Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

Σας ευχαριστω πολυ παιδια. Αυτο υποψιαζομουν κι εγω αλλα ειχα ακουσει οτι αν καποιος δεν δηλωσει το περας των σπουδων του και συνεχισει την αναβολη του, τιμωρειται με χρηματικο προστιμο...Παλι καλα που ηταν ραδιο αρβυλα! Ευχαριστω και παλι παιδες! emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το μοναδικο στην περιπτωση σου που πρεπει να προσεξεις ειναι το εξης: Παλιοτερα τουλαχιστον, για να μπορεσεις να καταθεσεις τα χαρτια σου για αγροτικο επρεπε ννα εχεις τουλαχιστον 6 μηνες αναβολη απο το στρατο.Δεν ξερω αν ισχυει ακομη, αλλα κανε μια ερωτηση στο υπουργειο.

Αν ισχυει, σημαινει πρακτικα οτι πρεπει να βρεις αγροτικο ως το τελος Ιουνιου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη ακομα και αν εχω μονο για 3 μηνες αναβολη και στο μεταξυ βρω αγροτικο, μπορω να παρατεινω την αναβολη ή δεν μου δινουν αλλη;Και κατι αλλο. Ας πουμε για παραδειγμα οτι παω αγροτικο τωρα και κανω και τα χαρτια μου για το γενικο μερος της παθολογιας και ας πουμε οτι αφου τελειωνω το αγροτικο μπαινω φανταρος αλλα κατα τη διαρκεια του στρατου με καλουν για την ειδικοτητα. Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση; Χανω την σειρα μου και ξανα απο την αρχη;

Kαι κατι τελευταιο, σας κουρασα πολυ σημερα :wacko: . Εχω ακουσει οτι για να κανεις χαρτια για αναμονη στην ειδικοτητα πρεπει να εχεις αναβολη τοση οσα τα χρονια της ειδικοτητας (π.χ. για το γενικο μερος της παθολογιας που ειναι 2 χρονια πρεπει να εχεις 2 χρονια αναβολη). Ισχυει κατι τετοιο ή κι αυτο εχει αλλαξει; Μπορει καποιος να παρει αναβολη π.χ. 6 χρονια ακομα για να κανει ειδικοτητα (χλωμο το βλεπω, θα με δειρετε!!!); emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξερεις κατι, επειδη οι νομοι αλλαζουν συνεχεια, ισως το καλυτερο θα ηταν να παρεις πληροφοριες απο το στρατολογικο σου γραφειο και απο το υπουργειο.

Π.χ. πριν απο 2-3 χρονια, αν δεν ειχες αναβολη πανω απο 6 μηνες,δεν μπορουσες να καταθεσεις τα χαρτια σου για αγροτικο!Δεν ξερω αν ισχυει ακομη.

Επισης οντως ισχυε οτι για να ξεκινησεις ειδικοτητα επρεπε να εχεις αναμονη οση και τα χρονια της ειδικοτητας.Στα δικα μου τα χρονια αυτο οδηγουσε σε φαυλο κυκλο.Πηγαινες στο νοσοκομειο και σου ζητουσαν χαρτι απο το στρατο οτι εχεις αναβολη!Πηγαινες στο στρατο και σου λεγαν οτι μπορουσαν να σου δωσουν αναβολη,αλλα πρωτα θα επρεπε να εχεις αρχισει ειδικοτητα!!Σκετη τρελα δηλαδη!

Τωρα αποτι ξερω,ο στρατος δινει αναβολη ευκολα για ειδικοτητα,οποτε δεν θα εχεις προβλημα!

Γενικα,παλιοτερα(το 2001 που πηγα εγω στρατο), δεν επερνες αναβολη ουτε για να τελειωσεις το αγροτικο σου.Εγω χρειαστηκε να παρω αναρρωτικη για να τελειωσω το αγροτικο μου.Τωρα ,αυτο αλλαξε!

Και ενα, τελευταιο, στην περιπτωση που εισαι στο στρατο και ανοιξει η θεση σου για ειδικοτητα, βαλε οτι μεσο εχεις και δεν εχεις και παρε αναρρωτικη(νομιζω οτι μπορεις να παρεις μεχρι 2 χρονια),ξεκινα ειδικοτητα και μετα εχει ο θεος!

Εγω επειδη ανοιξε η θεση μου για ειδικοτητα 2 μηνες πριν απολυθω,παρα λιγο θα πηγαινε η αναμονη μου 15 μηνες πισω!

Και οπως ειπα και στην αρχη, 100% εγκυρα πραματα θα πληροφορηθεις μονο απο το υπουργειο και το στρατολογικο σου γραφειο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ'ευχαριστω πολυ, ειναι πολυτιμα αυτα που μου αναφερεις. Εχω πελαγωσει με αυτην την γραφειοκρατια και δεν ξερω απο που να αρχισω και που να τελειωσω! Φοβαμαι μην κανω κανενα τραγικο λαθος και τρεχω και δεν φτανω μετα!!! Ας ελπισουμε ολα να πανε καλα! Ευχαριστω και παλι Dr. Ped, πολυ κατατοπιστικος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια,να μεταφερω μια ερωτηση ενος φιλου μου?

αυτος κανει αγροτικο, τελειωνει το καλοκαιρι. εχει αναβολη ως 12/2005 ομως η θεση του για 2χρονια παθολογια ανοιγει 3/2006.

μπορει να παρει αναβολη για τα 2 χρονια της παθολογιας? απ'οσο ξερω μπορει.

ομως το θεμα ειναι το οτι η θεση του ανοιγει αφου ληξει η τωρινη αναβολη του!

τι θα κανει? θα παρουσιαστει και μετα θα παρει αναβολη?

θα τους παει (στη στρατολογια) κανα χαρτι απο τη δ/νση υγειας που να λεει οτι θα ξεκινησει 2 χρονια παθολογια τον 3/2006? και θα του δωσουν ετσι την αναβολη?

με τηλεφωνο δεν του απαντουν απο το στρ.γραφειο και επειδη ειναι μακρια δε μπορει να παει ο ιδιος να ρωτησει...

ευχαριστω εκ των προτερων.

Τροποποιήθηκε από akisobgyn
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΛΗΓΕΙ 12/2005 ΚΑΙ Η ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗ ΧΕΙΡΙΥΡΓΙΚΗ ΑΝΟΙΓΕ 5/2006.ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕΙ 8/2005 ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΥΠΤΟΜΑΙ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙΣ 5 ΜΗΝΕΣ,ΝΑ ΚΥΡΗΧΤΕΙΣ ΑΝΥΠΟΤΑΚΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ΄΄ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΜΟΥ΄΄!ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΑΝΑΒΟΛΗ.

ΟΠΟΤΕ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΑΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ.ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΚΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΗΣ,ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗ ΔΙΑΤΡΙΒΗ ΚΑΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ,Η ΧΑΡΕΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ(ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΑΡΑΞΕΝΕΨΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ,ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΠΑΝΩ Π.Χ.ΓΙΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ Π.Δ.415 Φ.ΕΚ. 236/29/12/1994 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ,ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ).

ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΥΠΙΚΟΙ ΚΑΡΑΒΑΝΑΔΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΡΩΤΑΩ΄΄Ο ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΘΑ ΛΕΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΙΑ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΣΤΗ ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ-ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ.ΑΡΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΝΑΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ Ή ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ(ΑΣΧΕΤΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΑ ΕΤΗ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ?)΄΄.ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!!ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ!ΕΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ!!ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΩ!

ΕΛΠΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑ 5 ΕΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ!

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ Η ΝΟΜΑΡΧΙΑ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΑΝΑΒΟΛΗ.ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΤΡΕΧΑ ΓΥΡΕΥΕ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω πως για να σου δώσει η στρατολογία αναβολή για ειδικότητα, θέλει μετά το πέρας της αναβολής να τους πας «Τίτλο Ιατρικής Ειδικότητας». Αλλιώς σε πάνε στρατοδικείο για «κακή χρήση»

Συνεπώς δεν δίνουν αναβολή εκτός και αν μπορείς να τους πας χαρτιά που να λένε πως μέχρι τα 33 σου θα έχεις αποκτήσει ΠΛΗΡΗ ειδικότητα. Πρακτικά αυτό σημαίνει πως στην Ελλάδα δεν μπορείς να πάρεις αναβολή για ειδικότητα... Η μοναδική νόμιμη περίπτωση είναι αν πας στο εξωτερικό και μάλιστα σε μέρος όπου μπορείς να κάνεις την ειδικότητά ολόκληρη (οπότε λύσεις όπως η Αγγλία απορρίπτονται).

Τώρα βέβαια δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις αν έχεις κάποιο βύσμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΑΝ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΠΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΜΕ ΣΠΑΣΤΟ ΤΡΟΠΟ ΑΣ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΕΡΙ ΜΕΙΩΣΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ(ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΜΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΕΛΕΧΘΗΣΑΝ!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α) Δεν ξέρω πόσο είναι ο μισθός, αλλά όσα και να είναι...

Β) Και να λήγει η αναβολή σου, δεν σε καλούν μέχρι το Μάρτη (?) ή τον Μάη (?) (τα ερωτηματικά είναι γιατί δεν ξέρω πότε καλούν τις ΕΣΣΟ τώρα. Μέχρι τότε που τα παρακολουθούσα, ήταν κάθε δίμηνο, αλλά τώρα άλλαξαν. Στη Στρατολογία) θα βρει κανείς πιο πολλές πληροφορίες. Γενικά, με ένα μέτριο βύσμα (πχ στρατολόγος) μπορούν να σε καλέσουν ακόμη και την τρίτη ΕΣΣΟ, που πάει μέχρι το Σεπτέμβρη... Η δικιά μου αναβολή έληξε το Δεκέμβρη και τα χαρτιά για τη νέα τα κατέθεσα Μάη...

Γ) Επίσης, για οποιονδήποτε ΚΑΛΟ λόγο, μπορεί κανείς να πάρει αναβολή μέχρι και 2 χρόνια για λόγους υγείας (ανα 6μηνο). Μην πεις δηλαδή στην Υγειονομική Επιτροπή ότι έχεις κάτι δουλειές με τη γκόμενα, αλλά να πεις ότι χρειάζεσαι ένα χρόνο να τελειώσεις ό,τι έχεις να τελειώσεις, και θα σε βγάλει με μια οσφυαλγία μούρλια! Δεν θα την πάρεις να ξεκινήσεις, αλλά να τελειώσεις την ειδικότητα. Το πως θα ξεκινήσεις, αυτό το αφήνω πάνω σου!

Δ) Οι αναβολές χορηγούνται μέχρι τα ανώτατα όρια που ορίζει ο νόμος, και όχι για όσο διαρκεί ο λόγος της αναβολής. Αν έχεις αναβολή λόγω σπουδών (προπτυχιακών), την έχεις μέχρι να λήξει (μέχρι τα 26? πότε είναι). Αν έχεις αναβολή λόγω ειδικότητας θα στη χορηγήσουν μέχρι να λήξει, μέχρι τα 33. ΑΝ τώρα στη χορηγήσουν για λιγότερο και δεν έχεις τελειώσει, no prob, πας ένα χαρτί ότι δεν έχεις τελειώσει ακόμη (και έχεις κι άλλο ηλικιακό περιθώριο) και παίρνεις και την υπόλοιπη (έτσι πήρα την αναβολή λόγω σπουδών).

Ε) ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Σε περιπτώσεις που δεν ορίζει ο νόμος τις λεπτομέρειες, θεωρείται ότι λειτουργεί ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ, και φυσικά κατά της Στρατολογίας (αυτά μου τα έλεγε ο Στρατολόγος, που δε με κάλεσε μέχρι το Μάη, και χωρίς να βάλω βύσμα ή να τον ξέρω...). Αν λοιπόν είναι μπερδεψοδουλειά με τον ένα χρόνο χειρουργικής και τα υπόλοιπα της γενικολογίας, τότε κανονίστε αυτό που σας συμφέρει, και καλά γραφτά...

Τροποποιήθηκε από lefkander
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης:

Η θητεία θα μειωθεί, ενώ όσα πρώτα από 3 παιδιά σεν έχουν πάει ακόμη η θα πάνε φαντάροι, θα υπηρετήσουν 9 μήνες (ακόμη και στην Αεροπορία, και να φανταστείτε ότι ο πρώτος φίλος μου που πήγε Αεροπορία, εδώ και 5 (ή 6? δεν θυμάμαι) χρόνια έκανε 21 υπέροχα μηνάκια, ενώ εγώ...)

Επίσης, διορισμός με σπαστό τρόπο παίζει μόνο αν η ειδικότητά σου έχει 2 σκέλη, ή αν ξέρεις κανένα διευθυντή που να κανονίζει...

Επίσης, όποιος παρουσιάζεται ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ στο στρατό (και εννοούμε το στρατό, όχι τη μοδιστρική, αλλά ισχύει και στην ανωτάτη μοδιστρική...) έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες να τη βγάλει ΟΛΟΚΛΗΡΗ τη θητεία σε νοσοκομείο. Ειδικευμένος παθολογοανατόμος, άρτι τελειώσας την ειδικότητα, μετά το δίμηνο στην Άρτα (που βρωμάει...) περάτωσε τη θητεία του στο 401, κάνοντας τα απόγευμα ιατρείο στο Ιατρικό...

Αυτά τα ολίγα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Same applies for 251 ΓΝΑ και παντρεμένους ή ειδικευμένους γιατρούς.

Ωχ, ξέχασα. Για στρατό μιλάγαμε :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μισο λεπτο βρε παιδια, αφου για να διοριστεις στην ειδικοτητα πρεπει να τους πας πιστοποιητικο στρατολογικης καταστασης τυπου Α που να λεει οτι εχεις ΗΔΗ αναβολη που να καλυπτει το χρονο ειδικευσης που θα κανεις στο συγκεκριμενο νοσοκομειο!

παιρνοντας ως παραδειγμα παλι το φιλο μου, εστω οτι η θεση του ανοιγε πχ 12/2005 (12/2005 ληγει και η αναβολη του.)

για να διοριστει στο νοσοκομειο και να κανει τα 2 χρονια της παθολογιας, επρεπε να ειχε ΗΔΗ αναβολη ως 12/2007, σωστα?

διαφορετικα δε μπορει να διοριστει!

τι εννοω, του ερχεται ο διορισμος πριν τον καλεσουν στο στρατο (αρχες 2006.)

αυτος πρεπει να παει στη στρατολογια για να παρει αναβολη, ωστε το πιστ.στρατολογικης καταστασης να γραφει οτι εχει αναβολη που καλυπτει το χρονο ειδικευσης του, δηλαδη τα 2 χρονια.

ομως η γαστρεντερολογια (που θελει) ειναι 6 χρονια!

δεν μπορει λοιπον να παρει αναβολη για 6 χρονια γιατι θα εχει ξεπερασει το 33ο ετος της ηλικιας!

αναβολη για τμημα της ειδικοτητας δεν δινουν!

αρα? χανει τη θεση του στην παθολογια? αφου δεν μπορει να παρει το πιστοποιητικο στατολογικης καταστασης, δεν μπορει να διοριστει!

τι θα πρεπει λοιπον να κανει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαρακίρι! Να κλάφτεί στο στρατολόγο. Ο νόμος δε λέει μισή ή ολόκληρη ιατρική ειδικότητα (κάπου έχω το ΦΕΚ σε pdf αλλά βαριέμαι να ψάχνω τώρα, δεν τον κόβω όμως κιόλας...) αλλά λέει για ιατρική ειδικότητα. Τσιμπάει ένα χαρτί από το διευθυντή της κλινικής ότι η γαστρεντερολιγία θέλει 2 χρόνια παθολογία, το πάει στο στρατολόγο, και με το ανάλογο κλάμα παίρνει την αναβολή.

Αλλιώς να πάει φαντάρος ή να πάρει τον Παπακαλιάτη ένα τηλέφωνο! Κάποιος πρέπει να φυλάει και τον πατέρα μου!!!

Τσουρέκια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τώρα κάτι για να σας σπάσω τα νεύρα...

Τεύχος: Α

Αριθμός: 171

Ημ/νία ΦΕΚ: 23/07/2002

Ημ/νία Κυκλοφορίας ΦΕΚ: 24/07/2002

ΝΟΜΟΣ ΥΠ? ΑΡΙΘ. 3036 Τροποποίηση διατάξεων στρατολογικής νομοθεσίας, ρύθμιση στρατιωτικών υποχρεώσεων ορισμένων κατηγοριών στρατευσίμων, ανυποτάκτων και οπλιτών, θέματα επαγγελματιών οπλιτών και άλλες διατάξεις. Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ Εκδίδομε τον ακόλουθο νόμο που ψήφισε η Βουλή: ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α΄ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΚΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ ’ρθρο 1 Οι παράγραφοι 1, 2, 3, 4, 5, 6 και το πρώτο εδάφιο της παραγράφου 7 του άρθρου 7 του ν. 1763/1988 (ΦΕΚ 57 Α΄), όπως το άρθρο αυτό αντικαταστάθηκε από το άρθρο 6 του ν. 2510/1997 (ΦΕΚ 136 Α΄) και οι παράγραφοι 3 και 5 από το άρθρο 18 παρ.1 και 2 του ν. 2936/2001 (ΦΕΚ 166 Α΄), αντικαθίστανται ως εξής: "1. Αναβάλλεται η κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις (Ε.Δ.) των στρατευσίμων, οι οποίοι κατά την ημερομηνία κατάταξης της κλάσης ή κατηγορίας τους είναι: α. Μαθητές Λυκείων ή Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας. β. Σπουδαστές Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης ή Σχολών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ή Εσπερινών Λυκείων. γ. Εγγεγραμμένοι για φοίτηση σε ανώτερη ή ανώτατη σχολή. δ. Εγγεγραμμένοι για απόκτηση μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών. ε. Διορισμένοι ή εγγεγραμμένοι για απόκτηση ιατρικής ειδικότητας σε αρμόδιο κατά νόμο νοσηλευτικό ίδρυμα. στ. Κάτοχοι διδακτορικού διπλώματος και διαπρέπουν σε επιστημονικές εργασίες ή έρευνες στο εξωτερικό. 2. Η αναβολή κατάταξης των στρατευσίμων της προηγούμενης παραγράφου διαρκεί μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του έτους που συμπληρώνουν το παρακάτω όριο ηλικίας, ως εξής: α. Της περίπτωσης α΄ το εικοστό πρώτο. β. Της περίπτωσης β΄ το εικοστό τέταρτο. γ. Της περίπτωσης γ΄ το εικοστό πέμπτο για φοίτηση σε ανώτερη σχολή και το εικοστό όγδοο για φοίτηση σε ανώτατη σχολή. δ. Της περίπτωσης δ΄ το εικοστό ένατο για απόκτηση μεταπτυχιακού τίτλου ειδίκευσης και το τριακοστό πρώτο για απόκτηση διδακτορικού διπλώματος. ε. Της περίπτωσης ε΄ το τριακοστό τρίτο. στ. Της περίπτωσης στ΄ όπως καθορίζεται στην παράγραφο 7 του άρθρου αυτού. 3. Η αναβολή κατάταξης λόγω σπουδών χορηγείται για φοίτηση σε εκπαιδευτικό ίδρυμα του εσωτερικού ή του εξωτερικού, που είναι κρατικό ή αναγνωρισμένο από τις αρμόδιες υπηρεσίες του οικείου κράτους, έχει ενταχθεί στο επίσημο εκπαιδευτικό του σύστημα και χρησιμοποιεί διεθνώς γνωστή γλώσσα. 4. Η αναβολή χορηγείται εφόσον η εναπομένουσα διάρκεια σπουδών στη σχολή για την οποία ζητείται η χορήγησή της προς απόκτηση του απολυτηρίου, διπλώματος, πτυχίου ή ιατρικής ειδικότητας δεν υπερβαίνει το όριο ηλικίας που καθορίζεται κατά περίπτωση στην παράγραφο 2. 5. Η αναβολή κατάταξης λόγω σπουδών διακόπτεται πριν τη λήξη της χρονικής της διάρκειας με αίτηση του δικαιούχου. 6. Η αναβολή που χορηγήθηκε σε στρατεύσιμο της παραγράφου 1, σε περίπτωση που διακοπεί ή λήξει η χρονική της διάρκεια, επιτρέπεται να παραμείνει ισχυρή ή να μειωθεί ή να παραταθεί, σύμφωνα με τα καθοριζόμενα στις προηγούμενες παραγράφους, εφόσον ο στρατεύσιμος μετεγγραφεί ή εγγραφεί από την αρχή για φοίτηση σε οποιοδήποτε εκπαιδευτικό ίδρυμα της ίδιας παραγράφου μέχρι την ημερομηνία που προσδιορίζεται για κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις, εξαιτίας της ως άνω διακοπής ή λήξης. 7. Η διάρκεια της αναβολής κατάταξης των στρατευσίμων που είναι κάτοχοι διδακτορικού διπλώματος και διαπρέπουν σε επιστημονικές εργασίες ή έρευνες στο εξωτερικό δεν μπορεί να υπερβαίνει την 31η Δεκεμβρίου του έτους κατά το οποίο συμπληρώνουν το τριακοστό τρίτο έτος της ηλικίας τους." ’ρθρο 2 Στην παράγραφο 1β΄ του άρθρου 20 του ν. 1763/1988 (ΦΕΚ 57 Α΄) προστίθεται εδάφιο ως εξής: "Η απαγόρευση αυτή δεν ισχύει για τους ανυπότακτους εξωτερικού για ταξίδια σε χώρες του εξωτερικού και για είσοδό τους στην Ελλάδα για την εκπλήρωση των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων. " ’ρθρο 3 Όπου στο ν. 1763/1988 (ΦΕΚ 57 Α΄), όπως ισχύει σήμερα, ορίζεται ως όριο το 50ό έτος της ηλικίας, μειώνεται στο 45ο έτος. ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β΄ ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΣΤΡΑΤΕΥΣΙΜΩΝ, ΑΝΥΠΟΤΑΚΤΩΝ ΚΑΙ ΟΠΛΙΤΩΝ ’ρθρο 4 1. Η υποπερίπτωση "ββ΄" της περίπτωσης α΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του ν. 2510/1997 (ΦΕΚ 136 Α΄) αντικαθίσταται ως εξής: "1. α΄ (ββ΄). Έξι (6) μηνών οι ανήκοντες στις κλάσεις 1978 έως και 1987 (γεννηθέντες τα έτη 1957 έως και 1966), καθώς επίσης και όσοι, ανεξαρτήτως κλάσης, έλαβαν οποτεδήποτε αναβολή κατάταξης ως διαπρέποντες επιστήμονες, κατά την έννοια της παραγράφου 7 του άρθρου 7 του ν. 1763/1988." 2. Η υποπερίπτωση "ββ΄" της περίπτωσης β΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του ν. 2510/1997 (ΦΕΚ 136 Α΄) αντικαθίσταται ως εξής: "1.β΄ (ββ΄). Τεσσάρων (4) μηνών οι ανήκοντες στις κλάσεις 1978 έως και 1987 (γεννηθέντες τα έτη 1957 έως και 1966), καθώς επίσης και όσοι, ανεξαρτήτως κλάσης, έλαβαν οποτεδήποτε αναβολή κατάταξης ως διαπρέποντες επιστήμονες, κατά την έννοια της παραγράφου 7 του άρθρου 7 του ν. 1763/1988. Όσοι από αυτούς έχουν κριθεί ή θα κριθούν ικανοί τρίτης (Ι/3) ή τέταρτης (Ι/4) κατηγορίας υποχρεούνται να εκπληρώσουν στρατεύσιμη υποχρέωση τριών (3) μηνών." ’ρθρο 5 1. Εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι όσοι από τους αναφερόμενους στο άρθρο 1 του ν. 2510/1997 (ΦΕΚ 136 Α΄), όπως ισχύει, διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, εφόσον έχουν καταταγεί ή θα καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις. Ομοίως εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι όσοι κατά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του νόμου αυτού έχουν λόγους απαλλαγής από τη στράτευση, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 6 του ν. 1763/1988 (ΦΕΚ 57 Α΄), όπως ισχύει. 2. Όσοι ανήκουν στην κλάση 1988 και σε νεότερες κλάσεις και διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία κατά την έναρξη της ισχύος του νόμου αυτού εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι, εφόσον έχουν καταταγεί ή θα καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις έως 30 Νοεμβρίου 2003. 3. Όσοι από τους αναφερόμενους στην παράγραφο 1 του άρθρου 1 του ν. 2510/1997 (ΦΕΚ 136 Α΄), όπως ισχύει, βρίσκονται νόμιμα έξω από τις τάξεις των Ενόπλων Δυνάμεων κατά την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού υπάγονται στις διατάξεις του άρθρου αυτού, εφόσον καταταγούν εμπρόθεσμα στις τάξεις των Ενόπλων Δυνάμεων μετά τη λήξη ή διακοπή της νόμιμης παραμονής τους έξω απ" αυτές. 4. Tο αξιόποινο της ανυποταξίας των υπαγομένων στις παραπάνω παραγράφους εξαλείφεται με παραγραφή και αίρονται όλες οι σχετικές συνέπειες. Οι δικογραφίες για τις ανυποταξίες τίθενται στο αρχείο με πράξη του Εισαγγελέα του αρμόδιου Στρατιωτικού Δικαστηρίου. 5. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής ’μυνας καθορίζονται ο τρόπος και η διαδικασία κατάταξης και στρατολογικής τακτοποίησης όσων αναφέρονται στις παραπάνω παραγράφους, καθώς και κάθε σχετικό θέμα για την εφαρμογή της. ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ΄ ΘΕΜΑΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΟΠΛΙΤΩΝ ’ρθρο 6 Η παράγραφος 1 του άρθρου 1 του ν. 2936/2001 (ΦΕΚ 166 Α΄) αντικαθίσταται ως εξής: "1. Για την αντιμετώπιση των αναγκών των Ενόπλων Δυνάμεων σε κατώτερα στελέχη, προκειμένου να καλυφθούν θέσεις επιχειρησιακών και τεχνικών ειδικοτήτων, οι οποίες απαιτούν σημαντική εκπαίδευση και εξειδίκευση, κατατάσσονται και υπηρετούν ως Μόνιμοι Επαγγελματίες Οπλίτες (ΕΠ.ΟΠ.) Έλληνες πολίτες." ’ρθρο 7 1. Η περίπτωση β΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 2 του ν. 2936/2001 (ΦΕΚ 166 Α΄) αντικαθίσταται ως εξής: "β΄. Να έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας και να μην έχουν υπερβεί το 28ο έτος κατά το έτος κατάταξής τους στις Ένοπλες Δυνάμεις." 2. Η περίπτωση θ΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 2 του ν. 2936/2001 (ΦΕΚ 166 Α΄) αντικαθίσταται ως εξής: "θ. Να μην έχουν εκπέσει ή υποβιβασθεί του βαθμού τους οι εκπληρώσαντες τις νόμιμες στρατιωτικές τους υποχρεώσεις." ’ρθρο 8 Οι λέξεις "δεκαετούς" και "δεκαετία" στην παράγραφο 1 του άρθρου 5 του ν. 2936/2001 (ΦΕΚ 166 Α΄), "δεκαετούς" δε στο πρώτο εδάφιο της παραγράφου 2 του άρθρου 6 και στο πρώτο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 12 αντικαθίστανται από τότε που ίσχυσε ο ν. 2936/2001 από τις λέξεις "επταετούς" ή "επταετία" αντίστοιχα. ’ρθρο 9 Η παράγραφος 3 του άρθρου 6 του ν. 2936/2001 (ΦΕΚ 166 Α΄) αντικαθίσταται από τότε που ίσχυσε ως εξής: "3. Μετά τη συμπλήρωση υπηρεσίας δέκα έως δεκαπέντε ετών και ανάλογα με τις ανάγκες των Κλάδων των Ενόπλων Δυνάμεων επιτρέπεται να ανατίθενται στους ΕΠ.ΟΠ. καθήκοντα διοικητικής φύσης και να τοποθετούνται σε θέσεις υποστήριξης μάχης και διοικητικής μέριμνας." ’ρθρο 10 1. Η παράγραφος 2 του άρθρου 8 του ν. 2936/2001 (ΦΕΚ 166 Α΄) αντικαθίσταται από τότε που ίσχυσε ως εξής: "2. Οι ΕΠ.ΟΠ. προάγονται στο βαθμό του Δεκανέα με τη συμπλήρωση ενός έτους από την κατάταξή τους όσοι είχαν εκπληρώσει τις νόμιμες στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή υπηρετούσαν για την εκπλήρωση αυτών, δύο δε ετών όσοι δεν είχαν καταταγεί προς εκπλήρωση των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων κατά την κατάταξή τους." 2. Η παράγραφος 3 του άρθρου 8 του ν. 2936/2001 (ΦΕΚ 166 Α΄) αντικαθίσταται από τότε που ίσχυσε ως εξής: "3. Οι δεκανείς ΕΠ.ΟΠ. προάγονται στο βαθμό του Λοχία με τη συμπλήρωση πέντε ετών στο βαθμό του Δεκανέα." ’ρθρο 11 1. Η περίπτωση α΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 13 του ν. 2936/2001 (ΦΕΚ 166 Α΄) αντικαθίσταται από τότε που ίσχυσε ως εξής: "α΄. Όταν λήξει η αρχικώς αναληφθείσα επταετής υποχρέωσή τους και εφόσον δεν υποβάλουν αίτηση μονιμοποίησης." 2. Η περίπτωση ζ΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 13 του ν. 2936/2001 (ΦΕΚ 166 Α΄) αντικαθίσταται από τότε που ίσχυσε ως εξής: "ζ΄. Όταν υποβάλουν αίτηση παραίτησης. Η αίτηση μπορεί να υποβληθεί μετά τη συμπλήρωση τριετούς πραγματικής υπηρεσίας για όσους ΕΠ.ΟΠ. είχαν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή υπηρετούσαν στις Ένοπλες Δυνάμεις, τετραετούς δε για όσους δεν είχαν καταταγεί για την εκπλήρωση των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων κατά την κατάταξή τους ως ΕΠ.ΟΠ.. Η αίτηση παραίτησης γίνεται δεκτή το αργότερο εντός τριμήνου από την υποβολή της." 3. Στο άρθρο 13 του ν. 2936/2001 (ΦΕΚ 166 Α΄) προστίθεται παράγραφος 6 ως εξής: "6. Οι ΕΠ.ΟΠ., οι οποίοι κατά την κατάταξή τους δεν είχαν καταταγεί στις Ένοπλες Δυνάμεις προς εκπλήρωση των νόμιμων στρατιωτικών τους υποχρεώσεων, όταν απολύονται για τους λόγους που αναφέρονται στις περιπτώσεις β΄, γ΄ και δ΄της παραγράφου 1, υποχρεούνται να εκπληρώσουν όλες τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις κατά τις διατάξεις της στρατολογικής νομοθεσίας. Δεν έχουν τέτοια υποχρέωση όσοι απολύθηκαν για το λόγο που αναφέρεται στην περίπτωση δ΄ της παραγράφου 1, εφόσον συμπλήρωσαν τετραετή πραγματική υπηρεσία ως ΕΠ.ΟΠ.. Οι ΕΠ.ΟΠ., που κατά την κατάταξή τους είχαν καταταγεί μεν στις Ένοπλες Δυνάμεις προς εκπλήρωση των νόμιμων στρατιωτικών τους υποχρεώσεων χωρίς να τις έχουν ολοκληρώσει, όταν απολύονται στις περιπτώσεις που αναφέρονται στο πρώτο εδάφιο, υποχρεούνται να εκπληρώσουν το υπόλοιπο μέρος αυτών κατά τις διατάξεις της στρατολογικής νομοθεσίας, ως προς αυτούς δε εφαρμόζεται η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις απόλυσης ΕΠ.ΟΠ. οι απολυόμενοι δεν υποχρεούνται σε εκπλήρωση στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης, ανεξαρτήτως του χρόνου υπηρεσίας τους ως ΕΠ.ΟΠ.." ΚΕΦΑΛΑΙΟ Δ΄ ΛΟΙΠΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ’ρθρο 12 1. Το δεύτερο εδάφιο της παραγράφου 2α΄ του άρθρου 7 του ν. 788/1978 (ΦΕΚ 104 Α΄), όπως αντικαταστάθηκε από την παράγραφο 4 του άρθρου 12 του ν. 2913/2001 (ΦΕΚ 102 Α΄), αντικαθίσταται ως εξής: "Τα τέκνα είναι δικαιούχα, εφόσον είναι άγαμα." 2. Στο άρθρο 4 του ν. 354/1976 (ΦΕΚ 148 Α΄) προστίθεται νέα παράγραφος 4 ως εξής: "4. Στις οικογένειες που αναφέρονται στην παράγραφο 1 του άρθρου 3 μπορεί να χορηγείται, ανάλογα με την οικονομική κατάσταση του Λογαριασμού και στο τέλος κάθε έτους, εφάπαξ χρηματική αρωγή, μέχρι του ύψους ενός (1) βασικού μισθού Λοχαγού, σε κάθε ανήλικο τέκνο, καθώς και σε κάθε ενήλικο άγαμο μέχρι ηλικίας είκοσι πέντε (25) ετών, εφόσον αυτό αποδεδειγμένα σπουδάζει ή υπηρετεί τη στρατιωτική του θητεία, ανεξάρτητα αν αναγνωρίζεται ως προστατευόμενο μέλος της οικογένειας. Οι διαδικασίες χορήγησης της ανωτέρω χρηματικής αρωγής, το ακριβές ποσό αυτής και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια καθορίζονται με απόφαση του Υπουργού Εθνικής ’μυνας, ύστερα από πρόταση των οικείων Διοικητικών Συμβουλίων." 3. Το πρώτο εδάφιο της παραγράφου 2 του άρθρου 24 του ν. 1043/1980 (ΦΕΚ 87 Α΄) αντικαθίσταται ως εξής: "2. Όσοι δικαιούνται λουτροθεραπείας και αεροθεραπείας υποβάλλονται σε εξέταση κατ" έτος και ανά δεκαετία αντίστοιχα από Υγειονομικές Επιτροπές, που συγκροτούνται με αποφάσεις του Υπουργού Εθνικής ’μυνας και γνωματεύουν για την ανάγκη αυτής, με βάση την πάθηση από την οποία κατέστησαν ανάπηροι και την εν γένει κατάσταση της υγείας τους κατά το χρόνο εξέτασής τους." ’ρθρο 13 1. Στους ανθυπασπιστές και υπαξιωματικούς του Πολεμικού Ναυτικού, που πήγαν κατά τη διάρκεια του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου στη Μέση Ανατολή ως πληρώματα πολεμικών πλοίων και στη συνέχεια αποστρατεύτηκαν για οποιονδήποτε λόγο, εκτός της περίπτωσης δυσμενούς κρίσης, απονέμεται, μετά από αίτησή τους, χωρίς κρίση ο εν αποστρατεία βαθμός του συνταξιοδοτικού τους βαθμού. Η σχετική αίτηση υποβάλλεται μέσα σε προθεσμία εξήντα (60) ημερών από την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού. 2. Η παράγραφος 2 του άρθρου 4 του ν.δ. 2579/1953 (ΦΕΚ 251 Α΄) αντικαθίσταται ως εξής: "2. Ο μαθητής μπορεί να υποβάλει παραίτηση από τη Σχολή σε οποιοδήποτε στάδιο της φοίτησής του πριν από την ονομασία του σε υπαξιωματικό." 3. Οι διατάξεις του άρθρου 37 του ν. 2109/1992 (ΦΕΚ 205 Α΄) εφαρμόζονται και για τους υπηρετούντες κατά τη δημοσίευση του παρόντος νόμου εφέδρους κατ" απονομή αξιωματικούς των Ενόπλων Δυνάμεων. 4. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής ’μυνας καθορίζονται οι προϋποθέσεις, τα κριτήρια και η διαδικασία επιλογής και τοποθέτησης του πολιτικού προσωπικού του Υπουργείου Εθνικής ’μυνας στις Ελληνικές Πρεσβείες και λοιπές θέσεις στο εξωτερικό. 5. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής ’μυνας, μετά από πρόταση των αρμόδιων Γενικών Επιτελείων, επιτρέπεται η μεταφορά κενών οργανικών θέσεων από Γενικό Επιτελείο σε Γενικό Επιτελείο, καθώς και η ανακατανομή εντός του αυτού Γενικού Επιτελείου θέσεων ανά κατηγορία, κλάδο και ειδικότητα, με βάση τις λειτουργικές ανάγκες των Επιτελείων. ’ρθρο 14 Σε ό,τι αφορά την κάλυψη επιτακτικών αναγκών σε προσωπικό των βοηθητικών πλοίων του Πολεμικού Ναυτικού προς αντιμετώπιση αμυντικών αναγκών της χώρας, οι διατάξεις του ν. 4442/1929 (ΦΕΚ 339 Α΄), όπως ισχύει, εφαρμόζονται αποκλειστικά στις περιπτώσεις πολέμου, γενικής επιστράτευσης και εφόσον τεθεί σε εφαρμογή ο νόμος για την κατάσταση πολιορκίας. ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ε΄ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΓΟΥΜΕΝΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΕΝΑΡΞΗ ΙΣΧΥΟΣ ’ρθρο 15 Μεταβατικές διατάξεις 1. Αναβολές κατάταξης ή εξαιρέσεις από τις προσκλήσεις για κατάταξη για λόγους σπουδών, που χορηγήθηκαν ή ζητήθηκαν πριν από την ημερομηνία έναρξης της ισχύος του νόμου αυτού, διέπονται από τις προϊσχύσασες διατάξεις. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ζητήσουν την υπαγωγή τους στις διατάξεις του νόμου αυτού, όσον αφορά τη χρονική διάρκεια, εφόσον πληρούνται οι σχετικές προϋποθέσεις, ή τη διακοπή της αναβολής ή της εξαίρεσης για λόγους σπουδών. Το ίδιο ισχύει και για τις αναβολές κατάταξης ή εξαιρέσεις από τις προσκλήσεις για κατάταξη λόγω σπουδών που έληξαν ή διακόπηκαν πριν από την ημερομηνία έναρξης της ισχύος του νόμου αυτού. Το αξιόποινο της ανυποταξίας των υπαγομένων στις διατάξεις της παραγράφου αυτής, που συντελέστηκε πριν την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού λόγω μη κατάταξης στις Ένοπλες Δυνάμεις μετά τη λήξη ή διακοπή της χορηγηθείσας αναβολής ή εξαίρεσης λόγω σπουδών, όπως είχαν υποχρέωση, εξαλείφεται με παραγραφή και αίρονται όλες οι σχετικές συνέπειες. Οι σχετικές δικογραφίες τίθενται στο αρχείο με πράξη του Εισαγγελέα του αρμόδιου Στρατιωτικού Δικαστηρίου. 2. Στις διατάξεις των άρθρων 4 και 5 υπάγονται και όσοι κατετάγησαν πριν από την έναρξη ισχύος του, καθώς επίσης και οι μη συνεχώς υπηρετούντες. 3. Όσοι πριν από την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού έχουν αποφοιτήσει από Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα και έχουν εγγραφεί για φοίτηση σε άλλη ανώτατη σχολή, για την οποία προβλέπεται η χορήγηση αναβολής κατάταξης λόγω σπουδών σύμφωνα με το άρθρο 7 του ν. 1763/1988 (ΦΕΚ 57 Α΄), όπως ισχύει, δικαιούνται να ζητήσουν την παράταση της αναβολής τους μέχρι το ανώτατο προβλεπόμενο για την κατηγορία τους όριο ηλικίας, εφόσον πληρούνται οι λοιπές νόμιμες προϋποθέσεις, ανεξάρτητα από τη διάρκεια της υπολειπόμενης φοίτησής τους. 4. Όσοι μέχρι την προηγουμένη της ισχύος του παρόντος έτυχαν αναβολής κατάταξης ως κάτοχοι διδακτορικού διπλώματος που διαπρέπουν σε επιστημονικές εργασίες ή έρευνες στο εξωτερικό και δεν συμπλήρωσαν το ανώτατο όριο ηλικίας, που προβλέπεται από το άρθρο 1 του νόμου αυτού, μπορούν να ζητήσουν με αίτησή τους παράταση της αναβολής που τους χορηγήθηκε μέχρι το όριο αυτό, εφόσον δεν υπηρετούν στις Ένοπλες Δυνάμεις. Το αξιόποινο της ανυποταξίας τους εξαλείφεται με παραγραφή και αίρονται όλες οι σχετικές συνέπειες. Οι σχετικές δικογραφίες τίθενται στο αρχείο με πράξη του Εισαγγελέα του αρμόδιου Στρατιωτικού Δικαστηρίου. ’ρθρο 16 1. Οι οργανικές θέσεις των Αξιωματικών του Σώματος των Δικαστικών Γραμματέων αυξάνονται κατά δέκα (10) και κατανέμονται κατά βαθμό με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Εθνικής ’μυνας. 2. Η πλήρωση των κατά την προηγούμενη παράγραφο δημιουργούμενων δέκα (10) θέσεων θα γίνει με απόφαση του Υπουργού Εθνικής ’μυνας και κατά σειρά επιτυχίας από τους επιλαχόντες του πίνακα επιτυχόντων του διαγωνισμού που προκηρύχθηκε με την υπ΄αριθμ. 44/01 ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΕΘΑ, ο οποίος θα εξακολουθήσει να ισχύει μέχρι την πλήρωση των θέσεων αυτών. ’ρθρο 17 Καταργούμενες διατάξεις Από την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού καταργούνται: α. οι διατάξεις των υποπεριπτώσεων "γγ΄" των περιπτώσεων α΄ και β΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 1, της παραγράφου 5 του άρθρου 1 και του άρθρου 2 του ν. 2510/1997 (ΦΕΚ 136 Α΄), β. οι διατάξεις του άρθρου 2 του ν. 1105/1980 (ΦΕΚ 299 Α΄). ’ρθρο 18 1. Το πρώτο εδάφιο της παραγράφου 2 του άρθρου 13 του ν. 1763/1988 (ΦΕΚ 57 Α΄) αντικαθίσταται ως εξής: "Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής ’μυνας, που εκδίδεται ύστερα από πρόταση του Αρχηγού Γ.Ε.ΕΘ.Α. και δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, είναι δυνατή, ανάλογα με τη διάρκεια της στρατεύσιμης υποχρέωσης, η μείωση των ημερών διάρκειας, η συγχώνευση ή κατάργηση κάποιας κατηγορίας αδειών, που προβλέπονται από την προηγούμενη παράγραφο ή οποιαδήποτε άλλη διάταξη, ο καθορισμός της συνολικής διάρκειας αυτών, καθώς και η χορήγηση τιμητικής άδειας, πέραν του προβλεπόμενου, από την παράγραφο 1γ΄ του άρθρου αυτού, ορίου, σε αθλητές Εθνικών-Ολυμπιακών Ομάδων ομαδικών και ατομικών αθλημάτων. Η αναρρωτική άδεια, που χορηγείται μετά από νοσηλεία για πάθηση ή βλάβη, που προήλθε από την εκτέλεση της υπηρεσίας και εξαιτίας αυτής, καθώς και η τιμητική, δεν υπολογίζονται στα όρια της συνολικής διάρκειας, που καθορίζει η παραπάνω απόφαση." 2. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής ’μυνας, που εκδίδεται ύστερα από πρόταση του Αρχηγού Γ.Ε.ΕΘ.Α. και δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, καθορίζεται κάθε δυνατή διευκόλυνση για όσους υπηρετούν και συμμετέχουν ως αθλητές στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004. 3. Μπορεί να επιτρέπεται ονομαστικά η είσοδος και η παραμονή στην Ελλάδα, χωρίς έλεγχο της στρατολογικής κατάστασης, ανυπότακτων του εξωτερικού, για όλο το χρονικό διάστημα προετοιμασίας και συμμετοχής τους ως αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004, όχι όμως πέραν της επίσημης ημερομηνίας λήξης των Αγώνων. Η διαδικασία, οι λοιπές προϋποθέσεις, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, καθώς και οι λεπτομέρειες για την υπαγωγή στις διατάξεις της παραγράφου αυτής, καθορίζονται με απόφαση του Υπουργού Εθνικής ’μυνας, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Η ποινική δίωξή των, κατά τα ανωτέρω, απαλλασσομένων και διατελούντων σε ανυποταξία αναστέλλεται για όσο χρονικό διάστημα ισχύει η απαλλαγή αυτή. 4. Στο άρθρο 7 του ν. 1763/1988 (ΦΕΚ 57 Α΄), όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 6 του ν. 2510/1997 (ΦΕΚ 136 Α΄) και με την παρ. 4 του άρθρου 17 του ν. 2913/ 2001 (ΦΕΚ 102 Α΄), προστίθεται παράγραφος 26 ως εξής: "26. Αναβάλλεται η κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις μέχρι 31.12.2004 των στρατευσίμων που η, για οποιονδήποτε λόγο, νόμιμη παραμονή τους έξω από αυτές λήγει την 31.12.2003 και συμμετέχουν αποδεδειγμένα ως αθλητές στους Ολυμπιακούς Αγώνες τους 2004." ’ρθρο 19 1. Στην παράγραφο 2 του άρθρου 12 του ν. 2984/2002 (ΦΕΚ 15 Α΄) μετά τη λέξη "προγραμμάτων" προστίθεται η λέξη "συνεργατών". Στο ίδιο άρθρο προστίθεται παράγραφος ως εξής: "4. Οι ειδικοί συνεργάτες της παραγράφου 2 του παρόντος άρθρου υπάγονται στην περίπτωση ια΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 14 του ν. 2190/1994 (ΦΕΚ 28 Α΄). Οι αποδοχές των παραπάνω ειδικών συνεργατών ορίζονται με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Εθνικής ’μυνας. Ο ειδικότερος καθορισμός των αποδοχών τους γίνεται με βάση τη συγκεκριμένη ειδικότητα και τα ειδικότερα καθήκοντα που ανατίθενται σε αυτούς με τη σύμβαση πρόσληψής τους." 2. Η διάταξη της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου ισχύει από 1.2.2002. ’ρθρο 20 Το άρθρο 14 (παρ. γ΄) του ν.δ. 1044/1971, όπως αυτό αντικαταστάθηκε με το άρθρο 5 του ν. 1043/1980 και ισχύει σήμερα, τροποποιείται ως εξής: "Μη έχει πλέον της συντάξεως και του εξ ιδιοκατοικήσεως εισοδήματος ετήσια έσοδα, υπερβαίνοντα το εκάστοτε αφορολόγητον ποσόν του ετησίου εισοδήματος από συντάξεις." ’ρθρο 21 Το άρθρο 13 του ν.δ. 1044/1971, όπως αυτό αντικαταστάθηκε από το άρθρο 4 του ν. 1043/1980 και εν συνεχεία τροποποιήθηκε με το άρθρο 5 του ν. 1680/1987, τροποποιείται ως ακολούθως: "1. Δικαίωμα εκμεταλλεύσεως περιπτέρων επί των πεζοδρομίων των δημοσίων, δημοτικών και κοινοτικών οδών και πλατειών των πόλεων, κωμοπόλεων και χωρίων, ως επίσης επί των δημοσίων, δημοτικών και κοινοτικών κήπων και αλσών, αποκτούν δια παραχωρήσεως υπό των κατά το άρθρο 18 οργάνων οι ανάπηροι πολέμου, οι ανάπηροι ειρηνικής περιόδου ν. 1370/1944, οι ανάπηροι αγωνιστές Δημοκρατικού Στρατού ν. 1863/1989 και οι ανάπηροι πολέμου Αμάχου Πληθυσμού ν. 812/1943, όπως ισχύει σήμερα, εφόσον λαμβάνουν στρατιωτική ή πολεμική σύνταξη, καθώς και τα θύματα πολέμου, θύματα ειρηνικής περιόδου ν. 1370/1944, θύματα αγωνιστών Δημοκρατικού Στρατού ν. 1863/1989 και θύματα αναπήρων πολέμου Αμάχου Πληθυσμού ν. 812/ 1943, όπως ισχύει σήμερα. 2. Για την παραχώρησιν του εν παραγράφω 1 δικαιώματος, προτιμώνται κατά σειράν: α. Οι ανάπηροι πολέμου, οι ανάπηροι ειρηνικής περιόδου ν. 1370/1944, οι ανάπηροι αγωνιστές Δημοκρατικού Στρατού ν. 1863/1989 και οι ανάπηροι πολέμου Αμάχου Πληθυσμού ν. 812/1943 όπως ισχύει σήμερα, οι έχοντες ποσοστόν αναπηρίας 50% και άνω και μεταξύ τούτων οι έχοντες μείζονα εκατοστά αναπηρίας και εν ισότητι εκατοστών αναπηρίας οι έχοντες μεγαλύτερα οικογενειακά βάρη. β. Τα θύματα πολέμου, τα θύματα ειρηνικής περιόδου ν. 1370/1944, τα θύματα αγωνιστών Δημοκρατικού Στρατού ν. 1863/1989 και τα θύματα αναπήρων πολέμου Αμάχου Πληθυσμού ν. 812/1943, όπως ισχύει σήμερα, κατά συνεκτίμησιν εκ των εχόντων προστατευόμενα τέκνα και εκ των κρινομένων ως ανικάνων παρά της ΑΣΥΕ συνεπεία βαρείας διαρκούς αναπηρίας. γ. Οι ανάπηροι πολέμου, οι ανάπηροι ειρηνικής περιόδου ν. 1370/1944, οι ανάπηροι αγωνιστές Δημοκρατικού Στρατού ν. 1863/1989 και οι ανάπηροι πολέμου Αμάχου Πληθυσμού ν. 812/1943, όπως ισχύει σήμερα, οι έχοντες ποσοστόν αναπηρίας 30% έως 45% και μεταξύ τούτων οι έχοντες μείζονα εκατοστά αναπηρίας και εν ισότητι εκατοστών αναπηρίας οι έχοντες μεγαλύτερα οικογενειακά βάρη. δ. Οι λοιποί ανάπηροι πολέμου, ανάπηροι ειρηνικής περιόδου ν.1370/1944, ανάπηροι αγωνιστές Δημοκρατικού Στρατού ν. 1863/1989 και ανάπηροι πολέμου Αμάχου Πληθυσμού ν. 812/1943, όπως ισχύει σήμερα, και εν ισότητι εκατοστών αναπηρίας οι έχοντες μεγαλύτερα οικογενειακά βάρη και τα λοιπά θύματα πολέμου, θύματα ειρηνικής περιόδου ν. 1370/1944, θύματα αγωνιστών Δημοκρατικού Στρατού ν. 1863/1989 και θύματα αναπήρων πολέμου Αμάχου Πληθυσμού ν. 812/1943, όπως ισχύει σήμερα, προτιμωμένων μεταξύ τούτων των οικονομικώς ασθενεστέρων." ’ρθρο 22 1. Στο άρθρο 2 της υπ" αριθ. Κ. 5671/1487/9.8.1984 κοινής απόφασης των Υπουργών Εθνικής ’μυνας, Εθνικής Οικονομίας, Οικονομικών και Δικαιοσύνης, η οποία κυρώθηκε με το άρθρο 38 του ν. 1563/1985 (ΦΕΚ 151 Α΄/ 17.9.1985), όπως τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε με το άρθρο 25 του ν. 1848/1989 (ΦΕΚ 112 Α΄/8.5.1989), προστίθεται εδάφιο ως εξής: "Σε περίπτωση θανάτου του εκμισθωτού και μη υπάρξεως διαδόχων δικαιούχων αυτού, η μίσθωση συνεχίζεται μέχρι τη λήξη της μετά του νέου δικαιούχου άδειας εκμετάλλευσης περιπτέρου ή άδειας λιανικής πώλησης καπνοβιομηχανικών προϊόντων, εκτός εάν ο νέος δικαιούχος επιθυμεί να προβεί σε ιδιόχρηση." 2. Η υπ" αριθμ. Κ. 5671/1487/9.8.1984 κοινή απόφαση των Υπουργών Εθνικής ’μυνας, Εθνικής Οικονομίας, Οικονομικών και Δικαιοσύνης, η οποία κυρώθηκε με το άρθρο 38 του ν. 1563/1985 (ΦΕΚ 151 Α΄/17.9.1985), όπως τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε με τις παραγράφους 1 και 2 του άρθρου 25 του ν. 1848/1989 (ΦΕΚ 112 Α΄/ 8.5.1989), τροποποιείται ως εξής: "α. Οι μισθώσεις αδειών περιπτέρων και αδειών λιανικής πώλησης καπνοβιομηχανικών προϊόντων συνομολογούνται για διάστημα πέντε ετών. β. Οι υφιστάμενες μισθώσεις αδειών περιπτέρων και αδειών λιανικής πώλησης καπνοβιομηχανικών προϊόντων παρατείνονται μέχρι τη συμπλήρωση πέντε ετών. Κατά το διάστημα της παράτασης οποιεσδήποτε αποφάσεις για τη λύση των μισθώσεων δεν εκτελούνται, εκτός από την περίπτωση της ιδιόχρησης, που βεβαιώνεται με τελεσίδικη δικαστική απόφαση." ’ρθρο 23 1. Η παράγραφος 3 του άρθρου 42 του ν. 2304/1995 (ΦΕΚ 83 Α΄) αντικαθίσταται ως εξής: "3. Η επιλογή του Προέδρου του Εισαγγελέα και των Αντιπροέδρων του Αναθεωρητικού Δικαστηρίου γίνεται με απόφαση του ΚΥ.Σ.Ε.Α., το οποίο ύστερα από εισήγηση του Υπουργού Εθνικής ’μυνας, επιλέγει τους μεν Πρόεδρο και Εισαγγελέα μεταξύ των Αναθεωρητών Β΄, τους δε Αντιπροέδρους μεταξύ των Αναθεωρητών Γ΄, που έχουν τα νόμιμα προσόντα. Οι αναθεωρητές Β΄, που επιλέγονται για τη θέση του Προέδρου ή του Εισαγγελέα και οι Αναθεωρητές Γ΄, που επιλέγονται σε θέση Αντιπροέδρου, προάγονται με προεδρικό διάταγμα σε Αναθεωρητές Α΄ και Β΄ αντίστοιχα." 2. Το πρώτο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 57 του ν. 2304/1995 (ΦΕΚ 83 Α΄ ) αντικαθίσταται ως εξής: "Ο πρόεδρος του Αναθεωρητικού Δικαστηρίου προεδρεύει στο Ανώτατο Δικαστικό Συμβούλιο και όταν απουσιάζει ή κωλύεται αναπληρώνεται από τον Εισαγγελέα του αυτού Δικαστηρίου, σε περίπτωση δε απουσίας και κωλύματος και του Εισαγγελέα αυτός αναπληρώνεται από το νεότερο Αντιπρόεδρο του Αρείου Πάγου ή σε περίπτωση κωλύματος και του τελευταίου από τον αμέσως αρχαιότερο μη κωλυόμενο αντιπρόεδρο του Αρείου Πάγου." 3. Το τρίτο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 63 του ν. 2304/1995 (ΦΕΚ 83 Α΄), όπως αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 12 α΄ του άρθρου 5 του ν. 2408/1996 (ΦΕΚ 104 Α΄), αντικαθίσταται ως εξής: "Κατ" εξαίρεση ο Πρόεδρος και ο Εισαγγελέας του Αναθεωρητικού Δικαστηρίου αποχωρούν πριν από τη συμπλήρωση του παραπάνω ορίου ηλικίας, εφόσον συμπληρώσουν τέσσερα (4) έτη στις θέσεις αυτές." 4. Το άρθρο 188 του Στρατιωτικού Ποινικού Κώδικα, που κυρώθηκε με το ν. 2287/1995 (ΦΕΚ 20 Α΄), αντικαθίσταται ως εξής: " ’ρθρο 188 Συγκρότηση 1. Στο Αναθεωρητικό Δικαστήριο τοποθετούνται ένας Αναθεωρητής Α΄ ως Πρόεδρος, τρεις Αναθεωρητές Β΄ ως Αντιπρόεδροι και τουλάχιστον έξι Αναθεωρητές Γ΄ ως μέλη. 2. Στην Εισαγγελία του Αναθεωρητικού Δικαστηρίου τοποθετούνται ένας Αναθεωρητής Α΄ ως Εισαγγελέας και ένας ή περισσότεροι Αναθεωρητές Γ΄ ως Αντεισαγγελείς." 5. Οι οργανικές θέσεις των Αναθεωρητών Α΄και Γ΄ αυξάνονται κατά μία. 6. Αυτός που κατέχει τη θέση του Εισαγγελέα του Αναθεωρητικού Δικαστηρίου κατά τη δημοσίευση του παρόντος νόμου προάγεται, με προεδρικό διάταγμα, εντός μηνός από την έναρξη ισχύος του στο βαθμό του Αναθεωρητή Α΄, υπαγόμενος, από της επιλογής του ως Εισαγγελέα, στη ρύθμιση της παραγράφου 3 του παρόντος άρθρου. Εντός μηνός από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου επιλέγεται και ο Γ΄ Αντιπρόεδρος του Αναθεωρητικού Δικαστηρίου. ’ρθρο 24 Έναρξη ισχύος Η ισχύς του παρόντος νόμου αρχίζει από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στις επί μέρους διατάξεις του. Παραγγέλλομε τη δημοσίευση του παρόντος στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως και την εκτέλεσή του ως νόμου του Κράτους. Αθήνα, 22 Ιουλίου 2002 Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ Ν. ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΑΚΗΣ Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ, ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗΣ Γ. ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ Κ. ΣΚΑΝΔΑΛΙΔΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ Π. ΕΥΘΥΜΙΟΥ Φ. ΠΕΤΣΑΛΝΙΚΟΣ Θεωρήθηκε και τέθηκε η Μεγάλη Σφραγίδα του Κράτους Αθήνα, 22 Ιουλίου 2002 Ο ΕΠΙ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ Φ. ΠΕΤΣΑΛΝΙΚΟΣ

Stratologia.pdf

Τροποποιήθηκε από lefkander
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή είμαι καλός, έβαλα και το ΦΕΚ σε pdf.

Λοιπόν, λέει:

1. Αναβάλλεται η κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις (Ε.Δ.) των στρατευσίμων, οι οποίοι κατά την ημερομηνία κατάταξης της κλάσης ή κατηγορίας τους είναι:

ε. Διορισμένοι ή εγγεγραμμένοι για απόκτηση ιατρικής ειδικότητας σε αρμόδιο κατά νόμο νοσηλευτικό ίδρυμα.

Επίσης:

4. Η αναβολή χορηγείται εφόσον η εναπομένουσα διάρκεια σπουδών στη σχολή για την οποία ζητείται η χορήγησή της προς απόκτηση του απολυτηρίου, διπλώματος, πτυχίου ή ιατρικής ειδικότητας δεν υπερβαίνει το όριο ηλικίας που καθορίζεται κατά περίπτωση στην παράγραφο 2. 5 (τα 33)

ΔΕΝ λέει για τμήματα ειδικότητας. Ωραιότατα ο στρατολόγος μπορεί να δώσει 2 χρόνια για παθολογία... Εξάλλου, μπορεί να πει ότι θέλει γενική παθολογία (πόσα θέλει αυτή ρε παιδιά?) ή κάποια άλλη παθολογία που να θέλει όσα του λείπουν. Θα πληρώσει και 1000€ και ποιός εχέστηκε...

Μπουαχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

First of all, sorry for the english but I don't have greek fonts on this computer.

Akisobgyn is right. The army does not grant deferments for just the general part of the residency. This means that when you start the general part, the army will grant you a deferment until you complete your 33rd year of age, PROVIDED that at the time you do not exceed the age limit. Otherwise, you do NOT get a deferment.

Example: I am to start 1 year of General Surgery to become an otolaryngologist (5 years officially). If at the end of those 5 years I will be older than 33, then the army will NOT give me a deferment regardless of the fact that the General Surgery rotation lasts only 1 year.

An interesting question is what happens in this case. Do I lose my turn while I am in the army and go to the end of the list or is my place reserved so to speak (I can start as soon as I am discharged from the army)?

I would be grateful for any answers!

P.S. The example is completely hyphothetical.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωχ, μαυρος οφις που τον εφαγε! και τωρα,πως του το λενε?

α,ρε καημενε κωστη,τι ονειρο να'βλεπες το βραδυ...

μηπως ξερει κανεις αν χανει τη σειρα του στην παθολογια η αν παιρνει την πρωτη θεση που θα ανοιξει αφου απολυθει?

μηπως μπορει να δικαιολογησει το 3μηνο του αγροτικου ως τμημα ειδικοτητας? ωστε να πει οτι θελει 5χρονια και 9μηνες (ωστε να "τελειωνε" πριν συμπληρωσει τα 33?)

αν ισχυει αυτο,λογικα σωζεται.

α,και κατι αλλο. μηπως μπορει να γραφτει σε κανα μεταπτυχιακο καποιου ιδιωτικου "κολλεγιου" ωστε να παρει αναβολη απο εκει κανα χρονο?

τι να κανω και εγω,προσπαθω να του βρω καποια λυση, μη του ριξω την κεραμιδα! (εχει και γεννεθλια αυριο!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΟΚ, το μπούλο τότενες! Εννοώ ότι άμα δε δίνει ο στρατός deferments... Τώρα για τη σειρά ΣΙΓΟΥΡΑ στην κρατάνε μέχρι να τελειώσεις (δεν είναι γκόμενα να σητν κρατάνε ζεστή, αλλά μόλις τελειώσεις παίρνεις την πρώτη διαθέσιμη). Η στράτευση είναι ο μοναδικός λόγος να μη βρεθείς στο τέλος της σειράς...

(το ξέρω, γιατί ένα γκομενάκι έβριζε το φαντάρο που της έπαιρνε τη σειρά για ειδικότητα... Έγκυρη πηγή δηλαδή! :D )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΟΚ, το μπούλο τότενες! Εννοώ ότι άμα δε δίνει ο στρατός deferments... Τώρα για τη σειρά ΣΙΓΟΥΡΑ στην κρατάνε μέχρι να τελειώσεις (δεν είναι γκόμενα να σητν κρατάνε ζεστή, αλλά μόλις τελειώσεις παίρνεις την πρώτη διαθέσιμη). Η στράτευση είναι ο μοναδικός λόγος να μη βρεθείς στο τέλος της σειράς...

(το ξέρω, γιατί ένα γκομενάκι έβριζε το φαντάρο που της έπαιρνε τη σειρά για ειδικότητα... Έγκυρη πηγή δηλαδή! :D )

ε,αφου ειναι τοσο εγκυρη η πηγη...! :D

παντως κατι ειναι και αυτο. τουλαχιστο αν δε μπορεσει να κανει κατι με την αναβολη και παει στρατο, δε θα χασει τη σειρα του.

αρα μολις με το καλο απολυθει, καταλαμβανει αυτοματα την πρωτη θεση που θα ανοιξει, "πετωντας" αυτον που ειναι στη λιστα στην επομενη διαθεσιμη, σωστα?

ε,κατι ειναι και αυτο... απο το τιποτα...

για το 3μηνο του αγροτικου δεν ξερει κανεις κατι? υπολογιζεται ως χρονος ειδικοτητας? αφαιρειται απο το συνολικο χρονο? (6χρονια - 3μηνες δηλαδη.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Theoretically you can tell the army that you have already completed 3 months of the residency and thus the residency lasts 4 years and 9 months for example and not 5 years. I do not know if they accept it or not.

To akisobgyn: It does not matter if his deferment runs out on 31/12/2005 and he will start his residency in March 2006. He can get a new deferment as long as he:

a) has not been called to serve yet and

B) does not exceed the age limit at the end of the official duration of the residency.

P.S. Does anyone know if one can write in greeklish in the personal messages section? If one can, send me a PM and we can discuss it easier and more thoroughly.

Τροποποιήθηκε από AOK
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.