Jump to content

ΔΙΚΑΤΣΑ ΕΛΕΟΣ!!!


nikos

Recommended Posts

Usmeds γίνεσαι άδικος... Η υπεργενίκευση είναι φυσιολογικός μηχανισμός άμυνας όταν θέλουμε να πιστέψουμε ότι τα σκατά που φάγαμε τα τρώνε κι άλλοι. Άλλωστε, η διαστρεβλωμένη γνώμη για τα ελληνικά πανεπιστήμια όσων έχουν τελειώσει σε σχολές αμφιβόλου κύρους είναι κοινό φαινόμενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 637
  • Created
  • Last Reply

emarup Βασικα, εσεις οι 2 οι απο πανω μπορειτε να εξηγησετε σε εμας τους απο κατω (κυριολοκτικα και μεταφορικα) που ειναι το αστειο ? Να μου πειτε επισης παρακαλω για "τα σκατα που εφαγα" (ηταν με φραουλες ?) και ποια ηταν η ΥΠΕΡγενικευση (δεν του εφτανε η γενικευση, τρομαρα του) που εκανα ?

Προσοχη μονο μην πεσετε σε παγιδα. Το λεω αυτο επειδη η ΥΠΕΡδιαστρεβλωμένη γνώμη για τα ξενα πανεπιστήμια όσων έχουν τελειώσει σε ελληνικες σχολές ΥΠΕΡαμφιβόλου κύρους είναι ΥΠΕΡκοινό φαινόμενο.

Τελος, να πω πως προτιμω να γινω ενας καλος γιατρος που αποφοιτησε σε πανεπιστημιο αμφιβολου κυρους, παρα ενας γιατρος αμφιβολου κυρους που τελειωσε σε ενα καλο πανεπιστημιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Υπεργενίκευση: Η γενίκευση που δεν βασίζεται στη λογική, η υπερβολική γενίκευση. Για άλλη μία φορά ειρωνεύεσαι πράγματα που δεν γνωρίζεις και γεγονός επαναλαμβανόμενο μάλλον είναι ενδεικτικό γενικότερης νοοτροπίας. Για την ιστορία, η λέξη έχει υιοθετηθεί ως "hypergeneralisation" από αγγλοσάξονες ψυχοδυναμικούς ψυχολόγους/ ψυχιάτρους.

Σε ό,τι αφορά την τελευταία σου παράγραφο, δεν μπορώ να πω παρά "μπράβο" που το βλέπεις έτσι. Αν είσαι διαμάντι στα σκουπίδια, εγώ πρώτος θα σου πω "συγχαρητήρια", άσχετα αν θα έχει καμία σημασία για σένα. Εδώ όμως δεν μιλάμε για το ιατρικό ΣΟΥ ποιόν, αλλά για το ιατρικό ποιόν των ΧΙΛΙΑΔΩΝ που έρχονται κάθε χρόνο. Γι' αυτό και δεν έχω καταλάβει τι ρόλο παίζεις. Υπερασπιστής ανθρώπων που γνωρίζεις από πρώτο χέρι τι δεν αξίζουν και τι βρωμιά έκαναν πάνω?

Εκτός κι αν προσωποποιείς τη συζήτηση και θίγεσαι διαρκώς επειδή όταν τη λέμε στη βρώμα, νιώθεις να σε αγγίζουν οι κατηγορίες.

Εγώ δεν ξέρω, απλά υποθέσεις κάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Κατ'αρχην να σου πω να δειχνεις υπομονη, αφου δεν εχουμε ολοι το μορφωτικο σου επιπεδο. Επισης, δεν εχουμε ολοι το IQ σου, αφου για εμενα πχ η λεξη "υπεργενικευση" -ειδικα οταν εμφανιζεται σε μια απλη συζητηση γενικου περιεχομενου- υποδηλωνει απλα προσπαθεια για... υπερεμφαση . Προσπαθεια που δεν ειναι αναγκαια , εκτος κι αν τα υπολοιπα επιχειρηματα χωλαινουν. Το ιδιο ισχυει και για τη χρησιμοποιηση κεφαλαιων σε ανακριβη αριθμητικα στοιχεια, πχ ΧΙΛΙΑΔΕΣ.

Αφου δε μιλαμε για το ιατρικο ποιον ενος και μονο ατομου, καλο ειναι να μην κατηγοριοποιουμε οταν κατηγορουμε, ετσι ωστε να αποφυγουμε τις γενικευσεις.

Εγω απο την αρχη προσπαθησα να μιλησω για τον εαυτο μου και εκ μερους οσων σπουδασαν στο εξωτερικο και στην Ελλαδα βρεθηκαν αντιμετωποι με καποιους ανθρωπους που αρεσκονται στο να υπεργενικευουν. Απορω που δεν εχεις καταλαβει "τι ρολο παιζω", αφου απ'οτι φαινεσαι εισαι εχθρος της υπεργενικευσης. Εκτος κι αν εισαι κολλητος της (εκτος απο εφευρετης της) και δεν το ξερεις. Και ειναι λογικο να προσωποποιω την κουβεντα, οπως θα εκανες και εσυ αν ελεγα πχ οτι "ολοι οι Παναθηναικοι τον παιρνουν αβερτα" ή η Ζιλιετ αν ελεγα πως "Ελληνιδα σοπρανο ειναι σα να λεμε Γιαπωνεζος καουμποι". :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emofftopic

με ενα 10% επιτυχια των ΔΟΑΤΑΠατζηδων στην παθολογια (και αντε 20% χειρουργ/παιδιατρ) εχουμε δικαιολογια για την ταση υπεργενικευσης...;;;

emthanxemrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ εντυπωσιάστηκα με το γεγονός πως πιστεύεις πως σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου δίνεται στους φοιτητές η δυνατότητα να περάσουν κάποιο μάθημα χωρίς να ανοίξουν βιβλίο. emexclemexclemexcl

Η άποψη σου για το τι πιστεύεις πως μπορούν να σημαίνουν οι όροι «πανεπιστήμιο» και «φοιτητής» πραγματικά μου έφτιαξε την ημέρα. :)

Ζήτησα όμως συγνώμη. Φαίνεται εντυπωσιάζομαι εύκολα... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτός έχει σπουδάσει στο ΕΚΠΑ και πέτυχε και σε πολλά δυσκολότερα πράγματα στη ζωή του, σε χώρες μάλιστα που απέχουν μακράν της Γιουγκοσλαβίτσας (σλάβικο υποκοριστικό, απλά την αγαπάω). Κάνε τις απαραίτητες συγκρίσεις.

ΥΓ: Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά "εφευρέτης" κάποιας λέξης δεν είμαι. Αντίθετα, εσύ πρέπει να ξεσκονίσεις τα ελληνικά σου ή να μάθεις όσα δεν κατάφερες λόγω απόστασης. Και πάλι σε δικαιολογώ, είναι σκληρό να είσαι μακριά και ξεχνάς τη γλώσσα σου, όμως να γίνεσαι και ...εξυπνάκιας με όσα δεν έχεις ιδέα, τότε αυτό πλησιάζει τα όρια του αστείου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και να φανταστει κανεις πως  αυτος εχει σπουδασει στο ΕΚΠΑ. Αντε καλημεραααα...

Καλημέρα και σε εσένα. :)

Φαίνεται πως θέλεις να σχολιάσω το πανεπιστήμιο από το οποίο αποφοίτησα. :P

Σε αντίθεση με το τι πιστεύεις το ΕΚΠΑ δεν δίνει την δυνατότητα στους φοιτητές του να περάσουν τα μαθήματα χωρίς να ανοίξουν βιβλίο.

Δεν μπορεί κάποιος να «αγοράσει» ένα μάθημα ούτε να το περάσει, αν είναι άσχετος, απλά επειδή έχει τα μέσα.

Εξ’άλλου στα περισσότερα πανεπιστήμια στον κόσμο έτσι είναι. Το έχουν λίγο ως πολύ σαν προϋπόθεση, όταν σου δίνουν ένα χαρτί που λέει πως είσαι πτυχιούχος τους, να θέλουν το χαρτί αυτό να έχει κάποια αξία... :rolleyes:

Από την άλλη βέβαια, σε αντίθεση με το πως θα ήθελα να είναι το ΕΚΠΑ, γρήγορα συνειδητοποίησα πως κάποιοι συμφοιτητές μου μπορούσαν να περάσουν τα μαθήματα διαβάζοντας λιγότερο από εμένα.

Δεν ήταν όλοι τους πιο έξυπνοι.

Κάποιοι είχαν γνωριμίες και κάποιοι προσπαθούσαν να καλλιεργήσουν γνωριμίες.

Άσχετοι όμως δεν ήταν. Πιο «τυχεροί» στην βαθμολόγηση, ίσως.

Και δεν είχαν παντού γνωριμίες. Στην πλειοψηφία των μαθημάτων δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα άλλο από το να δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό. -_-

Οι γνωριμίες, στον ένα ή τον άλλο βαθμό, υπάρχουν σε όλα τα πανεπιστήμια.

Στη Ελλάδα ίσως να υπάρχουν παραπάνω από ότι θα ήθελα. :angry:

Είναι και αυτός ένας λόγος που έφυγα.

Η κατάσταση όμως αυτή απέχει πολύ από το να αποφοιτά κάποιος χωρίς να ξέρει τις βασικές γνώσεις τις ιατρικής και χωρίς να έχει ανοίξει ποτέ του βιβλίο...

ΣΗΜ. Έκανες ένα καλό χτές και μου έφτιαξες την ημέρα διότι γέλασα με την ψυχή μου για το πως μπορεί να βιώνει κανείς την ιατρική εκπαίδευση, βλέποντας τους "συμφοιτητές" του να παίρνουν πτυχίο χωρίς να το αξίζουν.

Μην μου τα γυρίσεις σήμερα και προσπαθήσεις να με πείσεις πως και εγώ είχα τα ίδια βιώματα με εσένα.

Διότι, απλά, δεν τα είχα. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Κοιτα, το θεμα ειναι πως ο καθενας εχει την εικονα που τον βολευει για το πανεπιστημιο που τελειωσε και για εκεινο που τελειωσε καποιος αλλος. Αυτα που θελω να πιστευω εγω για το πανεπιστημιο μου -που απορρεουν απο το πως βιωσα την ιατρικη μου εκπαιδευση- μπορει να μην συναδουν με την πραγματικοτητα που ισχυσε για καποιους αλλους. Το ιδιο ομως ισχυει και για εσενα και το δικο σου πανεπιστημιο.

Κι οσον αφορα το αν το ΕΚΠΑ δινει τη δυνατοτητα σε πολλους φοιτητες να περασουν καποια μαθηματα χωρις να ανοιξουν βιβλιο, η γνωμη μου δεν αλλαζει. Το ξερω οτι γινεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Κοιτα, το θεμα ειναι πως ο καθενας εχει την εικονα που τον βολευει για το πανεπιστημιο που τελειωσε και για εκεινο που τελειωσε καποιος αλλος. Αυτα που θελω να πιστευω εγω για το πανεπιστημιο μου -που απορρεουν απο το πως βιωσα την ιατρικη μου εκπαιδευση- μπορει να μην συναδουν με την πραγματικοτητα που ισχυσε για καποιους αλλους. Το ιδιο ομως ισχυει και για εσενα και το δικο σου πανεπιστημιο.

Ακριβώς έτσι είναι. Γι'αυτό πιστεύω πως πολλοί που πήραν στο παρελθόν μεταγραφές (και ήταν κοινώς δρομολογημένοι λόγω μέσου) ποτέ δεν είδαν το πανεπιστήμιό τους του εξωτερικού σοβαρά και ποτέ δεν κοιτάξαν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που του δίδονταν.

Αποτέλεσμα;

Με το που πήραν τη μεταγραφή και γυρίσαν στην Ελλάδα, αρχίζουν τις ιστορίες για αγρίους (με λάδια και dollars) και έτσι δημιουργούν την εικόνα τους οι εγχώριοι πως ΟΛΟΙ έξω είναι λαμόγιες, κλεφτοκοτάδες, και αλήτες.

Αλλά η εξαίρεση είναι που κάνει τον κανόνα, και οι παραπάνω τύποι (μεταγραφέντες) ήταν η εξαίρεση για την ομαλή πανεπιστημιακή ζωή εξωτερικού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα και σε εσένα.  :)

Φαίνεται πως θέλεις να σχολιάσω το πανεπιστήμιο από το οποίο αποφοίτησα.  :P

Σε αντίθεση με το τι πιστεύεις το ΕΚΠΑ δεν δίνει την δυνατότητα στους φοιτητές του να περάσουν τα μαθήματα χωρίς να ανοίξουν βιβλίο.

Γιατί με βάζεις σε ηθικό δίλλημα βρε usmeds? Γιατί?

Μετά από 6 έτη σπουδών στην Ιατρική Αθηνών, όχιιιιιι... Δε θα ανοίξω το στόμα μου.

Θα στα στείλω σε pm.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημερα κυριοι!

Μετα απο ολιγοημερη χαλαρωση κατω απο τον ευεργετικοτατο μεσογειακο ηλιο (αληθεια ρε αδερφια ξενιτεμενα, δεν σας λειπει?), επεστρεψα και βλεπω να εχετε αρπαχτει παλι για το επιπεδο σπουδων στις διαφορες χωρες!

Ρε μαγκες παρτε το αποφαση, τον γιατρο δεν τον κανει το πτυχιο, το πτυχιο ειναι το πρωτο και ισως το ευκολοτερο βημα στην ιατρικη εκπαιδευση! Ιατρικη γνωση σημαινει δια βιου εκπαιδευση! Βεβαια οι ιατρικες σχολες εχουν ευθηνη για το επιπεδο των αποφοιτων τους αλλα "ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθον βαλλετω"! Θυμαμαι χαρακτηριστικα, πριν 3-4 χρονια, περιπτωση καποιων δεσποινιδων(νυν συναδελφων σε αγροτικα ιατρεια) οι οποιες αφου δεν καταφεραν να περασουν την σημειολογια και την μορφοπαθολογια στο Cluj (ROMANIA ισως η καλυτερη σχολη της χωρας και με αρκετους καθηγητες διαμαντια επιστημοσυνης και χαρακτηρα), περιφεροντουσαν επι 2 χρονια σε ολες τις σχολες-χαμετυπεια της χωρας και επανεκαμψαν στο 6ο ετος! Ο πρυτανης δεν ηθελε να τις δεχτει διοτι μια απο τις σχολες που πηραν μαθηματα δεν ηταν καν αναγνωρισμενη απο το Ρουμανικο κρατος! Και τοτε εμφανιζονται τα λαμογια! Η θεια μιας εκ των προαναφερομενων, μεγαλογιατρος σε κεντρικο νοσοκομειο της χωρας μας, εβαλε τις γνωριμιες σε κινηση! Και βεβαια αποφοιτησαν απο το Cluj! Ασφαλως ουτε καν το Δικατσα δεν τις πτοησε αυτες τις συναδελφους, σε μισο χρονο καθαρησαν! Παρομοιες περιπτωσεις συμβαινουν καθημερινα και στο ευαγες ιδρυμα στο οποιο εργαζομαι! Θελω να πω οτι τα λαμογια υπαρχουν και στην Σερβια και στην Ρουμανια και στην Ελλαδα και στην Ιταλια.... παντου! Apropos, πριν λιγες μερες συζητουσα με μεγαλοσυνδικαλιστη του κλαδου μας και αναφερομενος στις εκατονταδες των πτυχιουχων απο Ρουμανοσερβια μου απανταει χαρακτηριστικα: "εισαι βαθια νυχτωμενος, δεν ερχεται πλεον κοσμος απο εκει, αντε 150 καθε χρονο, το πραγματικο μας προβλημα ειναι αυτοι που ερχονται κατα 500δες καθε χρονο απο Ιταλια, με αυτους δεν μπορουμε να κανουμε τιποτε!"

Το θεμα ειναι ποση αυτοεκτιμιση εχει ο καθενας προκειμενου να ξεπουλησει και να ξεπουληθει και ποση διαθεση εχει να γινει καλος γιατρος! Συνδιαλλαγες γινονται καθημερινα και μαλιστα εχουν αποθρασυνθει τοσο που πλεον δεν αισχυνονται καθολου, φορα παρτιδα ολα!

Ηρεμηστε, προσπαθηστε να περασετε ενα υπεροχο καλοκαιρι (εγω δεν εχω αλλα αδεια γαμω την ατυχια μου) και σκεφτειτε οτι ολους μας περιμενει τεραστιος αγωνας μπροστα!

Βασικος μας στοχος θα επρεπε να ειναι η εξοστρακισμος των λαμογιων, αλλα αυτα συμβαινουν μονο στα ονειρα........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το πραγματικο μας προβλημα ειναι αυτοι που ερχονται κατα 500δες καθε χρονο απο Ιταλια, με αυτους δεν μπορουμε να κανουμε τιποτε!"

500δες?? στο φορουμ καπου εχει γραφτει πως στην Ιταλια πηγαινουν πια ελαχιστοι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ Ή ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΣΤΑ ...8-9 ΧΡΟΝΙΑ Ή ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΕΤΟΣ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΑΙΜΟΥ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ...ΚΑΙ ΕΧΩ ΙΔΙΑ ΠΕΙΡΑ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ

ΚΑΤΑ 500ΑΔΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΡΟΥΜΑΝΙΑ -ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΠΟΙΟΤΗΤΟΣ(ΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΑΡΦΩΝΩΝΤΑΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΟΥΣ)ΑΠΟ ΤΣΕΧΙΑ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟΙ

ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΑΠΟΚΟΜΙΣΕΙ 15 ΜΗΝΕΣ ΣΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί με βάζεις σε ηθικό δίλλημα βρε usmeds? Γιατί? 

Μετά από 6 έτη σπουδών στην Ιατρική Αθηνών, όχιιιιιι... Δε θα ανοίξω το στόμα μου.

Θα στα στείλω σε pm.

Συμφωνώ και είναι τόσα πολλά που αυτή την στιγμή βαριέμαι να γράψω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

zoro συμφωνώ ότι είναι θέμα ελληνικής (δυστυχώς νοοτροπίας).Και ο έλληνας όπου βρεί "να τον παίρνει"θα κάνει τη λαμογιά να βολευτεί(υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις που είναι πάρα πολλές σε ηθικά άτομα).

ok άλεξ απάντησες σε αυτό που αρχικά σε ρώτησα ότι δεν είχε υποπέσει στην αντίληψη σου εσένα τίποτε παράτυπο.Απλώς απευθύνθηκα σε εσένα διότι διάβασα πολλές φορές να κατηγορείς τους απόφοιτους ιατρικής Ελλάδας και τ.φοιτητές κατόπιν πανελληνίων εξετάσεων ότι φταίνε για τουλάχιστον μη αντίδραση,συγκάλυψη και ίσως και συνέργεια διά της σιωπής στο βρώμικο και καταδικαστεό "αλισβερίσι"των μεταγραφών εξωτερικού.Στα πολλά που άκουσα για τα τεκταινόμενα στο πανεπιστήμιο για το οποίο μας μίλησες(και τα οποία επειδή μου τα είπαν δε σημαίνει ότι στοιχειοθετούνται) ήταν και περίπτώσεις όπου κάποιος από τον "άτυπο "σύλλογος Ελλήνων φοιτητών "συννενοήθηκε ώστε να "αλλάξουν" τα χαρτιά των ατόμων που είχαν πάρει μεταγραφή από άλλη χώρα στη Σερβία έτσι ώστε να μεταβληθεί η ημερομηνία διότι από μία ημερομηνία και μετά ήταν εκπρόθεσμες έτσι ώστε να μπορούν να είναι φοιτητές ενώ κανονικά δεν έπρεπε και η μεταγραφή ήταν παράτυπη.Σε μία τέτοια περίπτωση τι ουσιαστική διαφορά στη νομιμότητα έχει με μία μεταγραφή εξωτερικού σε ελληνικό πανεπιστήμιο?

Η μοναδική διαφορά είναι ότι στην Ελλάδα μαθαίνονται διότι υπάρχει ντόπιο ενδιαφέρον,εάν συμβεί κάτι παράνομο πας στον εισαγγελέα(που σιγά μην πάς,αλλά και να πάς τρίχες),αλλά τουλάχιστον το βγάζεις στις εφημερίδες διότι αφορά Ελλάδα.Εδώ θα ασχοληθεί κανείς με το εάν έκανε παρατυπία στο Βελιγράδι ο οικονομικά ασθενής κύριος π.χ. Μιχαήλοβιτς?Και ανέφερα ένα περιστατικό από τα πολλά που ακούγονται και είχα πεί να σταματήσω αλλά το ανέφερα διότι πολλά λέγονται στη θεωρία τα οποία δεν αντιστοιχούν σε πολύπλευρη θεώρηση του ζητήματος της ελληνικής αλλοδαπής και ντόπιας ιατρικής εκπαίδευσης(που όπως είπε σωστά ο zoro δε σταματάει στο πτυχίο,αλλά όμως εκεί θέτονται οι βάσεις).

Καλό καλοκαίρι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να το αναφέρει συνέχεις μάλλον του έμεινε απωθημένο που δεν μπόρεσε να πάρει και αυτός μεταγραφή εξωτερικού με τους συμφοιτητές του... :lol::lol:

Τελος, να πω πως προτιμω να γινω ενας καλος γιατρος που αποφοιτησε σε πανεπιστημιο αμφιβολου κυρους
:lol::lol::lol:

Τελος, να πω πως προτιμω να γινω ενας καλος γιατρος που αποφοιτησε σε πανεπιστημιο αμφιβολου κυρους, παρα ενας γιατρος αμφιβολου κυρους που τελειωσε σε ενα καλο πανεπιστημιο

Άσχετα από αυτά πρέπει να γίνει στατιστική ανάλυση πάντως για το εάν είναι πιό πιθανό ένας από αμφιβόλου να είναι καλός και ένας από καλό να είναι αμφίβολος. :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα πολλά που άκουσα για τα τεκταινόμενα στο πανεπιστήμιο για το οποίο μας μίλησες(και τα οποία επειδή μου τα είπαν δε σημαίνει ότι στοιχειοθετούνται) ήταν και περίπτώσεις όπου κάποιος από τον "άτυπο "σύλλογος Ελλήνων φοιτητών "συννενοήθηκε ώστε να "αλλάξουν" τα χαρτιά των ατόμων που είχαν πάρει μεταγραφή από άλλη χώρα στη Σερβία έτσι ώστε να μεταβληθεί η ημερομηνία διότι από μία ημερομηνία και μετά ήταν εκπρόθεσμες έτσι ώστε να μπορούν να είναι φοιτητές ενώ κανονικά δεν έπρεπε και η μεταγραφή ήταν παράτυπη.Σε μία τέτοια περίπτωση τι ουσιαστική διαφορά στη νομιμότητα έχει με μία μεταγραφή εξωτερικού σε ελληνικό πανεπιστήμιο?

Μιλας για μεταγραφες στο αγγλοφωνο τμημα. Η διαφορα με τις μεταγραφες σε Ελληνικο πανεπιστημιο ειναι προφανης. Στο Ελληνικο πανεπιστημιο μπανεις με πανελληνιες. Κι αυτο επειδη δεν υπαρχει θεση για ολους. Ειναι παραλογο να δημιουργουνται θεσεις στο 3ο ετος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί με βάζεις σε ηθικό δίλλημα βρε usmeds? Γιατί? 

Μετά από 6 έτη σπουδών στην Ιατρική Αθηνών, όχιιιιιι... Δε θα ανοίξω το στόμα μου.

Θα στα στείλω σε pm.

Συμφωνώ και είναι τόσα πολλά που αυτή την στιγμή βαριέμαι να γράψω!

ολα αυτα καποτε θα πρεπει να περιγραφουν ανοιχτα αν θελουμε να καθαρισουμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι αυτο επειδη δεν υπαρχει θεση για ολους

Οι θέσεις είναι περιορισμένες για εκπαίδευση σωστή στο πανεπιστήμιο ή και γιατί μετά αντιστοιχούν κάπου αλλού? emermm Εκεί δηλαδή είχαν περίσσευμα και είπαν μπάτε μέσα παράνομα... :lol::blink: πελάτες ήθελαν και προς τα εκεί κινήθηκαν.

Η όλη τους φιλοσοφία προς τα εκεί ήταν.

Το αστείο επίσης είναι ότι Δικατσάδες συγκρίνουν καλούς από αμφίβολου με αμφίβολους από καλά.Πατάτες με πεπόνια δηλαδή.Και λές ότι από τα καλά θα βγούν αμφίβολοι και από τα αμφίβολα καλοί.

Καμία σύγκριση καλών από το ένα και καλών από το άλλο,ούτε για αμφίβολους από το ένα και αμφίβολους από το άλλο.Για το πόσο πιθανό είναι σε τυχαίο δείγμα σε να βρείς τη μία ή την άλλη ομάδα και τη συχνότητα τους στο πληθυσμό.

Εμ,στα μαθηματικά και τη λογική δεν τα πήγαιναν καλά,όχι μόνο στην έκθεση.. :lol::lol:

Πέρα από τα σοβαρά επιχειρήματα που ακούγονται....γεννάται το εξής

Τέτοια πανεπιστήμια που κάνουν τόσο εύκολα αλλαγές στα στοιχεία του index των αποφοίτων τους δεν είναι και πολύ εύκολο αντί 5000 ώρες διδασκαλίας να γράψουν 15000? emermm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

500δες?? στο φορουμ καπου εχει γραφτει πως στην Ιταλια πηγαινουν πια ελαχιστοι!

Είναι αλήθεια, βλάκα τσιχλόφουσκα.

Αμφιβάλλω αν πλέον βγαίνουν 500 άτομα το χρόνο από Ιταλία. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέτοια πανεπιστήμια που κάνουν τόσο εύκολα αλλαγές στα στοιχεία του index των αποφοίτων τους δεν είναι και πολύ εύκολο αντί 5000 ώρες διδασκαλίας να γράψουν 15000? emermm

Σίγουρα.

Αλλά θυμάσαι τις απεργίες των ελληνικών ΑΕΙ του '99; Όποιος ήταν φοιτητής εκείνη τη χρονιά αμφιβάλλω σοβαρά αν συμπλήρωσε τις απαραίτητες ετήσιες ώρες που επιβάλει η ΕΕ. Και φυσικά ποτέ δεν τις αναπλήρωσε. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε αυτό έχεις δίκιο προφέσσορα.Με τη μικρή διαφορά βέβαια ότι εκτός από τη σκατένια εκείνα χρονιά που τη χρωστάμε στο ΠΑΣΟΚ και τους συνδικαλιστές όλα τα έτη υπάρχει απώλεια ωρών για ευγενείς σκοπούς(καρναβάλι ΣΦΙΑ) αλλά εν τέλει έργο παρέχεται έργο και ώρες.Δε γίνεται παζάρι ωρών για το τι να γράψουμε στο index.Ειδικά τώρα που υπάρχει και το όριο 5500 για Ελλάδα προβλέπω πολλά index να ΄"προσαρμόζονται". ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.