Jump to content

ΔΙΚΑΤΣΑ ΕΛΕΟΣ!!!


nikos

Recommended Posts

emarup Ολο βλακειες γραφεις ρε ανθρωπε, ελεος δηλαδη με την εμπαθεια σου. Τι σχεση εχει τωρα το Αγια Σοφια και τα Usmle που ειναι mcqs' με το παλιο συστημα του δικατσα οπου επρεπε να αναπτυξεις κειμενο.

Οτι να'ναι. :lol: Στην κοσμαρα σου εισαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 637
  • Created
  • Last Reply
Να πως γινονται μερικοι ανθρωποι γιατροι!

Πηγα σε μια γνωστη μου φαρμακοποιο που ειχα καιρο να τη δω και πιασαμε την κουβεντα. Αυτη εχει μια κορη που την ηξερα προσωπικα. Το κοριτσακι πηγαινε 4η δεσμη και ηθελε να σπουδασει οικονομικα. Αυτο ηταν μαλιστα το ονειρο της και ηθελε να ασχοληθει ειδικα με το managment. Καλη μαθητρια, του 19, περασε με την πρωτη στην σχολη της επιλογης της, μονο που ηταν επαρχια.

Η μανα της της επρηξε τα συκωτια. "Γιατι δεν πας κοριτσι μου γιατρος, να σε βλεπουν οι φιλες μου με την ποδια και να σκανε απο τη ζηλια τους;;;"

Τιποτα η κοπελα, εκει στη σχολη της. Στο τελος, με τα πολλα η μανα της της ειπε:"Δεν θα πληρωνω εγω του κοσμου τα λεφτα στις επαρχιες για να σπουδαζεις βλακειες!!!" και την εστειλε με το ζορι στη Ρουμανια να σπουδασει ιατρικη.

Με τι διαθεση θα σπουδασει αυτο το κοριτσι;;; Δεν θα πληρωνει για το πτυχιο;;;

Αμαρτιες γονεων..... :(

Δεν θα γίνεις άνθρωπος ποτέ ελληνάρα μικροαστέ

Ονόματα δε λέμε... but he's real! ;)

Απ'την πόλη μου (Θεσσαλονίκη) και χωμένος στα κομματικά ως το λαιμό.

Να, κάτι τέτοια βλέπω και μετά την ψωνίζω που βρίζετε ακόμα και μας που καθίσαμε να φάμε όλο το πακέτο (6+) του εξωτερικού, δίχως να δοκιμάσουμε ποτέ να υπερκεράσουμε το σύστημα των Πανελλαδικών.

BTW, όταν τον είδα στη Θεσ/νίκη μου είπε (μιας που εγώ είμαι επί πτυχίω)... «άντε και στα δικά σου!» :rolleyes:

Δεν απήντησα. Ίσως και κακώς.

Πάντως πραγματικά πιστεύω πως αν δε είχαμε το πρόβλημα των πεπερασμένων θέσεων ειδικότητας δεν θα μιλούσαμε καν για ΔΙΚΑΤΣΑδες (τουλάχιστον όχι καθημερινά). Και στη νομική γίνεται της τρελής και έρχονται κι απ'έξω αλλά εκεί δεν έχει αναμονή οπότε όλοι τρώνε το χαστούκι όταν βγουν στην αγορά εργασίας, όταν πλέον είναι αργά.

Χρύσα και προφ, αν θέλετε πείτε μου όνομα και παράταξη σε πμ (για προσωπική χρήση και μόνο!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρύσα και προφ, αν θέλετε πείτε μου όνομα και παράταξη σε πμ (για προσωπική χρήση και μόνο!)

Γιατί; Θα τούς εκβιάσεις;

Για προσέχετε τι λέτε, ρε παιδιά...!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Alex, thanx man! Το 12άρι της Ρουμανίας ήταν ό,τι έπρεπε!!!

emthanx  emiloveyou

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΑΓΩΝΙΖΩΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΙΑΤΡΟΙ ΣΤΗ ΡΟΥΜΑΝΙΑ-ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ-ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΙΣΑΝ ΣΤΕΛΝΟΝΤΑΣ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΤΟΣΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛΕΝΑΡΑ...

romania.gif

bulgaria.gif

yunew.gif

ΑΝΤΕ ΤΥΧΕΡΟΥΛΗΔΕΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΧΑΡΤΗ ΣΑΣ ΕΧΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΧΑΘΕΙΤΕ... emcat:Pemheheemkwlos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aς μου απαντησει καποιος τι σχεση εχει ο διαγωνισμος της Eurovision με τους φοιτητες-αποφοιτους βαλκανικων χωρων;Αφηστε δε που ο αριθμος των εκει φοιτητων εχει μειωθει δραματικα.Εδω καποιοι στειλατε συγχαρητηρια σε δικατσαδες για τη νικη της Παπαριζου! :blink:

Οταν παντως σπουδαζε στο Βελιγραδι συγγενης μου -που ηταν και πολυ περισσοτεροι οι φοιτητες- τον π---ο παιρναμε στον διαγωνισμο! :D:P

emeleos

Φαινεται τελικα οτι οσο παιρνανε τα χρονια η ανεργια και η υποαπασχοληση θα μας εξωθουν σε ακραια φαινομενα! emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

πρεπει και να αξιζει το τραγούδι έτσι δεν είναι?παλιοτερα δεν ασχολούμασταν ούτε εμείς εδώ με το διαγωνισμό.πάντως το χιούμορ είναι και χιούμορ και καλό είναι έτσι να το εκλάβετε ...

υγ:μακάρι να έχει μειωθεί ο αριθμός όπως λες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι καταπληκτικό: οι απόφοιτοι τών ελληνικών πανεπιστημίων να κάνουν ειδικότητα στο εξωτερικό προκειμένου οι απόφοιτοι τού ΔΙΚΑΤΣΑ να κάνουν ειδικότητα στην Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και που ξέρεις ρε φίλε εσύ τι κάνω εγώ?Θα με πείς εσύ αργόσχολο που γράφω στο φόρουμ της σχολής μου?)..........

αν δεν κανω καποιο λαθος,εχεις γραψει προσφατα σχετικα(μετα απο την τελευταια προκυρηξη Αγροτικων)οτι εχασες καποια θεση απο αποφοιτο Αλλοδαπης(Καλαματα ισως?).οπως και να εχει,τα σχολια σου στο forum της σχολης σου προδιδουν εμπαθεια σφοδρα.τα ρατσιστικα σου ενστικτα,γιατι μονο απο τετοια διακρινεσαι,ισως καθορισουν και τη θεση σου στην κοινωνια αργοτερα.να προσεχεις.οι δικαιολογιες δε θα εχουν θεση σε αποφοιτο Ιατρικης,οπως εσυ.οχι οτι εχει τοσο μεγαλη σημασια,αλλα τους βαθμους μου,και την αντιστοιχια μου μετεπειτα,εσυ,μαλλον,δε θα τους πλησιαζες καν.καπου παρατηρητης θα ησουν,απο πολυ χαμηλα.εισαγω υποθεση,διοτι,ευτυχως για εσενα,δε χρειαστηκε τετοια συγκριση.τωρα για το ποιος κλαιγεται,ειναι αυτο ξεκαθαρο,στους περισσοτερους τουλαχιστο εδω μεσα,στο forum της σχολης σου(να ξερασω τωρα,Γιαννη,ή μετα?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν δεν κανω καποιο λαθος,εχεις γραψει προσφατα σχετικα(μετα απο την τελευταια προκυρηξη Αγροτικων)οτι εχασες καποια θεση απο αποφοιτο Αλλοδαπης(Καλαματα ισως?).οπως και να εχει,τα σχολια σου στο forum της σχολης σου προδιδουν εμπαθεια σφοδρα.τα ρατσιστικα σου ενστικτα,γιατι μονο απο τετοια διακρινεσαι,ισως καθορισουν και τη θεση σου στην κοινωνια αργοτερα.να προσεχεις.οι δικαιολογιες δε θα εχουν θεση σε αποφοιτο Ιατρικης,οπως εσυ.οχι οτι εχει τοσο μεγαλη σημασια,αλλα τους βαθμους μου,και την αντιστοιχια μου μετεπειτα,εσυ,μαλλον,δε θα τους πλησιαζες καν.καπου παρατηρητης θα ησουν,απο πολυ χαμηλα.εισαγω υποθεση,διοτι,ευτυχως για εσενα,δε χρειαστηκε τετοια συγκριση.τωρα για το ποιος κλαιγεται,ειναι αυτο ξεκαθαρο,στους περισσοτερους τουλαχιστο εδω μεσα,στο forum της σχολης σου(να ξερασω τωρα,Γιαννη,ή μετα?)

ΠΟΛΛΑ, ΚΟΜΜΑΤΑ ,ΕΧΕΙΣ, ΒΑΛΕΙ ,ΡΕ, ΦΙΛΕ, ΜΑΡΑΝΤΟΝΑ.ΤΡΕΙΣ, ΦΟΡΕΣ, ΤΟ ,ΔΙΑΒΑΣΑ, ΓΙΑ ,ΝΑ ,ΚΑΤΑΛΑΒΩ, ΤΙ, ΛΕΣ,,,,,,,,,,, emcolgateemcolgateemcolgateemcolgateemcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πλακα εχετε. Ο ενας κοβει, ο αλλος ραβει.

Ειπα εγω οτι δικαιολογειται κανεις να μην γνωριζει την Ελληνικη ιατρικη ορολογια ?

Αυτο που ειπα ειναι οτι ειναι σαφεστατα πιο δυσκολο να απαντησεις θεματα αναπτυξης σε μια επιστημονικη γλωσσα που δεν εχεις χρησιμοποιησει αρκετα. Και ορθογραφικα ειναι πιθανο να κανεις, και εκφραστικα, αλλα και να χασεις χρονο μεταφραζοντας αυτα που εχεις στο μυαλο σου σε αλλη γλωσσα.

Προσωπικα, ακομα μερικες φορες κολαω σε μερικες ελληνικες λεξεις -αργω δηλαδη να θυμηθω τον αντιστοιχο Ελληνικο ορο. Δεν ντρεπομαι γι'αυτο επιδη οφειλεται στο οτι δεν εχω διαβασει αρκετα βιβλια στα Ελληνικα. Οχι επειδη δεν εχω διαβασει αρκετα γενικως και αοριστως...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΝΤΡΟΠΗΣ Ή ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΟΤΑΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΙ ΣΟΥΗΔΙΚΑ, ΙΑΤΡΙΚΗ ΟΡΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΜΗ ,ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΕΛΛΑΔΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Κ.Ο.Κ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα γίνεις άνθρωπος ποτέ ελληνάρα μικροαστέ

Χρύσα και προφ, αν θέλετε πείτε μου όνομα και παράταξη σε πμ (για προσωπική χρήση και μόνο!)

OK, θα σου στείλω αν είναι.

Αλλά χωρίς επώνυμη καταγγελία και τεκμήρια θα κάνεις μια τρύπα στο νερό.

Όπως έγραψα και παραπάνω νομιμοφανής= νόμιμος. :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ολο βλακειες γραφεις ρε ανθρωπε, ελεος δηλαδη με την εμπαθεια σου. Τι σχεση εχει τωρα το Αγια Σοφια και τα Usmle που ειναι mcqs' με το παλιο συστημα του δικατσα οπου επρεπε να αναπτυξεις κειμενο.

Οτι να'ναι.  Στην κοσμαρα σου εισαι.

Εσύ γράφεις όλο βλακείες ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

Σε ελληνικά νοσοκομεία αρκετοί από Ρουμανία και Βουλγαρία έκαναν κάποιες κλινικές που θα έπρεπε να κάνουν στο Πανεπιστήμιο τους.'Ηθελε αποδοχή από τους 2 Διευθυντές,προέλευσης και προορισμού,και σφραγίδα από τη διοίκηση του νοσοκομείου+υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις ασφαλιστική απαίτηση ή οικονομική από το ελληνικό νοσοκομείο και ότι θα παρακολουθεις συμμορφωμένος στις υποδείξεις των ιατρών.

Αυτό το γνωρίζω πολύ καλά επειδή το έκαναν πολλά παιδιά.Συγκεκριμένα θυμάμαι τη διαδικασία από το Αγ.Σοφία στην ορθοπεδική κλινική.Τόσα παιδιά δ'ηλαδή δεν είχαν επαφή με ελληνική ιατρική ορολογία? :lol: Εκεί κολλαέι το Αγ.Σοφία ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.

Το usmle έγραψα καθαρά που κολλάει,στη γνώση της ορολογίας που απαιτείται.Και όπως θα ξέρεις δεν είναι μόνο πολλαπλής στις εξετάσεις(αν και εκεί χρειάζεται η τέλεια γνώση ορολογίας),έχει και το τμήμα του ηθοποιού ασθενή όπου εκεί πρέπει να αρθρώσεις πολλές κουβέντες(όχι απλές).

Ανέφερα και το ότι είναι Έλληνες οπότε ακόμα πιο εύκολο.

Εσύ μάλλον είσαι στην κοσμάρα σου και επί τόσο καιρό προσπαθείς γιατρέ τρίτης γενιάς να αποδείξεις τα αναπόδεικτα,να δικαιολογήσεις εκεί που δεν υπάρχει δικαιολογία.

Κάνε πάλι το κινέζο περί ιατρικής ορολογίας ή πες μας καμία άλλη δικαιολογία για τα αδικαιολόγητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλώς η κακώς όλα είναι ανταγωνιστικά σήμερα.Μπήκαμε κατόπιν διαγωνισμού ανταγωνιστικόυ στο ελληνικό πανεπιστήμιο και τελειώσαμε.

Άλλοι δεν έχουν υποστεί κανέναν διαγωνισμό,γράφτηκαν σε αγγλόφωνα,ήρθαν εδώ και μετά μέσω εξετάσεων μπαίνουν σε ένα σύστημα αναμονών που δε δίνει το δικαίωμα του ανταγωνισμού,να φανεί ο καλύτερος,οπότε μένουν τα ευχολόγια''ο καλύτερος θα αναδειχθεί στον ασθενή και λοιπα θεωρητικά''.Και μέχρι τότε άτομα που αξίζουν(δεν εξαιρώ ούτε αποκλείω κανέναν),ψάχνουν στα τυφλά την τ'υχη τους στο εξωτερικό επειδή κάποιοι κουμπαράδες πιάνουν εδώ τις θέσεις.

Εσύ Alex77 επί καιρό προσπαθεις να αποδείξεις ότι τα πανεπιστήμια του ανατολικού μπλόκ είναι καλύτερα,ή τουλάχιστον εφάμιλλα των ελληνικών.Για να δικαιολογήσεις το ότι αποφοίτησες από ένα από αυτά για να γίνεις και εσύ η τρίτη γενιά ;) .Η αλήθεια είναι ότι κάποια από αυτά είναι αξιόλογα,αλλα΄δυστυχώς περιορισμενα.Η μεγάλη μάζα των τμημάτων δημιουργήθηκε για να φάνε οι πεινάλες κομπιναδόροι σε Ελλάδα και εξωτερικό με την ανοχή και στήριξη της πολιτείας.

Έχω αναφέρει παλαιότερα ότι άτομα αποφοίτους από Βελιγράδι γνωρίζω,μου έχουν μεταφέρει αρκετά σκηνικά από πάνω οπότε το να κάνεις τον έξυπνο δε νομίζω ότι οφελεί,σε εμένα τουλάχιστον.Σαν κατηγορία σε έχω κατατάξει.Απλώς τώρα τελείωσες όπου τελείωσες,πέρασες κάτι μούφα εξετάσεις,αρχίζεις σαν κύριος στρογγυλοκαθισμένος την ειδικότητα σου και κάνεις και τον έξυπνο-δώσε θάρρος στο χωριάτη να σου ανέβει στο κρεβάτι.

Εσένα και άλλους σασ συμφέρει να με χαρακτηρίσετε ως γραφικό,πώς θα πουλήσετε τα παραμύθια σας?Κάποια πράγματα που έχεις πεί είναι αλήθεια(π.χ.στο ότι έβλεπες παιδιά που ήταν άξια να κόβονται και να περνάνε με τη μία οι φελλοί),αυτό κάποιες φορές συνέβαινε.Αλλά επομένωε εσύ που πέρασες με τη μία σε ποιά κατηγορία(της διάνοιας?)είσαι αφού οι εξετάσεις είναι έτσι για να σε κόβουν?

Από καιρό έχει εξελιχτεί μια βαρετή κόντρα που δεν έχει τίποτε άλλο καινούργιο να προσθέσει,απλώς τώρα που ελέχθησαν αρκετά παραμένουν οι δικαιολογίες για τα τούβλα που τα θέλουν όλα(έτοιμα θέματα,βάση στο πάτωμα).

Συνέχισε τις δικαιολογίες σου(ίσως δικαιολογείς και τον εαυτό σου που δε πήγες να σπουδάσεις σε χώρα της προκοπής). :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως γινεται παντως καποιος να παιρνει στι πανελληνιες στα 3 μαθηματα εκτος της εκθεσης σχεδον αριστα και στην εκθεση να πατωνει;Σιγα το μαθημα ρε παιδια.Ετσι οπως ηταν και να μην χειριζοσουν σωστα τον λογο παπαγαλιζες κειμενα απο παπανουτσο κοκ τα συνδυαζες με την οποια κριτικη σκεψη και επιπεδο διεθετες και ενα 16ρακι τουλαχιστον το χτυπαγες σε καποια απ'τις 3 φορες που μπορουσες να δωσεις.

Οσον αφορα το μαγαζι που λεγεται ΔΟΑΤΑΠ ειναι αληθεια οτι μυριζει απο μιλια χωρις ομως αυτο να αποτελει τη μονιμη δικαιολογια για καποιον που κοβεται συνεχεια.Χρειαζεται να ξεκαθαρισει το τοπιο εκει αλλα δυσκολο γιατι ως γνωστον υπαρχει το "πολιτικο κοστος"......

Το αλλο που δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το νοημα για μερικους "δικατσαδες" να προσπαθουν χρονια να μας πεισουν για το ποιον τους.Αν ειναι καλος καποιος τι τον νοιαζει να πεισει τους υπολοιπους και μαλιστα ανωνυμα;Ειναι και ειρωνικο εκτος των αλλων και προκλητικο."Τελειωσα Αλβανια,καθαρισα στα 6 χρονακια,τα'σκασα σε καποιον κομπιναδορο,περασα το ΔΙΚΑΤΣΑ χρησιμοποιοντας τις γνωριμιες του μπαμπα,μαμα,φιλου της οικογενειας και τωρα βολεμενος ας πεισω και τους κοπανους εδω οτι ειμαι γιατραρα!"

Θα πω σε κανενα φιλο μου δικατσα να γραψει στο forum και στο πρωτο post του να γραφει:

" Γεια σας συναδελφοι,ειμαι καινουργιος στο forum,κοπηκα στις πανελληνιες για μισο μοριο(στα 6400).Μου περασε απ'το μυαλο να παω Harvard αλλα ειπα δε βαριεσαι που να τρεχουμε τωρα.Ετσι πηγα Τιραννα οπου και τελειωσα στα 6 χρονια(ηταν να τελειωσω στα 5 αλλα ειπα να κατσω αλλο ενα χρονακι),ξεσκιστηκα στο διαβασμα οπως εκανα μια ζωη αλλωστε και περασα ΔΙΚΑΤΣΑ στο dt γιατι ημουν κορυφη και τωρα με παρακαλανε απ'την ιατρικη της Στοκχολμης να συνεργαστουμε αλλα τους ειπα να πανε να παιξουν αλλου.Τωρα περιμενω να ξεκινησω ειδικοτητα και ετσι πηρα την αποφαση να σας γραψω μπας και γινουμε φιλοι! "

edit: μαζι σου παλαιολογε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο που ειπα ειναι οτι ειναι σαφεστατα πιο δυσκολο να απαντησεις θεματα αναπτυξης σε μια επιστημονικη γλωσσα που δεν εχεις χρησιμοποιησει αρκετα. Και ορθογραφικα ειναι πιθανο να κανεις, και εκφραστικα, αλλα και να χασεις χρονο μεταφραζοντας αυτα που εχεις στο μυαλο σου σε αλλη γλωσσα.
Αν κάνεις ορθογραφικά και εκφραστικά λάθη και χάνεις χρόνο στην «μετάφραση» και μάλιστα σε σημείο που κάνουν το γραπτό σου δυσανάγνωστο και ελλιπές, μάλλον το γραπτό σου δεν είναι καλό και ορθώς σε κόψανε...

Αν ψάχνεις δικαιολογία για το γιατί δεν πέρασες, είναι τέλεια.

Ωστόσο η δική σου ανεπάρκεια ΔΕΝ αποτελεί αδικία του κράτους εις βάρος σου.

Ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό...

Άκου εκεί είναι πιο δύσκολο...

Αν είναι δυνατόν!!!

Μάλλον καλύτερα να προσφύγετε στο ΣτΕ και να ζητήσετε οι εξετάσεις αναγνώρισης πτυχίων Ιατρικής να γίνονται στα Ρουμανικά...

Είναι καταπληκτικό: οι απόφοιτοι τών ελληνικών πανεπιστημίων να κάνουν ειδικότητα στο εξωτερικό προκειμένου οι απόφοιτοι τού ΔΙΚΑΤΣΑ να κάνουν ειδικότητα στην Ελλάδα.
Πίστεψέ με, δεν θα χάσεις τίποτα κάνοντας ειδικότητα στο εξωτερικό.

Αυτοί που χάνουν είναι όσοι αξίζουν αλλά για διάφορους λόγους δεν μπορούν να φύγουν και αναγκάζονται να βρεθούν αντιμέτωποι με την Ελληνική πραγματικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως γινεται παντως καποιος να παιρνει στι πανελληνιες στα 3 μαθηματα εκτος της εκθεσης σχεδον αριστα και στην εκθεση να πατωνει;Σιγα το μαθημα ρε παιδια.Ετσι οπως ηταν και να μην χειριζοσουν σωστα τον λογο παπαγαλιζες κειμενα απο παπανουτσο κοκ τα συνδυαζες με την οποια κριτικη σκεψη και επιπεδο διεθετες και ενα 16ρακι τουλαχιστον το χτυπαγες σε καποια απ'τις 3 φορες που μπορουσες να δωσεις.

  Οσον αφορα το μαγαζι που λεγεται ΔΟΑΤΑΠ ειναι αληθεια οτι μυριζει απο μιλια χωρις ομως αυτο να αποτελει τη μονιμη δικαιολογια για καποιον που κοβεται συνεχεια.Χρειαζεται να ξεκαθαρισει το τοπιο εκει αλλα δυσκολο γιατι ως γνωστον υπαρχει το "πολιτικο κοστος"......

  Το αλλο που δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το νοημα για μερικους "δικατσαδες" να προσπαθουν χρονια να μας πεισουν για το ποιον τους.Αν ειναι καλος καποιος τι τον νοιαζει να  πεισει τους υπολοιπους και μαλιστα ανωνυμα;Ειναι και ειρωνικο εκτος των αλλων και προκλητικο."Τελειωσα Αλβανια,καθαρισα στα 6 χρονακια,τα'σκασα σε καποιον κομπιναδορο,περασα το ΔΙΚΑΤΣΑ χρησιμοποιοντας τις γνωριμιες του μπαμπα,μαμα,φιλου της οικογενειας και τωρα βολεμενος ας πεισω και τους κοπανους εδω οτι ειμαι γιατραρα!"

  Θα πω σε κανενα φιλο μου δικατσα να γραψει στο forum και στο πρωτο post του να γραφει:

" Γεια σας συναδελφοι,ειμαι καινουργιος στο forum,κοπηκα στις πανελληνιες για μισο μοριο(στα 6400).Μου περασε απ'το μυαλο να παω Harvard αλλα ειπα δε βαριεσαι που να τρεχουμε τωρα.Ετσι πηγα Τιραννα οπου και τελειωσα στα 6 χρονια(ηταν να τελειωσω στα 5 αλλα ειπα να κατσω αλλο ενα χρονακι),ξεσκιστηκα στο διαβασμα οπως εκανα μια ζωη αλλωστε και περασα ΔΙΚΑΤΣΑ στο dt γιατι ημουν κορυφη και τωρα με παρακαλανε απ'την ιατρικη της Στοκχολμης να συνεργαστουμε αλλα τους ειπα να πανε να παιξουν αλλου.Τωρα περιμενω να ξεκινησω ειδικοτητα και ετσι πηρα την αποφαση να σας γραψω μπας και γινουμε φιλοι! "

edit: μαζι σου παλαιολογε!

δε νομιζω πως προσπαθει καποιος ''δικατσας'' επιμονα να πεισει καποιον,και δη ατομα απο ''αυτο ή το αλλο forum'',οτι ειναι γιατραρα,για κανενα λογο.αντιθετα,αντιλαμβανεται ευκολα καποιος,ιδιαιτερα μεσα απο αυτο εδω το forum τον ορισμο της προκλητικοτητας και της ειρωνιας.και ισως αυτο αποτελει την κυρια αιτια για την οποια ''συμμετεχει'' καπως πιο ενεργα(ο δικατσας).μαλλον οι ''της ημεδαπης γιατροι'' εχουν μπερδεμενα καποια πραγματα στο μυαλο τους,και πιστευουν πως απεφοιτησαν απο το παν. του harvard ή της Χαιδεμβεργης,πραγμα το οποιο δε δικαιολογειται,συγκρινομενοι ακομα και με το παν. που σαν παραδειγμα αναφερεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανείς δεν είπε ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι στο θεό,απεναντίας έχουν ελλείψεις επειδή ακριβώς ανήκουν στο ελληνικό κράτος που σε επίπεδο οργάνωσης είναι άστα να πάνε.όμως παρόλαυτά δουλειά γίνεται και μάλιστα αρκετοί διδάσκοντες είναι παγκόσμιας εμβέλειας.

Το ότι εσάς σασς φαινόμαστε προκλητικόι,είρωνες και αλαζόνες σαν να θεωρούμε ότι προερχόμαστε από το Harvard προκύπτει επειδή θεωρούμε το πανεπιστήμιο Αθηνών και τα υπόλοιπα πολύ ανώτερα από τα αγγλόφωνα και λοιπά που δημιουργήθηκαν σαν μανιτάρια για να πλουτίσουν κάποιοι.Προσωπικά με κανέναν δεν έχουμε,ούτε και διάθεση να πλακωνόμαστε συνέχεια.Αυτή η στάση προκύπτει από τη σύγκριση που κάνουμε.Γιατί δε στραβώνουμε με αποφοίτους από Ολλανδία?Δε γνωρίζουμε ο κάθε ένας που τελείωσε προσωπικά,σε ποιά χώρα,αλλά το ποιοί φοιτούσαν εκεί το βλέπαμε στα άτομα από μεταγραφές εξωτερικόυ,στα αγροτικά και στα νοσοκομεία.

Το ΔΙΚΑΤΣΑ ή ΔΟΑΤΑΠ σε πολλά πράγματα είναι άδικο στην παρούσα φάση,αλλα΄είναι άδικο γιατί προσπαθεί πλαγίως να κάνει αυτό που έπρεπε να είχε γίνει από 10ετίας-μία φορά το έτοσ εξετάσεις για πτυχία εκτός Ε.Ε. με καθορισμένο αριθμό θέσεων.

Το ανέλυσα αυτό και παραπάνω.Αλλά εσείς θέλετε έτοιμα θέματα,θα αποδεχόσασταν κάτι τέτοιο,αφού όλοι γιατροί πρέπει να γίνετε(τουλάχιστον έτσι συμπεριφέρεστε).

Για τα υπόλοιπα αναφέρθηκα παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανείς δεν είπε ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι στο θεό,απεναντίας έχουν ελλείψεις επειδή ακριβώς ανήκουν στο ελληνικό κράτος που σε επίπεδο οργάνωσης είναι άστα να πάνε.όμως παρόλαυτά δουλειά γίνεται και μάλιστα αρκετοί διδάσκοντες είναι παγκόσμιας εμβέλειας.

Το ότι εσάς σασς φαινόμαστε προκλητικόι,είρωνες και αλαζόνες σαν να θεωρούμε ότι προερχόμαστε από το Harvard προκύπτει επειδή θεωρούμε το πανεπιστήμιο Αθηνών και τα υπόλοιπα πολύ ανώτερα από τα αγγλόφωνα και λοιπά που δημιουργήθηκαν σαν μανιτάρια για να πλουτίσουν κάποιοι.Προσωπικά με κανέναν δεν έχουμε,ούτε και διάθεση να πλακωνόμαστε συνέχεια.Αυτή η στάση προκύπτει από τη σύγκριση που κάνουμε.Γιατί δε στραβώνουμε με αποφοίτους από Ολλανδία?Δε γνωρίζουμε ο κάθε ένας που τελείωσε προσωπικά,σε ποιά χώρα,αλλά το ποιοί φοιτούσαν εκεί το βλέπαμε στα άτομα από μεταγραφές εξωτερικόυ,στα αγροτικά και στα νοσοκομεία.

Το ΔΙΚΑΤΣΑ ή ΔΟΑΤΑΠ σε πολλά πράγματα είναι άδικο στην παρούσα φάση,αλλα΄είναι άδικο γιατί προσπαθεί πλαγίως να κάνει αυτό που έπρεπε να είχε γίνει από 10ετίας-μία φορά το έτοσ εξετάσεις για πτυχία εκτός Ε.Ε. με καθορισμένο αριθμό θέσεων.

Το ανέλυσα αυτό και παραπάνω.Αλλά εσείς θέλετε έτοιμα θέματα,θα αποδεχόσασταν κάτι τέτοιο,αφού όλοι γιατροί πρέπει να γίνετε(τουλάχιστον έτσι συμπεριφέρεστε).

Για τα υπόλοιπα αναφέρθηκα παραπάνω.

κατα τη γνωμη μου,εχετε προβλημα με τις χωρες απο τις οποιες προερχονται οι περισσοτεροι αποφοιτοι Ιατρικης(βλ. Ρουμανια λ.χ.)παλιοτερα ηταν και αλλες ισως,οπως η Τσεχια,αλλα τωρα ''δεν υπαρχει τοσο ισχυρο πατημα'',ενεκα Ε.Ε.οποτε εχει στραφει ολο το μενος στα ρουμανοβουλγαρικα πανεπιστημια.μαλιστα καποιοι γραφουν πως εν τελει η εκπαιδευση στην Τσεχια ή την Ουγγαρια ειναι πολυ καλη.ολα γινονται με γνωμονα τη μεθαυριανη αγορα εργασιας.η συγκριση που αναφερεις θα μπορουσε καλλιστα να υπαρξει,εαν εξεταζομασταν ισοτιμα.δηλ.να παιρνατε μια γευση και εσεις του τι εστι δικατσα.αυτο βεβαια δεν υφισταται.εδω κανουν καταληψεις για την αξιολογηση,ποσο μαλλον....

οι προσωπικες συγκρισεις του καθενος στα Αγροτικα και αλλου θυμιζουν λιγο conspiracy theory,οποτε μικρη σημασια εχουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δε διαφώνησα ποτέ στο να υπάρχουν κοινές εξετάσεις!ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΙΝΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ!

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΓΙΑ ΕΝΑΡΞΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΕ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΕ ΑΠΟΤΥΧΙΑ!

Όμως εσείς επιζητάτε να δίνουμε ΔΙΚΑΤΣΑ.Δηλαδή έτσι αυτοαναιρείτε το πτυχίο σας.Είστε πτυχιούχοι ιατρικής ή δεν είστε?Να δίνετε δηάδή μαθήματα μαζί με τους προπτυχιακούς?Έτσι αποδέχεστε μόνοι σας την ανεπάρκεια σας.Να δίνουμε μετά όλοι για την ειδικότητα όσοι έχουμε άδεια άσκησης ΝΑΙ.

Εσείς πήρατε πτυχίο ή όχι?Υποτίθεται ότι έχετε ολοκληρώσει τις σπουδές σας?Τότε το να δίνετε μαζί με τους προπτυχιακούς δε το καταλαβαίνω.Μετά από τη λήψη του δικού μας πτυχίου και της άδειας να δώσουμε για τη συνέχιση της εκπαίδευσης=ειδικότητα.

Ή θέλετε να δώσουμε μαζί οι πτυχιούχοι ελληνικών και Ε.Ε. και εκτός Ε.Ε ΔΙΚΑΤΣΑ για άδεια και μετά για ειδικότητα(ή εναλλακτικά μετά από αυτές τις εξετάσεις να μη δίνουμε για ειδικότητα-αλλά τότε σε κάποιες είδικότητες θα υπάρχει λίστα αναμονής οπότε οι εξετάσεις για ειδικότητα σε κάθε περίπτωση πρέπει να υπάρχουν).

Με το να λέμε να δίνουμε εμείς ΔΙΚΑΤΣΑ δεν προσπαθείτε να εξομοιώσετε τα ελληνικά πανεπιστήμια με το κάθε κατασκεύασμα του ανατολικού μπλόκ?Περάσαμε ή δεν περάσαμε από διαγωνισμό(πανελλήνιες).Πήραμε πτυχίο από χώρα που έπι έτη ήταν στην Ε.Ε?ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΔΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΣ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΑΙΤΕΙ.

Για τις νεοεισερχόμενες χώρες σε πολλά πανεπιστήμια το μόνο που αλλάζει με Ρουμανία,Βουλγαρία είναι το οικονομικό επίπεδο των ατόμων που πήγαιναν εκεί.Οι ταρίφες ήταν μεγαλύτερες.

Αρκετοί που πήγαν Ρουμανία,ήρθαν με μεταγραφή απο πανεπιστήμια της Ουγγαρίας ΟΤΑΝ ΕΚΕΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.Και αυτό στα πρώτα έτη.Δεν αναφερόμαστε στη Ρουμανία,Βουλγαρία κάνοντας μόκο για τις νεοεισερχόμενες στην Ε.Ε.Αυτά έχουν λεχθεί από καιρό.Απλώς στη Ρουμανία,Σερβία,Βουλγαρία πήγαινε ο λαός ο μέσος.Οι υπόλοιποι Τσεχία,Ουγγαρία.

Δε σας πάει να το παίζετε θύματα θρασύδειλης δήθεν συμπεριφοράς που σας βρήκε τώρα εκτός Ε.Ε και λεέι μόνο για εσάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρκετοί που πήγαν Ρουμανία,ήρθαν με μεταγραφή απο πανεπιστήμια της Ουγγαρίας ΟΤΑΝ ΕΚΕΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.Και αυτό στα πρώτα έτη.Δεν αναφερόμαστε στη Ρουμανία,Βουλγαρία κάνοντας μόκο για τις νεοεισερχόμενες στην Ε.Ε.Αυτά έχουν λεχθεί από καιρό.Απλώς στη Ρουμανία,Σερβία,Βουλγαρία πήγαινε ο λαός ο μέσος.Οι υπόλοιποι Τσεχία,Ουγγαρία.

Δε σας πάει να το παίζετε θύματα θρασύδειλης δήθεν συμπεριφοράς που σας βρήκε τώρα εκτός Ε.Ε και λεέι μόνο για εσάς.

ΣΩΣΤΟ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δε διαφώνησα ποτέ στο να υπάρχουν κοινές εξετάσεις!ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΙΝΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ!

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΓΙΑ ΕΝΑΡΞΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΕ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΕ ΑΠΟΤΥΧΙΑ!

Όμως εσείς επιζητάτε να δίνουμε ΔΙΚΑΤΣΑ.Δηλαδή έτσι αυτοαναιρείτε το πτυχίο σας.Είστε πτυχιούχοι ιατρικής ή δεν είστε?Να δίνετε δηάδή μαθήματα μαζί με τους προπτυχιακούς?Έτσι αποδέχεστε μόνοι σας την ανεπάρκεια σας.Να δίνουμε μετά όλοι για την ειδικότητα όσοι έχουμε άδεια άσκησης ΝΑΙ.

Εσείς πήρατε πτυχίο ή όχι?Υποτίθεται ότι έχετε ολοκληρώσει τις σπουδές σας?Τότε το να δίνετε μαζί με τους προπτυχιακούς δε το καταλαβαίνω.Μετά από τη λήψη του δικού μας πτυχίου και της άδειας να δώσουμε για τη συνέχιση της εκπαίδευσης=ειδικότητα.

και μετά για ειδικότητα(ή εναλλακτικά μετά από αυτές τις εξετάσεις να μη δίνουμε για ειδικότητα-αλλά τότε σε κάποιες είδικότητες θα υπάρχει λίστα αναμονής οπότε οι εξετάσεις για ειδικότητα σε κάθε περίπτωση πρέπει να υπάρχουν).

Με το να λέμε να δίνουμε εμείς ΔΙΚΑΤΣΑ δεν προσπαθείτε να εξομοιώσετε τα ελληνικά πανεπιστήμια με το κάθε κατασκεύασμα του ανατολικού μπλόκ?Περάσαμε ή δεν περάσαμε από διαγωνισμό(πανελλήνιες).Πήραμε πτυχίο από χώρα που έπι έτη ήταν στην Ε.Ε?ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΔΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΣ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΑΙΤΕΙ.

Για τις νεοεισερχόμενες χώρες σε πολλά πανεπιστήμια το μόνο που αλλάζει με Ρουμανία,Βουλγαρία είναι το οικονομικό επίπεδο των ατόμων που πήγαιναν εκεί.Οι ταρίφες ήταν μεγαλύτερες.

Αρκετοί που πήγαν Ρουμανία,ήρθαν με μεταγραφή απο πανεπιστήμια της Ουγγαρίας ΟΤΑΝ ΕΚΕΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.Και αυτό στα πρώτα έτη.Δεν αναφερόμαστε στη Ρουμανία,Βουλγαρία κάνοντας μόκο για τις νεοεισερχόμενες στην Ε.Ε.Αυτά έχουν λεχθεί από καιρό.Απλώς στη Ρουμανία,Σερβία,Βουλγαρία πήγαινε ο λαός ο μέσος.Οι υπόλοιποι Τσεχία,Ουγγαρία.

Δε σας πάει να το παίζετε θύματα θρασύδειλης δήθεν συμπεριφοράς που σας βρήκε τώρα εκτός Ε.Ε και λεέι μόνο για εσάς.

το δικατσα αποτελει εξεταση για την αποκτηση αδειας ασκησης επαγγελματος(ουσιαστικα).σε αυτες τις εξετασεις λαμβανουν μερος μονον αποφοιτοι χωρων εκτος Ε.Ε.αναφορικα δε στην Ελλαδα,τετοιες εξετασεις δεν υπαρχουν απο χερι(για τους απο εδω αποφοιτους).διοτι αλλο εξετασεις για αδεια ασκησης,και αλλο παθολογια κατα τη φοιτηση.στις Πανελληνιες μην αναφερεσαι καν,πανε αυτες,περασαν!ειμαι σιγουρος πως κατουρηθηκες απο τη χαρα σου,οταν εμαθες τα τοτε αποτελεσματα,αλλα δε μπορεις να τις χρησιμοποιεις συνεχεια ως ασπιδα για τα σχολια σου.εξαλλου,το γεγονος οτι η Ιατρικη αποτελουσε μια δυσκολα προσβασιμη σχολη,δε σημαινει πως υπαρχουν καποιοι Επιλεγμενοι.εκτος αν θεωρεις τον εαυτο σου τετοιο?

Ή θέλετε να δώσουμε μαζί οι πτυχιούχοι ελληνικών και Ε.Ε. και εκτός Ε.Ε ΔΙΚΑΤΣΑ για άδεια

σσσσσ,αυτο να μην το φωναζεις,δε κανει.θα το ακουσει καποιος φοιτητης και θα σε καταραστει.

αν και θα ηταν κατι,που ο καθε λογικος θα περιμενε να συμβαινει.

και μην εξαπτεσαι,μη φωναζεις και παθεις κατι.παντως σιγουρα να μην ανησυχεις,δικατσα(ή απλα εξετασεις για αδεια ασκησης) δε θα χρειαστει να ''δωσεις",δεν υπαρχει κανενας φοβος.ας ειν' καλα η Ελλαδαρα μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι...χμ...έχουμε γράψει ένα εκατομμύριο ποστ για τις εξετάσεις, έχουμε κράξει τις παρατάξεις, μέχρι σύλλογο ιδρύσαμε κι έρχεσαι να μας πεις...καλεεε γιατί δεν λέτε να δώσουμε εξετάσεις όλοι μαζί;;; ΕΕΕΕΕλα Αλέεεεκο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.