Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

Joie, δεν μπορώ να καταλάβω που έχεις κολλήσει. :)

αυτή η κυβέρνηση κυβερνά ενάντια στην λαϊκή εντολή και χωρίς να έχει τη δεδηλωμένη.

Η κατάρρευση της, ΠΡΙΝ προλάβει 1)να φέρει συμφωνία με το "Κουαρτέτο" και πριν προλάβει να μετεξελιχθεί σε κυβέρνηση συνεργασίας, ειδικού σκοπού ή ό,τι άλλο. θα είναι ευεργετική για τη χώρα.

Χίλιες φορές ακυβερνησία πάρα αυτό το έκτρωμα.

Ο ρεβανσισμός από πλευρας Πασοκ-ΝΔ-Ποτάμι είναι πιο φανερός από ποτέ και μου προκαλεί έκπληξη ότι δεν τον έχεις δει. Τον Μεϊμαράκη δεν τον γνωρίζεις και σε διαβεβαιώνω ότι είναι πολύ χειρότερος από όσο δείχνει. Αυτό ισχύει και για το Πασόκ ενώ η εχθρότητα του Ποταμιού προς τους φοιτητές της συγκεκριμένης κατηγορίας ξεπερνά κάθε όριο ευπρέπειας.

Ολα αυτά είναι εκτιμήσεις προσωπικές και μακάρι να αποδειχτούν όλα μαλακίες.

Σε κάθε περίπτωση, και στο χειρότερο σενάριο ,μεταβατικά όρια θα υπάρξουν για να μπορεσει και ο Τάσος Κορωνάκης. γραμματέας του Συριζα να πάρει το χαρτί του από το πολυτεχνείο Πάτρας! embeer

Είπα θα σταματήσω,αλλά δε με αφήνεις. :)

1) Μη συμφωνία= plan b άμεσα εφαρμόσιμο.Υπάρχει έτοιμο και ξεκάθαρο για τις 21 Αυγούστου να εφαρμοστεί;Αν ναι,τι λέει αναλυτικά,ποιος το εκπόνησε,πότε,πού οδηγεί,τι προβλέπει για την απαραίτητη άμεση χρηματοδότηση της χώρας,ποιος θα το εφαρμόσει και σαφέστατα θα θέλει και νέα λαϊκή εντολή.Αλλά εκλογές θα γίνουν έτσι κι αλλιώς.

2)"Χίλιες φορές ακυβερνησία παρά αυτό το έκτρωμα " λες.Πόσο σίγουρος είσαι,ότι αυτό ΄θέλει η πλειοψηφία-την ακυβερνησία;Κι αν θεωρείς σίγουρη την επερχόμενη συγκυβέρνηση με πρώτο κόμμα το ΣΥΡΙΖΑ( το διασπασμένο)μετά από εκλογές αυτόματα θεωρείς,ότι η πλειοψηφία θα επιλέξει Τσίπρα,άρα συμφωνεί με τη μη ρήξη.Αν ο Τσίπρας παρει κι αυτοδυναμία,που είπες νωρίτερα (αν κατέβει μη διασπασμένος και με τα μέτρα στην πλάτη) τότε, ο κόσμος θέλει άλλα και όχι ακυβερνησία ή ρήξη.

3)Λες για τον Κορωνάκη.Η εμπειρία η δική μου μέσα από τη σχολή λέει,ότι οι κομματικοί,που ήθελαν να πάρουν πτυχίο δε χρειάστηκαν μεταβατικές διατάξεις ούτε ξέμειναν.Πρώτοι-πρώτοι πήραν.Μετά βολεύτηκαν αλλού.Μην ξεχνάς,ότι το πιο πρόσφατο παράδειγμα,ο Ψαριανός,πήρε πτυχίο στα 63 του σε μια εξεταστική,που το αποφάσισε..Κανένας λόγος για μεταβατική διάταξη..Δεν ξέρω,αν στη σχολή σου έχετε τους λεγόμενους φοιτητοπατέρες ανάμεσα στους λιμνάζοντες,που έχουν και ρόλο στη σχολή.

Εμείς στην Ιατρική δεν έχουμε τέτοιους,γι'αυτό και ο αγώνας για την κατάργηση των διαγραφών υπήρξε επιτυχής ύστερα από υπερπροσπάθεια,κόπο,πίεση και τρέξιμο πολλών απλών ανθρώπων,εκτός κομμάτων,που στο μεταξύ δεν έτυχαν και της καλύτερης αντιμετώπισης σε αρκετές περιπτώσεις.

edit: Εφόσον θεωρείς ως χειρότερο σενάριο την επαναφορά διαγραφών με μεταβατικές διατάξεις εκ νέου...τότε δεν είναι αυτό χειρότερος αριστερός νόμος από τον 4009/11 !! Μπορούμε να το λέμε..απλή αντιγραφή !!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 19,1k
  • Created
  • Last Reply

joie,

Δεν είναι έτσι όπως τα γράφεις και ούτως ή άλλως συμφωνία δεν υπάρχει περίπτωση να κλειστεί ως τις 21 Αυγούστου που θα πρέπει να αποπληρωθούν 3.2 δις στην ΕΚΤ. Επόμένως όλα τα πλαν είναι στο τραπέζι.

Επίσης εγώ ποτέ δεν είπα ότι ο Συριζα θα πάρει αυτοδυναμία (αν είναι δυνατόν με αυξήσεις ΦΠΑ σε όλα τα είδη βασικής ανάγκης και μείωση στις συντάξεις κτλ κτλ)

Ο συριζα διαλύεται, και όχι αυτοδυναμία αλλά ούτε 15% δεν πρόκειται να πιάσει σε ενδεχόμενες εκλογές.

Για τον Κορωνάκη έκανα απλώς ένα αστείο. Δεν ξέρω γιατι αρπάχτηκες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Ioannis Fidopiastis

Για τον Κορωνάκη δεν αρπάχτηκα επί προσωπικού.

Απλά το θέμα φοιτητοπατέρες και αιώνιοι,που έχουν ρόλους σε σχολές έχει παιχτεί πολύ στο παρελθόν και υπήρξε και ως επιχείρημα υπέρ των διαγραφών.

Γι'αυτό και η αντίδρασή μου.Αλλά στο γραπτό λόγο κάποιες φορές τα αστεία παρερμηνεύονται ή δε γίνονται αντιληπτά. :)

Στα υπόλοιπα είναι σαφές ,ότι διαφωνούμε.

Ας ελπίσουμε,ότι θα γίνει το καλύτερο δυνατό για όλους.

Τα αποτελέσματα των εκλογών (όποτε γίνουν ) ,να είμαστε καλά πρώτα και πτυχιούχοι ή μη, ίσως μας δοθεί η ευκαιρία να τα ξανασυζητήσουμε εδώ.

Καλό βράδυ !

edit: Έχεις δίκιο,ότι για δυναμική αυτοδυναμίας του ΣΥΡΙΖΑ αν δε διασπαστεί, δεν έγραψες εσύ,αλλά η Myriam,ως ένα ενδεχόμενο λιγότερο πιθανό.

Το έγραψε στο ποστ της,που ανέβασες κι εσύ εκ νέου πιο πάνω,αλλά αφαίρεσες το σημείο αυτό.Δεν το πρόσεξα και νόμισα,ότι συμφωνείς και σε αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το επιχείρημα για τους φοιτητοπατέρες ίσχυε, εν μέρει όμως.

Ήταν μια προσπάθεια σπίλωσης όσων καθυστερούσαν να τελειώσουν για διάφορους λόγους, η ταύτισή τους με μια ειδική κατηγορία "αιωνίων φοιτητών" που στελέχωσε όλα τα κόμματα για δεκαετίες.

Υπάρχουν πολλών ταχυτήτων και κατηγοριών φοιτητοπατέρες. Οι πιο old-school ήταν συνηθισμένο να κάθονται πολλά χρόνια στις σχολές για να κάνουν συνδικαλισμό και κομματική δουλειά. Άλλες εποχές. Των μεγάλων ιδεολογιών.

Δεν είχε φτάσει ακόμα στην ελλάδα ο απόηχος από την μπροσούρα-φάρσα του Lyotard που τελικά έφτασε να επηρεάσει τη συγχρονη σκέψη: La Condition postmoderne: Rapport sur le savoir (1979)

Οι πιο συγχρονοι φοιτητοπατέρες είναι άνθρωποι της εποχής τους. Περνούν τα μαθήματα πιο γρήγορα και από τη σκιά τους, καβατζώνονται στο μεταπτυχιακό της αρεσκείας τους και διδακτορική διατριβή... και αυτή περίπου στημένη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

gin_rose πολυχρονη,καλο πτυχιο και του χρονου διπλη!

Εχεις ευχες κι απ τη δουλτσινεα. emwish

Αγαπημένη μου Γουότερντοκ σε ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για τις ευχές σου! Σου εύχομαι ό,τι ποθείς! Υγεία κ πτυχίο με το καλό!

ΥΓ1: Διπλή όχι στα κιλά, έτσι? ;)

ΥΓ2: Να είναι καλά και να μην παιδεύει τον Δον!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Happiness
More or less
It's just a change in me
Something in my liberty
Oh, my, my
Happiness
Coming and going
I watch you look at me
Watch my fever growing
I know just where I am

But how many corners do I have to turn?
How many times do I have to learn
All the love I have is in my mind?

Well, I'm a lucky man
With fire in my hands


Happiness
Something in my own place
I'm standing naked
Smiling, I feel no disgrace
With who I am

Happiness
Coming and going
I watch you look at me
Watch my fever growing
I know just who I am

But how many corners do I have to turn?
How many times do I have to learn
All the love I have is in my mind?

I hope you understand
I hope you understand

Gotta love that'll never die

Happiness
More or less
It's just a change in me
Something in my liberty
Happiness
Coming and going
I watch you look at me
Watch my fever growing
I know
Oh, my, my
Oh, my, my
Oh, my, my
Oh, my, my

Gotta love that'll never die
Gotta love that'll never die
No, no
I'm a lucky man

It's just a change in me
Something in my liberty
It's just a change in me
Something in my liberty
It's just a change in me
Something in my liberty
Oh, my, my
Oh, my, my
It's just a change in me
Something in my liberty
Oh, my, my
Oh, my, my

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

gin_rose πολυχρονη,καλο πτυχιο και του χρονου διπλη!

Εχεις ευχες κι απ τη δουλτσινεα. emwish

Αγαπημένη μου Γουότερντοκ σε ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για τις ευχές σου! Σου εύχομαι ό,τι ποθείς! Υγεία κ πτυχίο με το καλό!

ΥΓ1: Διπλή όχι στα κιλά, έτσι? ;)

ΥΓ2: Να είναι καλά και να μην παιδεύει τον Δον!

χρόνια πολλά, υγεία και καλό πτυχίο!

Το μαγαζί δεν κερνάει τίποτα ή θα τη βγάλουμε ξεροσφύρι??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:)

ΥΓ. Κερνάω μοχίτο

..μ'αρέσει με αψή γεύση, υπόγλυκο και αρωματισμένο με μέντα που θυμίζει αρχή άνοιξης.... emlicklips

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τον περισσότερο κόσμο, οι δυο πιο "παράξενες" μέρες του χρόνου είναι η Πρωτοχρονιά και η μέρα που έχουν γενέθλια. Αλλά ας μην εμπλακούμε σε περίπλοκες φιλοσοφικές συζητήσεις τέτοια ώρα...:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τον περισσότερο κόσμο, οι δυο πιο "παράξενες" μέρες του χρόνου είναι η Πρωτοχρονιά και η μέρα που έχουν γενέθλια. Αλλά ας μην εμπλακούμε σε περίπλοκες φιλοσοφικές συζητήσεις τέτοια ώρα...:)

..."παράξενες" δηλαδή??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τον περισσότερο κόσμο, οι δυο πιο "παράξενες" μέρες του χρόνου είναι η Πρωτοχρονιά και η μέρα που έχουν γενέθλια. Αλλά ας μην εμπλακούμε σε περίπλοκες φιλοσοφικές συζητήσεις τέτοια ώρα... :)

..."παράξενες" δηλαδή??

Με τα πιο ανάμεικτα συναισθήματα...μπερδεμένη χαρά κι ελπίδα για τη χρονιά που έρχεται και όσα σχέδια και όνειρα ξεκινούν από αύριο, μαζί με κάποια θλίψη και απογοήτευση για τη χρονιά που πέρασε και όσα σχέδια και όνειρα έμειναν ανεκπλήρωτα μέχρι και σήμερα.

Πολλοί βλέπουν αυτές τις ημέρες, ως μέρες "Απολογισμού" και "Επανεκκίνησης"...! Προσωπικά είμαι ένας από αυτούς! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τα πιο ανάμεικτα συναισθήματα...μπερδεμένη χαρά κι ελπίδα για τη χρονιά που έρχεται και όσα σχέδια και όνειρα ξεκινούν από αύριο, μαζί με κάποια θλίψη και απογοήτευση για τη χρονιά που πέρασε και όσα σχέδια και όνειρα έμειναν ανεκπλήρωτα μέχρι και σήμερα.

Πολλοί βλέπουν αυτές τις ημέρες, ως μέρες "Απολογισμού" και "Επανεκκίνησης"...! Προσωπικά είμαι ένας από αυτούς! :)

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπουρδες!

Οταν εισαι νεος ,δεν σκεφτεσαι τετοια πραγματα!

Χα,χα,χα καλό! Μ' έστειλες αδιάβαστο! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τα πιο ανάμεικτα συναισθήματα...μπερδεμένη χαρά κι ελπίδα για τη χρονιά που έρχεται και όσα σχέδια και όνειρα ξεκινούν από αύριο, μαζί με κάποια θλίψη και απογοήτευση για τη χρονιά που πέρασε και όσα σχέδια και όνειρα έμειναν ανεκπλήρωτα μέχρι και σήμερα.

Πολλοί βλέπουν αυτές τις ημέρες, ως μέρες "Απολογισμού" και "Επανεκκίνησης"...! Προσωπικά είμαι ένας από αυτούς! :)

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!!

Ρε παιδιά, σοβαρά τώρα, ΑΥΤΑ σκέφτεστε?? Γιατί εγώ τόσα χρόνια σκέφτομαι άλλα ο ηλίθιος και φοβάμαι μήπως το γκαντεμιάζω!! emphoto

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.