Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 19,1k
  • Created
  • Last Reply

Εγώ από την άλλη δεν βλέπω το λόγο να κλειδωθεί το νήμα που αποτελεί ένα ευχάριστο περί "ανέμων και υδάτων". Κάποιες φορές μάλιστα έχουν γίνει και αρκετά σοβαρές πολιτικές κουβέντες εδώ μέσα, άσχετα αν συνήθως καταλήγουν σε καυγά. Έλληνες είμαστε εξάλλου, αλίμονο αν δεν αρπαχτούμε για τα κόμματα και για τη μπάλα...

Στα υπόλοιπα σοβαρά νήματα, οι Έλληνες γιατροί δεν μπαίνουν πια στον κόπο να σχολιάσουν και πολλά πράγματα. Θα είναι απασχολημένοι φαίνεται, αφού είναι γνωστό πως ο Έλληνας γιατρός δουλεύει απίστευτες ώρες σε σχέση με τον Άγγλο και τον Αμερικάνο, οι οποίοι πάντοτε καταφέρνουν να συνεισφέρουν ενεργά στα δικά τους forums...

Όλοι "συμφωνείτε" να κλείσει το topic, αλλά όλοι εδώ ξημεροβραδιάζεστε, ψάχνοντας αφορμή για μαλλιοτράβηγμα...Μου φαίνεται πως θα πρήξω κι εγώ στα pm το Λύκο, γιατί δεν μου άρεσε καθόλου η πρόταση του Lord Admin, χο, χο, χο :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ από την άλλη δεν βλέπω το λόγο να κλειδωθεί το νήμα που αποτελεί ένα ευχάριστο περί "ανέμων και υδάτων". Κάποιες φορές μάλιστα έχουν γίνει και αρκετά σοβαρές πολιτικές κουβέντες εδώ μέσα, άσχετα αν συνήθως καταλήγουν σε καυγά. Έλληνες είμαστε εξάλλου, αλίμονο αν δεν αρπαχτούμε για τα κόμματα και για τη μπάλα...

Στα υπόλοιπα σοβαρά νήματα, οι Έλληνες γιατροί δεν μπαίνουν πια στον κόπο να σχολιάσουν και πολλά πράγματα. Θα είναι απασχολημένοι φαίνεται, αφού είναι γνωστό πως ο Έλληνας γιατρός δουλεύει απίστευτες ώρες σε σχέση με τον Άγγλο και τον Αμερικάνο, οι οποίοι πάντοτε καταφέρνουν να συνεισφέρουν ενεργά στα δικά τους forums...

Όλοι "συμφωνείτε" να κλείσει το topic, αλλά όλοι εδώ ξημεροβραδιάζεστε, ψάχνοντας αφορμή για μαλλιοτράβηγμα...Μου φαίνεται πως θα πρήξω κι εγώ στα pm το Λύκο, γιατί δεν μου άρεσε καθόλου η πρόταση του Lord Admin, χο, χο, χο :)

Μαζί σου! Ούτε γω θέλω να κλείσει βασικά! Μετά,θα πέσει σε αδράνεια και θα διαγραφεί και θα μας στοιχίσει πολύ......

Αν εξαφανισθούν από δω μέσα οι ανεξέλεγκτες τρολιές και προσπαθήσουμε όλοι......μια χαρά!

Μπορεί και να έπρεπε να γίνει αυτό για να σπάσει το απόστημα,γιατρέ!Sorry,είναι φίλη σου στο προφίλ αλλά δεν άντεξα....

Ακόμη και η ίδια να ξαναμπεί,θα είναι συγκρατημένη αν ξέρει πως δε θ'ανεχθούν οι άλλοι τις υπερβολές της!

Πάντα οι υπερβολές είναι το πρόβλημα! Η πρόκληση του άλλου με κάθε τρόπο!

Μπορείς να μιλήσεις και στο Lord εκ μέρους μου! Δεν προλαβαίνω να στείλω εγώ πμ σε κείνον πλέον!

Ο,τι έκανα σήμερα,ήταν για να αποφύγω το κλείδωμα,αν γίνεται!

Το κρατάμε έτσι και βλέπουμε......ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ,στείλε μήνυμα κι από εμένα!

Θα πείσουμε και την Isolde αν η ίδια δει την αλλαγή στην πορεία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι απόλυτα βέβαιος πως ο Admin έχει πολύ πιο σοβαρά πράγματα να κάνει από το να "ακούει" όλη μέρα τις γκρίνιες μας. Ενήλικες είμαστε όλοι οι εγγεγραμμένοι στο forum, οπότε είμαι πεπεισμένος πως μπορούμε να λύσουμε τα πάντα μεταξύ μας χωρίς να πρήζουμε ολημερίς και ολονυχτίς τα συκώτια του Λύκου.

Αυτό πάει προς όλους, δεν απευθύνεται συγκεκριμένα σε κάποιο μέλος. Δεν θυμάμαι να έχω ενοχλήσει ποτέ με pm τον άνθρωπο που δημιούργησε, κρατά και χρηματοδοτεί αυτό το forum και του εύχομαι να είναι καλά εκεί που είναι.

Προσωπικά, λοιπόν, δεν πρόκειται να ενοχλήσω τον Admin για βλακείες και παιδιάστικους τσακωμούς. Το ίδιο ακριβώς προτείνω να κάνετε και οι υπόλοιποι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι απόλυτα βέβαιος πως ο Admin έχει πολύ πιο σοβαρά πράγματα να κάνει από το να "ακούει" όλη μέρα τις γκρίνιες μας. Ενήλικες είμαστε όλοι οι εγγεγραμμένοι στο forum, οπότε είμαι πεπεισμένος πως μπορούμε να λύσουμε τα πάντα μεταξύ μας χωρίς να πρήζουμε ολημερίς και ολονυχτίς τα συκώτια του Λύκου.

Αυτό πάει προς όλους, δεν απευθύνεται συγκεκριμένα σε κάποιο μέλος.

Επειδή το ανέφερες μόνος σου....

Εμεινα με την εντύπωση όταν διάβασα την τοποθέτηση του πως δρομολογεί το κλείδωμα και θα ήθελα να το ξανασκεφτεί!Είναι ακραία λύση....

Καλημέρα σου.Εφημερία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι απόλυτα βέβαιος πως ο Admin έχει πολύ πιο σοβαρά πράγματα να κάνει από το να "ακούει" όλη μέρα τις γκρίνιες μας. Ενήλικες είμαστε όλοι οι εγγεγραμμένοι στο forum, οπότε είμαι πεπεισμένος πως μπορούμε να λύσουμε τα πάντα μεταξύ μας χωρίς να πρήζουμε ολημερίς και ολονυχτίς τα συκώτια του Λύκου.

Αυτό πάει προς όλους, δεν απευθύνεται συγκεκριμένα σε κάποιο μέλος.

Επειδή το ανέφερες μόνος σου....

Εμεινα με την εντύπωση όταν διάβασα την τοποθέτηση του πως δρομολογεί το κλείδωμα και θα ήθελα να το ξανασκεφτεί!Είναι ακραία λύση....

Καλημέρα σου.Εφημερία?

Δεν τον γνωρίζω προσωπικά, οπότε δεν είναι δυνατόν να ξέρω τι έχει στο μυαλό του. Κάτι έγραφα και με πήρε το ξημέρωμα...Που και που, κάνω διάλειμμα και ρίχνω και καμιά ματιά στο λατρεμένο μου (και πολλών άλλων) GM για να δω τι καινούριο υπάρχει... :)

ΥΓ. Κι εσένα έχω φίλη στο profile, εκτός κι αν με διέγραψες... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

post-21256-0-30117200-1438842263_thumb.j

Βλέπετε τα κυκλωμένα νουμεράκια;

Το τόπικ δεν πρόκειται να κλείσει στον αιώνα τον άπαντα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ,Αθηνά. Θα τα δω λίγο αργότερα και μόλις μπορέσω το βραδάκι,θα σου απαντήσω.

Πρέπει να ψάξω για νέο εισιτήριο σήμερα για Χανιά ,κάτι πολύ δύσκολο! Η κατάσταση με ανάγκασε να αλλάξω το πρόγραμμα μου κάπως.

Μην ανησυχείς.Μέσα στο μήνα θα "καθαρίσω" το inbox από τα πμ ενός ολόκληρου έτους και θ'ανοίξει για τον καθένα αφού πρώτα αποθηκεύσω τα μέιλ που θέλω. emshowoff

sjjggst: Σε έχω διαγράψει με τις "παπάρες" που έγραφες τις ημέρες πριν το δημοψήφισμα και για τα σχόλια σου για Κωνσταντοπούλου και Βαρουφάκη με τα οποία φρίττω!......Θα το διορθώσω όμως γιατί είσαι αξιοπρεπέστατος! :lol:

Οι διαφωνίες στα πολιτικά δεν πρέπει να εμποδίζουν τις φιλίες....Ελευθερία γνώμης εξάλλου!

Χαίρομαι που βάζεις τραγούδια επιτέλους.Κάποια μου αρέσουν.

Α καλά. Την ξετσίπωτη κωλοτούμπα που έκανε ο Τσίπρας την επόμενη μέρα του δημοψηφίσματος, δεν θα τολμούσε να την κάνει ούτε Αφρικανός δικτατορίσκος τύπου Αμίν Νταντά. Για τους Συριζαίους, ήσουν καιρό σε άρνηση και δεν τολμούσες να αποδεχθείς το προφανές: οι άνθρωποι είναι σε αποστολή να τα μαμήσουν όλα μέσα στη χώρα. Η παραμικρή διάθεση για παραίτηση, ακόμα και από τους αντικαθεστωτικούς Λαφαζανικούς. Οι άνθρωποι μας δουλεύουν ψιλό γαζί.

Την ίδια άρνηση να δούμε την αλήθεια είχαμε πολλοί και με τους προηγούμενους, οι οποίοι επίσης μας δούλευαν και τα μάμησαν όλα, οπότε όλα ok... :)

Μετά τον Αρμαγεδδώνα που πλησιάζει με άλματα στο νεο-ελληνικό ψευδοκράτος, υποψιάζομαι πως θα κληθεί να μας "ξανασώσει" ο "κουρασμένος", το βουβάλι που παίζει playstation και τρώει σουβλάκια στη Ραφήνα. Κρατείστε τα "προφητικά" μου λόγια, είναι το πρωί της 6ης Αυγούστου 2015.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 Αυγούστου κιόλας;

Πολύχρονος κι ευτυχισμένος Anakin emroseemroseemrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυο λόγια για τις διπλωματικές.

Οι διπλωματικές στην αρχιτεκτονική και στην ανωτάτη σχολή καλών τεχνών (έχουν πολλά κοινά μεταξύ τους) είναι ετήσιες (τυπικώς ένος εξαμήνου) μεγάλες εργασίες με προσχέδια, σχέδια, μοντέλα, αναλόγως το θέμα. Δεν είναι ένα τούβλο-βιβλίο που είτε το διαβάζεις είτε κάνεις σκονάκι και πας με τα SOS. Αντιγραφή είναι εξ ορισμού αδύνατη. Το θέμα είναι ελεύθερο, δεν υπάρχει λίστα θεμάτων. Στην ουσία μιλάμε για μια τέχνη του να ξέρεις να σχεδιάζεις ωραία πράγματα μέσα στο σύνθετο αστικό περιβάλλον και να βρίσκεις τον τρόπο να τα αποδίδεις εξ ίσου ωραία. Και δεν κατακτιέται πατώντας μόνο στις εξεταστικές της σχολής αλλά με καθημερινή δουλειά στο καβαλέτο, στο σχεδιαστήριο και στα εργαστήρια γλυπτικής.

Είναι εργαστηριακή και εν πολλοίς χειρωνακτική η ενασχόληση, πιο πολύ εμπειρική η διδασκαλία και λιγότερο μεθοδολογική.

Στις διπλωματικές, οι καλλιτεχνικές και αρχιτεκτονικές απαιτήσεις είναι μεγάλες όπως και ο ανταγωνισμός και κανείς δεν θέλει να φύγει με ένα 5, 6, 7, ακόμα και 7.5. Είναι στίγμα για την υπόλοιπη καριέρα. Η προφορική εξεταση γίνεται ενωπιον επιτροπής αλλα η βαθμολόγηση γίνεται συγκριτικά και από όλα τα μέλη ΔΕΠ στην έκθεση διπλωματικών που γίνεται.

Επειδή βαθμολογούν και έχουν άποψη όλοι οι διδάσκοντες και επειδή αναμεσά τους σοβούν και σοβαρές κόντρες, δεν γίνεται η βαθμολογία μιας διπλωματικής να είναι "μιλημένη" ή είναι πολύ δύσκολο. Ούτε εννούσα αυτό φυσικά.

Όταν εγραφα ότι είναι "μιλημένη", εννοούσα ότι δεν κόβεσαι, η μάλλον πρέπει να προσπαθήσεις για να κοπείς. (η βάση για τις διπλωματικές είναι το 5.5) Υπό αυτή την έννοια, ακόμα και αν το μπαούλιαζα το θέμα μου, λόγω των διαγραφών. πτυχίο θα έπαιρνα. Τί πτυχίο όμως θα ήταν αυτό. Δεν θα με ικανοποιούσε καθόλου. Πήρα τα ρίσκα μου για να κάνω μερακλίδικη δουλειά, (διαγραφή-ξεδιαγραφή δε γαμιέται, για μια υπόληψη ζούμε) και αντί να τελειώσω το Φλεβάρη τελείωσα τώρα κάνοντας αυτό που ήθελα και με τον τρόπο που θα με άφηνε ικανοποιημένο. Το έκανα αποκλειστικά για εμένα και για καμία επιτροπή.

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 Αυγούστου κιόλας;

Πολύχρονος κι ευτυχισμένος Anakin emroseemroseemrose

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ,ΣΩΤΗΡΗ!!!! emrose emrose emrose empresent

Υγεία,αγάπη και πάντα με χαμόγελο. empresent

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Υγεία και ευτυχία σε όλες και όλους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν μου επιτρέπετε, να σχολιάσω σε κάποια πράγματα που ειπώθηκαν παραπάνω: η ιατρική έχει το "παράδοξο" πως μετά το πτυχίο απαιτείται να κάνεις και κάποια ειδικότητα, που διαρκεί 4-7 χρόνια. Η κρισιμότερη περίοδος της εκπαίδευσης είναι ακριβώς αυτή. Ένας καλός φοιτητής θα θαφτεί αν κάνει ειδικότητα κάπου όπου δεν θα λάβει την κατάλληλη εκπαίδευση. Αντίθετα, ένας μέτριος φοιτητής του 4.51, μπορεί να απογειωθεί σαν ειδικός ιατρός αν επιλέξει κάποια ειδικότητα που ταιριάζει στις δεξιότητές του και μια κλινική που θα τον εκπαιδεύσει σωστά.

Για το Fertomasa και τους υπολοίπους, λοιπόν, η πραγματική ιατρική εκπαίδευση θα ξεκινήσει από τη στιγμή που θα πατήσουν το πόδι τους σε κάποια κλινική σαν ειδικευόμενοι. Δεν νομίζω πως μπορεί από τώρα να προεξοφλήσει κάποιος πως θα καταλήξουν κακοί γιατροί. Στο χέρι τους είναι να γίνουν κορυφαίοι γιατροί στην ειδικότητα που θα επιλέξουν.

Η Αρχιτεκτονική είναι διαφορετική, μιας και αμέσως μετά την απόκτηση του πτυχίου είσαι αναγκασμένος να βγεις στον επαγγελματικό στίβο, αφού (θεωρητικά) ότι ήταν να μάθεις, το έμαθες ήδη στη Σχολή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα έγραψες όλα! Ετσι ακριβώς είναι τα πράγματα για τις ιατρικές σπουδές! Ιατρική Εκπαίδευση κι εμπειρία μετά το πτυχίο! Καμία σημασία ο βαθμός πτυχίου!

Οταν επισκεπτόμαστε έναν γιατρό,γνωρίζουμε πόσο έβγαλε μέσο όρο? Ποτέ.

Τον ακολουθεί η φήμη για τη συνολική του εμπειρία στην άσκηση της ιατρικής και με βάση αυτήν,τον εμπιστευόμαστε ή τον απορρίπτουμε.

Απειρα τα παραδείγματα πτυχιούχων της σχολής μας με άριστα που "καπελλώθηκαν" στην αγορά εργασίας κι άπειρα εκείνα πτυχιούχων του 5 κλπ με μεγάλη επαγγελματική καταξίωση.

Ποιός κοιτάζει βαθμό πτυχίου όταν εισέρχεται σε ιδιωτικό ιατρείο?

Η βαθμοθηρία......πόσο στενά συνδεδεμένη με τη διάκριση και την αναγνώριση για ένα μεγάλο τμήμα της ελληνικής κοινωνίας για δεκαετίες!

Χαίρε Μπαλτά που προσπαθείς να γκρεμίσεις στερεότυπα χρόνων στη χώρα του "φαίνεσθαι" και του "είμαι ό,τι δηλώνω"!

Μη μου απαντήσεις τώρα τίποτα για το Μπαλτά κι αρχίσουμε να τσακωνόμαστε δεξιός κι αριστερή..... empopcorn

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα έγραψες όλα! Ετσι ακριβώς είναι τα πράγματα για τις ιατρικές σπουδές! Ιατρική Εκπαίδευση κι εμπειρία μετά το πτυχίο! Καμία σημασία ο βαθμός πτυχίου!

Οταν επισκεπτόμαστε έναν γιατρό,γνωρίζουμε πόσο έβγαλε μέσο όρο? Ποτέ.

Τον ακολουθεί η φήμη για τη συνολική του εμπειρία στην άσκηση της ιατρικής και με βάση αυτήν,τον εμπιστευόμαστε ή τον απορρίπτουμε.

Απειρα τα παραδείγματα πτυχιούχων της σχολής μας με άριστα που "καπελλώθηκαν" στην αγορά εργασίας κι άπειρα εκείνα πτυχιούχων του 5 κλπ με μεγάλη επαγγελματική καταξίωση.

Ποιός κοιτάζει βαθμό πτυχίου όταν εισέρχεται σε ιδιωτικό ιατρείο?

Η βαθμοθηρία......πόσο στενά συνδεδεμένη με τη διάκριση και την αναγνώριση για ένα μεγάλο τμήμα της ελληνικής κοινωνίας για δεκαετίες!

Χαίρε Μπαλτά που προσπαθείς να γκρεμίσεις στερεότυπα χρόνων στη χώρα του "φαίνεσθαι" και του "είμαι ό,τι δηλώνω"!

Μη μου απαντήσεις τώρα τίποτα για το Μπαλτά κι αρχίσουμε να τσακωνόμαστε δεξιός κι αριστερή..... empopcorn

Σιγά μην είσαι αριστερή! Δεν υπάρχουν αριστεροί στην Ελλάδα. Όλοι στη ψυχή μας φιλελεύθεροι Καραμανλικοί είμαστε...:) :) :) :) :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγά μην είσαι αριστερή! Δεν υπάρχουν αριστεροί στην Ελλάδα. Όλοι στη ψυχή μας φιλελεύθεροι Καραμανλικοί είμαστε... :) :) :) :) :)

Καραμανλικιά εγώ,βρε? emranting

Με "τσιμπάς" άσχημα.... emfly Είμαι πλέον με το Λαπαβίτσα,την Κωνσταντοπούλου και το Βαρουφάκη συν Λαφαζάνη ,Στρατούλη κ.α.

Αριστερή πτέρυγα...και πάω κι ΑΝΤΑΡΣΥΑ αν όλοι αυτοί χάσουν το μπούσουλα τους! :):):):)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καληνυχτίζω με το αγαπημένο μου απόσπασμα από την ταινία "Αναζήτησις" με τη Θεά Ελενα! emrespect

Ηθικά Διδάγματα από το απόσπασμα:

  • Εχουν κι οι πλούσιοι πολλά προβλήματα!
  • Κάποια που βρίζει χυδαιότατα έναν άνδρα με πολλά κοσμητικά είναι βέβαιο πως είναι τρελλά ερωτευμένη μαζί του! Στο τέλος της ταινίας,βέβαια,θα φάει το απαραίτητο χαστούκι πριν το αναμενόμενο happy end !
  • Προσοχή στα one night stand με "κουνελάκια" ! Mπορεί να γνωρίσετε τον έρωτα της ζωής σας που μπορεί να μην είναι και "κουνελάκι"!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης ομολογώ Μύριαμ ότι αντέγραψα στην ιστορία της αρχιτεκτονικής-βυζάντιο μεσαίωνας η οποία πραγματι ήταν δύσκολη, άπειρη η ύλη, άπειρα σχέδια ναών να θυμάσαι απ' έξω κτλ. Συν το ότι με τις εκκλησίες οπως και με τα θρησκευτικά είχα πάντα ένα θέμα.

Είχα ετοιμάζει ιδιοχείρως άπειρα σκονάκια και σημειώσεις -τω καιρώ εκείνο- σχεδον όλο το σύγγραμμα.

Το αποτέλεσμα ήταν ότι τα έμαθα γραφοντάς τα και τα σκονάκια τα είχα πιο πολύ για επιβεβαίωση.

Δυστυχώς με έπιασε ο ιδιος ο πολύ αυστηρός πλην σεβάσμιος καθηγητής καλή του ώρα.

Δεν μου μονόγραψε την κόλλα γιατί του έκανε για κάποιο λόγο εντυπωση που είχα γράψει όλο σχεδόν το βιβλίο του σε μικρα ματσάκια. Εξ αιτίας αυτού και αντι τιμωρίας με εξέτασε προφορικά, εξαντλητικά, όλο το βιβλίο. Με τρέλλανε, πάνω από μισή ώρα εξέταση. Πρέπει να τα απάντησα όλα εκτός από ένα ή δύο, ούτε που θυμάμαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.