Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω άτομα που δουλευαν χρόνια στην Γερμανία και γύρισαν στην Ελλάδα εάν  συνεχίζουν να είναι για σύνταξη ασφαλισμένοι στο Ärzteversorgung με το λεγόμενο freiwillige Teilnahme (περι τα 110 ευρώ τον μήνα)  ώστε να πάρουν καλύτερη σύνταξη ή το έχουν διακόψει; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Από πατριωτικό συναίσθημα θα το έκανα.. Είδα όμως μια απίστευτη οργάνωση, γιατρούς να συζητάνε ιατρικά θέματα, άρθρα και πρωτόκολλα θεραπείας-διασωλήνωσης.. Την ίδια ώρα στην Ελλάδα δώστου κατεβατά στο Facebook γιατί οι γιατροί δε θέλουν το χειροκρότημα και συνδικάλες να κράζουν την κυβέρνηση ενώ οι ίδιοι δεν έχουν να αρθρώσουν μισή επιστημονική πρόταση για το πώς αντιμετωπίζεις ένα ασθενή στο νοσοκομείο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα 

Μεσα στο καλοκαίρι σκοπεύω να παραιτηθώ απο τη θέση μου προς αναζήτηση μεγαλύτερου νοσοκομείου , πολης κλπ. Εχω μερικές ερωτήσεις σε όσους εχουν περάσει απ αυτη τη διαδικασία ή σε οσους ξέρουν

μιας και θα κοντευω 1 χρόνο το καλοκαίρι οταν δηλώσω παραίτηση ισχύει οτι αποδεσμεύομαι απο τη θέση μου μετα απο 4 εβδομάδες?

και την αίτηση για Kundigung την κανω στο Personalabteilung ή θα ηταν καλο να μιλήσω πρώτα με Chefarzt , Sekretariat κλπ ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας και μπράβο για τη δουλειά σε αυτό το γκρουπ!

ενδιαφέρομαι να δώσω τη FSP για Approbation και ήθελα να ρωτήσω σε ποια κρατίδια δε χρειάζεται Anmeldung σε γερμανική διεύθυνση και σε ποια δε χρειάζεται και βεβαίωση πρόσληψης από νοσοκομείο. Ποιο κρατίδιο θα προτείνατε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 6/4/2020 at 11:37 ΜΜ, happybee said:

Καλησπέρα 

Μεσα στο καλοκαίρι σκοπεύω να παραιτηθώ απο τη θέση μου προς αναζήτηση μεγαλύτερου νοσοκομείου , πολης κλπ. Εχω μερικές ερωτήσεις σε όσους εχουν περάσει απ αυτη τη διαδικασία ή σε οσους ξέρουν

μιας και θα κοντευω 1 χρόνο το καλοκαίρι οταν δηλώσω παραίτηση ισχύει οτι αποδεσμεύομαι απο τη θέση μου μετα απο 4 εβδομάδες?

και την αίτηση για Kundigung την κανω στο Personalabteilung ή θα ηταν καλο να μιλήσω πρώτα με Chefarzt , Sekretariat κλπ ?

Τι γράφει το συμβόλαιό σου; Αν έχεις unbefristed συμβόλαιο μέχρι το τέλος της ειδικότητας μπορεί και να χρειάζεσαι 2 μήνες προειδοποίηση. Θα συζητήσεις με τον Chef και θα κάνεις Kündigung προς τον Chef και το Personalabteilung. Είσαι ακόμα στο Probezeit? (λίγο δύσκολο, λες ένα χρόνο ήδη δουλεύεις). 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

13 ώρες πριν, konarg said:

Γεια σας και μπράβο για τη δουλειά σε αυτό το γκρουπ!

ενδιαφέρομαι να δώσω τη FSP για Approbation και ήθελα να ρωτήσω σε ποια κρατίδια δε χρειάζεται Anmeldung σε γερμανική διεύθυνση και σε ποια δε χρειάζεται και βεβαίωση πρόσληψης από νοσοκομείο. Ποιο κρατίδιο θα προτείνατε;

Το ένα ακυρώνει το άλλο. Για να κάνεις αίτηση θέλεις διεύθυνση, για να έχεις διεύθυνση πρέπει να είσαι σε συμβόλαιο σπιτιού. Αν δεν έχεις αυτά, σου ζητάνε βεβαίωση ότι ψάχνεις ενεργά για δουλειά (όχι βεβαίωση πρόσληψης, βεβαίωση συνέντευξης). 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν δεν έχεις γνωστούς- συγγενείς εκεί (και άρα δεν μπορείς να μπεις σε συμβόλαιο σπιτιού χωρίς θέση εργασίας) τι μπορείς να κάνεις; Να μείνεις σε κάποιο WG και να ελπίζεις να σε βοηθήσει ο ιδιοκτήτης;

Για το κρατίδιο της Βόρειας Ρηνανίας Βεστφαλίας και του Βερολίνου τι ισχύει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ντισελντορφ ηθελαν είτε Anmeldung ειτε βεβαιωση προσληψης είτε καποιο αλλο αποδεικτικο οτι ψαχνεις δουλεια πχ ακομη και αρνητικη απαντηση εργοδοτη. μετα απο 1-2 μηνες αφου στειλεις τα χαρτια σου στελνουν μεηλ οπου σου λενε αν η αιτηση ειναι πληρης ή λειπει κατι.

βεβαια αυτο το διαστημα εχουν αναβληθει τα παντα λογω κοροναιου. η αναμονη για το fachsprachprufung ηταν ουτως ή αλλως τεραστια (3-4μηνες στο ντισελντορφ) και τωρα με τον κοροναιο υπαρχουν πολλα ατομα των οποιον οι εξεταεις αναβληθηκαν και φανταζομαι οτι οι αναμαονες θα αυξηθουν

 

 

Τροποποιήθηκε από dimitris_
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

https://vk.com/videos-72193828?section=album_55867660

γερμανικες ταινιες με γερμ. υποτιτλους!! πολυ χρησιμο για εξασκηση και κατανοηση του προφορικου λογου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο δρομος του ειδικευμενου ιατρου στη γερμανια εχει παρομοια ζητηματα αραγε με αυτον του ανειδικευτου;;

Π.χ. C1,απρομπατσιον κλπ;;;

Η ειδικοτητα αναγνωριζεται ή χρειαζεται εξετασεις εκ νεου;;;

Εχει ακουστει πχ οτι ξεκινας σαν "παλιος ειδικευομενος" για 1-2 ετη αν πας μετα..

Αν γνωριζει/το εχει κανει καποιος ας μας ενημερωσει

Ισως ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα απασχολει αρκετους νομιζω.

Τροποποιήθηκε από la_cobra
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 ώρες πριν, la_cobra said:

Ο δρομος του ειδικευμενου ιατρου στη γερμανια εχει παρομοια ζητηματα αραγε με αυτον του ανειδικευτου;;

Π.χ. C1,απρομπατσιον κλπ;;;

Η ειδικοτητα αναγνωριζεται ή χρειαζεται εξετασεις εκ νεου;;;

Εχει ακουστει πχ οτι ξεκινας σαν "παλιος ειδικευομενος" για 1-2 ετη αν πας μετα..

Αν γνωριζει/το εχει κανει καποιος ας μας ενημερωσει

Ισως ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα απασχολει αρκετους νομιζω.

Θελεις οπωσδηποτε Fachsprachptüfung για να βγαλεις Approbation. Αν εχεις κανει ειδικοτητα και εισαι ειδικος θα αναγνωριστει. Εξαιρεση αποτελουν ειδικοτητες που στην Ελλαδα λεγονται αλλιως. Δεν ξερω ποιες ειναι, εικαζω οτι η Ογκολογια ειναι σε αυτες (Γερμανια Αιματολογια-Ογκολογια) ειναι μαζι.

Γενικα το να εχεις εκπαιδευτει στη Γερμανια ειναι πλεονεκτημα, οποιος ερχεται εκτος συστηματος θα τον κοιταξουν με επιφυλακτικοτητα και πρεπει να «κερδισει» τη θεση του. Ισως καποιοι ξεκινουν με ειδικη συμφωνια ως ειδικευομενοι κι ακολουθως γινονται «ειδικοι» οσο αφορα τη μισθοδοσια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

Αυτό το Anmeldung πώς μπορείς να το κάνεις; Πώς θα μπεις σε συμβόλαιο αν δεν έχεις γνωστούς / συγγενείς;

Δεν έχω κάποιον και δεν ξέρω από πού να αρχίσω και ποιο κρατίδιο να επιλέξω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το anmeldung το κανεις στο δημαρχειο. αυτος που σου νοικιαζει το σπιτι σου δινει ενα χαρτι "Wohnungsgeberbescheiningung", δινεις το χαρτι στο δημαρχειο και απυθειας σου δινουν το Anmeldung. Δεν ειναι απαραιτητο να εχει γνωστους για να βρεις σπιτι, μπορεισ να ψαξειςσε ιστοσελιδες οπως wggesucht.de , wgsuche.de, immobilienscout.de. χωιρς συμβολαιο εργασιας συνηθως δεν ειναι ευκολο να νικιασεις ολοκληρο διαμερισμα, οποτε πιο ευκολα θα βρεις wg zimmer

μπορεις ωστοσο να κανεις αιτηση approbation και χωρις Anmeldung,. Μπορεις να στειλεις αιτησεις για δουλεια στο κρατιδιο και οι απαντησεις που θα λαβεις (ακομη κ αρνητικες) θεωρουνται αποδειξη οτι ψαχνεις εργασια  (αυτο δεν το εχω κανει, εχω μιλησει ομως με ατομα που καταφεραν να κλεισουν ραντεβου για fachsprachprufung εχοντας μονο αρνητικες απνατησεις!)

οσον αφορα την επιλογη του κρατιδιου αυτο ειναι προσωπικη επιλογη. οι περισσοτεροι ελληνες εχω παρατηρησει οτι πηγαινου στα κρατιδια Βαδη-Βυττεμβεργη, Βερολινο, Βορεια Ρηνανια, και Βαυαρια. Ανατολικη Γερμανια πηγαινουν ελαχιστοι

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 ώρες πριν, dimitris_ said:

το anmeldung το κανεις στο δημαρχειο. αυτος που σου νοικιαζει το σπιτι σου δινει ενα χαρτι "Wohnungsgeberbescheiningung", δινεις το χαρτι στο δημαρχειο και απυθειας σου δινουν το Anmeldung. Δεν ειναι απαραιτητο να εχει γνωστους για να βρεις σπιτι, μπορεισ να ψαξειςσε ιστοσελιδες οπως wggesucht.de , wgsuche.de, immobilienscout.de. χωιρς συμβολαιο εργασιας συνηθως δεν ειναι ευκολο να νικιασεις ολοκληρο διαμερισμα, οποτε πιο ευκολα θα βρεις wg zimmer

μπορεις ωστοσο να κανεις αιτηση approbation και χωρις Anmeldung,. Μπορεις να στειλεις αιτησεις για δουλεια στο κρατιδιο και οι απαντησεις που θα λαβεις (ακομη κ αρνητικες) θεωρουνται αποδειξη οτι ψαχνεις εργασια  (αυτο δεν το εχω κανει, εχω μιλησει ομως με ατομα που καταφεραν να κλεισουν ραντεβου για fachsprachprufung εχοντας μονο αρνητικες απνατησεις!)

οσον αφορα την επιλογη του κρατιδιου αυτο ειναι προσωπικη επιλογη. οι περισσοτεροι ελληνες εχω παρατηρησει οτι πηγαινου στα κρατιδια Βαδη-Βυττεμβεργη, Βερολινο, Βορεια Ρηνανια, και Βαυαρια. Ανατολικη Γερμανια πηγαινουν ελαχιστοι

 

Ευχαριστώ πολύ ! Νόμιζα ότι το Wohnungsgeberbescheiningung μπορούσες να το πάρεις μόνο από τον ιδιοκτήτη και όχι πχ από κάποιο φοιτητή που μέσω Airbnb, wggesucht κλπ σου νοικιάζει το διαμέρισμα. . .  Αν και με τις απαντήσεις των αιτήσεων ακόμη και αρνητικές φαίνεται πιο εύκολο, σ ευχαριστω

Τροποποιήθηκε από konarg
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μα ναι, απο τον ιδιοκτητη το παιρνεις . Στα wg zimmer ο ιδιοκτητης του διαμερισματος  ειναι αυτος που εχει ιδρυσει και ρυθμιζει το wg και σου δινει το χαρτι!

σε ελαχιστα wg zimmer οπου δεν σου δινουν Anmeldung, αυτο αναγραφεται παντα στην αγγελια (wg zimmer ohne Anmeldung)! για να εισαι σιγουρος μπορεις να ρωτησεις απο πριν και να επιβεβαιωσεις οτι θα στο δωσουν

κανονικα ειναι παρανομο να νοικιασεις wg  και να μην σου δινουν anmeldung, ωστοσο σε μεγαλες πολεις πχ βερολινο πολλες φορες  καποια wg zimmer ειναι χωρις anmeldung (ομως οφειλουν να στο πουν απο πριν και να το αναφερουν στην αγγελια!! συνηθως προκειται για wg zimmer οπου ο κανονικος ενοικιαστης παει διακοπες λιγες εβδομαδες και υπενοικιαζει για μικρο χρονικο διαστημα το δωματιο)

 

Τροποποιήθηκε από dimitris_
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

46 λεπτά πριν, dimitris_ said:

μα ναι, απο τον ιδιοκτητη το παιρνεις . Στα wg zimmer ο ιδιοκτητης του διαμερισματος  ειναι αυτος που εχει ιδρυσει και ρυθμιζει το wg και σου δινει το χαρτι!

σε ελαχιστα wg zimmer οπου δεν σου δινουν Anmeldung, αυτο αναγραφεται παντα στην αγγελια (wg zimmer ohne Anmeldung)! για να εισαι σιγουρος μπορεις να ρωτησεις απο πριν και να επιβεβαιωσεις οτι θα στο δωσουν

κανονικα ειναι παρανομο να νοικιασεις wg  και να μην σου δινουν anmeldung, ωστοσο σε μεγαλες πολεις πχ βερολινο πολλες φορες  καποια wg zimmer ειναι χωρις anmeldung (ομως οφειλουν να στο πουν απο πριν και να το αναφερουν στην αγγελια!! συνηθως προκειται για wg zimmer οπου ο κανονικος ενοικιαστης παει διακοπες λιγες εβδομαδες και υπενοικιαζει για μικρο χρονικο διαστημα το δωματιο)

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλη  εβδομαδα συναδελφοι 

Ξέρει κανεις αν οντως μολις φεύγεις απο μια θέση στη γερμανια λαμβάνεις και ενα Brief σαν συστατική επιστολή που μπορεί και να σε χαντακώνει ? Η δεν ισχύει ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά!

Ήθελα να ρωτήσω:

1)Αν αποκτήσεις άδεια ασκήσεως σε ένα κρατίδιο, μπορείς μετά να ζητήσεις να εργαστείς και σε οποιοδήποτε άλλο της Γερμανίας; Δηλαδή ισχύει παντού;

2)Ο βαθμός πτυχίου παίζει σημαντικό ρόλο στη Γερμανία για να βρεις θέση;

3)Χρειάζεται να έχει κάποιος διδακτορικό (να είναι Dr med) για να βρει θέση σε πανεπιστημιακή κλινική;

 

Τροποποιήθηκε από konarg
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 27/4/2020 at 12:12 ΜΜ, konarg said:

Καλημέρα παιδιά!

Ήθελα να ρωτήσω:

1)Αν αποκτήσεις άδεια ασκήσεως σε ένα κρατίδιο, μπορείς μετά να ζητήσεις να εργαστείς και σε οποιοδήποτε άλλο της Γερμανίας; Δηλαδή ισχύει παντού;

2)Ο βαθμός πτυχίου παίζει σημαντικό ρόλο στη Γερμανία για να βρεις θέση;

3)Χρειάζεται να έχει κάποιος διδακτορικό (να είναι Dr med) για να βρει θέση σε πανεπιστημιακή κλινική;

 

1. Ισχύει παντού.

2. Πρακτικά όχι,  η γλώσσα είναι το κυριότερο.  

3. Όχι απαραίτητα,  αλλά εξαρτάται από τις συγκυρίες στην κλινική, ποια ειδικότητα και αν ο ερμής είναι ανάδρομος. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας μου απαντήσει οποιος το γνωρίζει 

Παραίτηση την τελευταία εβδομάδα του probezeit, παίζει να αναγνωριστεί το 6μηνο μου σαν εκπαίδευση? Η όχι? 

Με την λογική οτι το Kündigungsfrist ειναι +2 εβδομάδες 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καλησπερα παιδια. Λοιπον τελευταια ερωτηση υποσχομαι

σε περιπτωση που θελει να κανει καποιος Hospitation για καποιους μηνες (2 μηνες σε μια πολη και 2 σε αλλη)  ή σε περιπτωση που θελει να κανει erasmus πρακτικη ασκηση για περιπου 3 μηνες, χρειαζεται καποιου ειδους ασφαλιση στη γερμανια; 

θα εχω την ευρωπαικη καρτα ασφαλισης, μηπως ομως χρειαζεται και εκει κατι σαν ασφαλεια αστικης ευθυνης που λενε απο τα γραφεια ερασμους;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

καλημέρα! Υπάρχει κανείς άλλος που να ορκίζεται τώρα και να σκέφτεται να ξεκινήσει για Approbation;

Δεδομένου του Covid πιστεύετε είναι καλύτερο να το αποφύγει κανείς και να κάνει πχ πρώτα αγροτικό, ή δεν επηρεάζει και τόσο;

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλημερα, σκεφτομαι να παω γερμανια (τωρα πήρα το πτυχίο) ηθελα να ρωτησω αν δηλωνω κανονικά θεση για ειδικότητα παρολο αυτη που με ενδιαφερει εχει ελαχιστη αναμονη. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.