Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει σε ποιες ειδικότητες είναι πιο εύκολο να βρεις θέση στη Γερμανία (ποιες έχουν γενικότερα τη μικρότερη ζήτηση)? Στην καρδιολογία που με ενδιαφέρει είναι εφικτό να βρεις κάπου θέση ή είναι μεγάλος ο ανταγωνισμός?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

αποφοίτησα φέτος από ελληνική Ιατρική σχολή και ενδιαφέρομαι για ογκολογία/ αιματολογία στην Γερμανία. Ότι πληροφορία σχετικά, ευπρόσδεκτη!

Γνωρίζετε εάν είναι εύκολο να βρει κανείς θέση? επίσης όποιος κάνει αίτηση σε θέσεις για innere medizin+ haematologie+ onkologie στην Γερμανία θα τοποθετηθεί από τον αντίστοιχο διευθυντή αρχικά σε basisausbildung παθολογίας? 

Όταν με το καλό επαναπατριστούμε, μπορούμε αν δουλέψουμε ως ογκολόγοι και αίματολόγοι? 

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλημερα 

Εχει κάποιος απο εσας εμπειρία σε  Uniklinik που θελω να ρωτήσω κάποια πράγματα? 

Αν μπορειτε στείλτε μου dm ή απαντήστε 

Danke im Voraus 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! ήθελα να ρωτήσω ποια έγγραφα χρειάζονται στο baden wuttenberg σφραγίδα χαγης και και εάν θα μπορούσα να βάλω τώρα τη σφραγίδα (πχ σε πτυχίο-άδεια επαγγελματος) και να χρησιμοποιήσω τα έγγραφα μετά από μήνες (δηλαδή εάν ισχύει κάτι αντίστοιχο με πχ το ποινικό μητρώο που πρέπει να είναι πρόσφατο). Ευχαριστωω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Σφραγίδα της Χάγης χρειάζεται να μπει μόνο μία φορά και ισχύει για πάντα. Μπαίνει μόνο σε πρωτότυπα έγγραφα (πτυχία κλπ) και όχι σε αντίγραφα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστωω! Και πρώτα βάζουμε τη σφραγίδα και έπειτα τα μεταφράζουμε, σωστα; Η μεταφραση πού θα ήταν καλύτερο να γίνει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, konarg said:

Ευχαριστωω! Και πρώτα βάζουμε τη σφραγίδα και έπειτα τα μεταφράζουμε, σωστα; Η μεταφραση πού θα ήταν καλύτερο να γίνει;

Ναι ακριβώς, πρώτα μπαίνει η σφραγίδα της Χάγης και μετά μεταφράζονται τα έγγραφα, γιατί η σφραγίδα δεν μπορεί να μπει στο μεταφρασμένο ή σε αντίγραφο, πρέπει να υπάρχει στο πρωτότυπο, στη γλώσσα στην οποία εκδόθηκε. Αυτά όλα ισχύουν γενικά, δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε έγγραφα από τη Γερμανία.

Εγώ γενικά συνηθίζω να μεταφράζω όλα τα έγγραφα που χρειάζομαι σε κάποιο γραφείο που κάνει πιστοποιημένες μεταφράσεις, είναι ακριβότερο αλλά ταχύτερο και απλούστερο. Άλλοι συνάδελφοι προτιμούν τη μεταφραστική υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών, κάτι το οποίο προσωπικά δεν έχω επιχειρήσει ποτέ, αλλά σίγουρα όποιος το έκανε πρόσφατα μπορεί να γράψει εδώ την εμπειρία του.

Edit: Δεν ξέρω τί είδους έγγραφα έχεις πάρει από τη Γερμανία, αλλά εγώ φροντίζω να βάζω σφραγίδα Χάγης σε οποιοδήποτε επίσημο έγγραφο έχω πάρει από άλλη χώρα, είτε αφορά πανεπιστημιακό τίτλο σπουδών είτε βεβαίωση εργασίας/προυπηρεσίας από κάποιο νοσοκομείο. Αυτή η επιμονή δεν μου βγήκε σε κακό, γιατί υπάρχει η πιθανότητα στο μέλλον να χρειαστεί να ταξιδεύεις και πάλι μπρος-πίσω, να κάνεις έξοδα και να χάνεις χρόνο απλά για να πάρεις αυτή τη σφραγίδα.  Κάποιοι υπάλληλοι δεν δίνουν σημασία, αλλά κάποιοι άλλοι τη θέλουν οπωσδήποτε και δεν δέχονται με κανένα τρόπο έγγραφα που δεν έχουν τη σφραγίδα της Χάγης.

Τροποποιήθηκε από sjjggst
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά Ερώτηση 

Είναι απαραίτητο να γραφτούμε στον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών εαν θα ξεκινήσουμε ειδηκότητα στην Γερμανία? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι σχεδόν απαραίτητο να είσαι στον ΙΣ της περιοχής που κατοικείς ασχέτως τι θέλεις να κάνεις. Γιατρός χωρίς να είναι σε ΙΣ είναι no go. Νομίζβ στον ΙΣΑ κάνουν ειδική τιμή όταν ξέρουν ότι θα φύγεις σε λίγο στο εξωτερικό. Εγώ το έκανα πάντοτε έτσι δεν άφηνα ούτε μια μέρα κενή χωρίς να είμαι σε ΙΣ είτε αυτος ήταν στο εξωτερικό έιτε στην Ελλάδα. ΑΠό την Γερμανία εμένα δεν μου είχαν ζητήσει ποτε βεβαιωση από ΙΣ της ΕΛλάδας. ΑΛλά εάν επιστρέψεις ποτέ στην Ελλάδα μπορεί να έχεις πρόβλημα χρηματικο διαδικαστικο κτλπ. Στην Ελλάδα έχουν φετιχ με το να μην έχεις κενά στο βιογραφικό σου από ΙΣ. Ορισμένες φορές σε βάζουν μάλιστα να πληρώσεις εκ των υστέρων

οποτε ναι γράψου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα 

γνωρίζει κανείς ποια είναι η διαδικασία αναγνώρισης 4 ετών γενικής χειρουργικής σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο της Ελλάδας ενώ θέλω ακολουθήσω Πλαστική Χειρουργική στην Γερμανία;

Αφού δώσω για Approbation τι πρέπει να κάνω έπειτα ; 

 

 

Τροποποιήθηκε από mariparis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 2/12/2020 at 9:05 ΜΜ, happybee said:

Τελικά θα απαντησει κανεις στα ελληνικα στα γερμανικα στα greeklish ποιες οι διαφορες και ποιο εχει αξια σαν ελληνας στο εξωτερικο να κανει κανεις ? 

Ποιο θα αναγνωριστει σαν διδακτορικο στην ελλαδα

Επισης σ uniklinik Ολοι κανουν Dissertation? Χωρις Doktorarbeit μπορεις να κανεις Dissertation?

Ντοκτοραρμπαιτ ειναι μια ψευτο-διατρηβη που συνηθως γινετε κατα την διαρκεια των σπουδων για να παρεις τον τιτλο Δρ. μετα το περας των σπουδων, διαρκει απο μερικους μηνες μεχρι μερικα χρονια αναλογα τον τυπο και την επιστημονικη ομαδα. Προμοτιον ειναι οταν αποκτας τον τιτλο οταν προηγηθηκε επιτυχης δοκτοραρμπαιτ. Ντισσερτατιον και ντοκτοραρμπαιτ ειναι ουσιαστικα το ιδιο, μετα υπαρχει και το χαμπιλιτατιον, το οποιο ειναι ακομη το στανταρ της ιατρικης για να παρεις εδρα, σαν μια κανονικη διατρηβη περιπου. Αν εισαι χαμπιλιτιρτ αλλα δεν εχεις εδρα, εισαι πριβατντοτσεντ. 

Σαν ελληνας στην γερμανια, ευκολα θα βρεις να κανεις ντοκτοραρμπαιτ για να παρεις τον τιτλο Δρ., ο οποίος αμφιβαλλω αν αναγνωριζεται σε αλλη χωρα διοτη δεν ειναι σε εκταση σαν κανονικη διατρηβη. Σε καποιες κλινικες σε ουνικλινικ προαπαιτουν ντοκτοραρμπαιτ για να δουλεψεις, σε αλλες οχι. Κατα ποσο ευκολο ειναι να κανεις χαμπιλιτατιον (και χωρις ντοκτοραρμπαιτ) αυτο αλλαζει απο πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο. Ορεξη να υπαρχει...

Οσο για τους αλλους, δεν εχω καμια προθεση ουτε ορεξη να λογομαχαω για αλφαβητο γραπτης επικοινωνιας σε ενα φορουμ "ιατρικης". Επρεπε παντως "να το ειχα παρει το μηνυμα" οταν αντιμετωπισα αυτο το απαραδεκτο captcha κατα την εγγραφη, για το τι φορουμ προκειται εδω. Δυστυχως ετσι ειναι οι ανθρωποι, κατευθιαν να βγαλουν το δαχτυλο να κανουν υποδειξεις για να νοιωσουν ανωτεροι, απο τον πιο αμυαλο απλο γειτονα μεχρι το τερμα φασισταριο τερας. 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά καλησπέρα, 

Θέλω να γίνω ορθοπαιδικός και θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια είναι η ποιότητα εκπαίδευσης για τη συγκεκριμένη ειδικότητα στη Γερμανία. Γενικότερα το σκέφτομαι πολύ έντονα τελευταία να κάνω ειδικότητα στο εξωτερικό, καθώς λογω χαρακτήρα 😄😄 θεωρώ πως στην Ελλάδα είναι πιθανό το εφιαλτικό σενάριο να πάρω ειδικότητα και να μην έχω χειρουργήσει. Για πολύ καιρό σκεφτόμουν να πάω στην Αγγλία και έχω μπει στη διαδικασία να γραφτώ στο GMC, αλλά με τρομάζουν τα χρόνια που απαιτούνται για να γίνεις ειδικός εκεί. Το ξέρω πως η ερώτηση μου είναι ίσως υπερβολικά ευρεία, αλλά θα ήθελα ει δυνατόν, να ακούσω εμπειρίες παιδιών που κάνουν τη συγκεκριμένη ειδικότητα εκεί (αν σου δίνεται hands on εμπειρία, αν υπάρχουν σαφή και καλά πρωτόκολλα αντιμετώπισης κλινικών οντοτήτων, αν υπάρχουν καλοί χειρουγοί-μέντορες κλπ)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον συνάδελφο μπει στον κόπο να μου απαντήσει   

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε psychosocial, δεν έχω προσωπική άποψη οπότε τα όσα θα πω ίσως να μην ισχύουν. 

 

Από φίλους που πήγαν σε χειρουργικές ειδικότητες στη Γερμανία άκουσα ότι η εκπαίδευση δεν είναι καλή. Ισχύει ένα διευθυντοκρατικό σύστημα όπως στην Ελλάδα με το διευθυντή να είναι τύραννος. Οι επιμελητές το μόνο όνειρο που έχουν είναι να γίνουν κάποια στιγμή διευθυντές καθώς εάν δε γίνουν είναι απλά υποχείρια του καθηγητή που μπορεί να μην τους αφήνει καν να χειρουργούν ή να κάνουν τη λάντζα. Οι ειδικευόμενοι είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης και εάν είναι σε μία κλινική που οίτε οι επιμελητές δε χειρουργούν καταλαβαίνεις πως θα είναι τα πράγματα και για αυτούς.

 

Επίσης η Γερμανία είναι μία ρατσιστική χώρα. Όπως βέβαια και πολλές άλλες, όπως βέβαια και η Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 8/12/2020 at 10:50 ΜΜ, psychosocial said:

Παιδιά καλησπέρα, 

Θέλω να γίνω ορθοπαιδικός και θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια είναι η ποιότητα εκπαίδευσης για τη συγκεκριμένη ειδικότητα στη Γερμανία. Γενικότερα το σκέφτομαι πολύ έντονα τελευταία να κάνω ειδικότητα στο εξωτερικό, καθώς λογω χαρακτήρα 😄😄 θεωρώ πως στην Ελλάδα είναι πιθανό το εφιαλτικό σενάριο να πάρω ειδικότητα και να μην έχω χειρουργήσει. Για πολύ καιρό σκεφτόμουν να πάω στην Αγγλία και έχω μπει στη διαδικασία να γραφτώ στο GMC, αλλά με τρομάζουν τα χρόνια που απαιτούνται για να γίνεις ειδικός εκεί. Το ξέρω πως η ερώτηση μου είναι ίσως υπερβολικά ευρεία, αλλά θα ήθελα ει δυνατόν, να ακούσω εμπειρίες παιδιών που κάνουν τη συγκεκριμένη ειδικότητα εκεί (αν σου δίνεται hands on εμπειρία, αν υπάρχουν σαφή και καλά πρωτόκολλα αντιμετώπισης κλινικών οντοτήτων, αν υπάρχουν καλοί χειρουγοί-μέντορες κλπ)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον συνάδελφο μπει στον κόπο να μου απαντήσει   

Θες να χειρουργείς;να είσαι σίγουρος ότι εκεί που θα πας θα σε αφήνουν; τότε η λύση είναι η αντίπερα οχθη του ατλαντικού. Πρέπει να κοπιασεις αλλά θα ανταμειφθεις. Αν θες μια πιο εύκολη λύση, σκέψου το τζερμανι. Άλλωστε μπορεί να μη χειρουργησεις στο τελος, αλλά θα έχεις τον αέρα ότι πέρασες από εκεί,το cv σου θα είναι πιο εμπλουτισμενο, αλλά θα είσαι το ίδιο μέτριος με έναν ειδικευομενο της Ελλάδας.Τέλος  μπες στη διαδικασία να δεις πόσοι γερνανοι δίνουν usmle ή πάνε προς Σουηδία μεριά. Θα καταλάβεις ότι κάτι δεν πάει καλά. Πάντα ως Έλληνες βολευόμαστε με μια εύκολη λύση αλλα δυστυχώς η λύση στ πρόβλημα σου είναι μια. Αμερικα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και στην Αγγλία πάντως χειρουργείς πολύ. Ειδικά εάν έχεις training number, οπότε έχεις και συγκεκριμένη λίστα με τα πόσα και ποια χειρουργεία θα πρέπει να κάνεις μέχρι το τέλος της ειδικότητας. Χωρίς τα παράλογα ωράρια της Αμερικής και με πολύ καλύτερους μισθούς (ως ειδικευόμενος).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, John62 said:

Και στην Αγγλία πάντως χειρουργείς πολύ. Ειδικά εάν έχεις training number, οπότε έχεις και συγκεκριμένη λίστα με τα πόσα και ποια χειρουργεία θα πρέπει να κάνεις μέχρι το τέλος της ειδικότητας. Χωρίς τα παράλογα ωράρια της Αμερικής και με πολύ καλύτερους μισθούς (ως ειδικευόμενος).

Το θέμα των ωραριων είναι κάτι που κανονικά δεν πρέπει να σχολιάσω. Ως ειδικευομενος σε χειρουργική ειδικότητα θα πρέπει κάποιος να είναι έτοιμος να αφοσιωθει πλήρως για όλο τον χρόνο της ειδικότητας του. Τα δύσκολα ωράρια ισχύουν σε όλες τις χώρες. Όμως τι αντίκτυπο έχει ο κόπος και το ξενύχτι της ειδικότητας στην μελλοντική σου ζωή;αυτό είναι που πρεπει κάποιος να αναρωτιέται. Είναι το ίδιο να ξενυχτας σε Ελλάδα και Αγγλία και το ίδιο σε Αμερική; σκέψου απλά τις διαφορές στην εκπαίδευση αλλά και στις προσφορές που θα σου γίνουν μετά την ειδικότητα. 

Ως προς το θέμα των μισθών στην ειδικότητα. Εξαρτάται σε ποια πολιτεία εισαι.υπαρχουν πολιτείες που σου επιτρέπουν μια πολύ καλή αποταμίευση, ενώ κάποιες αλλες(πιο κεντρικές) που θα κοστίσουν λίγο παραπάνω αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα "μπεις μεσα". Στην Αγγλία τα πράγματα δεν είναι καλύτερα όπως λες. Ειδικά ως προς το θέμα των μισθών ως ειδικευμένος(vs ΗΠΑ που εκεί απλά δε συγκρίνονται). 

Τέλος, ποσο χρόνο χρειάζεται κάποιος για να πάρει την ειδικότητα του σε Αγγλία μεριά;Στις ΗΠΑ μπορει ο δρόμος να είναι πιο δύσκολος αλλά ειδικότητα είναι πιθανό να παρεις πιο γρήγορα από ό,τι σε Αγγλία. (με εξαίρεση κάποιες πολύ ανταγωνιστικες που απαιτούν πολύ έρευνα τύπου νευροχ) 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
On 13/12/2020 at 4:34 ΜΜ, John62 said:

Φίλε psychosocial, δεν έχω προσωπική άποψη οπότε τα όσα θα πω ίσως να μην ισχύουν. 

 

Από φίλους που πήγαν σε χειρουργικές ειδικότητες στη Γερμανία άκουσα ότι η εκπαίδευση δεν είναι καλή. Ισχύει ένα διευθυντοκρατικό σύστημα όπως στην Ελλάδα με το διευθυντή να είναι τύραννος. Οι επιμελητές το μόνο όνειρο που έχουν είναι να γίνουν κάποια στιγμή διευθυντές καθώς εάν δε γίνουν είναι απλά υποχείρια του καθηγητή που μπορεί να μην τους αφήνει καν να χειρουργούν ή να κάνουν τη λάντζα. Οι ειδικευόμενοι είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης και εάν είναι σε μία κλινική που οίτε οι επιμελητές δε χειρουργούν καταλαβαίνεις πως θα είναι τα πράγματα και για αυτούς.

 

Επίσης η Γερμανία είναι μία ρατσιστική χώρα. Όπως βέβαια και πολλές άλλες, όπως βέβαια και η Ελλάδα.

Είναι λίγο αυθαίρετα και υπεργενικευμενα αυτά που γράφεις.  Σορι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

 

Αν και έχουν περάσει σχεδόν δύο χρόνια από τότε που ήρθα στη Γερμανία, θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες από τις εμπειρίες μου και να δώσω κάποιες πληροφορίες και συμβουλές σχετικά με τα βήματα πριν την έναρξη ειδικότητας εδώ. Ευχαριστώ τους συναδέλφους που με τα post τους μας βοήθησαν τα προηγούμενα χρόνια, ελπίζω κι εγώ με τη σειρά μου να βοηθήσω συναδέλφους που σκοπεύουν να έρθουν ή είναι στη αρχή της πορείας τους στη Γερμανία. Εννοείται τα παρακάτω αποτελούν προσωπικές εμπειρίες και συμβουλές. Επίσης, κάποιες πληροφορίες σχετικά με τα διαδικαστικά ενδέχεται να μην είναι τόσο ακριβείς, μια και έχει περάσει κάποιος καιρός, οπότε συμβουλεύω να τις διασταυρώσετε από τις ιστοσελίδες των επίσημων φορέων. Los gehts!

 

Γλώσσα: Η απόκτηση του πτυχίου C1 είναι πλέον απαραίτητη, γιατί αποτελεί προϋπόθεση  για τις αιτήσεις στις περισσότερες κλινικές. Το B2 ίσως αρκεί ακόμα για την απόκτηση της Approbation, αλλά το C1 απαιτείται από τους περισσότερους εργοδότες για την κλήση σε συνέντευξη και επομένως για την έναρξη εργασίας.

Εκτός από το πτυχίο της γλώσσας, καλό είναι κάποιος να έχει περάσει ορισμένο χρόνο στη χώρα (π.χ. μέσω Erasmus σαν φοιτητής ή με κάποιο summer school) για να έρθει σε επαφή με την καθομιλουμένη, αλλά και τον τρόπο ζωής.

 

Διαδικασία για την απόκτηση της Approbation (άδεια άσκησης επαγγέλματος): Η λίστα με τα απαραίτητα δικαιολογητικά υπάρχει στην ιστοσελίδα του Regierungspräsidium του αντίστοιχου κρατιδίου. Γενικά απαιτούνται: αίτηση, βιογραφικό σημείωμα στα γερμανικά, αντίγραφο ταυτότητας, πτυχία ιατρικής και γλώσσας, πιστοποιητικό Good Standing, αντίγραφο ποινικού μητρώου, ιατρική βεβαίωση. Τα δημόσια έγγραφα πρέπει να σφραγιστούν με τη σφραγίδα της Χάγης (προσωπικά δεν έβαλα σφραγίδα στο αντίγραφο ταυτότητας, γιατί η διαδικασία είναι περίπλοκη, αλλά τελικά δεν έπαιξε κανένα ρόλο) και στη συνέχεια να μεταφραστούν. Την ιατρική βεβαίωση μπορεί να τη δώσει οποιοσδήποτε Hausarzt στη Γερμανία ή κάποιος γιατρός συμβεβλημένος με τη γερμανική πρεσβεία στην Ελλάδα.

Τα έγγραφα ταχυδρομούνται στη διεύθυνση  που αναφέρεται. Εάν είναι εντάξει, λαμβάνετε ειδοποίηση από τον ιατρικό σύλλογο του κρατιδίου, καταβάλετε το ποσό για την εξέταση ιατρικής ορολογίας (Fachspachenprüfung) και σας ανακοινώνεται η ημερομηνία της εξέτασης. Σημείωση: η κυβέρνηση του κρατιδίου έχει εξουσιοδοτήσει τον ιατρικό σύλλογο του κρατιδίου για τη διενέργεια της εξέτασης.

Εκτός αυτού, σχεδόν όλα τα κρατίδια απαιτούν πλέον μια «διαβεβαίωση» από εσάς ότι θα ασκήσετε το επάγγελμα εντός της επικράτειάς τους. Αυτό μπορεί να γίνει είτε δηλώνοντας από την αρχή στην αίτηση για την Approbation τη διεύθυνσή σας στο κρατίδιο (αν έχετε) ή προσκομίζοντας στην πορεία μια βεβαίωση ότι αναζητάτε εργασία στο κρατίδιο (αρκεί η απάντηση μέσω mail μιας κλινικής στο κρατίδιο, έστω και αρνητική)

 

Προετοιμασία για τη Fachsprachenprüfung: Επειδή πρόκειται για εξέταση, προσωπικά έκρινα ότι χρειάζομαι κάποιο φροντιστήριο για καλύτερη προετοιμασία. Εκείνη την περίοδο (τέλος 2018) υπήρχε ένα εξειδικευμένο σεμινάριο από το φροντιστήριο Κουκίδης (διάρκεια περίπου 1,5 μήνας), το οποίο με βοήθησε πολύ, διότι υπήρχε η δυνατότητα πρακτικής εξάσκησης στα διάφορα μέρη της εξέτασης. Δεν γνωρίζω αν στο μεταξύ υπάρχουν άλλα ανάλογα σεμινάρια στην Ελλάδα, στη Γερμανία πάντως υπάρχουν αρκετά. Εκτός αυτού, ένα βιβλίο που με βοήθησε αρκετά στην ιατρική ορολογία είναι το Deutsch für Ärztinnen und Ärzte.

 

Fachsprachenprüfung: Προσωπική εμπειρία από Στουτγάρδη τον Ιανουάριο του 2019. Τριμελής επιτροπή, δύο γιατροί και μία δικηγόρος, καλό κλίμα. Περιστατικό αιμορραγίας ανώτερου πεπτικού (τότε τα περιστατικά από το ΓΕΣ ήταν πολύ δημοφιλή στη Στουτγάρδη). 1ο μέρος: λήψη ιστορικού από το ασθενή και μικρός διάλογος μαζί του στο τέλος σχετικά με τη Verdachtsdiagnose και την πορεία. 2ο μέρος: καταγραφή του ιστορικού σε ειδικό έντυπο με τη βοήθεια των σημειώσεων (χρόνος λίγος αλλά για εμένα προσωπικά επαρκής). 3ο μέρος: παρουσίαση του περιστατικού στον επιμελητή και συζήτηση για τα επόμενα βήματα (διαθέσιμες για το τρίτο μέρος είναι μόνο οι σημειώσεις από το πρώτο μέρος και όχι το έντυπο του δευτέρου μέρους). 4ο μέρος: Δίνεται μία λίστα ιατρικών όρων και ζητείται να γραφεί ο αντίστοιχος όρος στην καθομιλουμένη (δηλαδή στη γλώσσα που καταλαβαίνει ο ασθενής). Για εμένα αυτό ήταν το δυσκολότερο μέρος. Τελικό αποτέλεσμα: bestanden. Την ίδια ημέρα πήρα μία βεβαίωση ότι πέρασα την εξέταση, η Approbation ήρθε περίπου σε 3 εβδομάδες στη γερμανική διεύθυνση που είχα δηλώσει.

 

Αιτήσεις σε κλινικές: Γενικά μπορεί κάποιος να κάνει αιτήσεις είτε προτού αποκτήσει την Approbation είτε μετά. Το πρόβλημα στην πρώτη περίπτωση είναι ότι πλέον οι περισσότερες κλινικές έχουν σαν προϋπόθεση για την περαιτέρω επεξεργασία της αίτησης την Approbation, οπότε αν κάποιος δεν την έχει, ο αριθμός των κλινικών στις οποίες μπορεί να κάνει αίτηση περιορίζεται αρκετά. Εκτός από την Approbation, απαιτούνται: Lebenslauf (με φωτογραφία), Anschreiben (γράμμα στο οποίο παρουσιάζεις σύντομα τον εαυτό σου και αναφέρεις τους λόγους που διαλέγεις τη συγκεκριμένη κλινική) και διάφορα άλλα πτυχία. Προσωπικά, στις πρώτες αιτήσεις έστειλα αρκετά πιστοποιητικά (βεβαιώσεις από συνέδρια, πτυχία γλώσσας, βεβαίωση από αγροτικό), αλλά αργότερα κατάλαβα ότι τόσα πολλά έγγραφα ενδεχομένως κουράζουν και έτσι στη συνέχεια έστελνα μόνο την Approbation και το πτυχίο γερμανικών C1 (αυτά αναγράφονται στις περισσότερες αγγελίες ως προαπαιτούμενα). Όλες οι αιτήσεις γίνονται πλέον ηλεκτρονικά.

 

Συνεντεύξεις: Η κλήση για συνέντευξη μπορεί να γίνει  είτε μέσω e-mail είτε τηλεφωνικά. Από την προσωπική μου εμπειρία, η δεύτερη περίπτωση δείχνει μεγαλύτερο ενδιαφέρον από την πλευρά της κλινικής. Η απάντηση από τις περισσότερες κλινικές έρχεται μέσα σε 2 εβδομάδες. Στη συνέντευξη, συνήθως στην αρχή ο ενδιαφερόμενος παρουσιάζει τον εαυτό του και απαντά σε διευκρινιστικές ερωτήσεις του διευθυντή και στη συνέχεια ο διευθυντής παρουσιάζει την κλινική και αφήνει χρόνο για ερωτήσεις. Στο τέλος δείχνει συνήθως τα διάφορα τμήματα της κλινικής στον ενδιαφερόμενο. Το ντύσιμο πρέπει να είναι προσεγμένο αλλά όχι υπερβολικό (π.χ. προσωπικά δε θα φορούσα ποτέ γραβάτα). Μία Hospitation (δηλαδή η παρακολούθηση της κλινικής καθημερινότητας για λίγες ημέρες) είναι μία καλή ευκαιρία να γνωρίσει κάποιος την κλινική και τους συναδέλφους (όσο αυτό είναι δυνατόν βέβαια). Κάποιες κλινικές προσφέρουν τη δυνατότητα συνέντευξης και Hospitation την ίδια μέρα.

 

Διαδικαστικά πριν την έναρξη της εργασίας: Μία από τις μεγαλύτερες δυσκολίες της καθημερινότητας στη Γερμανία είναι η εύρεση σπιτιού (η Γερμανία είναι χώρα με μικρό ποσοστό ιδιοκατοίκησης). Το πρόβλημα επίσης είναι ότι για να διεκπεραιώσει κάποιος πολλές υποθέσεις που είναι απαραίτητες πριν την έναρξη εργασίας (π.χ. άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού) πρέπει να έχει μόνιμη διεύθυνση  στη Γερμανία. Ευτυχώς οι περισσότερες κλινικές διαθέτουν δωμάτια ή διαμερίσματα για τους εργαζόμενους τους, τουλάχιστον για μερικούς μήνες. Με τη βεβαίωση που παίρνουμε από τον ιδιοκτήτη του σπιτιού πηγαίνουμε εντός 2 εβδομάδων στο δημαρχείο για να δηλώσουμε το σπίτι (Anmeldung). Η βεβαίωση του δημαρχείου απαιτείται για το άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού και την απόκτηση ΑΦΜ από την εφορία. Επίσης είναι απαραίτητη η αίτηση σε κάποιο ασφαλιστικό ταμείο (π.χ. ΑΟΚ, ΤΚ κτλ) για έναρξη ασφάλισης (στη Γερμανία η ασφάλιση είναι υποχρεωτική). Η εγγραφή στον ιατρικό σύλλογο της περιοχής μας είναι επίσης υποχρεωτική (απαιτούνται αίτηση και επικυρωμένο αντίγραφο της Approbation). Τέλος, αν θέλουμε γερμανικό αριθμό τηλεφώνου (όχι αναγκαστικά απαραίτητο από την αρχή) υπάρχουν οι γνωστές εταιρείες τηλεφωνίας (π.χ. Vodaphone, Deutsche Telekom) καθώς και άλλες μικρότερες και φθηνότερες (π.χ. Lebara, Lycamobil).

 

Αυτός λοιπόν είναι ένας οδηγός με την πορεία που ακολούθησα πριν αρχίσω ειδικότητα στη Γερμανία. Ελπίζω να μην κούρασα. Για περισσότερες πληροφορίες είμαι στη διάθεσή σας.

Καλή συνέχεια.

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Γενικά Γερμανία όταν μάθεις το σύστημα ευκολαίνουν πολύ τα πράγματα.Οι Ελληνες έχουμε πολύ καλό επίπεδο γνώσεων,είμαστε ακαδημαικά και από άποψη ευφυίας,γενικών ικανοτήτων στο ίδιο επίπεδο με τους Γερμανούς αφού έχουμε επιλεχθεί μέσω πανελληνίων.Αν μάθεις το σύστημα,κυρίως τα διαδικαστικά και τα πρακτικά θέματα,είσαι άρχοντας.

Βασικά δηλαδή έχουμε ένα προβάδισμα και πλεονέκτημα έναντι των λοιπών ξένων λόγω γνώσεων αλλά στα λοιπά διαδικαστικά,πρακτικά κτλ ξεκινάμε από το ίδιο επίπεδο.Τη γλώσσα με τον καιρό τη μαθαίνεις,κυρίως τα ιατρικά.Στα θέματα συμπεριφοράς γενικά τους αρέσει το ελληνικό στυλ αν κόψεις βέβαια τις γωνίες.Γενικά αν είσαι επιμελής και δουλεύεις πολύ και προοδεύεις και δε δίνεις αφορμές πας πολύ καλά.Αν έχεις και κοινωνικά προσόντα βέβαια ακόμα καλύτερα.Κρίνουν πολύ και με βάση καταγωγή,στάτους,ηλικία,εμπειρία,φύλο,εμφάνιση,υγιεινή κτλ.Δε συγκρίνεσαι δηλαδή άμεσα με τους άλλους αλλά με τον ιδεατό εαυτό σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από λεφτά μπορείς να φτάσεις και μέχρι 6000 ευρώ καθαρά και 11000 μικτά σαν ειδικευόμενος με εφημερίες,Notarztdienste,εφημερίες σε άλλα νοσκομεία κτλ και ακόμα περισσότερα προφανώς αν έχεις φοροαπαλλαγές λόγω παιδιών.Σαν Oberarzt πιάνεις μέχρι 9000 ευρώ μηνιαίως περίπου καθαρά.Στα Praxis μερικοί κονομάνε χοντρά,μιλάμε για τζίρο 300 χιλιάρικα το χρόνο αλλά τους μένουν κάπου 150000 καθαρά αφού πληρώνουν ασφάλειες,προσωπικό,ενοίκια κτλ.Οι διευθυντές βγάζουν μισό με δύο εκατομμύρια καθαρά το χρόνο αναλόγως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 4/12/2018 at 1:35 PM, Dirolos said:

Ανταποκρινεται ο ελληνας Ιατρος στις απαιτησεις?Η ειναι το 'μαυρο προβατο' για τη λατζα?

Ανταποκρινόμαστε γιατί είμαστε πιο εργατικοί,έχουμε φιλότιμο και βγάζουμε τη δουλειά.Το μειονέκτημα είναι οτι φαινόμαστε χαοτικοί πολλές φορές και πρόχειροι έχουμε πολύ γρήγορο στυλ.Οι άλλοι ξένοι πάνε πάντα με τις διαδικασίες δε σπάνε ποτέ τη διαδικασία για να πετύχουν αποτέλεσμα ούτε παίρνουν ρίσκα ούτε ενεργούν πολύ γρήγορα σε multitask.

Βασικά είναι η γνώση,η εμπειρία,η λύση του προβλήματος,η πρατική εφαρμογή,η χρήση της διαδικασίας σωστά,η συνεργασία με το προσωπικό,η παρουσίαση και το πώς εμπνέεις τους άλλους.

Αν υστερείς σε γνώσεις ή εμπειρία ή πρακτικότητα ή διαδικασία ή συνεργασία ή παρουσίαση πρέπει να τα βελτιώσεις.Αλλά δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις από όλους εξαρτάται τι εικόνα δίνεις για τα στάνταρντς απαιτήσεων που σε τοποθετούν.Μπορεί να κάνεις διπλάσια ή τριπλάσια δουλειά από το συνάδελφο και να παίρνεις πολύ μεγαλύτερες ευθύνες γιατί αυτό αναμένεται από εσένα με βάση την εικόνα που δίνεις.

Σαν Ελληνας έχεις μόνο τις γνώσεις,όλα τα άλλα πρέπει να τα αποκτήσεις.Μερικά είναι και εκ γενετής χαρίσματα τα έχεις ή δεν τα έχεις.Αλλα έχουν σχέση με κοινωνική εμπειρία,εμφάνιση κτλ.Αν δεν είσαι πολύ καλός στα κοινωνικά δεν πρέπει να εκτίθεσαι πολύ γιατί όλα σχολιάζονται.Πρέπει να προβάλλεις αυτό στο οποίο είσαι καλός και να υποβαθμίζεις τα υπόλοιπα.Γενικά υπάρχει μια άποψη για το άτομό σου.Σαν Ελληνες έχουμε μερικές κακές συνήθειες μπορεί να είμαστε ευέξαπτοι,να βρίζουμε πολύ να μην ανεχόμαστε τα διαλείμματα του προσωπικού ή τις προσβλητικές συμπεριφορές και άλλα πολλά αλλά μαθαίνεις να είσαι πιο στωικός,να μη βρίζεις πολύ και γενικά να παίρνεις καταστάσεις σα δεδομένες.Γενικά πρέπει να δείχνεις κάπως οτι υποφέρεις οτι καταννοείς το κοινωνικό πρόβλημα.Οτι είσαι selbstbewußt που λένε,όχι χαβαλές,ανεύθυνος τύπος.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα αναλύσω κάποια στιγμή όλα τα θέματα τα βασικά ζητήματα πώς βλέπουν τα πράγματα οι γιατροί,πώς οι νοσηλεύτριες,πώς η διοίκηση,τι παίζει στην πράξη,Ελληνες vs Γερμανοί,Ελληνες vs άλλοι ξένοι,ιστορικές εξελίξεις,δυτικοί vs Βαλκάνιοι vs Αραβες,άντρες vs γυναίκες,όρια ευθύνης,κράτος δικαίου,δικαιώματα,πρακτικά προβλήματα,είναι πάρα πολλά.Βασικά είναι η σύγκρουση συμφερόντων κάθε φορά και πώς σταθμίζεις την ισχύ των αντιμαχομένων μερών.Πώς περίπου λειτουργεί το σύστημα στην πράξη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.