικότητες. Και αν έχει ποσοστό επιτυχίας 80% στην ψυχιατρική και ίσως την παιδιατρική και την γηριατρική σε ειδικότες όπως η οφθαλμολογία και η ακτινολογία θα έχει μόλις 1% αν όχι 0.1%.

Επίσης για κάποιον που έχει τον κύκλο και τις διασυνδέσεις να ασκήσει την οφθαλμολογία η την όποια ειδικότητα στην Ελλάδα το σενάριο του να μην μπεί στο εκπαιδευτικό σύστημα στο UK δεν είναι καθόλου κακό. Για κάποιον που δεν έχει στον ήλιο μοίρα στην ελλάδα ίσως να είναι καλύτερα να έχει μια εκπαιδευτική θέση στην χώρα που κάνει την ειδικότητά του ώστε να έχει την επιλογή να μείνει εκεί σε μια θέση ειδικευμένου στο μέλλον.

Η επιλογή να περάσει κάποιος 5 ή 10 χρόνια της ζωής του στο εξωτερικό είναι αρκετά μεγάλη απόφαση. Τα χρόνια 25-30-35 έχουν σημασία για την επαγγελματική και την προσωπική ζωή.

A couple of tips that can be universally applied (the more competitive the specialty the more of those you need):

Ups:

Higher degrees (unless from a TOP university (Oxon, Cantab) these are as good as the publications you got doing them.

Research (peer reviewed publications (pubmed indexed) > Podium presentations (the more improtant the meeting the better) > Poster presentations

Audit (Published and cycle complete and change of practice > than any of the above on its own)

Being in training posts

Courses etc appropriate for your level in training

Downs:

Non-training jobs

Gaps in training

Degrees unaccounted for in your career pathway (PhD whilst clinically working in another part of the country)

Not following the training pathway (ie claiming "agrotiko" is F2 equivalent)

Anything you did abroad the quality of which is impossible to verify (i.e. postgraduate degrees in random stuff from greece - with nothing like publications/presentations to prove the quality)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λόγω αυξημένου φόρτου εργασίας είχα περίπου 2 μήνες να παρακολουθήσω το forum.

Θα ήθελα να αναφερθώ σε όποιους κατσαδιάζουν, για να μη πω τίποτα χειρότερο, τους νέους συναδέλφους, οι οποίοι παρά τις αναλυτικές πληροφορίες, χωρίς υπερβολή, που παρέχονται στο forum, συνεχίζουν να έχουν απορίες, για τις οποίες έχουν δοθεί αναλυτικές απαντήσεις στο παρελθόν.

Παρ' ότι είχα την πολυτέλεια του χρόνου, την υπομονή και την επιμονή να διαβάσω, πριν ανέβω Αγγλία τις τότε 80 περίπου σελίδες (το 2008), αν θυμάμαι καλά, χρειάστηκα περίπου 2-3 εβδομάδες και δε μπορώ να πω ότι είναι απλό να βρεις τις συγκεκριμένες πληροφορίες που ψάχνεις. Μάλιστα θυμάμαι, ότι όσο περισσότερο διάβαζα, τόσο περισσότερες απορίες γεννιόταν. Με βάση αυτή την εισαγωγή, θα ήθελα να τονίσω ότι, θεωρώ υπερβολικά τα σχόλια τύπου " Εγώ κάθισα και διάβασα 2000 posts, κάτσε διάβασέ τα κι εσύ" ή ακόμη χειρότερα να κατσαδιάζουν μερικοί, και τελικώς να μην απαντούν κιόλας.

Θεωρώ φρόνιμο και συνετό, αν κάποιος δεν θέλει να απαντήσει, τουλάχιστο να μη σχολιάζει. Είναι το λιγότερο άδικο, να σου ζητάει κάποιος (και μάλιστα νέος συνάδελφος) μια γαμωπληροφορία, όχι "το μυστικό συστατικό της Coca-cola" και αντί να του απαντάς με ευγένεια, να του μιλάς υποτιμητικά και μάλιστα δεδομένης οικονομικής συγκυρίας και όχι μόνο στην Ελλάδα, που όλοι είναι μέσα στο άγχος και την απόγνωση.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέσατε να διαβάσετε το post μου κι ελπίζω "το μήνυμα" φτάσει στους κατάλληλους αποδέκτες σύντομα..

C U..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά από 140 γαμωσελίδες να ρωτάει κάποιος τι είναι audit είναι προκλητικό. ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟ!

Το να ρωτάει κάποιος αν θα μπορέσει να κάνει audit στην Ελλάδα (που σημαίνει έχει βρει τι είναι - δεν είναι και δύσκολο-), εδώ μπορούμε να πούμε τη γνώμη μας.

Και αν εσύ δεν τσέκαρες το νήμα, εγώ το βλέπω καθημερινά.

Α και κάτι άλλο. Στην Αγγλία μασημένη τροφή στο στόμα δε σου δίνει κανείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... ελπίζω "το μήνυμα" φτάσει στους κατάλληλους αποδέκτες σύντομα..

C U..

I think the quickest way for this to happen will be to organise a meeting! emcolgate

CU soon?! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην απαντάς αν δε μπορείς .

'Αντε γεμίσαμε κομπλεξικούς ...

Όπως γεμίσαμε και trolls / αλεξιπτωτιστές.

Τροποποιήθηκε από albou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The pieces are all there...but the picture is obscured.

The pains that we've endured,

our hearts should have matured,

and not to cruelty inured.

The future is unsecured...

Info by any means procured,

a helping hand reassured

by those who the world have toured,

is what many a lost souls, has in this thread lured,

for fear of ending in a bankrupt country moored.

Shakespeare, eat your shorts :)

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι όλα αυτά γιατί τόλμησα να κάνω μια ερώτηση που έχει χιλιοαπαντηθεί... Sorry... Δεν ήξερα ότι υπάρχει κανόνας στα φόρουμ να έχεις διαβάσει όλα τα προηγούμενα. Και παρόλο που έκανα ένα περασμα σε πολλές σελίδες δεν είδα τπτ να συζητιέται για οφθαλμολογία (από ότι κατάλαβα δεν ενδύκνειται η Αγγλία) γι αυτό και είπα να επιταχύνω κάνοντας ευθέως συγκεκριμένη ερώτηση. Στην τελική δεν υποχρέωσα κανένα να απαντήσει. Παρολαυτά εκτιμώ αυτόν που μπήκε στον κόπο να μου πει 2-3 συμβουλές.

Αλήθεια πόσο καραγκιόζης και κομπλεξικός πρέπει να είσαι για να φας το διπλάσιο από τον πολύτιμό σου χρόνο για να μου την πεις, από το να μου απαντήσεις σε μια απλή (και τόσο γελοία) ερώτηση...

Τα μαθήματα ηθικής τα προσπερνάω...

Όσο για τα trolls, κάτι τέτοιες συμπεριφορές τους δημιουργούν ή και τους πολλαπλασιάζουν. Δώσε μου ένα λόγο για τον οποίο θα ξαναμπώ να κάνω ερώτηση εδω μέσα! Ευχαριστώ δε θα πάρω... Θα καθήσω να διαβάσω όσα έχουν γραφτεί και αν στείλω κατι θα είναι μονο με PM (σε κάποιον που να έχει τουλ την όρεξη να βοηθήσει).

Ωραίος διάλογος........................................

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν βοηθούν όλοι εδώ μέσα.Είναι άτομα που συνεχώς σου τη λένε για να σε αποθαρρύνουν.Γιαυτό πάει κατά διαόλου ο κλάδος.Τώρα τι εννοεί ο άλλος όταν με λέει troll δεν καταλαβαίνω ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλήθεια πόσο καραγκιόζης και κομπλεξικός πρέπει να είσαι για να φας το διπλάσιο από τον πολύτιμό σου χρόνο για να μου την πεις, από το να μου απαντήσεις σε μια απλή (και τόσο γελοία) ερώτηση...

νασαι καλα αγορι μου.

αλλα στο επιπεδο σου δε θα πεσω.

Τροποποιήθηκε από albou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δώσε μου ένα λόγο για τον οποίο θα ξαναμπώ να κάνω ερώτηση εδω μέσα! Ευχαριστώ δε θα πάρω...

I've never been convinced of the character building exercise of reading 1000's of posts looking for the single piece of info you require. I’ve said it time and again that this thread is not user friendly, I've tried the 'search' option myself on occasion and I couldn't even find my own posts(!)...but...

This is a volunteer run service; you get what you pay for.

In some ways the biggest benefit of reading old posts is mapping who is doing what and where so that you can PM those who are more likely to help you...

If I may offer one piece of advice...grow a thicker skin people. It’s a jungle out there and grkmds is hardly worth your trouble.

Είναι άτομα που συνεχώς σου τη λένε για να σε αποθαρρύνουν.

The vast majority of those dreaming a glorious career in the UK will fail._

‘In Internet slang, a troll is someone who posts inflammatory messages in an online community, such as an online discussion forum, chat room, or blog, with the primary intent of provoking readers into an emotional response’

K

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.