Jump to content

ΔΙΚΑΤΣΑ ΕΛΕΟΣ!!!


nikos

Recommended Posts

με το να λέει ο καθένας μας την ανακρίβεια του ποτισμένη με γερή δόση εμπάθειας βγαίνει κάτι φορουμογνωστοί?????????????????????????? έχει κ 40 βαθμούς έξω! emeleosemeleosemeleosemeleosemeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 637
  • Created
  • Last Reply
Κοιτα, το θεμα ειναι πως ο καθενας εχει την εικονα που τον βολευει για το πανεπιστημιο που τελειωσε και για εκεινο που τελειωσε καποιος αλλος.

Κι οσον αφορα το αν το ΕΚΠΑ δινει τη δυνατοτητα σε πολλους φοιτητες να περασουν καποια μαθηματα χωρις να ανοιξουν βιβλιο, η γνωμη μου δεν αλλαζει. Το ξερω οτι γινεται.

Δεν έχω κανέναν λόγω να εξωραΐσω την κατάσταση στην Ελλάδα. Άλλωστε όπως είπα και πριν αυτή η κατάσταση ήταν ένας από τους λόγους που έφυγα. :rolleyes:

Και αν θέλεις να συμπεριλάβεις και το ΕΚΠΑ στα ιδρύματα όπου ορισμένοι φοιτητές περνάνε κάποια (αλλά όχι όλα) από τα μαθήματα με ελάχιστο κόπο δεν θα κάτσω διαφωνήσω μαζί σου. -_-

Ωστόσο ούτε και η δική μου γνώμη αλλάζει πως οι απόφοιτοι του τελικά διαθέτουν τις βασικές γνώσεις που χρειάζεται ένας γιατρός. Δεν γίνεται να περάσεις Ακτινολογία ή Θεραπευτική χωρίς αυτές τις γνώσεις (τουλάχιστον δεν γινόταν τότε που ήμουν εγώ εκεί).

Υπάρχουν βέβαια και κάποιες εξαιρέσεις στις οποίες ανήκουν κυρίως άτομα τα οποία το πονόψυχο κράτος βάφτισε ως «φοιτητές» χωρίς βέβαια να διαθέτουν κανένα από τα χαρακτηριστικά του φοιτητή. :angry:

Τελειώνοντας θα σου πω πως υπάρχουν πανεπιστήμια πολύ πιο σοβαρά και από το ΕΚΠΑ που επιμένουν να απαιτούν από τους φοιτητές τους να περνάνε όλα τα μαθήματα που δίνουν με την αξία τους.

Άλλωστε αυτά τα πανεπιστήμια είχα υπ’όψη μου όταν έκανα το αρχικό μου σχόλιο. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί με βάζεις σε ηθικό δίλλημα βρε usmeds? Γιατί?

Μετά από 6 έτη σπουδών στην Ιατρική Αθηνών, όχιιιιιι... Δε θα ανοίξω το στόμα μου.

Συμφωνώ και είναι τόσα πολλά που αυτή την στιγμή βαριέμαι να γράψω!

Να ανοίξεις το στόμα σου και

να αρχίσεις να γράφεις...

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος φόβος να γράψει κανείς για τα απαράδεκτα φαινόμενα της σχολής.

Φοβάστε μήπως πάρουν θάρρος οι ξενόφερτοι;

Όσο περισσότερα πράγματα κρύβονται ή δεν λέγονται τόσο πιο εύκολο είναι να συνεχίσουν να συμβαίνουν.

Και όσο συμβαίνουν παρατυπίες τόσο περισσότερο θάρρος παίρνουν οι ξενόφερτοι: «Και στην Ελλάδα τα ίδια γίνονται...»

Έτσι δεν λένε; :rolleyes:

Αν γίνουν γνωστά στο διαδίκτυο τα μαθήματα και οι κλινικές στα οποία ευνοείται η παρατυπία σιγά-σιγά κάτι θα αλλάξει. Δεν εννοώ βέβαια να βγει κάποιος ονομαστικά να πει ο τάδε φοιτητής αντέγραψε ή ο δείνα καθηγητής κάνει τα στραβά μάτια. Κάτι τέτοιο ορθώς δεν το επιτρέπει το φόρουμ. -_-

Αν αρχίσουν όμως να γράφονται αληθινές ιστορίες που τις βιώνουν όλοι (έστω και ανώνυμα) πιστεύω πως το θρυλικό ΕΚΠΑ θα γίνει λίγο καλύτερο. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

O Ζαρκωτός και το γραφείο του πάντως θα μείνει στην ιστορία ως ο δικηγόρος που έκανε πολύ κόσμο ιατρό.Κάτι όπως οι δικηγόροι που βγάζουν εμπόρους ναρκωτικών μέσα από νομικά τεχνάσματα.

Ξεφτίλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απορώ πως ανέχονται οι αποτυχώντες του ΔΙΚΑΤΣΑ να αναρτώνται δημόσια τα ονόματά τους σε πίνακες μέσω ίντερνετ, τη στιγμή που η Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων το έχει απαγορεύσει ρητά με απόφασή της (για τις αντίστοιχες περιπτώσεις αποτυχόντων του ΑΣΕΠ).

Το ξέρετε ότι αν κάνετε μία αγωγή έχετε δικαίωμα αποζημίωσης τουλάχιστον 6.000 ευρώ (+τόκους μέχρι να βγει η απόφαση), σύμφωνα με ρητή διάταξη του νόμου για τα προσωπικά δεδομένα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarup

Πραγματικά ρε χαζοπροφέσορα με εκπλήσει η κακία σου απέναντι σε μία μερίδα συναδέλφων σου.....

Τον συνάδελφο Νίκο δεν θα μπώ καν στον κόπο να τον σχολιάσω...

Αλλο επίπεδο μου βγάζει απο κοντά και άλλο μες στο site..

Γιατί ρε Νικ;;

Τι σου κάνανε οι δικατσάδες στο αγροτικό σου;;

Είναι πιο τεμπέλιδες απο του υπόλοιπους αγροτικούς;;

Δεν δίνουν σωστά τα παραπεμπτικά;;

Ή Οταν παίζεται τρίβια με θέμα την παθολογία χάνουν;; emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι αλήθεια, βλάκα τσιχλόφουσκα.

Αμφιβάλλω αν πλέον βγαίνουν 500 άτομα το χρόνο από Ιταλία. :)

Συγγνώμη, εννοείς ότι 500 Έλληνες το χρόνο αποφοιτούν από ιατρικές σχολές της Ιταλίας ; :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup  emarup

Πραγματικά ρε χαζοπροφέσορα με εκπλήσει  η κακία σου απέναντι σε μία μερίδα συναδέλφων σου.....

LOL, εεε... να σου υπενθυμίσω πως είσαι μόλις ένα μήνα στο board και δεν έχεις ιδέα τί έχει ειπωθεί κατά καιρούς για μας του εξωτερικού, ανεξάρτητα αν ιδρώνουμε για το πτυχίο μας.

Κάνε ένα τζα και διάβασε όλα τα threads σ'αυτό το subsection και μετά τα λέμε. Δεν είμαι "κακός απέναντι στους συναδέλφους μου", είμαι κακός απέναντι σ'αυτούς που θάβουν τις σπουδές μου και την προσπάθειά μου χωρίς να με ξέρουν.

Αα, και μην ανησυχείς για τον George 2005, κλώνος του marinou είναι.

Συγγνώμη, εννοείς ότι 500 Έλληνες το χρόνο αποφοιτούν από ιατρικές σχολές της Ιταλίας ;  :blink:

Αχεμ, όχι εννοώ ότι ΔΕ βγαίνουν 500 Έλληνες το χρόνο. Ουσιαστικά διαφωνώ μ'αυτό που κάποιος έγραψε παραπάνω. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

ΑΑΑΑΑΑΑΑχαχαχαχαχαχαχαχΑΑΑΑΑΑΑ.........500 ελληνες απο Ιταλια....!!! Αυτο μου φαινεται το πε εκεινος ο τυπος που στην υπογραφη του λεει οτι ειναι παλιος δικατσας κτλ(λες κ μας νοιαζει).....AnyFuckingWay.....Στη πολη που σπουδασα.....εχει να πατησει ελληνας φοιτητης (οχι μονο για ιατρικη) 5 χρονια!!!!

Συμπασχω με τους ελληνες αποφοιτους απο χωρες εκτος ΕΕ γιατι και γω στη ξενιτια σπουδασα αλλα μην ακουμε και χαζΑμαρες....Αντε μπραβο....Και γω μπορουσα να παω Τσεχια, Ρουμανια κτλ......Πηγα Ιταλια και αν και θα μου δικαιολογουταν πιστευω να κοκορευθω για το κυρος των πανεπιστημιων της Ιταλιας το βρισκω ελεεινο και τρισαθλιο ως πραξη.....ΑΛΛΑ οχι και να ακουμε οτι καθε χρονο βγαινουν 500 γιατροι ελληνες απο Ιταλια και οτι πλημμυριζουμε την αγορα εργασιας στην Ελλαδα....Ποσο μαλλον απο κεινο τον τυπο που εχει για υπογραφη το ''Να καθαρισω τη θεση μου...'' :lol::lol: (Βαριεμαι βασικα να κανω μπακ να δω το νικ του.....Αυτα......

Φιλικα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακου ''Να καθαρισω τη θεση μου'' .......Ναι ρε φιλε.....ριξτηνα ενα σφουγγαρισμα.....Παρε καλα τις γωνιες νταξει?????.......Ζορο τον λενε.... :lol::lol::lol: Γεια σου ρε ζορο....!!!! ααααααααχαχαχαχχχχχχχαχαχαχχχ.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια για το ποίος είναι καλύτερος,ποίος έκανε καλύτερες σπουδές.Ένα μεγάλο ποσοστό των ειδικευομένων αυτή τη στιγμή-ίσως και το μεγαλύτερο,προέρχεται από χώρες του ανατολικού μπλόκ,οπότε και η κατάρτιση τους έχει φανεί(σε μερικές περιπτώσεις επαρκής και σε άλλες για κλάματα),όσο κι αν μερικοί δε θέλουν να το παραδεχτούν.

Είναι τυχαίο ότι όταν διορίζεσαι οι επιμελητές σε ρωτάνε που τελείωσες?Και όταν τους πείς από ανατολικό μπλόκ παρά το ότι δε σου λένε κάτι περιμένουν να αποδείξεις ότι είσαι καταρτισμένος?

Αυτό είναι ρετσινιά και κατηγορία που άδικα δημιουργήθηκε από αποφοίτους ελλινικών πανεπιστημίων ή έχουν δεί με τα μάτια τους τι χαμηλό επίπεδο περνάει τα τελευταία χρόνια για εκπαίδευση από τα νοσοκομεία?

Περάστε μία βόλτα από το παίδων Αγ.Σοφία να δείτε πόσοι ειδικευόμενοι είναι από ανατολικό μπλόκ.΄Ρωτήστε κανένα γνωστό σας νοσοκομειακό να σας εξιστορήσει ιστορίες για αγρίους που μόνο στο Ελλαδιστάν με το ρεζιλίκι του ΔΙΚΑΤΣΑ μπορεί να γίνει(π.χ.ειδικευόμενος παθολογίας από Σερβία μετά από 2 έτη σε ερώτηση για θεραπεία σιδηροπενικής να μιλάει για φυλλικό οξύ!!)

ΠΑΝΤΟΥ υπάρχουν διαβασμένοι και μη.Το ζήτημα είναι σε 10 αποφοίτους από ελληνικό πανεπιστήμιο και σε 10 αποφοίτους από Ρουμανία,Βουλγαρία,Αλβανία,Σερβία πόσο πιό πιθανό είναι να βρείς άσχετο.Το επίπεδο του μέσου όρου.

Και να μη συμφωνεί κανένας με αυτά που γράφονται δεν τρέχει και κάτι,διότι αυτά συμβαίνουν στον ιατρικό χώρο,έχουν καταγραφεί και αποτυπωθεί και επομένως΄το να δηλώνονται μόνο κατηγορία και μομφή δεν είναι.

Απλώς μετά από ένα σημείο και έπειτα δεν έχει νόημα να λέμε τα ίδια και τα ίδια.Όποιος έχει μάτια και αυτά και κρίση βλέπει τι γίνεται με το επίπεδο των ιατρών εσωτερικού και εξωτερικού.

Συγχαρητήρια για το υπόμνημα,κινείται στη σωστή κατεύθυνση,αν και δεν ξεκουνάει τα πάσης φύσεως τούβλα που έπί έτη στρογγυλοκάθονται στις λίστες αναμονής και στις ειδικότητες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.ειδικευόμενος παθολογίας από Σερβία μετά από 2 έτη σε ερώτηση για θεραπεία σιδηροπενικής να μιλάει για φυλλικό οξύ!!

Η ευρηματικοτητα σας οταν παραθετετε αυτες τις "πραγματικες ιστοριες" ειναι τοσο, μα τοσο ενδεικτικη. Φανερωνει δε μια εμπειρια οσον αφορα το επιπεδο των αποφοιτων ξενων πανεπιστημιων τοσο "επιδερμικη", οσο και εκεινη που εχετε με αυτο το πραγμα που λεγεται γενικα "ιατρικη". Ειτε λογω του οτι ειστε ακομη φοιτητες, ειτε επειδη δεν υπηρξατε ποτε.

Αν οι αποφοιτοι απο ξενα πανεπιστημια δεν ξερουν ουτε την θεραπεια της σιδηροπενικης αναιμιας, δεν υπαρχει λογος να ζητατε μορια. Ζητηστε εξετασεις πριν την ειδικοτητα και συστρατευθειτε εναντια στον εχθρο σας : τον ιδιο σας τον εαυτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

<<Η ευρηματικοτητα σας οταν παραθετετε αυτες τις "πραγματικες ιστοριες" ειναι τοσο, μα τοσο ενδεικτικη. Φανερωνει δε μια εμπειρια οσον αφορα το επιπεδο των αποφοιτων ξενων πανεπιστημιων τοσο "επιδερμικη", οσο και εκεινη που εχετε με αυτο το πραγμα που λεγεται γενικα "ιατρικη". Ειτε λογω του οτι ειστε ακομη φοιτητες, ειτε επειδη δεν υπηρξατε ποτε.>>

Σε αυτή την περίπτωση δεν πρόκειται για ευρηματικότητα,όπως με περισσή προπέτεια αναφέρεις,αλλά για πραγματικότητα.Βέβαια το να μη θέλεις να αποδεχτείς την πραγματικότητα καταδεικνύει την επιδερμική όπως αναφέρεις επαφή με το περιβάλλον.Διότι επιδερμική δεν είναι η συμβίωση στο νοσοκομείο με στουρνάρια βλέποντας τις πρακτικές τους.Αλλά και οποισοδήποτε και να τα αρνείται αυτά είτε διότι δε τον συμφέρει,είτε διότι δεν επικοινωνεί με την πραγματικότητα είτε δεν καταλαβαίνει από τις γνώσεις του το ύψος της ασχετοσύνης δε σημαίνει ότι αυτά δεν υφίστανται.

Στις ακόλουθες ερωτήσεις ας απαντήσει κάποιος με θάρρος

Είναι γεγονός ότι αυτή τη στιγμή ένα μεγάλο μέρος ειδικευομένων και ατόμων στη λίστα προέρχεται από πανεπιστήμια του ανατολικού μπλόκ μετά από ή χωρίς εξετάσεις ΔΙΚΑΤΣΑ?ΝΑΙ Ή ΟΧΙ?

Είναι γεγονός ότι αυτή τη στιγμή το άθροισμα των ιατρών που ειδικεύονται ή είναι στη λίστα αναμονής και προέρχονται από πανεπιστήμια του ανατολικού μπλόκ,μεταγραφείς σε ελληνικά πανεπιστήμια και λοιποί αναξιοπαθούντες λόγοι,ένα σύνολο που δεν πέρασαν τις θεσμοθετημένες από το νόμο για είσοδο στην τριτοβάθμια εκπαίδευση(-η ειδικότητα είναι εκπαιδευτική θέση),είναι αυτή τη στιγμή η πλειοψηφία στη χώρα μας?Και η μειοψηφία αυτή που μπήκαν νόμιμα στα πανεπιστήμια?ΝΑΙ Η ΟΧΙ?

Και να μη δοθεί απάντηση,κάντε μία βόλτα στα νοσοκομεία και θα καταλάβετε τι μπαρούφες γράφουν κάποιοι. :antegeia

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Εγω θα σου απαντουσα ευχαριστως, πλην ομως δεν καταλαβαινω τι λες και τι ρωτας.

Δεν πειραζει, θα εχεις χρονο να ξανασκεφτεις την ολη κατασταση και να επαναδιατυπωσεις τις ερωτησεις σου με πιο κατανοητο τροπο στην περιοδο των καταληψεων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πειράζει,μόνο ένας απόφοιτος ίατρικής που προτίμησε να σπουδάσει σε αυτά τα πανεπιστήμια θα απαντούσε περιφραστικά και δε θα καταλάβαινε μία απλή ερώτηση που καταλήγει και επιδέχεται 2 μονοσύλλαβες απαντήσεις.Βέβαια κάτι που υφίσταται μπορεί να κλείσει με κατάληψη,κάτι που δεν υφίσταται ή υφίσταται μαιμού πως να κλείσει,αφού παλεύει να ανοίξει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπουχαχαχαχα --- διερευσε η τραπεζα ερωτησεων του δοαταπ και πουλιεται στα περιπτερα --- τρεχατε να την αγορασετε --- οχι εσυ Αλεκθ77 --- εσυ εχεις πληρωσει ηδη --- με εκπτωση λογω γνωριμιων --- χαχαχαχα!

μπου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ΣΑΙΕΠ δεν έχει κάνει συζήτηση έως τώρα για την τράπεζα ερωτήσεων του ΔΟΑΤΑΠ. Ο κύριος λόγος είναι πως δεν αποτελεί, στην παρούσα φάση, πρώτη μας προτεραιότητα το συγκεκριμένο θέμα, καθώς θεωρούμε πως αλλού οφείλουμε να ρίξουμε το βάρος των πρωτοβουλιών μας. Κάθε μέλος, ασφαλώς, έχει κάποια άποψη για το θέμα, αλλά θέση του ΣΑΙΕΠ δεν υπάρχει. Προσωπική μου άποψη, μια που αναφέρεις το θέμα, είναι ότι σε σωστά οργανωμένες εξετάσεις ιατρών δεν έχουν θέση τράπεζες ερωτήσεων, εκτός αν είναι πολύ μεγάλες και καλύπτουν πολύ μεγάλο πεδίο των εξεταζομένων μαθημάτων. Με λίγα λόγια, δε θεωρώ σοβαρό να διαβάζει κάποιος 500, 1000 ή 2000 ερωτήσεις για να κριθεί ως επαρκής στις γνώσεις Παθολογίας. Το διάβασμα της ιατρικής χρειάζεται κριτική σκέψη και αυτή περιορίζεται αν απλά γίνεται μέλημα η αποστήθιση ερωταπαντήσεων.

Η επιστημονική ανωτερότητα που αναφέρεις δεν αποτελεί το βασικό επιχείρημα για τη θέσπιση εξετάσεων. Η ανάγκη των εξετάσεων αναδείεται από τις συνέπειες του αναχρονιστικού συστήματος της επετηρίδας, από την έλλειψη αξιοκρατίας και από την αδιάκριτη αναμονή επί τεράστιο χρονικό διάστημα καλών και κακών, άξιων και ανάξιων.

Τέλος, γνώμη μου είναι πως αν είναι να μπουν αναξιοκρατικές και διαβλητές εξετάσεις, καλύτερα να μείνουμε στις αναμονές. Το υπόμνημα λοιπόν αυτό δεν ζητά απλά εξετάσεις. Απαιτεί συγκεκριμένους όρους.

Bytheway, δε λέμε ''μεταγραφείς'' όσους έχουν πάρει μεταγραφή, αλλά μεταγραφέντες ... είπαμε τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι πολύ καλά αλλά τα σωστά ελληνικά τα μαθαίνει κανείς στο σχολείο, και μάλλον ανεξάρτητα από πανελλήνιες ... )))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.