Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

19 ώρες πριν, kerbit_88 said:

Επιστρέφω σε ένα θέμα που φαίνεται ότι πλέον αφορά όλο και λιγότερους συναδέλφους που προτιμούν μάλλον άλλες γερμανόφωνες χώρες (πχ Ελβετία) λόγω χρημάτων και δυσκολίας με την FSP.

Η δική μου εμπειρία αφορά τη Βαυαρία. Λακωνικά αναφέρω τα εξής:

1. Έμαθα γερμανικά στην Ελλάδα από Οκτώβριο 2017-Μάιο 2018, πήρα το Κρατικό Πιστοποιητικό και ÖSD B2. Ιούλιο-Αύγουστο 2018 έκανα μαθήματα C1 στο Μόναχο στα πλαίσια υποτροφίας που κέρδισα από την DAAD.

2. Αρχές Αυγούστου κατάθεση των απαραίτητων εγγράφων στην Περιφέρεια της Άνω Βαυαρίας, στο Μόναχο. ΔΕΝ απαιτήθηκε πιστοποιητικό γνώσης της γερμανικής Β2, οι υπάλληλοι θεωρούν ότι κάποιος που πάει να δώσει μια εξέταση C1 Fachsprachenprüfung ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ. Η μη κατοχή τέτοιου πιστοποιητικού στα μάτια μιας επιτροπής εξετάσεων, την προϊδεάζει για συμμετέχοντα "τουρίστα". Απαιτείται Anmeldung σε γερμανική διεύθυνση, δεν είναι πλέον τόσο απλό γιατί απαιτείται η σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος κι όχι μόνο του νοικάρη (δηλαδή του φίλου που μας φιλοξενεί μέχρι να σταθούμε στα πόδια μας). Εναλλακτικά έγγραφο που πιστοποιεί μια συνέντευξη για εργασίας/hospitation με άρνηση ή αποδοχή για τη θέση. Εγώ είχα Anmeldung. Μείζον θέμα οι μεταφράσεις, μιλάμε για τρέλα, οι Γερμανοί να επιμένουν να τα μεταφράσω σε Notar Γερμανό (μια περιουσία) και εγώ να αφήνω τα ΓΝΗΣΙΑ ακριβή αντίγραφα σε ελληνικά και μεταφράσεις με ρίσκο να χαθούν (στη Γερμανία; ΝΑΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΕΓΓΡΑΦΑ). Τελικά ΔΟΥΛΕΨΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

3. Αρχές Σεπτεμβρίου (δηλαδή ένα μήνα μετά) έλαβα επιστολή όπου μπορούσα να επιλέξω τους προτιμώμενους μήνες εξέτασης. Διάλεξα Δεκέμβριο, Ιανουάριο, Φεβρουάριο με την ιδέα ότι δίνουν Termin στην μεσαία επιλογή (Ιανουάριο) λόγω μεγάλης συμμετοχής. Μου έδωσαν αρχικά Δεκέμβριο και το μετακίνησα με τηλεφωνική συνεννόηση πιο μετά.

4. Προετοιμάστηκα με μαθήματα πλήρως επιδοτημένα από το Arbeitsagentur και το BAMF στο Bayerisches Fortbildungszentrum (BFZ). Για άτομα που έχουν ήδη δουλέψει στη Γερμανία και πάνε μέσω Jobcenter πληρώνεται μέχρι και το εισιτήριο του τρένου, μπέιμπι σίτερ για το μωράκι σας και πολλά άλλα. 4 μήνες μαθήματα, καθημερινά 09.30-13.30, δασκάλα Γερμανίδα, προαπαιτούμενο Β2, ούτε λέξη αγγλικά. Οι μισές και βάλε γερμανικές Fachbegriffe είναι ελληνικά (ΔΟΞΑ ΤΟΙΣ ΠΡΟΓΟΝΟΙΣ ΗΜΩΝ). Τρομερή δουλειά. Εγώ πέρασα την εξέταση στους 2 μήνες των μαθημάτων. Μπορούσα να τα καταφέρω και χωρίς τα μαθήματα? ΜΠΟΡΟΥΣΑ αλλά θα χανόμουν μέσα σε τόνους από βιβλία, μεταφράσεις και σημειώσεις μέχρι να καταφέρω να κατανοήσω το πνεύμα της εξέτασης.

5. Εξετάσεις στο Μόναχο. 3 μέλη η επιτροπή, 1 γερμανίδα φιλόλογος, 2 ιατροί (ένας χειρουργικής ειδικότητας, ένας παθολογικής). Η εξέταση αποτελείται από 3 μέρη, καθένα διαρκεί 20 λεπτά με ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ. Χτύπησε το κουδούνι, ΤΕΛΟΣ, δε ρωτάς, δε γράφεις, δε μιλάς1ο μέρος λήψη ιστορικού από ασθενή-ηθοποιό. Απλά διηγείται και απαντάει στις ερωτήσεις σας, μη νομίσετε τίποτα STEP κτλ. Είναι το σημαντικότερο μέρος της εξέτασης, ρωτάτε τα πάντα Aktuelle Anamnese, Vorerkrankugen, Operationen, Familienanamnese, Sozialanamnese, vegetative Anamnese κοκ 2ο μέρος, σύνταξη Arztbrief και 3ο μέρος Patientvorstellung και Arzt-Arzt Gespräch επί του αναμνηστικού του ασθενούς. Ανακοίνωση αποτελεσμάτων αμέσως, bestanden (😀😎🏆). Μπορεί να νομίσετε ότι πρέπει να ξέρετε τα πάντα στα γερμανικά, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Die FSP geht nur um die Sprache, δεν εξετάζονται οι ιατρικές γνώσεις αλλά οι γλωσσικές ικανότητες με ιατρική ορολογία.

Διάβασα και συνέλλεξα προσεκτικά ΟΛΕΣ ΤΙΣ Fälle από το γκρουπ Approbation für ausländische Ärzte in Bayern. Γραμματικά, έμαθα πολύ καλά να χρησιμοποιώ Konjuktiv I (haben, sein, trinken, rauchen ΜΟΝΟ και είναι και πανεύκολη) και Adjektivdeklination. Διάβασα από BASICS Anamnese und Untersuchung, Die 50 wichtigsten Fälle Innere Medizin, Chirurgie, Allgemeinmedizin (ΟΧΙ ΟΛΑ, ΜΟΝΟ ΤΙΣ Fälle του παραπάνω group), Amboss για επιβεβαίωση (είναι το γερμανικό Medscape) και Doccheck για την αντιστοίχηση umgangsprachlich vs fachsprachlich (πχ Erbrechen vs Emesis). 

Παραμένω στη διάθεσή σας για να βοηθήσω. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και μπορώ να απαντήσω σε πμ αλλά είναι καλύτερα για όλους να τίθονται τα ερωτήματα εδώ για να βοηθούνται όλοι. 

Σε ευχαριστούμε ολόθερμα, μέσα από την καρδιά μας! Ειδικά για τα παραθυράκια του διαβάσματος και των μαθημάτων για fsp! Όλο το ποστ σου είναι ευαγγέλιο, λέξη προς λέξη τόσο για Ελλαδίτες όσο και για ομογενείς Έλληνες που έχουν παρόμοιες απορίες μιας και σπούδασαν Ελλάδα και τα βρήκαν λίγο μπαστούνια πως να προετοιμαστούν για το fsp! Μιλώ τόσο για μένα όσο και για φίλους/ες συναδέλφους/ισσες που είναι στην δική σου φάση και ψάχνονται πλέον μόνοι τους γιατί ελαχιστοποιήθηκε το ρεύμα προς Γερμανία, όπως πολύ σωστά είπες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 5/3/2019 at 9:02 ΜΜ, kerbit_88 said:

Διάβασα και συνέλλεξα προσεκτικά ΟΛΕΣ ΤΙΣ Fälle από το γκρουπ Approbation für ausländische Ärzte in Bayern.

Υπάρχει περίπτωση να μπορέσεις να ανεβάσεις κάπου αυτά τα Fälle; Χίλια ευχαριστώ που μοιράστηκες μαζί μας την εμπειρία σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Παιδια καλησπερα, προσπαθω να ξεκινησω τη διαδικασια για approbation στο ντυσέλντορφ και νοικιασα ενα κοινοχρηστο διαμερισμα για ενα μηνα ωστε αφενος να να κατσω λιγο να βρω κανενα νοσοκομειο για hospitation (και να βελτιωθει η γλωσσα) και αφετερου να παρω το anmeldung (δηλαδη τη δηλωση στο δημο με γερμαν διευθυνση)που θελουν ωστε να προχωρησει η διαδικασια . Μετα απο ενα μηνα θα φυγω διοτι εχει αναμονη για το fachsprachprufung και δεν θέω να κατσω πολυ. Η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχει προβλημα με το anmeldubg, δηλαδη αν φυγω θα ακυρωθει? Και θα υπαρχει περιπτωση να μου τπ ξαναζητησουν απο την αρχη,? Πειραζει αν δωσω anmeldung με ισχυ ενα μηνα και φυγω? Μηπως μου προτεινεται να ψαξω και einstellungszusage (βεβαιωση προσληψης). Μηπως εκανα βλακεια και επρεπε να νοικιασω σπιτι για περισσοτερο καιρο?

Τροποποιήθηκε από dimitris_
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρητικα με το που φυγεις, πρεπει να ξεδηλωθεις. Αυτο σε υποχρεωνει ο νομος. Αν εχεις καταθεσει ηδη την αιτηση σου και εχεις το χαρτι της Anmeldung μεσα, θεωρητικα παντα, η διαδικασια θα προχωρησει, ακομα κι αν ξεδηλωθεις. Οταν με το καλο παρεις την Approbation, πρεπει παλι νασαι angemeldet καπου στο Ντυσελντορφ. Μπορεις να ρωτησεις αυτον που σου νοικιαζει αν μπορει να σε αφησει δηλωμενο εναντι αντιτίμου ? (πχ ειναι Ελληνας? Γινεται..). Ενιοτε υπαρχουν ξενοδοχεια ή Ινστιτούτα Γλώσσας (Carl Duisberg) που σε δηλωνουν πανω τους ΓΙΑ ΟΣΟ ΜΕΝΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ. 

Με μπερδεψες λιγο με την ολη φαση για hospitation, ή θα μεινεις Ντυσελντορφ για προετοιμασία με hospitation ή θα πας, θα δώσεις την αίτηση και θα φυγεις. Η ανευρεση hosoitation δεν ειναι τοσο δυσκολη.. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Ο ενοικιαστης ειναι Ελληνας αλλα ουτε αυτος ηταν σιγουρος τι πρεπει να κανω γι'αυτο ρωτησα κι εδω. Για Ηοspitation εχω στειλει  ηδη σε ολα τα νοσοκομεια του Ντισελντορφ προ εβδομαδας αλλα ως τωρα δεν απανταει κανεις.. θα στειλω και σε πιο περιφερικα κι αν παλι δεν απντησουν μαλλον θα φυγω διοτι τι ενοικιο ειναι καπως ακριβο, ποσο μαλλον οι συγκοινωνιες και το ποσιμο νερο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος θέλει και ενδιαφέρεται, ας επικοινωνήσει για τις προϋποθέσεις.  Δυο ημερομηνιες μαθηματων. Επιτυχια συμμετεχοντων στην FSP 70-90%. Στο δικο μου γκρουπ 100% επιτυχια. Είναι πλήρως επιδοτημενα από το BAMF (υπηρεσία για πρόσφυγες και μετανάστες). 

 

Bfz München startet am 20.05.2019 einen neuen C1 Deutschkurs für Humanmediziner/ Vorbereitung auf die Fachsprachenprüfung. 
Der Kurs findet am Nachmittag statt. 

Bfz München startet am 03.06.2019 einen neuen C1 Deutschkurs für Humanmediziner/ Vorbereitung auf die Fachsprachenprüfung. 
Der Kurs findet am Vormittag statt. 

Um sich für diesen Kurs anzumelden, benötigen Sie folgende Unterlagen: 

• Berechtigung zur Teilnahme an einem berufsbezogenen Deutschsprachmodul (Spezialmodul Arzt)
• Meldebescheinigung 
• Bestätigung zur Erteilung einer Approbation/Berufserlaubnis (der Regierung von Oberbayern)
• Zertifikat B2 von Telc oder Goethe-Institut (keine Teilnahmebescheinigung o.Ä.)
• Ausweis

Der Kurs umfasst 400 UE /20 UE pro Woche. 

Anmeldung und Beratung
Büro 2.01
Baierbrunnerstr. 27-29
81379 München

Tel: 089 1895529 - 224/ - 228
Email: bbd-m@bfz.de

Τροποποιήθηκε από kerbit_88
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λογικα ναι. Η ιδέα είναι η εξής: το BAMF επιδοτεί Κέντρα Εκπαίδευσης ενηλίκων που διεξάγουν μαθήματα κατάλληλα για να βοηθηθούν ξένοι και να ενταχθούν ευκολότερα και γρηγορότερα στη γερμανική κοινωνία. Η επιδότηση κάποιου ατόμου επιτυγχάνεται όταν αυτό κριθεί "ότι θα ευνοηθεί και θα βελτιωθεί" μέσα από το πρόγραμμα. Η κρίση γίνεται μέσω ειδικού συμβούλου του Arbeitsagentur (γερμανικός ΟΑΕΔ). Δεν μπορείτε να σκεφτείτε τι επιδοτείται, ό, τι φανταστείτε. Μπορείτε να μάθετε γερμανικά σε όποιο επίπεδο θέλετε, φτάνει να σας δοθεί το Berechtigungsschein (κουπόνι "καταλληλοτητας") για το Kurs από τον σύμβουλο σας στο Arbeitsagentur. 

 

Edit: Εδώ είναι ενα εργαλείο εύρεσης Kurse που επιδοτούνται από το Arbeitsagentur/BAMF. Θέλει λίγο ψάξιμο. 

https://kursnet-finden.arbeitsagentur.de/kurs/

Τροποποιήθηκε από kerbit_88
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρετε! Τελειώνω φέτος με το πτυχίο μου και με ενδιαφέρει η ειδικότητα της ψυχιατρικής. Από γερμανικά έχω C1, αλλά σκέφτομαι να πάρω το C2 γιατί η ψυχιατρική χρειάζεται αρκετά τη γλώσσα.

Γνωρίζω ότι η ψυχιατρική είναι χαμηλής ζήτησης ειδικότητα σε όλη την Ευρώπη, οπότε ελπίζω ακόμα και για θέση σε πανεπιστημιακό κάποια στιγμή.

Αυτό που με ενδιαφέρει όμως κυρίως είναι να ξέρω πού γίνεται καλή εκπαίδευση στο συγκεκριμένο αντικείμενο. Επειδή δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό, δεν ξέρω αν η εκπαίδευση είναι πολύ καλύτερη σε σχέση με Ελλάδα. Επίσης δεν γνωρίζω αν είναι καλύτερη σε σχέση με Ελβετία. Θα σκεφτόμουν και την Αγγλία, σαν επιλογή αλλά γνωρίζω ότι τώρα με το Μπρέξιτ τα πράγματα είναι δύσκολα. Οπότε αρχικά θα με ενδιέφερε η γνώμη σας για το αν γνωρίζετε για καλές κλινικές για εκπαίδευση πάνω στο αντικείμενο. Έτσι κι αλλιώς γνωρίζω ότι η ιατρική στη γερμανία δεν είναι ίδια παντού αλλά πάει με βάση το νοσοκομείο. Επίσης θα με ενδιέφερε μια γενική γνώμη, αν κάποιος διαθέτει, για σύγκριση μεταξύ Ελλάδας, Γερμανίας και Ελβετίας πάνω στην εκπαίδευση στη συγκεκριμένη ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα,

dimitris_  πιστευω δεν θα εχεις πρόβλημα με την δηλωση μιας και αν τρεξει η διαδικασια μετα δεν θα ζητησουν ξανα Meldebescheinigung.

Πολυ ενδιαφερον οσα γραφει ο kerbit_88 για τα μαθηματα γερμανικων, αν και θεωρω πως δεν φτανουν για το Sprachtest , μιας και εκει ρωτανε συγκεκριμενα πράγματα που βασιζονται σε ιατρικη ορολογια. Καλο ειναι μετα την αποκτηση Β2 καποιος να ασχοληθει εντατικα με την ιατρικη ορολογια και ειδικα πως γραφετε ενα Arztbrief. Αυτα και μετα στην καθημερινοτητα ειναι τα σημαντικοτερα.

Εγω τελειωσα ειδηκοτητα στη γερμανια, οποτε αν μπορω να βοηθησω σε κατι. ευχαριστως.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, Diva said:

Καλησπέρα,

dimitris_  πιστευω δεν θα εχεις πρόβλημα με την δηλωση μιας και αν τρεξει η διαδικασια μετα δεν θα ζητησουν ξανα Meldebescheinigung.

Πολυ ενδιαφερον οσα γραφει ο kerbit_88 για τα μαθηματα γερμανικων, αν και θεωρω πως δεν φτανουν για το Sprachtest , μιας και εκει ρωτανε συγκεκριμενα πράγματα που βασιζονται σε ιατρικη ορολογια. Καλο ειναι μετα την αποκτηση Β2 καποιος να ασχοληθει εντατικα με την ιατρικη ορολογια και ειδικα πως γραφετε ενα Arztbrief. Αυτα και μετα στην καθημερινοτητα ειναι τα σημαντικοτερα.

 

Τα μαθήματα που παρέθεσα είναι ακριβώς τέτοιο στυλ, φτάνουν και παρά φτάνουν για τη Sprachtest. Είναι medizinisches Deutsch C1 Niveau. Προσωπικά έγραψα τόνους από Arztbriefe σε αυτά τα μαθήματα! Κάναμε και 1 φορά την εβδομάδα μάθημα με Γερμανό ιατρό που μας έφερε δεκάδες γράμματα με Epikrise κτλ για διάφορες παθήσεις, Rheuma, Herzinfarkt κοκ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γνωριζει κανεις ποια ειναι η διαφορα αναμεσα στις ειδικοτητες "Allgemeinchirurgie" και "Viszeralchirurgie"?

Υπαρχει  σημαντικη διαφορα στα οργανα που χειρουργεις?

Εσεις ποιο θα μου προτεινατε να επιλεξω?? Επισης ξερετε αν το "Viszeralchirurgie" αναγνωριζεται αυτοματα στην Ελλαδα ως γεν χειρουργικη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ φίλε μου βλέπεις όλα τα Logbuch και τις απαιτήσεις τους. Η Viszeralchirurgie είναι υποειδικότητα της Chirurgie. Δες τα Logbuch και θα καταλάβεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εαν μεινω γερμανια πανω απο 3 μηνες (περιμενωντας την εξεταση, και κανωντας χοσπιτατσιον) θα μου ζητησουν τιποτα χαρτια για να μεινω κι αλλο?

νομιζω αν δε δουλευεις μπορεις να μεινεις μονο μεχρι 3 μηνες σε αλλη ευρ. χωρα?, γνωριζει κανεις κατι για αυτο το ζητημα. Ευχαριστω 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη Γερμανια αν ειναι να μεινεις περισσοτερο απο δυο μηνες, πρεπει να δηλωθεις (Anmeldung) σε διευθυνση. Το Anmeldung ειναι υποχρεωτικο και στη δηλωση για Approbation αλλως θελεις βεβαιωση συνεντευξης για δουλεια. Επισης οπως εχω γραψει πλειστακοις, το να «δηλωθεις» σε μια διευθυνση δεν ειναι ευκολο, θελει την συμφωνη γνωμη του ιδιοκτητη και μετα περνας στο συμβολαιο του φιλου που σε φιλοξενει. Αυτο συμβαινει γιατι πολλοι ξενοι παλια δηλωνονταν και πηγαιναν πισω στις χωρες τους εισπραττοντας επιδοματαρες και οικονομικη βοηθεια. Αυτα κοπηκαν οταν ξεσπασε η προσφυγικη κριση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

anmeldung εκανα, απλως διαβασα οτι εαν ενας πολιτης ΕΕ μεινει πανω απο 3 μηνες σε αλλη ευρωπαικη χωρα χωρις να εχει δουλεια, πρεπει να αποδειξει οτι εχει επαρκεις οικονομικους πορους και ασφαλεια υγειας (ωστε να μην επιβαρυνει το κρατος που τον φιλοξενει) και αναρωτιωμουν αν θα μου ζητηθει κατι τετοιο

Τροποποιήθηκε από dimitris_
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
On 16/5/2019 at 3:09 ΜΜ, dimitris_ said:

Γνωριζει κανεις ποια ειναι η διαφορα αναμεσα στις ειδικοτητες "Allgemeinchirurgie" και "Viszeralchirurgie"?

Υπαρχει  σημαντικη διαφορα στα οργανα που χειρουργεις?

Εσεις ποιο θα μου προτεινατε να επιλεξω?? Επισης ξερετε αν το "Viszeralchirurgie" αναγνωριζεται αυτοματα στην Ελλαδα ως γεν χειρουργικη

Η διάκριση των ειδικοτήτων ξεκίνησε για λόγους πολιτικής. Πρόκειται για το ίδιο πράγμα. Χαρακτηριστικό είναι ότι υπαγονται και τα δυο στην ιδια επιστημονικη εταιρεια η DGAV Deutsche Gesellschaft Allgemein- Viszeralchirurgie. Παρολ' αυτα υπαρχουν μερικές σημαντικές διαφορές:

1. Η Allgemeinchirurgie περιλαμβάνει και 12 μηνες υποχρεωτικής εκπαίδευσης στην ορθοπαιδική.

2. Με την Viszeralchirurgie δε μπορεις να ανοίξεις ιδιωτικό ιατρείο στη Γερμανια, με την Allgemein μπορείς.

3. Η αναγνωριση της Viszeralchirurgie στην Ελλάδα ειναι προβληματική. Ολοι εχουν πρόβλημα στην αναγνώριση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι 

Θα ηθελα να ρωτήσω οσους εχουν περάσει τις εξετάσεις του  Fachsprachprufung 

Την αδεια Approbation σας την εστειλαν επειτα απο πόσες ημέρες ? και σε ποια διευθυνση? , σε αυτη που είχατε δηλώσει στα χαρτιά αίτησης ( π.χ ακομη και ελλάδα) ή σε αλλή διευθυνση  γερμανική ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στείλε email στον Ärztekammer που έκανες την εξέταση αν το αποτέλεσμά σου έχει διαβιβαστεί στην αντίστοιχη Regierung. Αν έχουν διαβιβαστεί, email στη Regierung (Ansprechpartner είναι αυτός που σου έστειλε το γράμμα ότι η αίτησή σου παραλήφθηκε και τρέχει η διαδικασία, ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ) και μετά από 2-3 μέρες θα το έχεις.

Έτυχε σε φίλο μου, 2 ημέρες μετά την εξέταση ήρθε σπίτι του. Εμένα 3 βδομάδες, έκανα τα παραπάνω και τσουπ, 2 ημέρες μετά ήρθε σπίτι μου (Γερμανία).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλημερα 

Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με ειδικοτητα γενικης χειρουργικής μιας που πια εχω πάρει το Approbation Και εχω και εμπειρία σε νοσοκομείο >1 χρόνο στην ελλάδα.

Ποσο ευκολο ειναι κανεις να βρει σε σχετικα καλη πολη ( >100.000 κατοικους ) της Γερμανίας-γενικα εχω δει υπάρχουν πολλές θέσεις απλα ειναι ευκολο να σε  δεχτούν.

Η αν αξίζουν και θέσεις σε μικρότερες πόλεις απο την εμπειρία κάποιου( απλα σκεφτομαι μεγαλύτερες πόλεις μεγαλύτερος και ο αριθμός επεμβάσεων )

Γενικα στειλατε μονοι σας αιτήσεις σε νοσοκομεία ή και μέσω διαφόρων εταιρειών που ασχολούνται με στελέχωση νοσοκομείων απ οτι εχω δεί. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
On 17/7/2018 at 2:32 ΠΜ, human said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

στα απαραίτητα έγγραφα για Approbation ζητείται και το letter of good standing. Ωστόσο αν κάποιος έχει πάρει μόλισ πτυχίο και ξεκινήσει κατευθειαν τη διαδικασία για λήψη Approbation και δε έχει εξασκήσει το επάγγελμα του ιατρού στην Ελλάδα, χρειάζεται παρόλαυτα το letter of good standing ? Ισχύει πως αυτό το έγγραφο είναι μόνο για εκείνους που έχουν ασκήσει προηγουμένως το επάγγελμα στη χώρα προέλευσης τους και αποδεικνυει ουσιαστικά τη σωστή άσκηση του ιατρικού επαγγελματος ? 

θα εκτιμούσα κάθε απάντηση, ευχαριστώ

Καλησπέρα, τελικά τι ισχύει? Μήπως χρειάζεται αντίγραφο της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 29/5/2019 at 4:23 ΠΜ, dimitris_ said:

εαν μεινω γερμανια πανω απο 3 μηνες (περιμενωντας την εξεταση, και κανωντας χοσπιτατσιον) θα μου ζητησουν τιποτα χαρτια για να μεινω κι αλλο?

νομιζω αν δε δουλευεις μπορεις να μεινεις μονο μεχρι 3 μηνες σε αλλη ευρ. χωρα?, γνωριζει κανεις κατι για αυτο το ζητημα. Ευχαριστω 

Τελικά τι έκανες? Υπάρχει πρόβλημα να κάτσεις πάνω από 3μηνο? Και το anmeldung το παίρνεις εύκολα εν τέλει? Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.