Jump to content

ΣΥΓΝΩΜΗ,ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ


ΕΥΑ.16

Recommended Posts

Ισως ετσι να ειχες πηδηξει και καμια Ιταλιδα...Ωραιες γυναικες, δεν ξερεις τι χανεις...

Παπούτσι από τον τόπο σου, ας ειν και μπαλωμένο :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αχαχαχαχαχα εισαι παραδοσιακος τυπος βλεπω Σλιπ! Δεν πειραζει παντως, αμα αλλαξεις γνωμη θα σε βολεψουμε καπως.

Τασο εισαι χελι! :lol:

Ευα μην κανεις ιατρικη, θα καταστρεψεις τη ζωη σου. Για να γνωρισεις τα ωραια πραγματα της ζωης, χρειαζεσαι χρονο και οχι τοσα πολλα χρηματα. Η ιατρικη απλα θα φαει τα καλυτερα χρονια της ζωης σου και δεν θα σου αφηνει ελευθερο χρονο, ενω τα χρηματα σου θα τα ξοδευει καποιος αλλος (γυναικα, παιδια)...Απλα κι ωραια. Βεβαια αμα ο απωτερος σκοπος της ζωης σου ειναι να γινεις "καποιος" για να νιωσεις καλυτερα με τον εαυτο σου, τοτε καντο, η ιατρικη ειναι ενα επαγγελμα που προσδιδει κυρος και σε αυτους που μεχρι προτινος ηταν αορατοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μεγάλε Λύκε, αδερφέ μου...Ειλεοκολική παράκαμψη.

(Ειλεός και όχι ileum, you know? )

Δεν είδα αν το διόρθωσε άλλος, γιατί είμαι σε δουλειά και γράφω ΠΟΛΥ κλεφτά, αλλά δεν άντεξα...συνεχίστε...

ΥΓ: Προσωπικά μόνο στη Β και Γ Λυκείου, 2 χρονιές δηλαδή είχα βγάλει 20, τις άλλες είναι αλήθεια, ομολογώ...μου λείπανε κάτι ψιλά. Και λοιπόν; Άλλα πράγματα μετράνε στη ζωή αλλά και στην ιατρική...

Αμάααν τι έγραψα! Δε θα με πιστέψεις αν σου πω ότι το "ε" έφυγε στην πληκτρολόγηση ε;

20/20 και 1η Λυκείου. Γυμνάσιο έχανα 1-2 ποντάκια από τα Καλλιτεχνικά! Ποτέ δεν την έπεισα αυτήν την τύπισσα ότι είμαι μεταξύ Ντα Βίντσι και Πικάσο.

Ναι, το γελοιοποιείτε είναι σωστό. Τώρα που δεν είμαστε 16 υπάρχει το Google και ο ορθογράφος του Word για να αποδείξει την αλήθεια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εύα (ωραίο όνομα, επί της ευκαιρίας) αν κάνεις Ιατρική, θυμίσου κάτι: Άλγος δεξιάς άκρας χειρός που κρατάει εδώ και ημέρες ΔΕΝ είναι οξύ έμφραγμα.

Κατά τα άλλα, καλή τύχη σε ό,τι αποφασίσεις να κάνεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εύα, αν θες στ' αλήθεια να γίνεις γιατρός, τίποτα απ' ό,τι κι αν σου πούμε δεν θα μπορέσει να σε κάνει να αλλάξεις γνώμη, και κατά την άποψή μου είναι και το κριτήριο: αν όλα αυτά τα φρικώδη (αλλά δυστυχώς αληθινα) δεδομένα (για αναμονή, επαγγελματική αποκατάσταση,αποδοχές, ποιότητα ζωής) δε σε πτοούν, τότε έχεις για τα καλα μπει στο λούκι, και καλό κουράγιο (το λέω καλοπροαίρετα, αλλωστε είμαστε πολλοί που έτσι ξεκινήσαμε).

Εγώ αν μπορούσα να γυρίσω πίσω το χρόνο και να πάρω μαζί το μυαλό και την πείρα που έχω τώρα, θα πήγαινα στο Παιδαγωγικό που πέρασα την 1η χρονιά, και τώρα θα ήμουνα διορισμένη 11 χρόνια!!!!!!!!!!!! θα ημουνα ανετη και ξένοιαστη, και δε θα είχα πνιγεί στα χρέη για να φτιάξω το ιατρείο μου, δε θα είχα χάσει μέρες από τη ζωή των παιδιών μου κάνοντας εφημερίες. Καλή και η Ιατρική, η επιστήμη (όπως θα είδες εδώ μέσα κυκλοφορεί πολλή και συμπυκνωμένη-σε σημείο να αηδιάζεις πια), η προσφορά στο συνάνθρωπο , για τα λεφτά δεν ξέρω-δεν τα έχω δει ακόμη, περνάνε και φεύγουν αυτοστιγμεί από τα χέρια μου- ελπίζω σε καλύτερες μέρες, το πρεστιζ (λέμε τώρα), η χλιδή, τα συνέδρια, οι ανακοινώσεις, το υποτιθέμενο μεγαλείο. Αλλά η ζωή είναι κι άλλα πολλά ωραία πράγματα. Εσύ τι θες από τη δική σου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω με βαση οσα εχω διαβασει εδω και την μεχρι τωρα πορεια μου

συμβουλευω να ΜΗΝ γινει γιατρος!

(θα μπορουσα να δωσω αμεσα ενα πειστικοτατο επιχειρημα αλλα δεν δινω προσωπικά δεδομενα)

εκτος και αν η εσωτερικη φωνη της ωθει σε αυτον τον τομεα και ΕΠΙΠΛΕΟΝ αυτη η φωνη πιανει ντεσιμπελ στα επιπεδα του 19,5 ...ε,τοτε ας γινει!

Τροποποιήθηκε από SirDemetrius Ματαιόδοξος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

20/20...Αυτο θα πει σπασικλα! Εισαγωμενο βελτιωμενο λιπασμα παραγγελνατε? ...Κι αυτο το 20 σε εποχη δεσμων...Αυτο θα πει προσηλωση σε ολα τα μαθηματα. Δεν το καταλαβαινω... Μια ερωτηση. Αμα γυρναγατε πισω θα αραζατε λιγακι περισσοτερο για να απολαυσετε τις μικρες χαρες της ζωης η θα κανατε τις ιδιες θυσιες? Η μηπως ανηκετε στη συνομοταξια εκεινων που πιστευουν οτι δεν εχασαν τιποτα το ιδιαιτερο? Η μηπως εκεινων που περιεργως τα ειχαν και τα καταφεναν ολα?

Εγώ δεν θα διάβαζα τίποτα και θα γκομένιζα όλη την ώρα σε καφετέριες και κλαμπ. Βέβαια, το φοβερό IQ μου (παραπλήσιο με εκείνο του Σλίπυ) δεν θα μου επέτρεπε να πάρω 10, ακόμα κι αν ήμουν αδιάβαστη (μόνο από την παράδοση θα έπαιρνα παραπάνω).

Για να σοβαρευτούμε όμως: Φυσικά και έχασα πάρα πολλά, αλλά και όσο κι αν το σκέφτομαι θεωρώ πως η οικογένεια και οι συνθήκες στις οποίες μεγάλωσα δεν μου επέτρεπαν να κάνω άλλες επιλογές. Τότε.

Γενικά πιστέυω πως το 99% των παιδιών που βγάζουν 20 στα 16 τους αντί να είναι φυσιολογικά παιδιά, μεγαλώνουν σε οικογενειακά περιβάλλοντα που τους δημιουργούν αφόρητη ψυχική πίεση. Φυσικά στα 16 τους δεν το αντιλαμβάνονται, αλλά όταν περνούν μια δυο δεκαετίες και κάνουν καθημερινή προσπάθεια να αποφύγουν τα ψυχοφάρμακα, κάτι μπορεί να αντιληφθούν.

Εν πάση περιπτώσει, το τελικό μου συμπέρασμα προς την κοπέλα είναι, ναι, γίνε γιατρός βρε πουλάκι μου, κι άσε τις άλλες, τις καημένες να γίνουν δασκαλίτσες. Εσύ είσαι για τα μεγάλα, σωστά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμάααν τι έγραψα! Δε θα με πιστέψεις αν σου πω ότι το "ε" έφυγε στην πληκτρολόγηση ε;

20/20 και 1η Λυκείου. Γυμνάσιο έχανα 1-2 ποντάκια από τα Καλλιτεχνικά! Ποτέ δεν την έπεισα αυτήν την τύπισσα ότι είμαι μεταξύ Ντα Βίντσι και Πικάσο.

Ναι, το γελοιοποιείτε είναι σωστό. Τώρα που δεν είμαστε 16 υπάρχει το Google και ο ορθογράφος του Word για να αποδείξει την αλήθεια...

Σε πιστεύω, το επίπεδό σου φαίνεται εξάλλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ινβιτρο και το εχει επιβαλει γραφεται με ενα -λ-.(στο 1ο ποστ σου)ποιος ειναι αυτος ο Pausch πού τους ξερετε ολους αυτους?πολυ ωραια ειχα πολυ αναγκη απο εμπνευση..........θα το μελετησω και γω το βιντεο¨)

Οσο για σένα, το ρήμα είναι "επιβάλλω" με δύο λ, τώρα για το "έχει επιβάλ(λ)ει" δεν παίρνω και όρκο πως υποτίθεται πως πρέπει να γράφεται, γιατί ο Μπαμπινιώτης έχει καταστρέψει την επίσημη γραμματική που κάνετε τώρα στα σχολεία. Υπομονή, πάντως, η εποχή Μπαμπινιώτη (προβλέπω να)είναι σύντομη και να φτάνει στο τέλος της.

Είχα δεν είχα με κάνατε να ξαναγράψω αρκετά πράματα.

Καλημέρα σε όλους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι ρε παιδι το επιβαλλω γραφεται με 2 λ το εχω επιβαλει με ενα¨)εξαιρετικα ασημαντη παρατηρηση αλλα ας την κανω αφου δεν εχω και τιποτα καλυτερο να κανω..:Ρ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή Εύα.

Το θέμα όπως κατάλαβες είναι αρκετά δύσκολο. Πολλά από τα παιδιά που έχουν μιλήσει είναι αξιόλογα και ένας είναι τέλειος. Για να αποφύγω την επανάληψη θα δώσω ένα στοιχείο που δεν έχει αναφερθεί μέχρι τώρα, κ αυτό είναι η εμπειρία μου στο UK.

Τα παιδιά στην ηλικία σου εκεί κάνουν ακριβώς ότι κάνεις κ εσύ: ψάχνουν αν η σχολή που σκέφτονται τους ταιριάζει. Καθώς όμως το κράτος κ τα πανεπιστήμια υπάρχουν, τα παιδιά έρχονται στο νοσοκομείο για 2-3 εβδομάδες ώστε να πάρουν work experience, να δουν τι γίνεται απο μέσα, να μιλήσουν με παιδιά στο training και να πάρουν μια informed choice.

Τα πράγματα δεν είναι τα ίδια για ένα αγγλάκι κ εσένα κ γι αυτό θα προσπαθήσω να μετατρέψω την συζήτηση που έκανα με 2 συναδέλφους και 2 GCSE students (16χρονοι) πριν ένα μήνα, στα ελληνικά δεδομένα.

Παράγοντες που αλλάζουν ριζικά το θέμα είναι:

1. Γονείς & Σόι: Γιατροί vs. α-γιατροι.

2. Αθήνα (μεγάλο αστικό κέντρο) vs. επαρχία

3. Πλούσια (seriously) vs. φτωχιά (normal)

Μετά να ξέρεις ότι:

1. Ιατρική δεν είναι μία δουλειά, είναι περίπου 15 διαφορετικά επαγγέλματα που μπορείς να κάνεις μετά. Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση ο μικροβιολόγος με τον καρδιοχειρουργό.

2. Παίρνει πολλά χρόνια. Οι φίλες σου στα 30 μπορεί να κάνουν παιδιά κ να ασχολούνται με πάνες κ να σχεδιάζουν τις διακοπές τους, ενώ εσύ να είναι σε ενα επαρχιακό νοσοκομείο της ελλάδας ή του εξωτερικού παλεύοντας με το σύστημα, ημι-φτωχιά και με σαφώς χειρότερη κοινωνική κ αισθηματική ζωή.

3. Στην Ελλάδα δεν σου εξασφαλίζει ότι θα ζήσεις αξιοπρεπώς. Αυτό το κάνει στην Αγγλία. Στην ελλάδα με τον κατάλληλο συνδυασμό παραγόντων (α-γιατροι, φτωχιά, αθήνα, γκαντέμω) μπορεί να πεθάνεις στην ψάθα.

4. Αν είσαι παιδί θαύμα πάλι σε καταστρέφει. Σε αναγκάζει να ακολουθήσεις ένα μονοπάτι που δεν έχει καθόλου ελαστικότητα. Είτε στούρνος είσαι είτε φωστήρας, θα κάνεις μέσο όρο 14 χρόνια να τελειώσεις την εκπαίδευσή σου.

5. Δεν είναι όλα άσχημα. Αν ο συνδυασμός παραγόντων σου το επιτρέπει, κ είσαι κ λίγο τυχερή μπορεί να έχεις μια αρκετά καλή ζωή, καλές οικονομικές απολαβές κ να ασκείς κ ένα από τα πιο rewarding επαγγέλματα ever.

Και πάντα μα ΠΑΝΤΑ να εξετάζεις τις συμβουλές που σου δίνονται σε συσχετισμό με το υπόβαθρο κ την πορεία αυτού που σου μιλάει. Μπορεί οι συμβουλές ενός γιού καθηγητή, πάμπλουτου με 20 ονόματα βουλευτών στο κινητό του να μην είναι applicable σε σένα.

ΥΓ. Είμαι κ εγώ πανελληνιονίκης. Με το καινούργιο σύστημα. Σημαιοφόρος ήμουν μόνο στο γυμνάσιο, στο λύκειο δεν ήμουν καν παραστάτης. Επίσης νομίζω πέρασα εφηβεία όταν έπρεπε. 3 Μέρες μετά την αποφοίτησή μου μπήκα σε ένα αεροπλάνο κ απo τότε ζώ κ δουλεύω στο UK. Στις άδειες μου έρχομαι ελλάδα, τρώω πάρα πολύ (ακόμα κ χωνέψω τα σουβλάκια) κ ποντάρω σε ποιό σημείο του ΒΟΑΚ θα κοιμηθεί στο τιμόνι γνωστός αψεγάδιαστος συνφορουμίτης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Google Κωστή μου....Google!!!!!!!!

Βόρειος Οδικός Άξονας Κρήτης!

Τροποποιήθηκε από ηεβωδσ ακδσωβλδσβωλσΒΞΔΛ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Google Κωστή μου....Google!!!!!!!!

Βόρειος Οδικός Άξονας Κρήτης!

Έχω ακούσει ότι τον λένε... Εγνατία, αλήθεια είναι; (η ζήλεια να 'ταν ψώρα... έλεγε μια παροιμία) :lol: :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ'αρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους με συμβούλευσαν.Από την άλλη θέλω να επαναλάβω την αρχική μου ερώτηση ήσαστε όλοι τέλειοι μαθητες ως έφηβοι?Θα πείτε τώρα γιατί το ρωτάω ξανά.Και θα σας πώ γιατι.(απευθυνομαι σε ορισμενα μελη,οχι σε ολους )Βλέπω συγκεκριμένα μέλη του φορουμ σας που διορθωνουν και την παραμικρη λέξη που γραφει καποιος.Μ' αυτον τον τρόπο προσπαθειτε να μας δειξετε ευγενικα ποιο είναι το σωστο ή προσπαθείτε να (υπερ?)τονισετε οτι ειστε μεγάλοι και τρανοι?Χαλαρώστε λίγο,είμαι σιγουρη οτι κι εσεις στην ηλικια μου δεν ξερατε και τη τελεια ορθογραφια,αλλα και να την ξερατε εσεις δεν νομίζω οτι ολοι οσοι περασαν στην ιατρικη στα 16 τους να συναγωνιζονταν τον Τριανταφυλλιδη στην ορθογραφια και τη γραμματικη!Και εκτος αυτου στα διαδικτυακα φορουμς δεν νομιζω να υπαρχει κανονας που να υπαγορευει οτι ολοι πρεπει να γραφουμε ορθογραφημενα!Και να επανελθω στο θεμα:

ΔΕΝ με ενδιαφερει αν θα βγαλω πολλα χρηματα,ή αν δεν κανω οικογενεια στα 30 και κανω στα 35 μου(ναι ξερω οτι οι πιθανοτητες μου να γινω μητερα σε εκεινη την ηλικια ειναι περιορισμενες-προλαβαινω καποιους που θα σπευσουν και παλι να με διορθωσουν-),είμαι ετοιμη να υποστω τις συνεπειες των επιλογων μου,γιατι απλα με ενδιαφερει να γινω γιατος, οχι για το κοινωνικο στατους,ουτε για να με προσφωνουν:'γιατρε!',αλλα γιατι πολυ απλα θελω να προσφερω!!Οσοι μετανιωσατε που πηγατε στην ιατρικη ,δεν χρειαζεται να αποθαρρυνετε τους παντες επειδη εσεις χασατε π.χ. τα πιο ωραια χρονια της ζωης σας κτλ κτλ που λενε πολλοι.

Θελω πολυ να γινω γιατρος,και θα τολμησω να αγνοησω την 'στρωμενη ζωη'των δασκαλων με τα πολλα λεφτα και τις πολλες διακοπες.Δεχομαι συμβουλες απ'οσους θέλουν να με κατευθυνουν,να με βοηθησουν,να με συμβουλευσουν.

Αυτα τα (ο)λιγα προς το παρον.

Υ.Γ.Αυριο δεν θα συνδεθω,γιατι πρεπει να κανω επαναληψη τη Χημεια που γραφω την Τεταρτη!Θα δω τις απαντήσεις σας την Τεταρτη.

Καληνυχτα σε όλους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υ.Γ.Αυριο δεν θα συνδεθω,γιατι πρεπει να κανω επαναληψη τη Χημεια που γραφω την Τεταρτη!Θα δω τις απαντήσεις σας την Τεταρτη.

Καληνυχτα σε όλους!

Αχ! Ορίστε βρε το κορίτσι μας! Αντί να λέμε οτι κάποιος μας θυμίζει τα χρόνια που μας ένοιαζε μόνο η Χημεία, την αποθαρρύνουμε κιόλας..

Μάλλον μεγάλωσα.. Ωραία χρόνια τώρα που τα βλέπω από μακριά. Λίγο λιγότερο πρήξιμο να είχαν από τους μεγαλύτερους και θα ήταν ιδανικά..

rock on girl! Καληνύχτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

20/20...Αυτο θα πει σπασικλα! Εισαγωμενο βελτιωμενο λιπασμα παραγγελνατε? ...Κι αυτο το 20 σε εποχη δεσμων...Αυτο θα πει προσηλωση σε ολα τα μαθηματα. Δεν το καταλαβαινω... Μια ερωτηση. Αμα γυρναγατε πισω θα αραζατε λιγακι περισσοτερο για να απολαυσετε τις μικρες χαρες της ζωης η θα κανατε τις ιδιες θυσιες? Η μηπως ανηκετε στη συνομοταξια εκεινων που πιστευουν οτι δεν εχασαν τιποτα το ιδιαιτερο? Η μηπως εκεινων που περιεργως τα ειχαν και τα καταφεναν ολα?

Πάντως εγώ αν είχα την εμπειρία που έχω τώρα 10 χρονια πριν (στα 20) θα έκανα περισσότερες "θυσίες". Και θα ήμουν σαν την αδερφή μου, που επειδή της τα έλεγα εγώ, στα 29 της θα είναι τελειωμένη δερματολόγος έτοιμη να βαράει μπότοξ για 300 euro την ένεση, με πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής και λεφτά από κάθε δασκάλα :)Το καλο βεβαια είναι ότι της άρεσε η δερματολογία ενώ εμενα με τίποτα. Αλλα κι εμενα η παθολογία που μου αρέσει, θα διάβαζα USMLE μέσα στην σχολη, πιθανόν να ήμουν τελειωμένη παθολόγος στα 27-28 στις ΗΠΑ. Όχι πως με χαλάει που θα τελειώσω στα 31-32, και δεν έχασα χρονια, αλλα σιγά τις θυσίες. Ένας-δυο μήνες λιγότερο κραιπάλη δεν χάλασε ο κόσμος :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μικρή μας φίλη,

Διάβασε τα μαθήματά σου, προετοιμάσου ψύχραιμα για τις πανελλαδικές και άσε τη ζωή να σε πάει. Αν δεν περάσεις, ξαναδώσε εξετάσεις. Σιγά το πράγμα. Μερικοί δώσαμε τρεις φορές! Σιγά τα σαΐνια δηλαδή! Δεν υπάρχει τελειότητα στις τάξεις του γυμνασίου και του λυκείου. Υπάρχει εφηβεία, ταρακουνημένες ορμόνες, ανορθογραφία και τα βοηθήματα του Πατάκη, του Gutemberg και του Σαλτερή (εντάξει, είμαι λίγο αρχαία!)

Αν περάσεις, διάβασε όσο μπορείς περισσότερο για να τελειώσεις. Το ζητούμενο δεν είναι να τελειώσεις στα έξι χρόνια ή με άριστα, αλλά με μια 'σιγουριά' ότι έχεις γερά θεμέλια για το υπόλοιπο οικοδόμημα της κλινικής πρακτικής.

Αφού αποφασίσεις τι ειδικότητα θέλεις και που θέλεις να την κάνεις (Ελλάδα-εξωτερικό), πάλεψε την αναμονή, τα βύσματα, τα στραβά κι ανάποδα του ιατρικού χώρου.

Αφού γίνεις και ειδική πια γιατρός, θα γυρίσεις πίσω να διαβάσεις το παρόν τόπικ και θα πεις 'πολύ κακό για το τίποτα'.

Θες να γίνεις γιατρός; Γίνε. Το ζητούμενο είναι να μην καμφθεί το ηθικό σου από τη μακρά πορεία της όλης φάσης. Μιλάμε για 6 τουλάχιστον χρόνια σπουδών, 3-5 χρόνια αναμονής, 5-7 χρόνια ειδικότητας μέχρι να 'τιτλοφορηθείς' γιατρός κανονικά και με τη βούλα. Αυτά τα χρόνια έχουν πολύ πολύ πολύ διάβασμα, κόπο, κενά ανεργίας, αβεβαιότητα για πολλά θέματα. Είσαι διατεθειμένη να τα περάσεις όλα αυτά απλά 'για να προσφέρεις στους ανθρώπους', όπως έγραψες; Σίγουρα; Αν ναι, γίνε γιατρός.

Καλή τύχη από καρδιάς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς την Εύα: Κάνε αυτό που γουστάρεις και μην ακούς κανέναν. Θες να γίνεις γιατρός; Δώσε πανελλήνιες, πήγαινε στο εξωτερικό, κάνε ό,τι θες. Αλλά, αν θες άκου μια συμβουλή: Ποτέ μην αφήσεις το βιβλίο. Είναι ο πιο καλός σύντροφος του γιατρού.

Και άλλο ένα πράγμα: Η έπαρση βλάπτει. Πάντα μαθαίνουμε. Αυτή είναι η Ιατρική.

(notbad με ακους; Μην τολμήσεις να πεις κάτι γιατί θα σε πάρει ο Διάολος. Απλά, ξεκαβάλα)

Τροποποιήθηκε από k0st
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διάβασε τα μαθήματά σου, προετοιμάσου ψύχραιμα για τις πανελλαδικές και άσε τη ζωή να σε πάει. Αν δεν περάσεις, ξαναδώσε εξετάσεις. Σιγά το πράγμα. Μερικοί δώσαμε τρεις φορές! Σιγά τα σαΐνια δηλαδή! Δεν υπάρχει τελειότητα στις τάξεις του γυμνασίου και του λυκείου. Υπάρχει εφηβεία, ταρακουνημένες ορμόνες, ανορθογραφία και τα βοηθήματα του Πατάκη, του Gutemberg και του Σαλτερή (εντάξει, είμαι λίγο αρχαία!)

Νομίζω μπήκαμε σε έναν δρόμο...

Και εγώ διάβασα απο Σαλτερή, και ας ήμουν νεότερη (?) . Γενικώς, αυτά τα άπειρα βιβλιοπωλεία στο κέντρο έχουν πολλούς θησαυρούς που μπορεί να ανακαλύψει κανείς! Θυμάμαι Μαθηματικά διάβασα απο Λουκόπουλο (2 αφοί) και φυσική τα επαναληπτικά του Σαββάλα. Για τρίτη Λυκείου πάντα. Όταν ξεθάψω μερικά ακόμα θα στα στείλω σε πμ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εύα, επειδή δε μου αρέσει να επαναλαμβάνω όσα έχουν γραφτεί αλλά να επικροτώ τις σοβαρές απόψεις, αν πρέπει να συγκρατήσεις δύο απόψεις τότε θα πρότεινα να είναι αυτές του Λύκου εδώ: http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=27837&view=findpost&p=360241 και του Cadaver εδώ: http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=27837&view=findpost&p=360507

Μπορείς να αγνοήσεις τα posts του Sleepwalker γιατί ανήκουν σε ένα επίπεδο τελειότητας πολύ ανώτερο από τη νοητική ηλικία όλων μας- εγώ πχ τα κρατάω, τα πλαστικοποιώ και τα θάβω κάτω από την Ακρόπολη για να τα βρουν κάποιοι μελλοντικοί πολιτισμοί και να μάθουν από πού προήλθαν.

invitro. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς την Εύα: Κάνε αυτό που γουστάρεις και μην ακούς κανέναν. Θες να γίνεις γιατρός; Δώσε πανελλήνιες, πήγαινε στο εξωτερικό, κάνε ό,τι θες. Αλλά, αν θες άκου μια συμβουλή: Ποτέ μην αφήσεις το βιβλίο. Είναι ο πιο καλός σύντροφος του γιατρού.

Και άλλο ένα πράγμα: Η έπαρση βλάπτει. Πάντα μαθαίνουμε. Αυτή είναι η Ιατρική.

(notbad με ακους; Μην τολμήσεις να πεις κάτι γιατί θα σε πάρει ο Διάολος. Απλά, ξεκαβάλα)

Και ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημά σου; Θα αστειεύεσαι φυσικά λέγοντας ότι εσύ διαβάζεις ενώ παιδιά που έδωσαν πριν ένα μήνα In-training exams=8 ώρες εξέταση σε άγνωστα θέματα παθολογίας ίδια με τις εξετάσεις ειδικότητας παθολογίας και θα δώσουν σε 1 μήνα USMLE step 3 ΚΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ από αυτές τις εξετάσεις= δεν είναι για πλάκα, και έχουν κάθε μέρα να δουν 20 ασθενείς παθολογίας δεν διαβάζουν. Η ιατρική είναι επιστήμη και τέχνη. Λυπάμαι που στο ξαναλέω αλλά εσύ ξεκαβάλα γιατί οι ασθενείς έρχονται αδιάβαστοι, δεν έχουν διαβάσει το Harrison's για να σου απαγγείλουν το κεφάλαιο που διάβασες χθες. Θέλει συνδυασμό book knowledge και κλινικής εμπειρίας, και είναι έπαρση και επικίνδυνο να λες "αποκλείεται" και να είσαι στενόμυαλος στις διαφοροδιάγνωση. Και δεν περιμένω από το φόρουμ αξιολόγηση της κλινικής μου ικανότητας, κάθε μήνα παίρνω τους βαθμούς από τους επιμελητές μου σε ολους τους τομείς από γνώση, μέχρι ευγένεια στις νοσοκόμες και τους τεχνικούς. Τί να γίνει σε άλλα συστήματα συνεχώς αξιολογείσαι και βαθμολογείσαι, ξέρεις πολύ καλά πού στέκεσαι ανάλογα με τους άλλους ειδικευόμενους στην τάξη σου ή όλους τους πρωτοετείς ειδικευόμενους μιας χώρας. Σε ποιό νοσοκομείο δουλεύεις είπαμε; :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 Μέρες μετά την αποφοίτησή μου μπήκα σε ένα αεροπλάνο κ απo τότε ζώ κ δουλεύω στο UK. Στις άδειες μου έρχομαι ελλάδα, τρώω πάρα πολύ (ακόμα κ χωνέψω τα σουβλάκια) κ ποντάρω σε ποιό σημείο του ΒΟΑΚ θα κοιμηθεί στο τιμόνι γνωστός αψεγάδιαστος συνφορουμίτης.

σιγα τα σουβλάκια :)

πάντως τις Γούβες τις πέρασα για πλάκα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.