Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

που εισαι παιδί μου ολη μερα?

embye Σωματικά,ήμουν εν πλω για τροπικό νησί....έφτασα! Στη γειτονιά μου,έχει και κρητικό γλέντι απόψε,το καθιερωμένο του Αυγούστου στο διπλανό πάρκο κοντά στο λιμάνι! Χαμός!

Πνευματικά,δεν ξέρω που βρίσκομαι....το ψάχνω! emconfusedemshy

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 19,1k
  • Created
  • Last Reply

που εισαι παιδί μου ολη μερα?

embye Σωματικά,ήμουν εν πλω για τροπικό νησί....έφτασα! Στη γειτονιά μου,έχει και κρητικό γλέντι απόψε,το καθιερωμένο του Αυγούστου στο διπλανό πάρκο κοντά στο λιμάνι! Χαμός!

Πνευματικά,δεν ξέρω που βρίσκομαι....το ψάχνω! emconfusedemshy

:mellow: ... βιβλια πηρες μαζι ετσι?

εγω ξεκιναω αυριο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το προτζεκτ του Bartholomäus Traubeck

Οι δακτύλιοι από κομμένα δέντρα μετασχηματίζονται με την βοήθεια κατάλληλου λογισμικού σε μουσική για πιάνο.

http://traubeck.com/years/

01 - Picea (Spruce)
02 - Fraxinus (Ash)
03 - Quercus (Oak)
04 - Acer (Maple)
05- Alnus (Alder)
06 - Juglans (Walnut)
07 - Fagus (Beech)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η συχνή χρήση του αντισυλληπτικού χαπιού προστατεύει από τον καρκίνο της μήτρας

 
182041-bc.jpeg.crop_.promo-xlarge2.jpeg
 
10:26 | 06 Αυγούστου 2015
 
Αντίθετα με την ευρέως διαδεδομένη άποψη για αυξημένο κίνδυνο καρκίνου, η συχνή χρήση του αντισυλληπτικού χαπιού προστατεύει τις γυναίκες από τον καρκίνο της μήτρας.
 
Μάλιστα, όσα περισσότερα χρόνια το παίρνει, τόσο μικρότερος είναι ο κίνδυνος για μια γυναίκα, σύμφωνα με μια νέα μεγάλη διεθνή επιστημονική έρευνα, την μεγαλύτερη του είδους της μέχρι σήμερα.

Η μελέτη εκτιμά ότι, χάρη στα αντισυλληπτικά χάπια, περίπου 400.000 περιπτώσεις καρκίνου της μήτρας έχουν αποφευχθεί στις ανεπτυγμένες χώρες κατά τα τελευταία 50 έτη, από τις οποίες οι 200.000 κατά την τελευταία δεκαετία.

Οι ερευνητές, με επικεφαλής την καθηγήτρια Βάλερι Μπέραλ του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης, που έκαναν τη σχετική δημοσίευση στο έγκριτο ιατρικό περιοδικό ογκολογίας The Lancet Oncology, ανέλυσαν στοιχεία (μετα-ανάλυση) από 36 επιδημιολογικές έρευνες σε δεκάδες χώρες, τα οποία αφορούσαν συνολικά σχεδόν 27.300 γυναίκες.

Η μελέτη κατέληξε στο συμπέρασμα ότι για κάθε πέντε χρόνια λήψης του χαπιού, ο κίνδυνος καρκίνου του ενδομητρίου μειώνεται κατά το ένα τέταρτο (25%) περίπου. Δέκα χρόνια λήψης του χαπιού μειώνουν τον κίνδυνο εμφάνισης του συγκεκριμένου καρκίνου πριν την ηλικία των 75 ετών από 2,3 σε 1,3 περιστατικά ανά 100 γυναίκες.

«Η ισχυρή προστατευτική επίδραση του αντισυλληπτικού χαπιού έναντι του καρκίνου του ενδομητρίου, η οποία διαρκεί για δεκατίες μετά τη διακοπή λήψης του, σημαίνει ότι οι γυναίκες που το χρησιμοποιούν στην ηλικία των 20-30 ετών ή ακόμη νωρίτερα, συνεχίζουν να ωφελούνται στα 50 τους και σε μεγαλύτερη ηλικία, όταν πλέον ο καρκίνος γίνεται συχνότερος», δήλωσε η Μπέραλ. Προηγούμενες έρευνες έχουν δείξει ότι το αντισυλληπτικό χάπι προστατεύει επίσης από καρκίνο των ωοθηκών. «Οι άνθρωποι κάποτε ανησυχούσαν ότι το χάπι μπορεί να προκαλέσει καρκίνο, όμως μακροπρόθεσμα το χάπι μειώνει αυτό τον κίνδυνο».

Το περιεχόμενο των πιο σύγχρονων αντισυλληπτικών χαπιών σε οιστρογόνα είναι μικρότερο από ό,τι πριν από πολλά χρόνια. Όμως η νέα έρευνα διαπίστωσε ότι η προστατευτική δράση του χαπιού έναντι του καρκίνου αφορά τόσο τις γυναίκες που το έπαιρναν στη δεκαετία του ΄80, όσο και εκείνες που το έπαιρναν στη δεκαετία του ΄60, όταν τα χάπια περιείχαν σχεδόν διπλάσια οιστρογόνα.

Η προστατευτική δράση του χαπιού ισχύει ανεξάρτητα από το αν η γυναίκα καπνίζει, πίνει αλκοόλ, είναι υπέρβαρη ή ποιο είναι το αναπαραγωγικό ιστορικό της. Όμως οι ερευνητές δεν έφθασαν στο σημείο να συστήσουν στις γυναίκες να αρχίσουν να παίρνουν αντισυλληπτικά ως προληπτικό αντικαρκινικό μέτρο.

Προηγούμενες μελέτες είχαν συνδέσει τα οιστρογόνα με αυξημένο καρδιαγγειακό κίνδυνο (εγκεφαλικά και εμφράγματα). Επίσης άλλες μελέτες έχουν συσχετίσει το αντισυλληπτικό χάπι με ελαφρώς αυξημένο κίνδυνο για καρκίνο του μαστού.

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαντιναδίτσες περί φιλίας.

 

%CF%80%CE%B1%CF%83%CF%87%CE%B1%20423%202

 

Πολύ καιρό για μια φιλιά άνθρωπος τυρρανάται
μα σαν την νιώσει ψεύτικη φεύγει και την 'παρνάται.

 

Μια μέρα είπε ο Θεός, να αγαπάτε αλλήλους,

κι όχι στην πλάτη μαχαιριά, καρφώνετε τους φίλους.

 

Πόσοι οχτροί σου φαίνονται για μπιστεμένοι φίλοι

που'χουν φαρμάκι στην καρδιά και ζάχαρη στα χείλη

 
Μαχαίρι μέσα στην καρδιά ετσά 'ναι η προδοσία,
στον Χάρο στέλνει οριστικά αγάπες και φιλία.
 
Κάνε ένα φίλο κρητικό
και άμα σε συμπαθήσει
τότε να είσαι σίγουρος
πως δε θα σε πουλήσει!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Life is a rollercoaster life is a rattlesnake
Lost in a crowded place people are lonely
Life is a kitschy poster life is a massive waste
Cries you can’t hear in space people are lonely

While I’m fighting to stay human
I portray a crying clown
Cause we’re cruising with acumen
When the world is upside down

Ooh oooooh people are lonely

Love is a great seduction love is the endless cruise
Next to the one we love people are lonely
Love is a flashy cocktail love is the drug abused
Begging the gods above people are lonely

While I’m fighting to stay human
I portray a crying clown
Cause we’re cruising with acumen
When the world is upside down

Ooh oooooh people are lonely

That’s the game God made us play
That’s the way things got to be
That’s the game God made us play
Seven billion lonely souls

L'amour est la grande séduction
elle est la croisière sans fin
L’amour est un voyage solitaire infini où les gens sont seuls
L'amour est un cocktail flashy
elle est le médicament abusé
Des regards des mots désespérés
Suppliant aux dieux mais les gens sont seuls
Sept milliards d'âmes solitaires

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 

 
 182285-590_dc44bc757c1293c8050846ecefcda
 
11:18 | 10 Αυγ. 2015
Τελευταία ανανέωση 17:45 | 10 Αυγ. 2015
 
Ένα υπερθέαμα θα έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν στον αυγουστιάτικο ουρανό τόσο οι επίδοξοι αστρονόμοι, οι ρομαντικοί, αλλά και όσοι θέλουν να κάνουν μια ευχή… αφού η πιο εντυπωσιακή βροχή αστεριών του φετινού καλοκαιριού θα κορυφωθεί τα ξημερώματα της Τετάρτης προς Πέμπτη.
 
Για ακόμη μία φορά μέσα στην καρδιά του καλοκαιριού, αργά το βράδυ της Τετάρτης 12 Αυγούστου προς ξημερώματα Πέμπτης 13 Αυγούστου, στον νυχτερινό ουρανό του βορείου ημισφαιρίου θα αποκορυφωθεί η πιο εντυπωσιακή βροχή από «πεφταστέρια», διάττοντες Περσείδες. Από το βράδυ της Τρίτης ως και το βράδυ της Πέμπτης θα πρέπει, επίσης, να αναμένεται αυξημένη πτώση μετεώρων.

Όσοι ξενυχτήσουν, θα έχουν την ευκαιρία -εφόσον ο κατά τόπους ουρανός είναι καθαρός από σύννεφα- να δουν το θεαματικό αστρονομικό φαινόμενο, που μπορεί να φθάσει τα 60 έως 100 μετέωρα ανά ώρα. Με δεδομένο ότι το φεγγάρι δεν είναι «γεμάτο», ο ουρανός θα είναι σκοτεινός και κατάλληλος για τις παρατηρήσεις των μετεώρων.

Οι Περσείδες θεωρούνται μία από τις πιο εντυπωσιακές βροχές διαττόντων του έτους, καθώς τα «πεφταστέρια» τους είναι κατ' εξοχήν γρήγορα και φωτεινά, συχνά με μακριές πύρινες «ουρές».

Μία ανάλυση της NASA για τα έτη 2008-2013 δείχνει πως οι Περσείδες παράγουν περισσότερα φωτεινά μετέωρα από κάθε άλλη βροχή διαττόντων. Εμφανίζονται σε σχεδόν όλα τα σημεία του ουρανού και όχι σε ένα συγκεκριμένο, μολονότι αρχικά φαίνονταν να προέρχονται από την περιοχή του αστερισμού του Περσέα, από όπου πήραν και το όνομά τους, όπως μετέδωσε το Αθηναϊκό Πρακτορείο.

Τα συγκεκριμένα μετέωρα αρχίζουν να πέφτουν σε αραιή μορφή στα μέσα Ιουλίου, πυκνώνουν σταδιακά και διαρκούν σχεδόν έως το τέλος του Αυγούστου. Όσο πιο κοντά στην ώρα που χαράζει, τόσο πιθανότερο είναι να δει κανείς με γυμνά μάτια τα συγκεκριμένα «πεφταστέρια» οπουδήποτε στον ουρανό.

Οι Περσείδες προκαλούνται από τα σωματίδια σκόνης που αφήνει πίσω της η τεράστια ουρά, μήκους δεκάδων εκατομμυρίων χιλιομέτρων, του κομήτη 109Ρ/Σουίφτ-Τατλ, που διασταυρώνεται με την τροχιά της Γης.

Ο κομήτης, ο οποίος ανακαλύφθηκε το 1862 από τους αστρονόμους Λιούις Σουίφτ και Χόρας Τατλ (των οποίων φέρει το όνομα), διαθέτει έναν τεράστιο πυρήνα διαμέτρου δέκα χιλιομέτρων, μεγάλο όσο ο αστεροειδής που έπεσε στη Γη πριν από 66 εκατ. χρόνια και εξαφάνισε τους δεινόσαυρους.

Για τελευταία φορά εισήλθε στην εσωτερική περιοχή του ηλιακού μας συστήματος τον Δεκέμβριο του 1992, ενώ χρειάζεται γύρω στα 130 χρόνια για να πραγματοποιήσει μία πλήρη περιφορά γύρω από τον Ήλιο.

Σήμερα, βρίσκεται σε απόσταση περίπου πέντε δισεκατομμυρίων χιλομέτρων και το επόμενο κοντινό πέρασμά του από τη Γη αναμένεται το 2126, ενώ δεν φαίνεται να αποτελεί απειλή για τον πλανήτη μας στο προβλέψιμο μέλλον.

Τα μετέωρα, τα οποία, συνήθως, έχουν βάρος μικρότερο από ένα γραμμάριο, εισέρχονται στη γήινη ατμόσφαιρα και αναφλέγονται σε ύψος περίπου 100 χλμ., οπότε και αρχίζουν να γίνονται ορατά από τους παρατηρητές.

Καθώς πλησιάζουν προς το έδαφος με μεγάλη ταχύτητα, διαλύονται από την τριβή και την υπερθέρμανση (1.650 βαθμοί Κελσίου), αφήνοντας πίσω τους φωτεινά ίχνη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε,τι να σου πω τώρα που κάθεσαι και μετράς τα like που έχω.... emrockon Με έκανες να χαμογελάσω λιγάκι..... emrose

Θα ρίξω λίγη ποίηση με "βαρύ πυροβολικό",την Κατερίνα Γώγου που λατρεύω,τη θεία του Τζώνυ του Μνημονιακού!

(Μούλειψες SP_IO,μου'λειψες! Θα βάλω σύντομα το "Σου σφυρίζω" μπας και βγεις καθόλου!) emwhistling

Βρήκα και μία συνέντευξη της,λοιπόν! Πολύ "ψαγμένο" άτομο! emrespect

Δυστυχώς,οι πολύ "ψαγμένοι" κι "αβοήθητοι" εξέρχονται εθελούσια από τη ζωή αφού δεν την αντέχουν....Αιωνία η μνήμη της κι αναπαμένη η ευαίσθητη ψυχούλα της θείας του δικού μας Τζώνυ-SP_IO ! emrip

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

katerinagwgouianarxikipoiitriatwneksarxe

Συνέντευξη της Κατερίνας Γώγου στην εφημερίδα Ελευθεροτυπία (24/5/1988):

-Μου είχες πει τότε, ότι το να γράφεις και να βγάζεις ένα βιβλίο είναι για σένα μια κίνηση αναγκαιότητας, για να μην τρελαθείς, για να μην αυτοκτονήσεις.
-Είναι και κάτι άλλο. Εκτίθεσαι. Βγάζεις την ψυχή σου στο φως. Και υπάρχουν κι αυτοί που βλέπουν κι αλληθωρίζουν. Γι αυτό λέω ότι υπάρχει και η διαπόμπευση.

-Δεν είμαστε έτσι κι αλλιώς εκτεθειμένοι;
-Έτσι κι αλλιώς. Μόνο που τα γραφτά μένουν.

-Έλεγες ακόμη, ότι σου συνέβησαν κάποια πράγματα που σε καθιστούσαν ανασφαλή. Αισθάνεσαι το ίδιο;
-Όχι, νομίζω ότι έχω μεγαλώσει, και το μεγαλώνω σημαίνει ότι χρειάζομαι όλο και λιγότερα. Για μένα…

-Και είναι καλό αυτό;
-Ναι, όσο λιγότερα χρειάζεσαι, τόσο αποδεσμεύεσαι από τις ανασφάλειες σου.

-Θα ‘λεγε κανείς πως το νέο σου βιβλίο είναι μια λακωνική αυτοβιογραφία.
-Ένα κομμάτι. Ένα ποιητικό ανηφορικό οδοιπορικό και εύχομαι να τελειώσει εδώ αυτός ο κύκλος, να ‘χω να πω χαρούμενα πράγματα. Γιατί η ζωή έχει γίνει σαν κινούμενη άμμος. Θα ‘θελα να γράψω ένα βιβλίο που να δίνει χαρά, δύναμη και καλή ενέργεια.

-Ήταν τόσο άσχημα αυτά τα δύο χρόνια;
-Ναι…

-«Προκάλεσα με πάθος τη ζωή» λες σε κάποιο στίχο. Πώς την προκάλεσες;
-Έπαιζα μαζί της. Κι άμα παίζεις με τη ζωή, παίζεις και με το θάνατο – αν και νομίζω ότι το βιβλίο είναι πιο καθαρό από το λόγο μου. Κάπου λέει: «Λόγος τραυλίζων, ψυχή πάσχουσα».

-Τώρα παίζεις με την ζωή;
-Νομίζω παίζει αυτή μαζί μου και ίσως να προσπαθεί να μου μάθει κάτι που δεν το έμαθα και τώρα με παιδεύει, με την έννοια της γνώσης, της πραγματικής γνώσης.

-Αλλά αυτή θέλει το χρόνο της για να κατακτηθεί.
-Ναι, κι εγώ νομίζω ότι άργησα.

-Ο θάνατος σε απασχολεί;
-Ναι, πάντα. Είναι αυτό που δεν ξέρω και θέλω να μάθω.

-Μόνο που το μαθαίνεις μια και καλή.
-Ναι…

-Κάπου αλλού λες: «Δέντρο ήμουνα κι έσπασα. Μου σπάσαν όλα τα κλαδιά». Απελπιστικό είναι.
-Αλήθεια είναι. Και την αλήθεια όταν την ονοματίζεις παύει να είναι απελπιστική. Είναι σαν να ξορκίζεις το κακό. Αυτό που λες εσύ απελπισία, για μένα ήταν απελευθέρωση. Δε θα μπορούσα τώρα να γράψω το «Τρία κλικ αριστερά».

-Γιατί;
-Το «Κλικ» ήταν σε μια εποχή οριακή, αγωνιστική, επαναστατική. Υπήρχε μια έξαρση, όλοι πιστεύαμε τότε ότι μπορούμε, και καλά κάναμε δηλαδή και το πιστεύαμε. Κι εγώ πιστεύω τώρα με την ίδια δύναμη, αλλά αλλιώς, κι έχω τις ίδιες ηθικές αξίες μέσα μου. Δηλαδή όπως σ’ ένα στίχο εκεί που λέω «Στάθηκα στη σιωπή να ακούσω τη σιωπή μου». Πρέπει να το κάνουμε όλοι μας… Με βάζεις τώρα να κάνω τη δασκάλα, που τάχα τα ξέρει όλα… Αν πάντως πιστεύουνε κάποιοι ότι μ’ αυτό το βιβλίο έσπασα και δεν είμαι ο βράχος που θα ήθελαν, ίσως… Τώρα μπορώ περισσότερα. Τώρα μπορώ πολύ πιο καθαρά να αγαπήσω τον άνθρωπο. Τώρα είμαι πιο καθαρή όταν λέω εμείς…

-Το βιβλίο τελειώνει με τις λέξεις «Μια μέρα λοιπόν…», που είναι σαν μια ανάσα, έτοιμη να πεις κάτι άλλο. Έτσι είναι;
-Αφήνω να πει ο καθένας το δικό του. Γι αυτό έχω λευκές κόλλες, για να μπορούν να ζωγραφίσουν, να γράψουν κάτι δικό τους. Είναι λίγο σαν τετράδιο έτσι το ήθελα.

-Έχεις διάθεση να ξαναγράψεις;
-Κάθε φορά που βγάζω ένα βιβλίο νομίζω ότι είναι το τελευταίο, και όταν πίνω σκίζω τα βιβλία μου. Έπειτα μου ξανάρχεται η διάθεση…

πότε, γράφοντας ή όχι, τι θέλει να κάνει η Κατερίνα;
-Δεν ξέρει… Η Κατερίνα θέλει να κάνει ταινίες, να παίξει ξανά θέατρο. Η Κατερίνα θέλει να ερωτευτεί, θέλει να ζήσει, θέλει τους φίλους της πίσω…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το ΙΔΙΩΝΥΜΟ (Της Κατερίνας Γώγου)

pic1.jpg

Τι να πει κανείς για την Κατερίνα Γώγου; Το συγκεκριμένο ποίημα ίσως σε πολλούς να μην φανεί ερωτικό. Και ίσως να μην είναι αμιγώς. Αναδύει όμως μια τόσο βαθιά ανάγκη , μια έκλυση για πραγματική τρυφερότητα, που δεν θα μπορούσε να μην συμπεριληφθεί σε αυτή την διαλογή. Ανήκει στην συλλογή της Κατερίνας Γώγου, «Ιδιώνυμο» των εκδόσεων Καστανιώτη.

Είναι επειδή είμαστε παρέα με το παιδί κι αμέτρητες φορές- αγκαλιά απ’τη μέση μετρήσαμε τ’ αμέτρητα τ’ άστρα και κείνα που λέγανε για καλύτερα χρόνια τα φάγαμε βγάζοντας κουβάδες με νερό για να μπορούν να ταξιδεύουνε για πάντα τα πλοία που δεν άραξαν κι είναι επειδή μια και κάτω κατεβάσαμε όλα τα ξινισμένα κρασιά και βγάλαμε τα σωθικά μας τραγουδώντας γεμάτα παράπονο - παιδικά πράγματα- τον Ιούλιο κάποτε. Γι’ αυτό άμα κάνει κανείς μια κίνηση έτσι για να μας χαϊδέψει κάνουμε εμείς μια κίνηση πίσω σα να μη φάμε ξύλο. Γι’αυτό αν τύχει και μ’αγαπήσεις πρόσεχε σε παρακαλώ πολύ πολύ πώς θα μ’ αγκαλιάσεις. Πονάει εδώ. Κι εδώ. Κι εκεί. Μη ! Κι εδώ . Κι εκεί.»

 
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.