Jump to content

ΣΥΓΝΩΜΗ,ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ


ΕΥΑ.16

Recommended Posts

Λοιπόν Εύα, πρέπει οπωσδήποτε να γίνεις γιατρός. Κυνήγησε το όνειρό σου, γιατί αλλιώς θα σου μείνει ένα τεράστιο απωθημένο. Και γιατί άνθρωποι σαν κι εσένα (και εννοώ τον τρόπο σκέψης σου, όχι τους βαθμούς σου) γίνονται καλοί γιατροί. Και όταν λέω καλοί εννοώ με αυτόν τον τρόπο που δε μετριέται με χρηματικές απολαβές.

Να βάλεις όμως καλά στο μυαλό σου ότι το ελληνικό σύστημα υγείας διαθέτει όλα τα μέσα για να σε εμποδίσει από το να προσφέρεις στους ασθενείς σου. Και ότι κάποιες φορές η αξία του επαγγέλματός σου θα "αναγνωρίζεται" περισσότερο από τη θεία Μαρία και τη γιαγιά Πηνελόπη που θα'χουν να λένε ότι έγινες γιατρός παρά από τους ασθενείς σου.

Δεν υπάρχει σήμερα εύκολη δουλειά. Και τα επαγγέλματα με γρήγορη αποκατάστση, καλά χρήματα κλπ συχνά δε χρειάζονται καν πτυχίο Πανεπιστημίου. Να κάνεις αυτό που σου αρέσει πραγματικά, ώστε να αντέχεις στα δύσκολα. Αν κάνεις κάτι που δε σ'αρέσει, δε θα αντέξεις ούτε στα εύκολα...

ΥΓ: Συγνώμη ή συγγνώμη για τους περισσότερους γιατρούς δεν έχει σημασία, αφού κανείς δεν καταλαβαίνει τα ιερογλυφικά τους! :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

To 2018 κορίτσι μου 2 πράγματα θα συμβαίνουν:

- είτε οι αναμονές θα είναι ακόμα μεγαλύτερες, καθώς κάθε χρόνο μπαίνουν στις ιατρικές Ελλάδος περίπου 1000 παιδιά και άλλα 1000 ή 2000 δεν ξέρω πηγαίνουν στο εξωτερικό, με αποτέλεσμα τελικά να μαζεύονται κάθε χρόνο κάπου 2000 με 2500 γιατροί (εξαιρώ αυτούς που μένουν έξω) και να διεκδικούν 1000 θέσεις ειδικευομένων (τα νούμερα είναι ενδεικτικά).

Οπότε κάθε χρόνο οι αναμονές ανεβαίνουν αλματωδώς.

- είτε θα έχουν μπει εξετάσεις για να αρχίσει κάποιος ειδικότητα, κάτι που συζητείται από το 1993 (για να απαντήσω και στο ερώτημά σου από πότε άρχισαν οι αναμονές, προσωπικά το πήρα χαμπάρι το 1993 με τις πρώτες μεγάλες καταλήψεις και εννοείται αφού ΗΔΗ σπούδαζα). Βέβαια, η ελληνική πραγματικότητα είναι τέτοια που πιθανόν να μην μπουν και ποτέ τέτοιες εξετάσεις ή να αργήσουν πάρα πολύ.

Αναγνωρίζω κι εγώ ότι ανήκεις σε αυτούς που έχουν την αγαθή επιθυμία να βοηθήσουν τον συνάνθρωπο κι αυτό είναι όντως καλό εφόδιο για να ξεκινήσει κάποιος ιατρική.

Ομως, από τις απαντήσεις σου είναι ολοφάνερο ότι δεν έχεις "βύσμα" (μάλλον δεν ξέρεις καν τι σημαίνει η λέξη) και γι αυτό και μόνο θα απογοητευτείς πάρα πολύ όταν στο νοσοκομείο της Λάρισας θα δεις να διορίζονται άλλοι, που δεν θα ξέρουν ούτε 3 ξένες γλώσσες, ούτε "άριστα υπολογιστές" , αλλά θα έχουν καλό βύσμα.

Ρώτα κάποιον μεγαλύτερο τι σημαίνει η λέξη και τα ξαναλέμε.

Αν μπορείς να αντέξεις, παρόλα αυτά, την πιθανότητα να μην διοριστείς ποτέ στο δημόσιο νοσοκομείο, αλλά να ασκείς την ιατρική ιδιωτικά στο ιατρείο σου ή σε κλινικές άλλων ως υπάλληλος, τότε προχώρα.

ΥΓ: αυτά που σου γράφω σήμερα θα ήθελα πολύ να μου τα είχε πει κάποιος στα 16 μου. Αντίθετα, εμένα με έπεισαν να πάω με το φοβερό επιχείρημα: "κρίμα να χαραμίσεις τα 20ρια σε μια...ανεργία, ό,τι άλλο και να σπουδάσεις θα βγεις άνεργη, ενώ οι γιατροί δεν μένουν ΠΟΤΕ χωρίς δουλειά..."

Γελάσατε και σήμερα, ε;

Βέβαια, ξαναλέω ότι τότε δεν είχαμε ίντερνετ και ό,τι έλεγαν γονείς, κηδεμόνες και καθηγητές ήταν θέσφατο.

Τώρα έχετε καλύτερη πρόσβαση στην πληροφορία. Μην παίρνετε αποφάσεις χωρίς να ακούσετε τη γνώμη όσων περισσότερων μπορείτε.

Τροποποιήθηκε από invitro
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σοβαραααααααααααααααααα????????????????????ΟΥΑΟΥ!!!!ΛΟΙΠΟΝ ,τελειωσε και ο παραμικρος ενδοιασμος εξαλειφθηκε!!!Θα παω ιατρικη,οτι κι αν γινει!!!

Πάντως όλα αυτά τα Ουάου μου είναι ακατανόητα, εκτός αν υποθέσουμε ότι όντως πάσχεις από κάποια από τις ασθένειες που αναγράφονται στο άρθρο που σου υπέδειξε ο Τάσος.

Αλλιώς προς τι ο ενθουσιασμός;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:) λοιπον,σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας και σας ευχαριστω πολυ που αφιερωσατε χρονο για να με βοηθησετε.Εχω μια εικονα στο μυαλο μου για το τι θα κανω και με βοηθησατε να ξεκαθαρισω καποια πραγματα και να δημιουργησω μια πιο καθαρη εικονα των πραγματων.Για να μην ζαλιζεστε και σεις αλλο,θα κλεισω αυτο το θεμα εδω.Θα εξακολουθω βεβαια να διαβαζω το φορουμ σας και να πληροφορουμε οσο το δυνατον καλυτερα και να μπαινω που και που.

Αυτα.

Γεια σας!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Κατά τύχη έπεσα στο φόρουμ κ το διάβασα όόόόόόλο με ανυπομονησία για να δω το τέλος.....

ΕΥΑ που είσαι???!!!Τι κάνεις?!!!!!!!!Πώς πάει το σχολείο?!!!

Ακόμα θες να γίνεις γιατρός??!

Γράψε τα νέα σου!!!

Παιδιά τι λέτε να έγινε το κοριτσάκι??? :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ζωή είναι ατμός, όλα είναι ατμός, μόνο ο έρωτας μένει και μόνο ο θάνατος είναι σίγουρος.

Μωρό μου... emrespectemrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

..παντως συνηθως τα ατομα που βαζουν μια σχολη τοσο ψηλα (ή αυτο ή τιποτα) δεν ειναι ευπροσαρμοστα οποτε αν δεν περασουν τους μενει απωθημενο/οπως ενας απωθημενος ερωτας...¨/ και ή συνεχιζουν να το κυνηγανε σε ολη τους τη ζωη

Πόσο δίκιο έχεις, άνθρωπε... !

Τροποποιήθηκε από invitro
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 years later...

Γειααα σας! Σας παρακαλώ χρειάζομαι πραγματικά επείγοντος βοήθεια ή τελος πάντων να ακούσω γνώμες και συμβουλές άλλων γιατί πραγματικά βρίσκομαι σε τραγική κατάσταση . Είμαι τέλη Δευτέρας λυκείου και δεν ξέρω ακομα τι θελω να κάνω με την ζωη μου. Είμαι άριστη μαθήτρια δεν είναι δηλαδή το θέμα ότι δεν το έχω με τα μαθήματα για αυτό δεν ξέρω τι θελω. Γενικά από πάντα ήμουν πραγματικά φουλ καλη στα μαθηματικά και γενικά ήταν από τα μαθήματα που απολαμβάνω. Ξαφνικά ομως τωρα που πρέπει να επιλέξω πεδίο δυστυχώς δεν βρίσκω τοποτα ενδιαφέρον από το δευτερο πεδίο, μου φαίνονται ολα βαρετά. Ναι ξέρω το βαρετά ακούγεται λιγο κάπως αλλά δεν ξέρω ποια είναι η σωστη λέξη πάντως δεν με γεμίζουν. Από το τρίτο πεδίο το μόνο που μου φαίνεται ενδιαφέρον είναι Ιατρικη. Πραγματικά νομίζω μαρεσει αλλά θα μου λείψουν τα μαθηματικά. Δεν ξέρω τι να κω πραγματικά. Η ιατρικη μαρεσει πολύ απλά δεν ξέρω κατά ποσό θα μαρεσει να περνάω άπειρες ώρες να διαβάζω βιολογία και να μαθαίνω απέξω τόμους ενώ είμαι μυαλό πιο πολύ εφευρετικό ( εννοώ οχι του να μαθαίνω απέξω) . ΓΕΝΙΚΑ είμαι ανάμεσα στο πεδίο υγείας και θετικών. Δεν ξέρω πραγματικά τι θελω. Όλοι μου κενε επισης να περάσω μηχανολόγος μηχανικός στο Πολυτεχνείο Μετσόβιο απλά και παλι οκευ περνάω αλλά τι; Τι να κάνω εκεί.  μου φαίνεται παλι βαρετο. Πραγματικά δεν ξέρω τι παει λάθος με εμενα . Ιατρικη ή μαθηματικά ; Τι έχετε να μου προτείνετε 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για αρχη εχεις ενα χρονο ακομα μπροστα σου με πολλα υπαρκτα εμποδια , και αλλες δυσκολιες που δεν μπορεις να προβλεψεις που ισως προκυψουν .

το γεγονος λοιπον οτι εισαι καλη μαθητρια δεν συνεπαγεται οτι θα πετυχεις ευκολα ιατρικη η οτιδηποτε αλλο .

συνηθως τα ατομα που γινονται ιατροι ειναι εκεινοι που δεν μπορουν να φανταστουν τον εαυτο τους να κανει οτιδηποτε αλλο .

φυσικα στην ηλικια σου ολοι ειχαμε ενδιασμους εξαιτιας του στρεςς .

κατα την γνωμη μου θα πρεπει να σκεφτεις ομως και λογικα εκτος απο συναισθηματικα . 

πλεον υπαρχει εξαιρετικα μεγαλη ανασφαλεια σε ολα τα επαγκελματα και ολα ειναι κορεσμενα οσο δεν παει .

η ιατρικη δεν εχει καμια σχεση με την βιολογια του λυκειου , ειναι μια επιστημη πρακτικη που οτι κανεις βασιζεται σε γνωση που εφαρμοζεται στην πραξη .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο τελος οτιδηποτε διαλεξεις θα γινεις καλη σε αυτο εαν το θελησεις και εφοσον εισαι σε κατι καλος το αγαπας και το γουσταρεις .

διαλεξε μονο με αυτο το κριτηριο , οχι για να εξυπηρετησεις αναγκες αλλων , και φυσικα στο τελος της ημερας ειναι ολα επαγκελματα που το καθενα θα σου δωσει συγκινισεις σε διαφορετικα επιπεδα και θα σου προσφερει διαφορετικο τροπο ζωης 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, moudou said:

για αρχη εχεις ενα χρονο ακομα μπροστα σου με πολλα υπαρκτα εμποδια , και αλλες δυσκολιες που δεν μπορεις να προβλεψεις που ισως προκυψουν .

το γεγονος λοιπον οτι εισαι καλη μαθητρια δεν συνεπαγεται οτι θα πετυχεις ευκολα ιατρικη η οτιδηποτε αλλο .

συνηθως τα ατομα που γινονται ιατροι ειναι εκεινοι που δεν μπορουν να φανταστουν τον εαυτο τους να κανει οτιδηποτε αλλο .

φυσικα στην ηλικια σου ολοι ειχαμε ενδιασμους εξαιτιας του στρεςς .

κατα την γνωμη μου θα πρεπει να σκεφτεις ομως και λογικα εκτος απο συναισθηματικα . 

πλεον υπαρχει εξαιρετικα μεγαλη ανασφαλεια σε ολα τα επαγκελματα και ολα ειναι κορεσμενα οσο δεν παει .

η ιατρικη δεν εχει καμια σχεση με την βιολογια του λυκειου , ειναι μια επιστημη πρακτικη που οτι κανεις βασιζεται σε γνωση που εφαρμοζεται στην πραξη .

Διαφωνώ απόλυτα στο ότι γιατροί γίνονται αυτοί που δεν μπορούν να φανταστούν  τον εαυτό τους να κάνει οτιδήποτε άλλο. Εγώ ήμουν ακριβώς στην θέση της κοπέλας πριν 6-7 χρόνια μην έχοντας κάποιο συγκεκριμένο στόχο και έχοντας εκτός των πλάνων μου την ιατρική και όμως εδώ είμαι στο 5ο έτος και είμαι πολύ χαρούμενη που διάλεξα αυτό τον δρόμο. Η ιατρική είναι μια πολυδιάστατη σχολή που δύσκολα κάποιος θα την θεωρήσει αδιάφορη. Ειδικά κάποιος που δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα με την διαχείρηση μεγάλου όγκου πληροφοριών όπως είναι ένας άριστος μαθητής. Κατά την γνώμη μου αν δεν ξέρεις τι θέλεις και γράψεις άριστους βαθμούς στις πανελλαδικές η ιατρική είναι μια πολύ καλή επιλογή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομίζω πως ένα forum όπου ο καθένας γράφει το μακρύ του και το κοντό του είναι το καλύτερο μέσο για να λάβεις συμβουλές. Επίσης η πλειοψηφία σε ένα οποιοδήποτε επάγγελμα συνήθως αναφέρει τα αρνητικά του επαγγέλματος που εξασκεί (πχ οι περισσότεροι ιατροί όταν τους ρωτάς εάν πρέπει να διαλέξεις ιατρική θα σου πουν να πας κάπου αλλού). 

Εγώ εάν είχα μία κόρη στην ηλικία σου δε θα ήξερα τι να τη συμβουλεύσω. Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι παντού δύσκολη. Επίσης δεν ξέρεις πως θα είναι τα πράγματα σε 15 χρόνια που θα τελειώνεις την ειδικότητα . Εάν είσαι ευφυΐα λογικά θα μπορέσεις να επιβιώσεις σε ό,τι και αν επιλέξεις. Παρόλα αυτά και πάλι θέλει προσοχή. Ξέρω πχ άτομο που ήταν ο κορυφαίος φοιτητής στην ιατρική Αθηνών και επέλεξε χειρουργική ιδιότητα και είναι απλά μία μετριότητα. Ενώ ήταν άριστος σε επίπεδο γνώσης απλά δεν το είχε. (και πάλι βέβαια αυτό που λένε πολλοί πως η χειρουργική χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο ταλέντο κτλ είναι μία μπαρούφα... χρειάζεσαι πολύ περισσότερο ταλέντο για να παίξεις μία κιθάρα παρά για να κάνεις μία χειρουργική επέμβαση).

Νομίζω αυτό που θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά, ότι και να επιλέξεις είναι να προσπαθήσεις να πάρεις κάποια υποτροφία και να σπουδάσεις στο εξωτερικό όπου οι πιθανότητες είναι να έχεις και καλύτερο επίπεδο σπουδών και περισσότερες ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης.

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εσυ διαφωνεις απολυτα , εγω ομως δεν ημουν απολυτος για αυτο ειπα συνιθως . 

χαιρομαι που τελικα σου βγηκε σε καλο και μακαρι να πετυχεις νικη .

συμφωνω οτι δυσκολα δεν θα βρεις μια τουλαχιστον ειδηκοτητα που να σε εκφραζει .

παρολα αυτα διαφωνω στο οτι αν γραψεις αριστα πρεπει να πας ιατρικη οπως και δηποτε . σιγουρα ομως ειναι μια καλη λυση 

στα θετικα της ιατρικης λοιπον , θα σε γεμισει συγκινησεις οσο καμια αλλη δουλεια . εχει ενα τεραστειο πεδιο γνωσης και πραξης οσο καμια αλλη δουλεια .

και εφοσον εισαι καλη στα μαθηματικα μπορεις αυτο να το χρησιμοποιησεις υπερ σου , ειναι ενα οπλο αυτο .

αλλωστε οπως ειπα η ιατρικη βασιζεται σε αλγοριθμους που εχουν εφαρμογη ομως . 

πρεπει ομως να σκεφτεις πολυ καλα οτι η ιατρικη ειναι περα απο το ΄΄μου αρεσει να βοηθαω '' 

πρεπει να καλλιεργησεις ικανοτητες , πειθω , επικοινωνια , σοβαροτητα και αλλα πολλα , να εισαι απολυτος γνωστης του πεδιου που θα διαλεξεις πχ καρδιολογιας 

τελος συμφωνω και με τον γιαννη , μιλα με ειδικους προσανατολισμου , μιλα με την οικογενεια σου δες στην πραξη τι σε συμφερει .

λιγοι θα καταληξουν στον γιαννη τον χοπκινς να θεραπευουν τον καρκινο . οι υπολοιποι κανουν απλα καλα την δουλεια τους και επιβιωνουν 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπική εμπειρία, και οι δύο γονείς μου είναι μηχανικοί από μετσόβιο, ο πατέρας μου όταν τον ρώτησα τι να κάνω μου είπε να ακούσω την καρδιά μου αλλά και την τσέπη μου, η μητέρα μου από την άλλη ήταν πιο απότομη... μου είπε να ξεχάσω το πολυτεχνείο και να κοιτάξω την ιατρική κυρίως για την επαγγελματική αποκατάσταση. Για να σου δώσω παραπάνω πληροφορίες και οι δύο είναι τοπογράφοι και δούλεψαν στον τομέα της οδοποιιας σε μεγάλα γραφεία στην Αθήνα για πολλά χρόνια, από την εμπειρία τους τα λεφτά στην αρχή είναι λίγα αν μιλάμε για ελλάδα ( και τώρα λόγω κρίσης εξευτελιστικά λίγα ) ενώ ο όγκος εργασίας είναι μεγάλος. Συγκεκριμένα θυμάμαι την μητέρα μου όταν είχε να παραδώσει έργο να δουλεύει χωρίς υπερβολή 20 ώρες συνεχόμενα. Βέβαια τα παραπάνω αλλάζουν ανάλογα και με τον εργοδότη. Ούτε στην Ιατρική τα πράγματα είναι ρόδινα αλλά νομίζω οτι έχεις μία λίγο μεγαλύτερη ευελιξία, ωστόσο στο τέλος της ημέρας αυτό που μετράει είναι να σου αρέσει το αντικείμενό και από εκεί και πέρα θα βρεις τις άκρες σου, οπότε κάνε αυτό που σε γεμίζει και όλα τα άλλα θα έρθουν στην θέση τους. Καλή τύχη στις εξετάσεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

20 ώρες συνεχόμενα το θεωρείς πολύ σε σχέση με ιατρική ;; Στην ειδικότητα τα 35ωρα πέφτουν βροχή σε αντίθεση με τα ευρώ 😂

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απλα γελασα με το σχολιο των 20 ωρων.μιλαμε για 80 ωρες εργασιας την ΕΒΔΟΜΑΔΑ(ναι, μπορει και παραπανω) οταν κανεις ειδικοτητα.Απο τις 7-8 εφημεριες που θα κανεις τον μηνα δεν θα σου δινουν ουτε τις μισες.Υπαρχουν γιατροι που δεν εχουν πληρωθει εφημερια εδω και τρεις μηνες.Αποκατασταση?Αμα εξαιρεσεις κατι ειδικοτητες οπως η δερματολογια που εχουν τρελη αναμονη(6-9 χρονια) ολες οι αλλες εχουν μηδενικη αποκατασταση.Αμα θες να κοιταξεις την τσεπη σου και το μελλον σου δεν ειναι καλη επιλογη η ιατρικη.Αν βεβαια την λατρευεις  και δεν μπορεις χωρις αυτην, τοτε μην διστασεις.Επισης να κανω μια διορθωση σε ενα σχολιο που εγινε παραπανω...Η ιατρικη δεν ειναι παπαγαλια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 4/5/2021 at 11:46 AM, s0fia said:

Γειααα σας! Σας παρακαλώ χρειάζομαι πραγματικά επείγοντος βοήθεια ή τελος πάντων να ακούσω γνώμες και συμβουλές άλλων γιατί πραγματικά βρίσκομαι σε τραγική κατάσταση . Είμαι τέλη Δευτέρας λυκείου και δεν ξέρω ακομα τι θελω να κάνω με την ζωη μου. Είμαι άριστη μαθήτρια δεν είναι δηλαδή το θέμα ότι δεν το έχω με τα μαθήματα για αυτό δεν ξέρω τι θελω. Γενικά από πάντα ήμουν πραγματικά φουλ καλη στα μαθηματικά και γενικά ήταν από τα μαθήματα που απολαμβάνω. Ξαφνικά ομως τωρα που πρέπει να επιλέξω πεδίο δυστυχώς δεν βρίσκω τοποτα ενδιαφέρον από το δευτερο πεδίο, μου φαίνονται ολα βαρετά. Ναι ξέρω το βαρετά ακούγεται λιγο κάπως αλλά δεν ξέρω ποια είναι η σωστη λέξη πάντως δεν με γεμίζουν. Από το τρίτο πεδίο το μόνο που μου φαίνεται ενδιαφέρον είναι Ιατρικη. Πραγματικά νομίζω μαρεσει αλλά θα μου λείψουν τα μαθηματικά. Δεν ξέρω τι να κω πραγματικά. Η ιατρικη μαρεσει πολύ απλά δεν ξέρω κατά ποσό θα μαρεσει να περνάω άπειρες ώρες να διαβάζω βιολογία και να μαθαίνω απέξω τόμους ενώ είμαι μυαλό πιο πολύ εφευρετικό ( εννοώ οχι του να μαθαίνω απέξω) . ΓΕΝΙΚΑ είμαι ανάμεσα στο πεδίο υγείας και θετικών. Δεν ξέρω πραγματικά τι θελω. Όλοι μου κενε επισης να περάσω μηχανολόγος μηχανικός στο Πολυτεχνείο Μετσόβιο απλά και παλι οκευ περνάω αλλά τι; Τι να κάνω εκεί.  μου φαίνεται παλι βαρετο. Πραγματικά δεν ξέρω τι παει λάθος με εμενα . Ιατρικη ή μαθηματικά ; Τι έχετε να μου προτείνετε 

H ιατρική δεν έχει καθόλου μαθηματικά γιατί δεν είναι ακριβής επιστήμη. Αν χρησιμοποιήσεις μαθηματικά, θα τους μπαρουτιάσεις τους γιατρούς, δεν τα παραδέχονται καν. Μόνο η στατιστική έχει μαθηματικά αλλά πάρτο αυγό και κούρευτο.

Ιατρική χρειάζεται μόνο κοινή λογική, όχι κάτι το ιδιαίτερο.

Επίσης δεν είσαι καθόλου creative,απλά ακολουθείς οδηγίες και στάνταρντς. Αυτό όμως τον τρόπο σκέψης τον μαθαίνεις στη σχολή,δηλαδή ευνουχίζεσαι νοητικά για να γίνεις αποτελεσματικός.Αυτό γίνεται και σε άλλες σχολές βέβαια και είναι η ιατρική σκέψη που λένε.ωΣτους έξω μπορεί να φαίνεται βλακώδης σκέψη όταν αφορά μη ιατρικά ζητήματα.

Στην τελική και να μη σε εμπνέει καθόλου η ιατρική υπάρχει η λύση της ψυχιατρικής. Για όλους υπάρχει διέξοδος.

Για τα οικονομικά αν δουλέψεις σκληρά θα βγάλεις κάποια στιγμή λεφτά αλλά θέλει πολλή δουλειά. Σε άλλα επαγγέλματα μπορεί να μη σε αφήνουν καν να δουλέψεις στο αντικείμενο πιθανότατα.

Γενικά στη σχολή μαθαίνεις ένα κάρο ασύνδετα πράγματα χωρίς καμιά συνοχή και αρχές. Είναι καθαρή απομνημόνευση. Όσο περισσότερα θυμάσαι τόσο καλύτερα. Στην Ελλάδα δεν ξεχωρίζουν σε σημαντικό, λιγότερο σημαντικό και ασήμαντο, όλα είναι σημαντικά. Στην πράξη βέβαια θα καταλάβεις τι παίζει, τι είναι σημαντικό να ξέρεις και τι όχι.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό είναι επίσης να ξέρει καποιος ότι όταν μπαίνει στην ιατρική υπάρχει μια πιθανότητα >50% (με τα σημερινά δεδομένα) να δουλέψει και να πάει με την οικογένεια του στο εξωτερικό !! Αυτό το ποσοστό, με τους ρυθμούς παραγωγής ιατρών(ειδικών κ λιγότερο γενικών) θα βαίνει αυξανόμενο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και το εξωτερικό δεν είναι κανένας παράδεισος.Μπορω να αναλύσω την κατάσταση στο εξωτερικό τι παιζει.Βασικα ολοι νομιζουν οτι έχουν δικαιώματα.

Σίγουρα όμως είναι καλύτερα από την Ελλάδα.Αλλα έχει και στο εξωτερικό παπαρες,πράγματα να τραβάς τα μαλλιά σου.Θα αναλύσω καποια στιγμη ακριβώς τους γερμανοειδεις και ολες τις εθνικότητες απο την πλευρά του Ελληναρα για να ξέρει ο νεωπας τι παιζει στην πράξη ποιο είναι το παίγνιο.

Ελλάδα μετριοι και αχρηστοι έχουν πιασει ολα τα σημαντικά πόστα και έχει σπασει το κοινωνικό συμβόλαιο οπότε η χώρα αποκλείεται να συνέλθει τα επόμενα 30 χρόνια,πρέπει να φύγουν δυο γενιές.

Βέβαια η αλλη πλευρά έχει το επιχείρημα εγω εχω το ποστο,εχω κοινωνικη αποδοχη και θα έπρεπε να δουλεύεις για εμένα,το πρόβλημα εισαι εσύ που αρνείσαι και την κοπανας και οχι εγώ.Μιλαμε για communication breakdown,συνεννόηση μπουζούκι καμία πλευρά δεν κάνει πίσω και η κατάσταση διαιωνίζεται.

Τώρα δίνουμε ενα τρελό boost στους γερμανοειδεις εχουν σίγουρη αναπτυξη την επόμενη δεκαετία με τα μηχανάκια που τράβηξαν απο το Νότο.Ανεβαζουμε το ΑΕΠ, ισχυροποιουμε τη χώρα.Αυτη είναι η έννοια της Ευρωπαϊκής ενοποίησης για εμάς,για τους άλλους είναι τα επιδόματα.

Τροποποιήθηκε από Bratwurst2
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανώς και στο εξωτερικό είναι δύσκολα τα πράγματα, αλλά σου δίδονται πολύ περισσότερες ευκαιρίες, δεν είναι αυτό το χάλι της Ελλάδα. Εδώ βρίσκεις παντού γόνους και βύσματα.

Παιδιά, το γιατριλίκι στην Ελλάδα σήμερα και για τα επόμενα 10 τουλάχιστον χρόνια δεν πρόκειται να σας δώσει ιδιαίτερες ευκαιρίες για πλουτισμό, να μην μιλήσω για κύρος με τέτοιο μεγάλο ποσοστό γιατρών/πληθυσμό. Οπότε ασχοληθείτε αν πραγματικά το γουστάρερε.

Πότε αλήθεια ήταν η τελευταία φορά που είδατε πλούσιο γιατρό ; Δεν μιλάμε για παλιά τζάκια, συγκεκριμένες Ειδικότητες που δούλεψαν καλά στις παχιές αγελάδες, όντως τότε κάποιοι πλούτισαν.

Το γιατριλίκι στην Ελλάδα σήμερα απλά δίνει ένα καλούτσικο μηνιάτικο, όταν η εναλλακτική σε πολλούς άλλους τομείς είναι η ανεργία. Αλλά χωρίς μπαμπά με έτοιμο Ιατρείο, θα βολοδέρνετε ως παρατασιακοί ειδικεύομενοι ή με γλίσχρους μισθούς στον ιδιωτικό τομέα.

Αν πάραυτα γουστάρετε, εμπρός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελλάδα έχουν πέσει τα στάνταρτς σε ελεεινό επίπεδο.Εγιναν γιατροί ακόμη και μαθητές του δέκα με την αγαστή συνεργασία γιατρών,πολιτικών,καθηγητών.Μιλάμε για τελείως χάλια επιδόσεις οπότε και οι αποδοχές θα είναι αντίστοιχες.Το σύστημα πάντα ισορροπεί ό,τι και αν θέλουν να κάνουνε.Ειδικά όταν υπάρχει έλλειψη αντιρροπιστικών παραγόντων και διάθεσης συνεργασίας εκ των ικανών.

Και το βύσμα περίμενε δηλαδή οτι κάποιος άλλος θα του έκανε τη δουλειά.Από τη στιγμή που ο άλλος την κοπανάει,το βύσμα εξαερώνεται.Κάπως έτσι πάει.Οτι η εξαέρωση των βυσμάτων σημαίνει και τον περιορισμό της μέσης τάξης είναι περίπου σαν παράπλευρη απώλεια σημαίνει απλώς οτι είναι ικανοί να μετατοπίζουν και να διασπείρουν το κόστος,τίποτα περισσότερο.Η ικανότητα να διασπείρεις το κόστος ακυρώνεται από τη στιγμή που θεωρείται παράπλευρη απώλεια και όχι κάτι που αφορά άσχετα σε ποιους καταλήγει.Μιλάμε για θηλιά για βρόγχο,waterboard φάση.Εχουν μπλέξει σε βασανιστήριο.Βασικά δεν έχουν καν ερμηνεία είναι πάντα πέντε βήματα πίσω.

Εξωτερικό υπάρχουν άλλα προβλήματα κυρίως πολιτισμικού τύπου αφού δεν αναγνωρίζουν την ανωτερότητα του Ελληναρά apriori.Υπάρχει όμως γραμμική αναλογία δουλειάς και επίδοσης,προόδου,αμοιβής,τουτέστιν όσο περισσότερο δουλεύεις τόσο αυξάνονται οι αποδοχές σου και βελτιώνεται η θέση σου.Φυσικά κάποιοι κλέβουν ένα μέρος της δουλειάς σου είναι αναπόφευκτο αλλά όχι στο βαθμό ληστείας του κατεστημένου της Ελλάδας.

Εξωτερικό 6000 καθαρά το μήνα φτάνεις σχετικά εύκολα και από εκεί και πέρα εξαρτάται από ικανότητες,μπορεί να φτάσεις και πολύ μεγάλα ποσά αν είσαι λίγο καλός και δουλεύεις πολλές ώρες.

Τροποποιήθηκε από Bratwurst2
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμεις βαζουμε τα ορια στους εαυτους μας.Ξερω παιδι απο πολυ φτωχη οικογενεια που περασε με πανελληνιες ιατρικη αθηνων χωρις να εχει το καβατζιλικι του οτι " ελα μωρε τι εγινε και αν δεν περασω, θα με στειλει ο μπαμπας και η μαμα εξω"..Και οχι απλα περασε αλλα δουλευοντας καποιους μηνες  σεζον για δυο χρονια εβγαλε χρηματα, εδωσε usmle και παιρνοντας και μια υποτροφια τωρα ειναι αμερικα..Ο μισθος του στο βιζα γουειβερ που κανει, μιας και τελειωσε την ειδικοτητα, αγγιζει τα 270κ ενω σε λιγα χρονια θα παιρνει ακομα περισσοτερα..Και ναι, αυτος ποτε δεν σκεφτηκε την φτωχεια της οικογενειας του, την μιζερια της χωρας μας, το αν εχει ετοιμο ιατρειο ή οχι, ποτε δεν ειπε τι ηθελα και περασα ιατρικη..Το εκανε γιατι οντως το γουσταρε, μιας και τον δρομο που ακουληθησε αν τον ακολουθησεις για τα χρηματα θα τα παρατησεις στα μισα..Αν θα γυρισει?Φυσικα, για διακοπες προς το παρον.Αργοτερα ομως οταν θελησει να γυρισει ειμαι σιγουρος πως δεν θα αργησει να βρει θεση εργασιας με τετοιο βιογραφικο.Ενα παιδι αυτοδημιουργητο, που καθε δυσκολια την αντιμετωπιζε με χαμογελο και προσωπικα με εκανε να πιστευω οτι το 99 percentile ειναι ευκολακι(γελαω τωρα που το σκεφτομαι).Με λιγα λογια εσεις καθοριζετε το μελλον σας.Μην κλαιγεστε και μην αφησετε κανενα βουτυρομπεμπεδακι με γονεις ιατρους να σας ριξει το ηθικο.Αν οντως το αξιζετε θα πετυχετε, αλλιως θα σας κλαινε οι ρεγγες.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς η περίπτωση που περιγράφεις είναι η εξαίρεση!Κ αυτό το λέω γιατί αν αυτή τη στιγμή, η πλειοψηφία των ειδικευόμενων είχε μπει στην ιατρική επειδή γούσταραν κ είχαν όνειρα να εξελιχθούν θα είχαν επαναστατήσει και θα τα είχαν κάνει λίμπα όλα !Ηταν χάλια το σύστημα εκπαίδευσης, ήρθε κ ο κορωνοιος κ αυτή τη στιγμή(εδώ και ενα χρόνο)όλοι οι ειδικευόμενοι γράφουν ειδικότητα χωρίς να κάνουν ένα χειρουργείο, βλέποντας 2 ασθενείς την ημέρα στα εξωτερικά !!! Αυτό τι δείχνει;;Ότι  ένα 95% έχει μπει ιατρική γιατί νομίζει βλακωδώς ότι θα βγάλει λεφτά σαν τον πατέρα του φίλου τους!!!Γιατι αλλιώς δεν εξηγείται να έχεις φιλοδοξίες και να κάθεσαι ν ανέχεσαι να σου κλέβουν τα όνειρα κ να μην κανεις τίποτα !!

Τροποποιήθηκε από heydoc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 hours ago, heydoc said:

Ηταν χάλια το σύστημα εκπαίδευσης, ήρθε κ ο κορωνοιος κ αυτή τη στιγμή(εδώ και ενα χρόνο)όλοι οι ειδικευόμενοι γράφουν ειδικότητα χωρίς να κάνουν ένα χειρουργείο, βλέποντας 2 ασθενείς την ημέρα στα εξωτερικά !!! Αυτό τι δείχνει;;Ότι  ένα 95% έχει μπει ιατρική γιατί νομίζει βλακωδώς ότι θα βγάλει λεφτά σαν τον πατέρα του φίλου τους!!!Γιατι αλλιώς δεν εξηγείται να έχεις φιλοδοξίες και να κάθεσαι ν ανέχεσαι να σου κλέβουν τα όνειρα κ να μην κανεις τίποτα !!

Έχεις απόλυτο δίκιο, σκέψου μάλιστα ότι κάποιοι έβαλαν βύσμα να μπουν υπεράριθμοι με το ΦΕΚ του COVID που είχε την λογική των φθηνών χεριών για την πανδημία και όχι να εξασφαλίσουν κάποιοι γόνοι και βύσματα παράπλευρη οδό να κάνουν ΑΜΕΣΑ Ειδικότητα αντί να περιμένουν 5-7-9 χρόνια.

Και δεν ιδρώνει το αυτάκι κανενός.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.