Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

τζωνυ ακολουθει η ιστορια που σου χρωσταω....

καποτε πριν περιπου 10 χρονια ημουν μεσα (παρακολουθουσα ως θεατης) σε παρουσιαση διπλωματικης μεταπτυχιακού...

ηταν λοιπον ενα παλληκαρακι απο το βελγιο που μας εξηγουσε την ερευνα του...

εστω οτι Α ειναι μια παραμετρος που καλουμαστε να συσχετισουμε ή οχι με μια παραμετρο Β, Γ, Δ, Ε.

στους 6 μηνες της εργασιας του εκανε τις δοκιμες και κατεληξε στα εξης.

1. το Α δεν ταιριαξε με το Β

2. το Α δεν ταιριαξε με το Γ

3. τα Α δεν ταιριαξε με το Δ

4. το Α δεν ταιριαξε με το Ε.

ειχε παει λοιπον στον καθηγητη του και παροτι οι δοκιμες δεν απεδωσαν αυτος του ειπε να παρουσιασει την εργασια και τη δουλεια του.

αφου λοιπον εκανε την παρουσιαση και εμεις ημασταν αμηχανοι οτι τιποτα δεν "δουλεψε", πηρε το λογο ο προεδρος της επιτροπης...

"εδω εχουμε να κανουμε με μια εξαιρετικη δουλειά που δεν εβγαλε κανενα αναμενομενο αποτέλεσμα παροτι ειχε by the book πρωτοκολλο"...

Ο βαθμος που τελικα πηρε? 10...

Συμπέρασμα:

1.Το οτι δεν καθεται η "χημεια" 2 πραγματων δεν οφειλεται στις κακες τους προδιαγραφες... απλα δεν καθονται μαζι στο πειραμα...

2. οπως το Α δεν καταφερε με ολα τα Β,Γ,Δ,Ε, ετσι και στη ζωη το Α μπορει απλα απο συμπτωση να μη βρηκε τη χημεια 2-3 φορες. δεν φταιει αναγκαστικα το Α...

αυτα.... embye

Ενδιαφέρουσα ιστορία και συμφωνώ με τα συμπεράσματα, για την συγκεκριμένη περίπτωση...

Θα συμφωνήσεις πιστεύω όμως πως η εξήγηση δεν είναι τόσο "αθώα" πάντα, και πως δεν μπορεί να γίνει καθολική 1-1 αντιστοίχηση των άπειρων ουσιαστικά δυνατών πραγματικοτήτων της ζωής με φυσικά συστήματα...

Εγώ σαν παρατηρητής της όλης φάσης, (αρχικά πιο μακρινός και ύστερα πιο κοντινός), συνέλεξα στοιχεία και σχημάτισα την πιθανότερη / φανερότερη για μένα πραγματικότητα...Σου έδωσα κάποια clues για το τι εννοώ με αυτό που λέω, στο ποστ που ανέφερα πριν.

Υποστηρίζεις πως αυτή η πραγματικότητα είναι λάθος, αλλά ακόμα δεν έχω δει καμιά μα καμιά ουσιαστική "κατάρριψη" εκ μέρους σου, αλλά αντίθετα βλέπω (μέχρι πολύ πρόσφατα τουλάχιστον) συνεχόμενες επιβεβαιώσεις του..."ψυχογραφήματος" που έχω "σχηματίσει", ας πούμε...

Και αυτό δεν το λέω για να προκαλέσω κάποιον διάλογο ντε και καλά, (ούτε ιδιωτικό ούτε δημόσιο), αλλά απλά γιατί...έτσι είναι...

Το γνωρίζεις καλά είμαι σίγουρος, το πόσο αντιφατικός γίνεσαι στο σύνολο των λεγομένων / δράσεων σου...

Πρέπει κατά την γνώμη μου να σκεφτείς τα τρία points / ερωτήσεις που σου έθεσα πριν.

Δεν είμαι ούτε αστυφύλακας ούτε κηδεμόνας κανενός, και τα ξεκατινιάσματα δεν είναι του στυλ μου, η αλήθεια είναι πως έχω κουραστεί και εγώ με την ατμόσφαιρα, και πως αν κλείσει το τόπικ δεν νομίζω πως θα συνεχίσω να συμμετέχω σε κάποιο επόμενο...

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι μπήκα όμως, και δεν μπορώ να παρατήσω την λογική μου και να σβήσω συμπεριφορές που έχουν φανεί και συμπεράσματα που έχουν βγει, έτσι απλά, λόγω υποτιθέμενης "καλής διάθεσης για από δω και πέρα", και οι "συμμαχίες" που περιγράφεις δεν έχουν δημιουργηθεί από κανενός είδους..."θυματοποίησης", αλλά από την ίδια την πραγματικότητα που σε ένα τεράστιο μέρος έχεις δείξει / αποδείξει εσύ ο ίδιος.

(αυτό είναι κάτι που επανειλημμένως φαίνεσαι να μην καταλαβαίνεις, ή απλά να προσπαθείς εντέχνως να το "καλύψεις").

Από την άλλη βέβαια, δεν έχω διάθεση και χρόνο για κανενός είδους "πόλεμο" εδώ μέσα, οι φορές που έχω θίξει το θέμα είναι μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού (άντε ίσως και των δύο) και πάντα σε ευγενικά πλαίσια, πιστεύω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 19,1k
  • Created
  • Last Reply

delfinia.jpg

 

Μια από τις σπάνιες φορές στην Αθήνα Αύγουστο και Δεκαπενταύγουστο.
Ανοίγει το μάτι όταν βλέπεις τη θάλασσα έλεγα.
Ο Δεκαπενταύγουστος των νησιών έλεγα. Να μην τον ζήσω;
Η Θάλασσα έλεγα. Να μην την πιω; Λαδένια στις Κυκλάδες όταν άφηναν τα μελτέμια, φουρτουνιασμένη στο Κρητικό, απέραντη στο Λυβικό.
Τα πελάγη. Το αρχιπέλαγος. Το καράβι που σε πάει.
Εφέτος είπα όχι. Φύγετε εσείς. Εγώ θα μείνω.. Θα μείνω εδώ.
Εδώ και κάθε μέρα εδώ.
Μια σειρά πράγματα τακτοποιημένα και μια σειρά σε αναμονή. Γυρίζω το κλειδί και στο σπίτι κανείς..
Παραθερίζω στο γραφείο και στη βεράντα μου το πρωϊ, στο σπίτι της κολητής βεγγέρα.
Το Σύνταγμα νωπό Ακούω τα συνθήματα στ' αυτιά μου, το δακρυγονίδι στον ύπνο μου.
Ο Σεπτέμβρης κοντά. Θα γίνει. Θα γίνει είμαι σίγουρη.

Μόνη μου.. Αναπολώ. Σχεδιάζω. Ονειρεύομαι. Σκέφτομαι ότι όλα είναι δυνατά.

Ολα είναι δυνατά άμα το θέλεις.

Ακόμη και 200 μέτρα κάτω από την Ακρόπολη να έλθουν να σε βρουν δυο δελφίνια

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.