Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

μυριαμ, η ιστοριουλα...

καποτε ειχα παει στη σχολη στη γραμματεα ενος προκλινικου διευθυντη για να κανω εργασια για ενα μαθημα επιλογης.

πηρα το θεμα μου και μου εδωσε το mail του καθηγητη για επικοινωνια...

εκανα οσο μπορουσα την εργασια μου και του εστειλα mail.

αφου ειπαμε τα βασικα, καναμε μια μικρη συζητηση για το θεμα του βαθμου.

εγω ειπα απο την αρχη οτι θεωρω οτι ο βαθμος καποιες φορες δεν ειναι αντιπροσωπευτικος και προσωπικα δεν με πολυνοιαζει αν θα ειναι 10αρι.

ολα αυτα ευγενικα.

απαντηση (στο περιπου): "ειναι κριμα οι φοιτητες να μην εχουν υψηλες προσδοκιες" και τελοσπαντων "δεν νοιωθω υπερηφανος σαν δασκαλος"...κατι τετοιο...

δεν μου απαντησε ποτε ξανα σε μηνυμα για την εργασια..

την κατεθεσα. βαθμος? μαντεψε.... 5... με ερωτηση να ακολουθει "θα το κοψετε ή να το στειλουμε στη γραμματεια?"...

Συμπερασμα... αν ο δασκαλος σου δεν μπορει να καταλαβει τη διαφορα του: εργαζομαι, εχω οικογενεια, εχω παιδια, το παλευω παραλληλα απο το: διαβαζω ολη μερα σε μια γυαλα για να παρω 10 και αν παρω 9 με μαστιγωνει ο μπαμπας, τοτε τι αλλο να πουμε...

Ευτυχως υπαρχουν ελαχιστοι κομπλεξικοι καθηγητες, που συνηθως ειναι οι ευνοημενοι του ακαδημαϊκου συστηματος (γκομενες, τέκνα καθηγητων κτλ)

Η ιατρικη εχει το απιστευτο καλο οι δασκαλοι μας να ειναι χρονια σε κλινικες εκτος ακαδημαικης σφαιρας (με την εννοια της καθαρης θεωριας).

και αυτο καποιους κανει πιο προσιτους και πιο καλους ανθρωπους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 19,1k
  • Created
  • Last Reply

Myriam εισαι η 4η ποστερ ολων των εποχων στο φορουμ και συντομα πας για χαλκινο (3η)...

Επίσης εχεις 10000 σχεδον like, που απο οσο ειδα ειναι τα περισσοτερα απο ολους τους χρήστες ever....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Myriam εισαι η 4η ποστερ ολων των εποχων στο φορουμ και συντομα πας για χαλκινο (3η)...

Επίσης εχεις 10000 σχεδον like, που απο οσο ειδα ειναι τα περισσοτερα απο ολους τους χρήστες ever....

Σώπα ρε! :lol: Κι έλεγα ποιός με μάτιασε σήμερα... emshy Αγαπητέ,το Βαρουφάκη δεν τον ξεπερνάει κανείς... empimp

Αφησε τα στατιστικά του gmeds κι επικεντρώσου στο homework που σου ανέθεσα..... emnerd

Επίσης,ρίξε μια ματιά στο χθεσινοβραδυνό βίντεο με τη Θεά Ελενα...αφορά κι εσένα...κι εμένα....κι άλλους! emtherapeftiki Πάω να βάλω κάτι στο στόμα γιατί......έχω ξεχάσει να μασάω.... emtherapeftiki Σε λίγο,δε θ'ανοίγει η μασέλα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο Mπορείς ΚΑΒΑΦΗΣ

Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,
γυρίζοντας συχνά κ’ εκθέτοντάς την
στων σχέσεων και των συναναστροφών
την καθημερινήν ανοησία,
ώς που να γίνει σα μια ξένη φορτική.
line.jpg

(Από τα Ποιήματα 1897-1933, Ίκαρος 1984)

large.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Myriam, ο Μπαλτάς κυκλοφορεί στα μέρη σου. Αν τον δεις, κατ' ευθείαν blitzkrieg.

 

Στην Κρήτη για ολιγοήμερες διακοπές ο υπουργός Παιδείας

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαίνεται οτι "ερρίφθη ο κύβος" για δημιουργία νέου κόμματος από την "Αριστερή Πλατφόρμα". Ας γίνει τουλάχιστον ήρεμα, ώριμα και δημοκρατικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο λαος τους σπρωχνει και αυτοι δεν θελουν να κυβερνησουν με τίποτα....

ο τσιπρας εξαφανιστηκε εντελως...

σκεψου να μην ειχε ψηφιστει η ρυθμιση μας και να περιμεναμε την κουρελου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μύριαμ, ο Μπαλτάς κυκλοφορεί στα μέρη σου. Αν τον δεις, κατ' ευθείαν blitzkrieg.

Στην Κρήτη για ολιγοήμερες διακοπές ο υπουργός Παιδείας

 

Μη μου πεις! Που ακριβώς? Εχουμε φύλλο πορείας του?

Είμαι Αθήνα...αύριο πρωί,ταξιδεύω!

Από το απόγευμα και μετά,κι αφού βάλω τους παπαγάλους για ύπνο γιατί αναμένεται αύριο,να ξεσηκώσουν το πλοίο και να κουραστούν πολύ,είμαι ελεύθερη να θέσω εαυτόν σε αποστολή εντοπισμού του Μπαλτά και να προωθήσω επιχείρηση προπαγάνδας υπέρ της προώθησης της "κουρελούς" με τη μορφή που είχε!

Να με τροφοδοτείτε με πληροφορίες....Ας συντονιστούμε,συνάδελφοι!

Θα πάρω το kadett και θα τρέξω εκεί που βρίσκεται.... emshy

 

Χωρίς πλάκα....ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΤΗΣ "ΚΟΥΡΕΛΟΥΣ" ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΨΗΦΙΣΗ!!!

Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΠΛΕΟΝ ΟΥΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΑΝ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ...... emno

Πως ακριβώς μπορεί να το δικαιολογήσει όλο αυτό αν πάμε σε εκλογές?? emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 

Μύριαμ, ο Μπαλτάς κυκλοφορεί στα μέρη σου. Αν τον δεις, κατ' ευθείαν blitzkrieg.

Στην Κρήτη για ολιγοήμερες διακοπές ο υπουργός Παιδείας

 

 

Χωρίς πλάκα....ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΤΗΣ "ΚΟΥΡΕΛΟΥΣ" ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΨΗΦΙΣΗ!!!

Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΠΛΕΟΝ ΟΥΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΑΝ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ...... emno

Πως ακριβώς μπορεί να το δικαιολογήσει όλο αυτό αν πάμε σε εκλογές?? emcolgate

 

 

Προφανώς το κρατάνε στην καβάτζα μέχρι τις επόμενες εκλογές. "Ξαναψηφίστε μας γιατί οι άλλοι θα σας διαγράψουν κλπ".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

''εάν δεν προχωρήσει το πολυνομοσχέδιο στη Βουλή, τότε το υπουργείο Παιδείας, θα πρέπει κάποιες ρυθμίσεις να τις καταθέσει ως τροπολογίες σε άλλο νομοσχέδιο''

θεωρω πως ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το θεμα της καταργησης των οριων , δε θα θαφτει. Προσωπικα ειμαι αισιοδοξη και θεωρω πως με τον εναν ή τον αλλον τροπο θα ερθει η πολυαναμενομενη καταργηση. Μεχρι τοτε, ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ πως υπαρχει το σωτηριο για τους περισσοτερους αρθρο που κατηργησε τις διαγραφες οσων εντασσομαστε εκει και καμια γνωμη της αντιπολιτευσης δεν ειναι αρκετη για να το ανατρεψει παρα μονο μια ανατροπη της κυβερνησης, μια ανατροπη σειρας νομοθετηματων και μια τεραστια κωλοτουμπα ανατροπης του θεματος των διαγραφων. ΟΛΑ αυτα, απαιτουν με μαθηματικη ακριβεια τουλαχιστον 1 με 2 χρονια .ΟΠΟΤΕ οσοι θελουν πραγματικα να ολοκληρωσουν τις σπουδες τους,και ''κινδυνεουν'' μπορουν ανετα να το κανουν μεσα στο επομενο διαστημα που ακομη και ΑΝ λεμε ΑΝ υπαρξει αμεση επιστροφη στα παλια καλα λοβερδικα γεγονοτα, σιγουρα θα δοθει μια μεταβατικη περιοδος. Αυτα τα λεω για να τα υπενθυμιζω σε οσους ξεχνανε πως εχουν τα δεδομενα αλλα και για να μη χανουμε χρονο διερωτωμενοι ''θα διαγραφω?δε θα διαγραφω? '' ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θεωρω πως ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το θεμα της καταργησης των οριων , δε θα θαφτει. Προσωπικα ειμαι αισιοδοξη και θεωρω πως με τον εναν ή τον αλλον τροπο θα ερθει η πολυαναμενομενη καταργηση. Μεχρι τοτε, ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ πως υπαρχει το σωτηριο για τους περισσοτερους αρθρο που κατηργησε τις διαγραφες οσων εντασσομαστε εκει και καμια γνωμη της αντιπολιτευσης δεν ειναι αρκετη για να το ανατρεψει παρα μονο μια ανατροπη της κυβερνησης, μια ανατροπη σειρας νομοθετηματων και μια τεραστια κωλοτουμπα ανατροπης του θεματος των διαγραφων. ΟΛΑ αυτα, απαιτουν με μαθηματικη ακριβεια τουλαχιστον 1 με 2 χρονια .ΟΠΟΤΕ οσοι θελουν πραγματικα να ολοκληρωσουν τις σπουδες τους,και ''κινδυνεουν'' μπορουν ανετα να το κανουν μεσα στο επομενο διαστημα που ακομη και ΑΝ λεμε ΑΝ υπαρξει αμεση επιστροφη στα παλια καλα λοβερδικα γεγονοτα, σιγουρα θα δοθει μια μεταβατικη περιοδος. Αυτα τα λεω για να τα υπενθυμιζω σε οσους ξεχνανε πως εχουν τα δεδομενα αλλα και για να μη χανουμε χρονο διερωτωμενοι ''θα διαγραφω?δε θα διαγραφω? '' ....

emthumbupemthumbup

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ας πω και εγώ την βαρυσήμαντη κουταμάρα μου πριν τελειώσει η μπαταρία του tablet.

Δεν ξέρω αν θα κατέβει τελικά και σε τί μορφή η χιλιοτραγουδισμένη κουρελού. Ενώ αμφιβάλλω αν η εκλογολογία έχει κάποια βάση και δεν είναι παραπλανητική για να καταπιούμε αμάσητο το 3ο Μνημόνιο (που μπροστά του τα προηγούμενα ήταν περίπατος). Να χουμε να ασχολούμαστε με τους τσίπρες και τους λαφαζάνηδες.

Ωστόσο αυτή η "καθυστέρηση" δημιουργεί και δεύτερες σκέψεις που ελπίζω να αποδειχτούν αχρείαστες.

Το άρθρο 33 που καταργούσε τις διαγραφές στις μεταβατικές περιπτώσεις (2ν+2) ήταν μια σημαντική υποχώρηση λόγω της μικρής αλλά εξαιρετικής και πολύ δυναμικής ομάδας που το ανέλαβε σε Αθήνα κ Θεσσαλονίκη που απαρτιζόταν από φοιτητές αυτής της κατηγορίας κυρίως. Ουσιαστικά εκτός φοιτητικού κινήματος και χωρίς σημαντική βοήθεια από εκεί.

Εννοείται ότι ευνόησε και η συγκυρία, βρέθηκε η χαραμάδα, η ομάδα κινήθηκε έξυπνα και τελείωσε η αγωνία για τους 2ν+2. Ίσως-ίσως να έπαιξε και καποιον ρόλο ότι διάφοροι πολιτικοί και δημοσιογράφοι ήταν και αυτοί "αιώνιοι".

Αυτή η υποχώρηση άρρητα λύνει ένα βασικό ζήτημα, του πόσον μπορεί να εφαρμοστεί αναδρομικά αυτός ο νόμος σε ανθρώπους που ξεκίνησαν σπουδές με άλλο καθεστώς (χωρίς όριο σπουδών) και προσάρμοσαν αναλόγως τη ζωή τους.

Ναι μεν ελάχιστο ποσοστό από τους πολύ παλιούς έδειξε σημεία ζωής -και οι περισσότεροι ήταν προς στο τέλος των σπουδών τους- αλλά περιέχει υψηλό ηθικό συμβολισμό η προσπάθεια κάποιου να πάρει το πτυχίο του μετά από χρόνια. Εκεί πιστεύω πως "κώλωσαν" τελικά οι σαμαροβενιζέλοι και δεν εφήρμοσαν κατα γράμμα τον 4009 σε αυτό το ζήτημα.

Αυτό όμως δεν ισχύει για τους νεότερους που μπήκαν έχοντας ως δεδομένο το νόμο Γιαννάκου (ν+2) και διαμαντοπούλου. Πιστεύω ότι πολύ πιο δύσκολα θα αρθεί νομικά αυτό το εμπόδιο δεδομένου ότι:

1) πρόκειται για ενεργό κομμάτι που έχουν κάθε λόγο να το περιορίζουν ώστε να μην σκέφτεται κάτι άλλο πέρα από την απόκτηση πτυχίου και μάλιστα όπως-όπως

2) δεν αντιμετωπίζουν καμία πίεση από το διαλυμένο εδω και χρόνια φοιτητικό κίνημα.

3) Τα όρια σπουδών είναι μια ευρύτερη στρατηγική της Μπολόνια, η οποία συνθήκη δεν αμφισβητείται δυστυχώς από κανέναν φορέα της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Περίπου έτσι κινήθηκε και η κυβέρνηση Ρεντσι στην Ιταλία με τους δικούς τους "αιώνιους" αν δεν γελιέμαι τρομερα. Οι πολύ παλιοί <2000 δεν διαγράφονταν λόγω απουσίας νόμου για όριο φοίτησης αλλά μπήκαν περιορισμοί στους νεότερους φοιτητές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ας πω και εγώ την βαρυσήμαντη κουταμάρα μου πριν τελειώσει η μπαταρία του tablet.

Δεν ξέρω αν θα κατέβει τελικά και σε τί μορφή η χιλιοτραγουδισμένη κουρελού. Ενώ αμφιβάλλω αν η εκλογολογία έχει κάποια βάση και δεν είναι παραπλανητική για να καταπιούμε αμάσητο το 3ο Μνημόνιο (που μπροστά του τα προηγούμενα ήταν περίπατος). Να χουμε να ασχολούμαστε με τους τσίπρες και τους λαφαζάνηδες.

Ωστόσο αυτή η "καθυστέρηση" δημιουργεί και δεύτερες σκέψεις που ελπίζω να αποδειχτούν αχρείαστες.

Το άρθρο 33 που καταργούσε τις διαγραφές στις μεταβατικές περιπτώσεις (2ν+2) ήταν μια σημαντική υποχώρηση λόγω της μικρής αλλά εξαιρετικής και πολύ δυναμικής ομάδας που το ανέλαβε σε Αθήνα κ Θεσσαλονίκη που απαρτιζόταν από φοιτητές αυτής της κατηγορίας κυρίως. Ουσιαστικά εκτός φοιτητικού κινήματος και χωρίς σημαντική βοήθεια από εκεί.

Εννοείται ότι ευνόησε και η συγκυρία, βρέθηκε η χαραμάδα, η ομάδα κινήθηκε έξυπνα και τελείωσε η αγωνία για τους 2ν+2. Ίσως-ίσως να έπαιξε και καποιον ρόλο ότι διάφοροι πολιτικοί και δημοσιογράφοι ήταν και αυτοί "αιώνιοι".

Αυτή η υποχώρηση άρρητα λύνει ένα βασικό ζήτημα με το κατα πόσον μπορεί να εφαρμοστεί αναδρομικά αυτός ο νόμος σε ανθρώπους που ξεκίνησαν σπουδές με άλλο καθεστώς (χωρίς όριο σπουδών) και προσάρμοσαν αναλόγως τη ζωή τους.

Ναι μεν ελάχιστο ποσοστό από τους πολύ παλιούς έδειξε σημεία ζωής -και οι περισσότεροι ήταν προς στο τέλος των σπουδών τους- αλλά περιέχει υψηλό ηθικό συμβολισμό η προσπάθεια κάποιου να πάρει το πτυχίο του μετά από χρόνια. Εκεί πιστεύω πως "κώλωσαν" τελικά οι σαμαροβενιζέλοι και δεν εφήρμοσαν κατα γράμμα τον 4009 σε αυτό το ζήτημα.

Αυτό όμως δεν ισχύει για τους νεότερους που μπήκαν έχοντας ως δεδομένο το νόμο Γιαννάκου (ν+2) και διαμαντοπούλου. Πιστεύω ότι πολύ πιο δύσκολα θα αρθεί νομικά αυτό το εμπόδιο δεδομένου ότι:

1) πρόκειται για ενεργό κομμάτι που έχουν κάθε λόγο να το περιορίζουν ώστε να μην σκέφτεται κάτι άλλο πέρα από την απόκτηση πτυχίου και μάλιστα όπως-όπως

2) δεν αντιμετωπίζουν καμία πίεση από το διαλυμένο εδω και χρόνια φοιτητικό κίνημα.

3) Τα όρια σπουδών είναι μια ευρύτερη στρατηγική της Μπολόνια, η οποία συνθήκη δεν αμφισβητείται δυστυχώς από κανέναν φορέα της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Περίπου έτσι κινήθηκε και η κυβέρνηση Ρεντσι στην Ιταλία με τους δικούς τους "αιώνιους" αν δεν γελιέμαι τρομερα. Οι πολύ παλιοί <2000 δεν διαγράφονταν λόγω απουσίας νόμου για όριο φοίτησης αλλά μπήκαν περιορισμοί στους νεότερους φοιτητές.

από που βγάζεις συμπέρασμα ότι ισχύει μονο για τα παιδιά που είναι 2ν+2 ? και τα παιδιά που μπήκαν το 2005 δεν είχανε να κάνουν με τα όρια φοίτησης ! η εννοείς όλους που υπάγονται στο άρθρο 80 παρ9 και απλά τα έγραψες έτσι για συντόμευση ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η τοποθετηση της 24lmg στο ζητημα μας ειναι αριστη.

ειναι μεγαλος ο δρομος που ο καθενας μας καλειται να διανυσει σε προσωπικο επιπεδο, και μικροτερος αυτος που αφορα τα απ'εξω..

υπαρχει σαφεστατο προβλημα με οσους χρωστανε παρα πολλα μαθηματα, αλλα αυτο το προβλημα ηταν, εμεινε, και θα παραμεινει...

το λιμνασμα δυστυχως ειναι πολυπαραγοντικο, και φαινεται απο τον καθρεφτη του, αυτο το τοπικ..

edit: κατι πολυ σωστο που γραφτηκε χθες- προχθες απο τον φιδοπιαστη και δεν σχολιαστηκε οσο θα επρεπε:

οι δυσκολιες των λιμναζοντων αυξανονται κατακορυφα, με την ηλικια.και δυσκολευουν απιστευτα την προσπαθεια αποφοιτησης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Fidopiastis,βρίσκω την ανάλυση σου ρεαλιστικότατη! Και συμφωνώ και με τα επιχειρήματα σε σχέση με τη συνθήκη Μπολόνια και τα όρια σπουδών κλπ. emthumbup

Πραγματικά,η όλη εφαρμογή "κολλάει" καλύτερα με νεότερους φοιτητές...γίνεται πιο "εύπεπτη" μάλλον και ειδικά,αν εξασφαλιστούν οι παλιοί και "φύγουν από το κάδρο" της νομοθέτησης.

Από τα πιο μελωδικά γαλλικά τραγούδια!

François Feldman δλδ περίπου "Γιάννης Πάριος" των Γάλλων! emrespect

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν ψηφισουν το κουρελου θα ναι πολυ γυφτοι παντως ! ( λογοπαιγνιο κανω δεν ειναι ρατσιστικο σχολιο ! )

ξεκινησαμε με κουρελου, μπορει στο τέλος να καταλήξουμε με κιλίμι....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν ψηφισουν το κουρελου θα ναι πολυ γυφτοι παντως ! ( λογοπαιγνιο κανω δεν ειναι ρατσιστικο σχολιο ! )

Και να μη τη ψηφισουν , πιστευετε πραγματικα οτι θα υπαρξει εκεινη η φωνη που μεσα σε ολο αυτο που συμβαινει στη χωρα μας ,θα βγει και θα πει '' Αφηστε λιγο στην ακρη τα καπιταλκοντρολς ,τα δυσβασταχτα χρεη και τη ξεφτιλα της χωρας μας και ελατε να διαγραψουμε φοιτητες....'' !!!! Ποσο λογικο μπορει ν ακουστει αυτο? Και ποσο εφικτο μπορει να ειναι ,η διαγραφη φοιτητων πχ στη νομικη(το λεω γιατι ειναι η σχολη μου), στα 6 χρονια οταν το 70%φοιτητων τη τελειωνουν μετα τα 6,6μιση ....? Θα προκληθει τεραστιο προβλημα,πιο μεγαλο και απο αυτο της διαγραφης των αιωνιων...κατι το οποιο θα δημιουργησει επιπλεον αναταραχες,εντονες διαφωνιες σε πολιτικο επιπεδο . Και απ ο,τι εχω καταλαβει και αν κρινω απο την γρηγορη τοποθετηση των μεταναστων στον ελαιωνα, η κυβερνηση προσπαθει να δειχνει ''φρονιμη'' στους εξω και οχι μια χωρα που εκτος απο τεραστια χρεη εχει και τεραστικα εσωκοινωνικα προβληματα...ενηγουεη, αυτο που θελω να πω ειναι ,οτι μας διευκολυνει ολη αυτη η κατασταση να συνεχισουμε τις σπουδες μας εν μερει αταραχοι αλλα εχοντας και στην ακρη του μυαλου μας οτι καποια στιγμη οταν ''παλιωσει'' το θεμα μνημονιο , θα στραφουν στο hot θεμα των αιωνιων ! Μεχρι τοτε ,(επαναλαμβανω) θα χει μεσολαβησει ενα ευλογο διάστημα (1-2 χρονια) που για οποιον θελει ,μπορει ανετα να τελειωσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

24lmg, συμφωνω σε ολα...

στο μονο που εχω αμφιβολιες ειναι τα 2 χρονια...

πιστευω θα ανακινηθει το θεμα νωριτερα, όχι αμεσως βεβαια αλλα οχι και στα 2 χρονια...

arkas-dhmopsifisma.jpg

emlmfaoemlmfao

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.