Jump to content

ΔΙΚΑΤΣΑ ΕΛΕΟΣ!!!


nikos

Recommended Posts

emarup

μετεγγραφή είναι ο σωστός όρος, και συνακόλουθα: μετεγγραφείς/είσα ή μετεγγεγραμμένος/η

(οι φοιτητές μετεγγράφονται, οι ποδοσφαιριστές και τα διαμερίσματα μεταγράφονται)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 637
  • Created
  • Last Reply
Bytheway, δε λέμε ''μεταγραφείς'' όσους έχουν πάρει μεταγραφή, αλλά μεταγραφέντες ... είπαμε τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι πολύ καλά αλλά τα σωστά ελληνικά τα μαθαίνει κανείς στο σχολείο, και μάλλον ανεξάρτητα από πανελλήνιες ... )))

Excuse me αλλά κάποιος χρειάζεται οφθαλμίατρο. Σε ποιο σημείο του συγκεκριμένου post αναφέρεται η λέξη "μεταγραφείς" ? (milktray, o Sovereign είναι το τελευταίο μέλος του forum που θα μπορούσε να επιδεχθεί γραμματικών/συντακτικών/ορθογραφικών διορθώσεων)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Excuse me αλλά κάποιος χρειάζεται οφθαλμίατρο. Σε ποιο σημείο του συγκεκριμένου post αναφέρεται η λέξη "μεταγραφείς" ? (milktray, o Sovereign είναι το τελευταίο μέλος του forum που θα μπορούσε να επιδεχθεί γραμματικών/συντακτικών/ορθογραφικών διορθώσεων)

Ok then...Check this out στο post του Sovereign...

Η ανάγκη των εξετάσεων αναδείεται από τις συνέπειες

ΟΛΟΙ μας κάνουμε λάθη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία είναι τα περί ορισμού του ιατρού και της ορθογραφίας του Sovereign (γαμώ τα παιδιά, δεν ξέρω αν τον έχετε γνωρίσει), μόνο μην αρχίσουμε να βριζόμαστε κι εδώ, δε θα το αντέξω!

Άσχετη η παρέμβαση, απλά είπα αυτή τη φορά να το προλάβω ΠΡΙΝ γίνει :)

ΥΓ1: Αναδείεται ε; Μαλακία :P Ήταν για να σας τεστάρω ότι με παρακολουθείτε. Και καλά :D

ΥΓ2: Αυτα που λετε για την ορθογραφια πρεπει να καταλαβετε καλα οτι τα εχω χεσμενα τελειως.ειναι σαν να μου λετε οτι γιατι γραφω με μαυρο μελανι.

η ελληνικη ορθογραφια ειναι μια ακομα μαλακια που εχει μινει στο πιο ξευτιλισμενο συστημα παιδιας της ευρωπης..

ουτε στα γερμανικα ουτε στα γαλικα ουτε στα ρωσικα Θα βρεις 5 <<ι>> τι ειναι οι αλλοι λαοι που εχουν απλοποιησει την ορθογραφια τους, μαλακες και εμεις οι ελληνες ειμαστε τα σαινια η μηπως οι αλλοι λαοι στερουντε επιστημωνικων και λογοτεχνικων επιτευματων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε Γκίζα και Sovereign, αυπνίες έχετε Πέμπτη βράδυ? Και καλά, χάθηκε ο Πετρέλης και η Χρύσπα?

Στο Greekmeds βραδιάτικα? Έλα Παναγία μου!

Τέλος πάντων, όπως καταλαβαίνετε μπήκα εδώ για να (...διακορεύσω) τη συζήτηση. Ξέρετε τις θέσεις μου,

ότι δηλαδή υποστηρίζω τις εξετάσεις για ειδικότητα για όλους, εσωτερικού και εξωτερικού, και δεν μου αρέσει να καταδικάζω όλους τους αποφοίτους των χωρών Ανατολικής Ευρώπης συλλήβδην, γιατί έχω γνωρίσει και ο ίδιος ιατρούς ικανούς να ασκήσουν σωστά το λειτούργημά τους από αυτές τις χώρες. Όμως, βάσει των όσων έχουν γραφεί στο forum αυτό παλιότερα, δεν μπορώ να μην παραθέσω 2-3 μαργαριτάρια που άκουσα από Ιατρούς εκ του ανατολικού μπλοκ:

1)Νοσοκ. Καρδίτσας, 7/2005. Βρισκόμουν εκεί με φίλο μου που έκανε τρίμηνο (αγροτικό).

Προσέρχεται ασθενής 60-70 ετών, ΧΑΠ, με σοβαρή δύσπνοια, εμφανώς κυανωτικός (μέχρι τη γλώσσα!)

Επισκοπικά ήταν οιδηματώδης, με μικρή σφαγιτιδική διάταση και στην ακρόαση θώρακος υπήρχαν... απ' όλα!

SatO2: 50% (Ναι!) Ο ειδικευόμενος δίνει εντολή για μάσκα απλή οξυγόνου σε χαμηλή ροή με Berovent και Pulmicort. Του εξηγώ ότι ο άρρωστος έχει βαριά υποξυγοναιμία και χρειάζεται επειγόντως ελεγχόμενη οξυγονοθεραπεία με Venturi στο 24-28% για αρχή και με προοπτική διασωλήνωσης και όχι απλή μάσκα. Απάντηση: "Η ιατρική δεν είναι όπως τη γράφουν τα βιβλία! Ο κορεσμός Ο2 είναι αναξιόπιστος.Περίμενε να βγουν τα αέρια!"

Liszt: "καλά άνθρωπέ μου, πάσο. Την κυάνωση ΔΕΝ την βλέπεις?

Ειδ:" Δεν ξέρεις τι σου γίνεται..."

(αυτόν τον γράφω γιατί όχι απλά ήταν άσχετος, ήταν και προκλητικός από πάνω).

2) Ένδοξος αγροτικός Ιατρός εκ Ρουμανίας.

α) αντιμετώπιση ρινίτιδας: αλοιφή Proctosynalar-N (ΝΑΙ!!! :D:D:D )

β)αντιμετώπιση σοβαρού θλαστικού τραύματος κνήμης:

''Γιαγιά, θα έρχεσαι να αλλάζουμε γάζες ανά 2 ημέρες και πρόσεξε μην το χτυπήσεις μόνο!!!!!

Δεν έγιναν: συρραφή, αντιτετανικός ορός ούτε χορηγήθηκε αντιβιοτική προφύλαξη.

Αποτέλεσμα: φλέγμονας της περιοχής που χρειάστηκε αντιμετώπιση από χειρουργό και παρατεταμένη αντιβίωση.

Ο εν λόγω κύριος έγινε ελεγκτής ιατρός αργότερα απ΄ότι έμαθα. Καταλαβαίνετε ότι δεν έχω καμία διάθεση να ελέγχομαι από ανεξέλεγκτους και επικίνδυνους...

Και μία παρατήρηση: ΟΚ, δεν θέλω να είμαι ισοπεδωτικός, αλλά γιατί αυτά και μερικά άλλα πολύ κραυγαλέα

τα είδα ΜΟΝΟ από άτομα προερχόμενα από το εξωτερικό? Μπορείτε να με βοηθήσετε να το εξηγήσω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ μπορώ να βοηθήσω τον φίλο πιανίστα στα καυτά ερωτήματά του:

1) Στην Τρίπολη δεν παίζει Πετρέλης. Μόνο καφεμπαροκλαμπομπουζουκοφαγάδικα. Τσακιστείτε κι ελάτε ρε, μήνες είμαι εδώ και περιμένω ΔΣ ΣΑΙΕΠ στην αίθουσα συνεδριάσεων του Παναρκαδικού. Μέχρι κι έγκριση από το Διοικητή απέσπασα ο άνθρωπος.

2) Με τέτοια κούραση δεν βοηθάω άλλο τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε πάλι με τους μη-πανελληνίων τα βάλατε; Έχετε πλέον καταντήσει γραφικοί. Αν σας πείραζαν όλα τα κακώς κείμενα στην Ιατρική και τα καυτηριάζατε με τόσο πάθος θα γινόσασταν πιο πιστευτοί. Αλλά αυτή η ευαισθησία να μη σας κλέψουν τη δόξα και τις θέσεις εργασίας οι "παρακατιανοί πτυχιούχοι" ξυπνάει, προφανώς, απ'την ανάγκη να αναπληρωθούν άλλα κενα. Και γίνεται ακόμα πιο γραφική όταν πιο πολύ από όλους σκούζουν κάποιοι με μπαμπάδες μεγαλογιατρούς που θα τους βρουν λύση για το πρόβλημα της αναμονής εύκολα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε πάλι με τους μη-πανελληνίων τα βάλατε; Έχετε πλέον καταντήσει γραφικοί. Αν σας πείραζαν όλα τα κακώς κείμενα στην Ιατρική και τα καυτηριάζατε με τόσο πάθος θα γινόσασταν πιο πιστευτοί. Αλλά αυτή η ευαισθησία να μη σας κλέψουν τη δόξα και τις θέσεις εργασίας οι "παρακατιανοί πτυχιούχοι" ξυπνάει, προφανώς, απ'την ανάγκη να αναπληρωθούν άλλα κενα. Και γίνεται ακόμα πιο γραφική όταν πιο πολύ από όλους σκούζουν κάποιοι με μπαμπάδες μεγαλογιατρούς που θα τους βρουν λύση για το πρόβλημα της αναμονής εύκολα...

Νομίζω ότι δεν έγινα αντιληπτός. Δεν τα βάζω απολύτως με κανέναν και αν πρόσεξες την 1η παράγραφο που έγραψα, δε μου αρέσει να βάζω όλους τους αποφοίτους εξωτερικού στο ίδιο καζάνι. Και μάλιστα ως τώρα μπορώ να πω ότι είμαι από τους πλέον μετριοπαθείς σε τέτοιου είδους αναφορές και σχόλια. Απλά τα έγραψα αυτά γιατί ορισμένα συμβάντα που συνάντησα ήταν κωμικο-τραγικά. Και έβαλα τα ακραία αυτά παραδείγματα

μήπως ευθυμήσουμε και λίγο, γιατί 3 η ώρα τη νύχτα δεν έχω διάθεση για φιλοσοφικές αναζητήσεις και βαθυστόχαστες σκέψεις. Λογικό είναι άλλωστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού καταλήξαμε στο θέμα του ορισμού του "ιατρού", αλλά και της σωστής ορθογραφίας, περνάμε στο θέμα "γραφικότητα".

Ποιος είναι λοιπόν πιο γραφικός, κάποιος που διεκδικεί ό,τι του ανήκει και τα έχει κάνει όλα στη ζωή του by the book ή όποιος την έκανε αποτυγχάνοντας για έξω και ήρθε με παράνομη μετεγγραφη/ μεταγραφή (ώχου με πρήξατε) και μετά βγάζει και γλώσσα αποκαλώντας όσους τελείωσαν Ελλάδα γραφικούς? Κι αυτό επειδή δεν του αρέσει που κάποιοι άνθρωποι έχουν μια κάποια αίσθηση αξιοκρατίας μέσα τους. Απορώ όμως. Σε μια ενδεχόμενη συνάντηση αντιμαχόμενων πλευρών τέτοιες μπαρούφες θα λέτε? Θα μας πεις ρε συ gor στα μούτρα γραφικούς επειδή επιδιώκουμε ευκολότερη πρόσβαση στην ιατρική εκπαίδευση για όσους τον άξιζαν εξ αρχής, έστρωσαν κώλο και το κατάφεραν? ΑΥΤΟΙ έχουν προτεραιότητα σε ΟΠΟΙΑ πολιτισμένη χώρα και να πάτε. Όλοι οι υπόλοιποι? ΜΕΤΑ.

καλά... ηρέμησε. Βλέπω άγγιξε κατευθείαν τις χορδές σου το post μου Sovereign. Αν τυχόν τα βρέις σκούρα με την αναμονή ειδικότητας (μπααααααα) πήγαινε νομική ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο καθένας που μας διαβάζει πιστεύω πως μπορεί να κρίνει τι λέει ο ένας και τι λέει (?) ο άλλος.

Καληνύχτα σας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Liszt

το θέμα αυτό το έχουμε αναφέρει πολλάκις σε διάφορα τόπικς.αν θέλεις ρίξε μια ματιά σε παλιά μου ποστ.αν κ δεν θέλω να λέω τα ίδια κ τα ίδια , συνοπτικά σου λέω ότι ο καθένας που ήταν β δέσμη είχε τη δυνατότητα να επιλέξει ΤΗ ΝΟΜΙΜΗ οδό της μετεγγραφής με εξετάσεις από την ΚΕΕΜΕ στην οποία τα θέματα έβάζαν κ εξέταζαν οι έλληνες καθηγητές των σούπερ ελληνικών πανεπιστημίων πάνω στην ανατομία,φυσιολογία κ βιοχημεία.κατά την κρίση μου αυτό ήταν καλύτερο από το δίνεις 2-3 φορές πανελλήνιες με τον κίνδυνο να μείνεις στο χέρι με ένα βιολογικό ή τει αισθητικής ( χωρίς διάθεση να τα υποτιμήσω ) ή ακόμα κ τίποτα,τουλάχιστον θα έκανες κάτι που σίγουρα σε ενδιέφερε είτε μέσα είτε έξω χωρίς να έχεις εγκλωβιστεί σε κάτι που δεν σου αρέσει χάνοντας παράλληλα κ το χρόνο σου!

πανελλήνιες 250+30 μετεγγραφές εξ.+30 προσφυγές=310 .οι υπόλοιποι που δεν είναι μετεγγραφές εξ.τι είναι?

κοίτα οι μπηχτές συνήθως ξεκινάνε από την άλλη "πλευρά" παρέα ώρες ώρες σε μια περίεργη ομοφωνία με τους δικατσαδες.

δεν διαφωνώ ότι χρειάζεται ομόνοια κ αλληλοκατανόηση ( άλλωστε κάποιοι καλοί μου φίλοι στη σχολή είναι με πανελλήνιες ) όμως όταν αποφασίζουμε κάτι να το πιστεύουμε κιόλας.

σοβ

διευκρίνιση δεκτή,όμως συνήθως μας παίρνει όλους η μπάλα!

μάριον

:antegeia:embored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

)αντιμετώπιση σοβαρού θλαστικού τραύματος κνήμης:

''Γιαγιά, θα έρχεσαι να αλλάζουμε γάζες ανά 2 ημέρες και πρόσεξε μην το χτυπήσεις μόνο!!!!!

Δεν έγιναν: συρραφή, αντιτετανικός ορός ούτε χορηγήθηκε αντιβιοτική προφύλαξη.

Τι να πω ? Αν το τραυμα χρειαζοταν ραψιμο, τοτε κακως δεν το εκανε. Μηπως ηταν διαβητικια με κακη ρυθμιση σακχαρου και φοβηθηκε ? Εχω δει περιπτωση διαβητικου, οπου το τραυμα εγινε πολυ χειροτερο μετα απο συρραφη.

Εχε υπ'οψη σου παντως πως η "αντιβιοτικη προφυλαξη" σε απλα θλαστικα θεωρειται no-no και κακη πρακτικη. Εκτος κι αν η περιπτωση "φωναζει" πως σηκωνει αντιβιωση (πχ δαγκωμα σκυλου ή δικατσα).

Προσέρχεται ασθενής 60-70 ετών, ΧΑΠ, με σοβαρή δύσπνοια, εμφανώς κυανωτικός (μέχρι τη γλώσσα!)

Επισκοπικά ήταν οιδηματώδης, με μικρή σφαγιτιδική διάταση και στην ακρόαση θώρακος υπήρχαν... απ' όλα!

SatO2: 50% (Ναι!) Ο ειδικευόμενος δίνει εντολή για μάσκα απλή οξυγόνου σε χαμηλή ροή με Berovent και Pulmicort. Του εξηγώ ότι ο άρρωστος έχει βαριά υποξυγοναιμία και χρειάζεται επειγόντως ελεγχόμενη οξυγονοθεραπεία με Venturi στο 24-28% για αρχή και με προοπτική διασωλήνωσης και όχι απλή μάσκα. Απάντηση: "Η ιατρική δεν είναι όπως τη γράφουν τα βιβλία! Ο κορεσμός Ο2 είναι αναξιόπιστος.Περίμενε να βγουν τα αέρια!"

Liszt: "καλά άνθρωπέ μου, πάσο. Την κυάνωση ΔΕΝ την βλέπεις?

Ειδ:" Δεν ξέρεις τι σου γίνεται..."

(αυτόν τον γράφω γιατί όχι απλά ήταν άσχετος, ήταν και προκλητικός από πάνω).

Χαχαχααααααα... Σε ασθενη που εχει τις αισθησεις του και το μηχανακι σου δειχει 50 %, τοτε ΝΑΙ μπορεις να σκεφτεις πως η μετρηση ειναι λαθος. 50% θα πει δηλητηριαση με μονοξειδιο ή κλειστοι αεραγωγοι ή status epilepticus ή κατι τετοιο τελος παντων.

Ο ασθενης που περιγραφεις ειχε πιθανοτατα πνευμονικη καρδια. Αν ομως ειχε τις αισθησεις του, τοτε ειναι παραλογο να δεχτεις ως σωστη μετρηση το 50%...

Να σου μεταφερω επισης την εμπειρια που ειχα απο διευθυντη παθολογικης, ο οποιος θεωρουσε τα οξυγονομετρα "παντελως αναξιοπιστα", και απαιτουσε μετρηση αεριων αιματος σε καθε ασθενη στον οποιο υποπτευομασταν υποξυγοναιμια. Μεσαιωνας...

Οσον αφορα την ταση σου του να βλεπεις στο προσωπο καθε "ασχετου" εναν δικατσα (και οχι στο προσωπο καθε δικατσα εναν ασχετο), νομιζω πως εχει να κανει με την υποκειμενικοτητα σου -οσο κι αν διατεινεσαι για το αντιθετο.

ΥΓ. Ρε παιδια του Σαιεπ, 5 ειστε και δεν μπορειτε να βγαλετε ενα υπομνημα με το οποιο θα συμφωνειτε ? Το ενα μελος του ΔΣ δεν συμφωνει με την τραπεζα ερωτησεων, το αλλο με τη μοριοδοτηση, μηπως υπαρχει και κανενας που δεν συμφωνει με τις εξετασεις γενικα ?

Χαχαχαχααα. Αντε καλημερα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Στις χώρες του ανατολικού μπλόκ υπάρχει βιομηχανία παραγωγής ιατρών.

Αυτό μην περιμένεις να το παραδεχτούν όσοι ψωνίζουν από κει. Κι αυτοί είναι η πλειοψηφία.

Μειοψηφία είναι οι σιχαμένοι κομπλεξάρες πανελληνιονίκες που έσπασαν στο διάβασμα μόνο και μόνο για να πάρουν δωρεάν βιβλία ( :splats: ).

edit: Πάντως δεν έχει νόημα να πειστεί ο ένας και ο άλλος. Είναι δυο διαφορετικές τάξεις, με διαφορετική φιλοσοφία και επιδιώξεις (απόδειξη: οι επιλογές που έκαναν και κάνουν). Δεν θα συναντηθούν (αν και δεν θα το παραδεχτούν δημοσίως φυσικά) αλλά θα ακολουθήσουν παράλληλη πορεία στο διηνεκές.

Οι βρωμεροί και αγάμητοι πανελληνιονίκες καλά θα κάνουν να προστατεύσουν τα ακαδημαϊκά τους συμφέροντα όσο πιο στενά συντεχνιακά και εγωιστικά μπορούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παρ'ότι αναφέρθηκε πολλάκις, δεν βλέπω να σχολιάζετε καθόλου τα φαινόμενα εσωτερικής διαφθοράς. Οι κομματικοποιημένοι και οι γιοί / κόρες μεγαλογιατρών που όλως τυχαίως κάνουν ήδη μεταπτυχιακό την ώρα που εμείς δίνουμε ακόμη τα χρωστούμενα ενώ είχαν βγάλει μούχλα στο μπάμπη, στο μύθο και στα "party". Αυτό και μόνο αποδυκνείει το κόμπλεξ σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε αλήτες δεν ντρέπεστε που μιλάτε κιόλας για τα βλαστάρια που έχουν κατακλύσει τις λίστες και τις ειδικότητες?ΕΣΕΙΣ που κάνατε καταλήψεις ενάντια στις εξετάσεις για ειδικότητα(που εάν είχαν μπεί τώρα θα έκλαιγαν πολλές οικογένειες που φιλοδώρησαν τα μαγαζάκια της Ανατολικής Ευρώπης),που αφήσατε και έρχονται πάσης φύσεως βύσματα με μετεγγραφή(λες και υπολογίζει κανείς τους φοιτητές).

ΕΜΕΙΣ που μετά από σκληρές σπουδές όταν ήρθαμε στην Ελλάδα απαιτήσαμε σωστές εξετάσεις με τους γονείς μας να πλακώνονται με τα ΜΑΤ απέξω από το υπουργείο παιδείας,προσφύγαμε στο ΣτΕ και τρέξαμε να απαιτήσουμε αδιάβλητες εξετάσεις στο Φούντα,Κόντου και στη διευθύντρια του ΔΙΚΑΤΣΑ.

ΔΕΝ ντρέπεστε που μιλάτε για αξιολόγηση εσείς που δεν προετοιμάσατε(σαν καλοί βλάκες δεν προασπίσατε τα συμφέροντα σας έναντι της σαββούρας)την αξιολόγιση στην Ελλάδα για να τη βρούμε εμείς όταν με το καλό πάρουμε την αναγνώριση!

(Δηλ.σας την λέμε που μας αφήσατε να αλωνίσουμε-συμπεριφορά που παραπέμπει στα εξωτερικά του Αιγινήτειου..ή υπερβολικό θράσσος...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε cupofcoffee, αυτά που λες τα πιστεύεις ??? Δηλαδή το αν ένα παιδί έγραψε 18,89 ή 18.98 σε ένα μάθημα κάποτε είναι το μόνο γεγονός που καθορίζει σε ποιά ''κάστα'' ανήκει ? Δηλαδή εκτός από την κοινωνία που χωρίζει με χαρά τους ''επιτυχόντες'' από τους ''άλλους'' και επιβραβεύει όσο και όπως μπορεί τους ''άξιους'', το ίδιο είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε και εμείς που δεν πιάσαμε το τιμημένο το 0,98 ??? Αυτά τα πιστεύουν μόνο όσοι βολεύονται με τις δάφνες μετά τους πρώτους έξι μήνες και τα επινίκια, οι υπόλοιποι ''αποτυχημένοι'' το έχουν ήδη αφήσει πίσω τους, αλλιώς θα έμεναν εδώ να ξαναδίνουν εξετάσεις για 3-4 χρόνια όπως πολλοί ''επιτυχόντες'' ...

Ναι μας καθορίζουν οι επιλογές μας τελικά, αλλά και οι εμμονές μας. Εάν επιμένεις να βλέπεις τους συναδέλφους σου όχι κοιτάζοντας τους σαν άτομα ξεχωριστά το κάθε ένα, αλλά σαν ομάδες ''δικών μας-χρήσιμων'' και ''όχι δικών μας-άχρηστων'', δεν υποτιμάς κανέναν από τους ''άχρηστους'', πίστεψέ με ... απλά αφήνεις να εννοήσουμε πολλά για τη νοοτροπία των ''χρήσιμων'' ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παρ'ότι αναφέρθηκε πολλάκις, δεν βλέπω να σχολιάζετε καθόλου τα φαινόμενα εσωτερικής διαφθοράς. Οι κομματικοποιημένοι και οι γιοί / κόρες μεγαλογιατρών που όλως τυχαίως κάνουν ήδη μεταπτυχιακό την ώρα που εμείς δίνουμε ακόμη τα χρωστούμενα ενώ είχαν βγάλει μούχλα στο μπάμπη, στο μύθο και στα "party". Αυτό και μόνο αποδυκνείει το κόμπλεξ σας.

Τελικά δεν έχω καταλάβει με σένα. Αν είσαι παράνομη μεταγραφή, καλώς να θίχτηκες από όσα έγραψα περί νομιμότητας. Γενικότερα όμως, ποιο είναι το πρόβλημά σου; Γιατί μη μου πεις ότι όποιος ήρθε με νόμιμη μεταγραφή θα θιγόταν από κάποια θέση που διατυπώνει ο ΣΑΙΕΠ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε αλήτες δεν ντρέπεστε που μιλάτε κιόλας για τα βλαστάρια που έχουν κατακλύσει τις λίστες και τις ειδικότητες?ΕΣΕΙΣ που κάνατε καταλήψεις ενάντια στις εξετάσεις για ειδικότητα(που εάν είχαν μπεί τώρα θα έκλαιγαν πολλές οικογένειες που φιλοδώρησαν τα μαγαζάκια της Ανατολικής Ευρώπης),που αφήσατε και έρχονται πάσης φύσεως βύσματα με μετεγγραφή(λες και υπολογίζει κανείς τους φοιτητές).

Αλητεία είναι αυτό που κάνεις εσύ τώρα.

ΕΜΕΙΣ που μετά από σκληρές σπουδές όταν ήρθαμε στην Ελλάδα απαιτήσαμε σωστές εξετάσεις με τους γονείς μας να πλακώνονται με τα ΜΑΤ απέξω από το υπουργείο παιδείας,προσφύγαμε στο ΣτΕ και τρέξαμε να απαιτήσουμε αδιάβλητες εξετάσεις στο Φούντα,Κόντου και στη διευθύντρια του ΔΙΚΑΤΣΑ.

Ποιός σε ανάγκασε να πας έξω?

Τι σκληρές σπουδές?

Στο φινάλε φίλε όσα γράφονται για τις συνθήκες σπουδών σε ανατολικές χώρες,εσείς μας τα έχετε πει...

Τα λεγόμενά σας αναπαράγουμε.Αν όλοι όσοι έρχονταν πίσω έλεγαν για αξιοκρατία και καλές σπουδές,δεν θα μιλούσαμε.Αν οι μισοί από αυτούς που έφυγαν έξω,δεν γύριζαν με παράνομη μεταγραφή,πάλι δεν θα μιλούσε κανείς.Βέβαια μέσα σε όλα αυτά υπάρχουν και παιδιάπου αξίζουν και αυτό το αναγνωρίζουν όλοι εδώ μέσα.

ΔΕΝ ντρέπεστε που μιλάτε για αξιολόγηση εσείς που δεν προετοιμάσατε(σαν καλοί βλάκες δεν προασπίσατε τα συμφέροντα σας έναντι της σαββούρας)την αξιολόγιση στην Ελλάδα για να τη βρούμε εμείς όταν με το καλό πάρουμε την αναγνώριση!

(Δηλ.σας την λέμε που μας αφήσατε να αλωνίσουμε-συμπεριφορά που παραπέμπει στα εξωτερικά του Αιγινήτειου..ή υπερβολικό θράσσος...)

έχεις χάσει την μπάλα.

Σε όλες τις χώρες του κόσμου (εκτός απο την πρωτοπόρο ελλάδα!) οι θέσεις για ειδικότητα δίδονται ώς επι το πλείστον σε φοιτητές που σπούδασαν σε δικά τους πανεπιστήμια. Συμφωνώ ότι πρέπει να μην υπάρχει μοριοδότηση αλλά να δικαιούνται ένα 10% των θέσεων για ειδικότητα οι εισαγόμενοι γιατροί.

1) Στις χώρες του ανατολικού μπλόκ υπάρχει βιομηχανία παραγωγής ιατρών.

Άντε αυτό τώρα να τους το εξηγήσεις.

Σταματάω για να μην παρεξηγηθώ :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alex77 λυπάμαι που θα γίνω τόσο επιθετικός αλλά είναι εμφανές ότι ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ (σ' αυτά τα 2 θέματα τουλάχιστον και όχι συνολικά, γιατί δεν θέλω να είμαι άδικος)

Αγόρι μου, η αντιβιοτική προφύλαξη φυσικά δεν γίνεται σε κάθε τραύμα, αφού υπάρχουν 4 κατηγορίες, τα καθαρά (Ι ) τα δυνητικά μολυσμένα (ΙΙ) τα μολυσμένα (ΙΙΙ) και τα ρυπαρά (ΙV). Προφ'υλαξη ενδείκνυται για την κατηγορία ΙΙΙ, στην οποία ανήκουν: τραύματα θλαστικά (από μη αποστειρωμένο υλικό), χειρουργικές επεμβάσεις όπου ανοίγεται έντερο και γενικά μη στείρα κοιλότητα χωρίς όμως να υπάρχει συλλογη πύου. Η κατηγορία IV (ενδοκοιλιακά αποστήματα, ρήξη εντέρου, κτλ.) απαιτεί ΘΕΡΑΠΕΙΑ και όχι πρόφύλαξη.

Για τα θλαστικά τώρα, αφήνουμε ένα περιθώριο και δε δίνουμε αντιβίωση αν έχει προσέλθει εντός 6 ωρών και έχει συρραφεί με αυστηρά άσηπτη τεχνική. Αν μιλάμε για καθυστερημένη επούλωση (δηλαδή έρχεται >6-12 ώρες, ή δεν ράβεται ή έχει συρραφεί αλλά όχι αυστηρά άσηπτα- κι αυτό δεν είναι εύκολο πάντα σε αγροτικό ιατρείο ή είναι δήγμα) τότε κατά κανόνα καλύπτουμε με αντιμικροβιακά. Ψάξτο λίγο λοιπόν προτύ γράφεις ιατρικές κρίσεις.

Δεύτερον, ποιος σου είπε ότι 50% κορεσμός σημαίνει ντε και καλά status, δηλητηρίαση από CO ή απόφραξη αεραγωγών? Καταρχάς αυτά που γράφεις κάνουν κυρίως διαταραχή του αερισμού (δηλαδή πτώση PO2 και αύξηση PCO2) που κατά κανόνα δεν έχουν τόσο βαριές υποξυγοναιμίες. Οι βαρύτερες υποξυγοναιμίες στην κλινική πράξη, αν θες να ξέρεις, παρατηρούνται συνήθως σε ασθενείς με διαταραχή σχέσης αερισμού/αιμάτωσης (όπως στη XAΠ, άσθμα, ΠΕ) και με βαρύ shunt (ιδε ατελεκτασία, ARDS, κτλ.) Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Όμως εγώ θα δεχθώ ότι ήταν ψεύτικο το 50%, γιατί τελικά ήταν(είχε PO2 πάντως αρκετά κάτω από 60 mm ΗG). Όμως, εγώ έκανα παρατήρηση στον τύπο γιατί ο άρρωστος ήταν υποξυγοναιμικός και η κλινική κατάσταση ήταν πολύ βαριά και αντιμετωπιζόταν λάθος. Θυμάσαι φαντάζομαι ότι άρρωστος με XAΠ που μπαίνει με PO2< 50 mm Ηg (όχι χρονίως, οξέως) PCO2>60 ή pH<7.25 έχει ένδειξη διασωλήνωσης ή NIPPV και όχι να παίζουμε με μασκούλες που δεν δίνουν ελεγχόμενηγ ροή οξυγόνου, όπως η απλή.

Τρίτον, εγώ δε λέω ότι δεν μπορείς να δεις τέτοια φαινόμενα από απόφοιτο ελληνικού πανεπιστημίου. Εδώ μία συναδελφός μου στο αγροτικό από Θεσσαλονίκη ρωτούσε πώς είναι η ακτινολογική εικόνα της λοβώδους πνευμονίας γιατί δεν ήξερε να τη διαβάζει. Μιλάω όμως από προσωπική εμπειρία και καθαρά με βάση τη διαφορά συχνότητας των κρουσμάτων ασχετοσύνης που διαπίστωσα. όμως η προσωπική μου εμπειρία κατά διαβολικό τρόπο συμπίπτει με αυτή πολλών συναδέλφων μου. Μα όλοι πια είμαστε τόσο προκατειλημμένοι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγω!Αν και δικατσας και αχρηστος στην κοινωνια δεν εχω κανει ουτε ενα μεχρι τωρα τουλαχιστον!

Παιδια;! Πειτε αλευρι;!Ο Νικητας Κακλαμανης δεν σας γυρευει! ;-)

@κομπλεξικους:δεν ξενερωνουμε ποτε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγω!Αν και δικατσας και αχρηστος στην κοινωνια δεν εχω κανει ουτε ενα μεχρι τωρα τουλαχιστον!

Παιδια;! Πειτε αλευρι;!Ο Νικητας Κακλαμανης δεν σας γυρευει! ;-)

@κομπλεξικους:δεν ξενερωνουμε ποτε!

Δεν καταλαβαίνεις. Δεν καταλαβαίνεις τι γράφω! Μίλησα εγώ για καθένα άτομο ξεχωριστά? Είπα εγώ ότι όλοι οι "δικατσάδες" (άθλιος όρος) είναι άχρηστοι? Ο καθένας προσπαθεί για το καλύτερο για τον ευατο του, ανάλογα με τις δυνάμεις του, την εμπειρία του, τις γνώσεις του, το υπόβαθρό του. Και βασικά η αποτελεσματική και ασφαλής για τον άρρωστο άσκηση της ιατρικής προυποθέτει την ύπαρξη ενός βασικού επιπέδου γνώσεων για κάθε ειδικότητα. Δε χρειάζεται να είσαι ιδιοφυία. Δε θα σε κατηγορήσει κανείς στο αγροτικό γιατί έχασες διάγνωση μίας σπάνιας αγγειίτιδας ή επειδή παρέπεμψες στο νοσοκομείο μια παράλυση Bell φοβούμενος ότι είναι εγκεφαλικό επεισόδιο. Θα σε κατηγορήσει όμως αν βλαφθεί η υγεία του αρρώστου ή κινδυνέψει η ζωή του από απλά πράγματα, όπως αυτά που περιέγραψα παραπάνω. Γι αυτό λέω: βάλτε εξετάσεις, που να εξασφαλίζουν ότι ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως οι απόφοιτοι από οποιαδήποτε χώρα και την Ελλάδα είναι ικανοί να ασκήσουν στοιχειωδώς σωστά τη βασική ιατρική. Και κλείνει η κουβέντα εδώ, για να μην έχουμε παρεξηγήσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμαφερομουν στη φραση καποιου "o Sovereign είναι το τελευταίο μέλος του forum που θα μπορούσε να επιδεχθεί γραμματικών/συντακτικών/ορθογραφικών διορθώσεων)"

Ευχαριστω πολυ τους administrators που δεν με αφηνουν να κανω edit!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμαφερομουν στη φραση καποιου "o Sovereign είναι το τελευταίο μέλος του forum που θα μπορούσε να επιδεχθεί γραμματικών/συντακτικών/ορθογραφικών διορθώσεων)"

Ευχαριστω πολυ τους administrators που δεν με αφηνουν να κανω edit!

OK sorry. Δεν κατάλαβα. Φάουλ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.