Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 19,1k
  • Created
  • Last Reply

Αν δεν ψηφισουν το κουρελου θα ναι πολυ γυφτοι παντως ! ( λογοπαιγνιο κανω δεν ειναι ρατσιστικο σχολιο ! )

Και να μη τη ψηφισουν , πιστευετε πραγματικα οτι θα υπαρξει εκεινη η φωνη που μεσα σε ολο αυτο που συμβαινει στη χωρα μας ,θα βγει και θα πει '' Αφηστε λιγο στην ακρη τα καπιταλκοντρολς ,τα δυσβασταχτα χρεη και τη ξεφτιλα της χωρας μας και ελατε να διαγραψουμε φοιτητες....'' !!!! Ποσο λογικο μπορει ν ακουστει αυτο? Και ποσο εφικτο μπορει να ειναι ,η διαγραφη φοιτητων πχ στη νομικη(το λεω γιατι ειναι η σχολη μου), στα 6 χρονια οταν το 70%φοιτητων τη τελειωνουν μετα τα 6,6μιση ....? Θα προκληθει τεραστιο προβλημα,πιο μεγαλο και απο αυτο της διαγραφης των αιωνιων...κατι το οποιο θα δημιουργησει επιπλεον αναταραχες,εντονες διαφωνιες σε πολιτικο επιπεδο . Και απ ο,τι εχω καταλαβει και αν κρινω απο την γρηγορη τοποθετηση των μεταναστων στον ελαιωνα, η κυβερνηση προσπαθει να δειχνει ''φρονιμη'' στους εξω και οχι μια χωρα που εκτος απο τεραστια χρεη εχει και τεραστικα εσωκοινωνικα προβληματα...ενηγουεη, αυτο που θελω να πω ειναι ,οτι μας διευκολυνει ολη αυτη η κατασταση να συνεχισουμε τις σπουδες μας εν μερει αταραχοι αλλα εχοντας και στην ακρη του μυαλου μας οτι καποια στιγμη οταν ''παλιωσει'' το θεμα μνημονιο , θα στραφουν στο hot θεμα των αιωνιων ! Μεχρι τοτε ,(επαναλαμβανω) θα χει μεσολαβησει ενα ευλογο διάστημα (1-2 χρονια) που για οποιον θελει ,μπορει ανετα να τελειωσει.

Κανείς δεν είναι σε θέση να γνωρίζει τι πρόκειται να συμβεί και όλοι μας κάνουμε εικασίες ή γράφουμε ευχολόγια. Το θέμα των διαγραφών είναι "σταγόνα στον ωκεανό" σε σχέση με τα προβλήματα επιβίωσης που αντιμετωπίζει το κράτος.

Από την άλλη, η Κυβέρνηση έχει κάνει μέσα σε μια νύχτα τεράστιες κωλοτούμπες σε ζητήματα μέγιστης εθνικής σημασίας ή σε νομοσχέδια που αφορούν τεράστια τμήματα του Ελληνικού λαού, χωρίς να προβληματιστεί για την "ηθική" πλευρά του θέματος, το εκλογικό κόστος ή τη λαϊκή δυσφορία.

Ο Τσίπρας εκτελεί κατά γράμμα εντολές, όπως ακριβώς έκαναν ο ΓΑΠ, ο Βενιζέλος και ο Σαμαράς. Η μόνη πραγματική ευχή, είναι να μην τον διατάξουν οι Βρυξέλλες να διαγράψει φοιτητές. Έχεις καμιά αμφιβολία πως θα διστάσει να το κάνει?

Εδώ ολόκληρο εθνικό δημοψήφισμα που προκάλεσε ο ίδιος, το μοναδικό των τελευταίων 40 χρόνων, το έγραψε στα παλιά του τα παπούτσια μέσα σε 12 ώρες, μαζί με τη ψήφο του 61% του εκλογικού σώματος. Σοβαρά τώρα, περιμένεις να στεναχωρηθεί για τους "φοιτητές της Νομικής"?...

Θα γίνει, οτιδήποτε τον διατάξουν να γίνει, όταν θελήσουν να τον διατάξουν. Αυτό, απλά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την άλλη, η Κυβέρνηση έχει κάνει μέσα σε μια νύχτα τεράστιες κωλοτούμπες σε ζητήματα μέγιστης εθνικής σημασίας ή σε νομοσχέδια που αφορούν τεράστια τμήματα του Ελληνικού λαού, χωρίς να προβληματιστεί για την "ηθική" πλευρά του θέματος, το εκλογικό κόστος ή τη λαϊκή δυσφορία.

Ο Τσίπρας εκτελεί κατά γράμμα εντολές, όπως ακριβώς έκαναν ο ΓΑΠ, ο Βενιζέλος και ο Σαμαράς. Η μόνη πραγματική ευχή, είναι να μην τον διατάξουν οι Βρυξέλλες να διαγράψει φοιτητές. Έχεις καμιά αμφιβολία πως θα διστάσει να το κάνει?

Εδώ ολόκληρο εθνικό δημοψήφισμα που προκάλεσε ο ίδιος, το μοναδικό των τελευταίων 40 χρόνων, το έγραψε στα παλιά του τα παπούτσια μέσα σε 12 ώρες, μαζί με τη ψήφο του 61% του εκλογικού σώματος. Σοβαρά τώρα, περιμένεις να στεναχωρηθεί για τους "φοιτητές της Νομικής"?...

Θα γίνει, οτιδήποτε τον διατάξουν να γίνει, όταν θελήσουν να τον διατάξουν. Αυτό, απλά...

δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Στο επίπεδο των προθέσεων έτσι είναι.

Υπάρχει όμως και η γαμημένη η πράξη.

(σε τρεις μήνες το πολύ, ο λαός θα λυντσάρει τους κυβερνοσυριζαίους όπου τους πετύχει. Φαντασιώνονται ότι επειδή είναι αριστεροί θα κάνουν ό,τι θέλουν και θα την σκαπουλαρουν. Αμ δε!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

24lmg, συμφωνω σε ολα...

στο μονο που εχω αμφιβολιες ειναι τα 2 χρονια...

πιστευω θα ανακινηθει το θεμα νωριτερα, όχι αμεσως βεβαια αλλα οχι και στα 2 χρονια...

arkas-dhmopsifisma.jpg

emlmfaoemlmfao

Βαζω 2 υπολογιζοντας και μια α'μεταβατικη περιοδο που θα δοθει ως τελευταιο χρονικο διαστημα διεκπεραιωσης σπουδων! πανω κατω δλδ ...οπως και να χει,για καποιον που ειναι σε λιγοτερο απο τα μισα μαθηματα της σχολης να τη τελειωσει,πιστευω οτι αρκει. Τωρα οσοι δεν εκμεταλλευτηκαν τα χρονια που του δοθηκαν απο τη μερα που υπηρξε ο νομος διαμαντοπουλου μεχρι σημερα,λυπαμαι αλλα δεν ευθυνεται καμια κυβερνηση για την οκνηρια του!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

24lmg ---> +1000

edit: δυστυχως δεν φτανουν 2 χρονια για τα μισα μαθηματα της ιατρικης σχολης.

αν δεν χρωσταει κλινικες (3 τελευταια χρονια υποχρεωτικες) τοτε μονο παλευεται.

η δικη μου εμπειρια λεει οτι πολυ δυσκολα (οχι ακατορθωτο) καποιος περναει πανω απο 15 μαθηματα το χρονο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

24lmg ---> +1000

edit: δυστυχως δεν φτανουν 2 χρονια για τα μισα μαθηματα της ιατρικης σχολης.

αν δεν χρωσταει κλινικες (3 τελευταια χρονια υποχρεωτικες) τοτε μονο παλευεται.

η δικη μου εμπειρια λεει οτι πολυ δυσκολα (οχι ακατορθωτο) καποιος περναει πανω απο 15 μαθηματα το χρονο.

Ναι εχεις δικιο . Απλα εγω το υπολογιζω συμφωνα με τα δεδομενα της δικης μου σχολης .

Υπολογιζω δλδ οτι αν απ τα 41 συνολικα,χρωστας γυρω στα 12-16 μαθηματα τοτε 2 χρονια δλδ 8 κ 8 μαθηματα το χρονο περνιουνται σχεδον ανετα (αν υποθεσουμε οτι ειναι τα πιο παλουκια ). Τελοσπαντων, γενικα με αυτο το σκεπτικο το ειπα αυτο το χρονικο διαστημα. Αλλωστε ξαναλεω,αναφερομαι μονο σε οσους εχουν ηδη περασει σημαντικο αριθμο μαθηματων οχι οσους τωρα αποφασιζουν να περασουν 20μαθηματα σε δυο εξεταστικες (γιατι το εχω ακουσει ΚΑΙ αυτο το ανεκδοτο..).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

24Lmg, επειδή σε βλέπω κάπως αγχωμένη σου λέω ότι οι "διαγραφές" δεν είναι το εμπόδιο.

Τα εμπόδια για να τελειώσει αυτό το μαρτύριο είναι η έλλειψη ενδιαφέροντος πάνω στο αντικείμενο, η έλλειψη θάρρους και αυτοπεποίθησης, η ασυνέχεια της επαφής με το αντικείμενο, η έλλειψη σωματικών/ψυχικών αντοχών (ου γαρ έρχεται μόνον...) η έλλειψη προσαρμοστικότητας, και βέβαια οι ποικίλες δυσκολίες της ζωής (εργασία, οικογένεια κτλ) που δεν αφήνουν πολλά χρονικά περιθώρια και εμποδίζουν το μυαλό να αυτοσυγκεντρωθεί.

Όλα αυτά είναι ένα βουνό από μόνα τους. Οι "διαγραφές" -που καταργήθηκαν για τους πολύ παλιούς- ένα μικρό χαλικάκι στην άκρη του δρόμου.

Παλιός γνωστός που μπήκε στους Ηλεκτρολόγους κ Μηχανικούς Η/Υ ΕΜΠ το ...1987 (επί assembly - cobol με ασπρόμαυρες οθόνες) και τον βλέπω ακόμα στις λίστες ως προπτυχιακό φοπιτητή οκ δεν έχει πολλές πιθανότητες να προσαρμοστεί στις νέες απαιτήσεις. Τρέχα γύρευε.

Επειδή προερχόμουν από τους μηχανολόγους μηχανικούς και έχοντας περάσει τα ανώτερα μαθηματικά με υψηλές βαθμολογίες και όχι προ αμνημονεύτων ετών, απλά συνειδητοποιώ ότι θυμάμαι ελάχιστα πράγματα, σχεδόν τίποτα. Και ότι θα ήθελα ένα εξάμηνο εντατικής μελέτης μόνο πάνω στα μαθηματικά για να μπορώ να βγάλω άκρη (όχι να περάσω φυσικά...) με τα υπόλοιπα μαθηματα που είναι μαθηματικοποιημένα σε υψηλό βαθμό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

24Lmg, επειδή σε βλέπω κάπως αγχωμένη σου λέω ότι οι "διαγραφές" δεν είναι το εμπόδιο.

Τα εμπόδια για να τελειώσει αυτό το μαρτύριο είναι η έλλειψη ενδιαφέροντος πάνω στο αντικείμενο, η έλλειψη θάρρους και αυτοπεποίθησης, η ασυνέχεια της επαφής με το αντικείμενο, η έλλειψη σωματικών/ψυχικών αντοχών (ου γαρ έρχεται μόνον...) η έλλειψη προσαρμοστικότητας, και βέβαια οι ποικίλες δυσκολίες της ζωής (εργασία, οικογένεια κτλ) που δεν αφήνουν πολλά χρονικά περιθώρια και δεν αφήνουν το μυαλό να αυτοσυγκεντρωθεί.

Όλα αυτά είναι ένα βουνό από μόνα τους. Οι "διαγραφές" -που καταργήθηκαν για τους πολύ παλιούς- ένα μικρό χαλικάκι στην άκρη του δρόμου.

Παλιός γνωστός που μπήκε στους Ηλεκτρολόγους κ Μηχανικούς Η/Υ ΕΜΠ το ...1987 (επί assembly - cobol με ασπρόμαυρες οθόνες) και τον βλέπω ακόμα στις λίστες ως προπτυχιακό φοπιτητή οκ δεν έχει πολλές πιθανότητες να προσαρμοστεί στις νέες απαιτήσεις. Τρέχα γύρευε.

Επειδή προερχόμουν από τους μηχανολόγους μηχανικούς πριν πάω αρχιτεκτονική και έχοντας περάσει τα ανώτερα μαθηματικά με υψηλές βαθμολογίες και όχι προ αμνημονεύτων ετών, απλά συνειδητοποιώ ότι θυμάμαι ελάχιστα πράγματα, σχεδόν τίποτα. Και ότι θα ήθελα ένα εξάμηνο εντατικής μελέτης μόνο πάνω στα μαθηματικά για να μπορώ να βγάλω άκρη (όχι να περάσω φυσικά...) με τα υπόλοιπα μαθηματα που είναι μαθηματικοποιημένα σε υψηλό βαθμό.

Κανενα αγχος με τις διαγραφες δεν εχω. Μονο με τα μαθηματα αγχωνομαι τιποτ αλλο. Απλα ανελυσα λιγο παραπανω το σκεπτικο μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποτέ δεν εχω περασει πανω απο 5 μαθηματα σε εξεταστικη...

συνηθως ξεκιναω σχεδιαζοντας 6-7, χανω στην πορεια τα 2-3, δινω τελικα 3-5 και περναω 2-4...

βεβαια εγω δεν ειμαι ουτε ιδιοφυια, ουτε κλωνος, ουτε συνδικαλιστής...

15 μαθηματα το χρονο ειναι η οροφη για τη ιατρικη σχολη και για εργαζομενους, γονεις, κτλ

(πες κωδικοποιημενα 5 εξεταστικες απο 3 μαθηματα περασμενα, και πολλα βαζω)

η κατασταση γινεται δραματική και η προσπαθεια ηρωικη οταν χρωσταει καποιος και κλινικες...

ΥΓ. το "θα περασω 20 μαθηματα σε δυο εξεταστικες" μου θυμιζει κατι τυπους που συναντας εξω απο πτυχιακες...

σου λενε "ηρθα τελειως αδιαβαστος".."θα κοπω σιγουρα".. και μπαινουν μεσα κ απαντουν τα παντα...

ή υποπτος ειναι οποιος το λεει ή ηλιθιος...

σε αυτους που δεν μπορουν να ανοιξουν βιβλιο παντα λεω "παρε και ξεφυλλισε αρχικα 10 σελιδες τη μερα"

"οποιοδηποτε βιβλιο"... δεν φτανει που ειναι δυσκολος ο στοχος απο μονος του, αργει κανεις να μπει και σε ρυθμο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. η έλλειψη ενδιαφέροντος

2. η έλλειψη θάρρους και αυτοπεποίθησης,

3. η ασυνέχεια της επαφής με το αντικείμενο,

4. η έλλειψη σωματικών/ψυχικών αντοχών (ου γαρ έρχεται μόνον...)

5. η έλλειψη προσαρμοστικότητας, και βέβαια

6. οι ποικίλες δυσκολίες της ζωής (εργασία, οικογένεια κτλ)

emthumbupemthumbup

τονιζω με bold το πιο σημαντικο κατα την αποψη μου...

βεβαια μεχρι τωρα διαπιστωσεις κανουμε, αν θελει κανεις ή βλεπει βουνο το ολο εγχειρημα μπορουμε να γραψουμε ο καθενας μας πώς βρηκε δυναμη και πως κανει πλανο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποτέ δεν εχω περασει πανω απο 5 μαθηματα σε εξεταστικη...

συνηθως ξεκιναω σχεδιαζοντας 6-7, χανω στην πορεια τα 2-3, δινω τελικα 3-5 και περναω 2-4...

βεβαια εγω δεν ειμαι ουτε ιδιοφυια, ουτε κλωνος, ουτε συνδικαλιστής...

15 μαθηματα το χρονο ειναι η οροφη για τη ιατρικη σχολη και για εργαζομενους, γονεις, κτλ

(πες κωδικοποιημενα 5 εξεταστικες απο 3 μαθηματα περασμενα, και πολλα βαζω)

η κατασταση γινεται δραματική και η προσπαθεια ηρωικη οταν χρωσταει καποιος και κλινικες...

ΥΓ. το "θα περασω 20 μαθηματα σε δυο εξεταστικες" μου θυμιζει κατι τυπους που συναντας εξω απο πτυχιακες...

σου λενε "ηρθα τελειως αδιαβαστος".."θα κοπω σιγουρα".. και μπαινουν μεσα κ απαντουν τα παντα...

ή υποπτος ειναι οποιος το λεει ή ηλιθιος...

σε αυτους που δεν μπορουν να ανοιξουν βιβλιο παντα λεω "παρε και ξεφυλλισε αρχικα 10 σελιδες τη μερα"

"οποιοδηποτε βιβλιο"... δεν φτανει που ειναι δυσκολος ο στοχος απο μονος του, αργει κανεις να μπει και σε ρυθμο

πανω κατω ιδιο προγραμματισμο κανω και εγω...ζηλευω οσους φοιτουν σε σχολες που μπορουν υπερ ανετα να περνανε 7 μαθηματα και πανω τη φορα...Δυστυχως για σχολες οπως τις δικες μας αυτα ανηκουν στη σφαιρα της φαντασιας...

Υ.Γ ''το "θα περασω 20 μαθηματα σε δυο εξεταστικες" μου θυμιζει κατι τυπους που συναντας εξω απο πτυχιακες...

σου λενε "ηρθα τελειως αδιαβαστος".."θα κοπω σιγουρα".. και μπαινουν μεσα κ απαντουν τα παντα...

ή υποπτος ειναι οποιος το λεει ή ηλιθιος...''

Και συμπληρωνω μια τριτη κατηγορια , των φαντασμενων αιωνιων που απλα θελουν να παραμεινουν αιωνιοι αλλα ταυτοχρονια γκρινιαζουν και για τις διαγραφες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτοι κουκλα δεν κατεβαινουν καν σε πτυχιακες.

ξεχασα την κατηγορια πτυχιακών φοιτητων που χρωστανε 10 μαθηματα και μπαινουν στα προφορικα κ λενε

"αχχχ κυριεε καθηγηταααα ειναι τελευταιο μαααθημαααααα"...

εκει εχω κρατηθει να μην μπινελικωσω...

και μια κατηγορια ακομα: αυτων που δεν ξερουν τιποτα, εκνευριζουν τους εξεταστες και παιρνουν στο λαιμο τους τους αλλους..

emlmfaoemlmfao

γιαυτο λεω στα παιδια που χρωστανε, να κατεβαινουν σε πτυχιακες, ειναι ωραια, εχει πλακα, βλεπεις κοοοσμο και κοσμακη...

μεχρι στιγμης ντουγκι χαουζερ δεν εχω πετυχει, ολοι γηινοι ειναι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οποτε εσειςπου ειστε ιατρικη νομικη φτιαξτε ενα νομο σε συνεργασια να θεωρηθει διακριση ανθρωπων με φυσιολογικη νοητικη καθυστερηση απο το δικαιωμα των σπουδων να τελειωνουμε !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οποτε εσειςπου ειστε ιατρικη νομικη φτιαξτε ενα νομο σε συνεργασια να θεωρηθει διακριση ανθρωπων με φυσιολογικη νοητικη καθυστερηση απο το δικαιωμα των σπουδων να τελειωνουμε !

smiley-laughing024.gifsmiley-laughing024.gif

δεν μας συμφερει αν θελουμε να ασκησουμε επαγγελμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οποτε εσειςπου ειστε ιατρικη νομικη φτιαξτε ενα νομο σε συνεργασια να θεωρηθει διακριση ανθρωπων με φυσιολογικη νοητικη καθυστερηση απο το δικαιωμα των σπουδων να τελειωνουμε !

Μάλιστα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαιρετω το πανελ του γκρεεκμεντς γιατι με περιμενει απειλητικα στη γωνια η Συνθεση Δημοσιου θα μπαινοβγαινω οσο μπορω απο δω κ περα αλλα πιο αραια, ελπιζω να χαλαρωσετε οσο μπορειτε ολοι στο υπολοιπο του καλοκαιριου σας για να χετε δυναμεις τον χειμωνα! Καλη συνεχεια σε ο,τι κανετε φιλιά!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.