Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

On 16/11/2017 at 3:59 ΠΜ, katerinaki125 said:

Παιδια καλησπερα! Ενδιαφερομαι να στείλω τα χαρτια γ Approbation στη στουτγαρδη κ θελω να ρωτησω καποια πραγματα! Το ιατρικο πιστοποιητικο εχει καποια φορμα που πρεπει να σσυμπληρωθει ?? Επισης χρειάζεται βεβαίωση προσληψης απο νοσοκομειο ? Γιατι δεν αναφερεται κατι τετοιο στα απαιτουμενα δικαιολογητικα! Ευχαριστω!! 

Καλησπέρα!!αν έχεις κάνει τελικά την διαδικασία με ενδιαφέρει να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες!!!!

Τροποποιήθηκε από lidiaaa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 15/10/2018 at 8:15 ΜΜ, euchris21 said:

Γειά σας συνάδελφοι!

Έστειλα πριν από περίπου εναν μήνα τα χαρτιά μου για Approbation στο Ντυσσελντορφ. Ενώ όλα είναι πρωτότυπα ή επικυρωμένα αντίγραφα συνημμένα το καθένα με την μεταφραση του(και η σφραγιδα Χάγης εννοείται), μου στέλνουν τώρα οτι οι μεταφράσεις δε έχουν γίνει από το πρωτότυπο και δεν φαίνεται ποιο χαρτί πάει με ποιά μετάφραση ή ότι δεν είναι ξεκάθαρο αν ο μεταφραστής μου ειναι staatlich ver ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika -gt. Σημειώνω ότι οι μεταφράσεις έγιναν στο τμήμα του υποργείου εξωτερικών. Πήρα τηλέφωνο κι η υπάλληλος μου είπε απλά ότι πρέπει να κάνετε αυτά που σας γράψαμε, δεν μπορώ να σας βοηθήσω παραπάνω. Το επίσης εξοργιστικό ήταν ότι όταν ζήτησα να μου στείλουν τα χαρτιά πίσω να δω τι έγινε είπε ότι αυτό δεν γίνεται.

Ειχε κανένας ανάλογη εμπειρία ή ξέρει κάτι σχετικά μ' αυτό?

Ευχαριστώ

Καλησπέρα. Όσον αφορά το πτυχίο σου , το έχεις βγάλει φωτοτυπία και το έχεις επικυρώσει φαντάζομαι σε κάποιο ΚΕΠ? Έπειτα σε αυτό το αντίγραφο βάζεις σφραγίδα Χάγης και αυτό είναι που θα μεταφράσεις και θα θα στείλεις? Σε ευχαριστώ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 ώρες πριν, lidiaaa said:

Καλησπέρα!!αν έχεις κάνει τελικά την διαδικασία με ενδιαφέρει να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες!!!!

Αν σε ενδιαφέρει το πιστοποιητικό ιατρού, ειδικά η Βάδη-Βυτεμβέργη έχει το πιστοποιητικό online, θεωρητικά πας σε ένα Hausarzt στη Γερμανία και σου το βγάζει.

https://rp.baden-wuerttemberg.de/Themen/Bildung/Ausbildung/Ausbildung-Arzt/Documents/LPA_Arzt_Appr_Eignung.pdf

Αν είσαι angemeldet σε γερμανική διεύθυνση, δε χρειάζεσαι συνέντευξη για δουλειά. Αν δεν είσαι, μπορείς να πας σε οποιοδήποτε γιατρό ή νοσοκομείο και να ζητήσεις βεβαίωση ότι έκανες συνέντευξη για δουλειά, όχι κατανάγκην πρόσληψη (αφού δεν έχεις Approbation, πώς θα σε πάρουν, για την ομορφιά σου?). Το πώς θα το βρεις: hospitation ή Έλληνας γιατρός σε ιδιωτικό ιατρείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα συναδελφοι

Θα ηθελα την αποψη οσων εχουν περασει απο τη διαδικασια του Vorstellungsgesprach  στη γερμανια

Βρίσκομαι στην γερμανια για τις επόμενες 2 εβδομάδες και εχω συνολικά 6 συνεντεύξεις  και σε κάποιες απ αυτες και hospitation

Γενικά η πρόσκληση για συνένετυξη ( και σ συνδιασμο με hospitation ) αντιστοιχεί και σε πρόταση για μελλοντική συνεργασία ή απλα κανουν screening πχ ποιος μιλάει καλυτερα γερμανικά ?

Tips για συνετευξη κανείς ή τι ρωτανε συνήθως ?

 

Vielen Dank im Voraus 🤗🤗

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε ξέρω ότι πολλοί επωφελούνται από τις συζητήσεις που γίνονται ανοικτά, αν θες όμως στείλε πμ, μόλις πέρασα την διαδικασία. Μόλις τελειώσουμε και οι δύο, καλό είναι να επιστρέψουμε με feedback/οδηγό.

Βασικές ερωτήσεις για να επωφεληθούν συνάδελφοι:

1. Τα Gespräche σου είναι σε Regionalkrankenhaus, Unikliniken ή Privatkonzern(Helios, Asklepios, Sana κοκ) ?

2. Κρατίδια?

3. Ειδικότητα?

Εδώ σε αυτό το thread γράφουν Γερμανοί τις εμπειρίες τους από Vorstellungsgespräch. Εγώ προσωπικά βρήκα και προετοιμάστηκα για ΚΑΘΕ ΠΙΘΑΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ με βάση τις πρώτες και τις τελευταίες σελίδες του thread.

 

Τροποποιήθηκε από kerbit_88
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά εχθές περασα  (με την 2η απόπειρα)το fachsprachprufung στο Ντίσελντορφ , ακολουθει λοιπόν ένα εκτενές ποστ με πληροφορίες για τις εξετάσεις στο Ντίσελντορφ ώστε να βοηθήσω συναδέλφους που τυχόν ενδιαφέρονται

- Από την στιγμή που στέλνεις τα χαρτιά μεσολαβούν 4 μήνες μέχρι να δώσεις εξετάσεις. Αν κοπείς επαναλαμβάνεις την εξέταση μετά από 2 μήνες

-τα χαρτιά μπορειτε να τα στειλετε Μόνο ταχυδρομικώς (για Ντίσελντορφ μιλάω πάντα) . Παλαιότερα υπήρχε δυνατότητα να τα δώσεις κ αυτοπροσώπως όμως το κατήργησαν

- πρέπει να στείλετε όλα τα δικαιολογητικά που αναφέρονται στο merkblatt approbation EU dusseldorf (το βρίσκετε εύκολα στο γκουκλ , ομοίως αν ενδιαφέρεστε για άλλο κρατίδιο κάντε την ίδια αναζήτηση αντικαθιστώντας το το Ντίσελντορφ με την περιοχή που σας ενδιαφέρει

-απαιτειται επιπλέον ειτε anmeldung σε γερμ διεύθυνση είτε βεβαίωση πρόσληψης από εργοδότη. Σε αυτό το σημείο θέλω να πω ότι συζητοντας με παιδιά σε whatsapp γκρουπς , έμαθα ότι υπάρχουν άτομα που έκλεισαν ραντεβού για εξετάσεις χωρίς κανένα από τα 2 παραπάνω. Έστειλαν απλώς μια αρνητική απάντηση εργοδότη (η οποία θεωρείται απόδειξη ότι ψάχνεις εργασία στο εν λόγω κρατιδιο). Αυτό πιστευω είναι σίγουρα η ευκολότερη λύση μιας και δεν απαιτεί να έρθεις καθόλου γερμανια, εάν το γνώριζα εξαρχής θα το επιχειρούσα κ εγώ

- αφού σταλούν τα χαρτιά θα λάβετε στην διάρκεια των επόμενων μηνών (χρονοτριβούν αρκετά) τα εξής email 1) μήνυμα που να λέει αν χρειάζονται και άλλα χαρτιά 2) μήνυμα που λέει ότι τα δικαιολογητικά είναι πλήρη και θα σας δηλώσουν για εξετάσεις στον ιατρικό συλλογο 3) μήνυμα από το σύλλογο με τα στοιχεία του λογαριασμού όπου θα καταθέσετε τα λεφτά (η κατάθεση γίνεται εύκολα από Ελλάδα είται με ebankingειτε πηγαίνοντας σε παράρτημα της τράπεζας σας) 4) μήνυμα με την ώρα και ημερομηνία των εξετασεων. Συνολικά από την μέρα που έστειλα τα χαρτιά μέχρι τη μέρα των εξετάσεων μεσολάβησαν 4 μήνες. 

-τα αποτέλεσμα τα μαθαίνεται την επόμενη μέρα μέσω μεηλ και εφόσον αποτυχεται σας ζητούν να ξανακαταθεσετε τα λεφτά κ η επόμενη ημερομηνία εξετάσεων είναι μετά από 2 μήνες

- να τονίσω πως όλη η διαδικασία γίνεται αποκλειστικά με mail οπότε είναι πολύ σημαντικό να γράψετε το mail σας σωστά στα δικαιολογητικά!! Η διαδικασία είναι χρονοβόρα και δυστηχως οι υπάλληλοι καθόλου εξυπηρετικοι και συνήθως δεν απαντάνε  mail/ τηλέφωνα σε απορίες σας

Η εμπειρία μου από τις εξετάσεις: Όταν έδωσα πρώτη φορά στις 30/7/19 είχα μια ασθενή με λιποθυμικο επεισοδιο και απώλεια ουρων, πρήξιμο στο πόδι , διάρροιες και απορία βάρους. Η ασθενής είχε πολλά άσχετα μεταξύ τους συμπτώματα ενώ το πρήξιμο στο πόδι το ανέφερε τελευταία στιγμή και δεν πρόλαβα να ρώτησα πολλά. Στ δεύτερο πάρτ ο χρόνος ήταν ελαχιστος κ δεν πρόλαβα να γράψω πλήρως τα σύμπτωματα ούτε πιθανές διαγνώσεις και θεραπεία. Η εξεταστές ήταν ειρωνικοι και κακοδιαθετοι και μου είπαν πως η πιθανή Μ διάγνωση (επιληψία) ήταν λάθος και η ασθενής είχε παροδικό ισχαιμικό λόγω θλεβοθρωμβωσης. Επίσης σχολίασαν πολύ αρνητικά το γεγονός ότι το γραπτό Μ ήταν ελλιπες

 

 

 

 

 

 

 

 

Τροποποιήθηκε από dimitris_
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(συνέχεια)

Τη δεύτερη φορά που έδωσα  ( εχθές 30/9/19)το περιστατικο ήταν πάλι περίεργο, επρόκειτο για μια κυρία με επιγάστρικο πόνο που γενικά έμοιαζε με έλκος στομάχου. Αυτή τη φορά πήρα καλύτερο ιστορικό και έκανε πληρέστερη καταγραφή στο 2ο πάρτι χωρίς παραλείψεις, όμως στο τρίτο παρτ και πάλι οι εξεταστές Μ είπαν ότι η διάγνωση που έγραψα είναι λάθος (έλκος) και η κυρία είχε στην πραγματικότητα ψυχωσοματικους πόνους λόγω καταπίεσης από τον συζυγο της (!!) Εντωμεταξύ η ασθενης δεν μου είπε ούτε ότι έχει προβλήματα στο γάμο της και επίσης ούτε ότι είχε κάνει γαστροσκόπηση πριν τρεις μήνες και τα αποτελέσματα ήταν φυσιολογικά (όλα αυτά τα εμαθα από τους εξεταστές και εντέλει συμφώνησα μαζί τους ότι είναι ψυχωσωματικο το θεμα λολ). Πάντως οι εξεταστές ήταν ευγενικοί τη 2η φορά καί με βοηθούσαν όπου κολλούσα, και μου είπαν ότι δεν πειράζει αν δεν γράψει ο εξεταζόμενος σωστή διάγνωση, αλλά αρκεί να πάρει πλήρες ιστορικό και να έχει ευχέρεια λόγου με την ιατρική ορολογια . Την επόμενη μέρα έμαθα ότι πέρασα!! (Προς μεγάλη Μ έκπληξη

Όπως καταλαβαίνετε και τις δύο φορές τα περιστατικά ήταν μυστηριώδη και οι ηθοποιοί δεν έλεγαν όλες τις απαραίτητες πληροφορίες . Να τονίσω ότι είχα διαβάσει παλιά θέματα και ουσιαστικά τα ονόματα των ασθενων είναι ίδια όμως αλλάζουν λεπτομέρειες. Η κυρία με την συνκοπη υπήρχε στα παλιά θέματα (το όνομα της είναι petra westphal) και η κυρία με τον επιγάστριο πόνο (λέγεται melanie becker) όμως στα παλιά θέματα η συγκοπή της πρώτης οφειλόταν σε σε καρδιακή νόσος και οι πόνοι της δεύτερης σε χολοκυστιτιδα. Δηλαδή υπάρχει η τάση να κρατάνε τον ίδιο ηθοποιό με ίδιο βασικό σύμπτωμα να αλλάζουν όμως λεπτομέρειες ώστε να αλλάζει η πάθηση που έχει

Εντέλει βάσει των εξεταστών δεν έχει σημασία αν κάνετε σωστή διάγνωση (δεν εξετάζονται οι ιατρικές γνώσεις) αλλά κυρίως να ξέρετε ιατρική ορολογία και να μπορείτε να πάρετε ιστορικό. Για αυτό το λόγο  τη 2η φορά περασα μολονότι είχα λάθος διάγνωση. Όμως την πρώτη φορά το περιστατικό μου ήταν ότι εντελως  μπερδεμένο και ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω πως έπαθε συγκοπή από φλεβοθρωμβωση (αφου η φλεβοφρομβωση κάνει μόνο πνευμονική και όχι εγκεφαλική εμβολή EDIT ειναι δυνατον μονο αν εχει ανοιχτο ωοιδες τρημα αλλα αυτο ειναι σπανια κατασταση και το θεωρω too much να ειχε κατι τετοιο.. )

Επιπλέον έχοντας διαβάσει παλιά θέματα παρατήρησα ότι υπάρχουν και κάποιο πιο απλοί ασθενείς: ενας κύριο με χρόνια παγκρεατίτιδα, και κάποιοι άλλοι ασθενείς με ουρολοίμωξη και γαστρεντεριτδα, που νομίζω η κατάσταση τους είναι πιο ξεκάθαρη και πιο εύκολο το ιστορικό. Εξακολουθώ όμως να πιστεύω ότι γενικά οι ηθοποιοί ασθενείς είναι "λιγομίλητοι" και δεν περιγράφουν επαρκώς τα προβλήματα τους

Κλεινωντας, οι συμβουλές που θέλω να δώσω σε όσους επιχειρήσουν την εξέταση

-Μαθετε πολύ καλά απέξω τι θα ρωτήσετε τον ασθενη: πρέπει να συμπληρωστε ένα φύλλο ιστορικού που υπάρχει στην  ιστοσελίδα τους όμως αυτό το δίνουν στο 2ο πάρτ και υπάρχει περίπτωση να ξεχάσετε κάτι απ' αυτά που θέλουν στο πρώτο πάρτ: οπωσδήποτε ρωτήστε 1) γενικά στοιχεία:name, alter, geburtsdatum,gewicht, groesse, 2) Allergien  3) Noxen: Rauchen (θέλουν να υπολογίσετε και pack years οπότε ρωτήστε πόσα τσιγάρα τη μέρα κι επι ποσα έτη καπνίζει)    Alkohol , Drogen 4) Familienanamnese κυρίως πάθησης γονέων αδελφών και παιδιών 5) aktuelle beschwerden που ποναει από ποτέ , αντανάκλαση πόνου κτλ  6) sozialanamnese επεγγελμα, αν είναι παντρεμένος παιδιά 7) vegetative anamnese vVorekrangungen/medikamenteanamnese & voroperationen

-στο φύλλο ιστορικού γράψτε όλα τα πάρα πάνω και επιπλέον 9)Verdachtsdiagnose 10) Differenzialdiagnosen 11) weiteres procedere (δηλαδή τι διαγνωστικές εξετάσεις απαιτουνται) 12  Therapie

-στο 2ο παρτ ο χρόνος τρέχει χωρίς να το καταλάβετε, γράψτε όσο πιο γρήγορα μπορείτε

-Διαβαστε όσο το δυνατόν περισσότερα παλια θέματα μπορείτε: εγώ βρήκα από τη σελίδα approbations.info και διάφορα γκρουπ σε facebook και whatsapp.  Τα παλιά θέματα αφενός επαναλαμβάνονται ,αφετέρου σας δίνουν μα ιδέα για το τι ρωτάτε και πως γράφετε το ιστορικό

-Στο 2ο παρτ ενω γραφετε υπαρχει ενα τηλεφωνο στο δωματιο κ χτυπαει και καποιος σας λεει οτι ενας ασθενης στο νοσοκομειο (οχι ο αυτος που πηρατε ιστορικο αλλα καποιος αλλος ασχετος ασθενης) εχει καποιο προβλημα συνηθως χαμηλο καλιο/χαμηλη αιμαοσφαιρινη/χαμηλα αιμοπεταλια. Αυτο το γραφεται στο προχειρο σας και το αναφερεται στους εξεταστες στο 3ο παρτ, (πρεπει να το πειτε πριν παρουσιασετε τον ηθοποιο, διοτι θεωρειται πιο επειγον(οι εργαστηριακες τιμες ειναι πολυ χαμηλες)

-Στο 3ο παρτ εκτος απο την παρουσιαση του ασθενους σας ρωτανε και καποιες συνταμογραφιες και ενιοτε καποιες φυσιολογικες τιμες εργαστηριακων (συνηθως ηλεκτρολυτες). πχ εμενα με ρωτησαν τι θα πει BSG (blutsenkungsgeschwindigkeit) και ποιες ειναι οι φυσιολογικες τιμες καλιου. Διαβαζοντας παλια θεματα θα δειτε οτι τετοιου τυπου ερωτησεις επαναλμβανονται

-Οσον αφορα το υλικο προετοιμασιας που χρησιμοποισα: εκτος απο παλια θεματα διαβασα επισης τα βιβλια 50 wichtigste Faelle chirurgie & Innere Medizin(αυτο εχει και μια καλη λιστα με SOS συντομογραφιες στην αρχη) & "Kommunikation für ausländische Ärzte: Vorbereitung auf die Fachsprachprüfung" 

-Για να συνηθισετε την κατανοηση του προφορικου λογου: το καναλι klinik am sudring στο youtube νμζω εχει καλο υλικο! Επισης στην ιστοσελιδα tvopedia εχει συλλογη απο διαφορα τηλεοπτικα καναλια ανα τον κοσμο και μπορειτε να βρειτε γερμανικα/αυστριακ/ελβετικα

-Επισης πολυ σημαντικο ειναι στο 1ο παρτ να χρησιμοποιειται Umgangsprache και στο 2ο&3o Fachsprache π.χ Hypertonie/Bluthochdruck διοτι ο ασθενης δεν καταλαβαινει λατινικους ορους . Νομιζω πως το βιβλιο "Kommunikation für ausländische Ärzte: Vorbereitung auf die Fachsprachprüfung" εχει εναν υπεραναλυτικο καταλαγο με τετοια παραδειγματα!!

Το ξερω πως το ποστ μου ειναι ισως καπως απαισιοδοξο ομως η εξεταση ειναι σιγουρα εφικτη, πρεπει ομως να μπειτε στο πνευμα της. Καλη επιτυχια σε ολους

 

Τροποποιήθηκε από dimitris_
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 16/9/2019 at 2:20 ΠΜ, lidiaaa said:

Τελικά τι έκανες? Υπάρχει πρόβλημα να κάτσεις πάνω από 3μηνο? Και το anmeldung το παίρνεις εύκολα εν τέλει? Ευχαριστω

εμεινα 2μηνες (μεχρι να τελειωσω το Hospitation) και εντελει εκανα abmeldung και επεστρεψα ελλαδα, διοτι υπηρχε μεγαλη αναμονη για τις εξετασεις και επιπλεον η ζωη ηταν πολυ ακριβη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 16/9/2019 at 3:16 ΠΜ, lidiaaa said:

Καλησπέρα. Όσον αφορά το πτυχίο σου , το έχεις βγάλει φωτοτυπία και το έχεις επικυρώσει φαντάζομαι σε κάποιο ΚΕΠ? Έπειτα σε αυτό το αντίγραφο βάζεις σφραγίδα Χάγης και αυτό είναι που θα μεταφράσεις και θα θα στείλεις? Σε ευχαριστώ!!

για Ντισελντορφ δεν θελουν σφραγιδα χαγης σε κανενα εγγραφο, απλως βγαλε επικυρωμενα αντιγραφα απ'το κεπ και μετεφρασε τα και στειλ'τα (σημειωση εξαιρειται το ποινικο μητρωο που πρεπει να το στειλεις σε πρωτοτυπο διοτι το κεπ δεν βγαζει επικυρωμενα αντιγραφα δικαστικων αρχων)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, dimitris_ said:

για Ντισελντορφ δεν θελουν σφραγιδα χαγης σε κανενα εγγραφο, απλως βγαλε επικυρωμενα αντιγραφα απ'το κεπ και μετεφρασε τα και στειλ'τα (σημειωση εξαιρειται το ποινικο μητρωο που πρεπει να το στειλεις σε πρωτοτυπο διοτι το κεπ δεν βγαζει επικυρωμενα αντιγραφα δικαστικων αρχων)

Για Στουτγκάρδη ενδιαφέρομαι να δώσω. Σου είναι εύκολο να μου στείλεις ένα μέιλ με τα θέματα που έχεις συγκεντρώσει που αναφέρεις σε προηγούμενο σχόλιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 ώρες πριν, lidiaaa said:

Για Στουτγκάρδη ενδιαφέρομαι να δώσω. Σου είναι εύκολο να μου στείλεις ένα μέιλ με τα θέματα που έχεις συγκεντρώσει που αναφέρεις σε προηγούμενο σχόλιο?

ναι βεβαιως, βασικα θα ανεβασω εδω καποια αρχεια με υλικο  προετοιμασιας για ντισελντροφ, για οποιον ενδαφερεται

παρολαυτα δεν ξερω κατα ποσο θα σε βοηθησει, διοτι συνηθως τα παλια θεματα επαναλμβανονται μονο στο ιδιο κρατιδιο. 

καλο θα ηταν να ψαξεις για παλια θεματα στουτχαρδης,   εδω εχει μερικα http://approbations.info/tag/fachsprachpruefung-stuttgart/ και επιπλεον ψαξε για γκρουπς σε facebook/whatsapp που να αφορουν την εξεταση στην στουτχαρδη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ανεβαζω καποια αρχεια με παλια θεματα και αλλο χρησιμο υλικο για ντισελντορφ (τα βρηκα απο γκρουπς σε fb/whatsapp)

επιλεον μπορειτε να βρειτε παλια θεματα ντισελντορφ και εδω http://approbations.info/tag/fachsprachpruefung-duesseldorf/

Fälle-Düsseldorf.pdf Abkürzungen Düsseldorf.pdf Fachbegriffe in Düsseldorf.pdf

49682582_10216400646120735_603198087657160704_n.jpg

Themata apo to group.doc

Τροποποιήθηκε από dimitris_
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα 

Σε περίπτωση παραίτησης  γνωρίζει καποιος αν ο arbeitgeber μπορει πχ να θέσει βετο ? πχ μπορεί καποιος να παραιτηθεί μετα απο ενα 6μηνο ή αν έχει υπογράψει σύμβολαιο για 6ετια υπάρχει θέμα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατα κανονα και αναλογα με τις αναγκες τις κλινικης αν θες να φύγεις φευγεις. Δεν σε κρατάνε με το ζορι δλδ.

Το μονο που πρέπει να ρυθμιστεί ειναι το ποτε θα φυγεις. Αναλογα με το συμβολαιο σου μετα την παροδο του Probezeit πρεπει να πεις 2 3 μηνες πριν πως φευγεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ είσαι στο Probezeit ακόμα, δώσε χρόνο στον εαυτό σου. Αλλιώς στο Probezeit (6 μήνες) δικαιούσαι με 2 εβδομάδες περιθώριο να φύγεις χωρίς δικαιολογίες. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπερα

Ξερει κανεις αμα φύγεις μεσα στο probezeit πχ στους 4 μηνες ειναι ευκολο να βρεις σ μεγαλυτερο νοσοκομειο , μεγαλυτερη περοχη κλπ , γενικά πως χτυπάει στον εκαστοτε εργοδοτη ? Επισης αμα φυγεις μεσα στ  probezeit παιζει ν σου γραψει ο Chefarzt συσταστικη που να σε χαντακωνει?

 

Danke 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εαν φυγεις πριν συμπληρωσεις 6 μηνες εκπαιδευσης, τοτε ο χρονος αυτος δεν αναγνωριζεται ως χρονος ειδικευσης ( οποτε κατα την γνωμη μ καλο θα ηταν να μην το κανεις)

ετσι γραφει τουλαχιστον στο σαιτ του Ärztekammer Nordrhein

https://www.aekno.de/aerzte/weiterbildung/beachtenswertes-zu-assistenzarztstellen (<=δες το νουμερο 3)

εαν τωρα εισαι ελαχιστο χρονο (1-2μηνες) στο νοσοκομειο και το βρισκεις αθλιο, τοτε  συφωνω πως ειναι καλυτερο να φυγεις, καλλιο να χαθουν αυτοι οι μηνες παρα να ταλαιπωρεισαι ενα 6μηνο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

φιλικη συμβουλη: εαν ψαχνετε να αγορασετε φτηνα ειδη σπιτιου (πιατα ποτηρια κατσαρολες κρεμαστρες κτλ) πηγαιντε καλυτερα στο Τedi, παρατηρησα οτι εχει πιο φτηνες τιμες απο το γερμανικο ικεα

εχει επισης μαξιαλαρια κουτια μικροπραγματα κτλ.. νομιζω μοιζει πολυ με τα δικα μας jumbo

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σας παίδες!

Έχω την εξής ερώτηση: Βρίσκομαι τώρα στο 6ο έτος Ιατρικής (στην επαρχία) και θα ήθελα να πάω για ειδικότητα στην Γερμανία. Τα Γερμανικά είναι μητρική μου, οπότε στο θέμα της γλώσσας δεν υπάρχει απολύτως κανένα θέμα. Δυστυχώς όμως ο βαθμός πτυχίου μου θα είναι πολύ μέτριος. Αυτό που θέλω να μάθω είναι, πόσο μετράει στην Γερμανία; Τον κοιτάνε καθόλου; Αρκεί να είναι "στα πλαίσια"; Παίρνουν μόνο αυτούς με βαθμό; Θα στραβοκοιτάνε το επαρχιακό Πανεπιστήμιο; Θα έχω πρόβλημα να βρω θέση;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 🤗

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα

Ποσο ευκολο εναι να βρει κανεις θέση σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο σε ειδικοτητα χειρουργικής ? Ρωταω γιατι κοιταζω τους τελευταιους μήνες και δεν υπάρχει τίποτα στα Karriere των Unikliniken . Και σε πολλα βλέπω προσωπικό ( assistenzarte ) πολλους άκυρους απο Ιράν , Συρία κλπ . Μήπως κανω κατι λάθος , εννοω μήπως να στέλνω κατευθείαν mail  στον εκάστοτε διευθυντή και ας μην υπάρχει φανερά κάποια θέση .

 

Thanks για οποιον απαντήσει 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στέλνεις κατευθείαν. Αν δεν σου αρέσει η έρευνα, απέφυγε τα πανεπιστημιακά. Μιλάμε για έρευνα, όχι ελληνικού τύπου μελέτες. Τι έχεις στο βιογραφικό? Δημοσιεύσεις, συμμετοχή σε κλινικές έρευνες, συμμετοχή σε έρευνες, διδακτορικό? Από γλώσσα έχεις C1?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδια για να αναγνωρισω τα χρονια ειδικοτητας στην ελλαδα

Ποια formulare  χρειαζομαι ?Antrag auf Anerkennung einer Weiterbildungsbezeichnung  ή  Antrag auf Anerkennung einer im Ausland erworbenen Berufsqualifikation?

 

Τhanks

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 6/2/2020 at 1:43 ΠΜ, DocMetanastis said:

Γειά σας παίδες!

Έχω την εξής ερώτηση: Βρίσκομαι τώρα στο 6ο έτος Ιατρικής (στην επαρχία) και θα ήθελα να πάω για ειδικότητα στην Γερμανία. Τα Γερμανικά είναι μητρική μου, οπότε στο θέμα της γλώσσας δεν υπάρχει απολύτως κανένα θέμα. Δυστυχώς όμως ο βαθμός πτυχίου μου θα είναι πολύ μέτριος. Αυτό που θέλω να μάθω είναι, πόσο μετράει στην Γερμανία; Τον κοιτάνε καθόλου; Αρκεί να είναι "στα πλαίσια"; Παίρνουν μόνο αυτούς με βαθμό; Θα στραβοκοιτάνε το επαρχιακό Πανεπιστήμιο; Θα έχω πρόβλημα να βρω θέση;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 🤗

Δεν τους νοιαζει καθολου, μετραει το οτι ξερεις γερμανικα περισσοτερο απο ολα. Φροντισε να παρεις και το C1 ή C2 αφου ειναι μητρικη σου και οταν ερθεις θα πρεπει ουτως ή αλλως να βγαλεις Approbation.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 @happybeeστα uniklinik οπως και σε νοσοκομεια μεγαλων πολεων συχνα οι θεσεις δεν προκηρυσσονται και πρεπει να γραψεις Initiativbewerbung, δηλ βρες το email του chefarzt απτη σελιδα της κλινικης και στειλτου την αιτηση με μεηλ. Το να βρεις θεση σε νοσοκομειο μεγαλης πολης χωρις καθολου γερμανικη προυπηρεσια ειναι συνηθως δυσκολο, γι'αυτο οι  περισσοτεροι ξεκινουν απο μικρα νοσοκομεια στην περιφερεια και μετα απο 1-2 ετη μεταπηδουν σε πιο κεντρικα. Ωστοσο τιποτα δεν ειναι αδυντον, στειλε παντου αιτησεις και οπου σου αρεσει πηγαινεις. Οι γιατροι που εχουν σπουδασει εκτος ΕΕ συνηθως δυσκολευονται περισσοτερο να βρουν θεση και εχουν να ατνιμετωπισουν πιο χρονοβορα και γραφειοκρατικη διαδικασια (berufserlaubnis, kenntnissprüfung κτλ) . Οι αραβες που βλεπεις να δουλευουν σε ουνικλινικ ειναι συνηθως ατομα που σπουδασαν στη γερμανια ΄ή ειχαν εγαλη γερμανικη προυπηρεσια

@DocMetanastis  συμφωνω με τον Kerbit, o βαθμος δεν εχει σημασια. Το βασικο ειναι 1) να μιλας την γλωσσα 2)να εχεις Approbation

@lydiaaa το πιστοποιητικο γιατρου για το approbation γινεται να το παρεις και απο ελλαδα, θα πρεπει απλως να βρεις εναν γιατρο που να ξερει γερμανικα (διοτι η βεβαιωση συμπληρωνεται στα γερμανικα προφανως)και να εχει σφραγιδα με λατινικους χαρακτηρες. εγω οταν πηγα στο μεταφραστικο κεντρο για να μεταφρασω τα χαρτια, η μεταφραστρια γνωριζε εναω τετοιο γιατρο στη θεσνικη και το πηρα απο εκει χωρις να εχω κανενα προβλημα! Εναλλακτικα γινεται να συνεννοηθεις με τη μεταφραστρια και να σου δωσει τη φορμα του πιστοποιητικο στα ελληνικα (=ωστε να ειναι αυτολεξει ιδιο μμε το γερμανικο) ,μετα να το υπογραψει ελληνας γιατρος ( που δεν ξερει γερμανικα) και να το μεταφρασει μετα η μεταφραστρια!! (Τα περισσοτερα μεταφραστικα κεντρα στην ελλλαδα εχουν πλεον εμπειρια απο ελληνες γιατρους που πανε γερμανια και, ξερουν τα παντα για την διαδικασια!!!)

Τροποποιήθηκε από dimitris_
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 1/10/2019 at 8:23 ΜΜ, dimitris_ said:

όμως την πρώτη φορά το περιστατικό μου ήταν ότι εντελως  μπερδεμένο και ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω πως έπαθε συγκοπή από φλεβοθρωμβωση (αφου η φλεβοφρομβωση κάνει μόνο πνευμονική και όχι εγκεφαλική εμβολή EDIT ειναι δυνατον μονο αν εχει ανοιχτο ωοιδες τρημα αλλα αυτο ειναι σπανια κατασταση και το θεωρω too much να ειχε κατι τετοιο.. )

 

Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά πού να ηξερες φίλε μου ότι οι Γερμανοι κανου δ/δ της συγκοπης με ΠΕ (δλδ TVT, φλεβοθρομβωση). Δηλαδη αν πάει κάποιος με συγκοπη ή ταχυκαρδια/προσυγκοπτικο θελουν να αποκλεισουν LAE. ΠΕ-->χαμηλο κλασμα εξωθησης δεξιας κοιλιας--> χαμηλη παροχη στη αριστερα--> μειωμενο LVEF--->Συγκοπη. Εχουν ολοκληρους αλγοριθμους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.