Jump to content

ΔΙΚΑΤΣΑ ΕΛΕΟΣ!!!


nikos

Recommended Posts

Τελικά δεν έχω καταλάβει με σένα. Αν είσαι παράνομη μεταγραφή, καλώς να θίχτηκες από όσα έγραψα περί νομιμότητας. Γενικότερα όμως, ποιο είναι το πρόβλημά σου; Γιατί μη μου πεις ότι όποιος ήρθε με νόμιμη μεταγραφή θα θιγόταν από κάποια θέση που διατυπώνει ο ΣΑΙΕΠ.

Εσύ, ως εκπρόσωπος του συλλόγου, θεωρείς ισάξιους πτυχιούχους αυτούς που μπήκαν με νόμιμη μεταγραφή με αυτούς που μπήκαν με νόμιμες εισαγωγικές;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 637
  • Created
  • Last Reply

Λοιπόν, ανακοινώνω και επισήμως την απίστευτη ανία μου για την παρούσα συζήτηση.

Πριν βάλω τη δική μου τελεία, δύο απαντήσεις, μία επί της ουσίας και μία διαδικαστική:

1) gor, παρότι το θέμα έχει απαντηθεί άπειρες φορές και παρότι δεν απάντησες στην ερώτησή μου, μία ακόμα διευκρίνιση: Ο ΣΑΙΕΠ γράφει στο καταστατικό πως στόχος του είναι η διασφάλιση των αποφοίτων Ελληνικών Πανεπιστημίων που έχουν εισαχθεί νομίμως σε αυτά. Αν θέλεις περαιτέρω διευκρινίσεις ή δεν καταλαβαίνεις κάτι, στείλε μου pm.

2) Neoplantesis ή και Neoplantesis_ , κανένας administrator δε σου έχει απαγορεύσει να κάνεις edit. Αυτό είναι άλλωστε προφανές: Το τελευταίο σου post είναι edited.

Καλό ΠΣΚ σε όλους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, ανακοινώνω και επισήμως την απίστευτη ανία μου για την παρούσα συζήτηση.

Πριν βάλω τη δική μου τελεία, δύο απαντήσεις, μία επί της ουσίας και μία διαδικαστική:

1) gor, παρότι το θέμα έχει απαντηθεί άπειρες φορές και παρότι δεν απάντησες στην ερώτησή μου, μία ακόμα διευκρίνιση: Ο ΣΑΙΕΠ γράφει στο καταστατικό πως στόχος του είναι η διασφάλιση των αποφοίτων Ελληνικών Πανεπιστημίων που έχουν εισαχθεί νομίμως σε αυτά. Αν θέλεις περαιτέρω διευκρινίσεις ή δεν καταλαβαίνεις κάτι, στείλε μου pm.

Καταρχήν, δεν έχω κανένα λόγο να προσπαθήσω να σου εξηγήσω πως μπήκα. Δε κατάλαβα γιατί τίθεται η δική μου νομιμότητα σε αμφισβήτηση και όχι η δική σου. Και αν νομίζεις ότι λαμογιές γίνονται μόνο από μεταγραφές, σου θυμίζω τη Νατασα που μπήκε με ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΕΣ (με το κρυφό νομοσχέδιο σπουδών επιλογής) και αποτελεί μόνο τη κορυφή του παγόβουνου. Επίσης σου θυμίζω τις λαμογιές που γίνονται με παιδιά μεγαλογιατρών και μεγαλοπαραγόντων στα 6 χρόνια των σπουδών. Είναι μήπως ο δικός σου μπαμπάς κανένα από τα 2; Γιατί αν ναι, αυτομάτως μπαίνεις και εσύ στη λίστα των υπόπτων (αν εφάρμοζα τη δική σου λογική).

Κατά 2ον, αυτό που γράφει το καταστατικό θα είχε αντίκρυσμα αν μπορούσες να εξακριβώσεις πως μπήκε ο καθένας. Από τη στιγμή που δε μπορείς (αν μπορείς, πηγαίντε τους σαν σύλλογος στον εισαγγελέα, τι περιμένετε;) είναι αερολογίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Sovereign : Πρωτον κατα λαθος εκανα δυο accounts.Aν θελετε ακυρωστε το ενα.Δευτερον το σπιτι μου δεν ειναι το dikatsa.info αλλα καπου στο Κεντρο της Αθηνας.Τριτον δεν με λενε C350.Ρομποτ δεν ειμαι.Τεταρτον δεν ειπα ή υπονοησα τιποτα για τον πατερα σου.Αντιθετως ειπα οτι προκειται για εναν καλο ιατρο.Ειναι και ο πατερας μου ιατρος και εχει ακουσει το επωνυμο.Πεμπτον μην αρπαζεσαι τοσο ευκολα και χωρις λογο εκτος αν νιωθεις οτι σου τελειωνουν τα επιχειρηματα.Εκτον η δυνατοτητα για edit σταματαει να υφισταται μετα απο λιγα λεπτα απ'τη δημοσιευση ενος post μου.Πολλες φορες κανω edit ειτε για να διορθωσω το κειμενο μου ειτε για να προσθεσω κατι.

Καλο Σαββατοκυριακο και σε'σενα.Να μας γραφεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε cupofcoffee, αυτά που λες τα πιστεύεις ??? Δηλαδή το αν ένα παιδί έγραψε 18,89 ή 18.98 σε ένα μάθημα κάποτε είναι το μόνο γεγονός που καθορίζει σε ποιά ''κάστα'' ανήκει ? Δηλαδή εκτός από την κοινωνία που χωρίζει με χαρά τους ''επιτυχόντες'' από τους ''άλλους'' και επιβραβεύει όσο και όπως μπορεί τους ''άξιους'', το ίδιο είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε και εμείς που δεν πιάσαμε το τιμημένο το 0,98 ??? Αυτά τα πιστεύουν μόνο όσοι βολεύονται με τις δάφνες μετά τους πρώτους έξι μήνες και τα επινίκια, οι υπόλοιποι ''αποτυχημένοι'' το έχουν ήδη αφήσει πίσω τους, αλλιώς θα έμεναν εδώ να ξαναδίνουν εξετάσεις για 3-4 χρόνια όπως πολλοί ''επιτυχόντες'' ...

Ναι μας καθορίζουν οι επιλογές μας τελικά, αλλά και οι εμμονές μας. Εάν επιμένεις να βλέπεις τους συναδέλφους σου όχι κοιτάζοντας τους σαν άτομα ξεχωριστά το κάθε ένα, αλλά σαν ομάδες ''δικών μας-χρήσιμων'' και ''όχι δικών μας-άχρηστων'', δεν υποτιμάς κανέναν από τους ''άχρηστους'', πίστεψέ με ... απλά αφήνεις να εννοήσουμε πολλά για τη νοοτροπία των ''χρήσιμων'' ...

Γιατί κολλάς στις (αρχαίες) πανελλήνιες;

Πράγματι, ένα 19, κάποτε, σε κάποιο μάθημα δεν κάνει διαφορά. Πολλά 19, όμως; Τα καμμια50αριά μαθήματα τής σχολής; Η Αθήνα, μήπως; (για να περιοριστούμε στα καθαρά φοιτητικά). Μήπως πρέπει να τα απεμπολήσω επειδή μερικοί τα καταπίνουν δύσκολα;

Από την άλλη: ναι, κάνει διαφορά η 3η και 4η προσπάθεια και η 14η, από το να διαλέξεις κατευθείαν τον εύκολο δρόμο μιάς ιατρικής σχολής ευκαιρίας (όπως τις λένε) επειδή οι πανελλήνιες δεν σού καλοκάθονται (ή επειδή δεν προλάβαινε να διαβάσει γιατί κουτούπωνε συνεχώς, όπως γνωστό και μη εξαιρετέο VIP μέλος) και να έλθει μετά κουνιστός και λυγιστός, ο τελευταίος μαζί με τούς πρώτους!!!

Όχι, δεν επαναπαύομαι στις δάφνες μου (δεν τις πήρα για να στολίσω τον κώλο μου) αλλά δεν θα τις χαρίσω και σε κανέναν για να φτιάχνει τη φασολάδα του εις υγείαν τού μαλάκα! Να κρίνω τον καθένα ατομικά...;;; Ποιος έκρινε έτσι εμένα που με έβαλαν στο ίδιο τσουβάλι με όλους αυτούς...;;;

Τέλος!!! δε βγαίνει και τίποτα μ΄ όλ΄ αυτά. "Συζητήσεις" επί ασυμπτώτων και... ώρα για :splats:

ps. Μίλησα για "τάξη" με την έννοια τού ψυχολογικού τύπου και όχι τής άκαμπτης κοινωνικής δομής.

:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alex77 λυπάμαι που θα γίνω τόσο επιθετικός αλλά είναι εμφανές ότι ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ (σ' αυτά τα 2 θέματα τουλάχιστον και όχι συνολικά, γιατί δεν θέλω να είμαι άδικος)

Αγόρι μου, η αντιβιοτική προφύλαξη φυσικά δεν γίνεται σε κάθε τραύμα, αφού υπάρχουν 4 κατηγορίες, τα καθαρά (Ι ) τα δυνητικά μολυσμένα (ΙΙ) τα μολυσμένα (ΙΙΙ) και τα ρυπαρά (ΙV). Προφ'υλαξη ενδείκνυται για την κατηγορία ΙΙΙ, στην οποία ανήκουν: τραύματα θλαστικά (από μη αποστειρωμένο υλικό), χειρουργικές επεμβάσεις όπου ανοίγεται έντερο και γενικά μη στείρα κοιλότητα χωρίς όμως να υπάρχει συλλογη πύου. Η κατηγορία IV (ενδοκοιλιακά αποστήματα, ρήξη εντέρου, κτλ.) απαιτεί ΘΕΡΑΠΕΙΑ και όχι πρόφύλαξη.

Για τα θλαστικά τώρα, αφήνουμε ένα περιθώριο και δε δίνουμε αντιβίωση αν έχει προσέλθει εντός 6 ωρών και έχει συρραφεί με αυστηρά άσηπτη τεχνική. Αν μιλάμε για καθυστερημένη επούλωση (δηλαδή έρχεται >6-12 ώρες, ή δεν ράβεται ή έχει συρραφεί αλλά όχι αυστηρά άσηπτα- κι αυτό δεν είναι εύκολο πάντα σε αγροτικό ιατρείο ή είναι δήγμα) τότε κατά κανόνα καλύπτουμε με αντιμικροβιακά. Ψάξτο λίγο λοιπόν προτύ γράφεις ιατρικές κρίσεις.

Μαιστα. Ωραια. Πολυυυυ ωραια. Τουλαχιστον τωρα ξερουμε ποιος θα φταιει σε λιγα χρονια που θα πεθαινουμε ολοι απο σταφυλοκοκκο.

Συνεχισε αγορι μου να δινεις "προφυλακτικη αντιβιωση" στα θλαστικα των γιαγιαδων. Προσεχε μονο μην σε δουνε ο Βατοπουλος ή η Γιαμαρελου γιατι θα σε πυροβολησουν. Επι τοπου.

Δεύτερον, ποιος σου είπε ότι 50% κορεσμός σημαίνει ντε και καλά status, δηλητηρίαση από CO ή απόφραξη αεραγωγών? Καταρχάς αυτά που γράφεις κάνουν κυρίως διαταραχή του αερισμού (δηλαδή πτώση PO2 και αύξηση PCO2) που κατά κανόνα δεν έχουν τόσο βαριές υποξυγοναιμίες. Οι βαρύτερες υποξυγοναιμίες στην κλινική πράξη, αν θες να ξέρεις, παρατηρούνται συνήθως σε ασθενείς με διαταραχή σχέσης αερισμού/αιμάτωσης (όπως στη XAΠ, άσθμα, ΠΕ) και με βαρύ shunt (ιδε ατελεκτασία, ARDS, κτλ.) Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις.

Βασικα βαριεμαι να παραθεσω σχετικη βιβλιογραφια. Οταν μου λες ομως πως οι καταστασεις που ανεφερα δεν κανουν βαρια υποξυγοναιμια, η απαντηση μου ειναι πως κανεις λαθος. Χοντρο.

Α, και αν βρεις ποτε ασθενη με SaO2 50% (δηλαδη PO2 γυρω στο 30mmHg) ο οποιος ειναι ξυπνιος και μιλαει, εχεις εξασφαλισει μια δημοσιευση σε οποιο ιατρικο περιοδικο μπορεις να φανταστεις...

Όμως εγώ θα δεχθώ ότι ήταν ψεύτικο το 50%, γιατί τελικά ήταν(είχε PO2 πάντως αρκετά κάτω από 60 mm ΗG).

Μπραβο αγορι μου. Μπραβο.

Όμως, εγώ έκανα παρατήρηση στον τύπο γιατί ο άρρωστος ήταν υποξυγοναιμικός και η κλινική κατάσταση ήταν πολύ βαριά και αντιμετωπιζόταν λάθος. Θυμάσαι φαντάζομαι ότι άρρωστος με XAΠ που μπαίνει με PO2< 50 mm Ηg (όχι χρονίως, οξέως) PCO2>60 ή pH<7.25 έχει ένδειξη διασωλήνωσης ή NIPPV και όχι να παίζουμε με μασκούλες που δεν δίνουν ελεγχόμενηγ ροή οξυγόνου, όπως η απλή.

Εσυ μας ειπες πως ο ανθρωπος περιμενε τα αερια αιματος. Κατι που ειναι λογικο πριν να αποφασισει διασωληνωση. Αν τον ψεγεις επειδη δεν διασωληνωσε καποιον βασισμενος σε ενα οξυγονομετρο, τοτε μαλλον δεν εχεις καταλαβει καποια πολυ βασικα πραγματα.

Ψάξτο λίγο λοιπόν προτύ γράφεις ιατρικές κρίσεις.

Στο προηγουμενο ποστ μου, δεν θυμαμαι να εκανα καποια κριση. ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΕΣΕΝΑ.

Ουτε και τωρα θα κανω, θα πω μονο πως με τις ηλιθιες τακτικες σας, για αλλη μια φορα καταφερατε να μετατρεψετε ενα σοβαρο θεμα σε μια γελοιοτητα.

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ και μοριοδοτηση των αποφοιτων εξωτερικου. Χαχαχαααα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαιστα. Ωραια. Πολυυυυ ωραια. Τουλαχιστον τωρα ξερουμε ποιος θα φταιει σε λιγα χρονια που θα πεθαινουμε ολοι απο σταφυλοκοκκο.

Συνεχισε αγορι μου να δινεις "προφυλακτικη αντιβιωση" στα θλαστικα των γιαγιαδων. Προσεχε μονο μην σε δουνε ο Βατοπουλος ή η Γιαμαρελου γιατι θα σε πυροβολησουν. Επι τοπου.

Βασικα βαριεμαι να παραθεσω σχετικη βιβλιογραφια. Οταν μου λες ομως πως οι καταστασεις που ανεφερα δεν κανουν βαρια υποξυγοναιμια, η απαντηση μου ειναι πως κανεις λαθος. Χοντρο.

Α, και αν βρεις ποτε ασθενη με SaO2 50% (δηλαδη PO2 γυρω στο 30mmHg) ο οποιος ειναι ξυπνιος και μιλαει, εχεις εξασφαλισει μια δημοσιευση σε οποιο ιατρικο περιοδικο μπορεις να φανταστεις...

Μπραβο αγορι μου. Μπραβο.

Εσυ μας ειπες πως ο ανθρωπος περιμενε τα αερια αιματος. Κατι που ειναι λογικο πριν να αποφασισει διασωληνωση. Αν τον ψεγεις επειδη δεν διασωληνωσε καποιον βασισμενος σε ενα οξυγονομετρο, τοτε μαλλον δεν εχεις καταλαβει καποια πολυ βασικα πραγματα.

Στο προηγουμενο ποστ μου, δεν θυμαμαι να εκανα καποια κριση. ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΕΣΕΝΑ.

Ουτε και τωρα θα κανω, θα πω μονο πως με τις ηλιθιες τακτικες σας, για αλλη μια φορα καταφερατε να μετατρεψετε ενα σοβαρο θεμα σε μια γελοιοτητα.

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ και μοριοδοτηση των αποφοιτων εξωτερικου. Χαχαχαααα...

Λοιπόν τώρα αρχίζω εγώ τα χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.....

1. Στη Γιαμαρέλλου ήμουν στο 6ο έτος και είχα και 10 στην τελική εξέταση. Και μας είχε κάνει και μάθημα για την αντιμικροβιακή προφύλαξη των πληγών. Άσε που δεν πρόσεξες καν ότι έκανα κάποιες διακρίσεις πότε δίνουμε χημειοπροφύλαξη και πότε όχι. Και άσε που δεν ξέρω ακόμα στην Ελλάδα πολλούς σταφυλόκκοκους της ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ (όχι νοσοκομείου) να είναι MRSA. Ξανακοιμήσου.

2. Νοσοκομείο Χανίων, 2004, ασθενής με βαρύτατη ΧΑΠ, PO2=21 mm Hg, ξύπνιος, με φοβερή αναπνευστική δυσχέρεια, κυανωτικός. Και ΔΕΝ ήταν φλεβικά τα αέρια αίματος. Και επίσης έχεις μπερδέψει λίγο γιατί πέφτει το επίπεδο συνείδησης σε τέτοιους αρρώστους. Προλαβαίνει να τους κοιμήσει η PCO2 (υπερκαπνία) πολύ πριν έχει επίδραση η υποξυγοναιμία.Βέβαια αυτό δε δημοσιεύτηκε γιατί δεν είναι και τόσο ασυνήθιστο!! :antegeia::antegeia:

Εντάξει, μετατρέψαμε ένα σοβαρότατο θέμα σε γελοιότητα, γιατί πολύ απλά ήθελες να κάνεις ιατρικά σχόλια

στο πρώτο post που ανακοίνωσα περιστατικά. Ευτυχώς δε θα γίνεις ούτε λοιμωξιολόγος ούτε εντατικολόγος.

Και αν η συζήτηση που είχε θέμα το υπόμνημα του ΣΑΙΕΠ για τις εξετάσεις εξετράπη, δε φταίω εγώ. Το κακό παράδειγμα το έχεις ήδη δώσει από τα προηγούμενα post σου πολύ πριν αρχίσω να γράφω. Συνεπώς για άλλη μία φορά και επειδή έχω και δουλειές, :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλά... ηρέμησε. Βλέπω άγγιξε κατευθείαν τις χορδές σου το post μου Sovereign. Αν τυχόν τα βρέις σκούρα με την αναμονή ειδικότητας (μπααααααα) πήγαινε νομική ;)

Είναι ντροπή σου και τελείως άνανδρο να συκοφαντείς ένα άτομο που το παραμικρό δικαίωμα δεν έχει δώσει προς αυτήν την κατεύθυνση. Ο Sovereign ήταν συμφοιτητής μου και δεν έχει δώσει ποτέ δικαίωμα για τέτοια απαξιωτικά σχόλια. Ήταν πάντα άψογος στις υποχρεώσεις του και άριστος φοιτητής. Είμαι σίγουρος ότι θα γίνει και ένας πολύ καλός γιατρός---αν δεν του σπάσουν τα νεύρα βέβαια με τόση λάσπη και δεν ρίξει μια μούτζα σε όλα και όλους. Αλλά gor είσαι τόσο γελοίος που θα καταλάβαινες ότι αν το συγκεκριμένο άτομο ήθελε να χρησιμοποιήσει τις γνωριμίες του μπαμπά του δεν θα προχωρούσε "με το σταυρό στο χέρι". Και στο κάτω-κάτω από πότε πρέπει να απολογείται κάποιος επειδή έχει μπαμπά μεγαλογιατρό? Δεν παριστάνω το δικηγόρο κανενός αλλά δεν μπορώ να διαβάζω τόσες μπούρδες μαζεμένες. Sov, μη μασάς και για μένα λίγο-πολύ τα ίδια λένε (ή μάλλον θα έλεγαν αν ήξεραν ποιος είμαι). Άντε φίλε μου να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Και για να απαντήσω και στο σχόλιο του Neoplantesis_ (που φρόντισε να ερευνήσει το γενεαλογικό δέντρο του Sov, είναι από καλή οικογένεια και από μπαμπά μεγαλογιατρό λες και πάει για γαμπρός!) Ναι ρε φίλε τα posts του δεν επιδέχονται διορθώσεων πώς να το κάνουμε? Τόσα χρόνια στο forum και ναι, είναι πολύ προσεκτικός στο πώς διατυπώνει αυτά που υποστηρίζει. Κομπλεξικός είναι αυτός που δεν αναγνωρίζει το προφανές. Και για να σας προλάβω γιατί το βλέπω να έρχεται το επόμενο κύμα λάσπης όλα αυτά από κάποιον που με τον Sovereign δεν έκανε ποτέ παρέα (γιο να μην θεωρηθώ κολλητάρι του).

Περαστικά σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γκίζα Βασίλη είσαι άκυρος σε αυτά που έγραψες!!! :D

Καλά παρίστανα το Δικατσά και τι λέει αυτός και ήμουν τόσο πειστικός που με πέρασες για Δικατσά!!

Βρε ειρωνικά για τα μπουμπούκια τα ανέφερα αυτά που αφού βολεύθηκαν στην πλάτη μας με τα δολλαριάκια τους,μας υποδεικνύουν και τι έπρεπε να είχαμε κάνει για να μη φτάσουμε στην τωρινή κατάσταση,μας λένε και μαλάκες δηλαδή-εις υγείαν των κοροίδων!

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΥΠΟΜΝΗΜΑ ΠΟΥ ΑΠΕΣΤΑΛΗ,ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥς ΠΟΥ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΑΝΑΜΑΣΩΝΤΑΣΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΜΝΗΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νοσοκομείο Χανίων, 2004, ασθενής με βαρύτατη ΧΑΠ, PO2=21 mm Hg, ξύπνιος, με φοβερή αναπνευστική δυσχέρεια, κυανωτικός. Και ΔΕΝ ήταν φλεβικά τα αέρια αίματος.

Σε ποση ωρα κατερευσε ? Και μη μου πεις πως "τον κοιμησε η υπερκαπνια" γιατι η πιεση οξυγονου που αναφερεις ειναι απλουστατα μη συμβατη με τη ζωη. Αν δεν διορθωθει η υποξιαιμια καταληγεις απο οξεωση...

Και επίσης έχεις μπερδέψει λίγο γιατί πέφτει το επίπεδο συνείδησης σε τέτοιους αρρώστους. Προλαβαίνει να τους κοιμήσει η PCO2 (υπερκαπνία) πολύ πριν έχει επίδραση η υποξυγοναιμία.

Εγω αγορι μου δεν εχω μπερδεψει τιποτε. Η χρονια υπερκαπνια αμβλυνει την αναπνευστικη προσπαθεια. Και παλι ομως, δεν ειναι η υπερκαπνια που θα οδηγησει σε αναπνευστικη καταστολη. Ειναι η διορθωση της υποξιαιμιας.

Συνεχιστε παντως με αυτα τα λαθη απο Δικατσαδες. Πλακα εχει η υποθεση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

cupofcoffee, έχεις δίκιο σ΄αυτά που λες, όπως τα λες, αλλά δεν είναι όλα τα πανεπιστήμια του εξωτερικού ''σχολές ευκαιρίας'' και κάποτε που θα αξιολογούνται και τα δικά μας θα είναι πιο εύκολο να το κρίνει κανείς ))) Κανείς δε μπορεί να πει τίποτα για όσους πέρασαν με την αξία τους, αλλά και όλοι οι υπόλοιποι δεν σημαίνει ότι κοπίασαν λιγότερο για να πάρουν το πτυχίο τους, ο κάθε ένας ξέρει τους κόπους που κατέβαλλε ο ίδιος + πολλά παραδείγματα φοιτητών με ''άκρες'' που τέλειωσαν με ευκολία (σε όλα τα πανεπιστήμια).

Και μια παρεξήγηση που προέκυψε από δικό μου λάθος, επειδή δεν έσβησα ένα quote (sorry, είμαι καινούρια στο forum, δεν έγινε επίτηδες): η λέξη ''μεταγραφείς'' είναι στο post #91 (pag. 5). Και το μόνο που ήθελα να πω είναι ότι ορθογραφικά λάθη μπορεί να κάνουν ακόμα και οι πιο Έλληνες ανάμεσά μας ...

Sorry again Sovereign )))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να απαντήσω και στο σχόλιο του Neoplantesis_ (που φρόντισε να ερευνήσει το γενεαλογικό δέντρο του Sov, είναι από καλή οικογένεια και από μπαμπά μεγαλογιατρό λες και πάει για γαμπρός!) Ναι ρε φίλε τα posts του δεν επιδέχονται διορθώσεων πώς να το κάνουμε? Τόσα χρόνια στο forum και ναι, είναι πολύ προσεκτικός στο πώς διατυπώνει αυτά που υποστηρίζει. Κομπλεξικός είναι αυτός που δεν αναγνωρίζει το προφανές. Και για να σας προλάβω γιατί το βλέπω να έρχεται το επόμενο κύμα λάσπης όλα αυτά από κάποιον που με τον Sovereign δεν έκανε ποτέ παρέα (γιο να μην θεωρηθώ κολλητάρι του).

Kαλα ρε δεν σας εχουν μαθει οτι τα ναρκωτικα καινε εγκεφαλους;!Εψαξα εγω το γενεαλογικο δεντρο κανενος;!Ειπα απλως οτι το επωνυμο ειναι γνωστο σε εναν κυκλο μεγαλογιατρων.Εδω εσυ ο ιδιος υπονοεις οτι εισαι τεκνο μεγαλογιατρου λες και θελεις να μας φοβισεις!Οσον αφορα το υπομνημα οντως ειστε σε καλο δρομο...Στειλτε κι αλλο παρομοιου περιεχομενου αν σας ειναι ευκολο σε χαρτι τουαλετας ομως γιατι τους τελειωσε. emeleos:splats:emkafesemnysta

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ποση ωρα κατερευσε ? Και μη μου πεις πως "τον κοιμησε η υπερκαπνια" γιατι η πιεση οξυγονου που αναφερεις ειναι απλουστατα μη συμβατη με τη ζωη. Αν δεν διορθωθει η υποξιαιμια καταληγεις απο οξεωση...

Εγω αγορι μου δεν εχω μπερδεψει τιποτε. Η χρονια υπερκαπνια αμβλυνει την αναπνευστικη προσπαθεια. Και παλι ομως, δεν ειναι η υπερκαπνια που θα οδηγησει σε αναπνευστικη καταστολη. Ειναι η διορθωση της υποξιαιμιας.

Συνεχιστε παντως με αυτα τα λαθη απο Δικατσαδες. Πλακα εχει η υποθεση.

Επειδή έχει καταντήσει αφάνταστα βαρετή η κουβέντα και όσο και να προσπαθήσω να ξεδιαλύνω τη σύγχυση που επικρατεί στο μυαλό σου περί αναπνευστικής ανεπάρκειας δεν μπορώ, σε παραπέμπω στη MEΘ του Ρούσσου, 2ος τόμος, σελ. 859-891 και 1ο τόμο σελ . 92 και εξής, για να καταλάβεις γιατί αυτό το τελευταίο που λες ισχύει εν μέρει (σε μεγάλο βαθμό έχει αλλάξει).

Και επιτέλους αν θέλετε τέτοιου είδους συζητήσεις ανοίξτε άλλο topic,αυτό εδώ δεν έχει καμία σχέση. Τέλος.Ήμαρτον, κουράστηκα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω προκαλω τον Λιστ ή οποιονδηποτε αλλο να μου εξηγησει που εχω λαθος σε αυτο το θεμα, και τι ακριβως δεν ισχυει και εχει αλλαξει. Δεν εχω του Ρουσου, ομως εχω 5-6 βιβλια διπλα μου που συμφωνουν μαζι μου.

Περιμενω απαντηση κι αυτα το "βαρεθηκα, εχω δουλεια, με περιμενει η γκομενα" να τα αφησεις κατα μερους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε Αlex να σου πω εγω που εισαι "λαθος"!Δεν εχεις αποφοιτησει απο τη μεγαλη των ιατρων σχολη στην Αθηνα.Το δευτερο σου λαθος ειναι οτι καθεσαι και ασχολεισαι σχεδον 2 χρονια με το να πεισεις τους αποφοιτους της Ακαδημιας αυτης για κατι αυτονοητο!Οτι δηλαδη εισαι ιατρος με δικαιωματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχεις ''του Ρούσσου'' ή του οποιουδήποτε Έλληνα συγγραφέα Ελληνικό σύγγραμμα και έχεις την απαίτηση να σου εξηγήσουν !!! Καλά, τι κατάλαβες ? Εδώ είμαστε στην Ελλάδα (του Λιακόπουλου, του Χριστόδουλου, των Ελλήνων που πέρασαν με Παν-Ελλαδικές, σε Ελληνικά πανεπιστήμια, για να διαβάζουν Ελληνικής ονομασίας και προέλευσης βιβλία ))) Σιγά μη λένε τα ξένα βιβλία τα ίδια σωστά πράγματα που λένε τα Ελληνικά !!! Που είναι και πανάκριβα, και καλές εκδόσεις, και ανταγωνιστικά και πάνω απ΄όλα πάντα έγκυρα )))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρότι το όλο θέμα έχει πλάκα (ειδικά στο σημείο που προσπαθούν να την πουν με επιστημονικά μισόλογα και αποσπασματικές γνώσεις περί αναπνευστικής ανεπάρκειας σε άνθρωπο που έχει γράψει σκορ παγκοσμίου αναφοράς στα USMLE και έχει αφήσει εποχή στην Ιατρική Αθήνας), όλα τα άσχετα θα διασκορπιστούν σε αντίστοιχα topics.

Για όποιον έχει την απορία για το πώς εκτροχιάστηκε το thread, τον παραπέμπω στα γεμάτα "λεπτή" ειρωνία αρχικά posts του ατόμου με nick Alex77.

Αν θεωρείτε γελοίες τις θέσεις του ΣΑΙΕΠ, κύριοι, δε βρίσκω το λόγο να χάνετε το χρόνο σας σε τέτοια threads. Εκτός αν τσούζει, που λένε και οι γιαπωνέζοι, που οι θέσεις μας έγιναν απόλυτα δεκτές από το ΚΕΣΥ χωρίς ουδεμία αντίρρηση ως προς τη νομιμότητά τους.

ΥΓ: Για όσους έχουν απορίες για τον μπαμπά μου, τι έκανα στην Αγγλία (ναι ναι, ειπώθηκε κι αυτό σε άλλο thread), τι αναμονή έχω, τι ώρα κάνω το πρώτο τσιγάρο και τι χρώμα προφυλακτικά χρησιμοποιώ, να μου στείλουν pm αντί να τα ζαλίζουν στους υπολοίπους. Αν πάλι τα περί μεγαλογιατρών ειπώθηκαν για να υπονοήσουν κάτι, παρακαλώ τις καταγγελίες σας επώνυμα και όχι πίσω από τη θρασυδειλία ενός forum nick. Νταξ; Φχαστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω απλα ειπα τις αποψεις μου. Αν τωρα δεν σας αρεσει που "επεμβαινει η λογικη", τι να κανουμε.

Κατα τ'αλλα, δανειστικα κι απο ενα φιλο μου ενα βιβλιο της Γιαμαρελου περι αντιμικροβιακης θεραπειας, στο οποιο λεει μεσα η γυναικα πως σε τραυματα δεν δινουμε αντιβιοτικα. :splats:

Θα βρω και του Ρουσου, αμφιβαλω ομως αν λεει μεσα πως πρεπει να διασωληνωνουμε τον κοσμακη με βαση την ενδειξη του οξυγονομετρου. :splats:

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως εφταιγα παλι εγω που εγινε μπαχαλο η συζητηση. ΕΓΩ σας ανεγκασα να τα βαλετε ΠΑΛΙ με οσους εχουν τελειωσει στο εξωτερικο κι οσους ηρθαν με μετεγγραφη... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν έχεις βολευτεί λόγω των συγκυριών που θέλησαν να βγάλουν άτομα ιατρούς που δε δικαιούνταν ούτε νοσηλευτές να είναι φυσικό επακόλουθο είναι η ειρωνία και τα πειράγματα.

Αφού μετά από αυτό όλα επιτρέπονται αρκεί να έχεις τις κατάλληλες προσβάσεις και να εκμεταλευτείς τις ευκαιρίες.Ο καθένας που διαβάζει το φόρουμ κρίνει,διότι για τα γεγονότα δεν περιμένει να σχηματίσει γνώμη από εδώ αλλά τα γνωρίζει ήδη και κρίνει έτσι αυτούς που εκφράζονται.

Επομένως Σοβ μην ασχολείσαι με τη σαββούρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρότι το όλο θέμα έχει πλάκα (ειδικά στο σημείο που προσπαθούν να την πουν με επιστημονικά μισόλογα και αποσπασματικές γνώσεις περί αναπνευστικής ανεπάρκειας σε άνθρωπο που έχει γράψει σκορ παγκοσμίου αναφοράς στα USMLE και έχει αφήσει εποχή στην Ιατρική Αθήνας), όλα τα άσχετα θα διασκορπιστούν σε αντίστοιχα topics.

Ποιό είναι αυτό το φαίνομενο πάλι; :mellow:

Παιδιά από τότε που έχω αρχίσει να επισκέπτομαι το GreekMeds έχω γνωρίσει έναν "που έχει αφήσει εποχή", αρκετούς "που έχουν γράψει σκορ παγκοσμίου αναφοράς στα USMLE", έναν αυτο-ευαγγελιζόμενο "χαρισματικό" αλλά και "φαινόμενο" (no pun intended)... Και όλα αυτά μονάχα στο ΕΚΠΑ!! Μολαταύτα, εμένα μετά λοιδορούν ως ξερόλα και παντογνώστη. :blink:

Αρχίζω να πιστεύω πως φταίει το nickname μου και ότι δήλωσα απ'την πρώτη στιγμή και με μια δόση αθώας περηφάνειας- που να ξερα- πως είμαι ΔΙΚΑΤΣΑς... έστω κι αν δεν είμαι. :rolleyes:

Anywho, χαίρομαι πολύ που δεν είδα αυτήν τη διαμάχη νωρίτερα γιατί θα είχα συρθεί στον χορό. :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχεις ''του Ρούσσου'' ή του οποιουδήποτε Έλληνα συγγραφέα Ελληνικό σύγγραμμα και έχεις την απαίτηση να σου εξηγήσουν !!! Καλά, τι κατάλαβες ? Εδώ είμαστε στην Ελλάδα (του Λιακόπουλου, του Χριστόδουλου, των Ελλήνων που πέρασαν με Παν-Ελλαδικές, σε Ελληνικά πανεπιστήμια, για να διαβάζουν Ελληνικής ονομασίας και προέλευσης βιβλία ))) Σιγά μη λένε τα ξένα βιβλία τα ίδια σωστά πράγματα που λένε τα Ελληνικά !!! Που είναι και πανάκριβα, και καλές εκδόσεις, και ανταγωνιστικά και πάνω απ΄όλα πάντα έγκυρα )))

Καλά καλά.... Δεν την παλεύετε καθόλου. Όταν παραπέμπω κάποιον σε ένα σύγγραμμα, φροντίζω να ξε΄ρω περί τίνος πρόκειται. Και το συγκεκριμένο της ΜΕΘ είναι από τα καλύτερα της σχολής μας, διεθνώς αναγνωρισμένο, πλείστοι εκ των συγγραφέων του έχουν σπουδές σε ΗΠΑ, Καναδά, Αγγλία, κτλ. και η βιβλιογραφία προέρχεται από καταξιωμένα συγγράμματα στο χώρο της αναπνευστικής ανεπάρκειας (άλλωστε μην ξεχνάς ότι τα περισσότερα ελληνικά βιβλία με up-to-date πληροφορίες είναι copy-paste από ξένα-κακά τα ψέματα). Δεν είμαστε Ελληνάρες φίλε. Άλλα βιβλία της σχολής μας δε θα συνέστηνα ούτε να τα ξεφυλλίσεις!Και αν νομίζεις ότι τα δικά μας βιβλία που διαβάζουμε 6 χρόνια είναι άθλια και ταπεινά (γιατί εμμέσως πλην σαφώς αυτό υπονοείς) εξήγησέ μου γιατί τα καταφέρνουν όλοι οι Έλληνες τόσο καλά σε κλινικές εξετάσεις (USMLE Step 2, ΜRCP) και γιατί τα καταφέρνουν και στο εξωτερικό από την πρώτη ημέρα που πηγαίνουν?

Και επιτέλους μπορεί να σταματήσει αυτή η βλακεία? Στον Alex έστειλα PM και πιστεύω ότι θα συνεννοηθούμε έτσι. Δεν είναι εδώ παράδοση σε αμφιθέατρο Ιατρικής και κακώς εκτραπήκαμε. Ζητώ συγγνώμη και παρακαλώ κάθε (νοήμον) μέλος του forum να αλλάξει θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο που μπορει να παρατηρησει ενας τριτος διαβαζοντας το φορουμ, ειναι η συστηματικη προσπαθεια καποιων αποφοιτων/φοιτητων Ελληνικων πανεπιστημιων να παρουσιασουν τους αποφοιτους εξωτερικου ως γιατρους με χαμηλο επιστημονικο επιπεδο και τις ιατρικες σχολες εξωτερικου ως γ' και δ' κατηγοριας.

Στο συγκεκριμμενο τοπικ δε, υπηρξε και μια "ενορχηστρωμενη επιθεση" (παντα ηθελα να το γραψω αυτο) των μελων του Σαιεπ, χρησιμοποιωντας καποια "πραγματικα περιστατικα" που αποδεικνυουν την ασχετοσυνη οσων δεν εχουν σπουδασει στην Ελλαδα.

Τα "πραγματικα περιστατικα" αυτα, ησαν αλλοτε τοσο παραλογα και μη πιστευτα (πχ γιατρος που χορηγει φολικο σε σιδηροπενικη αναιμια) και αλλοτε σηκωναν επιστημονικη κουβεντα για το αν ηταν οντως λαθη.

Η κουβεντα αυτη εγινε, ο αντιλογος υπηρξε και αυτο προφανως δεν ενθουσιασε τον συνηθη υποπτο και εναν απο τους πρωτεργατες της καμπανιας εναντια στους αποφοιτους εξωτερικου.

Ο καθενας με ιατρικες γνωσεις μπορει να διαβασει την συζητηση αυτη (που τελειωσε με παραθεση περγαμηνων, στο στυλ "ξερεις ποιος ειμαι εγω ρε?") και να βγαλει τα συμπερασματα του.

Απο κει και περα, δεν νομιζω πως υπαρχει κανεις φυσιολογικος ανθρωπος και γιατρος που θα διαβασει το τοπικ αυτο (καθως και τοσα αλλα παρομοια) και δεν θα στεναχωρηθει με την παντελη ελλειψη συναδελφικης αλληλεγγυης και αισθησης των βασικων αρχων ιατρικης δεοντολογιας που παρουσιαζει μια νεα γενια γιατρων, η οποια εισερχεται στον κλαδο σε μια περιοδο οπου κοινωνια και κρατος κρατουν μια πρωτοφανως εχθρικη σταση απεναντι του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αν νομίζεις ότι τα δικά μας βιβλία που διαβάζουμε 6 χρόνια είναι άθλια και ταπεινά (γιατί εμμέσως πλην σαφώς αυτό υπονοείς) εξήγησέ μου γιατί τα καταφέρνουν όλοι οι Έλληνες τόσο καλά σε κλινικές εξετάσεις (USMLE Step 2, ΜRCP) και γιατί τα καταφέρνουν και στο εξωτερικό από την πρώτη ημέρα που πηγαίνουν?

Να κάνω ένα ερώτημα εύλογο στο συγκεκριμένο σημείο;

Γιατί λες πως μόνο οι Έλληνες (ή τουλάχιστον οι Έλληνες από ελληνικά ΑΕΙ) τα πάνε καλά στα USMLE; Και γιατί λες πως τα καταφέρνουν απ'την πρώτη ημέρα που πηγαίνουν; Γιατί δηλαδή; Ο Γερμανός, ο Ιταλός, κι ο Ισπανός που θα πάρουν το ECFMG με το σπαθί τους θα πάνε μετά και θα σφάζουν κόσμο;

Εκτός κι αν υπάρχει κάποια στατιστική των ECFMG ανά χώρα που βγάζει (μετά από ανάλυση) πως όντως οι πανελληνιονίκες εγκέφαλοι τα καταφέρνουν καλύτερα από τους άλλους ξένους. Αν υπάρχει, επειδή δεν τη γνωρίζω, σε παρακαλώ δώσε link. <_<

Τώρα, ακούμε για «τόσους Έλληνες στην Αμερική» γιατί μόνο στην Ελλάδα (απ'τις δυτικές χώρες) υπάρχει τόσο μεγάλη ανάγκη εξαιτίας των αναμονών ή γενικότερα του χαμηλού επιπέδου να φύγουν έξω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά καλά.... Δεν την παλεύετε καθόλου. Όταν παραπέμπω κάποιον σε ένα σύγγραμμα, φροντίζω να ξε΄ρω περί τίνος πρόκειται. Και το συγκεκριμένο της ΜΕΘ είναι από τα καλύτερα της σχολής μας, διεθνώς αναγνωρισμένο, πλείστοι εκ των συγγραφέων του έχουν σπουδές σε ΗΠΑ, Καναδά, Αγγλία, κτλ. και η βιβλιογραφία προέρχεται από καταξιωμένα συγγράμματα στο χώρο της αναπνευστικής ανεπάρκειας (άλλωστε μην ξεχνάς ότι τα περισσότερα ελληνικά βιβλία με up-to-date πληροφορίες είναι copy-paste από ξένα-κακά τα ψέματα). Δεν είμαστε Ελληνάρες φίλε. Άλλα βιβλία της σχολής μας δε θα συνέστηνα ούτε να τα ξεφυλλίσεις!Και αν νομίζεις ότι τα δικά μας βιβλία που διαβάζουμε 6 χρόνια είναι άθλια και ταπεινά (γιατί εμμέσως πλην σαφώς αυτό υπονοείς) εξήγησέ μου γιατί τα καταφέρνουν όλοι οι Έλληνες τόσο καλά σε κλινικές εξετάσεις (USMLE Step 2, ΜRCP) και γιατί τα καταφέρνουν και στο εξωτερικό από την πρώτη ημέρα που πηγαίνουν?

Και επιτέλους μπορεί να σταματήσει αυτή η βλακεία? Στον Alex έστειλα PM και πιστεύω ότι θα συνεννοηθούμε έτσι. Δεν είναι εδώ παράδοση σε αμφιθέατρο Ιατρικής και κακώς εκτραπήκαμε. Ζητώ συγγνώμη και παρακαλώ κάθε (νοήμον) μέλος του forum να αλλάξει θέμα.

Εκείνο που ήθελα να πω με το σχόλιό μου είναι ότι είναι πολύ μα πολύ ... ανώφελο να παραπέμπεις συναδέλφους για διευκρινήσεις σε συγγράμματα τα οποία είναι πολύ πιθανό να μην έχουν ))) Όσο για τα ελληνικά, χαίρομαι που αναγνωρίζεις ότι ''άλλα βιβλία της σχολής μας δε θα συνέστηνα ούτε να τα ξεφυλλίσεις''. Οι 'Ελληνες σίγουρα τα καταφέρνουν καλά (το πόσο καλά δεν μπορούμε να το ξέρουμε) αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι σκάνδαλο το καθεστώς των πανεπιστημιακών συγγραμμάτων στην Ελλάδα - και δε μπορεί, όσο κι αν δεν ξέρεις τι ισχύει στις υπόλοιπες χώρες, να μην έχεις ακούσει ότι αυτό που γίνεται εδώ είναι μοναδικό !

Τα ελληνικά συγγράμματα αναγκάστηκα να τα αποκτήσω και να τα μελετήσω στην ειδικότητα, και υπογραμμίζω το ''αναγκάστηκα''! Είναι πολύ δύσκολο για όποιον έχει μελετήσει σε ξένα να συνηθίσει στα ελληνικά, όχι επειδή δεν περιέχουν τα πάντα, αλλά επειδή δεν είναι ... φιλικά προς τον χρήστη. Είναι γραμμένα με έναν τρόπο ακατανόητο, και για έναν περίεργο λόγο οι πτυχιούχοι από Ελληνικά πανεπιστήμια τα βολεύονται πολύ περισσότερο από τους άλλους ... η δύναμη της συνήθειας μάλλον. Προσωπικά τα βρήκα κουραστικά και αντιπαθητικά στην αρχική φάση, αλλά χρήσιμα στην τελική ευθεία πριν τις εξετάσεις. Εξακολουθώ όμως να πιστεύω ότι είναι γραμμένα με πλήρη αδιαφορία προς τον αναγνώστη )))

Οπωσδήποτε η κοινή λογική επιβάλλει να ρωτάς πρώτα αν έχει ο άλλος πρόσβαση στα βιβλία που έχεις κατά νου, και ΜΕΤΑ να αρχίζεις τις παραπομπές. Εγώ τουλάχιστο αυτό θα έκανα )))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.