Jump to content

ΔΙΚΑΤΣΑ ΕΛΕΟΣ!!!


nikos

Recommended Posts

Ποιό είναι αυτό το φαίνομενο πάλι; :mellow:

Παιδιά από τότε που έχω αρχίσει να επισκέπτομαι το GreekMeds έχω γνωρίσει έναν "που έχει αφήσει εποχή", αρκετούς "που έχουν γράψει σκορ παγκοσμίου αναφοράς στα USMLE", έναν αυτο-ευαγγελιζόμενο "χαρισματικό" αλλά και "φαινόμενο" (no pun intended)... Και όλα αυτά μονάχα στο ΕΚΠΑ!! Μολαταύτα, εμένα μετά λοιδορούν ως ξερόλα και παντογνώστη. :blink:

Αρχίζω να πιστεύω πως φταίει το nickname μου και ότι δήλωσα απ'την πρώτη στιγμή και με μια δόση αθώας περηφάνειας- που να ξερα- πως είμαι ΔΙΚΑΤΣΑς... έστω κι αν δεν είμαι. :rolleyes:

Anywho, χαίρομαι πολύ που δεν είδα αυτήν τη διαμάχη νωρίτερα γιατί θα είχα συρθεί στον χορό. :unsure:

Prof, δεν θα αναφερόμουν στον συγκεκριμένο τόσο επαινετικά αν δεν υπήρχε λόγος. Με μέσο όρο 9.5 (ή κάτι τέτοιο) στην Ιατρική Αθήνας, γνώσεις ειδικευόμενου από το 4ο έτος και 99 στα USMLE νομίζω δικαιούται κάποιας ιδιαίτερης μνοίας. Προς τι η αμφισβήτηση; Συμφοιτητής μου ήταν και ξέρω πόσο αξίζει. Όπου να ναι μας αφήνει για Αμερική και να σαι σίγουρος ότι θα αφήσει εποχή και το πιστεύω αυτό που λέω. Τα περί "ξερόλα" είναι άκαιρα, γιατί ο συγκεκριμένος ήταν πάντα μετριοπαθής και μετριόφρων ώστε να μην έχει τουπέ. Όπως άλλωστε όλοι όσοι πραγματικά ξέρουν. Όταν "πουλάς" γνώσεις και μαγκιά, είσαι ανασφαλής και μάλλον όχι αρκετά καταρτισμένος (δεν μιλώ για σένα, αλλά γενικώς).

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 637
  • Created
  • Last Reply

Επειδη τυγχανει να τον ξερω και εγω τον Liszt (εκανε τριμηνο στο ιδιο νοσοκομειο που εκανα και εγω ειδικοτητα) δεν μπορω παρα να συμφωνησω απολυτα με τα παραπανω. Μου εκαναν και εμενα εντυπωση η γνωσεις του (κινητη βιβλιοθηκη) και η μετριοφροσυνη του. Πιστευω οτι θα παει πολυ μπροστα. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδιαφέρον το thread. Πάλι με αψιμαχίες... :rolleyes:

Ας ρίξω λάδι στην φωτιά με μία απλή παρατήρηση για το επίπεδο των αποφοίτων Ελλάδας και Εξωτερικού.

Εδώ που είμαι έχω γνωρίσει αρκετά παιδιά που ήρθαν από Ελληνικά πανεπιστήμια.

Ξέρω και παιδιά που είναι Ιταλοί ή ακόμα και πολίτες άλλων Βαλκανικών χωρών.

Έλληνα όμως που σπούδασε στο «Εξωτερικό» και μετά να έρθει στην Αμερική για ειδικότητα ακόμα ΔΕΝ έχω δει.

Κάτι πρέπει να σημαίνει αυτό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Liszt είναι μήπως ο φίλος μου από τη σχολή Κρητικός Χανιώτης που φαντάζομαι?

Μιλάμε για τοο άτομο.Με την πρώτη ιατρική Αθήνας και με τους καθηγητές να έχουν μείνει με ανοικτό το στόμα στις παραδόσεις.

Αυτό το άτομο δεν αξίζει τελικά να μείνει Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδιαφέρον το thread. Πάλι με αψιμαχίες... :rolleyes:

Ας ρίξω λάδι στην φωτιά με μία απλή παρατήρηση για το επίπεδο των αποφοίτων Ελλάδας και Εξωτερικού.

Εδώ που είμαι έχω γνωρίσει αρκετά παιδιά που ήρθαν από Ελληνικά πανεπιστήμια.

Ξέρω και παιδιά που είναι Ιταλοί ή ακόμα και πολίτες άλλων Βαλκανικών χωρών.

Έλληνα όμως που σπούδασε στο «Εξωτερικό» και μετά να έρθει στην Αμερική για ειδικότητα ακόμα ΔΕΝ έχω δει.

Κάτι πρέπει να σημαίνει αυτό...

Εγώ πάλι ξέρω Έλληνες που τελείωσαν Τσεχία σε αγγλόφωνο, πέρασαν από Ελλάδα για ένα φεγγάρι (Δημόκριτο για κάποιες εργασίες) και μετά πήγαν για ειδικότητα Αμερική και έμειναν (Βοστώνη συγκεκριμένα) ... αλλά ήταν επιλογή τους να αφήσουν την Ελλάδα για πολλά χρόνια, και είχαν και κάποιες ''άκρες'' στην Αμερική (υπηκοότητα, συγγενείς). Είναι επιλογές δύσκολες και πολύ προσωπικές.

Έλληνα όμως που να πέρασε Ελλάδα και μετά την πρώτη επαφή με το χάος των εδώ πανεπιστημίων να έφυγε για έξω, ακόμα δεν άκουσα, εκτός από την περίπτωση του Οδυσσέα Τσενάι, που προτίμησε το MIT αν θυμάμαι καλά, αλλά είχε και τους λόγους του ... και δεν ήταν και Έλληνας αλλά απλά τελείωσε ελληνικό σχολείο.

Κάτι πρέπει να σημαίνει αυτό ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου φανεί παράξενο αυτό που γράφω, το ξέρω...

Το να φύγεις έξω για σπουδές, ενώ έχεις περάσει Ελλάδα, προϋποθέτει να μπορείς να βρεις κάποιο πανεπιστήμιο το οποίο αποδεδειγμένα θα σου δώσει κάτι καλύτερο από τα Ελληνικά και να έχεις και τις ανάλογες οικονομικές δυνατότητες.

Δεν έχουν όλοι τα χρήματα να πληρώνουν δίδακτρα στο MIT και όσοι έχουν το μυαλό και την διάθεση να βρουν scholarship μην φοβάσαι εκεί θα πάνε.

Μην υποτιμάς την αξία της δωρεάν εκπαίδευσης γιατί αν θέλεις να μάθεις μπορείς ακόμα και στα Ελληνικά πανεπιστήμια. Δεν χρειάζεσαι το αγγλόφωνο της Τσεχίας.

Πάντως μπράβο στην περίπτωση που περιγράφεις και ας είχε τις «άκρες» του.

Μακάρι να υπάρξουν πολλές ακόμα ώστε να γνωρίσω και εγώ καμία και να σταματήσω να γράφω ανακρίβειες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλληνα όμως που σπούδασε στο «Εξωτερικό» και μετά να έρθει στην Αμερική για ειδικότητα ακόμα ΔΕΝ έχω δει.

Κάτι πρέπει να σημαίνει αυτό...

Αυτο το ''λαδι'' που εριξες στη ''φωτια΄΄ πολυ καλο βρε usmeds... :) Γιατι ομως το χαλαλιζεις; Κρατησε το για καμμια σαλατιτσα...Κριμα ειναι...

Θες παλι να διαβασεις για πολλοστη φορα εσυ και ολοι μας εδω μεσα οτι οι αποφοιτοι εξωτερικου ειναι καλυτεροι ή χειροτεροι απο τους αποφοιτους εσωτερικου και το αντιστροφο; Θες παλι να διαβασεις μια ανθολογια προσβολων ευγενους χορηγιας των νεων Ελληνων ιατρων απο οπου και αν προερχονται; Εισαι αρκετα παλιο μελος και συ και αρκετοι αλλοι εδω μεσα και μου προκαλει απορια μεγαλη το οτι δεν εχετε ΒΑΡΕΘΕΙ να διαβαζετε ποστς που περιεχουν βρισιες, προσβολες, αποδοκιμασιες, παραθεσεις περιστατικων προερχομενα και απο τα δυο ''στρατοπεδα'' (δεν ξερω πως αλλιως να χαρακτηρισω τις δυο πλευρες) αποφοιτων ιατρων. Το κουρασαμε το θεμα με τις συγκρισεις των αποφοιτων ιατρων, δε νομιζετε;;;; ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ! ! ! ! Αντι να συζητουμε πολιτισμενα για τα προβληματα μας ως νεοι στο επαγγελμα του ιατρου, καθομαστε και αναλωνομαστε στο ποιος ειναι καλος, ποιος ειναι καραγκιοζης και ποιος χατζατζαρης. Στη τελικη, αν καποιος εχει ορεξη να μπει στη διαδικασια της αηδιαστικης αυτης αψιμαχιας υπαρχουν τα φορουμ ολοκληρων μηνων οπου γραφονται τα ιδια και τα ιδια, ας κανει μια επαναληψη να παρει τη δοση του...Ε φτανει! Αρκετα! Ελπιζω να ειναι κατανοητο οτι δεν εχω κατι μαζι σου αλλα τοσες μερες βαρεθηκα να βλεπω ''τσαμπουκαδες'', ''ειρωνες'', ''μαγκες'', ''χυδαιολογους'' κτλ να βγαζουν τις ανασφαλειες τους στο φορουμ αυτου του site που ειναι απο τα αγαπημενα μου. Τελος, αυτο που ειπες για την Αμερικη και τους Ελληνες αποφοιτους εξωτερικου επετρεψε μου να το αμφισβητω αλλα δε θα χαλασουμε τις καρδιες μας...Peace... :)emwin

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία μίλησες. Στην πλειοψηφία των πόστ μου με τα προβήματα των γιατρων ασχολούμαι.

Δεν έχω βρίσει ποτέ κανέναν εδώ μέσα (και ας έχω φτάσει πολύ κοντά μια δυό φορές)

Το έχω πει και πριν. Δεν έχω τίποτα με κανέναν.

Ίσα – ίσα που πιστεύω πως σωστός γιατρός μπορεί να γίνει κανείς όπου και να σπουδάσει.

Μια προσωπική εμπειρία λοιπόν παρέθεσα πως από τους είκοσι και βάλε Έλληνες γιατρούς που γνωρίζω στην Αμερική κανείς δεν είναι απόφοιτος μη Ελληνικού (ή μη Αμερικανικού) πανεπιστημίου.

Τώρα, έτσι πως έχουν γίνει τα πράγματα με τις αναμονές, φαντάζομαι πως αυξάνουν οι πιθανότητες να στρωθεί και κάποιος Έλληνας απόφοιτος ξένου πανεπιστημίου να διαβάσει και να περάσει (ή ακόμα και να αριστεύσει) τα USMLE.

Ας μην κρυβόμαστε όμως. Συνήθως όσοι βγαίνουν έξω για να σπουδάσουν ιατρική όλο και κάποια έτοιμη δουλειά έχουν πίσω στην Ελλάδα. Αυτοί που δεν έχουν καμία σχέση με το επάγγελμα δύσκολα παίρνουν πλέον την απόφαση και το ρίσκο να βγουν έξω. Συνεπώς ο στόχος των περισσότερων είναι να τελειώσουν όπως-όπως και να γυρίσουν πίσω να αναλάβουν το «μαγαζί». Δεν λέω κάποιοι είναι λίγο ευσυνείδητοι και προσπαθούν να μάθουν και δυο τρία πράγματα εκεί που σπουδάζουν ώστε μετά να μην βαρέσουν διάλυση στο ιατρείο του μπαμπά.

Για να βγεις όμως έξω για ειδικότητα και ειδικά σε χώρες που ζητάνε εξετάσεις πρέπει να το λέει η καρδούλα σου.

Εδώ τόσα προβλήματα είχαν και έχουν με τις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ και ΔΟΑΤΑΠ (αν και τώρα με κάτι ιστορίες για αγρίους που ακούω για τράπεζα ερωτήσεων με έτοιμες απαντήσεις ισως λυθούν και αυτά τα προβλήματα)

Δεν λέω λοιπόν πως δεν μπορεί ή δεν έχει γίνει. Απλά εγώ δεν το έχω δει ακόμα :)

Peace to you too...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που είπες, ότι απλά μίλησες από ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εμπειρία είναι το θέμα. Όταν την εμπειρία αυτή την παραθέτεις για να καταλήξεις ότι ... κάτι πρέπει να σημαίνει αυτό, μας δείχνεις τον τρόπο που σκέφτεσαι, που δεν είναι ούτε σωστός ούτε επιστημονικός. Προσωπικές εμπειρίες έχουμε όλοι, αλλά το θέμα είναι να έχουμε και κρίση και να καταλαβαίνουμε ότι είναι πάντα πεπερασμένες. Και για σκέψου έναν συνάδελφο που θα έπαιρνε αποφάσεις για τους ασθενείς του βασισμένος ΜΟΝΟ σε προσωπικές εμπειρίες ...

Οι Έλληνες που σπουδάζουν ή κάνουν ειδικότητα ή μεταπτυχιακά στο εξωτερικό απομακρύνονται για χρόνια από τη χώρα τους και αντιμετωπίζουν δυσκολίες, που αφού είσαι και εσύ έξω τις γνωρίζεις καλά. Δε μπορεί να μας λες ότι είναι δύσκολο να φύγεις απ΄την Ελλάδα στα 18 και για οικονομικούς λόγους, και να αγνοείς ότι στα 28 ή τα 35, μετά από σχολή, αγροτικά και ειδικότητα, στους λόγους αυτούς έρχονται να προστεθούν και άλλοι, όπως οικογένεια, παιδιά, γονείς που δεν είναι πια νέοι ... Πολύ πιο εύκολο θα ήταν να ΕΠΙΛΕΞΕΙ κανείς να πάει να κάνει καλύτερες σπουδές στο εξωτερικό στα 18 παρά στα 30, σε γενικές γραμμές.

Να λέμε τη γνώμη μας το καταλαβαίνω. Να ''ρίχνουμε όμως λάδι στη φωτιά'' αφήνοντας υπονοούμενα ''κάτι πρέπει να λέει ότι στους 20 που γνώρισα ... κτλ'' το βρίσκω ... κουτό, όταν ξέρεις πως παραδείγματα υπάρχουν πάντα και για το κάθε τι !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στατιστική ξέρουμε όλοι μας ( ; )

Μηδέν στα είκοσι σημαίνει κάτι. Ένα trend τουλάχιστον...

:splats:

Αν το εννοείς, κάντο μελέτη και στείλε το για δημοσίευση ...

Όσο για τα ... υπόλοιπα επιχειρήματά σου πάνω σε αυτό που σε ρώτησα... τα περιμένω με μεγάλη περιέργεια )))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι αληθεια οτι οι περισσοτεροι αποφοιτοι βαλκανικων χωρων δεν επιλεγουν να δωσουν USMLE και να ακολουθησουν καριερα στην Αμερικη(αν και ελαχιστοι το εχουν προσπαθησει).Καποιοι απο αυτους δεν το εκαναν γιατι ηταν ανεπαρκεις και το ηξεραν οποτε δεν ειχε νοημα να μπουν σε εξοδα και περιττη ταλαιπωρια.Καποιοι αλλοι(εδω ανηκω και εγω) δεν προσπαθησαν γιατι απλουστατα οι προτεραιοτητες ειναι αλλες.Οι περισσοτερες οικογενειες ειναι αρκετα ταλαιπωρημενες μετα απο τοσα χρονια σπουδων(διδακτρα,εξοδα διαβιωσης,εισητηρια (μην συμπληρωσετε την παρενθεση με τις πληρωμες μαθηματων παρακαλω!) ).Οποτε συνηθως μπαινουν στη διαδικασια του να περασουν το ΔΙΚΑΤΣΑ και μετα στρατος-αγροτικο(που οσο να'ναι αποτελει μια οικονομικη ενισχυση).Με ολα αυτα (δικατσα,στρατος,αγροτικο) πριν τα 29-30 δυσκολα εχεις ξεμπερδεψει.Οποτε μετα ελαχιστοι σκεφτονται την προετοιμασια για USMLE.Υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που παιζουν ρολο και που στο μεταξυ προκυπτουν στη ζωη καποιου(γαμος,παιδια,υποχρεωσεις).Κοινως οπως μας ελεγε και ενας καθηγητης μας στη Σερβια το USMLE καλυτερα ειναι να το δινουμε κατα τη διαρκεια των φοιτητικων μας χρονων.Εγω θα συμπληρωσω και κατα τη διαρκεια της αναμονης για ειδικοτητα αν και εκει εχεις να διαβασεις για την ειδικοτητα σου κοκ.Οποτε ειναι λογικο να μην βλεπεις πολλους αποφοιτους εξωτερικου να δινουν USMLE.Στη Σερβια στο τεταρτο ετος μας ενημερωσαν για το αν θελαμε να διναμε το πρωτο step στο Βελιγραδι αλλα δεν υπηρξε και μεγαλη συμμετοχη ουτε απο Ελληνες(για τους λογους που εξηγησα) ουτε απο Σερβους συμφοιτητες μας(για λογους οικονομικους αυτοι καθοτι με κατωτερο καθαρο μισθο 200 ευρω δυσκολα παιρνει κανεις τετοιες αποφασεις,αν και μερικοι τα εχουν καταφερει).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Prof, δεν θα αναφερόμουν στον συγκεκριμένο τόσο επαινετικά αν δεν υπήρχε λόγος. Με μέσο όρο 9.5 (ή κάτι τέτοιο) στην Ιατρική Αθήνας, γνώσεις ειδικευόμενου από το 4ο έτος και 99 στα USMLE νομίζω δικαιούται κάποιας ιδιαίτερης μνοίας. Προς τι η αμφισβήτηση; Συμφοιτητής μου ήταν και ξέρω πόσο αξίζει.

Ίσως δεν εκφράστηκα καλά. Απλά από τότε που επισκέφτομαι αυτό το forum έχω νιώσει στο πετσί μου κάθε είδους άμεση κι έμμεση επίθεση για τις δικές μου (μέσα στη σχολή) επιδόσεις (κουβαλάω το κίτρινο άστρο του ΔΙΚΑΤΣα στους ώμους μου) που πλέον δεν ξέρω αν πραγματικά έχω την ευλογία να γνωρίζω τόσα αξιόλογα άτομα εδώ σ'αυτό το board ή αν είμαστε όλοι (για να μην πω εσείς και θεωρηθώ προσβλητικός) ένα μάτσο φαφλατάδες που έχουμε κάνει όλοι άθλους και στο τέλος θα είμαστε ΕΣΥτζήδες με 3 κι εξήντα και άλλα εξήντα φακελάκια...

Έλληνα όμως που σπούδασε στο «Εξωτερικό» και μετά να έρθει στην Αμερική για ειδικότητα ακόμα ΔΕΝ έχω δει.

Κάτι πρέπει να σημαίνει αυτό...

Αχ φιλαράκι που να ξερες. Εδώ πέρα πάρα πολλοί αξιόλογοι Έλληνες που έχω γνωρίσει και είναι αναμφισβήτητα ικανοί δεν αντέχουν απλά άλλο το εξωτερικό. Αν είσαι στην Ιταλία για παράδειγμα κατά μέσο όρο 7-9 χρόνια που μετά να πάρεις απόφαση να συνεχίσεις άλλα 5-7 στο εξωτερικό;

Γυρίζεις Ελλάδα και λες, δε βαριέσαι, θα έρθει η σειρά μου. Πιστεύω είμαι απ'τους λίγους εδώ εξ Ιταλίας που θα συνεχίσω κατευθείαν έξω δίχως να περάσω από Ελλάδα- ιδιαίτερα τώρα που σβήνει και τ'αγροτικό.

Το να φύγεις έξω για σπουδές, ενώ έχεις περάσει Ελλάδα, προϋποθέτει να μπορείς να βρεις κάποιο πανεπιστήμιο το οποίο αποδεδειγμένα θα σου δώσει κάτι καλύτερο από τα Ελληνικά και να έχεις και τις ανάλογες οικονομικές δυνατότητες.

Πάντως αν έχεις περάσει Ελλάδα και κάπου έξω εξωτερικό (σπάνιο εώς αδύνατο, δεν έχω ακούσει για κανέναν εκτός από κάτι του Γερμανικού), τότε πρέπει όντως να τα σκεφτείς.

Πάντως δηλαδή αν έχεις περάσει και Γερμανία και σε παίρνει να πας, εάν ενδιαφέρεσαι πραγματικά για την ιατρική [έρευνα] ε με συγχωρείς, πρέπει να πας. Ακόμα και στην Ιταλία αν μιλάμε για Πίζα, Παβία, κλπ με σκοπό να δουλέψεις σοβαρά πάνε.

Πάντως για το «αποδεδειγμένα παραπάνω», αν εξαιρέσεις τις πανεπιστημιακές κλινικές των κεντρικών πανεπιστημίων και μια-δυο των περιφερειακών οι υπόλοιπες είναι για κλάματα σε σχέση με έξω. Και δε μιλάω απλά για εγκαταστάσεις, αλλά για την επάνδρωση αυτών με προσωπικό που έχει όρεξη να παράγει επιστημονικό έργο.

Δεν είναι τυχαίο που στην Ελλάδα στον χάρτη υπάρχει μόνο το Εθνικό/Καποδιστριακό και το Αριστοτέλειο, τα άλλα ούτε τα γνωρίζουν οι ξένοι με εξαιρέσεις μια δυο έδρες με καθηγητές-φαινόμενα.

Όταν οι αναμονές είναι στην Ελλάδα τεράστιες (ιδιαίτερα για τις καλές, πανεπιστημιακές), όταν οι μισθοί είναι μέτριοι, όταν έχεις φάει τόσα χρόνια στο εσωτερικό... ε το εξωτερικό δε σε χαλάει κιόλας.

Το βλέπω απ'τον γκαρντάση μου που τελείωσε Θεσ/νίκη και δεν είχε πρόβλημα να την κάνει Σουηδία. Άλλα υπάρχουν και άλλοι, συμφοιτητές μου, που μετά από 7-8 χρόνια στα παλούκια εδώ Ιταλία (και μαθητές του 19.5) δε βλέπουν την ώρα να γυρίσουν μόνιμα Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το "άστρο του ΔΙΚΑΤΣΑ" κάποιος που έχει τελειώσει Ιταλία; Πρώτη φορά το ακούω. Πάντως γενικώς τέτοιες εκφράσεις που παραπέμπουν σε Ολοκαύτωμα δε νομίζω πως αντιπροσωπεύουν την πλειοψηφία των αποφοίτων Ελλάδας. Όχι τουλάχιστον εμένα, κι ας με ανεβάζουν ρατσιστή και κατεβάζουν δικατσοφάγο. Συνάδελφοι είμαστε όλοι και όποιος έφυγε, συνέχισε και γύρισε με την αξία του, μπράβο του. Εμείς για τους υπόλοιπους μιλάμε, τους μη ικανούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το «άστρο του ΔΙΚΑΤΣΑ» ίσως ήταν μια ατυχής και άτσαλή μου έκφραση να πω "στιγματισμένος" που δεν έδωσα/πέρασα πανελλαδικές. Προς Θεού, δεν είχα καμία πρόθεση να ανατρέξω σε ρατσιστικά υποννοούμενα, κάθε άλλο προς τα σένα Sovereign. :(

Ζητώ συγγνώμη αν δεν έγινα σαφής. Πάντως λέξεις που δημιουργήθηκαν σ'αυτό το board είναι σίγουρα οι παρακάτω σύνθετες: δικατσομάχος, δικατσοφάγος, δικατσοτσουνάμι... η μία καλύτερη απ'την άλλη! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το "άστρο του ΔΙΚΑΤΣΑ" κάποιος που έχει τελειώσει Ιταλία; Πρώτη φορά το ακούω. Πάντως γενικώς τέτοιες εκφράσεις που παραπέμπουν σε Ολοκαύτωμα δε νομίζω πως αντιπροσωπεύουν την πλειοψηφία των αποφοίτων Ελλάδας. Όχι τουλάχιστον εμένα, κι ας με ανεβάζουν ρατσιστή και κατεβάζουν δικατσοφάγο. Συνάδελφοι είμαστε όλοι και όποιος έφυγε, συνέχισε και γύρισε με την αξία του, μπράβο του. Εμείς για τους υπόλοιπους μιλάμε, τους μη ικανούς.

...

Και για να αποδείξει ότι ΔΕΝ είναι, υπογράφει με το γνωστό άσχετο με τα συμφραζόμενα και προκλητικά εμπαθές ''μαργαριτάρί'' ...

Η συνέπεια σε όλο της το μεγαλείο )))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

milktray, απορώ πώς ξεφυτρώνει κάθε μέρα και διαφορετικός άνθρωπος που έχει πρόβλημα μαζί μου.

Γιατί δε μου μιλάς σε δεύτερο πρόσωπο; Εκτός αν δεν αξίζω της προσοχής σου και επιθυμείς να μου μιλάς σε τρίτο.

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι ρατσιστική η υπογραφή μου. Αντιθέτως, βρίσκω ιδιαιτέρως αστείες τις απόψεις του συγκεκριμένου ανθρώπου για την ελληνική γλώσσα. Όταν κάνεις κάποιον quote από εφημερίδα, site, κανάλι ή βιβλίο, συνηθίζεις να βάζεις και την "πηγή" σου. Είναι τόσο κακό που αναφέρω ότι ο συγκεκριμένος είναι χρήστης κάποιου site? Δεν καταλαβαίνω το κόλλημά σου αυτό και μάλιστα το έχεις αναφέρει σε διάφορα posts σου, οπότε με αναγκάζεις να σου απαντήσω.

Βαρέθηκα να τσακώνομαι χωρίς λόγο ρε παιδιά. Ειδικά με ανθρώπους που δεν έχω να χωρίσω τίποτα και πετάγονται από το πουθενά. Δεν έθιξα κανένα μέλος προσωπικά, εξέθεσα κάποιες απόψεις μου και ίσως επειδή το κάνω πάντα με ειλικρίνεια και με λόγο πολιτικώς μη ορθό, βρίσκω συνήθως κάποιον να με βρίζει ή να με χαρακτηρίζει "ρατσιστή", "αντιδικατσά" ή οτιδήποτε.

Λοιπόν, τις απόψεις μου για όλα αυτά τις έχω γράψει κατά καιρούς και απέχουν χιλιόμετρα από το να χαρακτηριστούν ρατσιστικές, καθώς υποστηρίζω πως ΔΕΝ είναι όλοι οι απόφοιτοι εξωτερικού άσχετοι.

Ελπίζω να σταματήσει το τροπάριο με το ρατσισμό, με θίγει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

milktray, απορώ πώς ξεφυτρώνει κάθε μέρα και διαφορετικός άνθρωπος που έχει πρόβλημα μαζί μου.

Γιατί δε μου μιλάς σε δεύτερο πρόσωπο; Εκτός αν δεν αξίζω της προσοχής σου και επιθυμείς να μου μιλάς σε τρίτο.

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι ρατσιστική η υπογραφή μου. Αντιθέτως, βρίσκω ιδιαιτέρως αστείες τις απόψεις του συγκεκριμένου ανθρώπου για την ελληνική γλώσσα. Όταν κάνεις κάποιον quote από εφημερίδα, site, κανάλι ή βιβλίο, συνηθίζεις να βάζεις και την "πηγή" σου. Είναι τόσο κακό που αναφέρω ότι ο συγκεκριμένος είναι χρήστης κάποιου site? Δεν καταλαβαίνω το κόλλημά σου αυτό και μάλιστα το έχεις αναφέρει σε διάφορα posts σου, οπότε με αναγκάζεις να σου απαντήσω.

Βαρέθηκα να τσακώνομαι χωρίς λόγο ρε παιδιά. Ειδικά με ανθρώπους που δεν έχω να χωρίσω τίποτα και πετάγονται από το πουθενά. Δεν έθιξα κανένα μέλος προσωπικά, εξέθεσα κάποιες απόψεις μου και ίσως επειδή το κάνω πάντα με ειλικρίνεια και με λόγο πολιτικώς μη ορθό, βρίσκω συνήθως κάποιον να με βρίζει ή να με χαρακτηρίζει "ρατσιστή", "αντιδικατσά" ή οτιδήποτε.

Λοιπόν, τις απόψεις μου για όλα αυτά τις έχω γράψει κατά καιρούς και απέχουν χιλιόμετρα από το να χαρακτηριστούν ρατσιστικές, καθώς υποστηρίζω πως ΔΕΝ είναι όλοι οι απόφοιτοι εξωτερικού άσχετοι.

Ελπίζω να σταματήσει το τροπάριο με το ρατσισμό, με θίγει.

Ευχαριστώ.

Συνάδελφε, δεν γνωριζόμαστε προσωπικά και κατά συνέπεια δεν κρίνω το άτομό σου, αλλά μόνο και αποκλειστικά τα όσα γράφεις. Δεν σε αποκαλώ ''ρατσιστή'', όμως αποκαλώ ρατσιστικής χροιάς το quote που επιλέγεις να χρησιμοποιείς σε συνδυασμό με την αναφορά της ''πηγής''.

Δεν θέλω να πω ότι η πρόθεσή σου είναι κακή. Όμως πρέπει να αναγνωρίσεις ότι ποτέ τα σχόλια ενός χρήστη, ανώνυμου ή και επώνυμου ακόμα, δεν απηχούν τη θέση όλων. Και επίσης ότι η αντιπαλότητα (για να μην πω αντιπάθεια) μεταξύ των forum (greekmeds vs medics/dikatsa) δεν μειώνεται από παρόμοια quotes.

Όσο για την ουσία της άποψης που αναφέρεται στο quote, μπορεί κανείς να τη βρίσκει αστεία ή όχι. Δεν είναι όμως πάνω στην άποψη που παίζονται οι εντυπώσεις, αλλά πάνω στο ανορθόγραφο, οπότε επιφανειακά περνά το μήνυμα ότι ''οι ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ είναι όλοι κάπως έτσι'' και αυτό το θεωρώ αδικαιολόγητα προσβλητικό.

Τέλος το ''αστείο'' ΄ξεθωριάζει με την πολλή επανάληψη, και το καλό γούστο θα έπρεπε να επικρατεί τελικά )))

Το quote είναι επιθετικό και κακόγουστο - δεν προσφέρει τίποτα στη συζήτηση - το έχουμε πια εμπεδώσει.

Μήπως θα μπορούσες να το ξανασκεφτείς? Όλα αλλάζουν, ακόμα και οι υπογραφές )))

Συναδελφικά,

milktray.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή milktray,

Θα συμφωνούσα μαζί σου αν είχα κοτσάρει δίπλα στην υπογραφή και ένα "κοιτάξτε πώς σκέφτονται οι δικατσάδες". Δεν καταλαβαίνω γιατί το να βάζεις κάτι που είπε ένας υπονοεί ότι όλοι είναι έτσι. Είναι σαν να βάλω quote μια βλακεία που είπε ένας αριστερών καταβολών πολιτικός και μετά να με βγάλετε δεξιό.

Οφείλω να επισημάνω ότι από το dikatsa.info/forum κέρδισα ορισμένες φιλίες και γνώρισα (και από κοντά) ορισμένους ιδιαιτέρως ενδιαφέροντες συναδέλφους, ενώ με άλλους έχω συνομιλήσει -πολιτισμένα- αρκετές φορές στο MSN. Οι περισσότεροι εξ αυτών έχουν βρει ιδιαίτερα αστείες τις απόψεις του μέλους (που όπως είδες δεν εκθέτω ούτε καν ως nick) του συγκεκριμένου site.

Τέλος, πιστεύω ότι είναι κάπως αφελές να θεωρούμε ότι η ατμόσφαιρα δυναμιτίζεται από τη συγκεκριμένη- ή οποιαδήποτε- υπογραφή. Μιλάμε απλά και μόνο για μία υπογραφή.

Thanx για την προσοχή :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νέα καταδίκη

Αποζημίωση από το ΔΟΑΤΑΠ για καθυστέρηση αναγνώρισης τίτλου σπουδών

Τα Νέα

Αθήνα

Νέα καταδίκη σε βάρος του Διεπιστημονικού Oργανισμού Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (ΔΟΑΤΑΠ, πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) για πολυετή καθυστέρηση αναγνώρισης τίτλων σπουδών.

Με πρόσφατη απόφαση του Διοικητικού Πρωτοδικείου Αθηνών κρίθηκε ότι η καθυστέρηση εκ μέρους του ΔOΑΤΑΠ να εκδώσει απόφαση επί αιτήματος αναγνώρισης τίτλου σπουδών «δικαιολογεί την αποζημίωση κάθε ζημιάς του αδικηθέντος πολίτη».

Το δικαστήριο αναγνώρισε αποζημίωση 3.000 ευρώ στον πολίτη που είχε προσφύγει στη Δικαιοσύνη για ηθική βλάβη λόγω της ταλαιπωρίας του ενώπιον του Oργανισμού που κράτησε τέσσερα χρόνια.

Η πιο πάνω απόφαση εκδόθηκε ύστερα από αγωγή κατόχου διδακτορικού τίτλου στον τομέα της πληροφορικής (που έχει απονεμηθεί από πανεπιστήμιο της Ρουμανίας), λόγω μη έκδοσης της σχετικής πράξης του ΔOΑΤΑΠ παρ' όλο που η αίτηση αναγνώρισης κατατέθηκε από το 2001.

news.in.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Πριν το 1980 και την πλήρη ένταξη της Ελλάδος ως μέλος της τότε Ε.Ο.Κ οι απόφοιτοι από Ιταλία είχανε εξετάσεις στο δικατσα αλλά μεσα από φυλλάδιο με συγκεκριμένες ερωτήσεις κάπου 300 αν θυμόταν καλά ο γιατρός που μου το είπε και ετσι αποκτούσαν την άδεια ασκήσεως για την Ελλάδα.

Εμείς από το 2002 (διότι εκεί άρχισε να διογκώνετε το πρόβλημα στο δοαταπ) ,και μετά καλούμαστε να γίνουμε μάντεις στα έξεις:

1ον Από ποιο βιβλίο πρέπει να διαβάσουμε? την στιγμή που οι 7 ιατρικές σχολές δίνουν τις 100 ερωτήσεις. στις οποίες εξεταζόμαστε και μην μου πείτε ότι και οι 7 σχολές έχουν μόνο ένα βιβλίο και από εκεί διαβάζετε ολοι εσείς που σπουδάζετε Ελλάδα?

2ον στις 5 απαντήσεις των πολλαπλών ερωτήσεων υπάρχουν πάνω από μια σωστές απαντήσεις και εμείς καλούμαστε ετσι απλά να βρούμε την μια που θέλει να δει ως σωστή απάντηση ο καθηγητής που έβαλε την ερώτηση.

3ον τα θέματα δεν είναι επιπέδου πτυχίου αλλά ειδικότητας το λένε οι πάντες αυτό εκτος από εσάς που έχετε την κόντρα μαζί μας γιατί και καλά εμείς σας ``τρώμε`` τις θέσεις για δουλειά.

4ον δεν έχουμε καμιά πρόσβαση στο γραπτό και δεν μας δίδονται καν τα θέματα και οι σωστές απαντήσεις γιατί άραγε? και δεν μπορεί να πείσει κανέναν μας το ΔΟΑΤΑΠ ότι διοργανώνει αξιοκρατικές εξετάσεις.

5ον το ΔΟΑΤΑΠ δεν διοργανώνει εξετάσεις αλλά ένα διαγωνισμό από τον οποίο όπως π.χ από τον ΑΣΕΠ πρέπει να περάσουνε τόσοι όσοι θέλουν οι κυβερνώντες να περνάνε. Και φυσικά αν είναι δυνατόν οι 50 σωστές ερωτήσεις να σε κάνουν γιατρό και αν έπιασες 40 δεν είσαι .

από αυτές τις εξετάσεις δεν περνάνε πάντα οι καλύτεροι αλλά θα περάσουν και οι αντιγραφοντες και οι στημένοι και οι τυχεροί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Ξ Ε Κ Ο Λ Λ Α ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ! ΝΙΚΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΖΩΗ?ΑΝΩΜΑΛΟΣ ΕΙΣΑΙ Η ΣΕ ΕΧΕΙ ΦΤΥΣΕΙ ΑΛΛΟΔΑΠΗ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΜΠΛΟΚ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΩΘΗΜΕΝΑ.ΕΣΥ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΡΑΤΟΥΒΛΑΡΟΣ!!!!!!!!!!ΧΑ ΧΑ ΧΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...
Το "άστρο του ΔΙΚΑΤΣΑ" κάποιος που έχει τελειώσει Ιταλία; Πρώτη φορά το ακούω. Πάντως γενικώς τέτοιες εκφράσεις που παραπέμπουν σε Ολοκαύτωμα δε νομίζω πως αντιπροσωπεύουν την πλειοψηφία των αποφοίτων Ελλάδας. Όχι τουλάχιστον εμένα, κι ας με ανεβάζουν ρατσιστή και κατεβάζουν δικατσοφάγο. Συνάδελφοι είμαστε όλοι και όποιος έφυγε, συνέχισε και γύρισε με την αξία του, μπράβο του. Εμείς για τους υπόλοιπους μιλάμε, τους μη ικανούς.

Φιλε χωρις να θελω να σε υποτιμησω θα σου πω κατι.Μπραβο σου που περασες στην Ελλαδα.Εγω εδωσα μονο μια φορα και δεν τα καταφερα και ετσι εφυγα εξωτερικο.Υπαρχουν ομως παιδακια που περασαν στην Ελλαδα με πλαγιους τροπους π.χ.εδωσαν καποια χρηματα σε καποιους στο υπουργειο παιδειας και αλλαξαν τους βαθμους τους,περασαν μετα απο τηλεφωνημα υπουργου,αλλοι παλι επαθαν καταλαθος καταγμα τις ημερες των εξετασεων στα χερακια τους και εδωσαν προφορικες εξετασεις με επιτροπη μιλημενη :splats: .Υπαρχουν και αλλοι που εδωσαν εξετασεις για ξενους (της πλακας)μεσω Κυπρου η με ξενο διαβατηριο επειδη ενας απο τους δυο γονεις ειναι ξενος η επειδη γεννηθηκαν στο εξωτερικο <_< .Για τα αλλα παιδια που περασαν δικαια μπραβο τους. :P Μην νομιζεις πως και εγω χαιρομαι για το επιπεδο ορισμενων δικων μας. <_< Υπαρχουν παιδια που μου την δινουν στα νευρα.Υπαρχουν ομως και παιδια για τα οποια χαιρομαι και δεν ειναι και λιγα.Μην μας βαζετε στο ιδιο τσουβαλι με καποιους αλλους. emconfused Υ.Γ.Sorry εαν εκανα καποια ορθογραφικα λαθη :wub::wub::wub::wub::wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.