Jump to content

ΣΥΓΝΩΜΗ,ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ


ΕΥΑ.16

Recommended Posts

δυστυχως η ιατρικη πλεον δεν ειναι μια καλη λυση οσον αφορα την αποκατασταση και αυτο πρεπει να επικοινωνηθει στους νεοτερους .

δυστυχως ανεχομαστε μια κατασταση που φερνει ολους μας στα ορια . 

παρολα αυτα δεν πρεπει να ειμαστε δογματικοι . ο καθενας διαλεγει αυτο το επαγγελμα για τους δικους του λογους και μενει επισης για τους δικους του λογους στην ελλαδα .

το προβλημα εγω το εντοπιζω σε πολλα σημεια , ενα απο αυτα ειναι και η λεξη λειτουργημα , το αφηγημα δλδ ασθενων , κυβερνησεων και λοιπον , με αποτελεσμα οι ιατροι πλεον να τα φερνουν βολτα με το ζορι .

πραγματικα πλεον οσοι δεν εχουν πλατες και ετοιμα ιατρεια ειναι σχεδον καταδικασμενοι με ελαχιστες εξαιρεσεις , και οσοι εχουν πλατες απλα θα επιβιωσουν τπτ περισσοτερο . παλι με ελαχιστες εξαιρεσεις . 

η λυση δεν ειναι να φυγουμε ολοι στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Είναι και όλη η ακατανόητη θεωρία περί ιδανικού γιατρού.Δηλαδή οτι δεν έχει σημασία τι κάνουν οι γιατροί στην πράξη αλλά τι θα έκανε ο ιδανικός γιατρός.Αυτό το βλέπεις παντού.Γιατρός σημαίνει αυτό και εκείνο κτλ.

Π.χ. άμα ένας μηχανικός αυτοκινήτων φτιάξει το αμάξι σου του λες καλά το έφτιαξες αλλά ο ιδανικός μηχανικός θα έκανε και αυτό και εκείνο κτλ?Η άμα ένας δικηγόρος κερδίζει τις δίκες του λένε ναι μεν κερδίζεις αλλά ο ιδανικός δικηγόρος είναι έτσι και αλλιώς?Η πρήζουν κανένα λογιστή που κάνει καλούς ισολογισμούς με ιδεώδη ιδανικού λογιστή?Αυτό το μανιπουλάρισμα μόνο στους γιατρούς παίζει.

Αντί να μου βάζεις ιδανικά,κάνε ό,τι και εγώ.Μπορείς να δεις 40 ασθενείς σε 8 ώρες στα επείγοντα όπως εγώ επειδή ο συνάδελφος ασθένησε?Μπορείς να κρατάς ταυτόχρονα επείγοντα,κλινικές και εντατική όπως εγώ μόνος σε όλα επειδή όλοι είναι άρρωστοι?Τότε δε θα είσαι βέβαια ιδανικός γιατρός αλλά μιλάμε για ιδεώδη.

Και όμως δεν είναι αυτός ο τρόπος που το θέτουν της καθαρής επίδοσης.Είναι η επίδοσή σου σε σχέση με τον ιδεατό εαυτό σου όχι σε σχέση με τους άλλους.Αμα μπει η σχέση με τις επιδόσεις των άλλων,παίζει αυτόματα οικονομικός παράγοντας που οι γιατροί βλέπουν σαν οικονομισμό.Δηλαδή στις οικονομικές επιδόσεις μετρούν όντως την πραγματική επίδοση αλλά στις ιατρικές επιδόσεις μετρούν και άλλα πράγματα,σχετικοποιούν την κατάσταση.

 

Ετσι και όλη η κομπίνα με τους μαθητές του 10 που ιατροποιήθηκαν μπορεί να περάσει μέσω γελοίων θεωριών που υποστηρίζουν άπαντες καθηγητές,γιατροί κτλ και ένας συρφετός,όμως δεν παύει να έχει οικονομικές συνέπειες.Εκεί είναι το ευαίσθητο σημείο της επιλογής ο μετρήσιμος παράγοντας που φυσικά αρνούνται να μετρήσουν και δε θα μετρήσουν ποτέ.Ετσι τελούν σε πλήρη συσκότιση αφού έχουν μπλεχτεί στην ίδια τους την παγίδα.Είναι υποχρεωμένοι να πιστεύουν τις τρίχες που λένε αφού δεν υπάρχει αντίδραση.

Τροποποιήθηκε από Bratwurst2
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.