Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Hmm...

FY1 is pre-GMC rego expectations...

From FY1, you'd (logically..) be applying to FY2

From Trust SHO you could apply for FY2 or CT1

London is no longer, in my personal opinion, the centre of excellence of yore, so get some info before accepting a job there, blindly thinking that its gonna be better than anything further afield.

The perfect job for you woulda been an FY2, but there's no need to cry over spilt milk.

If you are planning to do surgery...have a look at the competition ratios first....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

χαιρετώ και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα (περισσότερο εξομολόγηση παρά ερώτηση).

Η πληρωμή στο GMC έγινε, το mail ήρθε, τηλέφωνο δεν έλαβα ακόμα. Ίσως πρέπει να τους πάρω eγω πίσω....

Αποφάσισα να ξεκινήσω με ένα attachment για ένα μήνα για να έχω την ευελιξία να βελτιώσω τη γλώσσα χωρίς άγχος και το διάστημα εκείνο να κάνω και τις αιτήσεις μου... Μετά από πολλά email και χυλόπιτες, ένας χριστιανός (μάλλον μουσουλμάνος βασικά) φιλοτιμήθηκε και μου απάντησε πως με δέχεται στο Wittington Hospital στην γενική χειρουργική... τις 4 εβδομάδες του Οκτωβρίου.. Κανένα σχόλιο? Χρήσιμο ή χάσιμο χρόνου κ (πολύτιμων) χρημάτων? και το νοσοκομείο? βρίσκεται κανείς στην ευρύτερη περιοχή????????

thanxxxxxxxxxx!

Τροποποιήθηκε από I.Ekdoseis pasxaLitsas.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ask them if you can get hospital accommodation.

The hospital cafe is quite nice.There's a nice park around the corner.

Highgate is not a bad area but I wouldn't go looking for trouble at Tufnel park after dark.

Good kebab shops around Archway.

Say hello to the cat from me.

Don't jump off the suicide bridge.

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ask them if you can get hospital accommodation.

The hospital cafe is quite nice.There's a nice park around the corner.

Highgate is not a bad area but I wouldn't go looking for trouble at Tufnel park after dark.

Good kebab shops around Archway.

Say hello to the cat from me.

Don't jump off the suicide bridge.

thanx... Holloway θα μένω, τουλάχιστον γι αρχή.. θα σου στείλω εντυπωσεις απο την καφετέρια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή προφανώς κάποιοι από εσάς (είτε φοιτητές είτε πρόσφατα πτυχιούχοι) θα ενδιαφέρονται για εκπαιδευτικές θέσεις στο Foundation Programme 2012 (από τον Αύγουστο του 2012 και μετά) σημειώνω ότι το timeline ήδη τρέχει:

18 Jul – 19 Aug 2011

Ensure that you are eligible to apply. If your medical school is outside the UK, or if you qualified from a UK medical school prior to 1 August 2010, you must apply to the Eligibility Office by midday on 19 August 2011.

29 Sept 2011

Deadline for the submission of requests for pre-allocation to a particular foundation school for special circumstances.

3 Oct 2011

View programmes. All available programmes in each foundation school are available to view on FPAS.

3 – 10 Oct 2011

Register and enrol on FPAS at www.foundationprogramme.nhs.uk. You must register on FPAS and enrol in the FP 2012 recruitment round before you can complete the application form. Only eligible applicants will be able to apply. Register before the start of the application period so any issues can be resolved before you try to complete the application form.

10 - 21 Oct 2011

Complete the online application form. The application period closes at 12.00 noon (BST) on 21 October 2011. Late applications will not be accepted under any circumstances.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια, πολύ κατατοπιστικό το τόπικ, τα ποστ με βοήθησαν να γραφτώ στο βρετανικό σύλλογο, και να έχω τα competencies FY2 από Ελλάδα ήδη, ακθώς μου τα υπέγραψαν από τη νευρολογία 1 χρόνο που έκανα και αγροτικό. Ενδιαφέρομαι για ψυχιατρική. Ήθελα να ρωτήσω που κάνω αιτήσεις για θέση CT1? Υπάρχει κάποιο ειδικό site που δημοσιεύει τις θέσεις ή πάω στο Nhs.jobs ?

Επίσης, πλέον θα στείλω μόνο το βιογραφικό μου σε μια θέση που με ενδιαφέρει και αν με καλέσουν σε συνέντευξη τους πάω και τα χαρτιά μου ή γίνεται αλλιώς?

ευχαριστώ

Αλεξία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ CLINICAL ATTATCHMENT ΣΕ ΤΟΜΕΑ ΥΠΕΡΗΧΩΝ ΣΕ ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ/ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ (ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ).ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΠΟΙΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΗ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ CLINICAL ATTATCHMENT ΣΕ ΤΟΜΕΑ ΥΠΕΡΗΧΩΝ ΣΕ ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ/ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ (ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ).ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΠΟΙΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΗ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδιαφέρομαι για ψυχιατρική.

... θα στείλω μόνο το βιογραφικό μου σε μια θέση που με ενδιαφέρει και αν με καλέσουν σε συνέντευξη τους πάω και τα χαρτιά μου ή γίνεται αλλιώς?

https://trainingjobs.rcpsych.ac.uk/cac/home.aspx

All psych applications (apart from Scotland = http://www.scotmt.scot.nhs.uk/about-smt.aspx and NI) are coordinated through the college.

http://www.rcpsych.ac.uk/training/nationalrecruitment/applicationsforpsychiatry.aspx

CT1 applications (round 1) will prolly start sometime in November.

If you need any help with the application, there's quite a few psychs lurking on the forum ;)

You'll have to register with the website, complete the online form and nothing else. If they call you for an interview, you'll be asked to bring your 'portfolio' with you.

http://www.rcpsych.ac.uk/specialtytraining/trainees/portfolios.aspx

(have a look at the 'portofolio framework' down the bottom.

Chances are...

...you'll get the job :)

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει κάποιο παρόμοιο site και για άλλεσ ειδικότητες, νευρολογία ας πούμε? Πως βρίσκουμε πότε και πως προκυρίσοονται θέσεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'It doesn't work like that' for 'neurology' (ST3)...

The opportunistic nature of your Q (nuffing wrong with that!) does not warrant a long explanation 'why not'.

Have a look here if you are very curious:

I'm not a medic , so I'm not too sure about the exact details, you'll have to do some digging.

Note:Psych is easy, they are desperate for psychs at CT level.Medicine is not, and neither is surgery!

They will soon be desperate for psychs at reg level.

It'll be a while before they need more consultant psychs.

The MRCPsych is HARD. Cumulative success rate for my generation (4 parts, pass all on the first attempt) was allegedly 3% .

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και να τα διλημματα. Οι αιτησεις για attachmemt εγιναν ομαδικως και αδιακρίτως, κ εκει που πηγαιναν όλα καλά κ ξεκινούσα οκτώβρη στο wittington φτάνει mail αποδοχης στο kings col univ hospital. Με έλληνα consultant μάλιστα. Ποιό επιλέγω; Ή μηπως να τα κάνω και τα δυο;; Μου φαίνεται θα πουλήσω οικόπεδακι. Δεν βγαινει αλλιώς!! :-) καμια προτίμηση;;

Φιλία απο Ρίγα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Competition ratios for 2011

BMJcareers: http://careers.bmj.com/careers/advice/view-article.html?id=20004464

(Have a look on the little paragraph about psych-some subspecialties)

RCP (for medicine, duh)

http://www.st3recruitment.org.uk/specialty_training_info/R1_competition_info.html

Τροποποιήθηκε από pas moi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Some interesting findings looking at the competition ratios on the rcp website for round 1:

Neurology

Wales 4 posts 2 applications

SW Pen 3 posts 1 application

Resp medicine

E Mids (N) 6 posts 3 applications

Endocrine

Mersey 1 post 1 application

SW Pen 3 posts 1 application

Cardiology

Mersey 3 posts 2 applications

Yorkshire most competitive deanery for cardio and gastro!!! emdots

Just speechless for once...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

no greek fonds on this one so .. , my question would be the following , given the financial and whatsoever difficult situation of the post graduate training system in Greece, which would be the wisest choise for someone who wants to spend a year or two at the UK , in order to expand his surgical experience ,Orl/Plastic surgery-wise, without trying to be involved to the whole FY-CT-ST chain ?? In other words , apply for which post: LAS ? LAT ? trust grade ? and after all is it worth it in terms of hands-on experience or training recognised in Greece ??

thanx for any helpfull answer

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και από μένα στο forum! Σκέφτομαι και εγώ το ενδεχόμενο να μεταναστεύσω και θα ήθελα τα φώτα σας. Έχω κάνει αγροτικό και σε ένα μήνα περίπου τελειώνω Παθολογία-γεν.μέρος και πάω για καρδιολογία. Αυτά τα 2 απ'ότι κατάλαβα ισοδυναμούν - μπορούν να "περάσουν" για FY2. Σωστά; Μην έχοντας οποιαδήποτε εργασιακή εμπειρία από UK το προτιμότερο ποιό είναι? Να δοκιμάσω την τύχη μου για Core Training ή πάλι για FY2 προκειμένου να αυξήσω τις πιθανότητες να με δεχτούν? Πόσο εύκολα βρίσκει κανείς θέση καρδιολογίας στην Αγγλία? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Το γνωρίζω ότι κάποια ερωτήματα μπορεί να φαίνονται ανούσια σε πολλούς απλά τις τελευταίες μέρες προσπαθώ να μπω στη λογική του αγγλικού συστήματος ειδίκευσης διαβάζοντας παλαιότερα posts κλπ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Troy.

You can certainly look for all those that youve mentioned. Are you like a senior?

I would expect that trust grades would be much more easy to get compared to LATs. And of course you can start with either observer or locums to get some NHS experience which is very helpful in all grades.

@Phaethon

Yes, for me FY2 is the answer. And even with that you might struggle to get an CT because you'll start August and applications are around December.

Like all ST3s is really competitive.

Check mmc website for detailed information regarding competition rates.

Audits, publications etc. are considered to be essential. And experience from the NHS counts as well.

Im not sure if there is a medic around any more to give more details.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και απο μένα!

Ειμαι φοιτητης, θα πάω στο 5ο ετος και με ενδιαφερει πολύ να κάνω ειδικότητα στην Αγγλία.

Διάβασα σιγά σιγά και τις 138 σελίδες και πήρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες και για αυτό θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για τον χρόνο τους.

Αν έχω καταλάβει σωστα ενας απόφοιτος Ιατρικής στην Ελλάδα πρέπει να στοχεύσει σε FY1 ή FY2 stand alone θεση.

Αυτές οι θέσεις ανακοινώνονται τον Μαρτιο ή Απρίλιο κατα κύριο λόγο και είναι οι θέσεις που περίσσεψαν ή εγκαταλείφθηκαν απο αυτούσ που κάνουν όλο το foundation program.

Η ερώτηση που έχω είναι η εξης:

Αν με πάρουν σε μια θέση FY1 ή FY2 τα rotation που θα κάνω σε διάφορες ειδικότητες θα είναι σε ένα νοσοκομείο ή σε περισσότερα και σε άλλες πόλεις;

Αν βρω ένα FY1 και το τελειώσω μετά μπορω να συνεχίσω στο ίδιο νοσοκομείο ή πρέπει να βρω κάποιο άλλο ανόλογα με το που έχει ελεύθερες θέσεις;

Και κάτι τελευταιο εχετε να προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο παθολογίας στα Αγγλικα για να αρχίσω να μπαίνω στο κλίμα της ξένης ορολογίας;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Τροποποιήθηκε από thomas89
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ok ok.

Εγώ βρήκα f1 μετά από πολύ κόπο. Ίσως γιατί έκανα βλακίες με το gmc ίσως γιατί οι πρώτες μου αιτήσεις ήταν σε εμβρυικό στάδιο ίσως ίσως ίσως.

Είχα: uk experience (elective), uk references, audit (της πλάκας αλλά κάτι ήταν), στρατό που τον πούλησα σαν work experience, atls (μετράει) bls, phtls (δεν πολύ μετράνε), κάτι χαζό παρουσιάσεις σε συνέδρια της εεφιε

ΔΕΝ είχα: ielts (proficiency δεκαετίας), gmc registration στην ώρα του ( το ολοκλήρωσα 1 αυγούστου αφότου ξεπέρασα τη τσιγκουνιά μου αφού δεν είχα γίνει shortlisted πουθενά), δημοσιέυσεις.

Shortlisted άρχισα να γίνομαι αφότου πήρα το gmc ( αν και τελικά αποδείχτηκε ότι μερικά θα με έκαναν έτσι κι αλλιώς αλλά τους πήρε κανά μήνα η διαδικασία).

Πήρα τη θέση στο 4 interview, not recognized for training βέβαια. Αλλά: 1) βγήκαν ελάχιστα training f1 φέτος (5-10 θέσεις όλες κι όλες) 2) δεν έχει και πολύ νόημα το εκπαιδευτικό αφόυ έχουμε έτσι κι αλλιώς full registration, 3) μου δώσανε e-portfolio και μου πληρώνουν courses. Τα περισσότερα μη εκπαιδευτικά δεν το κάνουν αυτό.

Competition wise, γινόταν χαμός. Στο πρώτο interview ήμασταν shortlisted 20 άτομα για 2 θέσεις. Σε αυτό που πήρα τη θέση, 6 για 1 (από 60 αιτήσεις). Οι περισσότεροι ήταν μετανάστες δεύτερης γενιάς, βρετανοί όμως, που σπούδασαν κάπου στο εξωτερικό. Πάντως έγινα shortlisted για 4-5 f1 τα περισσότερα καλά,καθώς και για 2 trust grade sho/ct1 equivalent το ένα γενική χειρουργική σε χάλι μέρος, το άλλο ουρολογία σε πανεπιστημιακό του Λονδίνου.

Μία φίλη μου πήρε f1 σε χειρότερο μέρος μεν, αλλά μόνο με πτυχίο Αθήνας, ielts, και έχοντας ολοκληρώσει το gmc από τέλη Ιούνη.

Αυτά προς το παρών. Προσπαθώ να προσαρμοστώ.

Α επίσης, τα rotations μου είναι σε 2 πόλεις πολύ κοντά η μία με την άλλη, και απ'ότι ακούγεται αν σε γουστάρουν σου κάνουν πρόταση να σου ανανεώσουν το συμβόλαιο

Τροποποιήθηκε από MoNkEy mAn
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Monkey man μόλις μπορέσεις πες μας εμπειρίες!

Elective που έκανες; (έχεις κάτι να συστήσεις; )

καλή συνέχεια!

Τροποποιήθηκε από aplafoithths
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

A quick one.

@thomas89 μάλλον αναφέρεσαι για θέσεις σε 2nd round, 3rd round etc για τις οποίες έκανε αίτηση ο monkeyman.

Μπορείς κάλλιστα να κάνεις αιτήσεις και στον πρώτο γύρο αν έχεις όλα τα γραφειοκρατικά διευθετημένα μέχρι την προθεσμία που θα έχουν τότε. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στον φετινό γύρο. Ο Lykos έδωσε εδώ πληροφορίες γι'αυτό μόλις πριν μερικές μέρες.

Συνήθως αυτά τα ΦΥ έρχονται πακέτο 2 χρόνια, αλλά μερικά deaneries επιλέγουν να σου πουν τα ροτεσιονς του πρωτου έτους και μετα υπάρχει ιντερναλ competition για το δευτερο χρόνο. Μπορεί όλα τα rotations του πακέτου να είναι στο ίδιο νοσοκομείο αλλά μπορεί και όχι. Δεν υπάρχει standard.

@Phaethon81 η ερώτησή σου έχει απαντηθεί πολλάκις τουλάχιστον τα τελευταία 2-3 χρόνια... Για ρίξε μια ματιά και αν έχεις οποιαδήποτε απορία απ'όλα όσα διαβάσεις υπόσχομαι θα βοηθήσω όσο μπορώ. Πάντως αν έριξες μια ματιά στα competition ratios για φέτος για καρδιολογία (παραπάνω ποστ) and you are aiming for a training number if I were you I would double think about the UK. Friends at Harefield with amazing cvs (even for the UK) were not even shortlisted for an interview this year ...

@Monkeyman Good luck and enjoy the ride!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

thomas89 Gια βιβλίο παθολογίας θα πρότεινα το oxford handbook. θα έλεγα να παρείς της παθολογίας (πιο γενικό) αλλά και του Foundation (πιο ειδικό).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@monkey man

θα μπορουσες να μας δωσεις παραπανω πληροφοριες για τις συνεντευξεις?? πως ηταν σαν εμπειρια, τι απαιτησεις εχουν σε αυτο το επιπεδο φ1/φ2???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω Αν έχει άλλαξει κάτι αλλά εμείς που έχουμε κάνει κλινικές στο 6ο έτος ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΎΜΕ ΝΑ ΚΆΝΟΥΜΕ ΑΙΤΉΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΉ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ του foundation program. Είμαστε ήδη eligible για full registration οπότε θεωρητικά πρέπει να πάμε κατευθείαν για stand alone f2.

Όλο και κάποια φήμη ακουγόταν ότι υπάρχει κάποιο παραθυράκι το οποίο μας επιτρέπει να κάνουμε αιτήσεις αλλά εγώ ούτε πολυασχολήθηκα ούτε και βρήκα κάτι.

Θα επανέλθω όταν έχω χρόνο για τα υπόλοιπα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.